Plotfuqishmëria, Bushati: Iu përgjigjëm të gjitha kërkesave të Presidentit

February 26, 2018 09:53

Plotfuqishmëria, Bushati: Iu përgjigjëm të gjitha kërkesave të Presidentit

Kryeministri Edi Rama deklaroi mbrëmë se Ministria e Jashtme i dërgoi Presidentit sqarimet e kërkuara për të marrë autorizimin për plotfuqinë për të nisur negociatat me Greqinë për kufirin detar.

Pas deklaratës së Ramës mbrëmë, reagoi sot edhe ministria e Jashtme duke e konfirmuar përgjigjen për Presidentin Meta.

“Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme konfirmon se u është përgjigjur të gjitha kërkesave të Presidentit të Republikës”, thuhet në njoftimin për mediat.

Rama u shpreh se beson që Meta do të bëjë detyrën pas sqarimeve që iu dërguan, ndërsa tashmë fjalën e ka Presidenti.

Cilat ishin 10 kushtet e Metës për të marrë plotfuqinë

Para marrjes së plotfuqisë duhet të miratohet më parë në parim një projektmarrëveshje nga Këshilli i Ministrave.

Ministria e Jashtme duhet të përgatisë një projektmarrëveshje.

Ministria kompetente merr mendimet e ministrive dhe institucioneve të interesuara.

Jepen arsyet, qëllimi dhe objekti i marrëveshjes.

Jepen përparësitë e marrëveshjes

Jepen rezultatet e pritshme të marrëveshjes.

Jepen efektet financiare që rrjedhin nga zbatimin e marrëveshjes.

Jepet përputhshmëria me Kushtetutën, legjislacionin e brendshëm dhe të drejtën ndërkombëtare.

Bëhet evidentimi dhe arsyet e marrjes së masave të nevojshme ligjore që duhen miratuar për zbatimin e marrëveshjes.

Pas marrjes së mendimeve, ministria kompetente bashkërendon e reflekton në tekst propozimet dhe komentet e institucioneve të përmendura.

o.j/dita

February 26, 2018 09:53
Komento

12 Komente

 1. Kola February 26, 10:05

  Ketij bandit presidenti i duhen vene hekurat e te dergohet ne te semes dhe jo ti lihet e drejta te pengoje ardhmerine e Shqiperise

  Reply to this comment
 2. ??? February 26, 10:18

  “Jepen përparësitë e marrëveshjes” – Hajde merre vesh injorantin qe ka shkruajtur kete kerkese!!!

  “Jepen rezultatet e pritshme të marrëveshjes.” Jo rezultatet e pritshme, por pritshmeria e marreveshjes, sepse nuk mund te “jepen” rezultatet perpara se te fillosh negociatat!
  A thua te jete kaq i trashe presidenti qe ben kerkesa te tilla naïve, apo e ben sepse nuk do qe te hapim negociatat me BE? A ka gazetar me prapanice qe t’i vihet Ilir Metes kunder neper gazeta dhe ta akuzoje se po punon kunder Shqiperise ne BE?

  Reply to this comment
  • mirel February 26, 14:28

   Pse cfare mendon ti qe nuk dihet pritshmeria?
   Ata qe humbin detin jane shqiptaret. Greket e presin mareveshjen krahehapur.
   Qeveria jone nuk kish pse e levizte gishtin per mareveshje.
   Greket po te donin ta conin ne Arbitrazh vendimin e Kushtetueses. Ne vend te kesaj e mori persiper Edi Ramuti ti realizonte enderat e grekerve.
   Qe nga Janullatos, varrezat greke, pronat e minoritareve..dhe detin.
   Tradhetar i ndyre qe meriton plumbin.

   Reply to this comment
 3. anticensurë25642654 February 26, 12:53

  Kola
  ???
  dy kokrra injorantësh,dy debila ose më keq dy tradhëtarë!!
  ilir metës i duhen vënë hekurat,i duheshin vënë me kohë!!
  por ju debila,injorantë dhe tradhëtarë,ndoshta pavetëdije,harroni se ai nuk u vu në krye të presidencës kot së koti nga ky tradhëtari i madh që ju po mbështesni!!ai u vu në krye të shtetit për të vetmen arsye sepse është i kërcënueshëm,sepse mund të bëhet çfar të duhet me të!!
  faktin e parë e patëm me nënshtetësinë e janullatosit!dikush e tha se ishte e bërë “me kokën e tij”,por jo!!ai ndoshta e bëri shumë shpejt pa kërkuar shumë!!sot po i kërkohet të bëjë tradhëtinë më të madhe që mund ti jetë bërë shqipërisë dhe ta paraqesë si vepër të tij!!ai o nuk po pranon për patriotizëm(më duket pak e mundëshme)ose nuk po i japin pazarin që ai kërkon(më e mundëshme)!
  sido qoftë,ne duhet të përfitojmë nga kjo mundësi!!duhet të kontrollohet çdo gjë që bëhet në këtë rast!pavarsisht se, për të mos thënë se është e pamundur,është e vështirë që të gjendet dikush që të jetë i besueshëm!!kemi akademinë që duhet të ishte në vënd të parë,dhe niveli më i lartë i ndërgjegjes!por aty shohim fugë të gjithditurin që merret me ankesat për parkinge private,dhe që se di se janë njerzit e tij që e kanë bllokuar,kemi xhufin që me shpresën e “pronave”të leshit të tij,mbështet atë që deri dje e ka kritikuar e ka quajtur tradhëti!!kemi analistët e rrobave ose të koaqeve të ramës,që janë akoma në autobuz dhe skanë lexuar asgjë për çfar po ndodh!!
  kemi mojkom,brokaj e labin tradhëtar dukën e verës dhe cigares,që dhe me çifte po tu qëllosh në rrëzë të veshit,nuk gënjojnë!kemi veprime të dyshumta të pashajt që kërcen sa në një degë në tjetrën!!
  njerëz lexoni dhe një herë kërkesën e presidencës në “Negociatat me Greqinë, Meta letër Ramës dhe Bushatit: Kërkesa e paqartë”,dhe do të shikoni se kjo përmbledhje e 10 pikave është pak si e sajur!!ose e kuptuar në mënyrë të tillë nga një idiot i lindur,që sia ka idenë e jurisprudencës!!
  sidoqoftë këta sharabajgat e dhimitër bushatit prapë nuk i kanë dhënë përgjigje të saktë,as për këtë përmbledhje muti!!

  Reply to this comment
  • ??? February 26, 14:24

   Di te lexosh Shqip ti? Kush po e mbron presidentin? Po nuk ke cfare ti besh me njerez pa edukate si puna jote qe ofendon pa lidhje. Ik e puno e bej lek se te duhen per te kompensuar inteligjencen e mos u merr me gjera qe nuk i kupton.

   Reply to this comment
   • anticensurë25642654 February 26, 17:00

    lexoje deri në fund o ??????
    pastaj shkruaj!!
    ti po mbron tradhëtinë e ramës!!
    përmbledhjen e ka bërë gazekaruci kurse kërkesa që dërgon meta është jashtëzakonisht e saktë!!
    nuk isha dhe nuk jam për metën,por e shfrytëzoj atë që ai i kërkon qeverisë!!
    për momentin është një mënyra më e mirë për të pasur një kontroll mbi këto bisedime që duan ti kalojnë nën rrogoz!!

    Reply to this comment
  • mirel February 26, 17:03

   E vertete fare. Meta u vu qellimisht qe te veproje sa here qe i kerkohet firma.
   Shkurt Meta po e kundersgton per momentin vetem per te vendosur pazaret. Dhe ndoshta po luan dhe Vetingun.
   Po te kihet parasysh qe Meta eshte dora e Berishes, negocijatat po behen qe te shpetohet dhe Berisha, perndryshe Berisha nuk ka pse ngulmon qe mareveshja e tij ishte e sakte, dhe aspak tradheti.
   Ai po i rikujton grekerve qe pazaret per detin jane merita e tij te parit dhe askujt tjeter. Shkurt, kerkon garanci.
   Dhe loja e Ramutit, ka vene perballe te keqin Meta, ne dore te Berishes, qe gjoja po mban peng kete mareveshje te perkryer te Ramutit, dhe i shtyn njerezit te besojne se Meta vertete do e bllokoje te “ardhmen” e Shqiperise.
   Shikoje si pellasin, si idiote. Firmos i thone Metes. Harrojne se kjo firme legjitimon shitjen e territorit njelloj si Berisha. Tradheti e ndyre. Komb i mbaruar ne dore te krimineleve

   Reply to this comment
 4. MH February 26, 14:21

  Pritni pritni.Kur te kerkoje qe Ministri i puneve te jashtme dhe anetaret qe do e shoqerojne te negociojne me Greket,tu kerkoje te bajne nga nji veze.Ne te kunderten nuk e firmos dhe nuk i jep leje te negociojne.
  Asht shtypes ngrites aq edhe gopc ne ngranje p(sh)eshash ne gare me dibranen,monike.

  Reply to this comment
 5. Pellazgos February 26, 15:38

  Mos ja “japim” detin Greqise do te thote 12 Milje,gje qe Turqia do inatoset.
  Te presim sa te behet e parendesishme gazi apo pasurite e detit dhe te zevendesohen nga burime te tjera diellore apo eres,apo elektrike.
  Amerika dhe Turqia ja ka bere te qarte Greqise qe te shtrihet 6 Milje ndryshe e peson,kurse Islanda e ka 200 Milje se nuk ka afer te tjere dhe peshkimin e ka te rendesishem.
  Duan pune shqipetaret ne Greqi? Epo kjo eshte aresyeja pse nuk duan fuqite e Medha te behen me mire ato te voglatsidomos Greqia.
  Amerika ja ka bere te qarte Shqiperise ne lidhje me Kosoven qe nuk eshte Gjermani te bashkohet.
  Peshku i Madh qe te mbijetoje duhet te konsumoje te voglin,kete e thote edhe Zoti.
  Mos me thoni qe peshqit e medhenj dhe te vegjelit nuk i ka krijuar Zoti.

  Reply to this comment
 6. MH February 26, 20:26

  Shtangisti skrapallit e kujton veten te zgjuar duke i mshue kerkesave per ta zan politikish keq ministrin e jashtme se bashku me kryeqeverine.Tashti le ta mbajne mutin ne grusht e nuk ka cfare krijon ma dhe i detyruar si qequa ti japin te drejten per negocimin me perfaqesuesit te shtetit Grek.
  Ky i pa mend ishte rehat derri pa i hy kesaj ceshtje madhore,gjasme …….Tashti i shtohet edhe kjo se c’dic po tregohet burre.Ne fakt burrac pisllek e i nakatosur si s’ka ma keq.
  Keto vemje te kriminalizuar e te korruptuar nuk e kuptojne qe duke zane anen e heshtjes dhe aspak te krekosjes dhe konfliktit do ishte ma pozitivish para vettingut.Por keto vec se rrisin ngarkesen per tu percudnue para vettingut.
  Nuk ka fjale qe t’na bindin ma shume se halli qe e ka kaplue.Se,vete shikimi i tije,drejt ministrit te jashtem.
  Presidenti ban mire te hedhin spirancen ne shalet e dibranes per akustim e te rrije urte e te mos i ndihet fare zani.Te kenaqet me pordhat e fenda Made in Dibra.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*