Rekord i ri nga virusi në Shqipëri, 15 viktima në 24 orët e fundit! Spitalet Covid afër limiteve, 836 raste të reja, nga të cilat rreth 600 janë vetëm në Tiranë

November 20, 2020 16:56

Rekord i ri nga virusi në Shqipëri, 15 viktima në 24 orët e fundit! Spitalet Covid afër limiteve, 836 raste të reja, nga të cilat rreth 600 janë vetëm në Tiranë

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën thirrje të gjithë qytetarëve të respektojnë rregullat e higjienës, distancimit fizik dhe mbajtjen e maskës në çdo ambient jashtë shtëpisë.

Kufizoni kontaktet dhe mos qëndroni në asnjë lloj grupimi me më shumë se 10 persona, për të kufizuar përhapjen e infeksionit.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju informon për situatën në 24 orët e fundit në vend.
Janë kryer 2.677 testime, prej të cilave 479 janë testime janë kryer për arsye depistimi.
Kanë rezultuar pozitivë me virusin SARS COV2, 836 qytetarë në 24 orët e fundit. Rastet pozitive të konfirmuara në 24 orët e fundit janë identifikuar në këto bashki:

560 raste në Tiranë, 31 raste në Fier dhe Elbasan, 30 raste në Vlorë,
28 raste në Durrës, 24 raste në Kurbin, 21 raste në Shkodër, 16 raste në Kurjë,
15 raste në Pogradec, 14 raste në Mirditë, 10 raste në Kuçovë,
9 raste në Gramsh, 8 raste në Malsi e Madhe, 7 raste në Pukë,
5 raste në Lushnje dhe Kolonjën, 4 raste në Korçë, Sarandë,
3 Devoll dhe Gjirkastër, 2 raste në Mallakastër, Mat dhe Dibër,
1 rast në Tepelenë, 1 rast në Peqin.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 490 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 15,055 që nga fillimi i epidemisë.
Aktualisht në 3 spitalet COVID, po trajtohen 436 pacientë, 10 në terapi intensive, 5 pacientë janë të intubuar.
Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet e sinqerta familjes së fëmijës që humbi jetën sot në pediatrinë e Tiranës, megjithë përpjekjet e mëdha të stafit mjekësor për ta shpëtuar. Informojmë se, referuar QSUT, një fëmijë 16 muajsh ka ndërruar jetën si pasojë e COVID19. I ndjekur dhe trajtuar në pavionin COVID në Pediatrinë e Tiranës për gjendjen dhe shenjat klinike për S. Kawasaki, gjendja e tij u rëndua brenda 24 orëve dhe më pas është dërguar në terapinë intensive ku, megjithë mjekimin me terapinë e plotë të trajtimit dhe përpjekjet e mëdha të mjekëve të reanimacionit, nuk ka mundur të mbijetojë, si pasojë e një komplikacioni të rrallë (Sindroma Inflamatore Multisistemike) ndër komplikacionet më të rralla që haset në moshën fëminore si pasojë e COVID19.
Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit, kanë humbur jetën edhe 14 qytetarë me Sars-Cov2 pozitiv në spitalet COVID: një 45 vjeçar, një 80 vjeçar, një 82 vjeçar nga Tirana, një 49 vjeçar nga Lezha, një 58 vjeçare nga Saranda, një 61 vjeçare dhe një 70 vjeçar nga Shkodra, një 61 vjeçar nga Kukësi, një 65 vjeçar nga Mati, një 65 vjeçar nga Dibra, një 66 vjeçar dhe një 72 vjeçare nga Pogradeci, 71 vjeçar nga Fieri, 86 vjeçar nga Lushnja.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të viktimave dhe ju drejtohet të gjithë qytetarëve edhe një herë me një apel për të kontribuar në kufizimin e përhapjes së infeksionit, duke respektuar rregullat. Gjithashtu për të gjithë ata që janë të konfirmuar ose në pritje të përgjigjes së testit, Ministria e Shëndetësisë apelon se duhet të qëndrojnë të izoluar, duke respektuar detyrimin e vetekarantinimit.

Për çdo shenjë të sëmundjes duhet të kontaktoni mjekun tuaj të familjes. Nëpërmjet linjës së gjelbër falas 0800 40 40 mund të lidheni me mjekun e familjes dhe të merrni informacionin e nevojshëm për COVID19.
Urgjenca Kombëtare është 24/7 në shërbim të pacientëve. Telefononi 127 nëse dyshoni se jeni të prekur nga Covid19 dhe për çdo urgjencë mjekësore.

COVID-19 – Statistika (20 Nëntor 2020)
Raste të reja ditore 836
Të shëruar ne 24 orë 490
Të shtruar në spitale 436
Humbje jete në 24 orë 15
Testime ditore 2,677

Testime totale 168,294
Raste pozitive 31,459
Raste të shëruara 15,055
Raste Aktive 15,732
Humbje jete 672

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 8082
Durrës 1180
Elbasan 742
Fier 1151
Korçë 905
Vlorë 745
Shkodër 866
Lezhë 667
Berat 507
Kukës 317
Dibër 142
Gjirokaster 428

November 20, 2020 16:56
Komento

6 Komente

 1. Gzim Kulufi November 20, 18:38

  Maska ne natyre nuk dha rezultat! Cfare mbetet edhe nje here, distancimi fizik dhe maska ne ambiente te mbyllura. Sidomos njerezit e shendoshe, ata me semundje dhe moshat e vjetra te ruhen! Shkollat nuk kane pse mbyllen, sepse gjaku i femijve ka me shume shance te krijoje vete antitrupa ndaj covidit, cfare e di cdokush. Pa llogaritur pastaj, se mbyllja e shkollave dhe gjith’ ato masa dragoniane neper shkolla ndikojne negativisht ne psikollogjine dhe psiqiken e femijve!

  Reply to this comment
  • xxx November 21, 13:17

   Qelbesire, femijet nuk semuren por jane perhapes asimtomatike, ne familje, ne blloqet e kombinateve te banimit, ne ghetot e betonizuara

   Reply to this comment
   • Gzim Kulufi November 21, 15:48

    Po ndyresire, nwse ti me kete covid mbyll shkollat, do te thote te mbyllesh edhe firmat dhe gjithshka tjeter! Kjo serish nuk do ta zhduke perhapjen e covidit, sepse njerezit duan te blejne e te hane!
    Pervec kesaj degjenerate, kur ti me kete kovid mendon mbylljen, po me viruse dhe bakterie te tjera mw vdekje-prurese se covidi, c’do te besh? C’ka me tej se izolimi?
    Prandaj -si sinteze kjo, pasi e ke kuptuar vete qe qelbesira qendron tek ti me pare- mbetet vetem distancimi fizik me femijet dhe i femijve me prinderit, pra kujdesi dhe jo alarmi e paniku!

    Reply to this comment
    • xxx November 22, 00:34

     -distancim te femijve nga prindi brenda familjes …
     -mbyllja e shkollave automatikisht sjellka mbylljen e bizneseve….

     te mora vesh dhe ndjese sa me siper, s’e vlen me tej, mbushur bota me gjeni ne epoken e pandemise

     Reply to this comment
 2. Lili November 20, 21:37

  O debile edhe2 njereze jane teper kur jeni kovid e jo me 10!!!
  Nese doni me shpetuar sot ne Tirane , ku incidenca e kovidit eshte nder ma te nalta n’evrope , duhet te vetekonfinoheni e mos te takoni mashume se nje njeri tjeter, qofte i familjes vetem keshtu do ndalni perhapjen nje heree pastaj ta zvogeloni!
  836 ditor + do me thane se mbrenda 7 ditesh do keni 10 fishuar numerin e te prekureve neser.. Deshtimi eshte ashiqare e mendjelehtesia e shqiptareve qofte pushtetare a popull, bene kerdi!

  Reply to this comment
 3. xxx November 21, 13:11

  Po Lili kurba e vales ka marre perpjete e kushedi nese do ndalet Eshte trajektore frikshme e preferuar e covidit.
  Trajektore qe eshte i vetmi vizatim qe do ekspozuar perdite te njerezit por pseudopiktori kryeballist po e fsheh nga publiku duke e mbuluar me batuta banale politike gjithfarllojesh.
  Nuk ka vend ne morg per te vdekurit dhe as mjaftueshem shtepi funerale per tu varrosur si ndodhi ne Spanje e Ameriken Latine . Do shohin tmerr me sy.
  Keta abuzojne me te qenurit brenda kufijve te evropes qe i kualifikon per lemosha dhe i ul ne tryeza te njejta bisedimesh pavaresisht se ne fund te odes.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim