Rëndësia e 27 janarit

January 26, 2018 09:27

Rëndësia e 27 janarit

Nga Viktor Malaj

“Protesta e 27 janarit… ka rëndësi për të treguar angazhimin e çdo qytetari për të protestuar dhe gritur flamurin e shpresës ndaj këtij realiteti të hidhur në të cilin ne jetojmë sot” –  Monika Kryemadhi

Si shumë protesta të mëparshme politike, edhe kjo e 27 janarit është shpallur nga organizatorët e saj si një ngjarje “historike” që, me demek, do iu kthejë shpresën qytetarëve shqiptarë. E thënë më qartë dhe drejtpërdrejt, përralla politike që iu këndohet shqiptarëve prej një muaji është se shqiptarët, në shumicë janë të zemëruar me qeverinë aktuale dhe mezi po presin ditën t’iu bashkohen “shpëtimtarëve”, që në rastin konkret u takon të jenë Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi dhe një tufë pulastrenësh të tjerë politikë që i kemi pasur nëpër këmbë dhe mbi shpinat tona prej gati 30 vjetësh.

Protestat, qofshin ato individuale apo kolektive, janë të nevojshme, por që të jenë bindëse dhe të suksesshme duhet të plotësojnë, të paktën, tre kushte: të jenë të ligjshme; të jenë të qenësishme arsyet që i shkaktojnë; të organizohen dhe drejtohen nga individë të besueshëm, të besueshëm si qytetarë dhe të besueshëm si politikanë. Në rastin konkret, protestat janë forma legjitime dhe kushtetuese të shprehjes së pakënaqësive individuale apo të bashkësive të ndryshme shoqërore. Gjithashtu, në aktualitetin shqiptar, që lidhet ose jo me qeverisjen politike, ka mjaft arsye për të protestuar dhe ngritur fort zërin. E mira e popullit dhe e vendit e kërkon që protestat të jenë sa më të shpeshta në kohë dhe në hapësirë dhe të jenë shprehje e qartë dhe e sinqertë e ndjesive popullore ndaj realitetit dhe qeverisjes. Të tilla protesta do të dëshiroja të kishte  në lagje, fshatra apo qytete edhe për probleme dhe padrejtësi të përditshme siç janë mungesat e energjisë elektrike apo ujit të pijshëm, mungesat e rrugëve apo bllokimet e tyre, ndotjet e ambientit, mungesa e ilaçeve nëpër spitale, papunësia, pagat e ulëta apo të papaguara, koncesionet e dyshimta dhe jo rrallë të pamoralshme, keqtrajtimet dhe grabitjet e pasurive kombëtare nga gangsterët e biznesit ndërkombëtar dhe shkatërrimi i mjedisit prej tyre, mosfunksionimi si duhet i disa shkollave dhe qendrave shëndetësore në zonat e thella fshatare etj.

Jeta ka provuar se protestat e thirrura nga partitë politike në formën e rreshtimeve ushtarake as nuk janë pasqyrë e saktë e ndjesive popullore dhe as sjellin ndryshimet e duhura të gjendjes, por më shumë iu shërbejnë skifterëve dhe sharlatanëve politikë të radhës për synimet e tyre që rrallë përputhen me interesat popullore. Të ardhmen e një vendi nuk e ndryshojnë për mirë ata që zemërohen, revoltohen dhe protestojnë vetëm kur iu preken interesat vetjake apo iu bëjnë thirrje partitë përkatëse, por qytetarët e vetëdijshëm që nuk pajtohen me të keqen, të gabuarën dhe të padrejtën kurdoherë që ato ndodhin, prej kujtdo që bëhen dhe kundër kujtdo që drejtohen.

Të protestosh ndaj padrejtësive vetëm pse beson se ato bien mbi ty apo se kështu e kërkon një parti politike dhe të heshtësh apo, akoma më keq, të brohorasësh padrejtësitë që pësojnë të tjerët është njëlloj sikur vatrën e infektuar ta kalosh nga njëra gjymtyrë e trupit në tjetrën. Ndërsa, të kundërshtosh dhe protestosh ndaj padrejtësive të çdo kohe pavarësisht kush është autori shkaktar do të thotë ta pastrosh dhe sterilizosh organizmin shoqëror nga çdo vatër infektimi, do të thotë të jetosh më i shëndetshëm, më i sigurt dhe më dinjitoz. Që ta bësh këtë të fundit nevojitet të kesh dinjitet individual dhe përgjegjësi qytetare.

Në rrethanat e sotme të vendit tonë ka arsye të mirëfillta për të protestuar për shumë gjëra, por protesta e 27 janarit 2018 është protestë e kompromentuar qysh në fillim, pasi thuajse krejt establishmenti politik që e organizon, e thërret dhe e drejton protestën është i provuar, i dështuar, i diskredituar dhe, rrjedhimisht, i pasinqertë në pretendimet, synimet dhe premtimet e tij. Në thelb, bërthama politike organizuese janë një grup politikanësh që nuk janë fare të shqetësuar dhe as të interesuar për punët e vendit. Ata janë një takëm individësh me personalitet të vogël dhe të deformuar që politikën nuk e kanë mision por interes, që nuk pajtohen me mosqenien e vet në pushtet dhe që s’lënë gjë pa bërë për të rikthyer “parajsën e humbur”. Jo pak prej tyre janë individë politikë që i druhen përballjes të së shkuarës së vet politike dhe qeverisëse me të vërtetën dhe të drejtën e mundshme të së ardhmes.

Megjithëse disa prej pretendimeve të tyre politike ndaj qeverisë qëndrojnë, ata vetë janë mëkatarë të papenduar dhe shumë herë më të mëdhenj se kundërshtarët politikë të mallkuar (anatemuar) prej tyre. Në mentalitet, në moral dhe në sjellje ata janë bij të berishizmit, ithtarë dhe amanetqarë të tij. Të pretendosh se je shpresa e vendit duke qenë bartës dhe sipërmarrës i një morali politik që shqiptarët e kanë përbuzur dhe kundërshtuar masivisht shumë herë, do të thotë të jesh Don Kishot që përpiqesh t’i biesh murit me kokë dhe kur koka vritet të fajësosh murin dhe kurrë veten. Të premtosh se do të shërosh ato plagë që ekzistojnë sot në shoqërinë shqiptare megjithëse ke qenë shumë herë në pushtet dhe jo vetëm s’i ke shëruar, por edhe i ke shtuar, kjo do të thotë të jesh i paskrupullt, i pabesueshëm dhe qesharak për mendjet normale.

T’i thërrasësh shqiptarët në protestë me pretendimin se kundërshtari po fut drejtësinë në dorë dhe po cenon pavarësinë e saj kur gjithë jeta jote politike ka qenë tallje dhe nëpërkëmbje e sistemit të drejtësisë, kjo është fyerje për kujtesën e popullit dhe përpjekje që këta biçimë politikanësh bëjnë për t’ua fshirë kujtesën shqiptarëve. Që drejtësia shqiptare ka qenë dhe është ende e korruptuar dhe e varur këtë e pranojnë shumica e shqiptarëve dhe e dëshmon qartë domosdoshmëria e Reformës. E, nëse kjo drejtësi ka qenë e varur dhe pushteti aktual po përpiqet “ta kapë”, kjo do të thotë se ti e ke hallin se po ta marrin atë që ke përdorur si veglën tënde dhe jo se drejtësia po humbet pavarësinë. Nuk mund të kenë asnjë të drejtë morale të hiqen si gardianë të drejtësisë ata që iu kanë shpëtuar ndëshkimeve ligjore për krimet e korrupsionit nëpërmjet nënshtrimit të drejtësisë.

Nuk mund të predikojnë ligjshmëri në shoqëri e në shtet ata që vetë janë simboli i paligjshmërisë dhe abuzimit në parti e qeverisje, që janë bërë kryetarë partie, bashkie a qeverie me falsifikime votimesh, ata që të gjitha vendimet partiake i marrin pa pyetur asnjë forum statusor partiak. Është vetëvrasje morale dhe politike të hiqesh si kalorës i luftës për Kushtetutën kur ke qenë autor, tutor apo “dasmor” i Marrëveshjes antikushtetuese dhe antikombëtare të Detit me Greqinë.

Tingëllojnë shumë hipokrite dhe të pabesueshme vajtimet e përditëshme për drogën dhe akuzat përkatëse ndaj pushtetit aktual kur bëhen prej atyre që lejimin e prodhimit dhe tregtimit të drogës e kanë pranuar se e kanë pasur “politikë qeveritare” (deklaratë publike e S. Berishës) dhe që kur ishin drejtues të Ministrisë së Brendshme (L. Basha) droga e Kartelit të Lazaratit ujitej me makinat zjarrfikëse të shtetit.

Në protestën e 27 janarit ne do të shohim dhe dëgjojmë ligjërime kundër dhunës të bëra me patos “human” prej atyre që kanë rrahur, burgosur dhe vrarë protestues, deputetë dhe kundërshtarë politikë, prej drejtuesve të vrasjeve të 21 janarit dhe urdhëruesve të fshehjes së provave të fajësisë. Do të dëgjojmë fjalimet dhe propozimet “prekëse” për rezoluta parlamentare në mbrojtje të gazetarëve nga fyerjet e Kryeministrit aktual. Dhe këto fjalime do t’i dëgjojmë nga Berisha dhe berishistët që dikur i patën burgosur, rrahur dhe gjymtuar gazetarët, patën djegur redaksi gazetash dhe, për këto arsye, qenë shpallur “armiq të lirisë së shtypit” nga organizatat ndërkombëtare të shtypit.

Veshët tanë do të buçasin dhe zemrat tona do të preken kur të dëgjojmë vajtimet ngashëruese dhe përlotjet mallëngjyese për të varfërit të bëra nga ata që “të pabrekë i gjeti dreka, milionerë i zuri darka” (Ali Asllani). Ne do të dëgjojmë premtimet për “t’iu kthyer shqiptarëve paratë e vjedhura nga kjo klikë kriminale” (L.Basha) të bëra nga ai që iu ka ende borxh shqiptarëve 230 milion euro dhe tani përgatitet t’iu marrë edhe 16 milion të tjera për vjehrrin që uzurpoi disa qindra metra katrore det, pasi dhëndri kishte shitur tek të huajt nga i njëjti det (Joni) disa qindra kilometra katrore.

Premtime për luftë kundër korrupsionit do të oshtijnë në protestë, por ata që do t’i shqiptojnë janë pikërisht ata që krijuan aferat e ARMO-s, OSHE-së, CEZ-it, Gërdecit etj. Janë ata që, kur gjykatat shqiptare iu kishin dënuar ose ishin në prag të dënimit për korrupsion të bashkëpunëtorëve të tyre në qeverisje, përfshi edhe kryetarë të bashkive të së njëjtës parti (Xhelal Mziun), iu shkonin në shtëpi për vizitë me kumtin e qartë se janë të tyre dhe gjykata nuk mund t’i dënojë. Për këto gjykata betohen sot se i duan të pavarura. Meqë gjithë jetën e tyre kanë aspiruar dhe punuar për një drejtësi “të pavarur” parashihet që në protestë të luajnë rolin e kryeprokurorit dhe Gjykatës Supreme, duke kërkuar dërgimin e menjëhershëm në burg të Tahirit, Dakos, Sejdinit dhe… Ramës.

Zotimet për një administratë apolitike dhe moderne do t’i bëjnë autorët e nenit “të famshëm” 24/1 që lejonte largimin nga puna të kujtdo pa asnjë motiv ligjor. Zërit të tyre do t’i bashkohet edhe ai i pijanecit dhe të dënuarit ordiner, që duke qenë kryetar i KQZ-së e ndihmoi Lulin të bëhej kryetar bashkie të Tiranës me vota false. Këtë bisbiq Luli e gradoi si zëvendës të vetin në parti, ndërsa avokaten e vjehrrit e ngjiti në poltronin e Avokates së Popullit.

Dhe ironia vazhdon. Për të njëqindtën herë do të dëgjojmë ta shpallin kryeministrin aktual si “armik i zgjedhjeve të lira” (L. Basha) ata që janë themeluesit e institucionit të falsifikimit dhe dhunimit të zgjedhjeve të 1996, 2009 dhe 2011 e, rrjedhimisht, pushtetin aktual të dalë nga zgjedhje të certifikuara nga vëzhguesit ndërkombëtarë dhe përfaqësuesit opozitarë në KQZ do e shpallin “ilegjitim”, për të na lënë të kuptojmë pa mëdyshje se pushtetet e tyre, duke përfshirë edhe atë jetëshkurtërin e 14 shtatorit 1998, ishin legjitimë dhe demokratikë.

Dashurinë dhe respektin për ish-të përndjekurit e para 1990 do t’i shprehin me superlativa dhe “dhimbsuri” ata që i patën rrahur kur u futën në grevë urie dhe që, gjatë 13 vjetëve që qeverisën, iu dhanë vetëm dy nga tetë këstet e dëmshpërblimit financiar. Me këtë rast, do të damkosin edhe urrejtjen “e trashëguar nga etërit” të qeverisë të sotme për këtë kategori shoqërore pa u merakosur aspak se dëgjuesit do kujtojnë se kjo qeveri, për katër vjet, ua dha të gjithë dëmshpërblimin.

Për shtet ligjor dhe evropian do të ligjërojnë ata që patën krijuar shtetin rrumpallë dhe që, përditë dhe pa breje ndërgjegjeje, vihen në mbrojtje të atyre që s’paguajnë taksat, energjinë elektrike e ujin apo që shkelin rregullat e qarkullimit rrugor.

Protestën e thirrur dhe organizuar prej tyre do ta shpallin si “vendim i marrë prej shqiptarëve” ndërsa aleancën me njëri-tjetrin do ta shpallin si “Aleancë vlerash”, megjithëse deri dje e etiketonin shoqi-shoqin si “person që gënjen edhe po ta pyesësh sa është ora” apo “parti familjare si sh.p.k. që e do pushtetin vetëm për përfitime”. Meqë dikur, me të drejtë, e kritikuan Ramën pse iu bëri thirrje policëve të votonin për qeverinë, tani, këta, si “demokratë” që i përmbahen parimit të marrjes së pushtetit me votë, do të përsërisin thirrjen drejtuar policisë: “Ftoj çdo burrë dhe grua me uniformë që t’i bashkohet kryengritjes popullore” (L.Basha).

Populli do të shohë dhe dëgjojë edhe shumë gjëra të tjera dhe, në fund, do të pyes veten: A janë ata që njohim prej 27 vjetësh këta që po shohim e dëgjojmë tani? Dhe po vetë do të përgjigjet: këta janë aktorë të mirësive në podiume dhe autorë të ligësive në skuta e bodrume. Me të drejtë, dikush mund të thotë: a mos nuk duhet protestuar dhe ta lëmë këtë qeveri të jetë “e përjetshme”. Përjetësinë në pushtet nuk duhet ta ketë askush. As këta që qeverisin sot, sepse vendit i nevojitet një qeverisje më e mirë dhe më e përgjegjshme. Por, fatkeqësisht, alternativa e këtij pushteti as nuk janë dhe as mund të jenë ata që u larguan nga pushteti pikërisht pse qeverisën shumë keq dhe padinjitetshëm. Alternativa e këtij pushteti as nuk është dhe as duhet të jenë berishizmi dhe ithtarët e tij. Shqipërisë i nevojitet një forcë politike apo grupim politik opozitar i cili të drejtohet nga njerëz të papërlyer me banditizëm politik, njerëz që refuzojnë dhe dënojnë qoftë fajet dhe krimet e para 1990 ashtu edhe “krimet e tmerrshme të këtyre 26 viteve” (Donald Lu). Njerëzit e mbirë dhe të mbjellë në politikë për të siguruar paprekshmërinë e mëkatarëve dhe për të siguruar vazhdimësinë e moralit, karakterit dhe sjelljes së këtyre mëkatarëve duhen përbuzur dhe refuzuar. Aq më tepër kur janë edhe vetë bashkëpunëtorë të tyre në aktet të turpshme dhe të dënueshme.

Në protestën e 27 janarit do të vijnë formacionet “ushtarake” të thirrura nga partitë si dhe individë që shpresojnë të punësohen nga një ndërrim imagjinar pushteti dhe, po ashtu, edhe shumë persona të armiqësuar me qeverisjen Rama për shkak të ndëshkimit prej saj si ligjshkelës. Por, protesta në fjalë nuk ka asnjë lidhje me të mirën dhe perspektivën e vendit dhe të popullit. Planet dhe hallet e popullit shqiptar janë të ndryshme nga ato të atyre ” politikanëve që kanë frikë nga Reforma në Drejtësi ” ( D. Lu ) e sidomos nga hallet dhe interesat e kriminelit politik  që kërcënonte dikur kundërshtarët politikë se ” Do ua ngrij buzëqeshjen në buzë ” ndërsa sot kërcënon me ” ngrirje të qeverisë “. Ka ardhur koha të ” ngrihet ” ai vetë ose, përndryshe, termat drejtësi, demokraci, liri etj. mbeten fragmente të një përralle të treguar bukur por të përjetuar trishtueshëm.

Ndryshe nga çfarë shpallin organizatorët e saj, rëndësia më e madhe e kësaj proteste qëndron në parëndësinë e saj. Jo për shkak të pjesëmarrësve, por për shkak të atyre që e thërrasin. Asnjëri prej tyre nuk ka besueshmëri morale, as intelektuale dhe as qeverisëse që të sfidojë qeverinë e sotme, me gjithë të metat e saj të shumta. Ata kanë qenë nëpër këmbët e shqiptarëve dhe mbi kokat e tyre vazhdimisht këta gati tre dhjetëvjeçarë dhe kanë provuar bindshëm se nuk meritojnë t’iu besohen fatet e Shqipërisë. Jo pak prej tyre duhet të jenë subjekte të shqyrtimit dhe ndjekjes penale nga institucionet e reja të drejtësisë. Me gjithë paraqitjen jo në nivelin e kërkuar të qeverisjes aktuale, shumica dërmuese e shqiptarëve e kanë të qartë se çfarë qeverisje do t’i priste me figura të tilla si Luli, Mona, Muli, Ndoka, Vasili, Mehdiu, Murrizi dhe plot ferra të tjera. Dhe, ajo që është dhe mbetet themelore: qeveritë ndërrohen me votë nëpërmjet zgjedhjeve dhe jo nëpërmjet thirrjeve haxhiqamiliste si ajo e Bashës që thotë: “Të bashkohemi në 27 janar për të marrë fatin tonë në duart tona”. Fati i milionerit Basha nuk përputhet asgjëkund me fatin e shqiptarëve.

Predikimet dhe thirrjet për largimin e qeverisë ” që ka legjitimitet të plotë ” ( Besnik Mustafaj ) me sajesa  për ” qeveri antimafia ” apo ” qeveri me bazë të gjërë të kryesuar nga një tjetër socialist por jo nga Edi Rama “, qoftë kur bëhen nga gangsterët politikë që besojnë se jemi në vitin 1991 apo kur bëhen nga lolot dhe tellallët e tyre politiko – mediatikë që u ” përvëluan ” për një post të lartë, janë thjesht dhe vetëm shprehje e dëshpërimit dhe bindjes së tyre të pashpallur se me procese politike dhe demokratike normale do ta kenë të pamundur kthimin në pushtet për shkak të vlerave të tyre të ulëta në ” bursën politike “. Konstitucioni i tyre antidemokratik dhe përçmimi që ata kanë për popullin shqiptar manifestohen në pohimet e tyre se ” po u mblodhën në protestë njëqind mijë vetë “, qeveria e votuar nga  tetëqind mijë shqiptarë duhet të largohet. Imponime të tilla të pakicës morale ndaj procesit demokratik nuk janë të reja por kur ato bëhen në prag të Reformës në Drejtësi dhe të hapjes së procesit të integrimit në BE dëshmojnë qartë se frymëzuesit, propaganduesit dhe drejtuesit e protestës janë të gatshëm, siç kanë qenë gjithnjë, të sakrifikojnë të sotmen dhe të ardhmen e vendit për shkak të halleve që ata si individë kanë me mëkatet e veta të së kaluarës dhe epshet e tyre për pushtet të së ardhmes.

28 janari do të jetë një ditë si gjithë të tjerat e periudhës pasçadriste. Flamujt e shpresës nuk mund t’i valëvisin sjellësit e dëshpërimit dhe të zhgënjimit. Por kjo nuk do të thotë që Qeveria shqiptare të mos e shohë veten çdo ditë në pasqyrë. Nëse nuk ka arsye ta shohë  në pasqyrën e demagogëve të protestës së 27 janarit, duhet ta shohë në pasqyrën e popullit shqiptar.

 

 

January 26, 2018 09:27
Komento

29 Komente

 1. Aliu nga Selenic January 26, 09:44

  A PO NA PERSERITET 21 JANARI.

  Perse u zgjodhe Janri per te bere proteste. A mos valkle po na perseritet perseri 21 Janari. Kjo eshte shume e rrezikshme per keto arsye.!
  1. Arsyeja e pare duhet te themi se opozita shte gjithnje nje opozite gjakatare. Q kure ka ardhure ne jeten politike ajo ka kerkuar gjak. Te mos harrojme 2-Prillin e viti 1981. Eshte kjo opozite e cila vrau 4-ter djem te rije ne Shkoder pa asnje shkak dhe fajsoi qeverin e asaje kohe.!
  2. Nga shkatrrimi I vendit nga firmat Piramidale arriti qe ne shqiperi kjo opozite te shkermoq shtetin dhe pasojat e saj edhe sote vazhdojne te jen shume te renda, Pasi me keto arme c`do dite vriten njeres. Pra dhenja e armeve populli eshte dhurat e Sali Berishes. Dhurate kjo qe opozite ja la ne der popullit shqiptare.
  3. Mose harroni vitin 1998 kur keta vra Azem Hajdarin dhe me ket protekste ata sulmuan qeverin shqiptare ku edhe ne ket katrahure u vra nje persone.!
  4. Gerdeci eshte ngjarja me e rende qe shqoperise ja dhurokjo opozite qe athere ishte ne pushtet. Pra si ne pushtet ashtu edhe ne opozite gjakderdhje nga kjo forc politik kriminale nuk eshte ndaluar.
  5. Vijem tek ngjarje me e remndesishme ajo e 11 Janarit ku keta ne pushtet I vran 4- protestues.
  I solla keto fakte per te arritur ne perfundimin se kjo opozite kerkon gjak a kjo opozite e ka lene protesete me 27 Janar sikure e ka ndermende tikthej reston vetes s e tija se ajo e beri 11 Janarin.! Nbase po kerkon ta beje edhe 27 Janarin.
  Ne keto kushte gjasat jan qe te kompesoj me 27 Janar duke menduar qe te lej ne histori nje “paralele) qe ne fakte nuk eshte paralele por piksynim I tyre per fajsuar qeverin. Ashtu sic fajsoi ateher opoziten e cila sote neshte pushtet.!
  Mos Harroni keta jen GJAKATARE.!

  Reply to this comment
 2. liu January 26, 09:54

  proteste per bashen dhe moniken .per hajdutet. kurre

  Reply to this comment
 3. Zhandar i edukum me edukate MRETI January 26, 09:57

  i nerumi Intelektual Tajvan Nastradini !
  çeta ka nevoje per ushqim
  pare
  Veshmbathje
  mundesisht edhe femra .

  DIMRI eshte i egjer
  jena te mbyll ne shpelle ,
  Presim furnizimet [ edhe me keste te pranueshme jane ]
  na lajmnoni per shendetin tuj , e te info Analit ,
  jena bo merak e oreksi na ka thone Aufidersen ………………………………..

  Tartufin e kafshoje Balua i bolenes ne bythe .rrofte demon kracia , presim me demon kraci
  kestin e rradhes ………………..

  TE paçim , e na rruaç o kumandar Inmtelektuali .

  te perqafojme e te puthim me dashni .
  kafet a do ti paguash Ti ?

  Reply to this comment
 4. skrapari January 26, 09:57

  Popull! Te dalim e te protestojme per te sjell ne pushtet :

  Lulzim Basha kryeminister. ( ish minister i disa ministrive ne kohen e Saliut. hajdut i 230 milion eurove nga rruga e kombit, vrasesi i 4 qytetareve me 21 janar 2011. I shpetoi drejtesise me procedura te ndryshme ,e me deshiren e prokurorise. Jeton ne Hollande. Madje bashkshortja ka mohuar edhe nenshtetsine shqiptare. )

  Monika Kryemadhi e sigurt zv/kryeministre. ( Bashkeshortja e Ilir Floririt ,Ilir Bllokut. Per kete nuk do shume koment ,pasi populli e di )

  Fatmir Mediu minister i mbrojtjes.( Autori i Gerdecit, sherbetori i Zenit, dhe babes se tij Saliut. Kryetar i PR,por deputet i PD.)

  Flamur Noka minister i brendshem ( Ka nje shoqeri te mire me UDB,cillsia e tij eshte se njihet si koketrashe)

  Edmond Spaho keyetar i kuvendit ( shquhet per shpifje e servil i Saliut)
  Perberesit e qeverise : Nard Ndoka , dashamir Shehu, Valbana Vokashi, Tabaku, Ajlabeu e tjer.
  Vangjel Dule , nuk i dihet .Pas ardhjes e Tipras mund te kaloje perseri me Edi Ramen. Kjo eshte 99% e sigurt.

  Ja pra keta jane shpresa e popullit. Perseri hajdute ,kriminelet dhe mediokrit kryetar partie pa parti.. Te dalim e te protestojme.
  Perkrahja e perndimoreve e shumta 10 % per te mos thene 0%.

  Reply to this comment
 5. Tahip Palla January 26, 10:13

  ç’fare mendimi ka mark uk xhuxhumaku ,
  qe new Madrid jane ne rredha
  1,5 km per nje kurikulum PUNE ………………………
  A- LAJME komunist ?
  B- filtrat e tajvanit nuk funksionijne ?
  C – NUK me interesojne lajme pune .
  D – puna po te ishte e mire do te punonte edhe Mreti Zogj .
  zh –
  xh——
  keto i ploteson ballisti tartuf e info .- anali .
  Mark .- uku eshte i zene se po lane halete
  e tajvanit Angles .

  Reply to this comment
 6. shpatar January 26, 10:34

  I nderuari Viktor .Shume rendesi po i jep me ane te ketij shkrimi protestes . Ke konsumuar kohe qe tu shpjegosh shqiptarve se cila eshte rendesia e saj .Populli e di mire se cfare perfaqson kjo proteste.
  Duke pire kafe bashke me nje fukara doli tema e protestave .Ti, ju drejtova, del te protestosh .Une ,mu pergjigj ,po te shohe se nga protestat del ndonje gje e mire per mua do te protestoje. Por kjo qe ben Monika me Bashen ma largon mendjen te protestoje .Pse ,vazhdova ta ngacmoje fukaraun .Po c’te semen do Basha apo Monika qe jetojne si pashallaret e dikurshem .Ata mobilizojne ushtaret e tyre per qellime politike .Te vijne ne pushtet. Jo i thash ata nuk kane then se duam pushtetin. Me shkeli syrin .Ti e beson hajdutit dhe kriminelin per ata qe thote .Keto jane ceshtje Drejtesie nuk jan vertetuar me gjyq se jane te till .Ore per kaq budalla me ben ti .Ata qe bejne keshtu e dine se cfare Drejtesie eshte .Jan ushtaret e tyre kontigjente qe i mbrojne nga pislleqet e krimet qe kane ber.
  Mir te kuptova. Rama nuk ka gabime qe ne te protestojme . Po mi ngaterron si analistat qe degjoj ne TV .Rama ka gabime.Premton shume por nuk i realizon ato .Ketu kemi nje ndryshim .Jo se dua ta mbroje . Rama eshte fisnik per mendimin tim .Nuk ka shkare kaq shume sa Saliu ,Basha ,Meta e te mos i ze te gjithe qe kane bere sic kan dashur me pasurite e vendit .Kan vrar,vjedhur poshterua .Perfliten te ken qen te lidhur me agjenturat e shume gomarlleqe qe Rama nuk i ka.
  E falenderova se kuptova nga fukaraj per cfar duhet protestuar .Te kem , vazhdon te me thot, te jetoj si njeri e jo si qen. Nje djal kam dhe kur erdhi Sali Beu ne pushtet ma hoqen kermat e Pd . Une as jam pleksur me fushatat elekrtorale . Nje karaputan e kishte vene ne liste per ta hequr. Ai eshte i kuq dhe nuk e meriton te jet elektricist ne Bashki, qe motifvimi .
  Besoj se me kuptove. Po te kuptova por nuk kemi arritur akoma ti normalizojme keto mardhenje ne pune . Kete do ti kerkoja Rames nese dalim dhe protestojme.
  Per kolltuk dhe pa buke te me lene nuk shkoj te protestoje . Mos te lodha i thash . Jo mir bere se kafen e pim ,raki me dhe kaluam dhe nje kohe bashk .I dhash doren duke i premtuar se kafe do pijme sa her te takohemi .Faleminderit qe e ndjen fukarallekun tim .

  Reply to this comment
 7. Katovica January 26, 11:02

  Gjeni te dy palet spiune dhe hajduter te tjere dhe i vendosni ne KLGJ dhe KLP!!! Se per kete pune po ben miting Luli!!! E dha proven kur zgjodhen Komisioneret e Vetingut!!1

  Reply to this comment
 8. info analitike January 26, 11:36

  Shoke me pak fjale e pa carcafe demagogjike qy Viktori konsideron edhe protesten e 21 janarit njesoj si ate te 27. Cfare te mire u solli njerezve protesta e 21 janarit pervecse pikellimit te 4 familjeve hallexhinjsh qe i shtuan halle halleve nderkohe qe ne pushtet erdhen nje grum hajdutesh kriminele njesoj si te paret! Shoke qe doni partine me shume se Taulanti mos u lodhni te na mbushni mendjen se rilindjotet jane me te mire se trimat e Saliur. Te gjithe jane pjese e bajges PPSH.

  Reply to this comment
  • I tillë je , sa herë që hap gojën January 26, 18:41

   Ja cila eshte logjika e nje gomari , qe vetequhet Info – anali !

   Reply to this comment
   • info analitike January 26, 20:09

    Pune te veshtire i ke vene vetes o vezhguesi i haleve. A nuk e shikon qe keni mbetur nje grusht ju zagaret e partise qe mbroni cdo maskarallek ne kurriz te qytetareve. A ka gomar me te madh se ty qe edhe te bejne nenen edhe i sherben me zell perdhunuesve! Vazhdo keshtu o kavie pavlloviane!

    Reply to this comment
    • Gringo January 26, 20:48

     Po ty infoplehu qe Lulashi me Salehun te kane bere vec nene dhe moter dhe ty nga prapa. Je krenar qe vetquhesh kavie Vucidoliste???

     Reply to this comment
     • info analitike January 27, 03:56

      E di ku eshte ndryshimi mes meje dhe teje? Ndersa une defrehem me idiotesite qe shkruan ti e te tjere si ti, juve ju bren hakmarrja, urrejtja dhe inati. Nuk keni faj se ashtu ju ka edukuar partia. Vazhdoni keshtu se tashme ju eshte shnderruar ne patokogji.

 9. petrit grazhda January 26, 12:25

  Qeveria duhet ta shohe veten ne pasqyren e popullit shqiptar, me pelqeu shume kjo shprehje por edhe shkrimi shume i mencur, nje bravo e madhe

  Reply to this comment
 10. vasili January 26, 12:34

  Turma apo ´´media¨¨shqiptare gjithmone te keqen e gjen,tek emra te vecante politikanesh apo parti,dhe shtetare,pa hedhur kurre syte tek vetja e tyre.
  Po ben afersisht tre dekada,qe ky vend i vendosur ne truall europian,mbahet i sunduar politikisht, ekonomikisht dhe shpirterisht,me vjedhje,vrasje,mashtrime ashiqare pa fund, nga dy familje te zbritura nga katundet,me formim mesjetar aziatik dhe komunist: berisha-meta
  .Askush nga turma,media,shoqeria civile,tere keto kohe,nuk kane ngritur mullaqet e tyre frikacake dhe injorante nga karriget e kafenes,mullaqet e majmura,te interesit meskin vetjak dhe injorant nga karriget e zyrave te tyre ´´jo politike´´.
  Perkundrazi ´´media¨¨gjithmone u ka dhene ze,atyre vemjeve,penat e te cilave,mundohen te njollosin ndyre cdo perparim te stermundimshem,qe ka arritur ky vend.
  Edhe ky derdimen,qe ka bere kete shkrim ketu lart,perserit pa fund,brockullat qe te cojne askund,pervecse te honorari,i ketij lloj shkarravitesi prej koti.
  Prandaj ndragheten albanistanase,qe vazhdon te shkretoje fizikisht dhe shpirterisht kete vend dhe te talle keq bythen me demokracine,duke bere pa fund metingje,jemi ne turma injorante,dembele dhe llafazane,media diabolike dhe perverse,qe meritojme ate qe ata bejne me ne.
  Dhe pamvaresisht se ndonje i rralle e ndjen qe vendin e tij ja ka ripushtuar hordhia osmane -komuniste e zbritur nga malet,shumica jone llapaqene e denatyruar ne shekuj,eshte ndjere e kenaqur,me keto lloj monstra qe e kane sunduar dhe vazhdijne ta sundojne.
  Dhe historikisht eshte vertetuar:
  Sa me i ndyre dhe i eger sunduesi,qe na hipe siper aq me e madhe eshte kenaqesia orgazmatike e turmes,qe vazhdon te pallohet poshte,ne kete super kafene katundi aziatik,te ndodhur ne harten e Europes..

  Reply to this comment
 11. anticensurë25642654 January 26, 13:20

  o viktor të dhjefsha me një mut “Rëndësia e 27 janarit”!
  përse nuk thua asgjë për marrveshjet me gërkun??
  apo dhe ti je në lojën e bastardëve shqiptarë??

  Reply to this comment
 12. Tap Topi January 26, 13:38

  Të ç’nderuar… rilindjotë !

  Kryekaragjozi* i prestigjozes GeL (Gojet e Liga) i mirëkupton drejt gjithë rilindjotët e zhgënjyer, të cilët po ndjejnë akoma shijen e bajgës kuqaloshe në gojë, teksa ëndërronin të ngopeshin rënçëm me mjalt të ripjerdhur postkomunist.

  Kryekaragjozi i kupton drejt reagimet e tyre frenetike pas paktit parazgjedhor të krietarit qe-pallist me “çunin e mirë” të çadrës . Ai i kupton gjithashtu drejtë dhe gjithë hakërimet, sharjet, e qesënditë e tyre të pafundme. Edhe pse do të dëshironte t’ja u pakësonte sado pak dhimbjen, ai s’ka ç’tu bëj atyre asgjë tjetër, përveç se t’i ngushëllojë dhe t’i rekomandojë që herën tjetër ta pastrojnë përfundiisht grason nga sytë e të zënë mend se po kutërbojnë dynjanë.

  Të ç’nderuar… të rindotur !

  Gjithë këto 5 vite rumpalle s’ishin vetëm një luftë të mundimshme me të keqen e panjohur, po në një film romantik ku papritur ikën dritat duke ngjallur revoltën e tërë spektatorëve për filmin e këputur në mes. Kur shoh tërë ç’vlon në rrjetet sociale sikur unë, zëdhënësi i dikurshëm i luftes kunëdr krimit, drogës, prostitucionit, dhe korrupsionit galopant, u ktheva befas në një miop të dobishëm të saj, dy gjëra më rrotullohen nëpër mend: E para, se Rilindja e ëndërruar rezultoi të ishte 100% një farsë! Nevojshmëria për t’u çliruar përfundimisht prej gjithë llumokracisë së bajgës katovicare të ndarë më tresh, sot është bërë më jetike se kurrë. Dhe e dyta, sepse ëndrra e Rilindjes së vërtetë, për cilindo nga ju, është zbehur dhe është tretur nga kujtesa juaj e dobët. Ajo nuk mund ta bëhet dot realitet as përmes pushtetit rilindjot, dhe as përmes premtimeve boshe të fushatave dhe propagandës së pa shfrenuar multi-mediatike.

  Jam i bindur se askush nga shqiptarët e ndershëm, që dëshiron ndryshime rrënjësore në këtë politikbërje as mish as peshk, nuk do të hidhërohej, nëse kjo glasë politike të shporrej një orë e më parë nga salla e kuvendit të zaptuar qysh prej 27 vitesh nga zullumqarë të të gjitha llojeve dhe niveleve. Siç jeni dhe vëtë dëshmitarë, sot pas pesë vitesh qeverisje “me kthetrra akoma më të pastra”, ujku ka ndërruar vetem qimen. Davaja ka mbetur po ajo që ishte. Desputetët gogolë s’janë larguar nga kuvendi. Përkundrazi, ata duket sikur janë shtuar. Ata vazhdojnë të bërtasin, të ulërasin, të çirren. Ata vazhdojnë të tregojnë me gisht nga ju dhe jo nga vetvetja. Ata bëjnë sikur u drejtohen dhe u bërtasin njëri-tjetrit, por në të vërtetë ju bërtasin juve që rrini si spektatorë pra ekranit të televizorit. Ata nuk godasin njëri-tjetrin as me grushta dhe as me shpulla, por ju godasin ju të cfiliturve, që bile duhet t’i paguani 1.000 lekshin si takse për aktrimet e tyre të shpifura.

  “Gogolin” e urryer e keni po prapë aty ku e kishit dhe para 23 qershorit të 2013-tës. Aspirata juaj për të patur një kuvend të vërtetë shqiptarësh, ku brenda tij të sundonte forca e llogjikës intelektuale, profesionaliteti, ndjenja e patriotizmit, ndershmëria, morali i lartë, dëshira për të patur progres dhe zhvillim të gjithanshëm e konstant ekonomik, social, kulturor, etj., ka mbetur për ju vetëm një ëndërr.

  Protesta e 27 janarit për ju s’ka rëndësi fare. Ajo ka rëndësi për ata që i druhen drejtësisë së munguar për afro një shekull. Ju, miqtë e mi kokpalarë, dhe çdo qytetar i ndershëm i kësaj shoqërie, nuk mund të dalë në protestë per t’i bërë nder bandave me pushtet. Ju s’duhet të pranoni ftesa prej shushunjave harbute. Ato janë llumi i shoqërisë. Të bashkuar bëheni aq të fuqishëm, sa me pak më shumë zgjuarsi, kurajo, besim dhe trimëri, po të jeni të vendosur e shnderroni protestën në antiprotestë. Ju keni një mal shkaqesh për t’u hedhur në antiprotestë.

  Zgjohuni nga gjumi letargjik dhe në vend të flamujve partiakë, rrëmbeni flamurin e lirisë dhe ngrijeni kundër tyre, dhe jo kundër vetvetes! Pësimi dikur duhet t’ju bëhet mësim. Ju s’duhet ta lini veten t’ju keqpërdorin “koklarët” si mish për top. Si mish për top sulltani përdori Hamza Kastriotin. Ndryshe nga nipi i tij tradhëtar, Skënderbeu ishte vetë topi për mish. Ky top i degdisi në piçkë të s’ëmës hordhitë turke.

  Më në fund vetëm dy fjale për foton ilustrative të Ditës. Pozë kaq kundërmuese edhe fotografi më i bindur i Göebels-it do ta kishte flakur në kosh të plehrave se qelb nga era e propagandës ordinere. Kaq lart mbi kokat e të tjerëve edhe një patë qafëgjatë nuk do kishte mundur të dilte dot. Thoni po të doni që nuk i kemi “specialistë” viktorët e partisë…

  * TT dora vetë

  Reply to this comment
 13. Sidomos ju dredharakë, ju me zemra aq të nxira, ju dinakë, ju shushunja, ju gjahtar' në errësira! Ç'na pa syri, ç'na pa syri!… Hunda juaj ku nuk hyri: te i miri, te i ligu, te spiuni më i ndyri! January 26, 14:05

  Maskarade e radhes ku politikanet luajne me fatet e popullit te vet ! Protesta duhet te jete e pa politizuar duhet te jete ekonomike me nje objektiv te caktuar, duhet te jete proteste per Drejtesine me nje objektive te percaktuar ! Problemet jane madhore te akumuluara nga nga po keta makarenje zuzare politikane si Lulzim BASHA Monika Kryemeadhi Ilir Meta bashkeautore dhe aoutore te shume krimeve dhe problemeve qe kane sot publiku shqiptar !
  Nje imoralitet i papare politik i ketyre figurave te cilat jane te akuzuar per shume ceshtje qe lidhen me problemet e shqipareve ! Jo me larg se 27 Janari kemi 21 Janarin e pregjakshem te 2011 ! Arsyeja e PROTESTES ishte Blloku i Ilir Metes burrit te Monika Kryemadhit ku behej pazar live me ze figure Ilir META PROTAGONISTI I KORRUPSIONIT ! Po Drejtesia cberi ?! Po Lulzim Basha me 21 JANAR 2011 Minister i Brendeshem u vrane 4 protestues si keta qe do te protestojne u qelluan me arme zjarri ! Drejtesia cfare tha ?!!
  Ku eshte morali i ketyre politikaneve sot ?!! Skane moral ! Keta jane kriminel, te vrasin te vjedhin dhe pastaj te thone ” Te rrezojme qeverine Rama ta heqim zvarre Edi Ramen si Enver Hoxhen ”
  Sa qesharake ! Ne fakt ai POPULL DUHET TE HEQ ZVARRE Monika Kryemadhin Lul Berishen Ilir Meten Sali Berishen !

  Reply to this comment
 14. Hammerhaituri January 26, 15:48

  Moto e protestes:Boll hengren keta tani duam te ham edhe ne!!
  Zgjidhjen e ka” Devolliu”
  Rrime ne guzhine
  na rriten thonjt i presim
  bie ere gjelle
  pa ngrene s’mbesim!

  Apo ka dikush ndonje proposim tjeter??

  Reply to this comment
 15. Kris 1 January 26, 16:08

  Populli ka 1000 arsye te protestoje ndaj nje qeverie qe po u zbraz xhepat qytetareve dhe mbush xhepat e Lulit dhe Monikes.Ndersa kreret e opozites protesten e kane pjese te skenarit populli duhet qe me protesten ti tregoje klikes te rilindjes se me fatin e tij nuk luhet.Kush luan perfundon ne kazan

  Reply to this comment
 16. I.Troplini January 26, 18:19

  NUK KEMI DREJTESI SEPSE NUK DUAM NJE TE
  TILLE,

  duam rrumpalle, duam vjedhje, duam mashtrim, duam tradhti ndaj se sotmes tone dhe se ardhmes te femijeve tane.
  Cfare te drejte morale ka Edi Rama, tu kundervihet ordinerizmit te nje Kryemadhi apo masturbimit gajases te nje Bashe te perfshire ne vjedhje e vrasje, kur me ta, nuk i ndan as trashesia e nje letre, perkundrazi, i bashkon pazari dhe kontakti koke me koke.
  Ishte bashkshorti i Kryemadhit, shkaktari i 21 janarit, ne prehrin e te cilit, u ul Rama pas zgjedhjeve. Me votat e tij, u be Kryeminister, ndersa shqiptaret, viktima te babezise se drejtorave te LSI.
  4 vjet, nuk i mjaftuan Rames “per te kuptuar” se cfare po benin petritet e Likes.
  Aq “i hutuar” ish, saqe ua la shqiptareve, per nje mandat te plote, Llallen e prokurorise.
  Kryemadhi dhe Basha, jane “ne te drejten e tyre”, te ngrene gomeret ne kembe dhe te mbushin sheshin sot.
  Ju lutem, mos u lodhni me, me analiza politike.
  Ketu, nuk ka nje konflikt Rama-Kryemadhi apo Rama-Basha. Po te ishte per Ramen, Saliu dhe te tijet, nuk perballen kurre me drejtesine per krimet e kryera.
  TIMONIN e Shqierise sone sot, ne aspektin e drejtesise, e kane marre te tjere. Jane situatat gjeopolitike, ato qe detyrojne fuqite e medha, te ndihmojne kete GROPE GJIRIZI te quajtur shtet, te clirohet nga prangat e roberise qe iu kane vene bajraktaret turkoshake te politikes.
  Protesta e opozites, nuk eshte kunder Rames, nuk eshte kunder politikave te qeverise.aq sa nuk mund te jete per qytetarin e ndershem shqiptar. Ajo eshte, per ti treguar atyre tek Rruga e Elbasanit, “sa mbeshtetje kemi”. Eshte ajo gjuha e shtrire, per te lepire prapanica te huajsh dhe per tu mos shtyre menjane prej tyre si nje faktor pa vlere,,,, eshte perpjekja per te bere lypesin, duke bere te fortin e rruges.
  Ata bedelet, qe do jene neser aty, me Lulin dhe Moniken, jane, ose hajdutet dhe vrasesit me porosi, te tyre, ose debilet funksionale te kesaj shoqerie ne agoni.
  Nje shoqeri pa drejtesi, pjell vetem krijesa neverisese. Ata pastaj, bejne sistemin e tyre, dhe e cimentojne ate me bedelet funksionale, qe per para dhe pak pushtet, jane te gatshem te hedhin ne ere jo vetem Gerdecin por gjithe shqiptarine.Ne kete gjendje, eshte ky vend akoma sot.
  Mos harroni qoftet neser, o trimat e Saliut. Hani nga 20 cope menjehere. I kini te paguara. Femijet e Gerdecit, dhane jeten, qe ju te hani qofte ne bulevard.
  Hani dhe mos e lodhni ndergjegjen tuaj me pyetjen njerezore, per cfare kemi dale sot ketu?
  Jo jo. Nuk jane duart e pastra, ato qe organizojne qoftet ne bulevard. Jane duart me gjak te pafajshmish, gjak shqiptaresh. Ato duar, nuk duan te pranojne prangat, ndaj jemi ketu ku jemi.

  Reply to this comment
 17. Alban January 26, 20:36

  SI MUND TE BESOJME LULEZIM BASHA!?

  – Pyetje rrenuese per nje hajn me cizme e vrases te kapur ne flagrance…

  – A nxjerr fjale nga goja pa rre o Kodoshi i
  Berishes !?

  Nga Alban Dega, Nju Jork

  Si mund te besojme voten ty Lulezim Basha?
  Si mund te besojme te sotmen dhe te ardhmen tone dhe te femijeve tane Lulezim Basha !?
  Si mund te besojme udheheqjen dhe qeverisjen e Shqiperise se rrenuar mbi 7 here prej jush ?
  A nuk ishe ti ai qe vodhe hapur 250 milione Euro te Autostrades se Kombit !?
  A nuk ishe ti qe e fillove ate pa projekt!?
  A nuk ishe ti qe vrapove ta nenshkruaje ate me nje kontrate vetem ne Anglisht kur gjuha zyrtare e Shtetit Shqiptar eshte shqipja !?
  A nuk ishe ti dhe kamikazet e Berishes qe pagove germime dheu ne permasa lemeritese sikur e gjithe trasejs e saj te ishte 21 metra e gjere dhe 9 metra e thelle nga Miloti ne Morine te Kukesit !
  A nuk ishe ti ne dijeni se cfare behej ne Gerdec edhe mbasi amerikanetujjh kerkuan qe te ndalohej cdo veprim e pune ne Gerdec gjate vizites historike te Presidentit amerikan Xhorxh Bush ne Tirane !?
  A nuk ishe ti shefi i diplomacise shqiptare qe drejtove bisedimet atdheshitese te Otrantos !?
  A nuk ishe ti numri 2 i zinxhirit komsndues te urdherave kobezi te Sali Brrishes per ekzekutimin pa vendim gjykate te 4 protestuesve absolutisht te pafajshem me 21 janar 2011 ne Tirane dhe plagosjen, rrembimin, marrjen peng dhe torturimin e qindra te tjereve !?
  A nuk ishje ti qe bashke me Sali Berishen, Genc Rulin, Arben Ristanin, e co, vodhet hapurazi votat e 8 majit 2011 !?
  Ma trego vetem nje gozhde qe ke ngulur apo lene mbrapa per 4 vjet si kryebashkiak i kryeqytetit shqiptar !?
  A nuk ishje ti dhe bosi jot Berisha qe i bet grusht shteti brenda Partise suaj Sokol Olldashit dhe nje manare e juaj i beri edhe gropen ne bashkepunim me “ skuadronet e vdekjes” !?
  A nuk ishje ti qe bllokove cdo oponent tendin ne gjirin e PD-se dhe urdherove vjedhjen e votave ne gjirin e saj cka u provua me ze e me figure ne syte e mbare shqiptareve !?
  Kur vjedh votat ne gjirin e Partise tende cfare mund te besh ti me votat e shqiptareve !?
  Si mund tia besojme qeverisjen e Shqiperise nje kusari, nje atdheshitesi, nje vrasesi, nje hajduti me cizme ne gjirin e partise se vet !?
  Na jep vetem nje aresye dhe fakt te vetem pse duhet te besojme dhe votojme ty nje rrenci e hajni me cizme qe nuk le gje pa rre, qe nuk nxjerr fjale nga goja pa genjyer !
  Lanet !

  Reply to this comment
 18. Alban Dega January 26, 20:37

  From: Alban Dega
  Date: June 8, 2016 at 8:23:35 AM EDT

  MARESHALLI I BEOGRADIT
  NE TIRANE NE PANIK

  – Sali Berisha mbron Mulin e UDB-es
  – Kryeboksieri Adriatik Palla ne
  letargjine e krimit

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  E kam thene, e kam shkruar me dhjetra here, me emer e mbiemer jo vetem une, por edhe Spartak Braho…. tash e plot 20 vjet…qe Sali Berisha eshte nje sherbetor i Beogradit!
  Jo vetem i UDB-es por edhe i KGB-se dhe sherbimeve sekrete franceze…
  Kush shitet nje here shitet gjithehere, thone autoret e Kalit te Trojes, greket.
  Kush i shitet dikujt i shitet gjthkujt, ka thene themeluesja dhe nena e Izraelit Golda Mejer.
  Zbulimi i dokumenteve vetdenoncuese te bythelepiresit te neveritshem dhe zagarit te tij dhe UDB-es Serbe Flamur Noka ra si nje bombe mbi koken e bosit te tij politik dhe agjenturor, Sali Berisha.
  Prandaj eshte terbuar edhe me keq , eshte cakardisur deri ne cmenduri … Po i zbulohen petet e lakrorit te Rankovicit e Milloshevicit ne Tirane!
  A ka prove e deshmi me te qarte se kristali se rrenimi, shtetzhberja e kalbezimi i pesefishte i shtetit shqiptar ne 25 vjetet e tij ne politiken shqiptare!?
  As Sllobodan Miloshevici nuk do tua kishte bere shqiptareve e Shqiperise cka ua beri banda e Bujar Hoxhes, Bashkim Gazidedes, Agim Shehut, Ali Spahise, Flamur Nokes, Azem Hajdarit.. me ne krye Mareshallin Sali Berisha!?
  Nuk eshte ky as pseudonimi as epiteti im per Sali Berishen… Jo eshte nickname qe ia vuri Azem Hajdari!
  A nuk ishte kryekasapi i Ballkanit Milloshevic qe deklaroi ne vitin 1991 ne Kuvendin e Serbise se ” Une futem ne Tirane per dy ore vetem me Shoqaten e gjuetareve te Beogradit…”
  Nuk pati nevoje!
  E mori Tiranen e mbare Shqiperine pa asnje bam me Sali Serbin e ceten UDB-es!
  Jo Milloshevici e UDB-ja gjakatare serbe, por as hordhite e Chin Chiz Khanit nuk do ia kishin bere Shqiperise e shqiptareve kete qe ua beri kjo bande cetnikesh shqipfoles!
  Nderkohe, Kryeavokati i shtetit shqiptar , kryeboksieri Adriatik Llalla gerhin ne letargjine e tij ndaj krimit!

  Sent from my iPhone

  Reply to this comment
 19. per memedhene.. January 26, 20:42

  Mesazh modest per zotin Viktor Malaj & company.
  .
  Lexova me vemendje kete artikull-hartim dhe u zhgenjeva totalisht dhe kjo po ndodh jo vetem me ty por dhe me nejrez te shquar te penes si Bedri Islami apo Mero Baze qe me vogla qe mund t’ju them se jeni pjerdhur nga trute ose keni shitur reputacjonin e gazetes per te folur “loqe kavaje”
  .
  . Edhe me berishisti me i fandaksur nuk mendonte ne 21-22 janar 2011 qe do vinte nje dite si 27 janari 2018 qe keto vrases seriale qe nga
  .
  -Suma e Saliut
  .
  -Bytha e Lulit
  .
  -Rrocka Munikes
  .
  do te perdhosin pikerisht vendin qe u vrane 4 protestues ku ne kete krim tashme duhet te gjykohen dhe

  impotenca kriminale e Rames
  .
  . dhe tolerimi kriminal i lu-miqve tane.

  ….LE TE MERREMI ME TOLERIMIN KRIMINAL
  TE MIQVE TANE DHE
  TE JAPIN DISA ARGUMENTE MAKABRE:

  E para
  .
  Nuk ka ndodhur ne historine boterore qe ‘afendikojte-bossat-ambasdore’ qe drejtojne realisht shqiperine per cerek shekulli te bejne nje dallim te denueshem dhe poshtrues duke bere
  .
  Barazimin e super-krimeve te Saliut ( + lulet e tij)
  me gabimet e PS
  .
  Krahesojme 14 shtatorin 1998 me 21 janarin 2011
  Ne 1998 hordhite elezbiberite te mamurrasit & tropojes pushtun dhe i vune flaken shtetit shqiptar..dhe MIQTE TANE sipas dokumentave te deklasifikuara bene presion qe berisha te mos arrestohej per kete super-krim….biles pati dipllomate qe e pergezuan salikriminelin qe ktheu armatimin e rende ne Garde..dhe kulmi arriti kur ambasada amerikane u be “ministri drejtesie shqiptare” ku saliserbi dhe deshmine e tij..E pra kjo nuk ndodh as ne koloni as ne vend ete pushtuara dhe as protektorate…

  .
  Pra miqte tane ne 21 janar 2011 toleruan berishen e tyre qe vrau protestues me duar ne xhepa dhe Saliu quhet Burre shteti nga Governori Arvizu….pra ky eshte nje superposhtrim kombetar me i rende se cdo lloj pushtimi
  .
  E dyta

  Korrik -gusht 1993 arrestohet Nano sikur te ishte Bin Ladeni per 100 dollare shperdorim te ndihmave italiane….Diten e arrestimit Fatos Nano deklaroi:

  Se nga ky moment Shqiperia ka shitur sovranitetin se bisha berishe po zbaton skenarin e Billave dhe hillave te ardhur nga beogradi…
  .
  .1 miljard here ndryshuan keto ‘BILLAT & HILLAT” kur Lul Bashserbi vodhi gjysem miljardi dollare te rruga e kombit dhe keto krime po mbulohen here hapur dhe here fshehur nga Arvizute dhe Lulute….

  . E fundit
  .
  Salimonstra kurre nuk ka fituar votime ne Shqiperi…edhe 22 marsi 1992 ishte nje mashtrim i rajerson-biberajt me cekun e bardhe..2 prillin 1991 etj..etj etj Fakti qe ne 31 mars 1991 te majtet fituan 80 perqind te vendit..dhe kjo u perserit ne zgjedhjet lokale 6 muaj pas 22 marsit 1992 por dhe me kushtetuen ne 1994 tregon sakte 100% se Berisha eshte thjesht nje pit bull i doktrines se “dekomunistifikimit” qe rezultoi me e ndyre se NACERTANIA SERBE DHE MEGALIDHEA GREKE.
  .
  Ajo qe me tremb me shume eshte fakti qe Shqiperia nuk eshte me prioritet i Amerikes & Europes ne Ballkan pasi Serbi me Grekun i fituan pozitat e forta qe kishin en 1991 ne kohen e Micotaqisit dhe Millosheviqit.
  .Ardhja ne fuqi e republikaneve ne Amerike qe jane dukshem ne favor te bandes lulberishiane dhe kjo u duk te cadra fantazme para nje viti…u duk te monika qe sapo erdhi nga amerika hodhi cizme ne kuvend (cfare koincidence) dhe po duket tani qe po “lejohet” Luli” te pshurre viktimat & jetimet e tij me shakaxhiun Donald Lu dhe batutaxhiun Edi Rama.
  .
  Cfaredo te ndodhe ne 27 janar 2018 nje gje eshte e sigurte:

  Qe dipllomacia euro-atllantike ka deshtuar ne menyre te turpeshme ne instalimin e nje rendi demokratik ne Shqiperi dhe eshte fajtore kryesore ne krijimin e juntes te Berishes njelloj si Pinoceti ne Kili…

  Eshte ne dore te ketyre “miqve” qe ose te dorzojne koken ne tepsi te berishes tyre..ose Enver Hoxha nuk ka nevoja ti ktheni permendoren….Ate e kane kthyer ne legjende armiqte e jashtem dhe te brendshem dhe kete nuk e them une por Donald Luja i rradhes qe zgerdhihet kur nje k/minister dhe minister i brendshem shurron viktimat e tij gje qe nuk e ka bere as Hitleri por po e ben Luli dhe Salimatherfuck-eri burri i shtetit i arvizuse dhe kumbari i Donald Luluse

  Reply to this comment
 20. Alban Dega January 26, 21:10

  ESHTE KOHA TE KERCASIN PRANGAT !

  – A mund te krijoje qeveri Antimafie
  Lulezim Kryemadhi dhe Mafia e tyre?

  – Ti varesh melcite ujqerve te pangime !

  – Enough its enough….. Boll me !

  Nga Alban Dega, Nju Jork

  “Banda e Gangstereve” te Sali Berishes e rrenoi, e shkermoqi, e zhberi te pakten 7 here nga themelet Shtetin Shqiptar ne 13 vjet sundimi te Salikracise e kryeministri Edi Rama flet per sabotimin, pengimin e Integrimit te Shqiperise ne Bashkimin Evropian qe e duan e aspirojne 95 per qind te shqiptareve me evropian e pro perendimore se vete ata !?
  Cila rini e popull ne cilindo vend te ish- Perdes se Hekurt e Perandorise se Djallit doli neper sheshe me parullen lapidare :
  – E duam Shqiperine si e gjithe Evropa ! ne dhjetorin historik te 1990-es !
  Edhe kete aspirate e kushtrim unikal mbarepopullor e nakatosi Katovica e Sali Alise !?
  A nuk ishte “ Kjo Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit “ e Sali Kadafit, qe i shpalli lufte te hapur nga foltorja e altarit te Salikracise ne ate kohe “ imperializmit Amerikan dhe dores se zeze te tij CIA-s” ne pranveren e vitit 1997!?
  A nuk ka dy muaj plot qe Partise se Cadres se Putinit iu bashkua edhe Mafia me bllok ne dore me ze e me figure e Like Floririt!?
  A nuk e bekoi edhe vete Mareshalli i Beogradit bashkimin e Mafias e Cadres dhe asaj te Cizmes qe i shpallen se bashku lufte te hapur “ imperializmit ametikan “ ne pragdiimrin e vitit te trishte 2017 kunder Ambasades amerikane ne Tirane dhe ne vigjilje te protestes nekrofile te deshtuar me sukses te plote nga braktisja e shqiptareve ?
  A e dini cila eshte kerkesa kryesore e “ kesaj Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit “ dhe Mafias se Bllokut 700 mije euro faqja dhe e Cizmes per protesten e 27 janarit 2018 !?
  Permbysja e Rames dhe krijimi i nje qeverie Anti- Mafia !?
  Po a mund te krijoje nje Qeveri Antimafia

  1- Dopjo- Mafia e 97-es,
  2- e 14 shtatorit 1998,
  3- e kusarise 500 milione euroshe te Autos-trades se Kombit me Lul- Giten ne krye,
  4- e Gerdecit me Fatmir Xenn ne balle,
  e atdheshitjes se Otrantos me Sali Zerven,
  5- Mafia e bllokut me 64 prej 82 videove te Likes me deri 700 mije euro faqja
  6- Mafia e 850 milone eurove te munguara te privatizimit te ARMO-s ,
  7- 620 milione eurove te CEZ-it ,
  8- 250 milione dollare e te Rapiscanit,
  9- mbi 100 milione eurove investim te humbura shtetit e popullit shqiptar nga Gita,
  10- e rreth 100 milione eurove te humbura Shqiperise nga Xeni dhe dajet e tij serbe me Interkonksionin Shqiperi- Kosove me i vestime gjermane …. !?
  11- e miliona dollare allishvetishe te pista e te kunderligjshme te Lulezim Bashicit, me Mafian turke e nderkombetare off-shore , ku vetem per nje fotografi me Donald Trumpin ka paguar 500 000 dollare, fotoja me e shtrenjte ne Bote e ketij sharlatani zecjerre e zeshtjerre qe na trashe edhe zerin e humbur e na ben edhe garipin, edhe te fortin si Il Capi dell Capi, qe nuk is leshon Sharovi i Vicidolit sa te jete gjalle sepse ai e di mire qe qehajai i tij ne krye te PDSH-se eshte nje p… jeshke mashkull.
  Ai e ka zgjedhur qenushin Basha per te zbatuar urdherat e tij e jo per te drejtuar Partine e tij qe e ka me tapi derisa ti jape ymer ai lart, sic e ka deklaruar ne gojen e tij.
  A mund te krijoje e drejtoje nje qeveri antimafia kjo “ Mafia qe ka dale krejt jasht kontrollit “, sipas “The New York Times” , mbretit te shtypit te lire Amerikan dhe boteror, te cilin Kapobandoja e saj Saleh Karaxhici e quajti “ nje leter higjenike” vetem se ne kete fjali ia beri radiografine e persosur te krejt sundimit te tij – SALIKRACISE !?
  Po si mund te pranoje rinia e populli me proamerikan ne Bote qe ta qeverise nje p… jeshke mashkull qe kurre ne jeten e tij nuk i ka thene per hajer nje pune te dobishme per te e per Shqiperine !?
  Po si mund ta ndjeke nje popull e rini nje humbameno, nje p… mashkull si Lulezim Basha qe per kater vjet ne krye te Bashkise se Tiranes nuk mbajti nje, qofte edhe nje premtim, qe per kater vjet nuk nguli qofte edhe nje gozhde ne Tiranen tone te bukur !?
  Po si mund ti shkoje mbrapa nje hori e hajduti me cizme jo vetem te Autostrades se Kombit, por edhe te kapur me ze e me figure duke vjedhur votat e Tiranes ne 2011… por edhe deri votat per kryetar te Partise se tij Salikratike te Shqiperise me kamikaze qe votuan deri ne pese here secili per kete hajn votash ?
  Si mund te besoje nje popull e rini nje rrenc te pafytyre si Lulezim Berisha qe nuk nxjerr nje fjale nga goja pa genjyer !?
  Te protestosh per krijimin e nje qeverie antimafia te Lulezime Kryemadhit eshte njesoj si ti varish ne qafe ujkut melcite per ti ruajtur … !!!
  Kane vjedhur boll per tu dhene shans te stervjedhin perseri !
  Eshte koha tu kercasin celsat e prangave ne kycet e duarve e jo tu jepen celesat e qeverisjes se saj kapove te kesaj “ Bande Gangsteresh” e “ Mafia qe ka dale krejt jasht kontrollit” per te shpetuar kokat e saj prej kucedrash te pangopura me parate, pasurite dhe gjakun e shqiptareve nga Vetingu dhe Reforma ne Drejtesi !
  Lanet !
  Hiqnu dreqer prej meje
  Se jeni pa kurrfare feje !
  Enough it’s enough … Boll me !

  Reply to this comment
 21. dashamires January 27, 09:40

  Ky realiteti ku jemi eshte i hidhur apo eshte i embel/ Hmm…per ca si ky Torja i Males, realiteti eshte gjithmone i embel sa kohe shikon qeveri me Ramen ne krye. Per shume te tjere qe heqin te zite e ullirit pa pune, me pensione qesharake, pa ilace ne spitale, me ilace qe hiqen perdite nga rimburesimi, me frike per vendin e punes etj, ky realitet eshte i hidhur.
  Atehere c’do gje eshte e qarte, Torja i Males si derr i kenaqur nga ky pushtet te rrije ne shtepi, Sokratet e varfer dalin ne proteste.
  Po mjaft more se jeni bere qesharake, keni 2 jave qe perdite merreni me protesten, ju ka hyre lepuri ne bark.

  Reply to this comment
  • monaliza January 27, 18:15

   O ” dashamiresi ” i maskarallekut. Ai ” Torja i Males ” nuk ka thene askund se realiteti eshte i mire. Madje, ka thene te kunderten. Ajo qe ka thene ai dhe ty, dhe pleherave te tjera si ti, nuk iu pelqen, edhte fakti se kete realitet nuk mund ta ndryshojne ata qe e krijuan dhe qe jane provuar disa here dhe kane treguar se jane nje tufe banditesh. Ty ” dashamires ” te pelqen qe ata te kthehen serish megjithese jane ata qe ishin, njerezit e priramidave, te Gerdecit, 21 janarit, falsifikimeve dhe dhunimeve te zgjedhjeve dhe rrahjeve, burgimeve dhe vrasjeve te kundershtareve. Ti kerkon rikthimin e tyre ne pushtet pasi as ty as te tjereve si ti nuk ju ka intereseuar kurre Shqiperia dhe as e drejta por vendi pa shtet dhe rremuje. Duket qarte qe je njeri i lig pasi flet per shkurtime ilacesh kur ne fakt ato jane shtuar. Thua se njerezit kane frike per vendin e punes por harron qe banda jote politiuke e quajtur PD pati hequr nga puna dhjetera mijera njerez me nenin 24/1 qe permend autori. Keto i ke ” harruar ” pasi i ligu mbetet i lig. Si ti.

   Reply to this comment
   • Niko Shpiragu January 27, 20:47

    Per mua “monaliza” i ke thene te gjitha shkelqyeshem. Hallall te qofte. Nuk kam c’fare te shtoj. Viktor Malaj eshte nje gazetar realist dhe inteligjent.

    Reply to this comment
 22. ALBAN DEGA January 29, 07:01

  Protesta vertetoi teresisht largepamesine tuaj Z. Viktor!
  Mendjet e mprehta shohin larg, thoshte filozofi kinez Konfuci…

  Analize me gjuhen e fakteve

  S…ALI KOMIKET E SALI LUL CIZME… VIDOVDANIT …

  Aresyeja kryesore e deshtimit te ” Bandes se Gangstereve”…

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  … Trupat tona po dermojne agresoret amerikane ne te gjitha frontet, deklaronte telalli i Sadam Huseinit, Ministri i tij i Informacionit Ali Komiku .
  Cila ishte e verteta?
  Shperthimet e raketave dhe predhave amerikane mbi Pallatin presidencial te Huseinit gjemonin ne sfond.
  Kryeqyteti i Irakut, Bagdati kishte rene .
  Sadam Huseini ia kishte mbathur si lepur neper tunelet e ujerave te zeza….

  Fitorja e Sales dhe festa makaber e Vidovdanit ! …

  Te njejten gje po degjojme sot nga Sali Berisha, Lulezim Basha, Monika Kryemadhi, Petrit Vasil Shkollperlumi, Edi Palokari… e krejt “Banda a Gangstereve” dhe Kapot e ” Mafias qe ka dale krejt jashte kontrollit” per protesten e 27 janarit.
  Te gjithe shpallin fitore!
  Te gjithe festojne fitoren!
  Po te ishin ne pushtet me siguri 27 janari do te shpallej feste kombetare, Festa e Vidovdanit !
  Eshte festa me makaber ne Bote… Festa kryesore kombetare e Serbise !?
  Cfare perfaqeson ajo ?
  Disfaten me te madhe e me rrenimtare ne historine e Serbise. Diten kur ushtria serbe e udhehequr nga Car Llazari u shpartallua keqazi nga hordhite turke ne Vidovdan.
  Mbi 100 mije eushtare e oficere te vrare e masakruar.
  500 vjet roberi otomane !
  Ndaj protesta e djeshme e opozites laramane shqiptare ishte nje deshtim me sukses te plote njesoj si ajo e 18 dhjetorit 2017. Fitorja e djeshme ishte Fitorja e Pirros, domethene Fitorja e Sales
  Festimi i saj eshte njesoj si festa makaber serbe e Vidovdanit ! .
  Pjesemarrja sipas saktesise gjermane te droneve ishte 8- 10 mije veta… Njesoj me 18 shkurtin e “Cadres” se krimit !
  As nje e njezeta e aneterise se deklaruar nga vete lideret e partive pjesmarrese. Pra me pak se 5 per qind e anetaresise se tyre mori pjese.
  Hiq kureshtaret, kalimtaret e rastit… Kokoshi katandiset ne me pak se nje thele!
  E te gjithe kapot e “Bandes se Gangstereve” dhe “kesaj Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit” bucasin Fitorje !
  Pse!?

  Pse-ja e kesaj “total failure” deshtimi total ?

  Pergjigjen e dha sot kryeavokati i Berishes dhe familjes se tij Z.Genc Gjokutaj ne ” 360 Grade” te Artur Zhej Kazanit mediatik te Sali Putinit “Ora News ” ku perballe argumenteve te Elisa Spiropalit u detyrua te pranoje se aresyeja kryesore e protestes ishte heqja e Adriatik Palles dhe zevendesimi i tij nga Kryeprokurorja e perkoheshme Arta Marku.
  Edhe me i qarte u tregua po ne kete emision Arjan Cani kur tha se ” Ata nuk kishin rruge te tjeter ! Duhet te mbrojne kokat e veta nga drejtesia “.
  Pra protestes i mungonte motivimi real qe eshte shpirti i cdo levizje popullore!
  Krejt e kunderta.
  Si mund ti perkrahte populli, perkrahesit apo anetaresia e painkriminuar kokat e krimit te organizuar, te kesaj
  “Bande Gangesteresh”( “The Times” e “Independent” e Londres 7 mars 1997 ) te ” kesaj Mafia qe ka dale krejt jashte kontrollit ” ( “The New York Times”15 mars 2008 )
  Si mund te mbahej ne detyre qofte edhe nje ore nje kryeprokuhor si Adriatik Palla me diplome te falsifikuar !?
  Falsifikimi eshte nje krim i rende per nje ordiner. Kur behet nga nje kryeprokuror eshte megakrim !
  Shtoj atij edhe te pakten 7 krime e vepra penale te tij kur grushtoi ne sy te qindra prokuroreve shqiptare kryetarin e Shoqates Kombetare te Prokuroreve te Shqiperise, Z. Shkelqim Hajdari, zhduku provat e genjeu!
  Bashkangjiti atyre edhe heshtjen e Presidentit sakat nga trute i PDSH-se Bujar Nishani. Zhvejku i Sali Gerdec Otrantos, ai qe duhej te ishte garantuesi i Kushtetuetes se Republikes, Bujar Perishani jo vetem heshti, por mbuloi dhe beri protektorin e ketij krimi madhor per llogari te Kryepresidentit de facto Sali Berisha dhe bandes se tij.

  A mund tu besohet ketyre Ali Komike… Nastradineve !?

  Pse!? Berisha i katapultoi te dy ata ne ato poste jo per te bere detyren ndaj shtetit e shqiptareve por per te bere protektorin e tij e te bandes dhe Mafias se tij familjare e politike sic ka vepruar gjithnje ne keto 27 vjet te sundimit te vet Salikracise.
  Shtoni edhe”qetesine e dashurine” per “gjysmagjelin 50/50 me Berishen”, Adriatik Pallen te kreut te Kuvendit Ilir Meta dhe buka behet mal krimi!
  Tepsia behet Kazan !
  Kazani behet Cisterne krimi e korrupsioni ….
  A nuk vepronte keshtu edhe Mafia! e dale krejt jashte kontrolit e Al Capones, Corleones, Toto Rines, Lucianos e… fijet e te cilave arriten deri tek Il Capo dei Capi Xhulio Andreoti e co.
  Kujt ti besojme !?
  Sali , Lul, Mona Cizmes…e co.!?
  Nastradin Saladinit apo syve tane !?
  Ali Komikeve apo te vertetes lakuriq!?
  A mund tu besohet Ali Komikeve Sali Lul Like Cizme Vasili, Palokari… pjelles bastarde te Vidovdanit e Beogradit, Athines Moskes , Dreqit e te bijve te tij qe ua bene Shqiperise e shqiptareve ate qe asnje pushtues e barbar as Pashici e Venizellosi, as Rankovici e Zerva, as Sllobodan Milloshevici e as Chinchizkhani… askush nuk do tua kishin bere ?
  E rrenuan mbi 7 here dhe zhbene te pakten tri here shtetin shqiptar ne keto 27 vjet te Salikracise rrenimtare !
  Enough it’s enough !
  Shqiptareve u ka ardhe shpirti ne maje te hundes me keta bandite, me keta gangstere e me keta mafioze atdheshites e atdherrenues !
  Boll me !
  Kupa e durimit te shqiptareve eshte derdhur …
  Boll me !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim