Rëndohet bilanci i tragjedisë, 91 viktima dhe 25 të zhdukur në Greqi

July 30, 2018 11:41

Rëndohet bilanci i tragjedisë, 91 viktima dhe 25 të zhdukur në Greqi

 

Tragjedia nga zjarret që mbërtheu Greqinë vazhdon ende të rëndohet.

Autoritetet raportojnë se gjashtë ditës pas zjarrit, numri i viktimave ka shkuar në 91 dhe ai i të zhdukurve në 25.

Qindra polumbarë vullnetarë kanë vazhduar këtë mëngjes kërkimet në detin e Matit, në kërkim për viktima të mundshme, ndërsa  qindra njerëz kanë marrë pjesë në meshë për të përkujtuar të vdekurit e kësaj zone, vendi më i prekur nga tragjedia.

Sipas autoriteteve, zjarri ishte i qëllimshëm dhe është përhapur shpejt për shkak të erës që arriti mbi 100 kilometra në orë. Ky ishte zjarri më vdekjeprurës në Europë që nga viti 1900.

l.h/ dita

July 30, 2018 11:41
Komento

4 Komente

 1. demo July 30, 12:25

  Ne Cameri u vrane,u dogjen,u perdhunuan,u masakruan 4500 Camer shqiptare,midis te cileve shume femije,U deportuan 35 mije camer nga vatrat e tyre stergjyshore.Keto shifra u dhane nga nje komisjon i qeverise Angleze dhe qeverise Greke.Ne 1923 ne Cameri kishte ende 140 mije Camer te krishtere dhe Muslimane.

  Reply to this comment
  • Xxx July 30, 14:30

   Po çlidhje ka o Demo ?
   Pse ngateron krimet e politikes me tragjedite e natyres?
   Po pse mo Demo , per shqiptaret qe shesin droge dhe helmojne adoleshentet ne Greqi e Europe faji tend eshte?
   Po ti je dhe njeri i lexuar mo Demo, ç’jane keto gabime qe ben?

   Reply to this comment
  • Besniku July 30, 17:07

   Kurre nuk do te mendoja se mund te kete shqiptare jo sensibel, qe te komentojne kete tragjedi te pamate te popullit grek ne menyre jo njerzore.
   Une , duke lexuar tmerret qe kane hequr, sidomos nenat me femije ne krahe, e te moshuarit qe vinin shpetimin e niperve para vehtes, therres me force se vetem nje fashist mund te kenaqet, vetem me mendimin se “grekerit e paskan hak”.
   Por, nuk tu drodh trupi duke imagjinuar njerzit e shkrete, te perqafuar para vdekjes, nuk te iku mendja duke perfyturuar tmerrin e prinderve duke pare femijet te vdesin ne sy te tyre, me vdekjen me te tmershme, duke u djegur??!!!!
   Vetem nje fashist mund te gezohet nga kjo, dhe ata te luftes se dyte bot. e kane treguar kete.
   Dhe fashistet jane njelloj si ata greke ashtu dhe ca si ty, qe duan te fshihen pas historise se persekutimit te çameve.
   Kurse une kur degjoj fashistet greke te gagarisen, ve Enver Hoxhen, me fjalimin e famshem per politiken revanshiste greke.
   Por per popullin grek mendoj qe jemi jo vetem fqinje por dhe me gjak te perbashket, ne nje % te larte te tyre.
   Po dhe serbet te ishin, perseri do me vinte shume keq, per kete lloj tragjedish.

   Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim