Rënia e lirës turke, sfida e dhëndrit-ministër me emër shqiptar

August 7, 2018 08:40

Rënia e lirës turke, sfida e dhëndrit-ministër me emër shqiptar

Ministri turk i financave Berat Albayrak shihet si shpresa për stabilizimin e lirës turke.

Lira turke ka shënuar nivele rekord të ulëta në javët e fundit për disa arsye sipas analistëve.

Sipas “Bloomberg”, edhe caktimi i befasishëm i Albayrak si ministër i Thesarit dhe i Financës ka ndikuar në këtë rënie, meqënëse fillimisht, emërimi i Albayrak, i cili është burri i vajzës së madhe të Erdogan, u pa si thjesht si nepotizëm pa lidhje me aftësitë e 40- vjeçarit me emër shqiptar.

Por vëzhgues të afërt me autoritetet  ‘e zhveshin’ Albayrak nga paragjykimet dhe e përshkruajnë atë  si një nga figurat më të afta në qeveri.

Albayrak ka shërbyer si ministër i energjisë që nga viti 2015 dhe ka ndikuar me sukses bisedimet e vështira me izraelitët.

Ekonomistët thonë se rënia e lirës më së shumti ka të bëjë me politikat ekonomike të Erdogan.

Ai e ka quajtur rënien e fundit të lirës me rreth 4% si një sulm ekonomik nga armiqtë e Turqisë.

Por sipas investitorëve, ndërkohë që tregjet kanë qenë në pritje për një rritje të normës së interesit nga banka qendrore turke, Erdogan ka bërë thirrje për të mbajtur normën e interesit në nivel rekord të ulët për të nxitur rritjen ekonomike.

Erdogan, i cili mbetet ende shumë popullor në Turqi dallohet për lëvizje të tilla që i japin prioritet rritjes ekonomike dhe jo kontrollit të inflacionit, i cili në Turqi qëndron prej kohësh në 10.23%.

Dhëndrrit – Ministër do t’i duhet të menaxhojë rritjen e shpejtë të ekonomisë së pabalancuar turke dhe të rifitojë besimin e tregjeve.

n.s. / dita

 

August 7, 2018 08:40
Komento

10 Komente

 1. Xxx August 7, 10:00

  E kujt i plasi se ngelet me lajme per Erdomutin.

  Reply to this comment
 2. santiago August 7, 14:10

  nji mut qe te hani ju ..Berat nuk eshte emer shqiptar por Turk

  Reply to this comment
 3. Maelga August 7, 14:13

  Berat nuk eshte emer shqiptar.

  Reply to this comment
 4. Epiriot me Zemer e Shpirt August 7, 14:17

  Te gjithe ju kaurret e redaksise se dites qe jeni hapur filo grekaqis ,jeni bere si ajo dhelpra qe rrinte pas dashit se ndoshta ketij i binin koqet ne mberdhe.Ju Jo Albane ,te hapur apo te fshehur ,por qe jeni shtetas albane krejt me soj e sorrollop perfshire edheta 300 lemoshat e greqise me pashaporta greke ,duhet te fiksoni nje gje ne koke .Turqia eshte partnere STRATEGJIKE e Shqiperise.Ju qe kurre se keni ditur brez pas brezi se ku ka qen Kostandinopja .,qendra e turkokaurreve(grekeve dmth) .sot e keni mendjen tek ripushtimi i Stmabollit.
  Kesaj i thone hip tek raku im e te shohesh Stambollin edepseza.Mendoni njeher si Shqiptare jezider sepse edhe ky eshte edhe atdheut juaj.Keni sakrifikuar edhe ju direkt apo indirekt per kete Atdhe o jezider.Kini pak respekt per token tuaj qe ju lindi edhe ju rriti.
  Ngrijeni pak koken mos ngleni skutha gjithe jeten ,behuni njerez normal e mendje hapur.Kini me shume respekt per veten o roskopa.

  Reply to this comment
  • Taku August 7, 15:49

   Po te jesh anti turk sipas mendjes tende duhet te jesh me patjeter filo grek?
   Ti prsh vetquhesh “epirot” por je turkoshan.
   Ka filo grek. Ka turkoshan si puna jote, ka filo sllave por ka dhe shqiptare qe si rruhet per asnjerin nga keta zabtues e pushtues te tokave shqiptare.

   Reply to this comment
 5. Dajreci August 7, 15:33

  Haliit Berati djali I xha Veizit saksofonist I Bruce Springsteen’s band.Mos eshte gje bosi I Deutsche Bank ky aga(i)?

  Reply to this comment
 6. Xxx August 7, 15:52

  Berati eshte emri i nje qyteti shqiptar. Kujt i plasi se nga vjen origjina e kesaj fjale dhe kujt i plasi si quhet dhendri i Erdomutit?

  Reply to this comment
 7. Pellazgos August 7, 16:18

  Turqia myslimane i ka emrat “shqipetare”,kete e tregon fakti qe shumica e “Shqipetareve” Pellazge i kishin Myslimane qe ne Albanistanin e Lashte.
  Por pyetja eshte,nga na dalin keta Helenet Pellazge xhanem, kur shumica “shqipetareve” e tregon me “fakte” qe jane me te vjeterit dhe me te skurjasurit e botes.
  Tani se cfare gjuhe flisnin Pellazget myslimane apo cfare “m….t “hanin nuk ka rendesi.

  Reply to this comment
 8. Bureto August 7, 16:28

  …që do të thotë ‘dekret i Sulltanit’. Nuk duhet ngatërruar me ‘ferman’ që është tjetër gjë.

  Reply to this comment
 9. Arben August 7, 16:45

  Perpara o Sulltan

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim