“Ç’faj kam unë pse Janullatosi meshon greqisht?”

Moikom Zeqo- REPLIKA April 21, 2015 15:39

“Ç’faj kam unë pse Janullatosi meshon greqisht?”

Intervista ime e botuar në ‘DITA’ më 17 prill 2015, pati një jehonë të madhe dhe reagime të shumta. Më gëzon ky fakt. Indiferenca do të ishte shurdhëri. Opinioni publik duhet ngacmuar në nerv. Shpesh idetë mund të jenë ngacmuese si në një akupunkturë. Më e çuditshmja dhe më e pakuptueshme ishin replikat ndaj meje përsa i përket asaj pjese të intervistës ku unë flas për gjuhën shqipe si normë në Kishën ortodokse Autoqefale të Shqipërisë, duke u mbështetur në historicitetin dhe kushtetutshmërinë (edhe kanonike) të kësaj të vërtete.

Replikat ndaj meje ishin sulme. Nuk dua të merrem me emrat konkretë, vetëkuptohet të instrumentalizuar. Do të kujtoj përrallën e famshme të Mbretit lakuriq. Oborrtarët dhe të tjerë të hipnotizuar lavdëronin rrobat e shkëlqyera të mbretit. Por një fëmijë tha se Mbreti ishte lakuriq.

A nuk ndodh kështu kur me të drejtën e Zotit kërkojmë të flitet shqip në ritualet kishtare ortodokse dhe dëgjojmë të flitet greqisht? Unë, si dhe të gjithë shqiptarët që me modesti mbrojmë tezën se në ritualet ortodokse duhet të flitet gjuha shqipe, në një funksion tashmë të patjetërsueshëm, anatemohemi. Dhe pse? Predikuesit e krishterimit që i tregojnë ungjijtë në një gjuhë që populli nuk i njeh, nuk bëjnë gjë tjetër veçse pengojnë në mënyrë kulte që të vërtetat e krishterimit të mos kuptohen. Shikoni se sa e thjeshtë dhe e kuptueshme është kjo gjë.

Vetëm nëpërmjet gjuhës shqipe besimtarët ortodoksë shqiptarë do të mësojnë dhe do të kuptojnë tërë botën e krishterimit frymën dhe simbolet e tij. Pra çështja e gjuhës shqipe nuk është thjesht një çështje linguistike në këtë rast. Nuk ka se si të jetë thjesht linguistikë.

Gjuha shqipe ka gjashtë shekuj që nga Gjon Buzuku e deri më sot që kërkon të përcjellë krishterimin tek shqiptarët. Krijimi i Kishës Ortodokse Autoqefale Shqiptare është një ngjarje madhore historike. Një arritje historike e padiskutueshme.

Konceptuesi dhe realizuesi i kësaj është intelektuali më i madh i shekullit XX që ka nxjerrë Shqipëria, Fan Noli.

Dhe vetë Fan Noli simbolizon tërë paraardhësit e tij. Por jo pasardhësit. Çfarë faji kam unë që në krye të KOASH-it sot është kryepeshkopi Anastas, vërtet poliglot por që nuk meshon dot tërësisht në gjuhën shqipe? Ndoshta nuk është as faji i tij. Por i kujt ama?

Po pse Fan Noli nuk nderohet siç i takon? Mos është faji im? Fan Noli nuk nderohet sepse për fat të keq KOASH, konceptohet në mënyrë kundërhistorike si një domen grek pikërisht në Shqipëri. Dhe kjo është absolutisht e papranueshme. KOASH është një monument i gjallë kombëtar dhe nuk mund të shpërbëhet. Nuk mund të helenizohet, as ritualisht, as konceptualisht.

Dua të ngre dhe një problem që më shqetëson. Intelektualët e shquar shqiptarë kanë folur për anomalinë e të meshuarit greqisht në KOASH nga kryepeshkopi Anastas. Si ka mundësi që asnjë nga deputetët në Parlamentin e Shqipërisë nuk e ngrenë zërin për të mbrojtur një çështje të tillë me interes të veçantë dhe kapital për sovranitetin dhe problemin kombëtar të shqiptarëve. Kur do të flasin këta deputetë, pse nuk flasin dhe kryetarët e të gjitha partive shqiptare? Pse bëjnë memecin dhe shurdhin? Kjo nuk i nderon aspak.

Replikat ndaj meje nuk janë asgjë. Heshtja dhe injorimi i veprës kolosale të Fan Nolit është vërtet diçka e pajustifikuar, si e mllefshme dhe pa asnjë perspektivë.

Nuk ka nevojë Fan Noli të replikojë. Madje as nëpërmjet replikës sime për replikat e të tjerëve. Të gjitha polemikat mund të hedhin mjegull dhe të shumëfishojnë epitetet dhe anti-epitetet. Por të gjitha polemikat mund të jenë shterpe nëse harrojnë pikën inkandeshente të së vërtetës. Për mua ka rëndësi që gjuha shqipe të jetë gjuha e riteve dhe praktikës liturgjike në KOASH.

Nëse arrihet kjo gjë përfundimisht (dhe do të arrihet një ditë), atëherë do të na pluhurizohen në kujtesë ndoshta tërë polemikat, inatet, sharjet dhe paragjykimet. Por nuk do të harrohet e vërteta!

Çfarë tha Moikom Zeqo në intervistën e datës 17 prill në ‘DITA’

Moikom Zeqo- REPLIKA April 21, 2015 15:39
Komento

128 Komente

 1. toni April 21, 15:51

  moikom komunisti

  Reply to this comment
  • lena April 21, 17:48

   ik ore i pa ditur

   Reply to this comment
   • Kelmendi April 21, 21:01

    Te lumte goja dhe pena vella Shqiptar. Nuk te falenderoj dot mjafueshem per perpjekjet e tua qe duhet te jene tashme mbarekombetare dhe serioze. Dua te ulurij e te cirrem kur mendoj se sa e nenvlftesojne Shqiptaret rendesine e gjuhes se tyre. Politikanet tane mund edhe te jene kafshe me brire e copa dhjami qe vegjetojne ne djell, por ne studenteve dhe atdhedashsit qe Shqiperija dhe prinderit na edukuan me sakrifica nuk na falet te rrime indiferent. Ja kemi borxh gjuhes ta flasim, pasurojme dhe mbrojme nga cfardolloj ndyresire greke-turko-sllav.

    Reply to this comment
   • Markagjoni April 22, 09:11

    Fol Shqip se do te te rjepim lekuren, morrr I ndyre. Kush pidhin e sateme te duket vetja, te te shkoje ne mendje se paska ndonje hapesire ku mund te zevendesohet Shqipja. Qerohu nga toka jone perpara se te te zeme e te te nxjerim te keqen nga bytha

    Reply to this comment
  • nazim April 21, 18:40

   A ke argumenta ti injorant, apo me fjalen komunist you letyrat e Shqiperise kujtoni se ja hidhni gjthckaje. Ku ishte komunizmi mor funderine? Ne faktin qe po mbron Nolin dhe integritetin e Kishes Orthodokse Shqipetare?

   Po per Nolin, qe ka bere pikerisht cfare Z. Moikom Zeqo po thote se duhet bere sot ketu e gati 80 vjet me pare, cfare do te thoshit ju jashteqitjet e kombit shqipetar?

   Reply to this comment
  • mirel April 21, 20:33

   i lumte palla

   Reply to this comment
  • Ora April 22, 12:01

   Molotov shpertheve edhe ti, por gje nuk dogje, pse brenda vec raki rrushi te bute kishe.

   Reply to this comment
  • i ri April 22, 15:12

   Po si thuaj ti Toni greku e ka gabim,,,?

   Reply to this comment
  • shqiptari April 22, 17:56

   Pergjigja Dules, grekut antishqiptar, ishte se greku anastasdhiu flet gjuhen e minoritarve.Pra ai e tha cope, sic mendojne shovinista monarko fashist, se gjithe ortodokse shqiptare jane minoritare, pra greke.Kjo ashte politika monarkofashiste greke qe po perpiqet qe meveprime te ndyta dhe me indiference e atyre qe e quajne veten shqiptar, te aneksoje krahinatt shqiptare se krahina minoritare greke. Shihnise c’po ndodh ne Himare per zgjedhjet lokale. Ata do ta marrin Himaren derisa bythegrisurit shqiptare e politikanet trathetare te atdheut nuk reagoijne per flamujt vorio epirote qe u shfaqen ne Himare

   Reply to this comment
  • VETERANI April 23, 09:09

   Po qe se Komunistet jane si Mojkom Zeqo,atehere hajdeni te votojme per ta.Ai eshte figure e shquar inteoektuali,por qe per fat te keq kjo qeveri e ka lene pas dore.

   Reply to this comment
 2. enter April 21, 15:52

  Po boll se le nam. Pse keshtu, pse ashtu.
  Janullatos flet Shqip dhe gjithcka e tij, gjithe vepra e tij eshte ne shqip. Pse Janullatosi eshte ne krye te Kishes tone, eshte si rrjedhoje e deshires tone, ne e ftuam te rrinte dhe ne e duam te qendroje deri ne fund, duan apo nuk duan tipat si puna juaj.

  Fan Noli eshte nderuar dhe respektuar disa here.

  Vazhdoni e beni gam gam gjithe diten.

  Reply to this comment
  • Janullatosi me mision April 21, 16:01

   Ky janullatosi yt, nuk eshte gje tjeter veçse nje misionar i megolloidese se shpifur greke. Ndaj, mendohu mire para se te qelbesh dynjane me argumentet e tua pa vlere,

   Reply to this comment
   • enter April 21, 16:20

    Sa te mjere qe jeni. Ku I ke provat qe Janullatos qenka ketu me misionin e Medalloidese???????

    Shqiperia dhe Greqia kane nenshkruar shume tractate bashke dhe neser do jene pjese e EU ,bashke, keshtu qe keto tezat tuaja jane thjesht shprehje patetike, te prodhuara nga njerez qe kane per baze urrejtjen.

    Jeni bere per meshire!!!

    Reply to this comment
  • anticensurë April 21, 16:15

   entër o grek nga ata që kanë mbiemër të njëjtë!!
   jeni shumë dhe mbiemri tuaj qelb dynjanë!
   ty mun të të përgjigjet njeriu me dy shkrime të thjeshta:
   i përjetshëm qoftë kujtimi i
   PAPA KRISTO NEGOVANIT
   AT STATH MELANI
   PETRO NINI LUARASI
   THEOFAN STILIAN NOLI………..

   Sot ështe dita shqipëtarë, të përpiqemi.
   Alfabetin tonë ta mbrojmë, shpejt o burrani.
   Shkronjat tona janë të arta, këto duamë.
   Shqipëri, atdhe i dashur,
   Ne s’të lëmë ty të varfër!
   Armiqtë o shqipëtarë, po përpiqenë,
   Shkronjat turçe dhe greqishte, të na japinë.
   Le t’i mbajnë ato për vete, kemi tonatë!
   Shqipëri, atdhe i dashur,
   Ne s’të lëmë ty të varfër!
   Ata duan shqipëtarë, NDARJEN tonë.
   Këtë punë, shumë kthjelltë, e treguanë.

   këto janë për ty temiam!!të largojnë nga ne
   larg nga forumet shqiptare djall grek!!

   Reply to this comment
  • Zhelefina April 21, 17:13

   Cili je ti more bajge,qe thua se Janullatosin e ftuam ne.Kur thua “ne” nenkupton Sali shpellarin me taborrin e tij serb.Pra,nuk e ftuan shqiptaret e aq me pak ortdoksit shqiptare.A e ke lexuar akademikun e nderuar K.Frasferi se cfar thote per montimin e Janullatosit ne krye te kishes sone?! Por ti je vetem nje cope bajge e bagetive te shqiptarit.

   Reply to this comment
  • i ri April 22, 15:17

   Kush je ti more enter , ti -ne je asgje ose nje besimtar kale karroce ose nje cope greku ,,,,,,!

   Reply to this comment
 3. laberesha April 21, 15:54

  Ti na deshje kur sna deshnin, ti na qaje kur na qeshnin, o vigan liberator.
  liria kuq e zi

  Reply to this comment
 4. laberesha April 21, 16:02

  Cicikovi grek i koheve moderne nuk ka kohe te meshoje ne shqip se eshte i zene me varrezat e improvizuara te ushtareve greke ne shqiperi te ambalazhuara me eshtra gomeresh dhe kuajsh te mbledhura aty ketu. Nuk ESHTE FAJI AS I ASFALISE GREKE PSE POLITIKANET TANE NANO,BERISHA,RAMA, NISHANI, MOISIU, MEJDANI I SHITEN ATO PER TURPIN DHE KARRIGEN E TYRE. LABERESHA

  Reply to this comment
  • enter April 21, 16:08

   Labereshe, perpara se te shkruar idiotesira, mesohu te lutem te lexosh dhe do e kuptosh qe Janullatosin e solli Patriarkana e Stambollit dhe e mbajtem ne ortodoksit.

   Nese juve nuk ju pelqen, durim, ose futjani murit me koke.

   Reply to this comment
   • anticensurë April 21, 16:18

    zagari grek në sulm!!

    Reply to this comment
    • enter April 21, 16:33

     anticensure, je personifikim I 1001 te zezave shqiptare

     Reply to this comment
     • anticensurë April 22, 12:00

      parë me syrin e një grek muti,shovinisti!?
      ke të drejtë!!
      jam pasardhës i atyre që jua dogjën bythën kur e kishit emrin andartë!!ju vunë përpar si bagëtinë!!
      sot nuk keni marrë pushkët por tastierat!!unë gjithashtu!!njëlloj do tu bie kokës si paraardhësit e mi!!
      dhe një herë
      i përjetshëm qoftë kujtimi i
      PAPA KRISTO NEGOVANIT
      AT STATH MELANI
      PETRO NINI LUARASI
      THEOFAN STILIAN NOLI………..

      i nëmur emri i atyre që vranë këta patriotë shqiptarë!!i nëmur qoftë emri i atyre që spërmëndin nuk nderojnë emrin e të madhit
      THEOFAN STILIAN NOLI
      anastasi në shtëpi të tijë,boll me uzurpimin e shtëpisë tonë!!

   • Po,Po April 21, 17:16

    Thuaje te plote….: Patriarkana greke e Fanarit ne Stamboll.Nuk e di,apo te vjenturp ta thuash.Mesoje pra.

    Reply to this comment
   • mirel April 21, 20:37

    O ti lopa minoricare,. sti ka lidhur mire ushkuret gjyshja, se shume me livadhitesh andej nga grazhdat e stambollit

    Reply to this comment
   • i ri April 22, 15:21

    Nuk ka pune patriarkana e Stambollit o trap.Kjo patriarkane e ka njohur autonomine e kishes ortodokse Shqiptare qe kur ishte gjalle Noli i madh ,,,,prandaj mos genje,,,,,,!

    Reply to this comment
 5. beni April 21, 16:04

  Or komunist i 1967 qe bashke me pellumb xhufin rembyet kazmen per te shembur kishat e traditen e krishterimit shqiptar ju ishit qe pershendetet revolucionin islamik te komenit ne iran qe permbysen civilizimin e botes se qytetruar te perseve miq te greqis se lashte e demokracise nga te parat ne boten e civilizuar te aristotelit !
  Kryepeshkopi yne i nderuar flet shqip dhe kerkoni ju ta polarizoni ceshtjen per te nxitur ekstremizmin e shfrenuar orjental enverist gjoja ateist tek masa e gjere e popullit gjoja ne retoriken patriotike!
  Shko or bylmez e pakezo qe te behesh vertet shqiptar e per mos arxhuar kohen me retorike nacionalite ekstreme ne dem te krishterimit europian e ne favor te orjentalizmit pushtues turk !
  Kryepeshkopi jon i nderuar gezon dashurin e respektin e cdo besimtari ortodoks pervecse atyre qe vazhdojn te ken nostalgjin komuniste orjentale ne koke ne sherbim per pushtet e hegjemoni!

  Reply to this comment
  • enter April 21, 16:07

   Beni! Te pergezoj! Te gjithe te bashkuar rreth Kryepeshkopit tone.

   Reply to this comment
   • anticensurë April 21, 16:18

    dhe sa herë do të lehësh për të fituar bukën o zagar grek??

    Reply to this comment
    • enter April 21, 16:31

     Buken e fitoj me punen time. Kurse ju buken tuaj keni urrejtjen.

     Reply to this comment
     • Pena April 21, 17:31

      Po bythelepirjen e Janullatosit quan pune ti more grek shpirtzi ?!

     • enter April 21, 18:42

      Mos u nxeh!!! Je shqiptar I keq, mesohu te debatosh me fakte

     • anticensurë000 April 23, 08:40

      fakte me gërkun e mutit,me andartin??
      çfar fakti më të mirë se pështyma mund ti japësh ndyrësirës??

     • Pellazgu April 21, 18:12

      @enter

      Për të gjitha komentet e tua, që qelbin forumin me era pordhë dylberësh, sot ke fituar çmimin Anusi i Artë dhe si shpërblim do marrësh statujën prej muti të @beni brinoçit…
      Një pyetje, Je një nga priftërinjtë me veladonin të këllirtë, që nxjerr bukën duke shkruar për kolonelin e ASFALI-së, apo je thjesht një gomar që nuk i kupton as vetë ato që shkruan…

     • Ben April 22, 16:00

      Akoma leh ti AAnus Pellazgu ?

  • Lleshi April 21, 16:28

   Beno tani mos e tepro ! Edhe po ka prishur ndonje kishe , ky Moikomi , kisha shqiptare ka prishur dhe jo greke ! Nuk ke te drejte ti si Janullatosit t’i kerkosh llogari !

   Sa mire juve Janullatoistet greke i prishet kishat ortodokse shqiptare duke i lene pas dore ? Nuk po flas per Kishen e At Stath Melanit , se iu fus drithmen ! Por po flas per “Qishat e reja” qe i kini ndertuar alla gerqizma !

   Prandaj mos i fut hundet ne tavolinat e shqiptareve ! I rregullojne vete punet e tyre ata ! E dine shqiptaret ortodokse , nese do t’i kerkojne apo jo llogari Moikomit , po ka prishur ndonje kishe !

   Madje meqenese Moikomi , ka investuar ne fushen e arsimit dhe dijes , mundet qe ortodokset shqiptare ta bejne edhe Shenjt , ashtu sic kerkonit juve gerqit te benit Shen Kozmaidhin tuaj , megjithese ai i vuri kazmen Kishes per te ndertuar shkolle gerke ne troje te arberit !

   Reply to this comment
  • Pena April 21, 17:19

   Jo,nuk eshte i yni ky kryepeshkop.Ai eshte me grek se te gjithe greket,apo harrove se pak dite me pare e kerkuan per ta vene ne postin e presidentit te Greqise !

   Reply to this comment
   • enter April 21, 18:41

    Eshte KRYEPESHKOPI JONE, I TIRANES, DURRESIT, E GJITHE SHQIPERISE.

    Reply to this comment
    • mirel April 21, 20:39

     hem me djeg e hem me kruhet i thone kesaj pune.
     Edhe jam greke thote, edhe jam nga Tirana , Durresi dhe gjithe Shqiperia..
     Nga cila ane e ha me mire ti moj derrkucja minoricare..
     Nga ana e Stambollit apo ..nga anet tona

     Reply to this comment
  • i ri April 22, 15:34

   E pame zte demokracine tende te aristotelit o kelysh i agjentit grek Ti beni je nje qafir qe do te kesh nje fund si janua yt.Civilizimin grek po e jetoj cdo dite kini mbaruar kapuni pas historise pas Aristotelit kur kjo Greqi nuk ka asnje lidhje me te kaluaren.Eshte kjo Greqi qe nuk e njeh Kosoven qe mban peng Maqedonine ,qe pengon Shqiperine ,qe nuk ja mban nga Turqia,eshte zjarrvenese ne Ballkan.Nuk e
   duam fare ,si do qe te flase ,mereni e cojeni andej nga erdhi kete spiun antishqiptar si qe te flase,ketu ai eshte mishi i huaj.

   Reply to this comment
 6. Hëm... April 21, 16:17

  I nderuari Moikom, te lumte pena. Mos u dekurajo dhe idhno nga kopilat e serbo-grekut qe jane te shumte edhe ne internet tani sepse ashtu e kane misionin por vazhdo dhe ver ne seder palopolitikanet e tranzicionit. Por gjej shok sepse me shoke shume punet behen me mire. Mos flisni tek pulle e me raste por krijoni nje akademi paralele dijetaresh me emra te respektuar e integritet qe koha i testoi si Frasheri, Xhufi, vete ti etj qe flasin me kembe ne toke dhe respektojne idealin e te pareve. Te ecte mbare!

  Reply to this comment
  • Hellou April 21, 17:24

   Zoti Hem,nuk jane kaq te shumte sa perpiqen te duken bythlepiresit e Janullatosit,por komentojne duke ndryshuar nikun.Ata,ose jane nepunes rrogetare tew Jaqnulles,ose jane rrogetare te 300 evrove,pra jane njerez te mbaruar .

   Reply to this comment
 7. Samiu April 21, 16:18

  Se pari, Janullatosi meshon shqip dhe vetem shqip…mos ngaterroni gjerat….Mesha eshte tjeter gje dhe lexohet vetem nga librat e shenjta..
  Se dyti, Ende nuk kemi nje shqiptar me nivelin e duhur te karrieres qe te zgjidhet kryepeshkop.
  Se treti, Janullatosi ka bere aq shume pune sa nuk do ta bente asnje shqiptar edhe po ta kishte nivelin e duhur te karrieres… (merrni me mend kur themie qe edhe ne institucionet e tjera themi do ishte me mire te ishin te huajt se shqiptaret na shkaterruan fare)
  Se katerti, Fan Nolin eshte poshteruar nga shteti shqiptar se jo vetem qe s’eshte vlersuar por per ironi ia kane ngritur ne qiell ate qe ai e kishte kundershtarin e tij… armikun e tij..Ahmet Zogollit qe ia keni ngritur bustin ne mes te Tiranes… tradhetarit te kombit…..
  Se pesti, lereni te flasin Ortodokset per fene ortodokse…. ju te tjeret te fese islame shikoni dhe flisni shqip se ne mes te dites altoparlantet po flasin vetem arabisht…

  Reply to this comment
  • KORÇARI April 21, 22:40

   O sami kaluan 25 vjet qe kur erdhi Kryepeshkpi Anastas, dhe akoma nuk ka arritur dikush nga ne SHQIPTARET te kete nivelin e duhur,po sa vjet do xhanem qe te pregatitet dikush per Peshkop, se per tu pregatitur si politikan mjaftojne 5 vjet( shiko Dulen) kaq ju deshen Dules te qendroje prane Kishes qe te beheshe politikan

   Reply to this comment
 8. anticensurë April 21, 16:20

  shkëlqyeshëm moikom!!
  vetë pallosh rama nuk e hap gojën për këtë!!ai e ka mëndjen tek “bashkimi shqiptar” dhe jo tek aneksimi grek!!kështu dhe parlalloistët e tij,ballë e breaç nuk e hapin gojën!!nacionalisti fallco ose prag elektoral rama nuk ka kohë të flasë për agresionin grek!!

  Reply to this comment
  • enter April 21, 16:32

   Tezat tuaja te ndyra nuk jane te denja per njerez me kulture.
   Agresioni grek eshte nje fantazi e botes tuaj mjerane, dhe qe e perdorni per te shprehur mllefin tuaj te prapambetjes.

   Reply to this comment
   • OOOOO April 21, 17:36

    Agresioni dhe arroganca megalomane greke vjen cdo dite duke u shtuar dhe behet akoma me e rrezikeshme.Nuk na vini dot ne gjume me pabesite e dinakerine tuaj.

    Reply to this comment
   • Pellazgu April 21, 18:20

    @enter

    Të zbulova o kodoshi i Anusit me pseudonimin @enter! Ti je @ilia që e ke mbiemrin si yndyra që del nga dhia…
    Ju të gjithë jeni oturaku ku ulet Anusi dhe kryen nevojat e tij fiziologjike dhe shpirtërore. Mos harro se kur zbrazet Anusi, nuk trembemi ne, por ndyhesh ti o kërmë e shitur.

    Reply to this comment
    • enter April 21, 18:40

     Pellazg, ti njihesh neper forume si injorant dhe kudo qe shkon ta numerojne ne fytyre.

     Je teper INJORANT!!!

     Plas!

     Reply to this comment
     • Pellazgu April 21, 19:09

      @enter

      Më gajase me “çjerrjen” e maskës që më bëre, o oturaku i Anusit. Apo të erdhi keq që të quajta oturak i Anusit? Mos do të të quaj letra higjienike e Anusit?
      E shoh që po gërricesh shumë në forum o 2-lekësh shpuar. Po të ha tej mase more pleh antishqiptar. Vazhdo ti, bëj qejfin tënd, se sot ju dylberët e keni më ligj të drejtën që t’ju rrinë meshkujt nga pas, por mos harro ta rrush 2-lekëshin se të mërzitet jarani…

   • KORÇARI April 21, 22:42

    enter, ketej nga anet tona thone Pirdh te cfryhesh, si qenkerka enderr agresioni Grek kur ke organizata te tera qe punojne per VorioEpir, ja shpjegoma pak meqe je me shkolle cfare eshte VorioEpiri dhe cfare simbolizon>>>???

    Reply to this comment
    • enter April 22, 14:49

     O korcar, shko e luaj ndoje play station lufterash per Vorio Epirin. Organizata ka ashtu sic ka shqiptare qe kerkojne qiqra ne hell, dmth kufirin deri ne Preveze…hahaha

     Reply to this comment
 9. Shqipe April 21, 16:24

  ZOTI MOJKOM AEQO KA SHUME TE DREJTE. JQNULLATUSI ESHTE GOZHDA E NASTRADINIT NE SHQIPARI. SHQIPTARET DUHET TE PYESIN VTN SE KU PO E COJNE VENDIN E TYRE DH KU PO I LENE BREZAT E ARDHESHEM. JANULLATUSI ESHTE NEN ABRELLEN E POLITIKES SHQIPTARE. TURP NANON……… etj.

  JANULLA JASHTE SHQIPERISE. SHQIPERIA NUK ESHTE GREQI. GREKU LE TE RIJE NE HALE TE TIJ.

  Reply to this comment
 10. Lali April 21, 16:29

  Enter di duhet te jeshe ndonje dembele qe ushqehesh me jashteqitjet e Janulles. Te befte mire. POSHTE JANULLA .

  Reply to this comment
  • enter April 21, 16:41

   Komenti juaj tregon injorancen tuaj.

   Reply to this comment
   • ardi April 21, 17:04

    PO KU KA ME INJORANT SE JU QE BESONI NE BUDALLALLIQE. O NJEREZ MOS U MERRNI ME FE SE TRURIN JAU MARRIN JO PRIFTI JO HOXHA. KUJDESUNI PER VETEN E PER FAMILJEN DHE E KENI BERE DETYREN MOS U MERRNI ME PORDHAT E PRIFTAVE E TE HOXHAVE.

    Reply to this comment
 11. Vasili April 21, 17:26

  Te gjithe te njohin Zeqo si nje i pa ftyre,por tani po te njohim dhe anen me te erret te kesaj pafytyresie:
  Kryepeshkopit shikoje vepren humane shume dimensionale dhe jo shqiptimit te disa fjaleve greqisht.Por ju neoosmanet(shikojani surratin prej anadollaku) dhe bastardet vendas,nuk e keni mllefin tek greqishtja e kryepeshkopit,por tek ortodoksia shqiptare,patriotizmi i se ciles qendroi ne shekuj kundrejt sundimit shperfytues osman,pa ndruar as fe as atdhe.
  Zeqiri na vjen dhe vazhdon te mburret si nje bastard i perfaqesuesit te pushtuesit shkretetirian.
  Por perse mor qahaja i ndyre,nuk flet asnje fjale,per pellitjen 5 here ne dite qe ne pike te sabahut te arabishtes qe zgjon gjithe shqiptaret,per celulat terroriste ne xhami,qe nxorren koken tek isisi monstruoz,apo qe turqit,bashke me sojsorollopin tend, po te ngrini xhamine me te madhe ne Ballkan,ne mes te Tiranes.
  Qenke nje pizeveng qe nuk njeh dimension or zeqira kanceri malinj i ketij vendi europian.

  Reply to this comment
 12. loku April 21, 17:30

  Emri i pare i “Moikomit” ishte Sovjetik. Shpresoj tju thote dicka kjo atyre qe e mbeshtesin. Pastaj e ndryshoj edhe e beri Moikom. Problemi eshte i thjeshte. Pushteti politik ne Shqiperi pjese e te ciles je edhe ti(ke qene deputet) kerkon te kontrolloj Kishen Orthodokse po nuk ja ka arritur per arsyen e thjeshte qe Janullatori ndodhet ne krye te saj. Po ashtu fuqizimi gjigand i kishes ortodokse ne vitet e Janullatosit i cmend edhe politikanet po edhe ateistet e lene prapa nga perbindeshi Hoxha.

  Reply to this comment
 13. lena April 21, 17:51

  bravo Moikom ke folur shume sakte dhe drejt

  per deputetat, duhet te dish nje gje qe:
  ata (deputetat) jane te perlyer nga rryshfeti grek, qe nuk reagojne tu vije turp

  Reply to this comment
 14. I.Troplini April 21, 18:18

  Per keta gojoret e Janulles,

  keta qe presin me padurim, te dale artikulli i radhes ne DITA, ku zerat shqiptare te inteligjences, bejne ate qe duhet ta kishte bere politika,,,,, ndersa BENI apo ENTER jane te angazhuar per te na gajasur me rrotkaresine e tyre prej njerezish sherbetore.
  E kini kot o gojore. E kini humbur ate lufte,,,pa e nisur fare. Grekeria nuk ka fituar kurre ndonje konflikt te armatosur. Sa here qe e kane provuar, te sillen si trima,,,,iu jane gjakosur hundet dhe kane kerkuar vrimat per te lepire plaget.
  E vetmja gje, qe kane ditur te bejne gjithmone,,,,,eshte te hapen bythesh. E pate si u hapet bythesh 10-20 vitet e fundit,,,,,me parate e botes, qe nuk i ktheni dot me. Me ato para,,,,jepnit pensione per Voriopidhesit ne Shqiperi dhe fryheshit e ju dukej vetja si zot te vendit. Ishin “pensionet” e BENIT dhe te ENTER,,,,,,qe sot iu duhet “te punojne” si mbrojtes se prapanices se Janulles, se mos i ngulin shqiptaret ndonje hu.
  Kisha ortodokse greke eshte organizata e fundit mafioze ne kete kontinent. Si cdo organizate e tille,,,,,langojte nuk i kane munguar dhe nuk do ti mungojne,,,,,,perderisa organet e sigurise ne vend,,,,,do ti benit nje vizite ne shtepi BENIT dhe ENTER (edhe pse mund te jete i njejti person). Ajo vizite do kishte edhe funksion historik sqarues, per keta langoj te Janulles.
  Duhet vendosmeri ne perballjen me kriminele. Ata qe kerkojne te mbjellin percarjen kombetare shqiptare,,,,,duhen trajtuar si rrezik per rendin kushtetues.
  Jozefina,,,,,ajo kryekuvendarja jone e dikurshme,,,,donte te kapte opozitaret per zhelesh. Mos e bej Jozefine,,,,,,,,sepse ka boll te tjere qe jane te paret, ne radhen e kesaj liste.

  Ortodoksia shqiptare, te distancohet menjehere nga keto bajga greke qe kane uzurpuar institucionet tona dhe nga soji i BENI, t ,,,,,,,,Mesojini Benit,,,,,se feja e shqiptarit eshte SHQIPTARIJA.

  Reply to this comment
 15. Llazar April 21, 18:20

  toni,beni, enter, etj., e shoh qe qenkeni te trallisur prej temjanit special te Janullatosit,por mos harroni pervojen ballkanike se dhurate grekut eshte o helm o thike. Eshte helmi qe helmoi te madhin Petro Nini Luarasi, eshte thika qe therri ne menyre cnjerezore Papa Kristo Negovanin dhe At Stath Melanin dhe shume deshmor te tjere te Kishe tone te shenjte Ortodokse te Pavarur Shqiptare te ngritur nga shenjti i te gjtihe shqiptareve , Fan Stilian Noli , mbi gjakun, mallkimin,perbuzjen e gjuhes shqipe dhe njeriut shqiptar te Patriarkanes greke. Shembujt e dhunes se kishes greke ndaj nesh jane te shumte e shtrihen ne shekuj,te pakten qe kur dhespoti grek i dergonte gjithe gezim dhenderit te tij Gjin Bue Shpates shportat e mbushura me syte e shqiptareve te vrare prej tij dhe pasueseve te tij. Kjo ndodhte ne shek,XIV, por arriti deri ne ditet tona, A kerkoi ndonjehere Janullatosi ndjese per te gjitha keto krime te kishes se tij, a kerkoi Janullatosi ndjese per genocidin cam,jo me tej por menjehere pas Luftes se Dyte Boterore? Eshte gjaku yne, gjak shqiptari. Dhe ne per kete nuk kemi kerkuar kurre hakmarrje ,por drejtesi, qytetari dhe besim te paster fetar ne gjuhen tone dhe te pareve tane.Kam edhe nje pyetje: perse ne shkoolat qe paska hapur kisha duhet te mesohet greqisht si lende e detyruar dhe kryesore? Koha rrjedh dhe guri i rende do te zere vend,por si i behet me ca sahanlepires si puna juaj qe vetem dine te shajne dhe te fyejne kedo qe nuk eshte ne nje mendje me ju? Valle keshtu meson ortodoksia e Janullatosit. Tani nuk eshte e lehte te perdoresh fshehur helmin dhe thiken por fjalen e keqe, qe vret edhe kjo si helmi dhe thika. Mundoheni te fshiheni pas emrave te rreme se e dini edhe vete sa ne gabim dhe faj jeni , ndaj fese dhe Atdheut. Fshihni koken si struci por trupin apo turpin e keni lene jasht. Figura te nderuara te kultures shqiptare si Moikom Zeqo meritojne nder dhe respekt nga te gjithe. Te gjithe ne do te shkojme dhe do te harrohemi,ai do te mbetet me punen dhe vepren e tij.

  Reply to this comment
  • enter April 21, 18:39

   Po leri shekujt se jetojme sot!!! HIstoria u be, sot jetojme ne nje tjeter dimension.

   Moikom Zeqo dhe ju qe I shkoni nga mbrapa jeni ngerci I Shqiperise

   Reply to this comment
   • BIGU April 21, 19:56

    E SAKTE

    Reply to this comment
   • mirel April 21, 20:42

    o eliqiiri..cdo te thote dimension??
    Silla e derrave qe del nga patriarkana greke???

    Reply to this comment
   • i ri April 22, 15:51

    Cpune ka Janua i ketyre me hapjen e shkollave greke ne Shqiperi,perse ky dordolec grek nuk jep nje meshe ne Greqi per ortodokset shqiptare emigrante ,ose pse nuk hap ndonje shkolle ne greqi per femijet Shqiptare…?Ai eshte edhe spiun edhe,ushtar i megaliides,eshte edhe agjent edhe me mision,percan ,helenizon deformon cdo gje te mire ketu.Duhet te ike nga erdhi patericat e tin si beni ilia enter e ca zagare te tjere nuk e mbajne dot ketu.Ata jane ushtaret e tij,legene anti shqiptare ashtu si ustaj i tyre.

    Reply to this comment
 16. joy-72 April 21, 18:46

  pershendes te gjithe fansat e janulles me kengen :maskara o greko maskara ,,,,,,,,,!!!!!!!!!!!!1

  Reply to this comment
 17. joy-72 April 21, 18:50

  pershendetje speciale per langojte e janulles :https://youtu.be/6T1MFZhcfNA………..!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 18. Samiu April 21, 18:57

  Janullatosi e ka fajin pse Saliu i fali me dhjetra km det? Janullatosi i ka fajet pse Saliu pranoi ate si kryepeshkop? Janullatosi e ka fajin pse u pranuan nga shteti i Saliut varrezat greke…etj etj,… Janullatusi ka bere vetem punet e fese…..Orientohuni mire o te mjere… Konica e ka thene dhe shpesh e permendim edhe ne me vertetesi dhe aktualitet absolut: “Armiqte me te medhenj te shqiptareve jane vete shqiptaret”

  Reply to this comment
 19. ilia April 21, 19:05

  Z Zeqo, ne fakt kam patur tjeter mendim per juve, para se te fillonit keto polemika shterpe,.patjeter shterpe nga ana juaj, sepse “argumentat” tuaj nuk kane asnje baze. Lind pyetja, nuk keni informacionin e duhur, apo jeni pjese e detashmentit antiorthodhoks, qe rilind pas cdo feste orthodhokse, si kerpudhat pas shiut.
  Kete nuk e di.
  Nese jeni i painformuar, aq me keq per juve, sepse po akuzoni pa baze nje Kishe te tere, sepse gjoja “meshohet greqisht”, gje qe dihet se eshte e pavertete.
  Nese keni mision anti-orthodhoks dhe anti-Anastas, kjo eshte ceshtje tjeter.
  Fan Noli eshte nje figure e larte dhe e vleresuar se tepermi ne Kishen tone Orthodhokse, pasi beri i pai perkthimin dhe pershtatjen e Liturgjise Hyjnore ne gjuhen shqipe, si dhe te sherbesave.
  Duke patur mendimin se juve jeni njeri i zgjuar dhe jo i painformuar per situaten brenda KOASH-t, mbetet i vetmi variant qe jeni pjese e korit antiorthodhoks te dirigjuar s`dihet se nga.

  Krishti u Ngjall!

  Reply to this comment
  • Pellazgu April 21, 19:18

   @ilia

   Harrove që quhesh @enter tani? U ngatërrove, apo e bëre që të dukesh sikur je disa dylberë njëherësh, sepse vetëm me @enter nuk mashtron dot?
   Kori antiortodoks? Pse vallë të ketë kor të tillë. Kur përdoret parashtesa “anti” në gjuhën shqipe fjala merr kuptimin “kundër”, pra kundërortodoks.
   Kur kori “kundër” është stërmadh në raport me grupimin të cilit i kundrejtohet, atëherë diçka ka, sepse askush nuk “këndon” pa një shkak. Meqë në demokraci e drejta është me shumicën, atëherë kjo shumicë duhet të ketë një shkak të madh që është kundër pakicës. Mos vallë kjo pakicë bën punë të mbrapshta, që lidhen me atentate ndaj gjuhës, kulturës, historisë dhe tërësisë territoriale të Shqipërisë? Mos jeni gjë të këqijtë ju more @ilia, që sipas teje na paska një kot antiortodoks?

   Reply to this comment
  • Lleshi April 21, 19:59

   He…he…he… sa djallezor idiot ! Me ke kujton se flet o delenxhi ! Po njeriu ka pak skrupull ! Jo me kaq pafytyresi !

   E ze kalimthi ne goje Fan Stilian Nolin , si perkthyes te teksteve dhe liturgjise dhe ben si i zgjuar duke mos permendur KRYESOREN !

   Fan Stilian Noli mbahet edhe si perkthyes , por mbahet mbi te Gjitha THEMELUESI I KISHES ORTODOKSE AUTOQEFALE SHQIPTARE , pa greker dhe greqizma brenda saj , duke i keputur nje here dhe mire duart Kishes Greke dhe andarteve greke nga KOASH-i ! Ate KOASH qe grekomanet e kane pushtuar sot !

   Prandaj nuk e doni Nolin juve se ju nxjerr fytyren e zeze antishqiptare ! Prandaj s’te ben goja ta shtjellosh me tej , por e le thjesht nje perkthyes !

   Iliaaa ore dele e bute e djallit ! Djallezine e denon Zoti ! Apo nuk beson ne Zot ti ?
   Zot per ty sic duket jane silogjet greke !

   Reply to this comment
   • BIGU April 21, 20:25

    LLESH, PO TE KUJTOJ SE NE JEMI TE KRISHTERE ORTHODHOKSE PREJ 2000 VJETESH. NUK ESHTE NOLI QE SOLLI UNGJILLIN NE ILIRI ,POR VETE APOSTUJT E KRISHTIT.

    Reply to this comment
    • Lleshi April 21, 21:26

     E njoh me mire se ty une historine !

     Reply to this comment
     • BIGU April 22, 03:57

      Per historine islame se per teologjin oortodokse je teresisht I paditur dhe I pandricuar.

    • KORÇARI April 21, 22:51

     Big ,ti ndoshta je i krishtere ORTHODHOKS,por jo Shqiptar ama, sepse SHQIPTARET jane te Kishtere ORTODOKSE dhe jo Orthodhokse keta jane Greke

     Reply to this comment
    • i ri April 22, 15:58

     O BIG.,,,,,! Ne fjalorin tone shqip shkruhet kisha ortodokse ,jo orthodhokse,sepse kjo e juaja esht greqisht ,pastaj ti e di ne po komentojme per kishen ne Shqiperi jo per ne Greqi.Kjo tregon se je nje kolopuc i Janulles edhe ti me sa duket andej e mer rrogen,,,,?

     Reply to this comment
  • Kelmendi April 21, 20:40

   ..dhe megjithate ti ‘ilia’ refuzon te argumentosh perse z.Zeqo nuk ka te drejte!!!?

   Reply to this comment
  • ALEKSI April 21, 20:52

   Vertet u NGJALL

   Reply to this comment
 20. luli April 21, 19:25

  JANULLATOS JASHTE NGA SHQIPERIA!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 21. ilia April 21, 19:53

  Anastasi ka ardhur ne Shqiperi me vendim te Patriarkanes Ekumenike te Konstandinopojes dhe do te “ike” si Kryepiskop kur ta marre Perendia ne gjirin e saj.
  Por varri i Tij do te jete ne Manastirin e Shen Vlashit dhe eshte nder per Kishen Orthodhokse qe nje shenjtor tjeter te kete lipsanin e Tij ne Shqiperi, ashtu si Shen Kozmai i Etolise.

  Krishti u Ngjall!

  Reply to this comment
  • Pellazgu April 21, 20:53

   @ilia

   Shenjtor Anastasi? Po pse more ilia? Pastaj si do bëhet shenjtor ai, sepse që të bëhesh shenjtor duhet të bësh ndonjë mrekulli dhe të vetmet mrekulli që kanë bërë grekët në Shqipëri janë të zezat që i kanë shkaktuar këtij vendi. Në kuptimin e Qishës Greke, të bësh një mrekulli në territorin shqiptar, është që t’i ngulësh thikën pas shpine ndonjë simboli identifikues të shqiptarëve, sepse ndryshe Qisha Greke s’të njeh asnjë meritë.
   Meqë djalli Kozma nga Etolia i la leshtë duke luftuar me zjarr e hekur gjuhën shqipe dhe Qisha e Dylberadhës e bëri shenjtor (Shenjtor për merita se bën zeznaja, vetëm Qisha Ortodokse Greke bën!), i bie që edhe Anastasi të shpallet shenjtor nga Patrikana Ekumenike, me motivacionin “Për vrasjen e identitetit shqiptar të Kishës së Nolit dhe varrosjen e autoqefalisë së kësaj Kishe”.
   Mirë që po na e shpallin shenjtor Anastasin, në kundërshtim me çdo logjikë kanonike, por kush do ta rruaj për të? Këtu në Shqipëri, në jetë të jetëve askush nuk do t’ia harrojë të zezat që ka bërë, ashtu si nuk ia harrojnë Kozma langaraqit, sot e 300 vjet.
   Si prift që i mban pishtarin Anastasit, patjetër që ke qenë me të në Kolkondas, me rastin e ditës së madhe të shqiptarëve; ditën kur populli i ndershëm ortodoks i Myzeqesë e vari për gjuhe nepërkën që 300 vjet më parë kërkonte të helmonte zemrat e shqiptarëve dhe sigurisht që e ke vënë re sesa njerëz u mblodhën për ta nderuar Kozmain tënd. Ishit apo s’ishit 2000 vetë, gjysma e të cilëve dylberë të ardhur me autobus nga Dylberadha. Ndaj o @ilia thuaj padronit tënd që të heqë dorë nga ëndrra që të shpallet shenjtor. Shqiptarët, armiqtë i urrejnë dhe i pshurrin, nuk i nderojnë!

   Reply to this comment
   • anticensurë April 22, 12:11

    pelle këta po ethonë hapur atë që po bëjnë,atë që kanë në mënd të bëjnë!!
    mitro çako i nxori të palarat në shesh janullatosit duke thënë se në të tërë priftërinjt,150,nuk ka asnjë shqiptar,por vetëm minoritar grek dhe nënshtetas grek me origjinë shqiptare!!
    ky qelbësira po e thot troç se janulla do të vdesë këtu dhe se se ka pasur as e ka ndërmënd të përmbushë atë mision për të cilin ka ardhur!!ligjërisht e kam fjalën!!sepse atë të prapshtin e ka plotësuar!bile me vdekjen e tij dhe varrimin,që kanë për ta kërkuar të bëhet në shqipëri,do të këthehet në një gur sinori për pretendimin e kufirit grek!!ky qëni grek,ilia,po e thotë pa pikë turpi e droje!!
    dhe shumica ri e vështron!!
    dhe politika rri e vështron!
    mund të themi me plot gojën se kemi marrë fund!!
    shiko si hidhen qënërit andartë në sulm kur fleitet për agresionin grek!!
    entër ilia etje!!
    ata nuk e quajnë shënjtor për pastërtinë e tij fetare,por për mundësinë e realizimit të “kalit të shqipërisë”!na erdhi si dhuratë,ndihmë për të ëkëmbur kishën e pavarur dhe na pushtoi jugun e shqipërisë!!
    për këtë e quajnë shënjt jo për gjë tjetër!!

    Reply to this comment
  • ganiu April 21, 21:20

   Dmth asqë vjen në pyetje qëllimi për të cilin thuhet se ka ardhur.
   Ka ardhur për tu “shënjtëruar” dhe jo për të pregatitur klerin shqiptar për të drejtuar kishën autoqefale shqiptare? Ju jeni aq injorant sa dhe sekretet tuaj si mbani dot të fshehta.

   Reply to this comment
 22. BIGU April 21, 19:54

  Zeqo ,po te them se nuk ia ke haberin se kush quhet Meshe, dhe kur fillon dhe kur mbaron Mesha. Dhe qe ske hyre ndonjehere ne kishe,dhe qe je ateist i thekur, thene ckoqur ANTIKRISHT. Mos u merr me me Kishen Ortodokse sepse Kisha i perket te krishtereve dhe jo muslimaneve ateisteve apo komunisteve.KISHA KA EGZISTUAR DHE DO TE EGZISTOJE NE JETE TE JETEVE PER SA KOHE QE KA BESIMTAR TE KRISHTERE.

  Reply to this comment
 23. laberesha April 21, 20:10

  Per memedhene , per memedhene, perzereni priftin se skemi cpresim, neser do jete pa kthim. Ka uzurpuar kishen autoqefale,prandaj duhet filluar procedura per largimin e tij dhe jo ti jepet nenshtetesia. Edhe emigrantet shq.qe qendruam e kontribuam 16 vjet ne greqi nuk na dhane asnje leje qendrimi te perkohshme, edhe pse i hoqem morrat greqise dhe e shmangem katastrofen greke prej shume vjetesh se ndryshe do ta kishte pesuar me kohe ate qe pesoi tashti, por puna e papaguar e jona, mosdhenia e siguracioneve dhe pensioneve, nuk e preku ndjeshmerine e veladonit per kopene e tij te nderhynte per padrejtesite dhe fshesat e ushtruara sistematikisht ndaj nesh.exo,exo,ekso … nuk na pyetet, kthejeni mbrapsht.laberesha

  Reply to this comment
  • BIGU April 21, 20:29

   LABERESHA E PABESA,MOS U MERR ME GJERA QE STE TAKOJN,MERRU ME NDONJE “FILOZOFI MODERNE” DHE JO ME DRITEN E PASHUAR.

   Reply to this comment
 24. laberesha April 21, 20:33

  Korbat e zeza te asfalise jane me rrenje me te thella . Fillojne me sulltan sulejmanet e top kapise dhe me veladonet e fanarit, vazhdojne me shen kazmaset e dhespot fotet, madje te veshur edhe me uniforma ushtaresh. Ne librin e kujtimeve te vegjelise, poeti i mirenjohur i Progonatit legjendar te bilbilenjve,Agim Shehu,”Ylberi i femijerise” , per luften italo-greke,vija e frontit e se ciles ishte ky fshat dhe golemi, ne faqen 166 shprehet: Kaluam nga bregu karshi Mustafare. Te sheshi i vogel qe germuar vendi e balta ngjyre kafe dukej mbi debore. Naten ushtaret greke po shtronin nen dhe pllaka me shenjtore te kishes se tyre. Diten pushonin e ne te erret nisnin perseri punen e tyre. Dajua u ndodh ne Mustafaraj. Bashke me kusheririn i kishin vene re, i pergjuan e ne te errur vane ua prishen, guret e “shenjte”uahodhen ne perrua. Greket e kuptuan se qene zbuluar. Ushtria italiane po afrohej dhe ata e nderprene ate mendje.” Doni me per belulin ju avokaket e veladoneve . Laberesha

  Reply to this comment
 25. ALEKSI April 21, 20:48

  Ajo qe i karakterizon te Krishteret Orthodhokse eshte DASHURIA. Kjo permbi te gjitha virtytet.E kunderta me ju te pabese qe kryqezuat ZOTIN KRISHT.Brenda vetes suaj keni vetem urrejtje,smire ,sepse nuk doni drejtesi por genjeshtren. Seshte greqishtja apo ndonje gjuhe tjeter qe ju shqetesoka identitetin tuaj shqiptar,por PREDIKIMI I FJALES SE ZOTIT KRISHT .Kjo ju shqeteson ju terbonj u ben qe te tregoni hapur rrenjet tuaja osmane.
  NJE SHPREHJE TE UNJILLIT PO TE KUJTOJ moikom, ” KUSH NUK ESHTE ME MUA,ESHTE KUNDER MEJE”. Se me ke je ti moikom zgjidhe vete.

  Reply to this comment
  • Pellazgu April 21, 21:04

   Si the, ”KUSH NUK ËSHTË ME MUA, ËSHTË KUNDËR MEJE”? Jeni fiks kriminelë komunistë. Ashtu thoshte edhe Enver Hoxha: “O me ne, o me ata, rrugë të mesme s’ka”.
   Ti qenke nga trangujt që janë rritur në serën e Shëna-Vlashit, sepse qenke budalla me okë. Ty mor gomar ta merr mendja që budallallëqet e ungjillit, që rrezik nuk i hanin as para 2000 vjetësh, të na i përmendësh sot në vitin 2015. Kaq budalla të jesh? Dikush “mund të mos jesh me ty, por kjo s’do të thotë se është kundër teje”. Thjesht nuk është me ty se je i metë, por si mund të jetë dikush kundër një gjysmaku? Për asnjë arsye s’mund të jesh kundër gjytyrymit. Budallait thjesht i hapet rruga

   Reply to this comment
   • thanasi April 21, 23:42

    prap komenton ti mor hajvan….po marke goxha rroge sa duket per keto replikat e tua…..kujt i ke ngja qe qenke kaq i shkathet mames apo babes? shif mor pall ku te rrjedh catia cke me njeriun e Perendise

    Reply to this comment
 26. Gjobeku April 21, 20:53

  Bravo,z-Moikom-te-tille-njerez-te-llogjikshem-e-te-urte-i-duhen-Shqiperise-Natyrisht-qe-Janullatusi-duhet-qe-patjeter-te-meshoj-vetem-Shqip-por-mendoj-qe-duhet-ti-lere-vendin-nje-hiresie-te-ri-nderime-z-Moikom-dhe-qofshi-shendosh-e-mire!

  Reply to this comment
 27. T.A. April 21, 21:05

  Oooo erdhi dhe Zeqo, e paska marre dhe kestin e dyte te shkrimit te komisionuar. Ahahahaa po kaq injorant je mer perfesor sa se di kujt i thone meshe. Ja ky eshte niveli akademik ne Shqiperi. Po hajt mo, lereni kete, ky pershesh ha..Gjithe ajo karabina qe po ndertohet afer parlamentit, sikur ia zbeh vlerat ketij debati. Hajt se do kenaqemi me altoparlantet ne qender. Pastaj do ju duket Janullatosi nuse…Yrysh perpara, se ju ka marre malli per brekushet, ne fund te fundit origjina therret

  Reply to this comment
 28. DIONI(Gjilan) April 21, 21:07

  Kisha ortodokse shqiptare, eshte e pushtuar dhe uzurpuar nga shteti Grek.Janaatullosiin dhe agjentet tjere grek,duhet eliminuar sikur qenet endacak.kaq

  Reply to this comment
  • enter April 22, 14:54

   SHko ore mbushu, katran me boje. KIsha Ortodokse eshte e jona dhe ne zgjedhim ke duam ne krye te saj.

   Rrofte SHqiperia, rrofte Greqia!!!

   Reply to this comment
  • Mirnjohja April 23, 20:45

   Po si guxoni e flisni ju kosovaret per Kryepiskopin qe ju hapi deren ne kohen e luftes dhe lypi ne bote per ju e tani flet keshtu? ta dish mosmirnjohja eshte mekati me i madh dhe sado gure te hidhni mbi Kryepiskopin ti dhe te tjeret ai ka nje shprehje ” Me guret qe na godasin ne ngrejme Kisha”.

   Reply to this comment
 29. Gabriel April 21, 21:39

  Ashtu fol merr DIONI nga kosova ,se keshtu na rritet respekti per kosovaret,hehe dioni dioni ,jemi shume ne dioni ,dhe jo vetem ne numer .

  Reply to this comment
  • Lleshi April 21, 21:50

   O Gabelo ne Afrike jeni shume juve ! Ketu ne Gadishullin Ilirik , jo dhe aq !

   Reply to this comment
  • Pellazgu April 21, 22:21

   @Gabriel

   Ti na paske marrë emrin e meleqit Xherbrahil, që, – sipas Llukanit, – njoftoi Merjemen se do lindte Isain. Mirë që e ka huazuar, por ç’simbolikë apo ç’sihariq po na sjell ti mor Anusaxhi? Po sjell sihariqin se jeni shumë? Çfarë jeni dhe sa shumë? Dhëntë Allahu që të mos kesh parasysh se jeni shumë dylbera, sepse e mori lumi racën njerëzore. Ti mor Xhebrahil na thua se jeni shumë jo vetëm në numër. Mos ke parasysh se jeni shumë edhe si gojoristë?
   Herë tjetër emrin vëre Xhebrahil, sepse ju dylberët e Anusit jeni talibanë dhe të denjë për ISIS-in, prandaj edhe emrat në formën e tyre arabe ju shkojnë shumë. Shqiptarët e Shqipërisë nuk kanë respekt për ata të Kosovës, sepse midis të njëjtëve mbizotëron barazia. Këtu respekti nuk hyn.

   Reply to this comment
 30. Tarrasi April 21, 22:10

  More beni koqja.Nuk eshte europian krishterimi ortodoks bizantin grek dhe as orientalizem pushtues turk vetem feja myslimane.Ti je nje idiot kokeboshh e funderrine.Qe te dyja keto te mesipermet jane pranuar nga disa shqiptare te urte edhe pse e kane ditur qe feja e shqiptarit eshte shqiptaria qe prej mbi 50 mije vjetesh kur jetonte njeriu primitiv.Ti ben je budalla qe na paraqit ortodokset te mire dhe myslimanet te keqinj.Historikisht te dy palet kane qene antishqiptare qe shqiptaret e konvertuar ne ortodokse(por qe sjane te krishtere)i kane pervetesuar sikur jane greke,ne bashkepunim me turqit myslimane qe shqiptaret e konvertuar ne myslimane i kane pervetesuar sikur jane turq.Qellimi ka qene dhe vazhdon te jete qe te genjejne sikur nuk ekziston kombi shqiptar.Por ideatoret e mashtrimit me siguri e kane ditur gjithnje se kombi shqiptar me emrin e lashte pellazg ehte kombi krijues i gjithe kombeve te Europes,Azise dhe Afrikes meqenese Amerika me te tjera vende nuk ishte zbuluar ende prej europianeve.Kombi pelazgoshqiptar eshte kombi i besimit me te lashte ne bote mbi bazen e te cilit u krijua krishterimi i vertete qe u pasua me vone nga fe te degjeneruara mafioze e politike ku me i spikatura si e tille eshte feja e genjeshtert e ashtuquajtur ortodokse greke.

  Reply to this comment
 31. thanasi April 21, 23:46

  ejani dhe shihni eshte pergjigja per gjith ju antikrishtera qe kakarisni neper forume…..ejani dhe shihni….. ejani dhe shihni….

  Reply to this comment
 32. anna April 22, 03:04

  Janullatosi nuk meson shqip me qellim qe besimtaret ortodokse shqiptare te mesojne greqisht.
  E thjeshte fare , apo jo? Dhe gjithe keta qe dalin e mbrojne janullatosin jane nga keta qe mesojne greqisht.

  Reply to this comment
 33. shqiptari April 22, 03:14

  ka shume shqiptare qe hiqen si greke – si puna e ca himarioteve qe nuk dine cfare jane – jane palluar nga janulla ose mbrojne janullen se i mban me kothere – ai greku i ndyre para se ta perzene shqiptaret duhet te iki vete.

  Reply to this comment
 34. ilia April 22, 03:57

  I gjithe ky diskutim per Kryepiskopin Anastas kohet e fundit eshte teresisht inproduktiv. Qenja e Tij ne krye te KOASH-it nuk varet nga zeqo dhe eproret e tij, nga askush tjeter vec Patriarkanes se Konstandinopojes. Me nje fjale te gjithe kundershtaret e Tij, rrahin uje ne havan.

  Reply to this comment
  • T.A. April 22, 09:38

   Prandaj thashe ne nje koment pak me siper, lereni Zeqon, pershesh ha…Ka marre komisionin e tij dhe lavdine 5 minuteshe qe i jepet ne lemin e injorances edhe …..
   karvani ecen.Krishti u Ngjall

   Reply to this comment
 35. demo April 22, 04:43

  Shume ishin dhe serbet dhe me te armatosur se ju,por haku i popullit i mundi.Komentuesi i mesiperm Gabriel, po e verteton ate qe populli shqiptar e di me kohe: Kisha greke eshte pjese e ushtrise greke,eshte reparti avanpost i saj.Kolonel Janullatos ka hyre shume thelle deri ne Tirane.Mos kujtoni se kazerma,Katedralja,prane ministrise se mbrojtjes,eshte kot aty!Mos kujtoni se eshte e pa armatosur!Eshte armatosur me helminm e gjarperit antishqiptar,qe si kobra e sprucon atdheut ne sy edhe kur flet ne gjuhen greke,;edhe kur thote “episkop”,orthodhoksi,kristi,paravoli.Shqiptare!,Braktisni politiken,braktisni zgjedhjet,braktisni futbollin,braktisni festivalet me shale perjashta!Grumbullohuni para post komandes katedrale ne mes te Tiranes,kapeni per rrasosh Janullatosin dhe hidheni ne token greke ne Kakavije,se neser do te jete vone!Historia ka treguar,se perpara andarteve me thika ne Janine,ne Negovan,ne Konice,ne Kostur hyne prifterinjte greke me gjuhen e gjarperit.Keta e vrane papa Kriston se smunden ti ndryshojne gjuhen shqipe.JANULLATOS ANTE PORTAS!!!!!!

  Reply to this comment
 36. mirel April 22, 14:00

  Janulla duhet ckulur me gjithe rrenje nga Shqiperia.
  eliqiiret duhen perzene me shqelma mendereve qe tju kujtohen mire si behen predikimet ne gjuhen shqipe

  Reply to this comment
  • enter April 22, 14:51

   Faktikisht mirel, edhe ti je personifikimi I llumit shqiptar. Ti je nje I pafe, nje I pamoraleshem, nje I pafytyre dhe mbi te gjitha nje INJORANT!!!

   Reply to this comment
 37. ilia April 22, 16:27

  Sa me shume te shahet Kryepiskopi aq me shume i rriten vlerat.
  Keto shkrime delirante, me shpifje nga me te ultat, per gjoja mesha greqisht dhe mohim te shqipes, patjeter qe kane dale ne drite. Personazhet antiorthodhokse vetem vetes dhe reputacionit te tyre gazetaresk dhe njerezor, po i bejne dem. Veprimtaria e Kryepiskopit Anastas njihet nga e gjithe bota, jo vetem ne Shqiperi por deri ne Afrike e kudo. Jane te panumerta dhuratat e Anastasit per Shqiperine dhe shqiptaret, te cilat veprimtari te shumta dhe intensive, nuk e kane lene ta mesoje shqipen perfekt. Megjithate, kjo s`do te thote asgje. Kisha jone meshon, sherben, predikon dhe meson shqip. Greqishtja si gjuhe e dashur per ne, sepse me ate u shkruajt dhe u perhap Ungjilli, perdoret simbolikisht ne disa tropare, si dhe nga Kryepiskopi ne predikimin diten e Pashkeve, patjeter e perkthyer.
  E gjithe literatura e perkthyer eshte ne gjuhen shqipe, librat, gazetat, etj.

  Anastasi eshte njeriu qe ka bere me shume per Shqiperine keto 23 vite.

  Krishti U Ngjall!

  Reply to this comment
 38. DIONI(Gjilan) April 22, 20:02

  Me Janatullosin dhe Qenet endacak qe lehin per asfalin,nuk duhet te debatohet por te luftohet.Pushtusi duhet te trajtohet si pushtus–Plumb ne lule te ballit.

  Reply to this comment
 39. BIGU April 22, 21:44

  Ne nuk lehim por mbrojme dinjitetin e vertet arberor, per te cilin luftoi GJERGJ KASTRIOTI, ME TE NJEJTIN FLAMUR QE KA SOT KISHA ORTODOKSE,PER TE NJEJTIN BESIM ATE BIZANTIN QE KISH EDHE VETE GJERGJ KASTRIOTI,RRENJET E KETIJ BESIMI I GJEJME EDHE TEK ARBERESHET NE ITALI SOT E KESAJ DITE. JU TE TJERE QE FLISNI KUNDER KRISHTIT URREJTJE KENI PER KISHEN E KRISHTIT DITE NATE EDHE SIKUR TE JETE KISHE SHQIPTARE,AMERIKANE, SPANJOLLE ETJ.KENI TE DREJTE TE URRENI ORTODOKSINE SE E KUPTONI SE SJENI PASARDHES TE GJERGJ KASTRIOTIT POR TE SULLTANATIT.

  Reply to this comment
 40. Dardhari April 22, 23:44

  Nje debat me ” enter dhe beni ”
  Per deri SA ju mbroni Janullen dhe keni fakte qe ne Ortodokset e ” Duam ” po JU bej dhe une nje puetje ? PSE per mbi 100 vjet Greqia ka vrare dhe ka blere Shqiptare
  Perse Fan Nolin nuk e pranoj Patriarkana Greke po ajo Ruse ?
  Kush e vrau Negovanin ? Do pranojme qe Janullatosi erdhi perkohesisht sa te mekembet kisha Shqiptare , u bene 15 vjet qe u hap shkolla teollogjike ne Dures akoma nuk ka Dale nje prift Shqiptar i afte per ti zene vendin ketij Janulles ?
  Dhe e fundit kaqe shume I dhimbemi ne Janulles kur ne kohen e luftes ne Kosove kisha Greke nuk beri asnje lutje per ata te shkrete po Ju bente temjan Serbeve
  Po keto qe thoni ju te dy tregojne me se miri qe ju ose jeni nga ata qe ju ka hequr mendjen Janulla dhe une ndjej keqardhje ose ja kini shitur shpirtin ( ne qofte se kini ) dhe bythen Grekut

  Reply to this comment
  • beni April 23, 09:06

   Ne e mbrojm se esht dhe udheheq kishen ton ortodokse ne shqipri!
   Puna e patriotit e asj kohe negovanit akoma nuk ka te verteten e sakte se kush e vrau,e vrau greku apo e vrau shqiptari,ku kjo zone ish e populluar pothuajse teresish me shqiptare e negovani flitej se ishte prift patriot por edhe kurrvar?
   Jan gjetur vetem vrasje primitive i therur me thika e jo me plumba?
   Imzot fan noli kerkoj qe kishen ton ta amerikanizonte ne dobi te interesave amerikaniste kunder europes nenes ton te hershme,prandaj edhe serbia e deboj sepse ne amerike kisha jone ortodokse amerikanet e quajn kishe russe?
   Megjithate fan noli mbase ka qen i pa vetdishem per identitetin e tij kulturor kur me pas vizitoj mosken!?
   Dhe e fundit qe te te sqaroj ne formen e nje debati miqesor se kan te bejn me politiken e me fene ku dashur pa dashur fut hundet edhe ne jeten kulturore e politike ne vend se kur patriarkana e kostandinopojes emeron nje kryepeshkop ne duhet ta pranojm deri sa te kemi nje te pregatitur per kete pune e aspak nacionaliste sic e kuptoni ju ne favor te greqise ku edhe ne palestine ka ne patriark grek i caktuar nga patriarkan e kostandinopojes!
   Duhet ta pranojme realitetin se miqsia jon me greket e serbet ka qen e hershme perpara se turqia te hynte ne ballkan e ju kerkoni te na i prishni per shkak te kultures orjentale e pushteti prapagandistik qe kerkojn dominancen ne ditet e 100 vjet shtetit !

   Reply to this comment
 41. Patriote April 23, 05:31

  Prof . I nderuar Moikom Zeqo , te lumte dora per shkrimin ! Njerez si ju ,si Pellumb Xhufi ,si Prof. I nderuar Kristo Frasheri, na bejne krenare qe kemi ne eliten tone kombetare njeres te tille ! Por edhe gazetare si Mentor Kikia, Petrit Haliti etj . Jane pena te forta qe i bejne nder Gazetarise Shqiptare dhe ceshtjes kombetare shqiptare !
  Disa kokrra komentuesish si “beni ” qe dallohet qe eshte korcar , enteri , bigu , etj. I themi se QENI KU HA , LEH ! Dhe si te tille nuk mund te flasin ndryshe ! E kam thene edhe me pare se si cdo vendi , edhe Kombit Shqiptar nuk i mugojne tradhetaret dhe sahanlepiresit !
  Eshte qesharake per ndonje komentues qe thote per z.Moikom zeqo se ky eshte nje shkrim komunist ! Ketyre njerezve te vegjel do tu thosha : ju kini Sy , por s’kini DRITE !
  NE SE TE DUASH VENDIN TEND, TE MBROSH ATDHEUN QE TA KANE LENE TE PARET QUHESH – KOMUNIST – ATEHERE NE SI POPULL DUHET TE QUHEMI KOMUNISTA , pune e madhe s’na behet vone , POR ATA. QE NUK E DUAN VENDIN DHE SHQIPERINE QUHEN TRADHETARE. DHE JANE. ANTISHQIPTARE !
  Parlamenti i Shqipersise , Presidenti i Shqipersise ashtu sic e lejuan para 25 vjetesh Janullatosin , po ashtu duhet te jene ne te njejten gjatesi vale me opinionin e popullit te tyre per prezencen kaq te gjate te ketij njeriu ne krye te KOASH-it!
  Nuk po ben ndonje shkence te madhe qe te mos jete i zvendesueshem, aq me teper kur Aleksis Tsipras , – Ateist, u kujtua per kete ” plak – fetar ” per ta propozuar per president !
  Cfare fsheh ky njeri poshte veladonit te PRIFTIT !
  – CFARE FSHIHET NE BODRUMET E THELLA TE KISHES SE SAPONDERTUAR !
  – PSE U TRANSFERUA , MINISTRIA E MBROJTJES – TEK SHKOLLA E Bashkuar
  – KETE PESHQESh QE E PATEM NGA RAMIS ALIA, SALI BERISHA E FATOS NANO ,
  PSE SE KORIGJOJNE POLITIKANET E SOTEM apo U KA VDEKUR. NERVI KOMBETAR , ATDHETAR DHE SHQIPTAR !

  Reply to this comment
 42. mandi April 23, 09:12

  Moikom Zeqo je i madh. Ne na ke gjithnje në krahun tënd

  Reply to this comment
 43. Labi April 24, 20:48

  Janullatusi duket te shporret sa me shpejte se ka pushtuar per 25 vjete Kishen Autoqefale te madhit Nol.
  Te lumte o Profesor Moikomi, se ke fole për nje te vertete. Berisha ne vitin 1992 ju pruri nje dhurate Shqitareve zotin Janullatus qe ben politiken Greke ne Shqiperi, ka kontribuar shume qe te gjithe Shqiptaret te behen “orthodokse greke”…..

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*