Rama: Fund hipokrizisë 20-vjeçare me ish-të përndjekurit

March 28, 2014 12:12

Rama: Fund hipokrizisë 20-vjeçare me ish-të përndjekurit

Gjatë ceremonisë së inaugurimit të godinës së rikonstruktuar të ish-të përndjekurve politikë, kryeministri Rama tha se duhet t’i jepet fund hipokrizisë dhe abuzimit nda kësaj shtrese.

“Problemi është shumë i madh sesa mundësitë për ta zgjidhur atë menjëherë. Të mbyllim plagët e keqtrajtimit të tyre moral, e pastaj hap pas hapi do të ecim me kompensimin material. Mungesa e kompensimit material bëhet shumë më e rëndë nga mungesa e një kompensimi moral,  të dyja bashkë më të papërballueshme për brezat që vijnë nga një histori tjetër që nuk e njohën historinë e kalvarit komunist”, tha Rama.

Kreu i qeverisë tha se prej 23 vjetësh, të vetmet hapa konkretë janë bërë në vitet e para të pluralizmit, kur kësaj shtrese i janë  dhënë 400 shtëpi dhe disa bursa për studentë.

“Pastaj edhe të përndjekurit u ndanë në tanët dhe atyre, duke i futur në kurthin e Enver Hoxhës, të përçarjes dhe duke shtypur mendimin ndryshe”, shtoi Rama.

Ndërsa ministri i Mirëqenies Sociale, Erion Veliaj, tha se këtë vit do të jepen 18 milion dollarë për të dëmshpërblyer ish-të përndjekurit, duke nisur nga ata që janë në moshë më të madhe.

 

 

March 28, 2014 12:12
Komento

28 Komente

 1. E tuj ,tuj tuj ... March 21, 16:58

  Me gjithe simpatine qe kame per PS-istat , mundet te deklaroj se krahasimi eshte jo i pranushem nqs do ti referohemi natyres e kafsherise qe mban brenda kjo kulle !
  Mua s’do me ngjanin me kakaritje kaposhi e pulash , fyerjet sharjet dhe efkti negativ qe ajo gjuhe e egersirave te shpelles shkaktojn ne parlament e kudo shfaqen .
  Egersirat , s’mundet veshesh me kostume kaposhi e pule ,sepse do ishte vetironi kur shikojm se kta kriminele e antishqiptare ne 8 vjet vrane e shkaterruan gjithcka deshen ne kte vend nderkoh qe ju kokrrat e grurit te ps-se, nuk arritet apo guxuat te benit asgje kunder ksaj bande (koteci) . Po ju cpo beni sot qe ndodheni ne pushtet ? apo si gjithmon kendoni kengen qe i pelqen aq shume kaposhit berisha e tuj ,tuj tuj !

  Reply to this comment
  • Elsa March 28, 12:29

   Fantastik Edi Rama. Kjo eshte dite e mbare per gjithe shqipetaret, Kjo eshte kultura e re, ky eshte vizioni i ri.

   Bravo

   Reply to this comment
   • Andi March 28, 12:32

    Pune e mire Edi. Te lumtye qe ju riktheve dinjitetin ketyre njerezve me ne fund

    Reply to this comment
    • Selmani March 28, 12:33

     Fantastik Edi Rama. Kjo eshte dite e mbare per gjithe shqipetaret, Kjo eshte kultura e re, ky eshte vizioni i ri.

     Reply to this comment
     • Desara March 28, 12:44

      Me ne fund ka drite ne fund te tunelit per keta njerez qe jane quajtur armiq te shtetit gjithe kete kohe. shpreh mirenjohje per kryeministrin Rama per kete pune te mire qe po ben me ish te perndjekurit.

     • DREAM March 28, 13:15

      Skuadra e fresh
      ka filluar punesimet neper blog
      dukeni ,se jeni mendim fotokopje .

      shkruani vetem :
      “duartrokitje per udheheqesin
      marrte dhe nga ditet tuaja ”

      Shoku Rama ke ne tryeze ligjin per hapjen e dosjeve …cfare po ben ????
      ILIRJAN MUSTAFARAJ , cfare ben ne qeverisje
      apo ta ka lene amanet biroja e Kristaqit ????

      Veliaj , mos u nxito ,mos fillo si kestet e mrekullive qe thoshte ai para teje
      se flaket e Lirakut , i dogjen pushtetin
      {tani do djegur ndonjeri nga ju dhe do shohesh qe do shpetojme te gjithe !}

     • Pellazgu March 28, 17:19

      @DREAM

      Mos u mërzit, duro se do e marrësh edhe ti fletë-lavdërimin tënd.
      E dëgjon si thotë kryeministri: “Problemi është shumë më i madh sesa mundësitë për ta zgjidhur atë menjëherë. Të mbyllim plagët e keqtrajtimit të tyre moral, e pastaj hap pas hapi do të ecim me kompensimin material.” Pra, para s’ka, por u japim nga një stimul moral, – siç shpërndaheshin në kohën e Dylber Hoxhës, – dhe i gënjejmë me fjalë, mu ashtu siç bëri edhe këlyshi i Enverit Sali Rama prej Viçidoli. Pra, të mos i rrahë më policia, siç ka bërë në kohën e Berishës (që për hir të së vërtetës duhet thënë se është një ndryshim shumë i madh), po s’ka gjë se vdesin e nuk arrijnë t’i marrin paratë e premtuara prej 2 dekadash.
      Çdokush, me dy para mend në kokë, e ka të qartë se paratë nuk priten me gërshërë, po gjërat duhen thënë si janë e jo duke përdorur sofizma me kompensim moral, se nuk jetohet me llafe.

     • toni March 28, 18:40

      @dream te na rrushe sa molet or tejjjjjj dizabel shko e terhiqi nje lape wc-ve ane nga SHQUP-i se mos sajon buken e kalmojve,o pabuks i mbaruar…

     • Tartufi March 28, 20:47

      Dje te lexova { bunkerin dhe mullarin } lexo

      Me bunker dhe mullar
      dje me lakra sot me bar
      nga zinxhiri ne litar
      nga hajvani ne gomar.

      Eshte koha e dyte per fryrje bythe.

     • Selmani March 28, 13:30

      Po si mund te kete goje nje Salist te flase per kete njehere une habitem?

      ore ska njeri te thote fjale te keqe per kete super pune

 2. SeVret Katovica March 28, 12:56

  ‘MENDER SOCIALISTE’
  90 perqind e popullit shqipetar po vuan si asnje popull per buken e gojes,’socialistet’ Veliaj nuk flasin per ane sociale por bejne politike me fantazmat ‘komunizem’ e te perndjekur ‘politike’.Qumeshtori Vliaj nuk e ka haberin e togfjaleshit i perndjekur politik.
  Te perndjekur politike quhen 99 perqind e shqipetareve qe na çliruan derdhen gjakun e na ndertuan derdhen djersen e ka 22 vjet hedhur ne rruge pikerisht per keto arsye.
  Ke quajme te perndjekur politike ata te burgosur ne ’emer te ligjit’ nga baballaret e Ngjelave,Pollove.Lubonjave,Blushave.Bishave e Berishave apo ata FEMIJE TE PA NGRENE E TE NGUJUAR? Si e ka mendimin filozofi i ‘socialisteve’ imam Pellumbi?

  Reply to this comment
 3. info analitike March 28, 16:43

  Si mund te puqet krenaria e Dritan Hiles, Ditmir Bushatit, Ilir Gjonit etj. per veprimtarine e prinderve te tyre, me kthimin e diinjitetit te te perndjekurve!!!
  Te paret nuk pranojne qe prinderit e tyre te kene bere asnje gabim por i kane sherbyer “atdheut” me devotshmeri, te dytet kane hequr te zezat e ullirit nga baballaret e te pareve, me sa duket sepse nuk ishin te devotshem ndaj “atdheut”.
  Per cfare kompensimi moral behet fjale kur nuk ka asnje vendim qe te denoje aktet kriminale dhe kriminelet e regjimit te E. Hoxhes. Mos vazhdoni te talleni me te persekutuarit e regjimit duke i perdorur per propagande politike sepse nuk e meritojne nje gje te tille

  Reply to this comment
  • Pellazgu March 28, 17:24

   @info analitike

   Jo, jo nuk është propagandë politike, e ke gabim, por është një mënyrë e re e të jetuarit, ku të moshuarit që kanë kaluar jetën të persekutuar duhet të mësojnë sesi të kënaqen me kompensimin moral, me të cilin do blejnë bukën dhe ilaçet për të mbajtur frymën gjallë.
   E shikon sa të kënaqur janë trutharët e këtij forumi për këtë sihariq të partisë dhe pushtetit?

   Reply to this comment
 4. demokrati '90 March 28, 17:08

  PO mamaja e Dasares e Xen Gerdeci mbas burgut do te quhen te perndjekur politike?
  Kush do tua paguaje demshperblimet?

  Reply to this comment
 5. Faccebook March 28, 17:38

  Rilindja Demokratike 22 Mars https://www.facebook.com/GazetaRD

  Reply to this comment
 6. ali March 28, 17:40

  Kur i la qoftelargu 23 vjet pa ia zgjidhur qesen, lereni ju 23 dite dhe rregulloni punet me
  emergjente ! Socialistet qe kane 23 vjet qe po luftojne kunder nje regjimi satrap, tash
  hapin syte dhe kane ngelur me ”gisht ne goje” ! Quo Vadis ?

  Reply to this comment
 7. Eli March 28, 17:41

  Deri kure do ta favorizohen kjo kategori njerzish ne shqiperi? Keta ishin te Enverit….neser te Salit….lereni keta karlleqe po mereni me popullin se nuke sigurojne dot buken e dites..

  Reply to this comment
 8. Faccebook March 28, 18:16

  Rilindja Demokratike
  Mars 22
  Vajza e poetit, Vilson Blloshmi denoncon xhaxhanë e saj: Bedri Blloshmi më spiunoi babanë

  Vajza e poetit të pushkatuar, Vilson Blloshmi ka denoncuar xhaxhanë e saj, Bedri Blloshmi për spiunim të babait të saj. Aktulisht, Bedri Blloshmi ësh…Shiko më shumë
  Foto: Vajza e poetit, Vilson Blloshmi denoncon xhaxhanë e saj: Bedri Blloshmi më spiunoi babanë Vajza e poetit të pushkatuar, Vilson Blloshmi ka denoncuar xhaxhanë e saj, Bedri Blloshmi për spiunim të babait të saj. Aktulisht, Bedri Blloshmi është emëruar nga Rama, Drejtor i Institutit të të Përndjekurve Politikë. Ja denoncimi: Bedri Blloshmi xhaxhai im nuk është dakort të hapen dosjet, pasi ai dhe vetëm ai bashkë me rrethin e ngushtë familjar e di historinë e dënimit të babit tim me pushkatim, Bedriu vetëm ka perfituar nga gjaku i babit tim. Ai është një kafshar me 6 klasë shkollë. Bedriu gjithmonë ka përfituar nga emri i babit tim, ashtu sic beri dhe me postin. Spiro Koleka me dënoi babin, Bedri Blloshmi ma spiunoi. Bedri Blloshmi të japë dorëheqjen”, përfundon denoncimin vajza e Vilson Blloshmit.
  E pëlqej · Komento · Shpërndaje

  Komentet më të theksuara
  Agim Blloshmi, Nertila Kopaci, Ardian Hasani dhe 46 të tjerë e pëlqejnë këtë.
  Bushati Zamira Akuze shume e rende..nese eshte e vertete Bedriu duhet te prononcohet, te jape doreheqjen.
  2 · Mars 22 në orën 2:57.MD
  Agim Ndoc Aliaj Nuk mund te jete e pa besueshme kjo deklerate sepse ne vitet e monizmit ka pase gjithfare mostre ….
  1 · Mars 22 në orën 3:18.MD
  Sajme Bylyku hiqini mer keta copa muti…pffffffffffffff
  2 · Mars 22 në orën 3:37.MD
  Bukurosh Malluta Te nderuar komentues mendoj se nuk eshte ndonje kenaqesi te rrish 25 vjet ne burg spiun por mendoj ta leme xhajen dhe mbesen ta zgjidhin vete kete problem.
  Mars 24 në orën 2:47.MD
  Hlias Kasmi duhet denuar ai qe e ka futur ne pune ate .
  Mars 22 në orën 5:45.MD
  Altin Bashllari Shume i ndyre
  Mars 22 në orën 3:55.MD
  Redin Hafizi Ka nje problem se me te ndershmit u larguan nga Shqiperia dhe mendoj se ka ardhur koha te kthehen serisht…
  1 · Mars 22 në orën 3:22.MD
  Roci Xhepa hapja e dosjeve sqaron gjithcka per bedrin dhe mbare politiken shqiptare keto 23. vite
  Mars 23 në orën 12:17.MD
  Roci Xhepa edhe burgun qe ka bere e ka bere si spiun dhe sa te tjere ka marre ne qafe .duhet te japi dorheqejen me njehere se eshte akuzuar nga mbesa e vete dhe eshte me se e vertete .
  Mars 23 në orën 12:14.MD
  Arian Petrosotiri O shekspir ku je !!!
  Mars 22 në orën 4:07.MD
  Ruzhdi Gurra Ju disa komentues – ndoshta jeni ish komunistë dhe ish spiunë të asaj mishngrënëses komuniste- nëse jeni ashtu ma mire dilni nga ky koment se nuk mundemi t’ju durojmë, na lini rehat.Ndryshe komunizmi me sigurimin e shtetit përdori çdo mënyre dhe çdo rrugë për të mbajtur gjallë sistemin e tyre të kalbur me ngrënie kokash të patriotëve shqiptarë,intelektualëve -ajka e kombit. Bedri Blloshmi po të ishte rekrutuar “spiun” sipas jush, nuk do të penalizohej me pushkatim,ku bëri 25 vjet burgim të tmerrshëm në Spaç,Bedriu është i pastër si pika lotit.Çështja e asaj çupës,mendoj se nuk është Xhaxhaj saj, por ata “ishët” që e shtyjnë atë gocën e pafajshme të nxijë faqen e xhaxhait të saj. Këtu akoma kanë dorë kriminelat e sigurimit. Bedriu është një nga të parët i cili kërkon hapjen e dosjeve. ashtu dhe unë. Përshëndetje.
  Mars 23 në orën 11:40.PD · Është përpunuar

  Reply to this comment
  • Cala March 28, 20:11

   Hapja e dosjeve duhet te mbetet e detyrushme ,me te drejte shkruan zj.Blloshmi.
   Si pasoje Kryesia e Shoqates te te Perndjekurve duhet te beje publike dosjen e z.Bedri dhe te mbetet nismetare per hapjen e dosjeve te te gjithe te Persekutuarve ?
   Ne kto kushte:
   Cdo i Persekutuar qe ndodhet i punsuar ,apo kerkon te punsohet ne Administraten Publike ,duhet ti hapen dosjet mbasi nje i Persekutuar me dosje eshte shume shume here me i keqe se komunistet ?!

   Reply to this comment
 9. Horri i Bulevardit March 28, 18:36

  Te gjithe keta shpellaret e Saliut, qe slane gje pa thene kunder Edi Rames, jane ish te punesuarit e Saliut, qe me dite po presin kur do ti arrestojne per krimet qe kane bere, si vrases dhe hajdute, e dine se atje i presin hamshore qe do tju a cajne taravilen, se mbas tete vjet ngrenie si deshen, jane trashur nga mbrapa dhe vec dhoma e pederasteve ne burg, i cliron nga zekthi qe i ka zene.
  Me sa kam degjuar hamshoret skane patur falje.

  Reply to this comment
 10. MARKO March 28, 18:45

  Disa here kisha shkuar ne Seline e te Perndjekurve. Me vinte ndot kur hyja brenda. Shkalle te thera derrasa, te çara, era e mykut te bukoste. Dyer pa brava, tavolina te shkalafitura. Te zinte lemeria . Tani shoh nje fytyre tjeter, BUKUR.-BRAVO. Kjo eshte shenje respekti dhe emancipimi. Eshte nje tregues i dy fytyrave te ish Kryeministrit shpellar dhe Kryeministrit aktual vizionar.

  Reply to this comment
  • info analitike March 28, 19:21

   Marko, “vizionar” ka kuptim krejt ndryshe nga ai qe ke pasur ne mendje dhe perkon pak a shume me perkufizimin “psiqiku” qe perdor Berisha. “Kryeminister me vizion” eshte shprehja me e pershtashme ne kontekstin ku ke dashur ta perdoresh.

   Reply to this comment
   • Horri i Bulevardit March 28, 19:27

    Pellazgu kapet mbas ndonje gabimi ortografik edhe ti inf analitik rakitik, po ben te njejten gje.
    Te keshilloj ta mbeshtesesh vehten me me shume emra , jo vetem si pellazg e rakitik.

    Reply to this comment
    • info analitike March 29, 18:08

     Ndryshe nga ti une di te shpjegohem pa fyer. Ky eshte dallimi midis nje komunikimi normal, bazuar mbi respektin e ideve te tjetrit, dhe atij prej Horri te bulevardit.

     Reply to this comment
  • lili March 28, 19:45

   Nuk mjafton,se zyret nuk hahen!

   Reply to this comment
 11. Mark uk March 28, 19:33

  Shikoni si ndyshon bota.Babai i tij ne vitin 1988 firmosi pushkatimin e dy poetve te LibrazhditI biri sot kryeminister i vendit ben gjoja po bej dicka gja krejtsisht fallco.Vetem ne festimet e 29 nendorit te vitit te kaluar ku festohej 69 vjetori i okupimit komunist ky njeri ekspozoj fotot e atij qe i pushkatoj i burgosi i internoj kta te shkret.Nuk i ve faj se aty u rrit ky burre shteti qe fatkeqsisht eshte kryeminister pra ne bllok me Enverin.Mos i rrej te shkretet me zyra ata duan parat qe rregjimi i babajt u beri ate qe ka ber rregjim ne gjith vendet komuniste.Populli don pune e jo zyra se zyrat e punes nuk hahen o Ed Kristaq Vlash Rama.

  Reply to this comment
  • Horri i Bulevardit March 28, 22:27

   Kristaq Rames se ndjere ti dhe rrospijat e shtepise, i keni hengur mender mutin o shkerdhat shpellare, qe akoma sje helmuar nga kaka e Saliut, qe ke vite duke ngrene.

   Reply to this comment
 12. lili March 28, 19:44

  Jo,te mbyllet nje here problemi i kompensimit te burgut! Ana morale nuk vlen ne qofte se keta mbahen ne varferi extrême:keta punuan si sklave,edhe frytet i gezuan ato qe moren shtepi pa pare ne 1990, ato qe Marrin sot fitimet e hydrocentraleve etj etj! Nuk vlen as argument se nuk ka pare per ti demshperblye:le te shkurtohen rrogat e ministrave,deputeteve qe Marrin rroge Edhe mbasi t’ju kete mbaruar mandat,le te ndahet1℅ te vlere se minierave edhe te hydrocentraleve,le te ndahet nje taux kur te shiten shtepite qe keta Kane ndertuar si sklave edhe keto pare te ndahen per ta…Shume shpejt do demshperblehen atehere..Po mungon vulneti politike-se votat i ka partise e edi rames per me nxhjerr ligje per keto ndryshime edhe atehere kudo do t’ishte edhe nje veper morale ! Po jo nje koc sa per me thane jam ma i mire se Berisha… Veproni Zotni Rama ,keni votat per!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*