Rama e Meta nuk ndalin akuzat për njëri-tjetrin pasi ambasadorja Kim foli për pazar. Rama: Meta e ka shkruar vetë që nuk jam unë ai që po gënjen

May 22, 2020 15:24

Rama e Meta nuk ndalin akuzat për njëri-tjetrin pasi ambasadorja Kim foli për pazar. Rama: Meta e ka shkruar vetë që nuk jam unë ai që po gënjen

Edi Rama tha më herët se nuk ka marrë asnjë propozim nga Ilir Meta, sa i përket platformës së tij. Por Presidenti u shpreh se që platforma ka shkuar në dorën e Yuri Kim, ky është fakt. Kështu, Meta u tërhoqe nga ajo cka deklaroi para kamerave se platformën ia ka cuar edhe Ramës. Megjithatë presidenti e cilësoi kryeministrin si gënjeshtar.

“Që Platforma për Integrimin Europian (Non Paper) i është paraqitur Ambasadores së SHBA që më 8 prill 2020 është FAKT. Që Rama GËNJEN nuk është më lajm as për të huajt” – shkruajti Meta duke u tërhequr nga ajo që tha me zë se ia ka dërguar edhe qeverisë propozimin e tij. Pra, ku thekson se ia ka nisur vetëm ambasadës.

Por pasditen e së premtes, një tjetër reagim ka ardhur nga kryeministri.

“Që unë s’gënjej Ilir Meta e ka shkruar vetë, se unë nuk quhem Yuri Kim dhe s’di që Ambasadorja e SHBA të mbulojë edhe shërbimin postar. Plus po t’i kisha marrë ato pika do i kisha shkruar pse më duken si pika vaji e uthulle që duhen ndarë, se ndryshe thyhet ena e Kushtetutës dhe Integrimi” – shkruan Edi Rama.

l.h/ dita

May 22, 2020 15:24
Komento

13 Komente

 1. demo May 22, 15:52

  Ne dt.8 maj presidenti i ka derguar lartmadhnise Yuri Kim Platformen.Sot eshte dt.22,kryministri nuk e ka marre platformen.Do haje dava kjo pune deri ne zgjedhjet e 2021..Jaaalla,ta lezxoje.
  Termeti ka 6 muaj,shembjet vazhdojne,por ndertimet nuk kane filluar.Nuk jane kulla 20 kateshe,qe ngrihen brenda nates

  Reply to this comment
 2. Shqiperia eshte CIRK KOLONIAL. May 22, 15:56

  Shqiperia eshte CIRK KOLONIAL.

  Reply to this comment
 3. Zigur Qarri May 22, 16:07

  Edvin D’Rama genjen sa here qe hap gojen.Ju kujtohet kur media”rilindase” filloi nje fushate shpifjesh denigruese ndaj politikanit
  Gunther Krichbaum,qe ishte kunder hapjes së negociatave me BE-n?Edvin D’Rama mendonte, se me shpifjet private ndaj tij,do te
  fitonte pikë,por ndodhi e kunderta.Shhpifjet i mohoi se nuk kishin te benin me të.Ashtu si ja ngeci Teatrin Erion Veliajt,hidh gurin
  dhe fsheh doren,edhe ketu ne prapaskene!Kan dale nga mediat private,i tha Edvin D’Rama gjermaneve!Nga te dhenat tona,i than gjermanet,shpifjet kan dale nga portali Lexo.al,qe eshte nen ndikimin e Endri Fuges,(pra Kryeministrise),Pamflet.al nen ndikimin e
  ish Ministrit te Brendeshem(Saimir Tahirit),Tiranapost.al nen ndikimin e kryebashkiakut Erion Veliaj.Genjeshtra,genjeshtra belbezonte
  i paftyri D’Rama. Dhe gjermanet u larguan pa pranuar as ftesen per darke me mashtruesin,qe e lan si mut.

  Reply to this comment
 4. Alban May 22, 16:37

  KUVENDI 1 SALIKJA 3…APO ORVAJTJE PER GRUSHT SHTETI NEN TAVOLINE !?

  – Ilir Meta shpall platformen e Byrose Politike te partise “ Keshilli Politik per Drejtesine” shqiptare

  – Levizje e re politike apo “ Skuadron Vdekjeje” per ekzekutimin e Reformen ne Drejtesi e Vetingun !

  – Ilir Meta ne pranga per tentative per grusht shteti

  – Cfare pret Kuvendi dhe SPAK-u !?

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Kryemafiozi i Ballkanit Ilir Meta, alias Like Floriri heq edhe masken e fundit te varrmihesit perserites te Shqiperise !
  Kuvendi 1 Meta 2 + Avokatja politike “ Popullit “ te pazarlleqeve politike Rama- Basha te 17 majit 2017, pra Kuvendi 1 Meta Berisha 3 eshte tentative per grusht te mirefillte shteti dhe permbysje te rendit kushtetues dhe varrosja e Republikes Parlamentare, eshte kthimi i Shqiperise ne nje Republike Presidenciale, pra ne nje dinasti te ilir Metes dhe Avokates se Popullit , Avokates se Saleh e Argita Berishes.
  Nese drejtesia shqiptare rivihet nen shkopin e dirigjentit politik te SaLikes dhe te politikes se SaLikekracise a kujtdo qofte ky do te ishte guri i varrit jo vetem i Reformes me Drejtesi dhe Vetingut por edhe i demokracise dhe vete Shqiperise !
  Ja pse ambasadorja e aleatit kryesor strategjik dhe mikut me te madh te shqiptareve ne kohet me te veshtira to be or not to be, SHBA-se dha alarmin dhe kushtrimin per vrasjen e Reformes me Drejtesi dhe Vetingut qe ne djep nga pazaret e felliqta te politikes antishqiptare te politikaneve me antishqiptare me historine e Shqiperise !
  Ilir Meta eshte politikani me i degjeneruar dhe me i korruptuar ne keto 107 vjet te shtetit shqiptar.
  14 pikat i komplotit te tij antikushtetues jane 14 plumba ne zemren e Kushtetutes dhe Drejtesise shqiptare vetem e vetem per te shpetuar kokat e Bandes se Gangstereve” dhe “ Mafias qe ka dale krejt jashte kontrollit “!
  14 pikat e “ Keshillit Politik per Drejtesine” shqiptare jane 14 plumbat e levizjes politike qe ai lancoi dje e sot qe automatikisht e shkarkojne ate nga posti i Presidentit per shkelje dhe dhunim flagrant te Kushtetues, cka jo Komisioni i Venecias po as Komisioni i Zotit vet nuk mund ta shpetoje nga shkarkimi dhe as nga burgu vetem e vetem per kete akt pa llogaritur nje mal me krime e korrupsion te hapur me ze e me figuren e tij faqe mbare shqiptareve kudo qe jemi dhe faqe mbare Botes!
  Ilir Meta e Sali Berisha jane jo vetem turpi por edhe fatkeqesia me e madhe e shqiptareve, e mbare Shqiperise dhe kombit shqiptar !
  Shqiptare vigjilente, syceltesi perballe ketyre perbindeshave, ketyre kucedrave te pangime me gjak e me djersen shqiptareve dhe pasurite e tyre e te Shqiperise !
  Cfare pret SPAK-u !?
  Cfare pret Kuvendi i Shqiperise !?

  Reply to this comment
 5. Alban Dega May 22, 17:05

  SHBA TE QOFSHIM FALE !

   – Ng Alban Dega, Nju Jork

  Kush e kruan me Shtetet e Bashkuara te Amerikes … e han leshin e Marikes !
  Eshte nje shprehje e babait tim te nderuar Ram Dega , veteran i Luftes Nacional Clirimtare, ne kohen kur Xhorxh Bushi i ri urdheroi sulmin kunder Al Keidas e Ben Ladenit ne Afganistán!
  Kush ka dyshim te kujtoje fundin e merituar te Bin Ladenit dhe Al Bagdatit e shume kanibaleve te tjere
  Sepse “Shtetet e Bekueme te Amerikes”, sic i quante gjyshi im, Imami i nderuar Elez Hoxhe Berisha, jane ora mitike e Shqiperise si shtet dhe shqiptareve kudo ne Bote si komb.
  Sepse dashuria e shqiptareve per Shtetet e Bashkuara te Amerikes eshte nje vlere, eshte nje mit, eshte kult i shqiptareve tash e te pakten 106 vjet nga Ismail Qemali dhe 80 vjet me pare nga Wodrow Vilsoni, qe per hir te tyre u perplas edhe me aleatin e tij kryesor te saj ne Evrope Kryeministrin e Britanise se Madhe. Deshmi te pakundershtueshme me shkrim…
  Ja cfare ka deklaruar Babai i Pavaresise se Shqiperise Ismail Qemal Vlora per gazeten italiane “ Il Giornale” me 24 Nentor 1912, pra 4 dite para shpalljes se saj ne Bari te Italise :
  “ Po te behej nje Referendum popullor ne Shqiperi sot Rusvelti ( Presidenti i atehershem i SHBA ) do te fitonte shumicen dermuese te votave per kryetar te saj”
  A nuk flet me mire se cdo koment e tonelata opiniones e anuslistash te Oturakut mediatik SaLike Putinist, ky “Dialog gjatë Konferencës së Paqes, Paris 1919 botuar nga gazetari me skrupuloz shqiptar Roland Qafoku me 23 qershor 2019 ne gazeten me te lexuar shqiptare “ Tema” te Mero Bazes:
  “Kryeministri i Britanisë, George Lloyd: -Vërtetë sdi çdo bëhet me shqiptarët, përveçse të presin fytet e njëri-tjetrit. Shqipëria do të bëhet si malësitë e Skocisë në shekullin e 15-të.
  Presidenti i SHBA, Thomas Woodrow Wilson:
  – Mister Lloyd, së pari mos fol keq për malet e Skocisë sepse është vendi i orgjinës së familjes sime. Së dyti, SHBA nuk do ti bëjë kurrë padrejtësi shqiptarëve dhe Shqipërisë….
  Mjafton ky dialog për të kuptuar qartë se mentori ynë i pazëvendësueshëm që në ngjizje të shtetit e deri më sot kanë qenë dhe janë Shtetet e Bashkuara të Amerikës… “
  Ky dokument monumental u be frymezim per poezine time shkruar ate dite :

  SHBA TE QOFSHIM FALE !

  Te kemi Nene
  e na ke djale
  Ke shume vepra
  e pak fjale!
  Ca te degjuar
  ca bukeshkale
  Ca skiftere
  e ca si Sale
  Nga fiqiri
  krejt kane dale!
  Nga SPAK BKH
  e Vetingu
  Si qene lehin
  nga veringu
  Si Gebelsi
  si Geringu !
  Cjerrur zeri
  care laringu!
  Molotove e
  bomba tymi
  Me Fake news
  Nga Djall Putini !
  Se vetingu me
  drejtesine
  U kane kallur l
  lemerine!
  Tym e flake
  duan Shqiperine!
  Si Likja me Saline
  Posi Rambo
  me lukunine
  Te shpetojne
  SaLikekracine!
  Serial vrasjet
  kusarine
  Krime Hage
  mbajne mbi shpine!
  Mina tritol
  nen lirine
  E rrenuan
  demokracine!
  Mbi 15 here
  e zhbene Shqiperine!
  Nene e babe
  e kane Rusine!
  Amerike o nenemadhe
  Fjala jote peshe sa male!
  Veprat tua monumentale!
  E duam Shqiperine si
  Amerika Demokratike !
  Se eshte
  Ora jone mitike !
  Eshte nena e lirise
  Eshte Shpetimi
  I Kosove-
  Shqiperise
  Fatbardhesia
  e Shqiptarise !
  Zoti i bekofte Shtetet e Bekueme
  te Amerikes dhe Shqiperine !
  God bless USALB !

  From: Alban Dega
  Date: June 23, 2019 at 11:04:42 PM EDT

  Reply to this comment
 6. MallaKASTRIOTI May 22, 17:08

  DITA:Tanime dihet se 5 politikanet qe kane ne dore fatet e vendit jane:S.Berisha,I.Meta,E.Rama,L.Basha dhe M.Kryemadhi.Midis ketyre te 5 sve..duhet gjetur fajtoret kryesor:
  1-I.Meta:Sot Ai shpalli platformen me 14 pika te rakorduar dje ne Presidence me opoziten e rruges,duke marr shkase nga shembja e TK-stalles se DUÇES.Dhe Ambasadorja Amerikane reagoi ashper.
  -Pika kryesore qe Meta shtroi ishte krijimi i KESHILLIT POLITIK(KLD) per ti vene shqelmin reformes ne drejtesi ku SHBA+BE kane 4 vjet qe investojne moralisht dhe matrialisht.
  2-S.Berisha me fitil dinamiti ne dore drejton I.Meten e akuzur prej tij me nofken “LIKEFLORIRI”,qe e drejton ate ne aventuren “JETE A VDEKJE” per sabotimin e Reformes ne drejtesi,pasi ka fik nga vjedhjet e krimet 30 vjeçare.Dhe nese bie SALIU-bie e gjithe piramida korruptive e mepasme qe nga 1992.Kjo eshte arsyeja qe Sb rri ne PD defakto por me fuqi te plota ekzekutive kanunore…per drejtimin e opozitarizmit 30 vjeçar.
  3-L.Basha eshte nje makineri rrangall qe leven e marrshave te saj e levis Sb me tipa si F.Noka,Oligarket e krijuar ne vite,Medjet Kazan te kapura qe ne 1992,Drejtesine e kapur prej tij po ne 92,E.Salianin me vodìot Babale,E.Paloce,A.Kuliçaj me drejtimin e drogaxhijve ne Shqiperi Europe e Bote,etj.
  4-MonaÇizmja: kercet si pushke jevgu por nuk vjen e keqa prej saj.
  5-Edi Rama:Nese ka vjedhur duhet te shkoi ne burg i fundit…i 1000 -jti qe nga 1992.Pasi nuk ka asnje dosje per te me ze e figure.
  -Rama sot deklaroi se eshte dakort per takim per reformen ne drejtesi,por me pranin e nd/kombetareve.Qe do te thot se nuk eshte Rama per sabotimin e RD-Por 4 te tjeret e mesiperm.
  -Edhe per ndryshimin e SISTEMIT ZGJEDHOR fain e ka SALIKRIMI.Nese do Sb te ndryshoi sistemi…Rama e pranon pa kushte,pasi ne 2008 ishte Sb qe e detyroi Ramen ta pranonte ne heshtje.
  -Mendoj se me çfardo sistemi zgjedhor PS del fituese,nese ne krye te PD do te jene S.BERISHA E L.BASHA- 2 vrasesit e 21 janarit,etj.Kjo do ishte tradhetia me e madhe qe do i behej popullit te majt dhe familjeve te viktimave,te 20.000 njerezve te vrare ne vitet 1991-2013.Te shkaterrimit te pasurise Kombetare 46 vjeçare te mbi 400 mild.$.Apo te mbi 130 mild. $ te pasurise ushtarake.
  -FLM-DITA

  Reply to this comment
 7. mirel May 22, 17:08

  Shume bindes, kur flet dhe per enen e Kushtetutes ..ene domthene, e kuptoni me cfare e kane mbushur kete enen keta?

  Reply to this comment
 8. Lili May 22, 18:45

  Boboboooo nuk genjen!! Po cdo here se hap gojen e bene!
  Hajt se u pa loja e juaj
  Teatri u shemb : nuk duam me shfaqjet tuaja!
  Game over!

  Reply to this comment
 9. intelektuali May 22, 19:53

  EDI RAMA PASI E ANATEMOI DHE E POSHTEROI NGA CNN PRESIDENTIN DONALD TRUMP SI “FATKEQESIA E BOTES” ME URDHER NGA MENTORI I TIJ, GEORGE SOROS, TANI PO TALL DHE PERQESH SI “POSTIERE” EDHE AMBASADOREN E NERUME KIM.

  Vetkuptohet qe ambasadorja e SHBA qe eshte Shteti me i fuqishem ne Bote, zonja Kim nuk eshte “Postiere”as e Edi Rames dhe as e Ilir Metes,

  por:

  ME KE E KA KUNJIN AMBASADORJA E NERUME KIM?

  sepse:

  Nuk ma mer mendja qe e ka me Gerdallen e Partise se Punes, Sali Berishen qe praktikisht ka “celesat e kashtes ne dore” per te minuar Reformen ne Drejtesi qe t’i shpetoje ndeshkimit nga Drejtesia e munguar, po keshtu ambasadorja e nerume Kim nuk ka mer mendja qe e ka kunjin me Lulzim Bashen sepse e ka kuptuar me kohe qe ish Kamarieri i Enverit ne Rinas eshte nje Kryetar Gjumash dhe i Paafte totalisht, ky dudum i Saliut as dipllomen e Sorosit ne Hollande nuk ke ka mare dot dhe nuk di te vendose dy tulla njera mbi tjetren dhe jo te dale si Bajlozi i Zi dhe te vrase Reformen Amerikane ne Drejtesi.

  PO ME KE E KA KUNJIN ATEHERE AMBASADORJA KERCENUESE KIM?

  Nje llogjike elementare thote se kunjin zonja e nerume Kim e ka me Edi Ramen, sepse si e perzgjedhur nga Presidenti Donald Trump te cilin Edi Rama e anatemoi me liber shpie dhe e poshteroi nga CNN me urdher nga George Sorosi do kohe me pare, pra kjo llogjike elementare qe rrjedh edhe nga lobimi per nje foto me ish Presidentin Barack Obama qe Trumpi do ta fuse tani ne burg per mashtrimet dhe abuzimet e tij, foto per te cilen Edi Rama pagoi 80 mije dollaro, nga kjo llogjike elementare rezulton qe “Delja e Zeze” e zonjes Kim per Reformen ne Drejtesi te jete Edi Rama, analisti Spartak Ngjela pohoi kete version llogjike me gjysem zeri,

  por:

  Edi Rama pikerisht ne kete moment delikat doli si “Gjeli maje Plehut” dhe shkaterroi Teatrin Kombetar, nje Monument Kulture unikal per tironsit por edhe per te gjithe shqyptaret per shume breza me radhe, njesoj si Enveri kur hodhi ne ere Bashkine e Tiranes me dinamit, pa pyetur askend dhe zonja e nerume Kim heshti totalisht dhe nuk beri asnje pronocim per kete krim makaber antikombetar te Edi Rames, nuk tha asnje fjale,

  AS MIRE DHE AS KEQ

  Sic deklaruan shume figura te nerume apo media prestigjoze nga BE-ja dhe Bota.

  Reply to this comment
 10. Shqiptareve ju iku jeta nga kjo Loje hidh e prit -30 vjeet i njejti muhabet me kta maskarenje May 22, 20:23

  KM ne vend qe te merret me anen Juridike te kercenimit

  qe i ben shtetit Morri Berthamos prej Cepani ,

  me deklafratat e tij per desatbilitet e mos njohje te Shtetit Shqiptare

  rreshqet si ngjale ,

  dhe kerkon Letren Genjeshtare ?

  Ping- Pong — me Shtetin

  Ping-Pond me jeten e shqiptareve

  PING -pong me maskarenjkesh e kriminelesh ,qe nuk duan me dit ,per asgje se ku po shkon ky Shtet ,

  cilat jane Problemet me te cilat duhet te perballet ky shtet ,

  por merren me Llogje ,sharlataneesh ,
  dhe me idioa eshte se Qeverriu edhe pse ka 7-vite ne Pushtet ,

  asnjiher se ka Topin ne kembe dhe as qe i intereson

  ta keq ,

  duke ja lene gjate gjithe kohes Opozites (bades Antishqiptare pd lsi qe ky KM e quan Opozite )

  KM o per qejf te vet e Pushtet .

  Dhe eshte aq i sjellshem e aq i urte ,sa nuk do me dit ,

  se cfar bojn banda e Lalzit e bishtat e tyre ,

  eshte shume i rrespektueshem dhe nuk i nderhyn kurre ,

  Opozites ne asnji gje .
  Do vjedhin Shqiperine – Le ta vjedjin .
  Do bejne propagande antihqiptare neper Bote dhe Filma Karton animati ,duke rrasur Ministrin e Brendeshem brenda ,se dikush qe trametonte lenede medicinale me kamjon ne Itali quhej

  tamam si minsitri vet Saimir Tahir ,

  le ta akuzojne hej – dhe pastaj ?

  preegatiten per Guhtee shteti -injoroje shqiperine e Bote me injorancen qe vet ky e coj ne presidence –

  pune e madhe thot ,

  un kam shtepine time ,partinee time ,

  adresen time !

  Reply to this comment
 11. Petro May 23, 00:07

  Dialogje banale te nivelit te ish Brakes.
  Mjere ne shqiptaret per keta qeveritare neandertale!!!!

  Reply to this comment
 12. Adih May 23, 02:32

  Mjaft me genjeshtra o RAME . Mos permend te pakten qe kujdesesh per integrimin . Ti je i pari o Rame hipokriti qe ste intereson Integrimi i shqiperise ne BE .Ske bere as edhe nje detyre shtepie ,.I ke bere berdhok pronat e pronareve .Ti nuk e do integrimin se te fillon diktati i ligjit dhe transparenca e BE .Prandaj o Rame keto dokrra thuaja Zahos e shokeve te zahos tend .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim