REPLIKË: Keni gabuar dhe më zhgënjyet, z.Ministër!

March 2, 2016 13:34

REPLIKË: Keni gabuar dhe më zhgënjyet, z.Ministër!

Një letër e hapur e pedagogut në pension Jorgji Hanxhari për ministrin e Shëndetësisë, para dy ditësh në DITA, (kliko KËTU) trajtonte dy shqetësime kryesore të të interesuarit dhe gjithë shtresës së pensionistëve.

Së pari, lista e ilaçeve nuk funksiononte njësoj për këta të fundit dhe për veteranët e luftës. Për një sëmundje të caktuar, veteranët marrin me rimbursim ilaçin më të mirë dhe më të shtrenjtë nga lista e rimbursimeve, ndërsa pensionistët ose “veteranët e punës”, siç thotë z.Hanxhari, duhet të marrin nga fundi, thënë ndryshe një markë anonime dhe të dyshimtë.

Problemi i dytë ishte pamundësia e kryerjes së shumë analizave në spitalet shtetërore ku pensionistët i meritojnë falas, duke u detyruar kësisoj t’i paguajnë shtrenjtë në klinikat private.

Ministri ktheu përgjigje për këtë letër dje në DITA (kliko KËTU)

Në këtë përgjigje, figuronin edhe paratë që z.Hanxhari ka shpenzuar për ilaçe, si dhe nuk mungonte konstatimi nga ana e vetë ministrisë, se ndodh rëndom që mjekët dhe pronarëve e firmave të ilaçeve bëjnë marrëveshje korruptive për shitjen e barnave të caktuara, përmes orientimit të pacientëve drejt tyre.

Prof. Asc. Dr Jorgji Hanxhari përgjigjet me këtë reagim:

************

Nga Jorgji Hanxhari

Zoti Ministër!

Jam i detyruar që të replikoj me Ju, lidhur me përgjigjen që më kthyet!

Më vjen keq, por po e pohoj qysh në fillim, që më keni zhgënjyer me ato që shkruani. E them këtë, mbasi ju i keqinterpretoni vërejtjet e mia modeste, që rrjedhin nga praktika dhe nga jeta jonë e përditshme.

Dy problemet që ju sugjeroja, nuk ishin vetëm për mua personalisht, por për të gjithë pensionistet (lista e ilaçeve) dhe për të gjithë popullatën e siguruar (problemi i analizave).

Edhe pse jeni Ministër, ju nuk keni asnjë të drejtë që të publikoni të dhënat e mia personale të shëndetit, gjë që Ju duhet ta dini, që është një akt jo qytetar dhe i dënueshëm!

Nga ana tjetër, unë nuk ju ankova që nuk më janë dhënë barnat falas, siç u takon të gjithë qytetarëve të kategorisë sime, por Ju sugjeroja që të ndërhynit, me autoritetin e Ministrit të Shëndetësisë, që të mos kufizohet e drejta e marrjes falas, vetëm në ilaçin me cilësinë më të dobët, që Ju e quani “alternativë e parë” (“e parë” nga fundi!), por të respektohet receta e shkruajtur nga mjeku specialist.

Nuk e kuptoj, se ç’kërkonit të tregonit me shumën e parave të ilaçeve që kam përfituar unë nga rimbursimi dhe me atë që unë paskam zgjedhur variantin që të paguaja, kundrejt variantit tuaj falas! Ju, besoj se e kuptoni, që njeriu kur është fjala për të shpëtuar jetën, sakrifikon nga nevojat më jetike, siç është ushqimi, dhe fëmijet e të afërmit detyrohen të sakrifikojnë nga buxheti i familjeve të tyre, për të ndihmuar!

Mirëpo, kjo nuk është një periudhë e shkurtër, por çdo muaj dhe, pikërisht për këtë arsye, unë u detyrova që t’ju drejtohesha, në emër të të gjithë hallexhinjve pensionistë dhe jo vetëm në emrin tim personal!

Jorgji Hanxhari

Jorgji Hanxhari

Ju më citoni ligjin e miratuar vite më parë, për trajtimin e veçantë të veteranëve të Luftës Antifashiste, sikur unë t’Ju ankohesha për këtë trajtim e t’Ju kërkoja që t’u hiqnit atyre këtë të drejtë! Ky është absurditet! Nëse e keni lexuar, unë ju them që ata e meritojnë, por Ju sugjeroja dhe Ju argumentoja, që edhe veteranët e punës të trajtohen njësoj si ata, mbasi edhe ne e meritojmë një trajtim të barabartë! Dhe, kjo është “alternativa e parë” e ilaçeve dhe jo ajo që thoni Ju në përgjigjen Tuaj!

Unë, i nderuar Ministër, nuk jam kundër asnjë reforme që është në favorin e njerëzve të këtij vendi, ndaj nuk e kuptoj përse, në përgjigjen Tuaj, duhej bërë një paradë e sukseseve që keni arritur me reformat e deritanishme dhe nuk denjoni të pranoni asnjë vërejtje apo sugjerim, që ju bëhet nga ne njerëzit e thjeshtë, pikërisht që reformat t’u shërbejnë sa më mirë njerëzve për të cilët destinohen, me që presim shumë nga Ju, që jeni djemtë tanë!

Në rast se Ju jeni mësuar vetëm me njerëz që Ju bëjnë qejfin dhe Ju rrahin shpatullat, edhe kur janë të bindur që gaboni, kjo është puna juaj, por ta dini që kjo rrugë nuk është “drejtimi i duhur”!

Është mirë të mbani këshilltarë që nuk Ju lënë të gaboni e që ja u thonë gabimet në sy, se sa të mbani këshilltarë, si ata që Ju kanë servirur “argument” për të hedhur poshtë dy sugjerime modeste, që Ju bëra unë me sinqeritet në letrën time!

Në rast se Ju, për të shmangur korrupsionin, do ta gjeni zgjidhjen në hartimin e listave të ilaçeve, si ajo që keni në qarkullim dhe që e keni gjetur, me sa di unë, nga paraardhësit tuaj, të jeni i bindur që keni gjetur zgjidhjen e gabuar! Zgjidhja e vetme e drejtë dhe humane, do të ishte respektimi i dijeve të mjekut specialist dhe kërkesa e llogarisë ndaj të gjithëve, nga zinxhiri i drejtimit, duke filluar nga Ju! Edhe një herë, Ju sugjeroj që ta hiqni nga përdorimi atë listë, e cila është diskriminuese dhe nuk Ju nderon aspak, që e mbani ende në fuqi!

Sa për sugjerimin e dytë që Ju bëja, për kryerjen e analizave të nevojshme nga Klinikat shtetërore, për personat e siguruar, Ju e kapërceni pa e prekur fare! Nëse nuk ju duket kërkesë e drejtë apo Ju duket e tepërt, mund të shprehnit mendimin Tuaj!

Përfundimisht, Zoti Ministër, Ju nuk pranoni asnjë mendim, vërejtje apo sugjerim dhe, me sa duket qartë, shpresa që ushqeja se do të thoshnit ndonjë fjalë të mirë, u venitën nga përgjigja juaj, e cila ishte shumë larg pritshmërive! Uroj që të keni ju të drejtë! Ne, pensionistët, mirë apo keq, do t’i shtyjmë edhe ato ditë që na ka caktuar Zoti!

Me respekt për detyrën Tuaj,

Tiranë, më 01.03.2016

 

March 2, 2016 13:34
Komento

26 Komente

 1. XUME PROTOPAPA March 2, 14:14

  JO ORE JORGJI HANXHARI

  nuk na genjen dot me stilin pjatelepires te dy shkrimeve tuaja, te parit dhe ketij me lart. Dhe e di persene, sepse ne te paren ke ofenduar nje brez te tere luftetaresh qe u sakrifikuan edhe me jete (28 mije ne rast se nuk e ke degjuar) qe ti te rriteshe, te edukoheshe e te krijoje familje e pasardhes te rraces tende.

  Po eshte çudia me e madhe ne keto vite te shkerdhatokracise, qe gjithe hedhurinat e Fakultetit te Gjeologji-minierave, qe nuk i pranoi as edhe Greqia si argate, te hedhin shurren perpjete, duke shkelur mbi gjakun e deshmoreve te luftes NA-ÇL.

  Na qenkerke edhe veteran i punes, po vetem ke harruar se jemi plot tre milion te tille, e nuk ka pse te perdhosesh si biçimet e tu, Mero Baze, Sazan Guri e pershjtellime si ju, ata qe derdhen gjak per lirine tende dhe tonen.

  Te jap te drejte vetem ne berjen publike, duke shkelur privatesine tende, te tere asaj parade semundjesh qe paske ne trup. Me dukesh me shume si nje kavje laboratori se nje …si u quajteke zotrote: “profesor i asociuar” ?!

  Jeni rritur ne erresiren e tuneleve te kromit e bakrit, andaj ju duket se ky vend eshte mbajtur gjalle nga zvarranike si ju. Turp te kesh, se zoti qe theret ti t’a paska dhene pergjigjen me tere ato ndeshkime qe mbakerke ne trup.

  Reply to this comment
  • Shahisti March 2, 15:50

   O Xume Haleja, a e ke listen e atyre 28000 te vrareve, se thone qe ai numri eshte kot fare, ashtu sic i ka ardhur per mbare Enver Bytheqire Gjirokastres.

   Me gjithe ate llum qe hedh mbi Zotin Hanxhari tregon se nuk je vecse nje krijese mizerabel me fytyre monstre dhe tru gomari. Nuk ma lejon as kultura, as pozita shoqerore por ti e meriton nje te q. ty dhe c’te permban libri i shtepise o shkerdhate.

   Reply to this comment
   • XUME PROTOPAPA March 2, 16:47

    PYET KEIDHEN

    e VOA-s, mbesen tende sa here i kemi kaluar ne te shte vrimat qe ka, per t’ja zmadhuar, tere halldupet e te tera rracave qe egzistojne ne kete bote.

    E nuk i mjaftonte, Keidhes tende te Shurran Kostreceve, duhej ti shkulnim edhe qimet e kudondodhura nje e nga nje.

    Ah se mos harroj, ai shoferi i Komitetit Ekzekutiv te Elbasanit, ju mirrte me radhe gjithe fisin tuaj, pa dallim krahine, moshe, ideje e kur te vinte raddha, nga qe qelbeshe i teri, perdorte kundragaz, per te kenaquar deri ne zvenitje.

    E ke vene re qe njerin vesh e ke te ndryshem nga tjetri? Eshte rezultat i dy spermatoziove, nje arab e tjetri gjerman, qe kryqezuan messhalen e sat’eme, dhe dole ti, i dhjeri, i qelburi, pushti, maskarai, edepsezi, kodoshi, bythe q..ri, i degjeneruari, mbese qiresi, e ajo me fantastikja, autofellatio kampioni.

    Zenel Bisha, per te cilin bere greven e urise ne Burrel, e di se te mungon, jo vetem ty, por tere kockave te zhberjeve te fisit tend, edhe te ngordhur, sepse ai jua dinte vrimat ku t’ju mbushte me gazllek.

    Nipat e atyre 28 mije te vrareve ne lufte jane gjalle, kushdi nje dite qe mund te ti nxjerrin syte me mashe te skuqur, te ti shkulin dhembet proteze, e te te presin gjuhen bythelepirese me dare qe ta gelltitesh me kollajllek.

    Ne te s’ateme shkofsh o qelbesire.

    Reply to this comment
    • Shahisti March 2, 18:14

     Fantazia jote perverso-idioteske barazohet vetem me shkerdhatllekun e tere fisit tend impotent dhe sidomos me 28000 rrenat qe na paskan lene edhe nipa. Hajde me ha kakën ti dhe mos harro te marresh edhe nipat. Po pate ndonje mbese bjere edhe ate. Eshte e vertete qe une nuk i bej dot gje, po kam nje nip qe ia nxjerr kokerdhoket e syve e luan pastaj ping-pong. He, si thua o Xume Leshi Mitomani.

     Reply to this comment
     • XUME PROTOPAPA March 3, 06:53

      Nuk e dija o Shurran Kostreci, qe kurva Keidha paska nderruar seks ! Me tere keto mut-names qe perdor, nuk me bezdis te te pergjigjem deri ne kerthize duke ta futur nga goja natyrisht.
      Keidha e zvenitur tashme nga hallduoet e zinj te Washington D.C.-se, eshte nxire e tera, e pak dallon nga pambuk-mbledhesit qe e perdhunojne nje dite po, e dy dite po ashtu po.
      Me kerma si ti do mbushim gjithe grapat e zeza te Tirones, qe t’ju zhduket edhe e vetmja qelize kuterbuese qe mund te na shpetoje pa e asfaltuar. Pedofil !

    • BLACK SWAN March 2, 18:50

     replike per Moderatorin
     nuk e di per cfare rri aty ti ,nuk di as cilin katund je rrit dhe ku ke mesuar fjalen e lire
     por shoqes Xume ,me mire publikoji ndonje vidio porno
     me kaq fantazi sa ka , do jene aset kulturor per fisin e kurvave ku jane rrit , keshtu argetohesh nga pak dhe ti vet …nuk do jete gje e kendeshme vetem te lexosh

     Reply to this comment
   • Odesa March 2, 20:45

    O Shahist,pjelle e internimeve dhe e burgjeve per kolaboracionistet!
    Me ata 28 mije deshmoret e ATDHEUT nuk ke pune ti o shkerdhate tuberkulare!
    Ata jane HERONJTE E Shqiperise e jo tuajet!
    Ti shgko merru me KERMAT e pushkatuara ballisto-zogiste,spiunet e UDB-se,diversantet etj,qe sot nuk i dini as varrin!
    Rraca juaj nuk ka NDER e DINJITET se ju keni luftuar per pushtuesit per te bere te mundur qe te SUNDONIT ne Shqiperi,sic kishin bere te paret tuaj ne kohen e Turqise!
    Po ti,o kelysh fashisti,pse nuk i numeron ata “milionet” e tu,heronjte e pulave dhe rakise???
    Cfare kontributi keni dhene ju plehrat per Shqip[erine?
    NJE MUT KENI DHENE!
    Prandaj,o kellira ju burgosi e pushkatoi Enver Hoxha se ja edhe tani jeni po aq ANTI SHQIPTARE dhe percares sa atehere!
    Ju edhe tani meritoni plumbin pas koke!

    Reply to this comment
    • Shahisti March 3, 01:26

     O Odesa po ti na Ukraina je o debil? C’mutin do ti me shqiptaret dhe ku merr vesh ti se cfare behet ne Shqiperi. Ata 28 mijet qe ju i quani deshmore, edhe sikur te numerosh pulat qe hengren ballistet, nuk behen dot aq. Mania e madheshtise ju ka bere qorra dhe shurdhe e ua ka bere trute lulelaker. Ju kujtoni se ata partizanet me dyfek me gjalme e munden gjermanin. Mbase edhe e zbrazen ndonje pushke, po aq. Po te mos ishte per ata gjigandet qe e luftuan nazizmin e fashizmin sot ne Shqiperi ti do ta kishe per mburrje ta vije pseudonimin Fritz, a Otto, a Hans a ku di une tjeter. Po te tjere i hengren kumbllat e atyre te NacionalClirimtares iu mpine dhembet.

     Odesa, ik e pirdhu se ti mua e rraces time i vjen anes. Po te duash ndonje pune hajde se ta gjej une, te rehatshme fare, psh ja hajde te me lidhesh kepucet cdo mengjez e une po te paguaj kafene ne vend te ta paguaje kunati.

     Reply to this comment
  • 666 March 2, 19:40

   Turp per ministrin dhe per pergj e dobet dhe injorante.vec arrogances nuk tregoi gje

   Reply to this comment
  • gogo March 2, 21:01

   Ore Xume injoranti,profesori shkruan per njerezit dhe jo per nje thundraket,si puna jote. Ne se di te kendosh shqip,perse nuk kupton se cfare thuhet,o gdhe?Ku e kendove zotrote qe ofendon veteranet,ne kohen kur ai i vlereson?Ku ke tru ti,o lumemadh qe te gjykosh profesoret! Po c’te merresh me plehra si ti!Fajin e ka moderatori,qe le pacavure si kjo e jotja qe te lexohen nga njerezit e vertete!

   Reply to this comment
   • XUME PROTOPAPA March 3, 07:04

    GOGO !

    Po te ishe ai i verteti, do quheshe Nushi, por ti me sa verej je nga ata qe pa u gdhire, gojemutohen ne larmine e jashteqitjeve bajgoro-humane.

    Profesori ? Ç’me zgjove nje kujtese te larget, qe edhe sot me vjen te qesh e ne te njejten kohe te pendohem se nuk bera une dhe shoket e mi pak me shume per mireqenjen tuaj.
    Nuk mbaj mend se ne cilin Fakultet kam studiuar, ate te Filologjise apo ate ne krah te inxhinjerise, se elbete ka kaluar shume unje nen urat e Drinit, po mbaj mned shprehjen “po vete te Gjelologjia” !

    E di çfare personifikonte? Ja ta them une, kur qenefet e Fakultetit bllokoheshin nga shurrane si ti, si Kostreci, si Butka e jot’eme, detyroheshim ti pervisheshim rrepires se Gjeologjise, per te dhjere, shurruar, fenduar e fryrje te hundeve, sepse e quanim detyre patriotike t’ju edukonim me produktet tona te fresketa, avull leshuese !

    Edhe ato semundjet e “profesorit” tend jane si ato bajgat e lopeve te Surrelit, qe sa me shume rrota makinash i kalojne siper, aq me e madhe behet ajo. Ndyç i themi ne shkodranet zhberjeve si ti o gogo nushi.

    Reply to this comment
 2. JU DUHET TE JEPI I PARI LLOGARI Z.HANXHARI... March 2, 14:21

  ZOTI HANXHARI
  JU DUHET TE JEPNI LLOGARI..JO T’JA KERKONI NJE BEQOJE LAKURIQ ME DUAR NE XHEPA..

  PSE I SHITET PER COPEN E BUKES SUPERMINERALET DHE ARIN E ZI ?

  GABON RENDE GAZETA DITA QE PERSERI MERRET ME NJE DEBAT ARTIFICJAL.

  TE KUPTOHEMI

  EDHE NJERIUN ME TE FUQISHEM TE BOTES ME KETO PARAMETRA QE KA SHTETI I LECKOSUR SHQIPTAR SOT PERSERI KY
  JORGJI DO MERRTE HANXHARIN DHE TE GODISTE BEQON E SHKRETE.

  O PROFESOOOOOOR JORXHI

  KU ISHE TI KUR SUPER- PASURITE TONA KOMBETARE SI KROMI-BAKRI-NAFTA-HIDROCENTRALET NA I MOREN ME HANXHAR KOMPANITE FANTAZME QE EDHE PSE I MBUSHIN LETRAT SE JANE NE HUMBJE PER TE MOS PAGUAR TAKSAT..KANE DERGURA MILJARDA DOLLARE NE “OFF SHORET” E TYRE

  PSE I NDERUAR PROFESOR SHITET THESARET E KOMBIT ?!
  KU ISHTE TI PROFESOR KUR NAFTA,KROMI BAKRI I JANE SHITUR MAFJES NDERKOMBETARE ME KOLLARE QE NUK DIHET KUSH ESHTE BOSSI PASI JANE REGJISTRUAR NE KOMPANITE OFF SHORE NE ISHUJT CAYMAN
  Ishujt Cayman janë një zonë “offshore”. Nëse regjistron kompaninë tënde atje, ke shumë privilegje, sidomos nëse kërkon dhe privilegjin për të pasur një biznes por pa të dalë emri gjëkundi.
  Zonat “offshore”, të njohura si parajsa fiskale, të japin mundësi që atje të regjistrosh kompani.
  Kompanitë regjistrohen nëpërmjet disa zyrave juridike të specializuara, këtyre zyrave ligji vendas u jep atributin për të përfaqësuar në çdo rast dhe rrethanë klientin duke mos qenë asnjëherë të detyruara që klientit (pronarit të vërtetë të firmës) t’i ekspozojnë emrin.
  Nga momenti kur zyra hyn në lojë dhe kryen regjistrimin, pronari i vërtetë futet pas kuintave dhe nuk figuron më askund. Anonimat i garantuar.
  Por nëse në Ishujt Kajman, gjithkush është i lirë të shkojë dhe të regjistrojë kompaninë e tij, pyetja që vlen në rastin konkret është se si qeveritë shqiptare janë ndjerë komode duke negociuar marrëveshje të rëndësishme dhe më pas duke u dhënë koncesione dhe pasuri të rëndësishme disa anonimëve?
  Si mundet që palë të interesuara, korporata, vijnë këtu tek ne, kërkojnë të negociojnë marrjen me koncesion të pasurive strategjike, arrijnë ti marrin por fytyrën s’duan ta tregojnë?
  Pse nuk duan? Ç’farë problemi mund të kenë, nëse shfaqen? Si arrijnë t’i sigurojnë këto pasuri dhe koncesione strategjike duke mbetur anonimë?
  Ku e gjejnë gjithë këtë forcë për të negociuar dhe për të fituar kontrata në pozita anonimati me shtetin shqiptar?

  Kompania Bankers Petroleum deklaron çdo vit që ende nuk po rikuperon Kostot Hidrokarbure në Shqipëri, ndaj (sipas kontratës) nuk duhet të paguajë taksa.
  Por në mënyrë paradoksale, ndërsa Bankers mbetet përvit “e varfër” nënkontraktorët e saj shtojnë çdo vit fitimet në shifra marramendëse.deri qindra miljonë dollarë në vit
  6 nga kontraktorët e Bankers Petroleum janë në listën e 25 kompanive me fitimet më të mëdha në Shqipëri, ndërsa vetë Bankers është kompania me xhiron më të madhe.
  Nënkontraktorët e Bankers kanë norma fitimi bruto në vlerat 61% apo 43%, një normë fitimi kjo tepër e lartë për tregun ku operojnë.
  Edhe deklarata e Bankers Petroleum se i kanë paguar shtetit shqiptar 550 milionë USD taksa është e pasaktë dhe e fryrë qëllimisht.
  “Taksa” e vetme që ka paguar Bankers Petroleum në Shqipëri është Renta Minerare dhe Sigurimet Shoqërore dhe Shëndetësore të punonjësve.
  Renta Minerare është paguar në masën 10%. TVSH që ka paguar kompania i është rimbursuar nga shteti shqiptar.
  Ndërkohë që Bankers llogarit si taksa edhe Tatimin mbi të Ardhurat Personale (TAP) ose sigurimet, të cilat i paguajnë punonjësit nga paga e tyre.
  PER BAKRIN
  Ashtu siç ka ngjarë me industrinë e kromit, edhe në bakër, kompanitë e huaja i janë avitur “pjesës së luanit” të fitimit, pa pyetur për investimet e detyrueshme së paku sipas kontratave të nënshkruara që me marrjen e koncesionit. Le të marrim vetëm rastin e kompanisë që shfrytëzon trupin minerar të Munellës nga pjesa e Pukës. Dihet se në thelb, marrëveshja koncesionare parashikonte dhënien e dhjetë objekteve me koncesion për një periudhë 30-vjeçare. Por me përjashtim të fabrikës së Pasurimit të Bakrit në Fushë Arrëz dhe natyrisht të vetë minierës Munellë, askund nuk është vënë dorë. Gjithçka në këto objekte është shkatërruar. Si rregull, pas 30 vjetësh, në bazë të koncesionit të firmës përkatëse, shteti shqiptar do të trashëgonte të gjitha investimet e kryera dhe të gjithë linjën e ringritur prodhuese në objektet e menaxhuara nga kjo firmë. Por ja që realiteti flet ndryshe!

  Kështu ka gjasa të ndodhë dhe me vendburimet e tjera, ku bakri shqiptar, ashtu si dhe kromi që menaxhohet më së shumti, të artikuluara në media dhe nga sindikatat si “grupe mafioze”, shkon tej detit pa u përpunuar në vend dhe me ndikim minimal në dobi të shqiptarëve.

  Bakri shqiptar, ashtu si dhe kromi që menaxhohet më së shumti, të artikuluara në media dhe nga sindikatat si “grupe mafioze”, shkon tej detit pa u përpunuar në vend dhe me ndikim minimal në dobi të shqiptarëve

  Shkatërrimi i konvejerit përpunues që la pa punë 12 mijë persona

  Është diçka interesante të shohësh se kompanitë e huaja të bakrit, asnjëherë nuk e kanë zbatuar marrëveshjen kontraktore koncesionare, edhe pse ka qenë gjithnjë e gjymtuar sa i përket interesave të shqiptarëve në përgjithësi. Ato kanë investuar kryesisht në vendin e shfrytëzimit, për t’i rrjepur trupat minerale sa më shpejt dhe me sa më pak shpenzime, por pa menduar për konvejerin përpunues, siç e ka pasur dikur kjo industri në vendin tonë. Kësisoj janë zhdukur fabrikat pasuruese, metalurgjia, uzinat përpunuese e deri tek uzina e prodhimit të telave të bakrit apo produkteve të tjera.

  “Rubiku, krenaria e industrisë shqiptare, aty ku prodhohej bakri i pasur shqiptar e që merrte udhë për të prodhuar telin e Shkodrës, por dhe ku çdo vit afro 1.5 kuintal ar në lingota dërgohej për në bankën e shtetit, tashmë nuk dihet adresa

  NE VEND TE MBYLLJES:
  ZOTI PROFESOR..JU DHE BREZI JUAJ DUHET TE JAPE LLOGARI…PSE NUK FOLET KUR U SHITEN THESARET E ATIJ VENDI QE JU KENI PUNAUR NJE JETE TE TERE.

  JU DUHET TE JEPI I PARI LLOGARI Z.HANXHARI..QE E SHITET ATE VEND ME KEQ SE NE KOHEN E AHMUT ZOOGOLLIT

  Reply to this comment
  • elio March 2, 21:28

   E c’pune ka ky I gjori me privatizimet…ato jane bere nga njerez qe ne Parlament I kemi zgjedhur ne…

   Reply to this comment
 3. A.Llakaj March 2, 14:31

  Bravo Profesor

  Reply to this comment
 4. edi March 2, 15:26

  o i rrjedhur ish profesor,qe perpara flisje ne vete te pare dhe tani flet ne pergjethsi,ishe ti qe the gjithe listen e semundjeve te tua dhe jo ministri,keshtu qe kujt te tha te shkruash,kujtoji dhe keto detaje,…pleqeri te mbare me ilacet gratis..

  Reply to this comment
 5. Pfizer March 2, 16:17

  Replike me z. Hanxhari,

  as nuk kisha ndermend te replikoja me z. Hanxhari, por kur lexova kete kunderpergjigje pa bosht dhe pa aks me beri te shkruaja disa rreshta per kete problem.
  E para punes nuk e kam besuar dhe nuk me lejon arsyeja ta besoj se mund te kete mjekesi falas ne kapitalizem, ku industria farmaceutike zhvillohet ne vendet me te zhvilluara kapitaliste qe vendosin vlerat dhe cmimet e tyre, kur prodhimi dhe modernizimi i aparaturave mjekesore ndodh gjithashtu ne vendet me te zhvilluara kapitaliste qe vendosin perseri cmimet e tyre, etj,e tj,etj. Pra prodhimet faramceutike dhe mjekesore prodhohen vetem ne vendet perendimore, pervec prodhimeve surrogato kineze, indiane dhe vendeve ku dalin te ashtuquajturat “generika.”.
  Pra i nderuar z. Hanxhari edhe Shqiperia nuk mund te dale jashte ketyre kornizave ne tregtine me vendet e BE persa i perket importit te medikamenteve. Por edhe nese importon “Generika” ato perseri kane nje vlere te caktuar, jane shume me te lira sepse patenta eshte blere nga ndonje firme pa ndonje farlloji teknologjie. Eshte fat po te arrish te importosh sot medikamente nga keto firma qe vetem emrin kane te njetje me firmat e origjines. Te tjerat jane vetem etikete.
  Tani ne aspketin e hallit tuaj, ju nga llogarite qe bera nese nuk jam gabim keni harxhuar ne vit ne total, pra shteti dhe xhepi yt afersisht 170 €!!!! Rimbursimi ka qene ne masen e 110 € ndersa ju keni paguar vetem 60€!!! Dhe kjo vetem ne nje vit!.
  E pra nuk mund te thuash asnje fjale. 60 € kushtojne vetem dy kuti me medikamente antiarritmike ne vendin e origjines.
  Me shume nuk mund te them se kush e di si dalim.

  Nese do te ishte nje mjekesi humane dhe me te vertete sociale mjeket me diagnozat e tua mund te kishin rekomonaduar nderhyrje kirurgjikale ne prostate dhe sy dhe ketu mund te kishte dhe vete shteti nje clirim nga ndonje barre e tepert ne rimbursime medikamentesh. Po ndoshta industria farmaceutike nuk i ka aq per qejf keto nderhyrjet radikale operative se nuk do tu shitej me tej medikamenti ne patologjine tuaj te prostates dhe ati pikat qe hidhen ne sy.
  Pra problemi eshte pak kompleks, sidomos ne mjekesi.

  Tani pak per veteranet:
  A beson se ka vertete veterane qe sjellin aq harxhime ne buxhet? Te lindurit ne vitin 1936 sot jane 80 vjecare. Pra numri i tyre eshta sa gishtat e dores dhe nuk ka qene aspak e nevojshme te merrje per baze ata qe sot ndoshta as nuk i shikon ndonje mjek me sy dhe jo me tu jape receta me medikamente te kohes se fundit.
  Dhe e fundit, ne fillim te letres ke vendosur qe jeni pensionist por dhe pedagog i jashtem diku ne nje fakultet.
  E pra, dhe aq pensionist nuk qenke,se dicka te rrjedh edhe nga faktore te tjere dhe besoj se ate 60€ qe paguan ne vit nga xhepi e nxjerr me siguri lehtesisht si pedagog i jashtem.
  Pra llogarite nuk po na dalin ashtu sic duam.
  Konkluzion: Nuk mund te kete mjekesi falasi ne kapitalizem dhe ketu duhet te mbyllet ky muhabet. Premtimi ka qene skandaloz dhe kete e kam thene kudo dhe kurdohere.
  Mjekim dhe terapi per 170 € ne vit nuk mund te gjesh ne asnje vend dhe edhe ne kete pike mbaron ky muhabet.
  Cdo qeveri shtrin kembet sa ka jorganin dhe nuk mund te rimbursoje medikamente origjinale ku buxheti i Shqiperise eshte mizerabel.
  Kaq kisha.
  Pershendetje dhe jete te mbare

  Reply to this comment
  • info analitike March 2, 18:43

   “E para punes nuk e kam besuar dhe nuk me lejon arsyeja ta besoj se mund te kete mjekesi falas ne kapitalizem” Ne fakt mjekesi falas nuk ka pasur as ne socializem sepse shteti ta mbante nga paga ashtu sic ndodh ne menyre me transparente ne shume vende te BE-se. Pra paguhet nje kontribut mujor per te pasur sherbimin shendetesor, Interesant ky referimi kohor per datelindjen e veteraneve, por nese veteranet kane lindur ne vitin 1936 i bie te kene qene shume te vegjel per te luftuar (6-7-8 vjece) pra ka shume gjasa qe per te perfituar statusin e veteranit te kene mashtruar. Di gje ti mbi c’baza jane bere verifikimet e “heroizmave” te ketyre “trimave”. Mjaftonte te gjenin dy tre deshmitare qe i shnderronin ne Vojo Kushe e azgane qe luftuan dhemb per dhemb me armikun pa iu dridhur qerpiku edhe pse ishin 5-6 vjec e armiku 20 e kusur.
   A e di ti se sa eshte paga e nje pedagogu te jashtem dhe sa jane oret maksimale qe mund te zhvilloje ne vit? E shumta qe mund te marre profesori si pagese vjetore eshte diku tek 1 milione leke te vjetra. Pra jane pikerisht leke qe i duhen per te perballuar shpenzimet ekstra me ilacet ose thene ndryshe per te mbijetuar.
   Ka nje ndryshim thelbesor persa i perket ilaceve te fashes se pare midis Shqiperise dhe vendeve te BE-se. Mbi to ushtrohen kontrolle te rrepta nga organizmat e saj ndersa ne Shqiperi ku ilacet e kesaj fashe vijne nga vende si Kina e Vietnami, fale shkalles se larte te korrupsionit, ato kontrollohen si karamelet ku fare mire mund te ndryshohen etiketa e data skadence ndaj te lutem na i kurse krahasime te tilla.
   Me sa shoh nuk do te me habiste nese Beqaj do te vendoste te jepte me koncesion edhe sherbimin me ilace per veteranet dhe pensionistet.

   Reply to this comment
   • Xhaketa March 2, 19:39

    Se shpejti do e kemi dhe nje koncesion te tille, cdo funksion i rendesishem i shtetit po i jepet privatit,ndryshe miqve te ministrit dhe kryeministrit, qe shteti te ngel vec nje fasade ku mund te punesohen ca k… por qe sbejne dot asgje se shteti eshte dhene me koncesion

    Reply to this comment
  • Haaaaa March 2, 20:16

   Replikoni sa te shqyheni,por sherbimin shendetesor te ENVER HOXHES kurre nuk do ta gjeni me!
   Harrojini iloacet qew kontrolloheshin rreptesisht dhe nuk kishte ILACE TE DORES SE PARE,pastaj te DORES SE DYTE etj deri sa te vdesesah nuk e merr ilacin e sakte!
   Ne SOCIALIZEM ishin ilacet per te gjithe njelloj!
   AJO ISHTER SHENDETESI FALAS e jo kjo e juaja qe te RJEP 7 LEKURET!

   Reply to this comment
   • info analitike March 2, 21:18

    “Ne SOCIALIZEM ishin ilacet per te gjithe njelloj!”
    Po atehere perse shkonin disa te perzgjedhur te kuroheshin jashte e jo te gjithe njesoj???
    Vazhdo haaa por thirri mendjes se po beheni si puna e Jolezes qe sa here hap goje thote nje budallallek.

    Reply to this comment
 6. toska March 2, 18:13

  Mosa e gjykoni per keq profesorin e asocuar…..
  Mosha ben te veten……
  Nga anet tona thone:
  U plake…..U kake!
  Tung !!!!

  Reply to this comment
 7. timmy March 2, 20:16

  ky hanxhari nuk e kupton se nuk i ben derman as zoti megjithe ato diagnoza qe ka jo beqja qe nuk ka haber fare nga mjekesia.ne vend qe te beje nje dore domino me koleget do te beje gazetarin hanxhar mavria .pse moe zotni ngene tende ka qeveria se je kaps apo jo?

  Reply to this comment
 8. "Horri i Bulevardit" March 2, 22:06

  Kurajoja e z. Hanxhari, na jep bindjen, se shyqyr, qe erdhi Rilindja, qe i jep lirine e shprehjes, shume frikacakeve, qe deri dje si njihnim fare.
  Kjo liri e shprehjes beri qe edhe z. Hanxhari te njihet, beri edhe ate Xhesika Ndojin, ta thote troc, se deputetet e pd-SE, ma lypin cdo dite dhe japin pare te madhe per P. tim
  Ne kohen e salehut, z. Hanxhari njihej vetem nga familja dhe fqinjet, tani njihet nga gjithe Albania.

  Reply to this comment
 9. moderatorit March 3, 10:14

  hey komentet e mia nuk po i shikoj ?

  Reply to this comment
 10. TNT March 4, 02:52

  Do bosh gabimin me te madh ne rast se nuk e hedh ne gjyq per ato semundjet qe ka permendur… Turp, skandal kush drejton…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*