REPLIKË: Për maskat e politikës dhe ato të analistëve

June 11, 2017 00:11

REPLIKË: Për maskat e politikës dhe ato të analistëve

 

Nga Genc Burimi

Një shkrim i djeshëm i Viktor Malajt në këtë gazetë, pati një epilog të habitshëm. Pasi i çapaloi metodikisht tre fytyrat e pafytyra të politikës shqiptare aktuale, Ramën, Bashën dhe Metën, me nofkën maskat, autori ofroi një zgjidhje origjinale. T’i jepet maskës së parë, Kryeministrit aktual mazhoranca absolute më 25 qershor. Në këtë mënyrë, Rama ose realizon në mandatin e dytë atë që nuk bëri në të parin dhe populli do të jetë i lumtur. Ose Rama do të dështojë sërish por me 71 vendet në parlament ai nuk do të mund të fshihet më pas maskave të tjera.

Nuk ka ku të shkojë më bukur si arsyetim. Në momentin e krizës financiare të 2008, maskat e tregjeve financiare me pagrykësinë e tyre shkaktuan një cunami planetar që u ndje dhe në fshatin më të humbur të Afrikës. Ishte njësoj sikur liderët botërore që u mblodhën asajkohe, në vend që t’i thoshin stop çmendurisë së bankave dhe “trader-ve”, t’i akordonin njërës syresh monopolin të vazhdonte të spekullonte sepse kështu fajtori do të mund të identifikohej më qartë në të ardhmen. Surrealiste!

Kjo që propozon Viktor Malaj s’është në realitet veçse dorëzim pa kushte ndaj shantazhit të maskës që ka talentin ose cinizmin ta marrë popullin peng më shumë se maskat e tjera. Në këtë rol të “rehatshëm” ndodhet sot Edi Rama. Jam s’jam i mirë , u thotë ai shqiptarëve, ju nuk do ju lërë mendja t’ja besoni pushtetin as partisë së Lulit dhe as asaj të Ilirit. Dhe shqiptarët pikërisht kjo i bezdis në këtë histori. Ky lloj pazari makabër. Burri e tradhëton gruan me shumë femra, edhe me të pafrekuenteshmet, siç vepron Rama kur “shkon” me politikane të padenjë, dhe njëkohësit e merr ate, gruan e tij, të vetmen, të ndershmen, popullin, për idiotë. “Po ku do shkosh moj qyqare pa mua? Ku do hash bukë? Vërtete ta drodha siç ma deshi qejfi, por ti s’merr vesh nga loja.Më jep atë firmën aty që të shkoj te noteri e të vazhdoj të jap koncesione por të tjerat ti injorantë s’i kupton. Dhe qepe tani se po s’pushove kam për të të lënë në duart e atyre kulakëve Basha e Meta që do të të nxjerrin në trotuar”. Është  ky pazar tipik alla shqiptareshe ose alla otomanshe që buçon nga çdo rresht i shkrimit të djeshëm kur “Hiqen maskat”. Kur një njeri të mashtron duhet të jesh vërtetë mazokist t’i thuash, na dhe një çek tjetër të bardhe zotnia Tarras. Një popull i mençur ja përplas maskave të vërtetën në sy dhe nuk u thotë: ty maskë e parë po ta fal dhe kësaj rradhe kurse ju të tjerat zhdukuni se jeni plehra fare. Kjo quhet amnisti.

Shqiptarët kanë 27 vjet që po akordojnë amnistira dhe vjen një moment deçiziv ku ata duhet të thonë se kupa u mbush. Po u dha politikanëve të sotëm plebishiti që ata kërkojnë, siç e rekomandon Viktor Malaj për ekipin e Edi Ramës, kjo do ua rrisë atyre edhe më shumë mendjen dhe arrogancën. Rama dhe të tijët  do të kujtojnë se në këto katër vjet ata asnjëherë nuk kanë gabuar pasi populli i mbështet sërish fuqimisht. Një mea culpa qoftë minimaliste nga ana e Kryeministrit nuk do të ishte luks i tepruar. Por kjo është e paimagjinueshme për të kur loz me blofin për të kërkuar mazhorancën absolute. Një mazhorancë 71 vendshe që shqiptarët s’ja akorduan edhe kur u kishte ardhur në majë të hundës nga tetë vitet demo-anarki të Sali Berishës. Duhet të kesh një kurajo të marrë apo një kompleks superioriteti delirant t’u kërkosh më shumë sot, ndonëse Rama e paska gjetur viktimën e parë tek Viktor Malaj. I njëjti konstatim vlen edhe për dy “maskat” e tjera, Basha dhe Meta, që kërkojnë dhe ata hënën të qeverisin vetëm, pa dhënë as më të voglin shpjegim për rolin e tyre në skëterrën që e ndjek si fantazmë këtë popull. Njihet shprehja, suksesi ka shume baballarë, por dështimi mbetet gjithnjë jetim.

 

Kartoni i verdhë, kartoni i kuq

Maskat e politikës nuk ekzistojnë vetëm në Shqipëri, por kudo, e sidomos në Perëndim. Dhe a e dini çfarë bëjnë popujt perëndimorë kur maskat në vendet e tyre e kalbin muhabetin? I dërgojnë paralajmërime maskave. Në fillim karton të verdhë dhe pastaj vjen i kuqi. Kartoni i verdhë merr forma të ndryshme. Vota për parti të vogla krejtësisht të panjohura (5 yjet në Itali, Podemos në Spanjë, Siriza në Greqi, En marche në France etj). Provokime me një shumicë votash në raunde të para zgjedhjesh për partitë e ekstremit të djathte (Francë, Austri, Hollandë). Abstenim në zgjedhje dhe votë të bardhë si protestë masive (në Rumani mbi 40% e elektoratit, në Francë 1 /4, në Gjermani 1/3 etj). Derisa vjen kartoni i kuq kur pushteti i besohet totalisht ekstremit, siç e bëri Gjermania demokratike më 1933 pas krizes së rëndë financiare të 1929. Atë që mund të bëjë Franca me Le Penin po dështoi dhe Makroni në këto pesë vjet siç dështuan për dekada të tëra e majta dhe e djathta tradicionale, sot totalisht jashtë loje. Në këtë kontekst i paraqitet shqiptarëve Edi Rama sot. Ai erdhi si shpresë pas zhgënjimit të së djtathtës së Berishës e të majtës së Nanos. Ai erdhi si rruga e tretë, i shoqëruar prej dore pikërisht nga babai i “rrugës së tretë”, Toni Bler. Por ai zhgënjeu kur bëri pakt me djallin.

Ai ka fatin se nuk ka në këto zgjedhje një forcë e katërt serioze politike që të provohet. Ai i merr shqiptarët peng me ekuacionin, o ai o qameti. Por a duhet të bien shqiptarët në këtë kurth ku ka rënë shkrimi i djeshëm?  Nuk kam parë e nuk kam dëgjuar që një popull ta shërojë të keqen me të keqe, t’i besojë partisë në pushtet edhe më shumë vota  në një mandat të dytë pasi ajo e preu në besë gjatë mandatit të parë. As britanikët nuk e bënë këtë me Theresa May. Në vend që t’ja forconin pushtetin në zgjedhjet e fundit, ata ia dobësuan atë sepse ajo i mashtroi në fushën e sigurisë. U fshiu kur ishte ministrë e Brendshme me mijëra poste policësh në emër të liberalizmit ekonomik, një masë që atë moment anglezët s’e kuptuan, por që më vonë e paguan shtrenjtë në lëkurën e tyre kur ndodhën atentatet. Si mund t’i thonin ata Kryeministres, bravo zonjë? I nxorën  një karton të verdhë kur May priste mazhorancën absolute.

Edi Rama s’mund t’a kalojë dhe ai kaq lehtë provimin. Një leksion i nevojitet, dhe nuk shoh mjet tjetër më të përshtatshëm për shqiptaret se sa mos shkuarja në kutitë e votimit. Partia e vogël Libra nuk mund të jetë kartoni i verdhë dhe  as i  kuq i këtyre zgjedhjeve sepse lideri i saj është një gjinkallë që nuk ka as me të voglin program qoftë dhe utopiko-ekstremist siç e pati Siriza. Ndaj vetëm bojkoti bën punë kësaj radhe ndaj “maskave” politike në Shqipëri. Por pse jo dhe fleta e votës e zhgarravitur me mllef?  Thjeshtë, mjafton çdo lloj mesazhi që shqiptarët të dëshmojnë se nuk janë pantina. Si mund të pretendosh ta çosh autorin e 21 janarit në burg pasi konsumove me të një muaj martesën në shtrat dhe nuk e ke problem ta zgjasësh idilin dhe katër vjet të tjera?

” Zgjedhësit e majtë nuk e kishin kapërdirë dot aleancën e 2009 midis LSI dhe PD. Ishte shumë e hidhur për ta që vota e të majtëve u tradhtua” pezmatohej sinqerisht në shkrimin e djeshëm Viktor Malaj. I njëjti që në fund u rekomandon shqiptarëve, jepini 71 vendet në Kuvend Edi Ramës, paçka se dhe ky u përlye në të njëjtën aleancë të padenjë si ajo e LSI-së më 2009. “Kur hiqen maskat”, a mos e kishte fjalën për veten autori?

 

June 11, 2017 00:11
Komento

52 Komente

 1. Savon June 11, 00:32

  Nuk ke ku shkon,o Burim pa uje!
  Kapital;izmi ka ne perdorim vetem maskat dhe as te mos te shkoje nder mend se do dale dikush qe te mendoje per popullin!
  Vetem nje burre mendonte per popullin>ENVER HOXHA!
  Por ju pjellat e kapitalit kriminal e quani ate diktator se donit ta mbanit popullin si dele qe ta mashtroni me nderrimin e maskave!
  U lodhe kot o Burim pa uje,por ne fund nuk ta mbajti suma te na thuash se per cilen parti apo lider i rekomandon ti shqiptareve!
  Kete gje nuk e ben se e di qe te gjithe derrat nje turi kane!
  A ishe tek sheshi Skenderbej sot?
  U cilesua si shesh historik,si me i bukuri ne bote etj,por per mua ai shesh eshte nje skandal i vertete qe nga projekti mizerabel,cilesia e dobet e punimeve,shkurre qe u quajten peme dhe shatevanet qe vetem ishin per te tallur njerezit!
  E gjithe kjo u be se u duhej te ndertonin nje parkim prandaj ishte ngritur me maje lart dhe rrjedhat e ujit qe te lagnin kepucet qe u quajten shatervane!
  Per mua ideatori dhe miratuesi i ketij projekti meriton te cohet para gjyqit per shperdorim te pareve te popullit!

  Reply to this comment
 2. Joni June 11, 01:26

  Edhe jehere tjeter, genc burimi godet ne shenj. Artikull shum i sakt. Presim reagimin e fuges nepermjet “komentuesve” kundra artikullit. Kuptohet, pa asnje argument, vetem propagand dhe baltosje ndaj zerit kundra asbtu sic bente sala ne kohe te vet.

  Reply to this comment
  • Kapedani June 12, 08:53

   O Joni per mua problemi maskave eshte i njohur, ballo pa maska nuk ka keshtu edhe politika .Ne pergjithesi per çdo ballo (zgjedhje) shkohet me nje maske te re qe mos te behesh bajate.Puna eshte qe “ky stan këtë bulmet ka” .Popullit tone nje gje i ka ngelur te kerkoje nga maskat : Thjesht qetesi ,mos te kete trazira se te tjerat i rregullon vete.

   Reply to this comment
 3. kirurg June 11, 02:40

  Jo more Burim pa vendburim (me pseudonim)! Nuk eshte njelloj aleanca e LSI-se me Berishen 4 vjet (gjate te cilave dhe per shkak te bllokut te Likes ndodhi psh 21 janari…), dhe “aleances” 1-mujore te tanishme te Rames me Lulushin qe i binte kembes si kalamajte: ose me fusni tani para zgjedhjeve ne qeveri, ose ia hedh qenit buken me recel!! Ti e di fare mire cfare po them, po ashtu te leverdis… Shyqyr qe s’ka me budallenj thuaj!

  Reply to this comment
  • Turi June 11, 17:23

   Po ti o trap a e lexon artikullin te plot apo sa te lejon mundesia per te lexuar se mezi di? Ketu sbehet fjale per 1 muaj por per bashke qeverisje. Ne qe sjemi k… si ty e kuptojm sh qart nga ato qe thot dhe ben edi tradhtari. Ti qe sdi, te pakten i thuaj shefut tend qe pse sdel ne publik dhe te thote qe une sbej aleance kuuuurrrrrree me pd, edhe po spata rruge tjeter???? Ke kerkoni te genjeni ju funderrina qe e keni kapur shtetin me mashtrimet tuaja dhe vazhdoni doni ta mbani po ashtu

   Reply to this comment
 4. Novruz Taip Vishanji June 11, 05:55

  AH BURIM I SHTERRUAR !

  Ka disa gjera apo me mire ngjarje edhe te karakterit boteror, qe Burimi i thare nuk para i ka kuptuar as ne cektesine e shfaqjes se tyre makabre.

  Njera nga shkaktaret, qe bente pjese ne te ashtuquajturen “New Deal”, te krizes se 2008-2009-tes quhet Federal National Mortgage Association (FNMA), apo ndryshe Fannie May, tjetra nuk me kujtohet por lundronte ne te njejtin pellg burimesh te thara. Kjo e para u krijua ne vitin 1938, menjehere pas krizes se fameshme te 1929-tes.
  Ah Burim i thare u kujtova edhe per tjetren si quhet: Federal Home Loan Mortgage Corporation (FHLMC), apo ne gjuhen e perditeshme Freddie Mac.

  Me keto dy shoqeri shteterore (federale) amerikane, krijohej mundesia e nje tregu sekondar te trajtimit te mortgages (kredite per shtepi), duke i “securitizing” (siguruar) ne formen e “mortgage-backed securities” (MBS), apo me thjesht krijimin e letrave me vlere mbi borxhet per shtepi te pashlyera te amerikaneve, apo siç njhen mire nga kurrizthyeri nga korrupsioni, Ilir Meta, qe beri te pamunduren te aprovoje ate ligjin e zi ne Kuvendin e te s’emes, per njohjen e kredive te keqia, si humbje ne tatim-fitim.

  Me fjale me te thjeshta dhe te kuptueshme, jepte kredi ndermjet asaj bankes ku eshte aksioner, kujtdo qe bente pjese ne sorollopin e tij, pa asnje lloj kolaterali, per ti falimentuar me pas, duke ja hedhur tere humbjen, shpatullave te brishta te financave te te gjithe shqiptareve.

  Te njejten gje bene edhe Fannie May e Freddie Mac, konsideronin letrat me (pa) vlere te borxheve, si me vlere, duke i trajtuar ato ne tregun e krijuar prej tyre (mijera miliarda dollare), si garanci, per konstruktoret e shtepive, per te bere perseri investime ne ndertim shtepish te reja, duke vazhduar avazin e vjeter, te dhenjes pa kolateral edhe te ketyre te fundit, duke krijuar te njejten piramide (si ato tonat qe shqiptaret i njohin mire) me zinxhirin e fameshem te Sant Antonios!

  Por ndryshe nga sa pellet ti Burim i thare, qeveria federale amerikane, i shtetizoi te dyja keto krijesa makabre, duke derguar librat kontabel ne gjykaten federale, si te falimentuara. Natyrisht injektoi dollare te fresket nga Federal Reserve, qe ne nje fare menyre arriti te kalmoje sado pak krizen e tmerreshme dhe pa ktjim te krijuar nga keto dy monstra gangsteresh te pacipe.

  Kriza u be boterore, sepse gjithe bankat kryesore te vendeve perendimore e jo, kishin futur ne portafolin e tyre, keto kredi te keqia, qe nuk vlenin as edhe nje cent.

  Ndryshe nga sa pjerdh i shterruar Burim, ne gjemeberjen tende anti Malaj-Thano, me ligje adeguate, amerikanet dhe me pas gjithe vendet perendimore, i vune freret ketyre lloj spekullimesh, duke e zbutur mjaft ndjeshem krizen e krijuar nga dy simotrat Fannie May e Freddie Mac.

  E kuptove ? Idiot !

  E dyta, kur ti hedhesh nje veshtrim situates politike ne Shqiperine e ketyre diteve, pastro “gjysllyqet”, sepse kartonin e verdhe apo te kuq, nuk mund t’ja atribuosh Benit qe me se fundmi po kerkon te mesoje te ece vete, sepse nje grupim modern ne politiken shqiptare ka kohe qe u eshte prezantuar shqiptareve te vertete, ajo quhet SFIDA, ne pamje te pare e ngjashme me “5 yjet” e Grillos, apo Sirizen e Tsiprasit, apo ate spanjolle, por ndryshe nga to sepse e bazuar dhe mbeshtetur ne inteligjencen me te mire te Shqiperise se sotme, ate qe aq pak i jepet jehone ne mediat vizive dhe te shkruara, perfshire edhe DITA-n tone te vobekte ne kete prizem kendveshtrimi.

  Te mos votosh eshte krim per te ardhmen, natyrisht me shume pak njohesi te kauzes, nje vote per SFIDA-n, do i hape rrugen asaj qe aq shume trumbeton i thari Burim, te ardhmes se Shqiperise qe duam.

  Reply to this comment
  • gjermani i fundit June 11, 16:26

   Novruz, Mesa duket Burimi e morri shembull ate fenomenin e krizes ne kontekst, jo si shembull identik. Ne tere shkrimin pastaj flitet per tjeter gje. Tani, une s’dua te replikoj me ty se ke nje fjalor qe s’me shkon per shtat dhe ti leme ne paqe nenat se nuk kane pune me llogjet tona te internetit. Mesa kuptoj une, ty te duket vetja qe, ndryshe nga miliarda njerez qe tentojne te enderrojne per te shkuar ne Hene, ti ndihesh se po kthehesh nga Hena. Burimi po thote me nje fjale se kjo nisme e re e Rames, pra te drejtoje me shumice absolute, ne thelb nuk eshte kerkese e moralshme dhe as e ligjshme. Biles, ne preceptimin tim, eshte mekat shume i madh ti japesh rames nje shumice absolute, ai mund te beje gjema te medha. Sepse eshte i paparashikueshem dhe ekuilibri politik ne Shqiperi eshte i brishte kurdohere. Mesa duket, problemi kryesor i te majtes eshte Rama vete dhe tendencat e tij narcize tanime e nxjerrin PS-ne jashte platformes se nje partie te majte tradicionale. Por autobusi eshte nisur dhe Rama e ka qepur komplotin qe te arrije ose ne destinacionin A, ose B, vetem ose me nje akord koalicioni. Ketu qendron maska e Rames, se po shitet per determinist kur nen dhe ka punuar per te gjitha kombinacionet e pushtetit. Kurse Bojaxhiu me ngjan me nje Rame qe ndryshon vetem nga ngjyra e bluzes. Edhe ai si rama priste tela korrenti dhe bente te fortin me te dobetit.

   Reply to this comment
   • Novruz Taip Vishanji June 11, 18:47

    TE DIJA GJERMAN TE VETEVRARE ME ADOLFIN

    po pakerke mbetur akoma gjalle. Mireseredhe me llafazanllekun tend, te padiskutueshem, si shume here te tjera me komentimin e komenteve te te tjereve, sepse vete siç e ke demonstraur je nje fyçke edhe aty ku pretendon se fiton per te jetuar, ne ndertim me sa nuk gaboj.

    Po te jesh i vemendeshem, qe nuk je “hiç fare” (Edi Rama – Gjuha Shqipe vol.7), Burimi yt i thare, foli pikerisht per krizen e 2008-tes, duke e lene ate si te pazgjidhur, nga vendet edhe ku u shfaq me tere gangsterizmin e saj.

    Me siguri as nuk e kishte idene se per çfare flitet, e ne te kundert ti si i gjitheditur nuk mund te pranosh te ta rikujtojne te tjeret me me hollesi, si ishin dhe jane gjerat.

    Ulu nga fiku, i mbijetuari i Adolfit, sepse shume te tjere, jo per mangesi intelektuale te tyre, mund ta kene çmuar nje detaim te tille. Sepse e krahasove thjesht me ate qe ka ndodhur ne kete vend, nga nje hajdut si presidenti i pasozgjedhur, kur me “dashuri e qetesi” drejtonte robotet e Kuvendit me kartela gjithnje jeshile.

    Bojaxhiu, edhe pse me mbiemer te perafert me shkarravinaxhiun tend nga Surreli, eshte dipllomuar ne nje Universitet New York-ez, ne USa dhe ka eksperiencen e duhur te drejtoje kete vend me nje ekonomi moderne per te ardhmen.

    Edhe diçka qe mund te te duket e vockel, por eshte vertete nje risi e re per Shqiperine, kandidatet, SFIDA i zgjodhi me plebishit internetian.

    E kuptove ? Mos u zgjat shume se jam gjithnje ai qe te ka kthyer kusurin gjithnje qe disa vite ne kete faqe te nderuar on-line te DITA-s !

    Reply to this comment
    • gjermani i fundit June 11, 21:52

     Novruz, bejme nje feste ne bektashinjte per nderin e emrit tend, dhe te ngrejme dolli. Ti ke perdorur shume pseudonime, keshtu supozoj se do kesh zgjedhur edhe veten tende kandidat tek Sfida, duke votuar veten tende me plebishit “internetist” (jo “internetian”- shih volumin 12, fq 8, targa 988 tek registri i makinave me timone mekanik, ops, gjuha shqipe). Film qe me ke sqaruar, tani sa mbarova se ndertuari me llac e tulla 6 mije km mur kinez. Une kam dy shume te afert qe jane shkolluar e diplomuar ne USA dhe punojne atje dhe te siguroj se ne terma atdhetarizmi nuk kane asgje mangut prej Bojaxhiut, cupes se Hajdarit, kryebashkiakut, etj. Dyshoj shume ne aftesite e pjeses me te mire te atyre qe jane kthyer nga shkollat perendimore te ” kontribuojne” ne Shqiperi, me lulbasha e kompani. Mjek ne USA me 8-10 mije $ ne muaj te kthehet per te kontribuar ndershmerisht ne Shqiperi me rroge 10 here me pak, po ik ore, tregoja kalamajve keto perralla. Jurist me 12 mije $ ne muaj te vije neTirane te punoje ndershmerisht si thote Bibla, jane petulla me uje o Novruz djali. Keta kane trena me tituj ore mik, por jashte nuk capin dot, jane ” te mire per Shqiperi”. Psh, dikur kam njohur nje person qe librat i kishte alergji absolute, sotto degjoj te kete mbi 5 diploma ne universitete dhe nje karriere shkencore qe do ia kishte zili dhe Anshtajni. Edhe Tulla me llacin ngjitin mire kur vendosen ne kohen e duhur, jo te fillosh 5 universitete 35 vjec e ti mbarosh “shkelqyshem” 36 vjec, por ja qe cudite shqiptare s’kane te sosur. Mos u nxeh Novruz, Bojaxhiu do marre zero vende ne parlament, dhe sinqerisht nuk ndihem mire per kete, por ama edhe Burimi kete aspekt ka vene ne shenjester, dmth, poshte duopoli!(vura pikecuditese se nuk e di c’thote fjalori i xhepit i Tupe mavrise).

     Reply to this comment
     • Novruz Taip Vishanji June 12, 04:25

      AH MER GJERMANO NGA POLONIA !

      Perseri me llogje Kavaje ti (Edi Rma -Gjuha Shqipe vol. pa targe 777) ! Kur shkruan jep shembuj konkrete te ketyre miqve tuaj amerikane te natyralizuar, qe bekerkan namin duke fituar dollare. Sepse seç me kujtojne nje nga ata te Bankes se Shqiperise, qe i beri gjemen arkes se thesarit pak vite me pare, duke investuar ne “Hedge Founds”, miliona dollare, per ti zhdukur si tymi i pishave qe dikur perdorje per te ndriçuar bunkerin ku duhej te ishe flijuar me Adolfin tend.

      Me qe merresh me tulla e llaç, ne kohen e pushimit te drekes, hidhi nje sy CV-ve te te adhuruarve tuaj, ne sitin online te KQZ-se, dhe pastaj fillojme te flasim per miqte tuaj amerikane. Se gati u habita te te bej te ditur, se ai kerriçi i Bankes se Shqiperise, ne CV-ne e tij, shkruante se kish qene “manaxher” i nje kompanie amerikane qe shperndante kafe : me siguri ka bere ate punetorin e ngarkim shkarkimit te thaseve me kafe te gjelber te sapo shkarkuar nga Brazili dhe aq.

      Une as nuk kam kandiduar ndonjehere per tu bere politikan, as ne Shqiperi e jo me ne ndonje vend tjeter, por SFIDA-s do i jepja me siguri nje shans per tu bere drejtuesja e te ardhmes se Shqiperise, jo Gjermanise tende natyrisht. Ta kaq sqaruar ne mos gaboj edhe me pare, per sa me takon kam dhene kontributin tim modest, jo vetem kur punoja ne Shqiperi, por edhe ne ndonje vend tjeter, ku fale punes time, natyrisht ne nje grupim te mire organizuar, ndjehem krenar per ate qe kam bere, duke u shperblyer aq sa sot nuk kam nevoje te sfilitem per nje grusht oriz, siç ben akoma ti dhe similet tuaj.

      Te mos votosh eshte krim, andaj ti dhe Burimet e thare, para se te pellitni sllogane kaq bajate, thirini mendjes, se duke mos votuar, i hapni rrugen asgjese, rrumujes, shkaterrimit te shtetit qe me aq sakrifica kemi mundur te ndertojme, “anipse” (Rexhep Qosja – Gjuha Shqipe Vol. pa numur ), te brishte, kodosh kriminal e te korruptuar.

     • Mark uk June 14, 17:23

      gjerman
      novruzi flet si per pasneser ,
      sepse e vrasin Tangat .
      prandaj me qetesi e dashuri , dhe durim
      do ta bindim qe gomari nuk calon nga veshet .

  • Joni June 11, 17:31

   Ti duhet te jesh rr… k… se sben ska mundesi. Pervec faktit qe duket qe ke dicka personale me burimin, duket qe calon ne argumenta sepse flet per qejfin tend pa lidhje me ca ka shkr burimi.

   Reply to this comment
   • Novruz Taip Vishanji June 11, 18:34

    E DI SI I QUANIM JEVGJIT E HIMARES,

    kur ngjiteshim llogarase per te mbledhur aguridhe ?

    BYTHE-JON, dhe me nje te shtyre me shkop, sepse ishit te pa afrueshem nga qelbesira qe ju mbulonte, ju hidhnim ne det. per …t’ju hequr zhylin e nje viti te tere.

    Ne azil, ju vinim ne nje qoshke, afer deres se qenefit, per te fjetur tre e nga tre, sepse ishit te shumte dhe nuk kishim ku t’ju sistemonim.

    Ahere nuk e kuptoja perse ju pelqenin aq shume karrotat e patllexhanet, sot me ne fund e kuptova pas gojemutngrenjes tende, zbaviteshit duke i futur ne mendermethene.

    Nuk dallon shume nga Burimi, e as Burimi nga ti, dy kokeboshe te mendimeve te ….medha, or qen e bir qeni !

    Reply to this comment
    • Joni June 12, 14:14

     Vishanji, une ti q… rr…. e ca ke ne fis. Te shk… gruan e motren ne te njejten shkurre. Te bej te shohesh dhe pastaj te shk… dhe ty sa ky m.ut qe te del nga goja te te dali nga te gjitha anet. Kujdes kur flet me mua se ti q… brezat

     Reply to this comment
  • Drejtesia do te behet doni apo nuke doni ju,o mije kenetash dhe mostrash qe ju bejne avokatine June 11, 18:53

   Po si mundet ti ngjaje SFIDA ,5 yjet e Grillos,apo Sirize dhe si motrave me to,kur dihet qe SFIDA sundohet nga ish bashkepuntore te berishovicit e ish zbulimit ushtarak te diktatures komuniste!Apo beme baba qe t’u ngjaje i thone ketije palokometi qe vetem per popullin kurresesi nuke mund te jete.Turp,pale na flet dhe per shkaqet e krizave financiare europiane e boterore,a thua se ju na qenkat dikushi?Krizat ne europen e viteve 20,nuke erdhen nga padija,por vetem nga politikane e pushtetare te binjakezuar me krimin e korrupsionin nga pangopesia ne leke te piset e pushtet pa kufi me c’do forme e cmim,qe i dhane vend e hapsire ligjore bankiereve e financiereve te pamoralshem te grabisin europianet.Sot e njejta situate eshte dhe ne Shqiperi ku viktimat kapen ,kurse kriminelet ikin ne drejtim te “paditur”,behen deputete,ministra,kryeministra dhe presidente.Prandaj me keto fakte te deshuara me ze,figur e deshmi te gjalla sa istitucionale,ae dhe popullore e medjatike,populli ne morjtje te moralit e dinjitetit njerezore ne unison duhet te bojkotoje kete farse zgjedhjes,qe vetem zgjedhje nuke jane,perderisa vot grabitet e tjetersohet nga fuqia e pushteteve.Bojkoti apo nje zhgaravine e votes do te ishte me e mira e mundeshme qe politika shqiptare dhe te tre pushtetet ,apo mbushja nga jashte te pastroheshin nga jashteqitja shqiptare qe po i merr frymen,aqe shume sa mbi 50% e shqiptarreve jane larguar nga vendi,ku bejne pjese dhe keto gjinkallat tuaja te SFIDA-s.Te komentosh eshte sa dije,aqe dhe profesion,por te zhgaravites nuke eshte me dije,por bashkepunim me djallin.Ku ishin keto te SFIDA-s dje,kur popullit i dilte ,lot,gjak e qyrre nga trupi,apo ruanin cepave te pallateve se mos kapnin armikun e kllases,ku?SFIDA do te ishte serioze dhe e besueshme kur ajo te ishte formuar nga dissidente dhe intelektuale te paperlyer me te djeshmen dhe pazaret e saje sot.Ti o palokomentues qe na e ben Burimin idjot,na tregon gjurmet,kur ujqerit jo vetem shikohen por dhe provohen nga shume fatkeqe.Lus Zoti te rrosh dhe t’i provosh mbi kurris sikurse shume fatkeqe cmendurite e ketije riciklimi brenda djallit.Por kjo gje te ndodhi brenda 25 qershorit,se pas saje nuke do te flitet me me gjuhen e Rames,Berishes,Bashes dhe sozive te tyre si Meta,Mediu me shoke e shoqe qe mbarsin krime e superkorrupsione mbi supe.Nuke ka kushtetute e ligje qe te pergatisni ju qe ti mboje ato.Beso,dita e shtetit te se Drejtes ka hyre ne Shqiperi,ajo shume shpejt do ti jape frytet e shendeteshme te saje.

   Reply to this comment
   • Novruz Taip Vishanji June 12, 03:59

    JE AQ I TRASHE SA VETEM PER SA

    gojemuton, ja vlen barra qerane te te pergjigjem. Si duket paske jetuar ne vitin 1920, qe te thuash qe kriza e ekonomise boterore paskerka filluar ne ate vit. Hajde palluqe hajde.
    Merr mundimin o trashaluq te hapesh pak internetin, siç ben ajo ministraj e Integrimit e kurrizthyerit nga korrupsioni te Kuvendit, dhe do shohesh qe kriza filloi ne vitin e zi (si surrati yt) 1929 !

    Po zgjatem vetem me dy tre rriga per te te spjeguar edhe arsyen e asaj krize te fameshme, qe detyroi edhe shume nga shqiptaret e emigruar ne Amerike, te ktheheshin ne Shqiperi, perfshire gjyshin tim, jo tendin qe fshinte akoma prapanicen, duke u ferkuar me gjethe fiku, e nje dore kashte ne rastin me te mire.

    Ja te ta lidh edhe me politiken e sot’tme te Sekojt te Bankes se Shqiperise, atij me nja njezet pallate te blera me parate e te s’emes (je dakord gjerman i Adolfit me kete batute besoj), ishte e njejta politike e ndjekur nga bankieret gangstere te New York-ut: emetimi i monedhava (dollareve) ne sasi industriale, pa nje mbeshtetje ne rezerva valutore apo ne ekonomi te mirefillte.

    Aq shume shtypen dollare bankieret gangstere, sa vlera e tij u kthye gati ne zero (si truri yt), duke krijuar artificialisht nje inflacion stratosferik. Te njejten gje qe e ben edhe Sejko, me urdherin e jo vetem te shalegjatit te Surrelit, por edhe te kurrizthyerit nga korrupsioni e para ardhesve te tyre, duke shtypur leke pa hanxhine, e duke çuar borxhin e shqiptareve ne shifra te frikeshme.

    Ne 1929, shqiptaret te pakten kishin ku te strehoehshin per tu mbrojtur nga kriminelet bankiere amerikane, kishin vendin e tyre, po sot shqiptaret nuk kane ku te thyejne koken ne rast te thellimit te pa ndalshem te nje krize te tille.

    Eshte vertete trishtim vetem te mendosh, se kodoshet te cilet ju mbroni, arrijne te kopjojne si pa te keq, tere poshtersite qe kane ngjare ne bote per t’ja veshur dobesise atdhedashuruese te shqiptareve, duke i mjeruar ata, duke i shfrytezuar, duke i nxjerre gjak nga shpatullat e rreshketa ne kerkim te mbijeteses.

    SFIDA or dobiç i pa emer, vetem ne forme (si nje levizje masive popullore e intelektualizuar, ngjan pak me levizjet simile ne boten perendimore, sepse eshte edhe me e avancuar ne metode e ne perspektive per nje ekonomi me te ndereshme qe ti sherbeje vertete shqiptareve te se ardhmes.

    Te mos votosh, siç thote Burimi i thare i yti, eshte krim ndaj perspektives se shqiptareve, eshte anullim i endres se kahereshme te tij per t’ju bashkuar mireqenjes se popujve te tjere te Europes Perendimore.

    Pastaj nuk eshte vetem Bojaxhiu qe drejton SFIDA-n, jane mijera shqiptare qe japin mendime, zgjidhje, ide, nepermjet mjetit me modern yte kohes qe jetojme, internetit. Edhe ne se ka gabuar ne te kaluaren, perseri, ai eshte tashme i pjekur per te ndrequr ate qe nuk shkon nga e kaluara. Sepse eshte i mbrujtur me kulturen post moderne te universiteteve amerikane me ne ze. Po jemi edhe ne qe ta ndihmojme e ta drejtojme ne rrugen e duhur, qe ti te mos kesh me mundesine te llapesh si Xhija e Laprakes maje glacave te pularise dikur te fameshme.

    Reply to this comment
    • 666 June 12, 14:16

     Vetem per nga menyra e pjerdhur qe shkruan ti, te jesh i sigurt se vetem i humb vota sfides, hic nder si ben.

     Reply to this comment
     • Novruz Taip Vishanji June 12, 15:10

      KTHEI ME KEMBE LART ATO

      gjashtat dhe do rritesh plot gjysme here me shume! Po kush te ve ne kandar o i malkkuar i turnit, as me ben ftohete e as nxehte avullimi yt ne nje monster te padukeshme.
      Pse shqetesohesh kaq shume per SFIDA-n, kur pak duket se te intereson nje votebesim per te. Ketu nuk behet fjale per sharlatane e injorante si ti, biles ben mire as mos ti afrohesh ndonje qendre votimi, ketu flitet per njerez te mire e te ndershem, qe vertete dijne ta mbrojne me afsh e dashuri, dhe jo qetesi, dashurine per nje te ardhme me te mire e te respektuar per shqiptaret dhe Shqiperine.
      Pty!

 5. Niku June 11, 06:23

  Genci ke shkruajtur si nje i klases se peste.

  Reply to this comment
 6. Aliu June 11, 06:34

  Zotni Burimi! ju mbronit planin e K.Kokedhimes per kanabizimin e Shqiprise. Ketu zotni nuk po na thoni te votojme qe Koco te behet kryeminister. E dini bashke me Kocon qe se hypni dot aq lart dhe i keni rene z. Meta ne prer. se nuk u ka mbetur tjeter kush.

  Reply to this comment
 7. Andreas June 11, 07:04

  Po kujt tia japin voten?!

  Reply to this comment
 8. votren(prifti spanjoll) June 11, 07:05

  Genci,po duket se don te dalesh nga ”kazani”me ndihmen LS SH(LSI).

  Reply to this comment
 9. Demokrati i vertete June 11, 07:42

  Gjithkush ka mendjen e tij. Ju zotëri e shikoni ndrydhe prioblemin dhe është mendimini juaj. Dakort ne si popull po e bëjmë siç na porosit ti dmth do nojkotojmë zgjedhjet ose doni zhgarravisim fletet. Ja e bëmë , po pastaj kush do na sjellë partinë dhe njerëzit që duam? Nëse nuk e dini , mësojeni se këto parti vërdallosen tek ne. Prandaj në lëto kushte do zgjedhim PS sepse ajo kërkon dhe e fakton se e do reformën në drejtësi. Ne shqiptarët këtë duam dmth drejtësinë që ka 73 vjet që na mungon. Nga mungesa e saj na u vodhën nderin, pronën, na shkatërroi qetësinë, na mbolli ndasitë etj. Që ju mesa duket nuk i mbani në kujtesë. Kështu more Genci.
  Demokrati I vërtetë

  Reply to this comment
  • Osumi June 11, 17:36

   Po ti a sheh lajme para se te flasesh apo ci q… temen thuaj? Po si dashka ps te bej drejtesi kur ty edi po te ulet fshehurazi si hajdut me.lulin skutave per te bere pazarin e rradhes??? Rezultati i pare i pazarit doli sheshit, ndau qeverin me dysh me krimi elete dhe hajdutet e pd. Tani ca do bejme? Do presim te dali dhe rezultati i dyte pas votomit qe te kuptojme se keta jane bere pal??? Pse kaq idiot jeni vertet qe mos ta kuptoni se edi eshte bere gati te qeverisi bashke me pd e sales dhe lulit? Apo do na tregoni se si edi do na bej drejtesi me salen e lulin per te denuar vete salen dhe lulin??? Lerini keto se jeni bere popull k… qe e keni hak me jua q… rr… keta te politikes.

   Reply to this comment
 10. shushica June 11, 08:24

  Kuptohet lehte Burimi ,jo ne ato qe thote ,por ne ato qe synon ,sipas psrimit te ajsbergut …..mos votoni Ramen por dike tjeter …po kush eshte ky …dike tjeter….dihet …askush vec atyre qe e kane marre zvarre kete popull ,qe e kane vjedhur ,vrare ,degdisur sepse i hoqen buken e gojes me teorine zero dhe çekun e bardhe ….
  Rama ,natyrisht nje liberal qe ka marre drejtimin e socialisteve ,nuk eshte i perkryer .Por te pakten nje sere reformash politike dhe administrative kane dhene rezultate pozitive.Shqiperia me Ramen kaloi nga epoka anarkotribale protofashiste ne njemshtet ne kufijte e normales .Dhe kjo nuk eshte pak ,kur nuk ke shumicen por je i detyruar te besh kompromise me djallin..Ideja ime do te ishte qe Rama ti leshonte timonin menjehere nje figure te re ,perfaqsuese reale te popullit te majte qe eshte shumica por do te jete edhe per 20 vite shumica ne Shqiperi ….Sepse ky vend nuk mund te drejtohet nga pinjollet e sorrave te zeza qe kane bashkepunuar me te huajt kunder interesave te vendit ,as nga pinjollet anadollake me papion ,nje shaka e hidhur e koheve moderne.
  Une ne se do te isha Rama …qe sot do te beja nje levizje te papritur ,shokuese per politiken shqiptare …Do te propozoja Velian si kryeminister te ardheshem …Dikush mund te thote ..absurde…Nuk eshtemaspak absurde…. Ne boten e sotme mendimi politik ndryshon me shpejtesi .Ata qemBurimi ,sipas skemes tradicionale i quan ekstremiste …si Syriza …5 yjet…Podemos …apo ngjitja vertikale e Macron ,e Corbyn…jane fenomene normale te botesmmoderne ,ku informacioni dhe idete politike nuk jane me monopol i nje elite..Çdo te ndodhte ne se Velia paraqitej si kandidat i PS ,per kryeminister …Nje pjese arkaike ndoshta nuk do ta votonin …por rinia ,pjesa me e madhe e socialisteve ,pjesan me moderuar e demokrateve ,nje numurm i rendesishem i indiferenteve da ta votonin .Do te kishim nje fytyre te re ,pak ideologjike ,shume pragmatike ,jo konfliktuale …Por sigurisht Rama nuk e ben keye levizje ,sepse ne fund te fundit kushtrimi i te pareve eshte dominant ,mbajtja e pushtetit eshtemsemunfje kronike e vendeve jo moderne ….Ne nuk jemi Franca, Britania ,SHBA,,ku HOLLAND,CAMEROON,OBAMA…menjanohen menjehere nga jeta politike…Por midis asaj qe une mendoj dhe asaj qe mendon Burimi ka nje ndryshim thelbesor …une jam per te ecur perpara ,Burimi eshte per kthim prapa….megjithese une nuk jam i ri sic me duket qe eshte Burimi …Sidoqofte duke qene realist dhe normal ,ne pamundesi te dikujt tjeter ,,une jam per Ramen ….Nga hiçja…malli xha Birçja thone ne Laberi…P.S Dikush mund te thote ..eshte shpejt …ka kohe per Velian…jo ..jo nuk eshte shpejt …eshte shume vone…..Personalisht me pelqen shume edhe Bazhdari,pavaresisht se shkodranet ,te cilet si njetez i pelqej ,nuk e votuan ne shumice..Jane dy emra te rinj .Mund te kete te tjere me interesante …

  Reply to this comment
  • hzf June 11, 17:45

   Shushunja e velis, pasi te mbarosh se thithuri andej kalo na e thith dhe pak ketu. Un kam nje propozim tjeter per propaganden tende te ndyre dhe tinzare. Le te kandidoj lali eri dhe edi kur.va si kandidat te pavarur dhe jo ne siglen e ps, dhe te shohim sa vota marrin.nese marrin me shume se 20% do i shpallim ata fitimtar. Po keta plehra qe kane mar peng ps skane as 10 % elektorat brenda te majtes apo edhe djathtas meqe na bejne si gjitheperfshires kokrrat e ku.rvave.

   Reply to this comment
 11. Jovan bregu June 11, 09:12

  Ke xhiruar si pordha neper brek. Mos u lodh me keto gjera.

  Reply to this comment
 12. Kariz Matik June 11, 09:18

  Deri pak para fundit kishte nje sinkronitet te cuditshem mendimesh pothuajse me gjithshka qe analizonte z.Burimi be repliken e tij, aq sa gjat gjithe kohes po thoja me vete: “Te lumte, se keshtu i do mushka drute…”

  Perse? Ku na bashkohen dhe ku na ndajne mendimet? Cfare e ben kete shkrim vertet dinjitoz?

  Pikesepari, shqetesimi i z.Burimi per pozicionimin e hapur te Malajt ne krahun e PS, te mandatuar legjitimisht per qeverisjen e vendit, eshte mese i drejte.

  Eshte i drejte, se qe te promovosh si gazetar kaq hapur ne media nje “cete te mavijosur”, e cila ne kater vitet e shkuara “shkelqeu” per moskokcarrjen, paaftesine, cinizmin, arrogancen, dhe papergjegjshmerine ne realizimin minimal te premtimeve aq te bujshme, eshte vertet autogol.

  Eshte, ashtu sic thote autori, renie ne kurth, sepse gazetaria, e shitur apo e pavarur qofte ajo, per te ruajtur seriozitetin dhe mos humbur besueshmerine e saj ke lexuesit, eshte e predispozuar t’i permbahet disa principeve standarte. Ke keto principe ben pjese ruajtja e ekujlibrit.

  Tu besh te tjereve moral nen masken e gazetarit “te besueshem” nga njera ane, dhe nga ana tjeter te nxisesh vote masive pro-ramiste (+71), ky eshte jo vetem pozicionim i hapur, por edhe militantizem i theksuar partiak. Qysh nga ky moment, gazetare te tille e kane humbur ekujlibrin duke pranuar ne heshtje se jane ose te shitur, ose te… reshqitur.

  Pikesedyti, “produkti i gazetarise” (z.Lela gjate nje debati televiziv ne “Studio e Hapur”) gjate gjithe mandatit kater vjecar nuk eshte spikatur kush e di se cfare per ndonje aftesi te larte menaxhuese dhe drejtuese. Mandati i tij nuk i permbushi aspak pritjet e larta qe kishin votuesit, dhe si rrjedhoje i zhgenjeu. I zhgenjeu aq keq, sa arriti deri aty sa te bente pakt dhe me vete djallin.

  Per mungese kohe, po kaloj ke pika ku nuk me perputhet mendimi dhe ajo eshte thirrja per “vote te bardhe”.

  Se cfare nenkupton vota e bardhe, sa i demshem eshte bojkoti, dhe perse u duhet vene nga nje vize e zeze gjithe partive antidemokratike, kete jam munduar ta shpjegoj dhe me pare.

  Parimi im eshte: Voto me mire nje parti te pasprovuar me pare, se sa te votosh nje parti bloze!

  Reply to this comment
  • Kariz Matik June 11, 22:18

   vazhdim…

   Gjumi letargjik, mbajtja fshehur e dijes, dhe dezinformacioni jane mjete te rrezikshme per demokracine, prandaj i nderuar zoti Burimi, neqoftese ne duam te japim nje zgjidhje te pranueshme per qytetaret te cilet ndjehen te pezmatuar me format e qeverisjes (dhe keta supozohet se perbejne shumicen !!!), atehere ne duhet t’i nxitim ata per te vepruar, dhe jo per te heshtur.

   Zgjohuni o njerez dhe vraponi masivisht drejt zgjedhjeve parlamentare, se vetem keshtu ju mund te vendosni se cilet do jene perfaqesuesit tuaj me te denje.

   Shkoni ne zgjedhje edhe atehere kur ju jeni skeptike dhe te pavendosur per ke parti do votoni. Shkoni te votoni se vetem keshtu mund t’ja refuzoni kategorikisht voten tutoreve!!!

   Me bojkotim te zgjedheve ju nuk ndryshoni asgje, vecse legjitimoni me mospjesmarrjen tuaj vazhdimesine e qeverisjes. Bojkoti apo “Vota e Bardhe” jane koncepte qelbesirash, te cilat bien ndesh me parimet e demokracise! Demokracia forcohet permes zerit te lire e te fuqishem, dhe jo permes heshtjes.

   Nga praktikat e njohura dihet fare mire, se te gjitha votat qe jepen per partite e vogla, te cilat nuk e kapercejne dot pragun, ato shperndahen automatikisht dhe ne menyre proporcionale midis partive te medha. Konkretisht behet vetem zbritja e votave te pavlefshme. Prandaj nese ju jeni te pakenaqur me qeverisjen dhe deshironi qe nderi dhe e ardhmja juaj te mos shtypen me kembe, atehere ju duhet t’i futni nje vije te zeze gjithe fletes se votimit, se vetem keshtu mund ta minimizoni ne maksimum mundesine e gelltitjes se votes tuaj me lloj-lloj marifetesh.

   Reply to this comment
 13. Koli June 11, 09:25

  Shkrim i dobet se autori eshte nisur nga pasioni per replike dhe ka harruar ta mbushe me argumenta kritiken per Malajn. Genci ke shkruar ato qe degjojme ne kafenete e Tiranes nga njerez qe kane mbaruar gjimnazin dhe kane pasur fatin te jene lindur nga prinder me Universitet. Shembujt qe ke marr ti ne fakt i vine ne ndihme argumentave te Malajt dhe jane kunder teje. Ose je i ceket dhe nuk ben per punen qe te paguajne dhe tek Dita je si qoke, ose vete ti je duke shkruar per inatet e Kocos, ish komisarit te Jugut.

  Reply to this comment
 14. katarakti June 11, 09:26

  Shkrim i dobet. Qe nuk jep zgjidhje. Veçse kritikon dhe shan majtas dhe djathtas. Dhe ja nuk votuam?! Dhe ja e zhgarravitem fleten e votimit! Po kush fiton nga kjo?! Dikush do te zgjidhet te drejtoje punet e shtetit apo jo?! Dhe si gjithmone edhe kesaj here zgjedhja do te behet ne baze te parimit te “se keqes me te vogel”. Pa dyshim qe Rama ka nje mal me faje dhe mekate ne kurriz, por te tjeret si PD-ja, apo LSI-ja as qe llogariten fare. Kjo te kujton thenien e çurçillit:”Demokracia eshte sistemi me i keq, por per te tjerat as qe behet fjale fare”. Keshtu pra o burim. Do te zgjedhim ate qe perpiqet te beje pak shtet, qe perpiqet te ndale rrokullimen, qe do te vendose drejtesine ne brazda me Vettingun etj etj. Derisa ti me shoket e tu te na krijosh nje parti per se mbari! Atehere nga zgjedhja per te keqen me te vogel do te kalojme ne zgjedhjen per te miren me te madhe! Viktor Malaj ishte 1 000 here me konkret dhe i kthjellet sesa ti. Prandaj mos merr kot dhe ji pak modest.

  Reply to this comment
 15. Dash June 11, 09:26

  O Burim na jep nje “zgjidhje” ti ,per fantazmat smund te votojme ,e si thote dikush me lart te votosh eshte detyre ne se do te ndryshosh te ardhmen e vendit tend , nuk je shume i paster ndaj je i pabesueshem …

  Reply to this comment
  • Bureto June 11, 17:59

   O Dash vellai, po ‘zgjidhjet’ te jane dhene mo, dit pas dite, sa ne mediat televizive, sa ne portalet e ndryshme ashtu ne komente te ndryshme ne kete gazete, edhe pse kjo me orientim te majte. “Sfida” etj, jane alternativa. LSi nuk doli nga hici, ndaj eshte ajo qe eshte, ishte nje skizme e PS nga Ilir Meta, ambiciozi i pangopur, qe me te drejte LSI-në e tij Fatos Nano e quajti Levizja e Skrapallinjve te Inatosur. Pra edhe nje here, pse margjinalizohen alternativa dhe ide te reja per ndryshimin e establishmentit aktual?? A mos valle ligji i Pare i Njutonit i cili u referohet trupave, pra ai i inercise, duhet te vleje edhe ne politike? O me ata qe kane qeverisur, ashtu siç ne e dime, o s’ka! Bojkot ose abstenim? Me bindje them jo! Por e theksoj, jam kunder cdo bojkoti jo se eshte menyre antidemokratike, por sepse keshtu u u rriten shanset atyre forcave politike qe votohen. Ndaj dhe amerikanet thone: Ata qe nuk votojne qeverisen nga ata qe votojne.Militantet dhe interesaxhinjte mezi presin 25 qershorin. Po te tjereve çfare u rekomandohet: gjumi dhe kafeneja?!

   Reply to this comment
   • Tap Topi June 12, 08:11

    Je shume i sakte ne arsyetim, Bureto.

    Militaruceve dhe sahanlepiresve u rekomandohet te turren qe pa gdhire drejt kutiave te votimit, kurse skeptikeve dhe te zhgenjyerve u rekomandohet “bojkoti” apo “vota e bardhe”. A nuk eshte ky nje spekullim i paster i pseudo-analisteve per te forcuar akoma me shume pozitat e establishmntit ?

    Nga ana tjeter, a nuk tingellon komplet absurd mosangazhimi i pothuajse asnjerit prej analisteve ne te drejten e emigranteve per te marre pjese ne votime permes rruges postare, ashtu sic ndodh ne gjithe boten?

    Kete te drejte qytetare, emigranteve ua ka garantuar dhe Kosova, permes ofrimit te formulareve online.

    Ja dhe nje prenoncim i ALBIN KURTIT, pas fitores spektakolare te partise VETEVENDOSJE, ku per kete sensacion kane kontribuar pa dyshim dhemijera e mijera emigrante kosovare.

    Kosove, 11 qershor 2017

    Nga Albin Kurti

    Me këto zgjedhje u vërtetua se qytetarët i dhanë të drejtën protestës dhe rezistencës opozitare. Qytetarët i dhanë të drejtë orientimit për shtetin e së drejtës. Do t’i mbajmë premtimet që dolën nga 40 prioritetet. Partitë tjera në fushatën zgjedhore secila prej tyre kanë premtuar ndryshime pozitive, por qytetarët treguan se subjekti i ndryshimeve pozitive është Vetëvendosje. Edhe neve duhet të na përkrahin ata sepse neve na përkrah populli. Populli tha se ndryshimet pozitive kanë emrin Vetëvendosje. S’do të mbajmë asnjëherë inat për të tjerët pavarësisht çfarë akuze kanë thënë për neve, as nuk i revanshohemi.

    Reply to this comment
 16. Une, Lubonja. June 11, 09:46

  Ne boten e “qorrave” cakeri eshte mbret!

  Reply to this comment
 17. Mersin June 11, 12:53

  Burimi, kroi, ama ka dashur te thote dicka, por sic duket nuk e lene. Burim do apo nuk do ti dhe ata qe te paguajne PS dhe Rama marrin mbi 70 mandate. Kete e vendos populli Burim sado te perpiqesh ti te manipulosh me shkrimin tend.

  Reply to this comment
 18. Burimi pa uje (zgjidhje) June 11, 13:26

  Genci te çoka tek burimi por ste jepka uje! Po mire more zotri ti paske dal vetem te besh replike me Viktorin (si ata aspirantet per te fortin e lagjes qe kerkojne sherrin me nje te forte te vertete me emer), ose te paskan nxjerre per te treguar se gazeta nuk eshte dakort me Viktorin, se ti zgjidhje nuk jepke. Derrdelliske ca brockulla qe as ky as ai, biles as Libra, por nuk na the ke, cilin te votojme ne qe presim zgjidhje?! Apo te votojme biçimin Meta! Se dhe Viktori ate tha me fjale te tjera, qe ky fare m..populli qe nuk ka takat te nxjerre nje force politike per te qene duhet te votoj te keqen me te vogel. Dhe Viktori na ftoi te votojme Ramen se meqe ty ste njef njeri akoma ore. Ik bej çiçin tani se i more parate per sherbimin.

  Reply to this comment
 19. MH June 11, 13:58

  Populli ka kohe qe te pleqnoje per ta hedhur voten per ate qe deshiron.
  Sot per sot ne keto kushte te aktualitetit deshira asht detyre dhe qellim me perfundimin e bilancit fitore ose humbje per vete popullin dhe jo partite.
  Te ndahet mendja:
  Kush don rreformen qe e mbeshtesin dhe nderkombetaret te votojne subjektin qe mbeshtet rreformen dhe Vettingun.
  Ose nese e hedh voten ne subjekt te gabuar qe nuk duan reforme dhe Vettingun,gezofshin gjithe jeten ne rraskapitje ne perjetesi.Paqin veten ne qafe.

  Reply to this comment
 20. çiçi June 11, 14:12

  O çiçi ketu siper, po a s’e sheh zgjidhjen qe te dha ky burimi pa uje apo je qorr zotrote. “Edi Rama s’mund t’a kalojë dhe ai kaq lehtë provimin. Një leksion i nevojitet, dhe nuk shoh mjet tjetër më të përshtatshëm për shqiptaret se sa mos shkuarja në kutitë e votimit.”

  Reply to this comment
 21. MH June 11, 14:24

  Duke vrejtur perball fotografis,nga e majta ne te djathte te rreshtit deri tek musteqja nuk e duan rreformen as dhe vettingun.Ai i katerti i pa rruar mbeshtet rreformen dhe Vettingun me te njejtin perkushtim si dhe diplomacia e shteteve demokratike perendimore te cilet e duan Shqiperine shtet demokratik si vetveten.
  Dita e 25 qershorit asht dita e testimit te popullit nese asht intiligjent apo i marrosur ne t’pa udhe.

  Reply to this comment
 22. gjermani i fundit June 11, 16:59

  Genc, ke shkruar logjikshem. Ne 26 vite Rrumpalle, te pakten 20 vite te mira i kemi kaluar me moton; Voto te keqen me te vogel! Voto hipokritin me pak hipokrit. Nje thenie e nje dijetari francez thote; Votoni ate qe mashtron me pak, qe te zhgenjeheni me pak! Ne alla fantazgjedhjet tona politike, votoni qorrazi qe te festojne qorrat. Mua s’me shqeteson fakti se rama nuk hapi dot 300 mije vende pune; e kuptoj se ai s’ha pyke ne matematike dhe ka probleme me zerot pas numrit te pare. Mua me shqeteson rrufjanlleku dhe demagogjia boshe, biles edhe sloganin “Rilindje” e pashe si gjetje hipokrite, sepse Rilindja ka nje vend te caktuar ne historine e Shqiperise dhe karakterizohet nga rrethana dhe qellime te mirefillta atdhetare, te lidhura kryesisht me mbijetesen e çeshtjes shqiptare, ndaj “Rilindja” e Rames me ngjan si nje kopje e origjinalit qe pretendon te jete origjinali . Por nuk kam kohe te zgjas dhe per kujtese po rendis disa gjera te ngulitura ne kujtesen e ketyre 26 vjeteve;
  1. Rama e nisi tranzicionin si antikomunist radikal, Meta ishte i majte qe ne fillim. PS eshte pasardhese e PPSH.
  2. Metes iu hoq imuniteti pse mbeshteti greven e kombinatit te Poliçanit.
  3. Rama u rrah nga falangat e PD dhe Shik pse kritikonte barbarin e Vuçudolit.
  4. Meta u be kryeminister dhe ishte i pari dhe i fundit kryeminister qe urdheroi shoqerimin ne polici te Sali Berishes. Kushe mban mend hunder pertoke te barbarit te Vuçidolit duhet te mos harroje se Meta u tregua atehkohe burre shteti.
  5. Meta u nda nga Nano dhe nuk e di nese po te shohesh ku eshte katandisur Nano dhe çfare bente atehere, nese kjo ishte gje me sens apo jo.
  6. Rama u ftua ne qeveri nga Nano, si minister nuk e di sa efiçent ishte, por ne bashki flitet se punoi mire.
  7.Ne 2009 Rama me Berishen kryen marreveshjen per ndryshimet kushtetuese, tama per te eliminuar Meten dhe peshen e partive me te vogla. Kjo qe po ben sot rama eshte hera e dyte qe po ben te njejten gje, duke dashur timonin, gje qe minon kompozimin e gjitheperfaqesise.
  8. Meta u shfaq ne TV ne ate videon e Priftit duke biseduar per perqindjen ne konçensione. Une e besoj se Meta eshte pjese e korrupsionit, por tanime e dime se Priftin ne nxjerrjen e kesaj vidoje e shtyu Rama qe te digjte Meten. Kur nuk ia doli degjuam ne massmedia se Rama dhe meta pine vere e hengren ngjala ne nje darke krushqie dhe lidhen besen per bashkpunim afatgjate brenda se majtes. Meta u terhoq preventivisht nga qeverisja Berisha duke respektuar paktin e ri me Ramen.
  8. dhe ketu po e mbyll; kemi ramen qe akuzuar ne kaq vjet per marrje rryshfetesh, Meten qe e kemi ne video, Berishen me Shqiponjen, Meico-n e viteve ’94-’97 ne export miliardash municione dhe arme, Gerdecin, etj, kemi edhe Lulin e Republikes se Re ne pazarin e rruges se Kombit, pazarin e detit Jon dhe vrasjet e 21 janarit. Keta te tre(ne faskt, te katert) kerkojne voten dhe pak a shume skema eshte qe te hane tre, duke nxjerre nga loja Meten dhe fenomenin e partive te vogla. Synohet Duopoli perseri, o te djathte hajdariste me Saliun dhe Lulin, ose rap-economy me Edvin Ramen; me fal, ka qene Celentano qe quajti emisionin e tij Rock-economy. Po ece shpejt je rock, po ece ngadale fajin e ka timoni…Natyrisht qe Evropes as i plas fare qe ne nje cep te eurozones eshte nje popull qe s’ka grusht te derrmoje hipokritet politiksa dhe u pranofshim apo jo ne Evrope nuk sjell automatikisht mireqenie. Tanime Rama e shikon politiken si dyqan buke dhe jo si nje koncept mbi harmonine e shoqerise.

  Reply to this comment
  • katarakti June 11, 17:53

   Gjermono! Ke harruar te nenvizosh se ne ate kohe Meta ka qene nje nder drejtuesit kryesore te Partise Socialiste. Pra meritat i ka si ai, si Partia Socialiste. Por Meta u diskreditua perfundimisht se pari me “bllokun e 700 mije eurove”, me “kokepalaret” qe shkaktoi edhe tragjedine e 21 Janarit. Dhe qe atehere LSI-ja u kthye ne syte e zgjedhesve si Levizja Speciale per Interes! Ke “harruar” po ashtu te vesh ne dukje poshtersite e LSI-se gjate ketyre muajve te fundit, kur e dridhte bishtin sa majtas djathtas. Prandaj mos na e lavdero shume kete kulper qe majmet duke iu ngjitur here nje partie te djathte dhe here nje partie te majte. Shpresoj qe kjo loje te marre fund me 25 qershor. Boll me shushunja.

   Reply to this comment
   • Drejtesia do te behet duan apo s'duan ato mije kenetash dhe mostrash qe ju bejne avokatine June 11, 19:12

    Katrakti,jo vtem Levizja Speciale per Interes,por dhe L=leshi-S=sumes-I=Ilirit.Ja pra kjo eshte LSI-ja nje parti produkt i nje rinije jo vetem e lindur e palakur,por dhe e binjakezuar me boten e krimit dhe korrupsionit nga fuqia e pushteteve,me te cilen ne unison me rama-berisha-mediu-Gjinush me shoke e shoqe montuan istucionin e PANDESKUESHMERISE,faktor qe popullin USA dhe BE-ja kerkuan me force Reformen ne Drejtesi dhe VETTINGUN.Duaje veten jo deri aty sa te te perdhunoje politika,por denoncoje ate.Ky ka qene dhe do te jete morali,per denoncuesit dhe te penduarit kodi penal ben perjashtime dhe te fal.Beso.

    Reply to this comment
   • gjermani i fundit June 11, 22:07

    Katarakti, une s’ e kam ndjekur fort politiken. Kam qene dhe mbetem i majte ne drejtim te konceptit dhe ideve te majta. Dhe e kam vuajtur une dhe familja kete perkatesi majtiste. Si ne mijera e mijera njerez te se majtes, qe ne fund te fundit duam nje Shqiperi me te mire e me te paster. Une vendit tim s’i jam bere barre as edhe nje qindarke, ne mos jam kountribuar me te pakten time. Nuk perfitoj absolutisht asgje se fiton Rama, Meta, Berisha,Ndoka, Koka apo Paloka. Por nuk rri dot indiferent kur shoh show-n kryeministror me kanatiere dhe dygishta qe ka zene portalet me batuta interesante per timona. Nuk e meritojme kete perqeshje. Nuk e meritojme qeverine surreale me teknike, akordet e qilareve pas mesnate me ministrin dhe k/ministrin e 21 janarit. Smith ka thene se kur mblidhen bashke kapitalistet, e bejne per te vendosur cmimin me te larte te mundshem. Une besoj se kur behen bashke politiksat e Tiranes, e bejne per te na bluar edhe eshtrat.

    Reply to this comment
 23. Adih June 11, 17:29

  O Komentatore , Burimi ka plot uje .Ai nuk thote votoni PS ai nuk Thote votoni LSI ,kancerin shqiptar , ai nuk thote PD . Akoma nuk u ngopet keto 27 vite, qe jane te gjithe njelloj ,dhe me te njejtin program . Programi i tyre eshte ,vidh ,vrit ,shkaterro natyren, e dreqi me te birin . Akoma shume komentatore ,komentojne ketu ne kete gazete prestigjoze si DITA , se RAMA eshte e keqja me e vogel . Doja tja argumentoja qe Rama, eshte nje diktator dhe ja kalon Dulles . Konkretisht ,nuk e pame ,ku as edhe nje deputet i PS ,nuk kundershtoi Ramen ,kur votuan per Like floririn PRESIDENT . I ka vene ne resht per nje dhe i ben rreshtore sa here te doje ,bile po te jene edhe duke fjetur .Te zgjedhesh Liken president ne keto kohe eshte te tallesh me gjithe popullin shqiptar ,tme dali ndonje njeri qe e kam gabim , dhe pa dale ne teme, ku Rames ti vije turp ,te mbytet me shurren e vet (Thot populli ) se ata 4 te vraret e 21 Janarit , i vune bythet Rames ne karrigen e ngrohte ,per para dhe karjere , te Kryeministrit Sa shpejt harroni o te mjere . Kjo zgjidhje qe beri Rama me koshjencen me te djallezuar e tradhtare, karshi 1 mil votueseve ,eshte tallja me e madhe , ne te gjithe historikut e shtetit shqiptar .. Me te zgjuar o milet .Ku e shifni ju , se Rama eshte me i miri nga te gjithe te te tjeret te keqinj . A e kuptoni ju o komentues ,doni tna sillni diktaturen ,ku doni ti hipni pushtet te plote me 71 vota.Fjalet e rames dilentatenske kur thote ,ne hipni timonin ,vetem e vetem neve ,eshte justifikimi i pa skrupullt qe do te justifikohet ,me ato gjema qe na dirizhoi keq sot e kater vite te shkuara . . Me keqardhje ne e provuam diktaturen , te mos kete as edhe nje pengese, e te shije ne leme grure ne qetesi , Rama , si me Meten e pastaj puthje dhe seks me PD . Ka ardhur koha per interesin popull , te kemi sa me shume deputete nga partite e reja si SFIDA ,LIBRA ;AV NGJELES, qe nuk i kemi provuar ,por me siguri te plote do ja u them , se ato ,ne parlamentin e ardhshem , ato do mbrojne me kembengulje popullin e neperkembur sot e 27 vite . Te jeni te bindur ,keto parti te reja , nuk kane ngrene corben e prishur e pardesyve te bardha te Katovices ,por do jene avokatet tane , e do punojne per interesat tona . .Ju lutemi mos na coni ne diktature o votues .Me mend ne koke ,se na prishni ne te tjereve ,te ardhmen ,dhe bile mbi te gjitha te femijeve tane ,qe e kane mendjen vetem ti largohen ketij vendi te mrekullueshem , ku nga nje here, ju jap te drejte , kur na thone femite tane , neper shtepit tona, se KY VEND NUK BEHET ME:

  Reply to this comment
 24. MH June 11, 19:09

  Lereni te gjitha hamendjet dhe rreshtohuni ne mbeshtetje te rreformes ne drejtesi dhe Vettingut!!!!!!
  Nese votoni nga Basha deri tek Musteqja:Shqiperia nuk do behet.
  Nese votoni te parruarin kemi shpresen e fundit qe Shqiperia do behet.Kjo shprese vjen vetvetiut ne perkushtimin e gjithe perendimit per ta ba Shqiperine shtet.Ku fjalen shtet e vendos Vettingu.

  Reply to this comment
 25. MH June 11, 19:33

  I pari Basha asht hajdut ne vepra dhe kryevepra ma dhore.Si fjalavjen zgrapes i fuqishem i rruges se kombit.S’ka lane gje prej gjeje pa nxjerrur nga goja qarbulina e pislleqe kunder gjithe botes.Kryesisht ndaj Amerikes dhe BE i ngujuem ne “kullen” e cadres.
  I dyti Like floriri, te vjedh sy per sy me bllok ne dore.
  I treti Nishan musteqe kapterruci,asht nji musteqe qe reabiliton balliste,kriminel,diversanta dhe tradhetaret e kombit te parin Zogun e te dytin Berishen.
  Tashti cili votues do nderoje vetveten duke i dhane voten ketyre 3 koke palarve.
  Nese votoni te pa rruarin don thote,cdo votues nderon vetveten dhe ka konsiderat e falenderime per mbeshtetjen e nderkombetarve qe Shqiperia te benet.

  Reply to this comment
 26. MH June 11, 19:35

  “Klasiket” e Prularizmes Shqiptare!!!!

  I pari Basha asht hajdut ne vepra dhe kryevepra ma dhore.Si fjalavjen zgrapes i fuqishem i rruges se kombit.S’ka lane gje prej gjeje pa nxjerrur nga goja qarbulina e pislleqe kunder gjithe botes.Kryesisht ndaj Amerikes dhe BE i ngujuem ne “kullen” e cadres.
  I dyti Like floriri, te vjedh sy per sy me bllok ne dore.
  I treti Nishan musteqe kapterruci,asht nji musteqe qe reabiliton balliste,kriminel,diversanta dhe tradhetaret e kombit te parin Zogun e te dytin Berishen.
  Tashti cili votues do nderoje vetveten duke i dhane voten ketyre 3 koke palarve.
  Nese votoni te pa rruarin don thote,cdo votues nderon vetveten dhe ka konsiderat e falenderime per mbeshtetjen e nderkombetarve qe Shqiperia te benet.

  Reply to this comment
 27. optimizem per vendin June 14, 22:22

  Iku dhe burimi. Krahason burrin qe ka shume gra, se eshte vete burre e ka frike per gruan e tij, por nuk krahason grate qe mund te kene kushedi sa burra. Sot jane grate qe te tmerrojne per kete pune. Por burimit i ka shteruar uji se debora ne ato male ka qene shume e pakte. E kam lexuar ne shume shkrime kohet e fundit, por s’kuptoj gazeten Dita se si merr materjale te tilla nga mendje te lajthitura.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*