REPLIKË – Shkrimi në Myftininë e Shkodrës nuk është vula dhe as myhyri i Sulltanit

September 17, 2016 20:50

REPLIKË – Shkrimi në Myftininë e Shkodrës nuk është vula dhe as myhyri i Sulltanit

I nderuar z.Kryeredaktor

Dje me ra ne dorë një artikull interesant i gazetes suaj te cilen e lexoj me endje. Ky shkrim ishte i autorit Paul Tedeschini te cilin e respektoj si shkrimtar dhe individ.

Po të ishte e vërtetë ajo që shkruhej në të, dilte qe Myftinia e Shkodrës nuk respekton kushtetuten e cila thotë tekstualisht: shteti dhe feja janë dy institucione të ndara. Një vulë sulltani që ishte dhe kalif tregon mbështetjen e idesë që feja dhe shteti janë një.

Kjo gjë më trishtoj, pasi une mbroj idene qe feja eshte diçka intime dhe shteti eshte shtet pasi ne jemi vend laik dhe kemi luftuar per pavaresinë dhe laicitetin.

Përpara se të akuzoja myftininë për keq përdorim PUSHTETI dhe LIGJI vendosa të mirëinformohesha. Pasi u informova mirë duke pyetur dhe profesor të shkrimve dhe të artit Islam dhe gjuhës arabe doli që:

Së pari: në brendësi të një rrethi mund te shkruash ç’të duash por rrethi mbetet i njejte, e njëjta gjë vlen për turgen ose basmala-s, në brendësi te saj mund te shkruash çdo gjë.

Së dyti: nuk është vula dhe as myhyri i Sulltani, por diçka që shkruhet gjithandej nëpër literaturën dhe dekoracionet islame dhe kuptimi i saj në shqip është i tillë: “La ilahe il’lall-llah” (Nuk ka zot tjetër, përveç Allahut dhe Muhammedi është i dërguari i Tij) dhe “Bismilahi Rrahmani Rrahim” (Me emrin e Allahu, Mëshiruesit Mëshirëbërësit).

Së treti: data të cilën z.Tedeschini e ka marrë si viti 1379, në fakt është viti 1429 hixhri, që po të konvertohet në kalendarit gregorian i bie viti 2007, vit në të cilin është inauguru hapja e kësaj xhamie. Dhe në atë vit myfti i Shkodrës nuk ka qenë Imam Muhamed Sytari, por Imam Ndriçim Sulejmani.

Së katërti: zmadhoni vulat dhe do shikoni që shkronjat janë ndryshe.

Autori i kesaj letre dërguar tek ju, mbase duhej te kerkonte me shume informcion para se te dilte me nje teze e cila nuk ishte gje tjeter pervece nje hipoteze jo e vertete. Mbase nuk e ka kuptuar shkrimin dhe eshte ngaterruar, por ne Europen ku ne kerkojme te futemi shpifjet dhe lajmet e pa verteta gjobiten dmth gjobitet ai qe i ka shkruar. (keshtu funksionon ne bote nese ka shpifje, ne boten e civilizuar flas)

Së pesti: për të konfirmuar çdo gjë pyeta një profesor italian i cili është profesor i gjuhës arabe dhe artit islam.

Fjalët e tija qenë: Në brendësi të kësaj tugre është e shkruajtur “Bismilahi Rrahmani Rrahim” dhe jo emri i sulltanit. Pervec profesorit pyeta persona te ndryshem qe flasin arabisht dhe thane te njeten gje.

Të gjithë së bashku duhet të mbrojmë harmoninë fetare që na ka karakterizuar hitorikisht si popull dhe jo ta shkatërrojmë atë duke ofenduar këtë apo atë fe, ose duke ofenduar ateistet dhe anasjelltas, sidomos kur shpifjet nuk kanë baza.

Duke mbetur ne pritje te botimit nga ana juaj ju dergoj falenderimet e mia te sinqerta per punen tuaj te palodhshme,

Me respekt

Sonila Gruda

[email protected]

222324

September 17, 2016 20:50
Komento

32 Komente

 1. kola September 17, 22:24

  Po mire moj zonje,po a nuk do te ishte me mire qe ato lutje te shkruheshin ne gjuhen shqipe???

  Reply to this comment
  • Mirela September 18, 00:52

   Shkrim interesant. Cdo gje duhet te jete ne gjuhen shqipe ke te drejte. Duhet te mbeshtesim gjuhen tone. Por dhe ne Kisha perdoret ne mure shume shkrimi latin, dhe madje siper kryqit eshte mbishkrimi “Inri” qe nuk eshte Shqip. Ne cdo vend te europes dhe jo mbishkrimet ne kisha jane ne latinisht. E njejta gje ne sinagoga, shkrimet ne mire jane ne hebraisht. Por jam dakort me ju duhet bere ne shqip per te mos pasur ngaterresa dhe keqkuptime. I lexova dy shkrimet dhe Zj. ne fjale ka te drejte, por po te mos kishte qene ne arabisht ndsh nuk do kishte pasur keqkuptime.e njejta gje vlen per cdo institucion fetare. Se deri vone si Kurani dhe Bibla predikoheshin njeri ne arabisht dhe tjetri ne latinisht. Une jam katolike per vete po nese behet nje ndryshim le te behet per te gjithe.

   Reply to this comment
  • Didier Lesage December 20, 15:37

   Përshëndetje Z. dhe Znj
   Ky mesazh është për individët, të varfrit, apo për të gjithë
   në nevojë për një kredi të veçantë për të rindërtuar jetën e tyre.
   A jeni gati për të rritur aktivitetet tuaja kërkimore ose
   për një projekt apo për të blerë një apartament
   por ju janë të ndaluara bankar ose dosja juaj është refuzuar në
   bankare. Unë jam një individ dhe unë japin kredi variojnë nga 5000 euro
   për 9.000.000 euro për të gjithë të aftë për të përmbushur kushtet e mia
   ofrojnë kredi. Unë nuk jam një bankë dhe nuk kërkojnë shumë
   dokumente të besoni ju, por ju duhet të jetë një
   person i ndershëm, i mençur dhe i besueshëm. Kursi im e interesit është 2% në vit.
   Nëse keni nevojë për të holla për arsye të tjera, ju lutem të më
   kontaktoni me e-mail për më shumë në [email protected]
   informacion.
   përzemërsisht

   Reply to this comment
 2. Dreamerdays September 18, 00:07

  Me gjith respektin per kerkimin dhe perkthimin qe i bere, nuk mendon se duhej te ishte shqiperuar? Zoti ka folur e ka shkruar vetem ne nje gjuhe, dhe ashtu duhet te flasim e te shkruajme te gjithe?

  Reply to this comment
 3. paci September 18, 10:45

  Me mir te shkruhej ‘ feja eshte opium per popujt ‘

  Reply to this comment
 4. Labi September 18, 11:53

  Eshte nje mut ne kulturen shkodrane

  Reply to this comment
 5. Nje shkodrenj September 18, 12:14

  Perveç fyerjes se gjuhes shqipe nga hoxhallaret e xhamive dhe besimtaret skiptare qe si papagaj perserisin gjera pa ua ditur kuptimin shprehja “Nuk ka zot tjetër, përveç Allahut dhe Muhammedi …” eshte ca provokuese…
  Te pakten te hiqen altoparlantet nga minaret dhe mos te ndotet akustika e Shkoder loces..

  Reply to this comment
  • Bau September 19, 17:09

   Pse nuk eshte provokuese shprehja “krishti mbret” “Krishti Zot”. Mua me duket provokuese dhe kjo.

   Reply to this comment
  • Bau September 19, 17:11

   Pse te thuash “Krishti Mbret” “Krishti Zot” nuk qenka provokuese sipas teje? Per mua si ateiste eshte provokuese dhe kjo. Bye

   Reply to this comment
 6. Arben September 18, 14:40

  ALLAHU EKBER

  PERPARA ERDOAN.

  PERANDORIA E NDRITUR OSMANE, ERDHDI PER TE CUAR NE VEND FJALEN E ALLAHUT.

  VULA E SAJ JANE FJALET E ALLAHUT.

  Reply to this comment
  • Ujku September 18, 17:29

   Jashteqitje kafsherore. Shko ne harem se ate benin sullatanet, sa me nje me tjetren. Perandori kriminale qe dhe nuk solli asgje ne lidhje me Zotin. Ti je ektremist, shko te hoxh shefqeti ose tek erdo qe vret kurdet. Ti je racist. Ektremist i krishtere shkruesi i pare esktremist mysliman ti. Pirdhu mut.

   Reply to this comment
   • Arben September 19, 07:05

    KE LEXUAR NDONJEHERE PJESE TE KURANIT, PER CFARE FLET????!!!!!!

    JE NJE INJORANT I PASHPRESE, POR NUK JA VLEN TE MERRESH ME TY

    Reply to this comment
 7. vasili September 18, 15:51

  Kushdo e ndjen yrushin e madh te tifozllekut te semure te Soniles,pamvaresisht fjaleve te mundimeshme me te cilat e deryron vehten te gjeje,ne mbrojtje te nje dickaje,qe flet katerciperisht vet per te kunderten:
  Duke qene se as vet Gruda,apo gjithe Shkodra e ka ne pamundesi te lexoje ate cfare eshte shkruar ne ate mur xhamije,eshte rekur te kontaktoje dhe profesora italian per ta deshifruar:
  Nuk ja bere ndonjehere pyetjen vehtes Gruda,per kete lloj djeresitje te pakuptimte dhe fyese:
  A jane shkruar ato,per ti lexuar shqiptari,mbi vendin e te cilit ngrihet xhamija,apo arabi dhe turku i pushtimit 5 shekullor aziatik,qe ndjehet se vazhdon?
  Me kaq do ish mbyllur kjo,po te ndjeheshe shqiptare dhe jo si motra e vogel erdoganase.
  Dhe absurdi vazhdon me tej,kur profesoret e islamit te paskan thene:
  Ne brendesi te rrethit MUND TE SHKRUASH CTE DUASH,kur rethi mbetet i njejte.
  Kjo me kujton nje ndodhi:
  Nje cift qe nuk bente femije,vajten ne nj xhami per te kerkuar ndihme.Hoxha,qe qelloi me vese i tha burrit te qe duhet te dilte jashte ne procesin e yshtjes,qe do i bente gruas.Burri e kuptoi se dicka nuk shkonte dhe vendosi te mos levizte.Ahere hoxha duke kenduar e leu mikun me kos dhe kreu punen ne sy te burrit.
  Burri duke dale tha:
  Cfare ti bej kendimit dhe kosit,por kete une e quaj tamam q….

  Reply to this comment
  • Mirela September 18, 21:52

   une jetoj ne france dhe shikoj shkrime ne latinisht ne kisha dhe ne hebraisht ne sinagoga. Pse ne latinisht ne france? Pse ne hebraisht ne france? Ti je racist dhe injorant, si puna e shqiptareve njeri me idiot se tjetri. Felenderoj Zotin qe nuk jetoj ne ate vend racistesh dhe debilash. Nga komentet shikohet injoranca e shqiptareve. Te kete me shume femra se kjo shqiperia do ishte mire, te pakten ajo kerkoj te verteten ndersa ju keni diskutime kafeneshe. Tani i kemi te gjitha me bythe jashte. Me vjen turp qe jam shqiptare.
   Pirdh pirdh se rritesh.

   Reply to this comment
   • vasili September 19, 13:02

    Ti ndodhesh aksidentalisht ne ate vend te zhvilluar te demokracise perendimore,se trute e mykura prej haneme anadollake,nuk te lejojne ta shijosh kulturen e atij vendi,perkundrazi ti vazhdon te rrosh me moton :
    Ha buken e kaurit bej duan e turkut.
    Jane te verteta,ato qe thua,per mbishkrime ne gjuhe latine dhe hebraisht,pasi ato jane aty qe ne kohet e vjetra qe kur jane ndertuar ato monumente.
    Kurse ty moj mirela-hanem qe ben sikur nuk e di,qe se pari xhamia ne Shkoder eshte ngritur tani keto kohe me parat wahabiste te saudeve dhe per kete ja vlente te pakten nje perkthim shqip.
    Je treguar e sinqerte kur shpreh urrejtjen karshi ne shqiptareve dhe e perjashton vehten nga raca jone.
    Kjo na ben me te vertete te lumtur,kur nje wahabiste-anadollake infektive eshte larg vendit tone europian.Por na vjen dhe shume keq,qe ke zene vendin e nje emigranti shqiptar,qe do te gjente vehten ne ate kulture
    Shko tani se ke vaktin per te falur dhe me pas mos haro te lash sumen me sapllaken franceze.

    Reply to this comment
    • Mirela September 19, 14:35

     O debil o debil, une jam katolike. Franca po prishen kisha me shumice cdo dite e me teper. Cdo kishe e re qe ndertohet ne bote ka mbishkrime ne gjuhen latine dhe cdo sinagoge qe ndertohet ka mbishkrime ne hebraisht. Po aq injorant jeni ju shqiptaret si nuk dini ti ndani gjerat dhe as artin. Shko ne kishat e reja ne europe dhe ne to do gjeshe mbishkrime vetem ne gjuhen latine. Mesha ne Vatikan behet ne latinisht dhe pse dine italisht, transmetohet ne latinisht dhe ne tv. Ne koferencen e prifterinjeve flasin latinisht dhe procesionet ne shumicen e rasteve behen ne latinisht. Nenen debil e kam franceze, prandaj kujdes ti shqiptar i pacivilizuar. Shqiptaret njihen vetem per gjera negative si: droge, prostitucion, grabitje… ja si e keni gjetur veten ne france duka u marre me prostitucion. Ja keni ndyre prejardhjen babait tim me bemat e tuaja. Di me mire une shqip qe kam lindur ne france se ti qe je rritur ne Shqiperine raciste. Jeni racist ndaj popullit shqiptar, ofendoni malesoret dhe katundaret, gay-t, personat e feve te ndryshme.

     Reply to this comment
     • vasili September 19, 21:18

      Je nje kone e zgjebosur,qe e mban vehten per luaneshe.
      Lum ti qe nuk ndjen kush je,dhe pak keq per ne per eren e ndyre prej bastarde qe leshon.

  • Vasil 2 September 19, 00:22

   Z. Vasil,
   Nuk pashe asgje te keqe ne shkrimin e Soniles, qe e falenderoj edhe per kontaktin e bere me ekspertet e fushes. Nuk pashe as yrysh ( apo yrush) sic e shkruani ju, por vetem nje kontribut per te sjelle mendimin e eksperteve per nje ceshtje konkrete qe u debatua. Sa per ate qe duhet te lexoje shqiptari, mendo fillimisht se vete emri juaj vendosur ne email ” Vasil” do te thote mbret. Nise me veten tende shqiperimin, i dashur….flm

   Reply to this comment
   • Moisi Golemi September 19, 17:02

    Moj Mirele, moj debile, kur shan edhe Shqiperine si raciste, tregon racizmin tend, moj tuhafe. Edhe ik pirdhu bashke me turpin tend si shqiptare. Gjoja na paske lindur ne France ti, halldupe. Ti ke lindur ne France, po aq sa nje majmun i lindur ne Groenlande. Qurrashe!!

    Reply to this comment
    • Mirela September 19, 20:16

     Shko pirdhu shqiptar koti. Babain e kam Shqiptar nenen Franceze. Shqiptaret jan popull kot. Per cfare njihet populli i babait Tim? Per shkence jo, per art jo, per dhune po, per racizem po. Ju shikoj se si ofendoni afrikanet, kinezet, indianet, ne france. Ju duket vetja race ariane. Raca e paster si mendoni ju injorantat nuk ekziston. Po aq tru keni, shkence nuk beni, por jeni llapazane. Jo me kot me thot babai mos u ngaterro me shqiptare. E shikoj si i trajtoni femrat. Jeni maskiliste.

     Reply to this comment
 8. Und per veten Time ndjehem i ofenduar nga kjo deklarate qe ska zot tjeter pervec allahut September 18, 23:29

  Nuk ka zot tjeter pervec allahut,e kujt i plasi trapi qe allahu sdi shqip, ne shqiptaret jemi perendimore qe nenkupton jemi vete reprezentues Te perendise ne toke dhe nxirret konkluzioni se ky shkrim ofendon Te gjith shqiptaret, prandaj duhet Te fshihet nga muri.

  Reply to this comment
 9. landi September 18, 23:31

  Nuk ka zot tjeter pervec allahut,e kujt i plasi trapi qe allahu sdi shqip, ne shqiptaret jemi perendimore qe nenkupton jemi vete reprezentues Te perendise ne toke dhe nxirret konkluzioni se ky shkrim ofendon Te gjith shqiptaret, prandaj duhet Te fshihet nga muri.

  Reply to this comment
 10. Z/K September 18, 23:47

  Z.Kola!
  Deria para se te mbylleshin besimet fetare nga monizmi zoti i cdo feje qe asht vetem nji.Mesoi gjuhen shqipe dhe prifterinjet e thojne meshen ne gjuhen shqipe.Ndersa Zoti i myslimanve qe pretendojne qe qenka nji dhe vetem nji,te me falin po qenka idiot qe nuk e mesoi shqipen sa ishin mbyllur kultet fetare.

  Reply to this comment
 11. Shkodrani Parruce September 19, 02:55

  Xhamia eshte problemi i Muslimanve dhe nuk duhet qe nje Krishter Maskara nje fare Pauli te fus hundet ne fene tone duke mashtruar me ate çfare shkruhet tek muri i Xhamise. Po nuk te pelqeu Xhamia?, shko qiu tek kisha jote. Katoliket perdorin Latinishten dhe Ortodokset Greqishten dhe i luten nje fare Palestinezi qe quhej Jezus, i cili Lindi dhe vdiq si Çifut dhe i bame synet.

  Reply to this comment
 12. Arben September 19, 13:48

  LESHOJINI KOMENTET, MOS U BENI PORTAL I LODHUR.

  Reply to this comment
 13. Mark uk September 19, 19:42

  Shkodrani parruc:Nuk ashte e vertet se besimtart as predikuesi flasin italisht gjat riteve fetare.Kurse predikuesit tuaj gjysen e flasin arabisht turqisht.Mendoj se as ju nuk e kuptoni vetem nese je turk shqipfoles.

  Reply to this comment
  • Mirela September 20, 03:21

   Hahahahaha, shkrimet ne kishat e reja dhe te vjetra jane ne latinisht. Ne latinisht zhvilloheshin meshat ne bote dhe ne itali deri ne vitet 50. Popull injorant qe nuk njihni as historine e fese, artit, dhe shkences. Ne vatikan ne latinisht dhe sot. Ne procesione ne latinisht ne shume raste ne jug te italise.

   Reply to this comment
   • maks September 20, 12:20

    moj mirela je ne franc po nuk e di qe gjuha franceze esht dialekt i gjuhes latine po gjuha latine solli civilizimin kure ajo arabe esht akoma 500vjet mbrapa sa keq qe e paske babain katolik shqiptar dhe nenen franceze po oregjinen e saj nuk e thua mos esht marokine apo algjeriane cao mirela mos ofendo oregjinen e babit

    Reply to this comment
    • Mirela September 21, 02:38

     Gjuha latine solli civilizim? Dmth indiane, japoneze, kineze, arabe qenkan kot …. Popull injorant. Gjuha latine civilizim , po nr dhe algjebren arabet e pacivilizuar i sollen qe i perdor Europa e civilizuar. Komenti me kot qe kam lexuar. Nenen e kam Franceze doc. Ndersa ju jeni injorant si popull.

     Reply to this comment
 14. kirurg September 20, 11:00

  E shikoni si i fut ne sherr shqiptaret ky Paul Tedescini? Ky eshte misioni i tij, detyra qe i kane ngarkue, mos u grindni prej tij se ia shtoni paret e rroges… E hangshin dreqnit kush ia mesoi shqipen ketij bastardi te nje ish-ushtari te nemces, mbete ne Shqypni prej Luftes se pare! 😛

  Reply to this comment
 15. el hamdullah September 20, 18:43

  ne kuran deshmia e femres vlen sa gjysma e deshmis se burrit. ne kuran lejohet sex me skllavet e luftes sura4 vargu 24,aty lejohet rrahja e gruas 4,,34.. nje person me logjike nuk beson se qiellin e mban allahu mos te na bjere mbi koke sura 22 vargu 65

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim