REPUBLIKA E HORRLLËKUT

May 26, 2017 08:10

REPUBLIKA E HORRLLËKUT

Nga Viktor Malaj

 

“Asinus Asinum Fricat” (latinisht): Gomari fërkon gomarin. E barabarta e saj në shqip do të ishte që populli thotë: Korbi korbit nuk ia nxjerr sytë.

“Epopeja e çadrizmit”, si teori dhe praktikë, përveç shumë të këqijave, e pati edhe një të mirë: ndriçoi akoma më shumë disa tipare të perversitetit tonë moral dhe politik. Siç thoshte Mao Ce Duni, pa u turbulluar nuk mund të kthjellohet. Gjatë tre muajve të mbylljes në strehimin “kundërbërthamor” dhe luftës “epike” për përmbysjen e Republikës së Vjetër në emër të asaj të re, tani ndihen të lumtur “luftëtarët” sakrifikues por jemi të gjithë të qetë dhe “të kënaqur” sepse kemi Republikën e Horrllëkut. Me sa duket kjo është ajo çfarë meritojmë më së shumti dhe më së shpeshti.

Lufta për zgjedhje të lira si mashtrim i pastër

Për shumicën e shqiptarëve falsiteti i “kauzës” së opozitës për zgjedhje të lira nuk është vënë asnjëherë në dyshim. Që një kauzë të pranohet si e vërtetë duhet të plotësojë disa kushte. Në rastin konkret do të nevojitej që individët apo forcat politike që e shpallën “frikën” për blerjen e votës dhe luftuan për zgjedhje të lira duhej të ishin shquar për idealizëm dhe parimësi në jetën e tyre shoqërore e publike. Do të duhej që ata të mos ishin të përlyer asnjëherë me sjellje dhe vepra antidemokratike, por të kishin dëshmuar se konstitucioni i tyre moral dhe intelektual nuk ua ka lejuar asnjëherë pajtimin me dhunimet zgjedhore dhe nëpërkëmbjen e parimeve mbi të cilat mëton të jetë ngritur sistemi politik. Përveç këtyre dy kushteve të padiskutueshme, do të duhej që “çeta çadriste” të publikonte edhe provat konkrete që dëshmonin rrezikun e vërtetë dhe të afërt të shmangies së votës popullore. Ekzistenca e bimëve narkotike në pllaja dhe lugina dhe fitoret e dy bashkive nga shumica në pushtet nuk ishin dhe as mund të jenë prova për cilëndo mendje të patrazuar nga ligësia. Në rastin tonë asnjëri nga kushtet e mësipërm nuk u provua si i qenësishëm. Individët dhe forcat politike që u rreshtuan në një betejë të sajuar dhe të rreme kanë qenë dhe mbeten simbole të mashtrimit, falsifikimit dhe dhunimit të proceseve zgjedhore në Shqipëri, si dhe avokatë e borizanë të papërtuar dhe të pafytyrë të të gjitha veprimeve kundërdemokratike dhe kriminale që janë kryer në vendin tonë, të cilat kanë synuar ardhjen apo qëndrimin në pushtet me çdo kusht të PD-së dhe bishtave të saj politikë.

Problemet e vërteta të prodhimit dhe tregtimit të kanabis sativa as nuk mund të ishin shkak për çadrizëm dhe as përbënin një fenomen të ri në vendin tonë. Siç pohoi edhe kryetari i PD-së për Himarën para pak ditëve, në kohën kur ishin në pushtet çadristët, karteli i drogës në Lazarat ishte “monument kulture që mbrohej nga shteti”.

Në rrethanat kur opozita shqiptare e dinte me siguri se nuk kishte kurrfarë mundësish për të ardhur në pushtet nëpërmjet normalitetit politik, asaj i nevojitej një casus belli, pra një pretekst për luftë për të krijuar kaos, për të çorientuar popullin dhe për të përfituar nga një gjendje artificiale kombëtare e depresionit shoqëror. Deputeti i PD-së Astrit Patozi e tha qartë në mbledhjen e  Grupit të vet Parlamentar se, “Po pse kështu do të funksionojmë ne; kur fitojmë futemi në zgjedhje, kur jemi keq i bojkotojmë ato?”. Është e qartë se kur udhëhiqesh nga ky “parim” preteksti sajohet edhe pa qenë problemi i drogës. Keqadministrimi nga qeveria i luftës kundër trafikut të bimëve narkotike, ashtu si çdo mangësi tjetër qeverisëse, mund dhe duhet të ishte mjet i luftës politike në fushatën e afërme zgjedhore, por kurrsesi të përdorej si pretekst për dorëheqjen e qeverisë tre muaj para zgjedhjeve.

Skenari i Çadrizmit

Duke e ditur edhe vetë falsitetin e “kauzës” së shpallur, Lulzim Basha iu thërriste pasuesve të partisë së tij qysh ditët e para të “ngujimit” në çadër se “Kjo nuk është lojë, por luftë e vërtetë… është luftë për jetë a vdekje”. Kjo luftë sot ka mbaruar dhe të gjithë janë gjallë dhe asnjëra palë s’ka vdekur. Një grusht njerëzish në kupolën e PD-së, të orientuar dhe dirigjuar nga Sali Berisha e dinin qysh në fillim se nuk kishin çfarë humbnin prandaj iu futën një veprimi të tillë dhe qysh në fillim mund të hamendësoj me një farë sigurie se qëllimin e tyre e shikonin të arritshëm duke besuar: Fillimisht se kryeministri do të frikësohej dhe si “çun Tirone” do të tërhiqej dhe lejonte një qeveri “teknike” me një kryeministër tjetër. Nëse kryeministri do të tregohej “kokëfortë” dhe nuk do frikej as nga presioni i pandalshëm i aleatit qeverisës, atëherë çeta çadriste besonte se do siguronte mbështetje ndërkombëtare. Nëse asnjëra nga këto parashikime nuk do të dilnin, siç nuk dolën, atëherë mbetej dhuna si mjeti i vetëm dhe, sipas tyre, i sigurt për arritjen e qëllimit.

Disa karagjozë partiakë dhe kriptopartiakë u përpoqën të mashtrojnë popullin shqiptar duke propaganduar se ideatorët dhe dirigjentët e çadrës ishin njerëz paqësorë dhe dhuna nuk bënte pjesë në të menduarit dhe vepruarit e tyre. E vërteta është krejt e kundërt. Jo vetëm fjalimet dhe kërcënimet e tyre të përditshme përbënin nxitje dhune, por përdorimi i dhunës ka qenë pjesë e skenarit të tyre. Në fillim ata do ta provonin atë në Kavajë me synimin për të shkaktuar një 2 prill tjetër dhe për ta përdorur pastaj si mjet për nxjerrjen e vendit nga normaliteti social dhe politik. Meqë qeveria ua hoqi atë mundësi duke dorëhequr kandidatin e vet, opozita do ta provonte në 18 qershor në disa nga pikat më të nxehta politike të vendit për të prishur procesin e votimit dhe, mundësisht, për të shkaktuar përplasje me forcat e rendit në mënyrë që procesi zgjedhor të përgjakej dhe ajo të vilte frytet e krimit të saj, në kurriz të popullit.

Po të vihet re me më shumë kujdes sjellja e Bashës (në të vërtetë e Berishës) do të konstatojmë një fodullëk, arrogancë dhe pafytyrësi ekstreme që manifestoheshin jo vetëm në fjalorin e tij tipik për banditët e rrugës, por edhe në kundërshtimin e çdo takimi me Ramën si kryeministër legjitim. Pranonte të takohej vetëm me Ramën e dorëhequr dhe dorëheqjen t’ia paraqiste çaush Bashës në çadrën e Sulltan Saliut. Më mirë s’kishte si të shpërfaqej morali dhe filozofia kundërdremokratike e udhëheqësit të opozitës. “Parlamenti dhe Shqipëria e vërtetë është çadra”, deklaronte ai dhe kërcënonte se tek godina e qeverisë do të dëgjohej muzikë funebër. Kur e panë se Rama s’tërhiqej dhe bashkësia ndërkombëtare u shpreh hapur se do t’i njihte zgjedhjet edhe pa pjesëmarrjen e opozitës dhe se “Nëse do të ketë dhunë përgjegjësia bie mbi ju (PD-në)” (Jozef Daul), atëherë Basha “u zbut” dhe e bëri një takim me Ramën, kryeministrin e padorëhequr.

Anulimi i zgjedhjeve lokale në Kavajë iu dha zemër çadristëve mirëpo, në letrën e tij drejtuar popullit shqiptar, Komisioneri për Zgjerimin në BE, z. Han deklaroi se “Dënojmë fuqimisht çdo thirrje për “aksione” që do të minojnë të drejtën e qytetarëve për të votuar dhe të drejta të tjera themelore”. Zyra e OSBE-së në Tiranë deklaroi se “Në Shqipërinë e vitit 2017 nuk ka vend për dhunë”, ndërsa zyrtari i lartë amerikan Hojt Brajn Lii (Hoyt Brian Lee) u shpreh qartë se “Ne refuzojmë absolutisht përdorimin e dhunës për qëllime politike…”. Të ndodhur përpara kësaj situate, duke parë se edhe mbështetja popullore kishte rënë ndjeshëm dhe duke e ditur se një përdorim i mundshëm dhune jo vetëm nuk do iu mundësonte ardhjen në pushtet, por kishte shumë të ngjarë t’i çonte pas hekurave të burgut, ku duhej të ishin prej kohësh, regjisorët e çadrizmit vendosën të pranojnë dialogun dhe, përfundimisht, në vend të Qeverisë Teknike të futen në një Qeveri Taktike.

“Republika e Re”

Për t’u dukur i besueshëm dhe joshës përpara votuesve shqiptarë, Basha artikuloi të ashtuquajturën “Republika e Re” që nuk është gjë tjetër veçse një mashtrim i ri ose, siç tha deputetja e PD-së, Majlinda Bregu, ajo është “Republika imagjinare e Bashës”. Shqipëria dhe shqiptarët nuk kanë nevojë as për “rilindje”, as për republikë të vjetër dhe as për republikë të re, por për Republikën Normale. Dhe Republika Normale është ajo republikë ku zbatohen me përpikëri parimet demokratike të funksionimit politik e shoqëror dhe ligjet në fuqi. Republikën Normale nuk mund t’ua sjellin shqiptarëve etërit e kaosit dhe as shkelësit e shumëhershëm të ligjit dhe të të drejtave qytetare. Predikimet e Bashës për “Republikën e Re” të kujtojnë pastorët që duke predikuar Biblën janë bërë multimilionerë me paratë e ndjekësve të tyre, ndërsa vetë Bibla thotë: “Aq sa mund të hyjë deveja në vrimën e gjilpërës aq mund të pranohet i pasuri në parajsë”. Predikime dhe sipërmarrje të tilla nga Basha dhe çeta e tij e diskredituar politike janë një fyerje për republikën e vlerave. Në Republikën Normale ata që shpërdorojnë qindra miliona euro nga pasuria e popullit përfundojnë në burg; ata që firmosin marrëveshje antikombëtare me fqinjët dënohen ligjërisht dhe damkosen moralisht; ata që vrasin njerëz të pafajshëm dhe fshehin provat e kalojnë pjesën e mbetur të jetës në qeli. Republika Normale iu shërben qytetarëve dhe jo sundimtarëve. Si e tillë ajo nuk e pranon reklamën e “Republikës së Re” sepse e di se ajo ka në themel moralin e kalbur e të hedhur disa herë në koshin e plehrave të historisë dhe është e vetëdijshme se sipërmarrësit e saj janë bartësit e krimeve kundër republikës.

Roli i Bashës

Gjatë tre muajve të shfaqjes çadriste figura publike e Lulzim Bashës u duk më qartë se kurrë më parë. Shumëkush e ka kritikuar Bashën pse nuk shkëputet nga Sali Berisha, por e vërteta është se, në rrethanat dhe me mënyrën si ai u bë kryetar partie, asnjë shqiptar tjetër nuk do të mund ta bënte atë që i kërkohet Bashës. Që ai është thjesht një “i ngarkuari me punë” i Sali Berishës kjo u bë më se e qartë gjatë 90 ditëve të lojës politike teatrale kur ai shkonte e vinte nga tri herë në ditë tek Berisha për të mësuar si do të hidhte hapin tjetër të “vallëzimit”. Mëkatet e tij nuk qëndrojnë këtu, por në faktin se ai është përfaqësues tipik i moralit berishist dhe kjo mund të vihej re në fjalorin e tij, në fyerjet, shpifjet dhe kanosjet e tij, në përqafimin pa ngurrim të versionit të dhunës për realizimin e qëllimeve politike, në mashtrimet e pafundme që kulmuan me nënshkrimin e marrëveshjes politike thelbësisht të kundërt me predikimet dhe përbetimet e tij. Ashtu si mentori dhe tutori i tij, ai u përpoq të keqpërdorte emrin e Zotit në punët e tij të pista dhe të citonte disa syre të Kuranit për t’i bërë predikimet e tij mashtruese më bindëse. Pavarësisht racionalitetit të tyre më të pranueshëm, edhe kundërshtarët e tij në PD kanë të njëjtin konstitucion moral dhe politik: ithtarë të berishizmit dhe avokatë të tij.

Diskreditimi ndërkombëtar i opozitës dhe çiftit Basha-Berisha

Ndërmarrja e fundit e paraqiti opozitën tonë politike lakuriq përpara kancelarive perëndimore. Veprimet dhe sjelljet e saj bindën thuajse gjithë politikbërësit perëndimorë se: opozitën shqiptare vazhdon ende ta marrë zvarrë Sali Berisha; Lulzim Basha është thjesht kukulla berishiste në parti; një grusht njerëzish në opozitë i trembeshin së kaluarës së tyre politike dhe kërkonin ose pengimin e vetingut ose bërjen e tij sipas interesave të veta; çadrizmi ishte një artific politik për të fshehur qëllimin e vërtetë dhe se një klikë në krye të opozitës ishte e gatshme të përdorte dhunën për të shkatërruar normalitetin demokratik dhe arritur synimin, marrjen e pushtetit. Përveç pensionistes gjermane Doris Pak dhe “kaubojsit italian” nga Manatia e Lezhës, askush tjetër nuk e përkrahu çadrizmin. Madje, këtë herë politikanët perëndimorë kanë qenë më të drejtpërdrejtë dhe e pohuan disa herë se: “Bojkoti ishte një zgjedhje e opozitës (pra, jo e imponuar nga rrethanat,- V.M.) ” (Johanes Han); “Edhe pas bisedimeve që kam zhvilluar në SHBA, të gjithë janë të trishtuar për situatën. Është e qartë se cilët janë përgjegjësit” (Knut Fleckenstein); “Ne e respektojmë të drejtën e partive për të mos marrë pjesë, për bojkot, por vëmë në dyshim arsyet prapa këtij vendimi” (Hojt Brajn Jii); “Ekziston përshtypja që ka njëfarë frike nga zbatimi i Reformës në Drejtësi” (Sigmar Gabriel) etj. Ishin këto qëndrime të ndërkombëtarëve dhe dënimet e prera ndaj kërcënimeve dhe përgatitjeve për dhunë, që i dëshpëruan krerët çadristë deri në atë shkallë sa i quanin broçkulla pohimet e tyre dhe i shpallën si të korruptuar nga qeveria shqiptare. Lulzim Basha ishte megafoni që do t’i ketë gajasur figurat politike perëndimore që u morën me “krizën” shqiptare.

Qëndrimet e analistëve

Epopeja çadriste shpërfaqi hapur edhe pafytyrësinë e një pjese të analistëve mediatikë. Jo për faktin se janë adhurues të PD-së, por për tri arsye të tjera madhore: Ata bënë çmos që të bindnin popullin se arsyet e ngujimit në çadër ishin ato që përpiqeshin të shisnin tregtarët politikë të çadrës, megjithëse edhe vetë ishin të bindur për falsitetin e kauzës dhe të pretendimeve. Së dyti, u përpoqën t’i shesin popullit shqiptar si udhëheqje të re dhe të besueshme një grup individësh politikë të sprovuar shumë herë në punët shtetërore dhe po kaq herë të diskredituar. Së treti, për turpin e tyre, një numër i vogël i kësaj skote përkrahu dhe bëri thirrje për djegie ndërtesash dhe dhunë. Ky moral i tyre i degraduar do të mbetet i shkruar edhe në të ardhmen si dëshmi e faktit se ka ende jo pak shqiptarë që janë gati të ndezin përleshje dhe luftëra vëllavrasëse për qëllime politike dhe xhepiste. Karakteristikë e përbashkët e këtyre sazexhinjve të së keqes është mungesa e çdo idealizmi dhe mllefet ndaj kryeministrit që iu ka cenuar me ligj interesat e tyre pasurore. Të kesh qenë dikur kundër berishizmit dhe tani ta shpallësh karrocën berishiste që tërhiqet nga dy kuaj të së njëjtës racë si trenin ekspres të së ardhmes apo t’iu thuash shqiptarëve çdo javë se partitë politike shqiptare janë thjesht banda dhe, nga ana tjetër, të këshillosh Bashën të krijojë bandat e tij, është provë e mungesës alarmante të moralit qytetar dhe papërgjegjësisë intelektuale dhe shoqërore.

Të propagandosh “Republikën e Re” me përmbajtje të vjetër dhe t’ia besosh këtë Lulzim Bashës si bartës i disa krimeve madhorë të së shkuarës, duke e paraqitur atë si “njeriun më të mirë për ta ndërtuar…” apo si “lider kombëtar i virtytshëm, i zoti, i fuqishëm, i qartë dhe i dashur…” ky është kulmi i pafytyrësisë, thyerje e rekordeve të njohura të saj. Gjithashtu, të lë pa mend arsyetimi i një akademiku i cili pohoi se “Mbështes me gëzim dhe hare, krejt i lumtur, çdo të ri dhe të re, çdo të lirë ose të burgosur, çdo fajtor ose mëkatar… çdo të aftë dhe të paaftë, çdo të sinqertë dhe çdo hipokrit,… këdo pra që angazhohet për Republikën e Re”. Unë besoj se edhe arsyeja e një njeriu me intelekt mesatar nuk mund ta pranojë që të renë dhe progresin mund t’ia sjellin Shqipërisë mëkatarët, të burgosurit, të paaftët dhe hipokritët.

Kalbëzimi ynë moral ka arritur aq thellë sa edhe një shkrimtar dhe ish-diplomat e Ministër i Jashtëm, në kohën kur kancelaritë perëndimore dënonin bojkotin e parlamentit dhe të zgjedhjeve dhe, sidomos, dhunën për pengimin e proceseve zgjedhore, ai pohonte se “Nuk ka çarje në PD… Basha ka deklaruar se nuk do të ketë zgjedhje në 18 qershor, por nuk ka treguar si do të pengohen”. Kjo tufë personash që mendojnë për të ndenjurat e tyre, që kanë për atdhe kolltukun ku ulin të pasmet dhe asnjë fije dashurie e dhemburie për vendin dhe popullin, e konsideronin normale dhunën dhe pengimin e procesit zgjedhor, megjithëse Perëndimi e dënonte prerë. I vetmi merak i tyre ishte a i kishte zgjedhur Basha mjetet e duhura për të realizuar qëllimin.

Si mund të propagandohet dhe të pranohet se luftën kundër bimëve narkotike e ka mision një njeri që, kur ishte Ministër i Brendshëm, Karteli i Lazaratit jo vetëm nuk prekej, por bimët ujiteshin me makinat shtetërore zjarrfikëse? Si mund të besohet se është kundër oligarkisë një njeri që, jo vetëm është vetë pjesë e saj, por edhe i ka mbështetur dhe ndihmuar deri dje oligarkët shqiptarë? Si mund të besohet se po lufton për zgjedhje të lira një individ politik që kur ishte ministër qeveria e tij falsifikoi zgjedhjet (2009), vetë u zgjodh kryetar i Bashkisë Tiranë me një proces të falsifikuar zgjedhor dhe, më vonë, u zgjodh kryetar partie me fletëvotime që përmbanin numrin rendor për të mundësuar identifikimin e atyre që votonin kundër? Si mund të besohet se një politikan po lufton “t’iu kthejë pushtetin qytetarëve” kur ua ka hequr atë anëtarëve të partisë dhe, madje, edhe kryesisë së saj duke mos e mbledhur asnjëherë dhe duke mos i marrë mendim as për futjen në çadër dhe as për daljen prej saj? Çfarë tjetër duhet të bëjë një njeri i tillë që të braktiset si mashtrues, shumëfytyrësh?

Qëndrimet e Aleatëve në Pushtet

Logjika më e thjeshtë të mëson se në raste të tilla qëndrimet e partive në koalicionin qeverisës duhet të jenë të unifikuara. Kur kanë mendime të ndryshme ato duhen diskutuar brenda koalicionit dhe duhet dalë me një qëndrim të përbashkët. Qysh në fillim të qeverisjes së përbashkët LSI-ja u përpoq të ndërmerrte një rol të veçantë, “moderues”, të ndryshëm nga qeveria dhe arriti deri aty sa të pohonte se as ajo nuk do të hynte në zgjedhje, nëse s’hyn opozita. Si edhe disa herë të tjera, po përpiqej të luante rolin e atij avokatit të pandershëm që paguhet edhe nga pala e paditur, por edhe nga paditësi dhe, në gjyq më shumë bën rolin e sekserit në prapaskenë sesa të avokatit në skenë, ndihmon më mirë atë që e paguan më shumë.

Është e mirëkuptueshme që dikë që të ka shpëtuar nga burgu ta quash “Pika ime e dobët dhe pika ime e fortë…”, të barabitesh me të si “burra që e mbajmë fjalën” apo atë që të ka shpëtuar burrin nga burgosja ta konsiderosh “burrë shteti” dhe të shprehësh respekt maksimal. Por, problemi bëhet i mprehtë kur fillon të luash me të vërtetën dhe të drejtën për çështje themelore që i kalojnë kufijtë e marrëdhënieve dhe të interesave vetjake. Të bësh thirrje për “qeveri besimi” dhe të pohosh se qeveria (ku bën pjesë edhe ti) po tregohet arrogante ndaj kërkesave të opozitës dhe, kur “loja” mbaron, të pohosh se “Padyshim që arsyet e krizës ishin artificiale” kjo do të thotë se edhe sjellja dhe morali yt politik janë të rremë.

LSI-ja dhe, në fund, edhe PDIU-ja u përpoqën ta përdorin krizën artificiale për interesat e tyre dhe për t’i bërë presion kryeministrit në mënyrë që të përfitonin sa më shumë dhe me çdo mjet. Sikur qëndrimet e tyre të kishin qenë konstante, të unifikuara dhe parimore, ka shumë të ngjarë që odiseja çadriste të mos niste fare ose të mbyllej shumë shpejt.

Rama dhe qëndrimet qeveritare

Krahas disa punëve shumë të mira, sidomos në aspektet shtetfunksionuese, qeveria aktuale duhet të pranojë përgjegjësinë e saj për përmasat që mori prodhimi dhe tregtimi i lëndëve narkotike. Ish-Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri, pasi pati disa arritje mbresëlënëse në përmirësimin e veprimtarisë së policisë, veproi si lopa që, pasi e mbush enën me qumësht i bie me shkelm dhe e derdh. Në rastin më të mirë atij i doli situata tërësisht nga dora sa i përket kultivimit dhe prodhimit të drogës. Çdo përpjekje për t’i besuar poste të kësaj shkalle në të ardhmen do të vërë në dyshim aftësitë dhe  besueshmërinë qeverisëse.

Është e sigurt se kjo e metë qeverisëse ishte thjesht preteksti i opozitës, por e vërteta flet vetë. Edi Rama e mori fillimisht me sportivitet çadrizmin dhe në fund bëri një marrëveshje sa të çuditshme aq edhe të paqartë dhe, ka shumë të ngjarë, të përmbajë edhe “mish dhie” në pjesën e padukshme. Se kush do e hajë mishin e dhisë do të duket kur të fillojnë dhimbjet e barkut politik. Por, frika është se, edhe popullit shqiptar do i takojë ta provojë këtë leqendisje. Në aspektin ndërkombëtar Rama doli shumë më i fortë se opozita dhe kjo duket në qëndrimet dhe pohimet e politikës perëndimore. Zyrtari i lartë amerikan Lii tha se “Ne besojmë se ai (Edi Rama-V.M.) do që ta shohë Shqipërinë të ecë drejt BE-së, do që ajo të jetë një shembull për pjesën tjetër të rajonit… Si rrjedhojë, ne nuk besojmë se është në interesin apo planin e tij që të qeverisë pa opozitën”.

Ndërkohë, Rama duhej ta kishte marrë më seriozisht problemin çadrist dhe, qysh në ato fillime, të llogariste moralin dhe besimin e aleatëve qeverisës. Në pamje të parë duket se marrëveshja e bërë i ka dhënë PD-së më shumë se ç’duhej dhe jo pak prej lëshimeve të bëra nga Rama nuk duheshin bërë. Po ta shohësh mirë qeverinë aktuale, do të vihet re se ajo e ka përbërjen e saj sipas përqindjes së votave që morën të gjitha partitë politike në 2013. Çfarë është atëherë kjo qeveri? Kë përfaqëson dhe cila është opozita? Po t’u përgjigjemi ndershmërisht këtyre pyetjeve, atëherë vijmë tek pyetjet e tjera: Pse vazhdojnë talljet me popullin shqiptar? Pse angazhohet ai në fushata elektorale dhe i merren paratë që ka në buxhetin shtetëror nga partitë kur, shumë thjesht, i heqim fare zgjedhjet dhe vendosim që palët të qeverisin së bashku ose me rrotacion katër apo tetëvjeçar?

Nëse Rama pretendon se marrëveshja duhej bërë doemos sepse nuk bëhej vetingu dhe reforma pa opozitën, pse nuk e parashikoi ai me kohë këtë fakt dhe të mos lejonte kurrsesi që në komisionet e vetingut opozita të merrte 50% të vendeve kur populli i kishte besuar 40% të pushtetit? Kur populli votoi në 2013 shumica ia besuan pushtetin dhe, rrjedhimisht, bërjen e Reformës në Drejtësi kësaj shumice dhe jo për ta ndarë përgjysmë cilësinë dhe moralin e reformës me ata që e kishin sjellë në atë gjendje. Qysh këtu ka filluar braktisja e vullnetit popullor. Dikush apo shumëkush mund të thotë se lëshimin ishte i detyruar ta bënte sepse LSI ngulte këmbë se nuk do kishte veting pa opozitën dhe nga çasti në çast ajo mund të tërhiqej nga qeveria, çka do të thoshte rrëzim i saj. Po mirë, por ata që të votuan të besuan se i ke aftësitë dhe i ke bërë llogaritë që të zgjidhësh problemet që do të krijohen nga çfarëdo kundërshtari dhe të çdo natyre qofshin.

Nëse rrethimin që opozita ia përgatiti vetes dhe që e detyroi pastaj të nënshkruante atë marrëveshje tashmë e shpjeguam, mund të themi se Rama, jo për faj të tij, u gjend ” i rrethuar ” nga nevoja për standarde të pacënuar zgjedhore, nga nevoja që realizimi i vetingut të ishte sa më jetëgjatë dhe i besueshëm si dhe nga mundësia që ndonjë vend antar i BE-së, sidomos ndonjë fqinj i inatosur, ta përdorë mungesën e opozitës shqiptare në parlamentin e ardhshëm si pretekst për të penguar hapat e mëtejshëm drejt BE-së. Këtij ” rrethimi ” mund t’i shtohen edhe qëndrimet e LSI – PDIU -së dy ditë përpara marrëveshjes, presionet dhe vicklat e të cilave e bënin më pak të sigurt dhe të besueshëm procesin zgjedhor.

Koha do të na dëshmojë por nuk ka çudi që Rama dhe Basha të jenë marrë vesh gojarisht që pas zgjedhjeve t’i shmangin këto subjekte politike që janë mësuar të hypin në çdo tren politik dhe, pasi të kenë ndier kënaqësinë e ” udhëtimit ” katër vjeçar, dy muaj para ardhjes së trenit tjetër politik të hiqen si opozitarë dhe të ankohen për ” udhëtimin ” katër vjeçar në këmbë. Një aleancë e mundshme qeverisëse midis PS-PD do të shmangte subjektet e sipërcituar, do iu jepte mundësinë si Ramës edhe Bashës të qëndronin kryetar partie ( sepse ai që është në pushtet nuk konsiderohet humbës )dhe do të përshpejtonte procesin drejt BE-së. Mendimet rreth kësaj gjase dhe moralit të saj i takojnë një shkrimi tjetër.

Sakrifikimi i kushtetutshmërisë dhe vullnetit popullor

Të gjitha pretendimet dhe predikimet e opozitës bëheshin në emër të popullit dhe nënshkrimi i marrëveshjes midis palëve u trumbetua nga të dy krahët politikë si shërbim ndaj popullit. Rama tha se “Në 18 maj fitoi populli shqiptar dhe në 25 qershor do të fitojë PS-ja”. Po mirë, more zotërinj, kështu po e quaj edhe unë, po njerëzit pyesin: Kur qenka siç ju thoni, atëherë,  pse e torturuat kot popullin shqiptar për tre muaj duke e privuar nga kjo “fitore”? Të paktën t’ia kishit kursyer stërmundimin për periudhën që pasoi projektmarrëveshjen e propozuar nga i dërguari i Partive Popullore Evropiane.

E vërteta është se populli shqiptar fiton vetëm atëherë kur respektohet vullneti i tij, Kushtetuta dhe ligjshmëria mbi bazën e së cilës është ngritur organizimi politik i shoqërisë. Por, kur vullneti popullor, i shprehur nëpërmjet zgjedhjeve të lira, zëvendësohet apo përmbyset me marrëveshje partish dhe, akoma më keq, me marrëveshje vetëm midis dy individëve politikë, nuk kemi më të bëjmë me fitore popullore, por me nëpërkëmbje të vullnetit popullor. Pandeli Majko tha se marrëveshja ishte “një mirëkuptim midis kundërshtarësh për funksionimin e sistemit politik i cili po vetëmbytej nga pasioni politik…”, ndërsa Petrit Vasili pohoi se “Ideja ishte të shpëtonim sistemin sepse ishte në një qorrsokak të papranueshëm”.

Nga kush rrezikohej sistemi në rastin konkret dhe kush e futi atë në qorrsokakun e vetëmbytjes? Pse, për shpëtimin e sistemit, nuk sakrifikohen ata që e rrezikojnë dhe që e kanë futur disa herë në qorrsokak por sakrifikohet vullneti dhe interesi popullor? Sipas Majkos dhe Vasilit, për hir të “shpëtimit të sistemit”, domethënë të pozitave ekonomike dhe politike të atyre që realisht e drejtojnë por edhe e rrezikojnë sistemin, u dashka të sillemi dhe veprojmë me mospërfillje ndaj votuesve, njëjtë siç u veprua në Perëndim kur nisi kriza ekonomike në 2006 që “përfaqësuesit e popullit” vendosën t’i marrin paratë e popullit nga buxheti shtetëror dhe t’ua japin shkaktarëve të krizës me pretekstin e “shpëtimit të sistemit kapitalist” (Nikolas Sarkozi).

Dëmtimi i interesave kombëtare

Nuk ka dyshim se çdo krizë por, veçanërisht, krizat artificiale politike i dëmtojnë interesat popullore dhe kombëtare. Komisioneri për zgjerimin e BE-së Han theksoi se bojkotuesit “do të jenë përgjegjës nëse përpiqen të minojnë aspiratat legjitime të popullit shqiptar për një të ardhme më të mirë”, kurse zyrtari i lartë amerikan Lii pohoi se “Nëse disa parti e përjashtojnë veten ose janë jashtë zgjedhjeve, kjo dëmton jo vetëm vendin dhe institucionet e tij por edhe imazhin e vendit jashtë…”. Përveç sa më sipër është e sigurt se kriza të tilla artificiale e mbajnë vendin dhe popullin shqiptar në një ngërç të vazhdueshëm, në ankth dhe pasiguri dhe rrisin ndjeshëm konfliktet shoqërore dhe dëmtojnë harmoninë dhe bashkëjetesën normale sociale e kombëtare.

Po Populli?

Për të qenë në paqe me ndërgjegjen dhe korrekt me të vërtetën duhet të pohojmë se as tek turmat e mbledhura në shesh dhe as tek individët që bënin roje me turne në çadër nuk ka pasur dhe as nuk ka kurrfarë idealesh dhe as parimesh. Me përjashtime të rralla, turma përbëhej nga njerëz të mashtruar e manipuluar, nga individë që nuk kuptojnë çfarë ndodh realisht, nga persona gjuetarë pushteti e pasurish të paligjshme, si dhe nga një numër pasionantësh të pamend e të pandreqshëm. Ky vlerësim nuk ka të bëjë vetëm me këtë rast dhe as vetëm me PD-në.

Kam parë në miting por edhe në çadër individë që çirreshin kundër “kanabizimit” dhe vetë janë përdorues dhe tregtues të drogës. Kam parë jo pak individë që thërrisnin dhe brohorisnin për “zgjedhje të lira e të ndershme”, por që, ata vetë, kanë mbi 20 vjet që sistematikisht kanë kontribuar në dhunimet e proceseve zgjedhore në qytetet e tyre.

Përgjithësisht turmën e përbënin ajo kategori shoqërore që çirreshin dikur “Nano ik!” dhe pastaj “Nano hajde!”. Ndërsa tani, pasi brohoritën për 90 ditë “Rama mafioz, narkoman, kriminel, kryekriminel” dhe “Rama ik!”, erdhi dita e bukur për të thirrur: “Mirë se të gjetëm zoti Rama!”. Mjafton të kujtojmë skenat kur e duartrokisnin Bashën kur thoshte “Nuk do të ketë kurrë zgjedhje me Edi Ramën kryeministër” por e duartrokitën dhe thirrën “Fitore!” edhe kur u bë marrëveshja që e pranonte Ramën kryeministër. E miratonin dhe duartrokisnin Bashën kur thoshte se “Projekti i vetingut është projekt mafioz”, por do ta duartrokasin dhe votojnë edhe tani që Basha dhe PD-ja e votuan “projektin mafioz” të Vetingut.

Nuk ke ç’i bën! Veçse të vësh në dukje se nuk paska ndryshuar gjë për shekuj të tërë qysh kur populli, në veri të Shqipërisë, nxori thënien: “Gjysma e dheut si dhentë e Ndreut”. Me pak dallime, ky është populli në të gjithë botën. Njerëzimi ka në një moment të caktuar historik atë që meriton pasi vetë e ndjek dhe e miraton. Aq më shumë në një vend ku më shumë se gjysma e të rinjve janë handikapë funksionalë, domethënë individë që mund të lexojnë, dëgjojnë dhe shohin por që nuk janë në gjendje të kuptojnë, arsyetojnë dhe, rrjedhimisht, të sillen në përputhje me interesin shoqëror.

 

Botuar sot në Dita. Karikatura shoqëruese, nga Medi Belortaja

 

May 26, 2017 08:10
Komento

26 Komente

 1. Semanjaku May 26, 08:58

  Shume shkrim i gjate,,,te merzit,,,,megjithese thot te verteten.

  Reply to this comment
  • Kali Surrelit May 26, 10:31

   Se posedojne apo jo “malot e Dites” kapitalin e se vertetes, ate nuk mund ta konstatojne dot as bishtuket dhe as koktulet, prandaj para se detektori amerikon i genjeshtrave tu vihej per testim efektivave te policise gjyqesore, ai duhej me pare te testonte militantet partiake te punesuar si gazetare.

   “Nëse Rama pretendon se marrëveshja duhej bërë doemos sepse nuk bëhej vetingu dhe reforma pa opozitën”… atehere perse luajti gjate gjithe kohes rolin e bufit, duke i lene cadristet te kercenin tallavá mbi njollat e gjakut te 21 janarit?

   Lere menjane demagogjine e trushplarjes o USHTAR I PANJOHUR, dhe pergjigju vetem pyetjes, se ne cilin vend te botes tolerohet per muaj te tere bllokimi i bulevardit kryesor te kryeqytetit nga “opozitare” mbi te cilet rendojne nje mal me krime fare te pahetuara e te pandeshkuara?

   Po te studiohet me imtesi skenari i cadres (jo nga “ushtarë të panjohur dhe militantë partiakë”, por nga analiste te pavarur), dhe po te merret parasysh syshkelja dhe politika “winke-winke” e gjobvenesit dhe prangavenesit te “krimineleve” qe nuk jane ne gjendje te paguajne faturen e konsumit te energjise elektrike, atehere nuk do te ishte aspak cudi, nese strateget e skenarit te cadres te kene qene shume nga “etërit e kaosit” 27-vjecar. Dhe ketu nuk mund te perjashtohet as bajga e majte ramizjane, dhe as ajo e djathte.

   Reply to this comment
   • Anila B.. May 26, 10:54

    Te lumte , ky eshte koment .
    Po ha Pyka demokracie
    info – aliu – korçari o Neto nga vjosa ?

    Nuk i tradhetojne Idealet ,
    edhe kur Krietari ka kohe qe i ka tradhetuar .

    Reply to this comment
  • Turi May 26, 12:33

   Tradhetia ndaj vullnetit te popullit filloi me marrjen e lsi ne koalicion! Ishte nje marreveshje e ndyre qe u be personalisht nga edi pa konsulten e asnje aleati brenda apo jashte partie! Por meqe shqiptaret donin te zhduknin mbi te gjitha saliun, atehere edhe pse te vene perpara faktit te koalicionit ps lsi, ne menyren me te ndyre te mumdshme nga edi rama, ata prape votuan per nje fitore te madhe KUNDRA saliut. Por sic pritej, iliri nuk ishte thjesht nje “siguri” per fitore, ashtu sic mundohej edi ta justifikonte sa here qe ndihej nen presionin qe pse duhej lsi.(pasi dihej qe aleanca e majte ishte fituese edhe pa lsi). Lsi ishte ne fakt nje sigures per mosprekjen e saliut dhe lulit nga drejtesia. Ishte garancia qe edi i jepte ketyre duke marr lsi ne koalicion dhe duke i dhene jo rastesisht ministrin e drejtesis. Kjo shenon edhe fillimin e tradhtis ndaj popullit nga ana e edi rames i cili ka kohe qe po ben lojen si ta doj saliu dhe iliri.kete “loj” edi e vazhdoi edhe me ndarjen e komisioneve si shkruan edhe autori lart, duke i ndare ne 1/2 me opoziten por nderkohe, vete ata qe elektorati i majte priste te ndeshkoheshin nga drejtesia, pra pd dhe lsi, kane ME SHUME SE GJYSMEN e komisioneve, pra kane kontrollin e tyre. dhe kjo po vazhdon dhe tani, ku me nje shtrengim duarsh, i fshehur ashtu sic fshihen hajdutet nga gjithcka, edi rama shkon dhe i fal papritur dhe pa asnje arsye, lulit, gjysmen e pushtetit dhe i lejon te vazhdoj te mbaj celsat e vetingut ne dore. KJO ESHTE ARSYEJA, QE NDRYSHE NGA SA THOJNE LEPIRESIT E EDI RAMES PER ARSYE PUNE DHE JO MORALI, SE PERSE SALIU LULI ILIRI ISHIN AQ TE QESHUR E TE KENAQUR KUR PO VOTONIN PER VETINGUN. ata kane gatuar nje deshtim te procesit dhe per tia sherbyer popullit, kryesisht te majte, po perdorin pikerisht njeriun qe do kishin me sh te besuar, kryetarin e ps, por njekohesisht njeriun qe sperfaqeson asnje parim te majte dhe asnje interes te ps po vecse personal. Kjo eshte dhe arsyeja se perse edi rama, ne tre vitet e para te pushtetit, i la te gjithe te majtet dhe anetaret e ps rrugeve pa pune, nderkohe qe ne neper pozicione te larta caktonte njerez pa asnje kontribut ne parti apo edhe ne shoqeri madje emroi edhe njerez te lidhur me te djathten por vetem njerez te ps nuk vinte. Per te gjithe ata qe i mundonte kjo levizje e shemtuar nga ana e edi rames, qe se kuptonin se ca arsye mund te kishte qe keto lloj emerimesh po beheshin, KJO eshte arsyeja e vertet! Kjo eshte arsyeja se perse edi rama ka vite qe po tallet me elektoratin e majte. I shfrytezoi ata ne opozite, deri ne vrasjen e tyre madje, dhe pasi mori pushtetin, jo vetem se ka perdorur per ti mbeshtetur ata, por madje ka vazhduar ti perbuzi duke i lene rrugeve dhe duke e kthyer ne pushtet personal.aq personal e konsideron ky tradhetar pushtetin e marr prej vites tone, sa e sheh si te tijen per tia fal kujt te doj, here ilirit e here sales e lulit. POR JO ME!BOLL ME! NUK VOTOJM ME PER PS PER SA KOHE KY TRADHETAR ESHTE NE KRYE TE SAJ DHE E MBAN PARTIN SI PRON TE TIJEN!

   Reply to this comment
  • Gregor Lato May 26, 23:14

   I merzitshem dhe here here kontradiktor, …edhe duhej te bente keshtu, edhe ashtu… mire e beri, me pas pse e beri, hajde merre vesh.
   Me thene drejten me duket se pasi ndodhin ngjarjet, analizat jane me te lehta, dalin shume heronj pas beteje dhe japin udhezime e bejne parashikime. Me shume ngaterrojne se sqarojne.

   Reply to this comment
 2. info analitike May 26, 09:11

  Ky i shkreti me keto citimet mbeti duke bere autogol. Po nuk do mend qe gomeret pjelle e PPSH-se do te ferkojne njeri tjetrin o shoku militant.
  E keqja jane ata si puna jote qe i bejne dua duke ferkuar njerin gomar e duke iu ndersyer gjithe urrejtje tjetrit nderkohe qe gomeret midis tyre merren vesh per bukuri.
  Qe te jesh ne paqe me ndergjegjen se pari duhet ta kesh nje ndergjegje e jo ta kesh zevendesuar ate me propagande zhurmuese.
  Bedriu, Viktori me shoke sillen si naive perballe maskarallekut te politikes. Jeni fajtore po aq sa politikanet per maskarenjte e politikes sepse fale propagandes dhe mbeshtetjes tuaj te palodhur ata kane vjedhur e sunduar njerezit pa meshire. Nuk mund ti lani mekatet tuaja me artikuj pacavure si ky sepse keni edhe ju pergjegjesite tuaja. Gazetari i mire eshte ai qe zgjon ndergjegjet e njerezve ne cdo shkelje te pushtetit dhe jo si kofini pas te vjelit kur tashme cdo gje ka marre fund.

  Reply to this comment
  • Po.Po May 26, 21:00

   Njeri me idjot se Info-anali, nuk besoj se mund te gjendet! Ai nuk di , as te debatoje , as te argumentoje e mohoje ato qe thuhen.Per te nuk ka rendesi problemi qe shtrohet , por personalizohet gjithecka , deri ne idjotesi !

   Reply to this comment
 3. Aliu nga Selenic May 26, 09:24

  JA C`FARE U SOLLEN SHQIPTARVE NE KETO 25 VJET KETA TE RREPUBLIKES SE HORRAVE.!

  1.JA REPUBLIKA E HORELLEKUT! Kur me 2 Prille te vitit 1991 vrate kater drejtues te parties demokkratikene Shkoder Nder ta Arben Brocin I cili eshte njeri nga drejtuesit kryesore te PD ne Shkoder. dhe askushe nuk u denua vetm se fajsuat shtetin e asaje kohe.!
  2. JA REPUBLIKA E HORELLEKUT !ku Sali Berishes do te aplikohet perseri ligji I luftes se Klasave. U hoqen specialistet me te mire dhe u vendosen injorantet dhe te pa aftite vetem thjeshte se ishin militante te Partise Demokratike. Kjo e detyroi trurin e kombit te marre rruget e arratise.
  3 JA REPUBLIKA E HORELLEKUT !Ku drejtesia shqiptare do te behet nga kursantet e Pleppave duke hequr juristet me te mire. Pra sote penalitete japin kursantet e plapave.!
  4. JA REPUBLIKA E HORELLEKUT !shprehja E duam shqiperin si gjith e Evropa.Bukure shume po ju ne Stasburge per reformen ne drejtesi desh u rrahet me grushta duke kundershtuar reformen qe Evropa dhe Amerika ua beri se per ju ase qe behej fjale, A mendoni se sa antievropian jeni more ku edhe sote edhe perse u be VITINGU ju kerkoni ta rrezoni me njemije marifete te ndyra.?
  5. JA REPUBLIKA E HORELLEKUT !mendoni se nga ju doli fatkeqesia jone Kombetar duke ngritur skamat Piramidale dhe duke I sjellur populli tone fatkeqesi ne Ekonomi qe rrenua te teren, dhe moret me qindra e mijra, jete, njerzore ku edhe sote e kesaje dite pasojat e juaj nuk munde te n dalohen ase te paramendohen se c`fare i bête ketij populli te mjere. Nen kembet tuja , nen thirrjet tuje jane mijra fatkeqe te vrare , te vjeter dhe te rije qe dergjen ne dhe te zi vetem nga qellimi I mbrapshte I juaj per ta shkermocure shqiperine.
  6. JA REPUBLIKA E HORELLEKUT !Dergimin nga qeveria juaj e dy mige per te goditur popullin e Jugut te shqiperise. Po keto akoma nuk I dini.? Ku i keni dy aviatoret qe edhe sote juen ne azil politike , Aviatore qe shpetuan popullin e Jugut te shqiperise duke mose zbature vendimin e Berishes per goditjen e popullit te Jugut..
  7. JA REPUBLIKA E HORELLEKUT !Perse beni sikure harron , apo sikure nuke dini asgje se cfare ka ndodhur. Si munde te vije ndermen kure qeveria juaj, lideri shpirteor I juaj qe edhe sote e keni perzeme I dergoi Nafte serbise. Nafte e cila vrau vllejzerit tane ne Kosov, te cilet donin lirin dhe pa varsin e tyre nga bisha serbe. Si thon ase kete nuk e dini.? Ja po ua kujtojme .
  8 JA REPUBLIKA E HORELLEKUT !Po Remzi Hoxha perse u zhduk besoi edhe per ket ju duhet te keni degjuar. A mendoni te nderuar , se nen kembet tiuja jane shume te zhdukure pa Nam e nishan sice eshte I shdukur Remzi Hoxha, U zhduk Trabicka, e shume te tjer si keto. E ja pra ju dhjetoriste, gjaku I tyre eshte nen kembet tuja mekatare e te cileve juve kerkoni ti therrisni per tu akomeduar perseri ne “Pushtet”(large qofte.!
  9. JA REPUBLIKA E HORELLEKUT !Aqe shume flete lideri I juaj per Kosoven. Po perse ky lideri juaj burgosi drejtuesit e ushtrise Clirimtare te Kosoves.? Pra ishte burgosur Heroi yne kombetar Adem Jashari si dhe Hashim Thaci e plote te tjere. A mendoni se ndofta edhe juve keni pergjegjesi per keto ne mos te pakte te keni ndergjegje te vrare, lidhur me c`fare ben qeveritert tuja qe edhe sote kerkoni ti riktheni ne Pushte per ti bere te zazat edhe me te madha kombit tone.
  10. JA REPUBLIKA E HORELLEKUT !Se si vajti puna tek juve nuke e di. A keni degjuar qe Partia Juaje dhe lideri I juaj ne vitin 1992-1994 penguan pajtimin kombetar. Me protekstin e turpeshem se nuk ka pajtim me “Komunistet” Pore per ironin e fatite tone keta fare lideresh refuzuan edhe samitin e Diaspores. Ja pra qe edhe pas 26 vjetesh keta vazhdojne te jen ne te njetat pozite antikombetare.! Koha ka ardhur qe ne viti 1990 qe shqiptaret te flasin me nje ze pore vazhdojne ta pengojne kate liderit tuja qe juve akoma nuk e din se punen e kujte bejne ata
  11. JA REPUBLIKA E HORELLEKUT !A mendoni hiq se ne kohen e qeverisjes se Berishes kishte ne shqiperi dhe hapsiren shqiptare 10 abetare . Duke u perpjekur per te shkatrruar drejteshkrimin shqiptare te vendosure me aqe munde e djerse edhe me gjake bile. Po kjo nuk ju konvergon fare.? Sote nen drejtimin e Partise socialiste, fale tyre kemi nje abetar te njehsuar.!Ky eshte nje sukses I madhe E turpshme per ju pjesmarres kure juve flisni per Universitete. I pate se sa falco ishin ato.? Po heqja e tyre eshte nje fitore per eliten e re shqiptare.? Juve duhet ta dini , mir se ka te rinje shqiptare qe nuk e kan para me sy fare Universitetin dhe me para moren shkollat dhe me para zune edhe vendet e punes ndersa studentet me nota te shkelqyera rrijne rrugave. Edhe per kete keni goje te thirrni kunder Ministrise se Arsimit.! Evrpopa I jep note Arsimit Shqiptar ndersa juve I therrisni, falco e duam shqiperin si e gjith Evropa. Ballafaqohuni.!
  12. JA REPUBLIKA E HORELLEKUT !. Si mendoni juve se vertet I sollet vendit lumturi.? Po a mendoni se per te fituar para liderit tuaj u rrafshuan tre fshatra ne Tirane nga shperthimi ne Gerdec. U dogjen per se gjalli 26 veta nga te cilet edhe femije. E kushe u denua per kete.? Askushe fare . Juve vazhdoi te therrisni per liderit tuaj pore ne kembet tuja eshte era e shkrumit te shpirtrave te pjekure per se gjalli. E ju vazhdoni te beni Parad.Ase ndergjegje te vrare nuk rreflektoni.! Ata jane moshataret tuaj qe u shkrumbuan per se gjalli.
  13. JA REPUBLIKA E HORELLEKUT !. Perse ate e cilesuat si organizate terroriste. Narko trafikante dhe kure e pate qe fitoi u veshte atye me te turpshme si trafikuese organesh. Ne vende qe te survejoni vendet ku gjenden mijra shqiptare te Kosoves te shdukur liderit tuaj survejuan dhe shpifen per luften e Lavdishme te ushtris Clirimtare te Kosoves. Si thoni juve julavderon kjo.Lutemi ballafaqoheni me keto qe nje qytetar I thjesh po ju penalizon.!
  14. JA REPUBLIKA E HORELLEKUT ! Dhe keni te “drejte “ te flisni per vjedhjen e votes. Asnjeher nuk keni fituar me drejtesi. Ne vitin 1996 juve I grabitet votat ne syte e te gjith botes .Bota u penalizoi.Berisha ne flaken qe e ndezi ne shqiperi u vetzgjodhe izgjidhej Presidente.Ja ku jeni. Ballafaqohuni.Sote e drejta e votes e shte ven ne baza te shenosha dhe monetermi eshte ne duart te sigurta duke garanture zgjedhje te rregullta, te lira dhe te nderdhme.Me kete kerkese juve kerkoni ta shkatrrini sistemnmin zgjedhiore qe te perfitoni juve, duke vjedhur si gjithnje votat.!
  15. JA REPUBLIKA E HORELLEKUT !Ne ate bulevarde ku juve protestuat jane kater veta te vrare bga dora gjelkatare e PDse me Sali E Lul Bashen ne krye. Nuk e dije se si nuk e degjoni gjemimen e atyre djemve qe u vrane me duar ne xhepa. Edhe perseri juve keroni pushtet.? Thirreni pak ndergjegjes, Kudo ku shkeln I, juve dhjetoriste, shkelni mbi viktimat 26 vjecare qe I shkaktuar ketij populli. Ne njeren dore keni mvajtur flaken per ta vra e djegur shqiperin ndersa nga ana tjeter hipokrizia e juaj nuk ka fude duke thirrur per lir e demokraci. Sote juev drejtoheni nga tradhetar dhe nga tradheti “patriotike” Besoi keni degjuar per ket ku Tradhetia Patriotike ka trenditur boten gjat luftes se dyte botriore ndesa sote ne paqe kjo tradheti trenditi ter shqiptaret.
  16. JA REPUBLIKA E HORELLEKUT !Sjellja e janullatesit ne kry te Kishes Autoqefale Shqiptare duke I hequar kishes son autoqefalin dhe nduke e ven nen huqmin e kishes Greke.?
  1. Per ta sabotuar ceshtjen ton Kombetare dhe per ti dhen Greqise shanse kunder vendit tone Berisha solli Janullatesin ne shqiperi . Ne zbatim te planit Ogurzi Berisha ne takim me Micitacesin realizoi 8 kerkesa te Greqise pa bere asnje kushtezim mer shqiptaret e Camerise te cilet edhe perse jan me shume se Minoriteti Grek ne shqiperi Berisha dhe PD nuk bene asnje kerekes per kete ceshtje. Ata realizuar 8 pikate si me poshte:
  1. Sjellja e Janullateseit ne shqiperi, me mandate per ne krye te kishes Autoqefale shqiptare dike I hequr kishes son Autoqefaline.!
  2. Pranuan dhe realizuan ngritjen e varrezeve Greke ne shqiperi ,Ky absurditet ku edhe ne ishim ne lufte me Italin dhe kata kerkojn ngritjen e varrezave jashte c`do arsyetimi llogjik.
  3. Nuk hoqen ligjinm e Luftese.
  4. Lejoi ngritjen e shkollave Greke ne shqiperi edhe ne ato njesi administrative qe nuk kishte minoritet Grek.
  5. Lejuan dhe realizuan rregjistrimin e popullsise me vetedeklarime, duke beret e mundur qe te rritete artificialishte numri I minoritetti grek ne shqiperi me shqiptaret ton autoktone.
  6. Lejuan dhe realizuan me vetdeklarimin per ceshtjen e fetare ku edhe ketu rriten atificialishte ceshtjen fetare ne favore te kristianizmit.
  7. Pranuan dhe realizuan dhenjen e 355 milje det Greqise ne kundershtim me aktet kushtetuese shqiptare. Ku keto dite filloi edhe ekzekutimi I pushtimit te detit tone nga Greqia .Dete te cilen e fallen keta HORRA.!
  JA REPUBLIKA E HORELLEKUT !qe ua solli Berisha ne keto 25 vjet Ballafaqoheni me keto fakte e pastaje flisni ju per per republiken tuaj te Horrave.
  Berisha me protesten e dates tre mujore po kerkon me cdo kushte te mbroje keto rreziqe je solli shqiperise e nuk dihet ndofte ne se vihet ne zbatim VITINGU Berisha dhe shpura e tije do te pergjigjet para drejtesise se vertete,! E pikrishte ne thelbe eshte VITINGU ai qe juve u detyroi te beni proteste pore e keni te kote nje gje te tille pasi ai do te behet pa nj e pa dy.!

  Reply to this comment
 4. shushica May 26, 09:30

  Nje analize e sakte si gjithmone z.Malaj…E ardhmja….
  Mendoj se ne Shqiperi ka nevoje per nje ndryshim rrenjesor….Ndoshta nuk eshte shumice ,por nje grup i madh shoqeror ,i ndryshem nga perberja por i afert ne qellime mund te ndryshoje me shpejtesi raportet e forcave….Jo imitimi 5 yjeve te Grillos ,por sipas shembullit te tyre….Ky grup eshte ne Shqiperi .Ai perfshin pjesen e kulturuar ,ambicioze dhe perendimore te rinise….jo ata qe paguajne diplomat….nje pjese te rendesishme te borgjezise prodhuese dhe inteligjences…berthamen idealiste moderne te PS por edhe te PD…Ne se Rama vazhdon me retoriken standart liberal utopiste…zgjedhjet do ti humbasi ne menyre spektakolare…Por ne se ben nje kthese te forte drejt te majtes moderne sipas stilit Sanders,Korby,apo stil godites te tipit Grillo ,Cipras,pa u bere merak per çfare ka rene dakord me Bashen ,duke stigmatizuar pengesat qe ka patur nga aleatet…edhe mund te arrije 75…80 deputete….Kam dyshim qe mund ta beje …
  Atehere nuk mbetet gje tjeter qe ose shumica e popullit te majte te nxjerre jashte loje Ramen ….ose te rikrijohet nje levizje mbi bazen e grupit shoqeror krejtesisht te paperzier me partite partite tradicionale ,tashme te futura ne nje rruge pa krye dhe te dekompozuar nga koha e gjate ne pushtet…Levizja e re postideologjike mund te veproje me sukses vetem me lider te rinj ,me ide racionale ,konkrete,terheqese dhe te kapedhme per njerezit …..Ky ndoshta do te ishte shndrrimi i domosdoshem qe do ta shkepuste perfundimisht shoqerine shqiptare nga primitivizmi anarkofashist berishian dhe nga retorika pa vlere e liderve historike dhe aktuale te te majtes …Nje popull i derrmuar ekonomikish,i tradhetuar politikisht dhe moralisht ,i lodhur menderisht meriton nje grup te rinj udheheqesish vizionare

  Reply to this comment
 5. arben muhameti May 26, 09:32

  Sepse ne kete vend nuk ka popull qe te cohet te mbroje qeverine e zgjedhur ,sepse u cuan per vetingun vetem disa pensioniste dhe manifestuan,te tjeret ne gjume .prisni nga Rama tju fusi ne pune te gjitheve ne shtet dhe tju beje milionera ,sepse votuat qe Rama te qeverise me matrapazet e lsi,sepse nuk kuptojme se pa pune nuk rregullohet shqiperia,sepse pa u hequr qafe politikane si Meta,Berisha<Ndoka <Duka,Basha,Mediu,tristanet e nokat ky vend prape do kapi fundin.

  Reply to this comment
 6. kastriot May 26, 10:26

  Mire qe nga komentet dhe lexuesit e komenteve nuk vuajmePo neser qe do te jete dite tjeter po ashtuDhe Shqiperia rrenohet cdo dite nga ana sociale se pari dhe ekonomikeCfar do te vijepas prentimeve me veting 300 mije vende pune qe pas 6 legjislatuara dhe afro po aq te pushtetit lokal do te ishin bere 3miljon e 600mijeEsigurte qe 3% qe kane ne pronesi Shqiperine do te shkojne ne 1% dhe popullsia Shqiperise do te ulet dhe 400 mije te tjereKeni nje pergjigje per keto dhe jo te shtyjme vitet me ‘reforma’ qe na paskan krijuar’ Republiken e vjeter’dhe tani do te krijojme ‘Republiken’e ‘Re’ bashke me’opoziten’ te llojit te vecante qe eshte ne qeveri dhe na qenka ‘opozite’per interesat’e ‘integrimit’ ‘euro-atlantik’ dhe pse ky integrim nuk qenka ne’dite’ jo te ‘mira’ pavaresisht Shqiperise do ti vine dite qe do te’ rilinde ‘me ata qe ‘vdiqen’dy Republika

  Reply to this comment
 7. Proletar me Kopan May 26, 10:42

  27 vite kemi punuar Kot .
  ç’fare fituam ?
  Skllaverimin ,
  Premtime ekonomike
  Shfrytezimin ne nivele qe nuk i kishim pare ndonjehere

  Kjo eshte tendenca qe zoterinjte Kapitaliste
  e Legjimitojne me KONKURENCEN ,
  Privatizimet , duke vjedhur te mirat e PERBASHKETA .
  Nje sulm FRONTAL botes se Proletariatit

  Skllever ?
  Me mire ishin sklleverit , te pakten hanin dhe Flinin .

  Njeriu eshte nje kafshe qe adaptohet .
  Adaptohet edhe per gjera qe nuk duhet ,
  Pershembull keto 27 vite u mesua te haje
  plera , te thithi Smogun qe eshte Helmues ,
  te qendroje ne trafik me ore per te shkuar ne pune , e po keshtu kur kthehet nga puna .

  Edhe ne stilin e jetes njeriu adaptohet ,
  Edhe se PUNON perseri eshte i varfer ,
  sepse Rrogat jane fASONIZUAR ,
  MJAFTOJNE VETEM PER NEVOJAT ESENCIALE .

  Por Info — analet jane te kenaqur sepse
  nuk jane tek kjo kategori ,
  per sot Fitojne diçka me shume ,
  POR harrojne qe femijet e tije e niperit Rrezikojne per kete SISTEM qe Info anali MbRON .

  Kjo situate Tani ESHTE edhe ne Europe .
  Para 10 vjeteve Motoja ishte :
  Puno , KANSOMO , vdis .

  Kurse sot motoja e KAPITALISTEVE eshte ::

  Puno , shqyeje bythen , VDIS .

  Vetem Enveri ndau pasurine ne menyre te drejte ,
  Pa stres , Ushqime Bio ,
  Shendetesi Falas , e shkollim
  Siguri sociale ku akoma marrin PENSIONE
  qe i garantoje ai sistem .

  Kot vini Verdall – Ky eshte sistemi qe keni Zgjedhur per te Jetuar .

  Reply to this comment
 8. Proletar me Kopan May 26, 10:48

  27 vite kemi punuar Kot .
  ç’fare fituam ?
  Skllaverimin ,
  Premtime ekonomike ELEKTORALE.
  Shfrytezimin ne nivele qe nuk i kishim pare ndonjehere

  Kjo eshte tendenca qe zoterinjte Kapitaliste
  e Legjimitojne me KONKURENCEN ,
  Privatizimet , duke vjedhur te mirat e PERBASHKETA .
  Nje sulm FRONTAL botes se Proletariatit

  Skllever ?
  Me mire ishin sklleverit , te pakten hanin dhe Flinin .

  Njeriu eshte nje kafshe qe adaptohet .
  Adaptohet edhe per gjera qe nuk duhet ,
  Pershembull keto 27 vite u mesua te haje
  plera , te thithi Smogun qe eshte Helmues ,
  te qendroje ne trafik me ore per te shkuar ne pune , e po keshtu kur kthehet nga puna .

  Edhe ne stilin e jetes njeriu adaptohet ,
  Edhe se PUNON perseri eshte i varfer ,
  sepse Rrogat jane fASONIZUAR ,
  MJAFTOJNE VETEM PER NEVOJAT ESENCIALE .

  Por Info — analet jane te kenaqur sepse
  nuk jane tek kjo kategori ,
  per sot Fitojne diçka me shume ,
  POR harrojne qe femijet e tije e niperit Rrezikojne per kete SISTEM qe Info anali MbRON .

  Kjo situate Tani ESHTE edhe ne Europe .
  Para 10 vjeteve Motoja ishte :
  Puno , KANSuMO , vdis .

  Kurse sot motoja e KAPITALISTEVE eshte ::

  Puno , shqyeje bythen , VDIS .

  Vetem Enveri ndau pasurine ne menyre te drejte ,
  Pa stres , Ushqime Bio ,
  Shendetesi Falas , e shkollim
  Siguri sociale ku akoma marrin PENSIONE
  qe i garantoje ai sistem .

  Kot vini Verdall – Ky eshte sistemi qe keni Zgjedhur per te Jetuar .

  Kam vite qe u them Nuk egziston e majte apo e djathte ,
  Por ju nuk deshironi te dini te Verteten ,
  POPULLI ka deshire te degjoje Premtime ILUZIONISTESH .

  Reply to this comment
 9. Mark uk May 26, 11:21

  Tash vendimet kena me i marr bashke me komunistat , edhe basha ka bo gabim qe ka bo kolaucion me ps pd duhet me qeverise vetem pa komunista

  Reply to this comment
 10. Bureto May 26, 13:29

  Analiza e z. Malaj, edhe pse dikujt i eshte dukur e gjate, eshte realiste. Politika shqiptare tregoi edhe nje here, sidomos keto tre-kater muajt e fundit, se eshte as me shume e as me pak: e LIGE, ose me mire te themi qe e nenshkroi vete ligesine e saj.
  Por te pretendojme se kjo politike e cuditshme (e tille e jona, sepse politika eshte arti i te mundshmes, domosdoshmeri per administrimin e jetes shoqerore dhe ndertimi i nje shteti e shoqerie te pranushme per shumicen e saj dhe jo ajo qe te sjell zorret ne fyt) do te largohet vetem me analiza te post factum, kjo nuk u sherben aspiratave qe vume me siper ne kllapa. Ato qe thote Malaj, i di kushdo. Pyetja shtrohet ç’do te behet? Cila do te ishte zgjidhja? Ne e kerkojme ate nga po ata qe ia kane nxirre jeten ketij populli, jo aq shume me varferi sesa me poshtersi. Jemi bere gazi i botes dhe kjo nuk na shqeteson. Thirrja ime do te ishte, si dhe here te tjera: Popull, mos i votoni! Jo bojkot! Bile sa me shume ne votime. Ka alternativa, edhe pse ne dukje jo dhe aq premtuese, ato duhen votuar, te pakten per te qene ne rregull me ndergjegjen.Sidoqofte edhe ato alternativa duhen provuar. Si mund te votohen shkaktaret e gjithe poshtersive dhe krimeve te ndodhura ne keto 27 vjet demokraci aq te deshiruar? Edhe keto parti te reja, jane parti shqiptare, me njerez publike shqiptare, qe nuk ka asnje rast te gjykohen per krime, korrupsion dhe integritet (aq sa lejon realiteti shqiptar). Gjithmone duhet te kete njefillim per kedo. pse keto qe kemi nga qielli na rane? Pse nuk u jepet shansi te jene nje faktor ndryshe, por thuhet sa thuhet, dhe perseri u fryhet bilbili per te votuar ato me mynxyresjelleset dhe ca te ashtuquajtura te vogla, por te vjetra sa dhe vete politika 27 vjecare. Ç’te mire u kane sjelle apo do t’u sjellin popullit kepushka si Spahiu kreshnik, Ndoka, Duka, Shehi, Dule, dhe jo pak nga te ashtuquajturat te majta, qe as u a mbaj mend emrat, por qe sillen njelloj ne politike kur grupimi i tyre, eshte ne opozite, pa zene ne goje edhe kaubojsin e famshem. Nderkohe eshte e tepert te citojme tripolaritetin PS-PD-LSI te imponuar nga prapakulisat e tyre, qe kane bere si kane dashur me kete vend. Fushata do te filloje sot dhe intelektualet e ndershem, patriotet qe e duan kete vend, njerezit e thjeshte, te cilet te dalin te pakten njehere mbi interesat e tyre te dites edhe pse legjitime, si puna, etj, dhe te tregojne se e refuzojne kete klase politike. Me veprimin e tyre do te ndihmojne edhe ecurine e reformes ne drejtesi, e cila do ta kete me te lehte pas shtatorit, te merret dhe ajo me ndeshkimin e te keqes. Aktoret kryesore politikes aktuale, ata qe jane shkaktaret e situates qe po jetojme, pikerisht se jane te tille, por qe ndjehen te fuqishme, po bejne çmos qe t’i shpetojne asaj. Me te dobet politikisht , por e perseris, duke mos u votuar, ata do ta kene me te veshtire te shpetojne dhe mos ndeshkohen edhe nga drejtesia per vjedhjet krimet dhe cdo te keqe tjeter qe do t’u vertetohet. Po nuk u be edhe kesaj here, qe rasti e solli se te gjitha partite garojne me vete, pra pakoalicione, atehere le t’i gezojme dhe le te merremi pastaj me analiza e qarje per ta. Keta te sotmit do t’i kemi edhe dekada te tjera, ne mos fizikisht skilet e vjetra, se natyra ka ligjet e saj, do kemi kelyshet e tyre, biologjike apo jo qofshin.

  Reply to this comment
  • Kali Tropojes May 26, 15:50

   Pershendetje Bureto dhe respekt per komentin.

   Se eshte apo jo realiste analiza, per kete mund te hahemi po deshe gjithe diten e dites me fjale, POR ajo qe mendoj se duhet theksuar eshte, se ne kushtet e politikave kaq te peshtira e te mjerueshme, si keto qe na kane ofruar per vite me radhe pardesybardhet dhe shembelltyrat e tyre, per mua si lexues me bindje te qendrueshme do te ishte kenaqesi te njihesha nga afer me analiza me te vlefshme dhe me ndikime me afatgjate ne formimin e mbare opinionit publik.

   Ajo qe fatkeqsisht shpesh vihet re eshte, se nje numer jo i vogel anal,- dhe pseudo-analistesh “post factum” e kane perqendruar vemendjen jo ke ndergjegjesimi dhe venia ne levizje ei masave, por ke konkurenca fitimprurese midis tyre.

   Fakt i kryer mund te quhet mosangazhimi i asnjerit prej tyre tyre ne qendrimin qe duhet te mbajne qytetaret gjate perzgjedhjes se perfaqesuesve te tyre. Bojkoti apo “vota e bardhe” eshte kundraproduktive dhe cilesohet prej eksperteve si shuplake e sovranit ndaj vetvetes, prandaj zgjidhja eshte pjesmarrja sa me masive ne votime dhe hedhja e votes ne kutine e duhur. Pas gjithe kesaj pervoje negative 25-vjecare, ajo vetekuptohet se ciles duhet t’i refuzohet kategorikisht. Alternativat, edhe pse pak te dyshimta, ato kurre nuk kane munguar.

   Reply to this comment
 11. MH May 26, 14:21

  Gjithe keto aktivitete me veprime antikombetare vijne nga restorantet e corbes serbe.Klienti i pare i corbes,Berisha i ngarkuar me pune kryetar Byroje grupi.Klientet e dyte grupi Argita & Basha te ushtruar me biznesin ne kosove me te ardhura te pa imagjinushme te fituara me “drejtesine” e padrejtesise mbi kurrizin e pa fajshem te luftetarve te UQK ne favor te racisteve serb.Ky duet grup, kurr nuk i treguan parat e fituara,as shkakun nga erdhi gjythe ky fitim.U ingranuan me vullnet e pasoin ne perberjen e grupit restorant “shlivovica” ta skalionit Serb,Berisha.
  Berisha e afroi Bashen qe heret ne Parti dhe qeveri.E ngarkoi ne shume poste,kudo tregoi paaftesi ne favor te interresit kombetar.Po i shkelqyer ne favor te interresit racist serb.Berisha e vendosi ne krye te partise duke eleminue Olldashin.Berisha improvizoj te besuarin zholin Basha me lojen e cadres.Asnji tjeter i dyte jo nuk do bente po nuk do pranonte ta bante nji loje kaqe te ndyre cadre.Deri ketu arrijne detyrat e ngarkuara nga agjentura e shlivovices.Meta i LSI ishte sherbetori i detyruar i Berishes per ti ardhur vije per vije interresave te Berishes si shperblim i mos burgosjes nga fakti i bllokut ne duart e Metes ku luanin mijra para korruptive per ne xhepin e tije.Ky bente lojen hipokrite me parime e filozofi te ndyra sa deklaroi se nuk do marr pjese ne votime pa opoziten.Ishte komplet i vendosur per qeveri teknike por si filozof hipokrit kerkoi qeveri besimi.
  Strumbullari i gjithe kesaj katrahure loje e flliqte e ka origjinen nga frika e Vettingut.
  Rama asht tregue i pa afte edhe pse na “shquhet” me batuta.Nuk dorezohet gjysma e qeverise nji loje edhe sikur te ishte e vertet e jo ma krejtesisht e pa vertet dhe artificiale.
  Ramen e mbeshtete e gjithe diplomacia perendimore aq ma teper qe ishte dhe ide program i diplomacise per tu ba rreforma ne drejtesi.
  Popullit duhet ti behet e kjarte qe PD dhe LSI nuk e duan reformen aq ma teper Vettingun.Asht shume e domosdoshme te votohet PS si prove e fundit per te mos humbur shpresen ne arritjen e qellimit te reformes ne drejtesi me paraprijes Vettingun.
  Cilindo subjekt ta votoni asnjeri nuk asht ma i pranushem se subjekti PS per aktualitetin qe po perjetojme.

  Reply to this comment
  • Joni May 26, 20:55

   Po ti edhe e shan per vete ramen se eshte treguar i paafte dhe pastaj thua ta votojme ps?! Ca te garantoj rama? Deshtimin e qevetisjes? Apo te vetingut qe ka deshtuar por injorantet se kuptojn akoma? Apo te garanton edi rama qe pasi ti mbledh votat e injoranteve si puna jote shkon e ben prape koalocion me lsi ose me pd?

   Reply to this comment
 12. bote e kalbur May 26, 16:31

  e pazare per pasurim
  ku vetem ata si uk mark
  shkruajne se jane te qete…..

  Reply to this comment
 13. s.h. May 26, 17:11

  ..Sakte, nuk e luan as topi, as Tani anonimi….!Kjo eshte gazetari dhe analize serioze…!

  Reply to this comment
 14. Lisi May 26, 19:08

  Ka disa editoriale qe Malaj,Islami e disa penexhinj te tjeter u eshte thyer maja e penes e kerkojne te gervishin per llogari te radhes faqet e bardha te gazetes “Dita”!E paspjegueshme kjo situate ose e imponuar ose se fundemi i jane bashkangjitur plehrave te politikes duke kuptuar se fundemi qe nga lexuesi ose populli nuk fiton asgje nga shalatanet para e lavdi!Nuk ka si shpjegohet ndryshe ky artikull i vonuar e i lodhur qysh ne paragrafin e pare.Z.Malaj me e thjeshta e kuptimplote eshte sensibilizimi i intelektualeve Shqipetar,vendosja e tyre perse jo ne çadren e demokracise e sensibilizimi i shoqerise civile duke i thene stop njehere e pergjithmone mos identitetit tone e sharlatarizmit politik ku te gjitha kahet te çojne ne Kine.Stop me perifrazime boshe n.q.se ju ka mbetur sadopak atdhedashuri,ndryshe bashkangjitjuni kesaj katrahure e me siguri dite te mira pasketaj,ose “Burra shteti ” ose “yje ne ngjitje”!Nuk mund e duhet folur me per imoralitet politik sepse e tille eshte politika ketu ,as per ideologji sepse tashme kartat e Rames tashme jane te lexueshme e per pasoje boshti i tyre tashme nuk eshte ideologjia por vizioni i se ardhemes se si e shikon !Ketu gjen vend teoria kineze e Cu En Lait qe shpesh nenvizonte se :Nuk ka rendesi si eshte macja por rendesi eshte te kapi miun”.Imagjinoni sikur populli i dhunuar e vrare nga lakenjt e politikes te qe futur ne çader,me siguri qe do ti qe ofruar shkopi i gomes policor e deklarata e ndonje miku qe “policia beri detyren”,ne te kundert futja e lakenjeve te politike e akuzuesve per vrasje,jo vetem qe u pershendet por edhe iu ofrua post ne qeverine kuislige te drejtuar nga Rama .Poshte diktatura e budallenjeve e stimuluar nga Spitali me i madh psikiatrik ne Bote e qe per fat te keq quhet Institut reabilitimi!Boll me me genjeshtra per nje popull qe tanime nuk i bene pershtypje asgje perveçese “Telenovelat Turke”!Shqipetaret e shqiperia tashme eshte e cfilitur mos e shtyni ne grope!

  Reply to this comment
 15. kris 1 May 27, 01:34

  ma mbushi mendjen top te votoj Edvinin por kam hallin se Edvini ja ka shitur voten Xha Brahos se LSi.
  Si mund ta evitoje Zoti Malaj qe vota ime te mos shitet?

  Reply to this comment
 16. populli para 90 May 28, 08:51

  Republika e hajdutllikut do ja ta theksoja une.tani do ti bejne Pazaret vete do te vjedhin sa te munden dhe ne fund nuk do te kritikoje dot njeri tjetrin.per Popullin nuk do te behet mire por per me budallain dhe injorantin me te madh len arsyen te kuptoje se dy Palette njesoj jane.

  Reply to this comment
 17. Adih May 29, 14:39

  Popull ,duhet ti largohemi cakenjeve te bajges PPSH. Me qe partite jane pa koalilicione ,votoni partite e reja ,ku nuk jane te perlyera ,ne kete gjeriz , qe na ka kundermuar sot e kesaj dite ,jo pak por 27 vite.Jepini shanc interesave te juaja dhe mbi te gjitha femijeve tane. O sot o kurre.
  Kemi 27 vite qe luhet me ne popullin , vidhemi ,poshterohemi ,e mbi te gjitha ,na kane vjedhur e rrembyer ne menyren me brutale dinjitetin .Kemi 27 vite mos harroni ,ku kemi provuar ,pare , te njejtat programe ,njelloj nga te gjithe ,mos zbatim i ligjit , shperdhosje kushtetutes ,mos ndarjen pronat pronareve te zevendesuar me pronare te rinj ,ku dje pa breke ne Byt..he ,e sot milionere me euro ,mos hapjen e dosjeve te sigurimit famekeq te diktatures
  staliniane ,politikaneve te ketyre 27 viteve qe i kemi ne te gjithe partite LSI,PS ,e PD .perdhunosjen qe na kane poshtereuar gjykatat e prokuroret nen drejtimin me shume kujdes nga politikanet e pardesyve te bardha ,sa me keq ta perdhunosh nje komb ,sa me te varfer ta lesh ,eshte me lehte per ti dirizhuar ,hajduti ,perdhunuesi nderohet ,i ndershmi vuan ,bile po ti kaloje caqet edhe zhduket fizikisht.
  Kjo u pa nga pislliku e interesi personal i E . Rames . Ligjin 449 qe e aprovoi Rama ,domethenia me e madhe ,duhet te mos preken ,ti gezojne e ti shijojne ,parate e vjedhura ,vilat,hotelet ne ajken e bregdetit ,
  tokat si ne mall te babes ,nga pashallaret ku i bene hesapet se do te ishin te perhershem .Rama i nxori ne prite 4 te mjeret ,pushkatuar nga shteti bandit shqiptar ,I ktheu kurrizin , duke i dhene Metes karigen e presidentit ,koalicion me PD ,dhe me plan prej tradhetari ,per shpetimin e barkes se shpuar te pardesyve te bardha te R. Alise..Tani te presin vettingun dhe reformen ne drejtessi ,ku jam me se i sigurte ,se nuk i ze gjumi naten ,Besoj Amerika ,do ja nxjeri ,parate grabitur popullit neper bankat neper bote.Natyrisht me nje gure vret dy zogj ,dhe i largohet perfundimisht ,politikave ,pro Ruse ,dhe vendosjen , me parti te reja ,pro perendimore ,ku eshte pa dyshim interesi i sigurte e afat gjate i Amerikes e i BE se.Popull mendoni per interesat e juaja , cdo njeri duhet te beje mire e ne kohe te duhur detyrat e veta ,behet fjala ku te hidhet vota ,Nje here ne kater vite ,keni shancet ne duart e juaja ,me ben pershtypje disa qe thone Rama po ben shtet ,e kane gabim eshte i njejte dhe ne as edhe ne nje menyre kundershtar i tyre ,kurse sa per parate e fshehura lerjani perendimoreve ne dore .Personalisht jam optimist ,do tme kujtoni.
  Te rroje Shqiperia .
  Respekte per shkrimin i nderuar z Viktor.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*