Reuters: Greqia zgjeron ujërat me 12 milje në detin Jon

February 11, 2019 22:38

Reuters: Greqia zgjeron ujërat me 12 milje në detin Jon

Greqia ka shumë gjasë që të deklarojë së shpejti shtrirjen e ujërave territoriale me 12 milje, në detin Jon.

Lajmi, është publikuar nga agjencia Reuters.

Sipas saj janë bërë lëvizje në drejtim të shtrirjes së ujërave territorialë në detin Jon, me 12 milje nga 6 që janë sot.

Sipas Reuters, konsiderohet se një gjë e tillë do të mund të zbuste reagimet që u shënuan për shkak të Marrëveshjes së Prespës dhe të lejojë krijimin e zonave ekskluzive ekonomike përreth Greqisë, Shqipërisë dhe Italisë.

Por do të mundte gjithashtu të ndezë tensione me Turqinë.

Agjencia prestigjioze e ka përfshirë këtë çështje në analizën me titull “Si kryeministri grek shpreson të zgjidhë enigmën e zgjedhjes së tij”.

“Kryeministri Aleksis Tsipras po implementon gjashtë muajt e fundit strategjinë për rizgjedhjen e tij, duke e drejtuar Greqinë nga një shpëtim i turpshëm dhe zgjidhjen e një konflikti shumëvjeçar me Maqedoninë”.

Por sipas Reuters, kjo është e një strategji e cila nuk po jep fryte, përderisa, më pak se tetë muaj nga mbajtja e zgjedhjeve të përgjithshme, partia e tij SYRIZA është shumë mbrapa në sondazhe.

o.j/dita

February 11, 2019 22:38
Komento

18 Komente

 1. mirel February 11, 22:44

  QELBESIRA TRADHETARE RAMUT
  VDEKJE TRADHETAREVE

  Reply to this comment
  • albi February 12, 09:28

   per te gjithe injorantet, shpjegim per here te 77…

   Zgjerimi i ujerave territoriale ne 12 milje eshte e drejte e cdo vendi. Shqiperia i ka ujerat territoriale 12 milje nga bregu! Greqia i ka 6, per shkak te problemeve me Turqine ne Egje! Vete e kane zgjedhur ti kene 6, e vete mund te zgjedhin ti cojne ne 12 milje, e kane gjithe te drejten!
   Ideja kryesore qe injorantet edhe me heren e 77 nuk do e kuptojne, eshte qe cdo vend ka te drejte deri ne 12 milje ujera territoriale. Aty ky distanca mes 2 vendeve eshte me pak se 24 milje (pra 12×2=24, klasa e pare fillore), ujerat territoriale ndahen me marreveshje.
   Kjo, per here te 77, nuk do te thote qe Greqia do hyje 12 milje ne ujerat territoriale te Shqiperise, dhe nuk do vije deri ne Himare, por do te zgjeroje (me te drejten e saj, te njohur nga gjithe marreveshjet nderkombetare), hapesiren e ujerave territoriale, dhe si rrjedhim, do te fitoje me shume hapesire nga marreveshja.
   Perseri, per here te 77, kete hapesire qe do perfitoje, nuk do e perfitoje ne kurriz te Shqiperise, por ne hapesiren matane ujerave tona.
   E di qe shume prej jush do kene nevoje qe ti rishpjegohet me detaje ky muhabet edhe per 22-23 here te tjera, po sot kaq kohe kisha.

   Hapni syte kur ecni ne rruge, mbase gjeni ndonje cope tru qe mund ti kete rene dikujt tjeter!

   Reply to this comment
   • Kuq e zi February 12, 10:04

    Nuk do perfitoje ne kurriz te shqiperise por matane ujrave tona?
    Matane ujrave tona nuk ndodhet zona ekskluzive ekonomike e jona?
    Eshte e vertete qe cdo shtet ka te drejten nderkombtare 12 mil por bregu kontinental jo ishulli ai e ka 6 pra kufiri detar shqiptaro grek ne kontinent ata ishull ne 12 mil ata 6
    Ketu qendron hileja ata duan te barazojne kontinentin me ishullin qe te perfitojne me shume zone ekonomike pra ne zonen tone ekonomike
    Dhe nje detaj jo i vogel pika e takimit treshe alb-gr-it nqs greqia shtrin 12 mil ne korfuz pika e takimit te tre shteteve spostohet me ne veri pra me pak zone ee per shqiperine dhe italine

    Reply to this comment
    • albi February 12, 11:00

     kjo qe thua nuk eshte e vertete! Nuk behet asnje dallim mes kontinentit dhe ishullit, rendesi ka qe te jene te banuara! Sipas kesaj logjike, Filipinet, Maldivet, Indonesia etj, qe jane arkipelag, kane 6 milje ujera territoriale. Ik e shikoje nje here mire sa uje kane.
     Dallimi behet: A eshte apo jo i banuar ishulli! Vetem kaq.
     Ishujt e pabanuar nuk kane te drejten e 12 miljeve, por vetem percaktojne kufirin detar. Dmth, per nje cope gur qe eshte 10 milje larg Korfuzit, nuk fillohet numerimi i 12 miljeve nga guri, por nga Korfuzi. Ama vija nga guri deri ne Korfuz, quhet baseline e Greqise. Ndersa psh. Othonoi eshte i banuar, dhe 12 miljet fillojne prej tij. Edhe vija nga Othonoi deri ne Korfuz, eshte baseline i bregut grek, pra nuk mund te pretendohet nga askush tjeter.
     Ketu nuk ka hile fare. Ti po thua: Situata e tanishme (12 milje AL, 6 milje GR) eshte me e favorshme per mua. Ama ne momentin qe Greqia shtrihet ne 12 milje (gje qe e ka plotesisht te drejte), ooo, prit se na e paskan me te futur.
     Ty dhe shume te tjereve mund t’u duket argument ky, por nuk eshte i tille.
     Dhe ketu nuk po flas per marreveshjen, nuk e di si po behet, e kur te publikohet do flasim. Une po flas mbi parimet ku do zhvillohet marreveshja, dhe keto jane te pranuara nga palet.

     Reply to this comment
     • albi February 12, 11:56

      dhe meqe ra llafi, Greqia deklaron 10 Milje ujera territoriale, jo 6 milje. 6 milje ja njeh Turqia ne Egje!

 2. Zigur Qarri February 11, 23:13

  Kater vraret e 21 Janarit dhe akuzat ndaj Berishes per shitje e Detit,sollen Ramen ne pushttet.
  Vetem Detin ka dhuruar Rama?”Ish-ministri i jashtëm serb Vuk Jeremiç,tregon kush po punon për ndarjen e Kosovës: Soros, Rama,
  Thaçi, Vuçiç…”Perse etikon aq shpesh te tjeret Edvin Rama,Esat Toptan?Per gjithshka qe akuzon Rama,eshte vetem per ti bere
  paraprite akuzave per ate qe ka bere vete.Ore,çfar beri Rama me ato 613 kg kokaine qe u kapen ne Durre?E perdori vete,apo
  e shiti,apo te dyja?Gojet e liga thone,se Rama nuk kishte besim tek asnje,prandaj e magazinoi ne Kryeministri.Ne fakt,Rama e
  ktheu Kryeministrine ne studio dhe salle basketbolli,perse jo edhe magazine droge.

  Reply to this comment
 3. Socialisti i Ndershem February 12, 00:00

  Ja dhe “Reuters” u fut ne Kazan.
  I Madhi yne, Balla dhe i Vogli minister i Jashtem nuk kane thene gje akoma.
  Armiku i jashtem bashkepunon me Saliun per te permbysur pushtetin popullor por dora e hekurt e Lleshajt do te bjere pa meshire mbi ta.

  Reply to this comment
 4. Hani mut, qeras qeveria. February 12, 00:26

  Jo 12 milje, por 120 milje. Qijani robt atij populli. Nuk meriton veç te mbetet skllav.

  Reply to this comment
 5. andrea February 12, 01:23

  Kjo eshte dhe nje nga kepurdhat e edi rames te dala nga marreveshja anti kombetare me greqine.
  Poshte krimineli edi rama dhe qeverisja e korruptuar dhe antikombetare e partise socialiste.

  Reply to this comment
 6. fteri February 12, 08:33

  Një faqe të tmerrshme në historisë e moralit çënjerzor ka shkruar gjenocidi grek me vrasjen e shpërnguljen me dhunë të 200.000 çamëve jan të përzënë me dhunë larg vatrës tyre amtare,prej Filatit e deri na Prevezë.

  Ata që kan mbetur në zonat e qamërisë ,por brenda shtetit Grek kan frikë të shprehen në gjuhën e mëmës shqipëri ,pasi grushti i egër i shtetit diktatorial nacionalist shovinist grek do binte dhe ka rënë mbi ta pa mëshirë.

  PEVEZA – qyteti më jugor i Çamërisë ,ka një popullsi prej 15-20 mijë banor ,renditet gjithëmon pas Janinës.

  Duhet ta dini se Preveza para 120 vjetësh ka qënë kryeqendra e atdhetarizmit shqipëtar ,është fjala për vitin 1879 kur Preveza ziente nga shqiptarizmi .

  Në shtëpinë e Patëriotit e atdhetarit të flakët Abedin Dinos u mblodhë gjithë paria e shqipËrisë ,prej Prevezës ,Jugut të shqipërisë e deri në Mitrovicë veriore (Kosovë) për mbrojtjen e trojeve etnike shqiptare.

  Janina ka qenë kryeqendra e shqiprisë së poshtme epiri (jugut) aty njëherë e në një kohë shumë vite të shkuara ka qenë shqipëri është dheu shqiptar toka e të parve tanë.Po ç’ti bëshë ? Motet bënë te tyre …….

  Fjala e urtë popullore thotë :”Grekëve edhe kur ofrojnë dhurata nuk duhet t’ u besosh”
  Ndërkoh ne shqiptarët me shtet të dobët imazhi i kalit të trojës rishfaqet sërishë në pranverën e përgjakshme të v. 1997 kur u ngrit flamuri grek ,por ishte kërcënimi amerikan dhe turk që i frenoi hovin shovinist grekët e pa basë ,andarve të rij.Por si në atë vit edhe sot në v. 2019 kërcitën dhëmbët për zgjerim teritoresh .

  Ndërkohë në Tiranë ,shtetarët e Sali Shpellarit i servilosen me shitjen e detit kryegjernralit të asfalisë greke të veshur me veladon fort lumturisë tijë JANULLATOSIT ,pëveç të tjerave arriti të hedhë baltë mbi figurën emlematike shqiptare dhe Fanolin e madh.

  Greqia është aq e rrezikshme sa gjatë shtetësisë së sajë 170 vjeçare vetëm i ka zgjeruar kufijtë e sajë.

  Argumenti ! :
  -Po ti hedhim një sy hartës së shtetit Grek konstatojm :

  Në v.1832 ajo fitoi pavarsin. shteti i ri shtrihej në kufijtë e tijë natyralë.Në veri kufizohej me Gjirin e Artës .Përfshi PELOPONEZIN ,Stera Ellada ,Eubenë dhe ishujtë Ciklade .
  Sipërfaqja 50.000 km/katëror .

  Në vitin 1864 nisë zgjerimi filletar :
  -Përfiton një sërë ishujsh përgjetë Jonit ,mes të cilve edhe Korfuzin e famshëm dhe Leukadet .

  -Në vitin 1882 pas kongresit të Berlinit i jepet Thesalia ,dhe ishujt mbi Eube.Dështon në gjallërimin e Epirit si pasojë e qëndresës së Shqiptarve me në krye Lidhjen shqiptare të Përzerenit,si dhe ndikimin e jashtë zakonshëm të Abdyl Frshërit e Abedin Pashë Dinos (Ministër i jashtëm i perandorisë osmane )

  Pas rënjes së perandorisë osmane në v. 1913 me përkrahjen e fuqivee europiane u shkëput thela e majme :
  -Në veri greqia fitoi pjesë të Maqedonisë dhe Epirin e jugut.
  -Merr edhe Kretën .Po kështu edhe ca ishuj të rëndësishëm përgjet gjysmës perendimore të bregdetit Turk.
  Në v. 1923 përfshinë brenda kufijve edhe Thrakën Lindore.Ndërsa :
  Në v. 1946 mer ishujt DODAKANEZË që i kishë patur ITALIA
  Kështu Greqia shoviniste arrinë një shtrirje gjografike prej 110.000 km /katëror ,arriti të mbidyfishojë tokën e sajë.

  NDËRSA -SHqipëria vetëm është tëkurrur edhe me tradhëtinë e faljen e fundit të teritorit detar Greqisë nga satrapi S.Berisha dhe firmë të Lulzime Bashës.

  Kujdes Edi Rama mos i fal asnië cëntim detë greqisë se do ikësh për lesh,mjaft toka shqiptare ka gllabruar Greqia .

  Reply to this comment
  • mirel February 12, 13:36

   Per cfare i tregon gjithe keto o ramist i mutit. E mbroni si lavire dhe tani i thoni kujdes. Ai e ka bere shitjen, juve e merni per dore ti tregoni perallat e cameve

   Reply to this comment
 7. Luani February 12, 08:48

  Pse nuk e vini kete lajm ne faqe te pare qe ta shikojne te gjitha se sa “parimore” eshte kjo qeveri e Rames qe i paska falur (jo shitur si Saliu) det Greqise? Do ishte nje rast i mire per te pare te gjithe surratin e hipokritit Rama.

  Reply to this comment
  • mirel February 12, 13:38

   Sepse dhe Dita eshte e shitur dhe e paguar nga fondet sekrete greke. Gjithmone ka mbajtur anen e tradhetise ne kete rast. Kane qene aneksi i Temes. Cfare servirte Tema e pasonte Dita. Dhe kjo politike vazhdon

   Reply to this comment
 8. Pellazgos February 12, 10:46

  Al-bania zoti me comentin fteri u be state nga “Rilindasit” turq si Frasherllinjte,Ismail Beu etj,kurse Arvanitasit Epirote luftuan per Kombin e tyre Greke.
  Tani pse “Rilindasit” shkuan tek Dum Baba dhe nuk donin Lirine nga Osmanet kete ekuacion duhet ta zgjidhim.
  Arvanitasit Epirote Greke,”Rilindasit” turq,se kush ishin Shqipetaret nje Zot “e di”.

  Reply to this comment
 9. Messerschmidt February 12, 11:08

  Eshte e kote……per 30 Vjet max. nuk do te kete me gerrrrrrrrrrrrqqqqiiiiiiiiiiiiii!

  Reply to this comment
 10. filati February 12, 13:05

  Cfar ndodh Greqia mer detin Serbia teritor nga Kosova dhe kemi aleat SHBA.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*