Revoltohen myslimanët në Durrës: Nuk e duam Nënë Terezën te xhamia

May 26, 2016 10:39

Revoltohen myslimanët në Durrës: Nuk e duam Nënë Terezën te xhamia

Forumi Mysliman reagoi me zemërim ndaj vendosjes së muzeut të Nënë Terezës pranë xhamisë së qytetit të Durrësit.

“Figura e një misionare të krishterë dhe bamirëse nuk mund të jetë një justifikim për një veprimtari të tillë pikërisht në shkallët e Xhamisë së Madhe të Durrësit.

I nderuar Kryetar i Bashkisë së Durrësit… Kemi besimin se ju këtë akt nuk po e bëni për të provokuar ndjenjat e besimtarëve myslimanë, të cilët nuk ndjehen të përfaqësuar nga kjo figurë. Durrësi ka nxjerrë plot figura fetare apo edhe jo-fetare, të cilat meritojnë një respekt dhe vëmendje të veçantë nga ana juaj, fjala vjen ish-kryetari i kësaj bashkie Hafiz Ali Podgorica apo Hafiz Mustafa Varoshi etj. Këto figura fetare dhe shumë të tjera, që kanë dhënë një kontribut real për Durrësin janë më afër realitetit tonë të përditshëm dhe me shërbimin e tyre i kanë shërbyer qytetarisë dhe harmonisë ndër-fetare. Normalisht ne ndjehemi të shqetësuar nga ky politizim i skajshëm që i bëhet figurës së “Nënë Terezës”, e për më tepër që kjo të ndodhi në një vakëf, pra në shkallët e Xhamisë së Madhe të Durrësit.

Ne ju bëjmë thirrje që të rishikoni vendimin tuaj dhe ky veprim i ndërmarrë nga vullneti juaj i mirë të mos marri keqkuptimin e publikut tonë dhe të ngjyresave negative për ju,” thuhet në deklaratën e FM.

May 26, 2016 10:39
Komento

17 Komente

 1. drini May 26, 10:48

  Po shkruani shqip MBISHKRIMET more te paudhe se u bete turpi i botes

  Reply to this comment
 2. Lpl. May 26, 11:32

  Skane faj mislimanet Durresi ka pasur ne 1480 ten 60 mije banore te gjithe te Krishtere dhe ngelen vetem 2000 mije te gjithe ja mbathen neper Evrope ne ate kohe qe administrimin do ta merrshin Turqit nga Venediku dhe tani eshte i mislimaneve e ta gezojne Durresin e gjithe Shqiperine me mrapambetjen e injorancen e tyre qe i kane sjelle gjith Ballkanit .Ky eshte qytetrimi Islam ku te vene kemben e bejne te veten ate vend e se leshijne me kemi shume raste Palestinen Anadollin Ballkanin Dikur edhe sot kemi pase rastin e Qipros e te Kosoves .

  Reply to this comment
 3. Darius May 26, 11:46

  Mire e kane,ca eshte kjo Nene Tereza aty….
  Nene Tereza ose muzeumi duhet bere brenda ne xhami,jo jashte saj.

  Reply to this comment
 4. Mark uk May 26, 11:52

  Sikur te ishin pyetur ky dhoj njerzish,as cmimin nobel nuk do ta merrte ajo qe gjith bota e quan NANE. Kta tipa qe edhe shesin dengla qe kemi toleranc fetare,nuk jan kerku me cfar bluan zemra e tyre.Komuniteti musliman ne Shkoder nuk lejoj qe busti i NANE TEREZES te ngrihej ne Xhabiaj se kjo lagje ka shume te besimit musliman.Nuk lejuan qe kisha e kthyer ne xhami ne kala Rozafa te restaurohej me fondet e ambasades amerikane.Dhe ma e keqja nuk lejuan qe fotoja e that e Nane Terezes te vendosej ne pasaportat shqiptare.Pra per toleranc as qe bahet fjal,vetem se nuk mund te bajn si ne Nigeri veten se kan frige.E di se pjesa ma e madhe e mirpret naltesimin e saj.

  Reply to this comment
 5. Amerikani... May 26, 13:01

  Nqs Nene Tereza nuk perfaqeson musulmanet shqipfoles, dhe keto te fundit nuk ndjehen krenare per kete figure boterore, atehere keta mjerane ke perfaqesojne, dhe kush i ben ata te ndjehen krenare???!!!…Po jua them une…Kush nuk do dhe nuk ndjehet krenar per figura madhore si Gjergji i Madh apo Nena bamirese e gjithe botes, perfaqeson fekalet e jashteqitura nga perdhunimi 500 vjeçar i bab-dovletit, dhe vetem ai llum ne te cilin jane zhytur, i ben te ndjehen mire…!!!

  Reply to this comment
 6. Amerikani... May 26, 13:01

  Nqs Nene Tereza nuk perfaqeson musulmanet shqipfoles, dhe keto te fundit nuk ndjehen krenare per kete figure boterore, atehere keta mjerane ke perfaqesojne, dhe kush i ben ata te ndjehen krenare???!!!…Po jua them une…Kush nuk do dhe nuk ndjehet krenar per figura madhore si Gjergji i Madh apo Nena bamirese e gjithe botes, perfaqeson fekalet e jashteqitura nga perdhunimi 500 vjeçar i bab-dovletit, dhe vetem ai llum ne te cilin jane zhytur, i ben te ndjehen mire…!!!.

  Reply to this comment
 7. Amerikani... May 26, 13:02

  Nqs Nene Tereza nuk perfaqeson musulmanet shqipfoles, dhe keto te fundit nuk ndjehen krenare per kete figure boterore, atehere keta mjerane ke perfaqesojne, dhe kush i ben ata te ndjehen krenare???!!!…Po jua them une…Kush nuk do dhe nuk ndjehet krenar per figura madhore si Gjergji i Madh apo Nena bamirese e gjithe botes, perfaqeson fekalet e jashteqitura nga perdhunimi 500 vjeçar i bab-dovletit, dhe vetem ai llum ne te cilin jane zhytur, i ben te ndjehen mire…!!!..

  Reply to this comment
 8. Amerikani... May 26, 13:03

  Nqs Nene Tereza nuk perfaqeson musulmanet shqipfoles, dhe keto te fundit nuk ndjehen krenare per kete figure boterore, atehere keta mjerane ke perfaqesojne, dhe kush i ben ata te ndjehen krenare???!!!…Po jua them une…Kush nuk do dhe nuk ndjehet krenar per figura madhore si Gjergji i Madh apo Nena bamirese e gjithe botes, perfaqeson fekalet e jashteqitura nga perdhunimi 500 vjeçar i bab-dovletit, dhe vetem ai llum ne te cilin jane zhytur, i ben te ndjehen mire…!!!…

  Reply to this comment
 9. Amerikani... May 26, 13:04

  Nqs Nene Tereza nuk perfaqeson musulmanet shqipfoles, dhe keto te fundit nuk ndjehen krenare per kete figure boterore, atehere keta mjerane ke perfaqesojne, dhe kush i ben ata te ndjehen krenare???!!!…Po jua them une…Kush nuk do dhe nuk ndjehet krenar per figura madhore si Gjergji i Madh apo Nena bamirese e gjithe botes, perfaqeson fekalet e jashteqitura nga perdhunimi 500 vjeçar i bab-dovletit, dhe vetem ai llum ne te cilin jane zhytur, i ben te ndjehen mire…!!!……

  Reply to this comment
 10. Amerikani... May 26, 13:05

  Nqs Nene Tereza nuk perfaqeson musulmanet shqipfoles, dhe keto te fundit nuk ndjehen krenare per kete figure boterore, atehere keta mjerane ke perfaqesojne, dhe kush i ben ata te ndjehen krenare???!!!…Po jua them une…Kush nuk do dhe nuk ndjehet krenar per figura madhore si Gjergji i Madh apo Nena bamirese e gjithe botes, perfaqeson fekalet e jashteqitura nga perdhunimi 500 vjeçar i bab-dovletit, dhe vetem ai llum ne te cilin jane zhytur, i ben te ndjehen mire…!!!…..

  Reply to this comment
 11. Nickname May 26, 13:24

  Kete vend e kane shti ne dore muslimutat prandaj as ka be as ben as ka per te be ndonjehere prokopi

  Reply to this comment
 12. miri May 26, 14:45

  tolerance fetare ne Shqiperi !!!

  Reply to this comment
 13. Mark uk May 26, 15:05

  labivlore: Te tjerat besoj i kuptove,sikur nuk ju pelqej cfar shkrove.Nuk me vjen keq,mbroj me fanatizem o i shkulluari ne Arabi.

  Reply to this comment
 14. Artur May 26, 15:15

  Nuk kane faje keto mejkerr morrat qe ankohen se jua kemi dhene ne ATEISTET/laike kete te drejte qe te ankohen. Por laiku sic ta jep te drejten ashtu dhe ta heq. Keshtuqe i bej thirrje te gjithe besimtareve Mysliman, Krishtere, Ortodoks, Bektashi apo cfare do qe te jene te bejne kujdes e te mos na hapin barkun.

  Po ne Laiket, ateistet qe degjojme por**et e ketyre nje here arabisht, pastaj greqisht e pastaj kembanat me rradhe cfare detyrimi ju kemi?

  Shqiptare ne shpirt eshte ateist e kush thote te kunderten eshte pjelle e keqe dhe antishqiptare.

  Reply to this comment
 15. krenar May 26, 15:44

  Nuk ka musliman ne shqiperi qe e do NENE TEREZEN. dhe ata politikane (muslimane) qe hiqen pro perendimor nuk e duan, por ua do politika ti bejne lavde. Sa keq qe Nene TEREZA ka lindur ne kete vend.

  Reply to this comment
 16. nardi May 26, 23:12

  Doni me per tolerancen fetare te shqiptareve?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim