Rezoluta e anëtarësimit, Rama: Mungesa e opozitës, një arsye për kritikët

May 24, 2018 12:03

Rezoluta e anëtarësimit, Rama: Mungesa e opozitës, një arsye për kritikët

Kryeministri Edi Rama ka folur për projektrezolutën  e anëtarësimit që do të miratohet në Kuvend.

Përgjatë fjalës së tij në Kuvend, Rama tha se mungesa e opozitës në parlament i jep mundësi atyre që janë kritikë për të thënë se nuk ekziston fryma e bashkëpunimit në kërkesën e marrjes së negociatave.

“Një parti braktis sallën kur bëhet fjalë për një rezolutë me interes kombëtar. Duke u votuar vetëm nga ne kjo rezolutë, kthehet problem në përpjekjen tonë për të bindur vendet anëtare sepse është rezolutë e njëanshme dhe cilido që është kundër çeljes së negociatave, këtë rezolutë mund ta ketë një arsye më shumë për të thënë se Parlamenti shqiptar nuk është unanim për çeljen e negociatave,” tha ai.

Rama vijoi së thënuri se faji nuk është i vendeve anëtare, pasi këto të fundit nuk kanë kohë e mundësi të thellohen e të mësojnë se si qëndron e vërteta.

“E vërteta është se absolutisht të gjithë ata që merren me Shqipërinë, edhe ata që janë në pozicion kundërshtues, e kanë të vështirë të kuptojnë se si ka mundësi që Shqipëria është i vetmi rast në gjithë historinë e procesit të integrimit që nuk ka konsensus dhe unitet në komunikimin me të huajt, por ka një opozitë që nuk lë gur pa lëvizur për ta shkatërruar procesin”, deklaroi Rama.

Kreu i qeverisë nënvizoi se edhe në Maqedoni e Bullgari, ku ka shumë konflikte politike, kur vjen puna për Evropën politika bashkohet.

“Në Maqedoni e dimë sa e vështirë është bashkëjetesa shumicë-opozitë, por kurrë nuk ndodh kjo që ndodh këtu te ne; Në Bullgari jeta politike është shumë konfliktuale, por qysh kur nisi përgatitja për presidencën bullgare, shumica dhe opozita u ulën në tryezë dhe u bënë bashkë sepse brenda kufijve ka mendje të ndryshme, si në çdo familje, por jashtë kufijve populli dhe flamuri janë një”, u shpreh Rama.

s.a/dita

May 24, 2018 12:03
Komento

13 Komente

 1. Socialisti i Ndershem May 24, 12:28

  Retorike Boshe, e Peshtire, Deshperuese dhe Mjerane.
  Mjerim i madh te kerkosh t’u mbushesh mendjen njerezve se :
  – Ne e duam Shqiperine dhe Ata jo.
  – Ne e duam Drejtesine dhe Ata jo
  – Ne e duam Ligjin dhe Ata kane frike.
  – Ne e duam Europen dhe Ata jo.
  – Ne jemi Drita dhe Ata Erresira.
  – Ne jemi Pasteria dhe ata Ndyresia.
  – Ne Gjithe te Bardhat dhe Ata gjithe te Zezat.
  A thua se NE POPULLI nuk kemi Sy dhe Veshe, nuk kemi Tru per te gjykuar per ate qe Shohim, Degjojme dhe Jetojme perdite.
  A thua se ne nuk shohim se kush po qeveris qe nga maja e piramides dhe deri tek ai nenpunesi i thjeshte.
  A thua se ne nuk e shohim se kush po pasurohet perdite, kush po behet pronar toke dhe trualli, kush po nderton shtepi, kulla, vila e pallate.
  A thua se ne nuk e dime qe ne te gjitha kancelarite n’a eshte perplasur dera ne fytyre jo vetem me bezdi por edhe me neveri te shprehur here- here qarte fare.
  A thua se nuk e kuptojme se mosdashja nga Europa nuk vjen as nga veprimet e Lulit, as nga rrefimet e nje apo 100 “Babaleve”.
  A thua se sot nuk e dine te gjithe socialistet anembane Shqiperise qe me kupolen e sotme rilindase NUK I LIDH ASGJE pervec sigles “PS” qe qellimisht nuk zevendesohet ashtu sic j’u nderrua Ngjyra, Sigla dhe me e rendesishmja MISIONI qe kjo parti kishte.

  Reply to this comment
  • Xxx May 24, 12:48

   Csy e vesh ke ti or derdemen? Nuk shikon ca bejne? Nuk votohet nga opozita rezolita per antaresim. E kujt i plas per Ramen dhe Bashen? Ketu behet fjale per te ardhmen tone si popull.

   Reply to this comment
   • Une... ti... ne te gjithe... May 24, 23:00

    O socialist i ndershem! Ne baze te atyre qe po shkruan ketu do te doja te pyesja nje pyetje te thjesht: mir sociakist ke te drejt te shpallesh veten, po nderin ku e gjete??? A mos valle ta dhane luli me berishen pasi ti palluan nene, moter, grua e bije e cte ka pragu!!

    Se e vetmja mundesi qe te jesh edhe socialist edhe i ndershem edhe te shkruash ne kete menyre eshte qe te te kete shkerdhyer sala dhe te ta kete dhene nderin me certifikate te vulosur nga p…i i sateme!!!

    Reply to this comment
  • X Pseudo-Socialistin e "Ndershem" May 24, 13:15

   Ne radhe te pare ti nuk perfaqeson popullin, po Shqupin, dhe Shqupi nuk perfaqeson popullin, po klanin Berisha!
   Pra gjate gjithe komentit tend, ne vend te fjales populli, duhet te kishe shkruajtur, SHQUPI, e ja si vjen;
   A thua se ne SHQUPI nuk kemi sy apo Babale, nuk kemi Lulezim per te gjykuar per ate qe shohim.
   A thua se nuk e shohim se kush po pasurohet perdite kush po behet pronar trualli dhe toke, kush po nderton vila e pallate.
   Ne nuk duam t’ju nxjerrim te palarat, u mjaftuam vetem me nje Babale, se po te kishim dashur, ju kishim bere 100 filma me Babale, vetem se nuk duam, mbasi na dhimsen Shqiperia e Shqiptaret, duam qe te futemi ne BE, per kete arsye edhe nuk kemi marre pjese sot ne parlament, sepse kishim frike se maxhoranca do te votonte kunder, dhe pastaj do te thoshte qe kemi qene ne qe kemi votuar kunder hapjes te bisedimeve.
   Besoj qe u kenaqe ti o militanti i Shqupit!

   Reply to this comment
   • Socialisti i Ndershem May 24, 13:46

    Perpara se Rilindja te rrembete PS socialistet ishin vetem socialiste.
    Sot jane ndare ne grupe :
    – te ndershem,
    – te bindur
    – te genjyer
    – te zhgenjyer
    – te braktisur
    – te harruar
    Dhe ne IDIOTE si puna jote.

    Reply to this comment
    • X Pseudo-Socialistin e "Ndershem" May 24, 15:20

     Nuk me intereson politika ne vetvete, me intereson vetem Shqiperia dhe bashkekombasit e mi, megjithate jam ne gjendje te verifikoj realitetin edhe pse nuk jetoj aty, pra jam ne gjendje te konstatoj se kush ja ka me hile Shqiperise.

     Reply to this comment
    • Dibrani May 24, 15:37

     Socialisti i ndershem
     Ke fol drejt per gjith’cka thua
     Vetem mos ve emra te till si Socialisti i i ndershem

     Mendoj qe politik-berja dhe kritika te behet si qytetar i nje vendi dhe jo si militant e nje grupi.
     Mua nuk me intereson partia qe ti simpatizon ,..por mendimi
     Gjithsesi e kuptoj provokinin ,…thjesht dua qe Shqiperia te zhvishet nga militantizmi,qe te nis llogaridhenja nga shtetaret

     Reply to this comment
    • Xha Braho May 24, 17:16

     Kete percaktorin “i ndershem” pse ma ve gjithmone nga pas. Apo si ato prostitutat e perjashtuar nga bordellot per superkurveri. dhe qe pergjerohen naten e diten per ndershmeri. YYTTT fare muti qe e ben pis fjalen socialist. Ti je nje BQ SHQUPI

     Reply to this comment
     • Socialisti i Ndershem May 24, 18:21

      Une isha socialist dhe mbeta socialist.
      Nuk u ripolla, ashtu si ti, nuk u bera rrace mut si ti.
      Dhe sa per dijeni, fakti qe nuk pranova te hyj e te dal prape andej nga kam dale me ben Te Ndershem, ndryshe nga gjithe plehrat si puna jote qe keni qelbur gjithe vendin.

 2. Amerikani May 24, 12:44

  Opozita nuk voton projekrezoliten!

  Kulmi…

  Çfare duhet te bej me kjo opozite per te treguar qendrimet e saj antishqiptare??

  Reply to this comment
 3. X Pseudo-Socialistin e "Ndershem" May 24, 15:22

  Nuk me intereson politika ne vetvete, me intereson vetem Shqiperia dhe bashkekombasit e mi, megjithate jam ne gjendje te verifikoj realitetin edhe pse nuk jetoj aty, pra jam ne gjendje te konstatoj se kush ja ka me hile Shqiperise.
  Idiotet si ty i kane dhene voten tradhetareve te atdheut, atyre qe kane bere krime, kane vrare e kane zhvatur, pra i keni bere aq te keqia asaj shqiperie qe Enveri para jush ishte njeri i shejte.

  Reply to this comment
  • Socialisti i Ndershem May 24, 16:19

   Ne socialistet jemi specie te rralla.
   Ne e besojme ate qe thote kryetari yne pa pike hezitimi dhe pa hije dyshimi.
   Ne e besojme se Luli vodhi miliona me Rrugen e kombit por nuk besojme se Rama me PPP dhe lejet e ndertimit fiton shumefish me teper.
   Ne e besojme kur n’a thote se Meta me bllok po grabit dhe ngrihemi e japim jeten por po ne e besojme kur thote se Meta eshte burre i mire, e besojme edhe kur e ben President dhe po ne e besojme se Meta dhe LSI jane e keqja me e madhe.
   Ne e besojme kur thote se eshte rritur ekonomia dhe rritur punesimi por harrojme qe mezi ushqehemi dhe e braktisim vendin me dhjetera mije vit per vit.
   Ne e besojme kur mbron si i marre kriminele e dallkauke qe nga Parlamenti, Qeveria e deri poshte ne administrate por harrojme se ata vertete te tille dolen.
   Ne e besojme kur thote se e do popullin dhe punon per te por harrojme talljen,poshterimin, mashtrimin qe j’u ben perdite ne takime dhe ne rrjetet sociale.
   Ne besojme se mbi partine dhe udheheqesin nuk ka asgje dhe per ta eshte nder te japesh jeten – Dhe e bejme.

   Reply to this comment
 4. Fat man May 24, 18:06

  Z. Rama e ke shume te thjeshte te shtosh nje paragraf ne Rezolute:
  Ne Shqiperi nuk ka Opozite, eshte vetem nje grup kriminelesh dhe mafioze te drejtuar nga serbi Sali Kar-xhic kopili i Zeheres, qe punon sipas planit RUS nga edhe financohen per te shkeputur Ballkanin Perindimor nga rruga drejt BE dhe t’a vene kete nen influencen e Putanes se Rusise.
  Besoj kaq mjafton per te bindur edhe ata skeptike qe kane bere takime me antishqiptarin Lul Tranvestitja.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim