SHËNIM: Ribery po na fut të dridhurat: po shqiptarizohet dhe futbolli!

January 21, 2014 17:59

SHËNIM: Ribery po na fut të dridhurat: po shqiptarizohet dhe futbolli!

Frank Ribery, “gjeli” francez i Bajernit të Mynihut, ka kërcyer vërtet si gjel në një reagim nervoz karshi dhënies së Topit të Artë, jo atij, por portugezit të Realit, Ronaldo. Dhe ka thënë se titulli ka prapavijë politike. Kjo është tronditëse për ne, pasi karshi paudhësive tona, kemi parë gjithnjë një botë, sidomos një Europë, me ngjyrat e praruara të seriozitetit e drejtësisë. Një lajm tjetër, po nga Topi i Artë ishte se gjatë proçesit të votimit, çoç kishte patur dhe manipulime, e ku pa, tek vota shqiptare.

Edhe në mos qofshin të vërteta, janë trishtuese lajme të tilla, aq më tepër kur vijnë nga futbolli, ndër ato lloj argëtimesh, që kanë mundur t`ja zbukurojnë jetën njeriut, të dënuar për të qenë më shumë mes hallesh e trishtimesh në këtë botë.  Futbolli ka nisur të ndyhet dhe qyshse u shfaq industria e llotove, që parë hollë-hollë nuk shërben për asgjë të këndshme, veç faktit për ta korruptuar lojën më të bukur e më ngazëllyese të botës.

Kjo është parë tek çmimet marramendëse të futbollistëve në merkato, që nuk janë hiç të hijshme për një botë, ku çdo ditë, mijra njerëz ngordhin porsi minjtë nga uria. Tek e fundit, gjersa është një lojë, nuk ka përse të shndërrohet patjetër në industri.                     

 

 

 

 

January 21, 2014 17:59
Komento

6 Komente

 1. TOTILA NUMERO UNO,,NUMBER ONE !! - i vertete . DIREKT PRENOST. January 21, 02:29

  Ronalda pederastja as qe e meritonte sepse nuk ka marre asgje tek RRALI i cili periudhen me te ZEZE te krejt historise se tij e ka per IRONI ne kohen qe RONALDA dhe nje vit me mbas trimoshi Murinjo erdhen tek REALI ,pra 2009-2010 deri ne 2014 .
  Por as RIBERY nuk e meritonte ,por e meritonte pos MESSIT nje lojtar Gjerman ose Hollandez i Bayernit .
  Nuk po ju ha kohen dhe te shkruaj gjate sepse e kam sqaruar kete problem gjere e gjate ne sajte te tjera e sidomos tek TEMA dhe TELEGRAFI apo PANORAMA SPORT ..
  Po titulli qe ju dha Ronaldes eshte turp ,eshte i manipuluar dhe eshte Politik.

  Reply to this comment
 2. Protestuesi i 21 Janarit January 21, 07:09

  ME PELQEN KOMENTI I RIBERISE. VERTET INDUSTRIA E BASTEVE PO SHKATERRON QOFTE FUTBOLLIN ,QOFTE EKONOMINE E MILIONA NJEREZVE.

  Reply to this comment
 3. Del January 21, 10:47

  Turp t’ju vije per titullin e shenimit! Keto tiparet qe ju i cilesoni “alla shqiptarce” nuk jane tipare kombi, jane tipare qe dhe keta “te kulluarit” e Europes i shfaqin cdo dite, e shume me teper fshatarizma e vulgaritete e padrejtesi, habitesh kur ben diferencen e asaj qe na mesoni ju per kultin ku qendroka Europa e kur e prek vet! Te pakten keta s’jane rracistet e vetvetes- kjo po.

  Reply to this comment
 4. Malo January 21, 13:09

  Po sikur ka nje proces hetimor per kete Riberine? Nese Riberi eshte i akuzuar per perdhumim dhe gjykimi vazhdon, si mund te mendohet se do te respektohet si maja e futbollistit europian? Sidoqofte shfaqjet e shemtuara ne sportin tone, shembellin e kemi marre nga Europa.

  Reply to this comment
 5. ZAHJA January 21, 13:48

  E PARA E PUNES KETO NUK JANE CITIME TE RIBERIE SE AI NUK DI TE FLASE E JO ME TE FORMOJE EDHE FJALI ME PERMBAJTJE!E DYTA AI U FUT NE TRESHEN ME TE MIRE PER TOPON E ARTE ,FALE PERPJEKJEVE QE M.PLATINI BERI QE KONKURENT PER KETE TROFE TE ISHTE NJE FRANCEZ DHE PER TI NGRITUR MORALI KAPOS SE EKIPIT FRANCEZ NE PRAG TE KAMP.BOTEROR,KU FUQIA E TIJ MUND TE BEJE OSE ECJEN PERPARA OSE DESHTIMIN E RADHES NE EKIPIN PERFAQESUES TE KETIJ VENDI.KLANI QE DREJTON RIBERIA SOT ESHTE I NGJASHEM ME ATE TE PARA 4VJETESH NE AFRIKEN E JUGUT KU TE GJITHE JEMI DESHMIMTARE SE SI E TRAJTUAN EDHE TRAINERIN E TYRE EDHE EKIPIN KOMBETR. RIBERI,BENZEMA,EVRA,NASRI BEJNE LIGJIN NE KETE EKIP QE DREJTON DESHAMP!BOTERORI DO TE TREGOJE SE PO NUK U SHKATERUA KY GRUP EKIPI FRANCEZ DO TE KETE PERSERI FATIN E PARA 4 VJETEVE.

  Reply to this comment
 6. Fakti January 21, 18:03

  Zoterinj, ky nuk eshte Frank Riberi.
  Zoteria quhet Barjam Riberi dhe maredhenien me minorenen e ka pranuar dhe vete ky pushti qe ja shperblefshin me vajzen e tij, nese ka vajze.
  Talent futbolli nga nje bastard.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim