Rigjykim nga zero për dosjen “Hajdari”, avokati: Berisha, dëshmitar

March 18, 2019 13:29

Rigjykim nga zero për dosjen “Hajdari”, avokati: Berisha, dëshmitar

Gjykata e Apelit ka pranuar sot kërkesën e Izet Haxhisë, ish-truprojës së Sali Berishës i akuzuar për vrasjen e Azem Hajdarit.

Gjykata ka vendosur të kthejë çështjen për rigjykim në Gjykatën e shkallën e pare.

Me këtë vendim të Apelit, procesi për dosjen ‘Hajdari’ fillon nga zero me një tjetër trupë gjykuese.

Në mbyllje të seancës, avokati i Haxhisë deklaroi se në seancë do të paraqiten provat e reja për të provuar pafajësinë e tij lidhur me akuzat për vrasjen e Azem Hajdarit dhe do të thërriten dëshmitarë ku i pari në listë do të jetë ish-presidenti në atë kohë, Sali Berisha.

Më në fund pas një kohe të gjatë vendoset një e drejtë proceduriale në vendin e duhur. Gjykata në vendimin e sotëm, është në përputhje me konventën, që do të thotë se është e drejta e çdo të gjykuari të jetë në seancë. Ky është një vendim shumë i drejtë. Ky vendim e rikthen çështjen në Gjykatën e Shkallës së Parë (…) Hapet e drejta për t’u dëgjuar. Kemi siguruar të drejtën të dëgjohemi. Provat janë materiale, tabulate, dhe dëshmitarë. Me të gjitha këto ne do të provojmë pafajësinë që i është faturuar të përfaqësuarit prej meje“, u shpreh avokati.

Haxhiaj kishte bërë kërkesë që të gjykohet nga gjyqtarë të cilët kanë kaluar vettingun.

o.j/dita

 

March 18, 2019 13:29
Komento

7 Komente

 1. PAVLIN March 18, 14:26

  HALLALL. DREJTESIA ME NEFUND PO FUNKSIONION

  Reply to this comment
 2. Vatra March 18, 14:53

  Jo ma kadiu të fajson kadiu të denon

  Reply to this comment
 3. Lexusi i Ditës March 18, 15:06

  Drejtesia me një standard, per cilindo qe perballet me ligjin, eshte hapi i pare per te vendosur autoritetin e shtetit, per rikthimin e shpreses dhe te besimit ne institucionet e drejtesise. Ne se kjo do te ndodhe, Shqiperia do te renditet me vendet e perparuar te BE dhe Rama e ka te garantuar mandatin e ri me 2021.
  Nuk e kam gabim! Deri tani ndeshkimi ligjor ka qene i faturuar ne adrese te gabuar dhe e drejta ka fituar statusin e nje malli, qe shitet e blihet…

  Reply to this comment
 4. Meta March 18, 15:27

  Vrasesi nuk mund te jete deshmitar.

  Reply to this comment
 5. Dardan March 19, 01:21

  Bravo Maks Haxhia! Kurveleshi i Siperm dhe Bjeshket e Namuna do te shkelqejne nga fishekzjarret!

  Reply to this comment
 6. ETHEM March 19, 06:30

  FILLOI TATPJETA E BERISHIZMIT PA IMUNITET DEPUTETI.DIHET SE KUSH E VRAU AZEMIN,POR JO IZET HAXHIA.KRIMET E SALIUT JANE SHUME,TE GJYKOHET PER TE GJITHA.SIDOMOS GERDECI,21 JANARI,ÇEZ BISTURIA,PENICILINA,TREBICKA,REMZI HOXHA,THYERJA E EMBARGOS,97,98,ETJ.
  -S.BERISHA ESHTE FATKEQSI KOMBETARE.NGA KY VIJNE TE GJITHA TE KQIAT NE KETE VEND.
  -PASTE KEMBEN E MBARE DREJTESIA E RE NE TE MIRE TE POPULLIT NE 29 VITE RRUMPALLHANE VETEM NGA BERISHIZMI SI SISTEM E SI RRYME BARBARE PER SHKATRRIM,VJEDHJE,DESTABILIZIM,VRASJE..!

  Reply to this comment
 7. soli March 19, 09:02

  po prokuroret qe kane hetuar qe jane rritur ne pergjegjsi si shkelqim hajdari me shoke cdo te behet me ta

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*