Rihapen doktoraturat pas 5 vitesh, ministrja: Më 8 maj zgjedhjet për drejtuesit e rinj

January 14, 2020 12:35

Rihapen doktoraturat pas 5 vitesh, ministrja: Më 8 maj zgjedhjet për drejtuesit e rinj

Ministrja e Arsimit, Besa Shahini njoftoi sot se më 8 maj, universitetet publike do të zgjedhin drejtuesit e rinj.

Ajo u shpreh se zgjedhjet në universitetet publike duhet të prodhojnë drejtues të ri, në mënyrë që situata të mos jetë e bllokuar, ndërsa komentoi edhe pezullimin e rektorit të Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni.

“Kam marrë shumë ankesa nga Universiteti i Tiranë dhe se situata nuk është përmirësuar.

Në nëntor ngrita një grup inspektimi dhe ata e bënë këtë punë në dhjetor, ku konkluduan se ankesat nuk vijnë ngaqë ka paqartësi në ligje apo urdhra që nxjerrim ne, por vijnë si rezultat i refuzimit të zbatimit të tyre nga rektori.

Presidenti nuk pranoi të shkarkonte dhe kundërshton çdo nismë të qeverisë. Shpresojmë që zgjedhjet 2020 do të prodhojnë udhëheqës që punojnë për të mirën e Universitetit”, deklaroi Shahini.

j.l./ dita

January 14, 2020 12:35
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim