Rihapja e lojërave të fatit, Ministria e Financave: Jo çdokush mund të hapë kazino!

September 11, 2020 16:45

Rihapja e lojërave të fatit, Ministria e Financave: Jo çdokush mund të hapë kazino!

Pas diskutimeve të shumta të lindura ditët e fundit për rifillimin e lojërave të fatit, të cilat u ndaluan që prej janarit të një viti më parë, ka reaguar Ministria e Financave dhe Ekonomisë.

Ministria e Financave dhe Ekonomisë shkruan:

Ministria e Financave dhe Ekonomisë ka në fushën e saj të përgjegjësisë shtetërore politikëbërjen, mbikëqyrjen dhe kontrollin e veprimtarisë  në  fushën  e lojërave të fatit,  me anën e Autoritetit të Mbikëqyrjes së Lojërave të Fatit.

Ligji nr. 155/2015, “Për lojërat e fatit në Republikën e Shqipërisë”, i  ndryshuar, ngarkon Ministrinë e Financave dhe të Ekonomisë, për nxjerrjen e  akteve nënligjore, dhe konkretisht në nenin 36, pika 1,  ku kërkohet nxjerrja e procedurës për pajisjen me licencë dhe në  pikën 2 të nenit 34, kërkohet përcaktimi i zonave, ku do të ushtrohet aktiviteti.  

Këshilli i Ministrave dhe Ministria e Financave dhe Ekonomisë ka  ndërmarrë  iniciativën për miratimin e:

VKM  nr.689, date  2.09.2020 datë “Për  përcaktimin  e  zonës  ku  do  të  lejohet  vendosja  e  lojës  së  fatit  e kategorisë “Kazino” në qytetin e Tiranës” dhe,

VKM  nr.690,  datë 02.09.2020 “Për përcaktimin e procedurave të zhvillimit të garës kriteret shtesë për aplikantët që konkurrojnë  për  t’u  pajisur  me  licencë  për  kategorinë  “Kazino”,e  procedura  e  shpalljes  së fituesit, si dhe rastet e revokimit apo të pezullimit të kësaj licence”.

Vendimet e Këshillit të Ministrave përcaktojnë:

Zonat ku lejohet vendosja për zhvillimin e lojës së fatit, të kategorisë “Kazino”, në qytetin e Tiranës me detajet përkatëse të kufizimit, sipas hartës që i bashkëlidhet vendimit;

Procedurat  e  zhvillimit  të  garës;

Kriteret  shtesë  për  aplikantët  që  konkurrojnë  për  t’u  pajisur  me licencë për kategorinë “Kazino”;

Procedura e shpalljes së fituesit;

Rastet e revokimit apo të  pezullimit  të  kësaj  licence;

Dhënien e licencës për “Kazino” me garë, për t’u shpallur  nga  Autoritetit i Mbikëqyrjes  së  Lojërave  të  Fatit,  i  autorizuar  për pajisjen e subjekteve me licence për kategorinë “Kazino”.

Procedurat  për  zhvillimin  e  garës, kushtet,  kriteret teknike dhe dokumentacioni që duhet të plotësojnë aplikantët, si dhe procedurat e licencimit.

Autoriteti i Mbikëqyrjes së Lojërave të Fatit do të ndjekë në vijim procedurat për çdo person juridik apo bashkim personash juridikë, vendës ose i huaj, që kërkon të pajiset me licencë në kategorinë “Kazino”.

Aplikantët ndër të tjera, do të duhet të jenë shoqëri aksionare, me seli në territorin e Republikës së Shqipërisë, në objektin e veprimtarisë, me kapitalin, kapacitetet dhe përvojë për ushtrimin e aktivitetit dhe marrjen e masave për të siguruar qendrueshmërinë operacionale për ushtrimin e aktivitetit.

 

o.j/dita

September 11, 2020 16:45
Komento

5 Komente

 1. fundi i nje kombi September 11, 17:33

  me kujtohet tetori 2013 kur sapo PS.EDIRAMA hypi ne pushtet. dhe sulmi i pare ishte mbi lojtrat e fatit pra mini-kazinote..
  .
  Shikoje ne ate kohe makina te policise me kamione extra large qe shkulnin aparaturat e lojrava te fatit dhe i degdisen nga Mulleti…OK..Gabim ishte por falet..

  .
  Pra dje hoqem sardelet e lojrave te fatit per te betonizuar sot peshkaqenet e kazinove te padroneve ne adriatik dhe atllantik..
  .
  E mbushtet vendin me xhamija dhe kazino or djaj te demon-kracise..
  .
  Hapni dhe bordello ne tirane por mos u lodhni per vendin,,,

  Keni parlamentin gati..hiqni Rucin dhe vini Moniken me Sllobodanken dhe Linden e Rames si objekte dhe subjekte si pra si drejtoresha diten dhe “whore” naten..

  ky eshte fundi i nje kombi..e mbushet vendin mexhamija dhe janullie por nuk pame asnje perurim fabrike apo biblioteke nen demon-kracine e Rame Saleh Biberishes
  .

  Reply to this comment
 2. Lili September 11, 18:29

  Jo hé! Cka kujtuat ju ketu! Vetem shoket e kete ministri tecnici qe paguajne haraçin munden, si per cogne ne Shqiperia siç e thaedhe state departementi!

  Reply to this comment
 3. ? September 12, 01:46

  PO mer ti, e tha edhe ai deputeti, kazinot nuk jane per njerezit e zakonshem. Vetem ata te jashtezakonsmit mund te hapin kazino, madje vetem te jashtezakonshmit mund te luajne ne to. Eh, kesaj Shqiperie mutin qe la Enveri me Saliun pas po e shton e po e begaton Rilindja e Edvin Palles,

  Reply to this comment
 4. Alban September 12, 17:26

  STOP SHQIPERISE DEMOKAZINO !

  – Stop lojerave vrastare te fatit !

  – Profecia e Shefqet Verlacit

  – Hallall gjiri i nenes !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Nje vendim plotesisht i drejte dhe nje argumentim i shkelqyer ligjor nga Qeveria Rama !
  Rritje taksash dhe kontroll strike per keto hiena te ndyra!
  Mbyllini sa me pare pa vrare per se gjalli me mijera familje, gra e femije dhe vete viktimat e kesaj Mafia qe sponsorizohet nga djalli a nga kushdo qofte !
  Stop !
  Sipas te dhenave jo te plota te shtypit rreth 11 veta kane kryer vetvrasje ne keto 7 muajt e fundit, qe pervec parate dhe fatit ua kane rrembyer edhe trurin dhe jeten viktimave te tyre !
  Mbi 35 per qind e divorceve ne Shqiperi kane si aresye kryesore lojerat e fatkeqesise, kazinot !
  Edhe televizionet po kthehen perdite e me shume ne kazino !
  Te mos e kthejme edhe Shqiperine ne nje Demokazino !
  Lojrat e fatit jane lojerat e Djallit vet!
  Stop !
  Demokazino eshte nje fjale qe po e perdori per here te pare publikisht ashtu sic kam perdorur fjalen demokrature dhe Salikraci qysh ketu e 24- 25 vjet me pare!
  Por ka vite qe e perdor me shoke e miq !
  Lojerat e fatit jane vetvrasje jo vetem per viktimat, por edhe per familjet e pafajshme, per prinderit, per grate dhe per femijet, per vellazerinee tyre !
  Pse ?
  Po ju sjell profecine shqiptarit me te pasur ne vitet 20-40 te shekullit te kaluar Shefqet Verlacit !
  Djali i tij shkon per studime te larta ne Itali, natyrisht i shoqeruar nga truproja dhe kujdestari i tij…
  Vitin e pare shkelqen ne mesime e gjithcka …
  I jati krenohet me birin e tij …
  Ne fund te vitit te dyte kujdestari i tij informon Shefqetin se ishte shume mire po jo si ne vitin e pare !
  Kur e pyet per aresyen e renies, kujdestari i thote se ka filluar te merret me femra dhe i ka lene pasdore mesimet!
  – Hajt se i ri eshte dhe i riu si veriu, thote Beu i Elbasanit .
  Vitin e trete i biri bie ne pikiate!
  Pervec femrave kishte filluar te pinte !
  I jati shqetesohet por e justifikon perseri me moshen !
  Ne prag te fundvitit te fundit, kujdestari njofton Verlacin se i biri rrezikonte te mbetej ne provime… !
  Shefqeti e pyet ate se cila ishte aresyeja e kesaj dekadence, renie te rende !
  – Vallahi Bej, djali ka filluar kumarin dhe ka harruar mesimet !
  – Ah i mjeri une … Paskam mbetur pa kete djale… thote Verlaci.
  Therret keshilltarin e tij dhe i thote pergatit nje lajmerim vdekjeje se Shefqet Verlacit i ka vdekur ky djale … Ka marre rrugen e dreqit dhe nuk ka kush cfare ti beje!
  Ky eshte kumari, lojerat vrastare te fatit , lojerat e djallit !
  Kjo eshte demokazinoja qe eshte kthyer ne nje epidemi boterore!
  Nese per mbare Boten eshte nje fatkeqesi, per nje vend te Vogel e te varferuar nag korrupsioni dhe kusaria si Shqiperia eshte nje tragjedi!
  92 per qind e viktimave te tyre jane te shtreses se varfer ose te mesme te ulet .
  Demokazinoja eshte piramida me e ndyre, me djallezore, me rrenuese me grabitqare per miliarda njerez ne mbare Boten!
  Eshte nje ves qe ua kalon edhe kokaines heroines dhe duhanit te marra se bashku.
  Eshte djalli vet …
  Larg nesh !
  Stop Shqiperise demokazino !
  Uroj qe brenda 2 vjetesh Shqiperia te ndaloje me ligj te gjitha kazinote dhe lojerat e vrasjes se fatit !
  Nje Shqiperi pa kazino do te jete e denje per Shqiperine qe duam.
  Sidoqofte edhe ky hap i pare i qeverise Rama per qytete pa kazino eshte per tu pergezuar!
  Hallall gjiri i nenes

  From: Alban Dega
  Date: May 15, 2018 at 11:48:31 AM EDT

  E KUNDERTA ESHTE EDHE ME E VERTETE

  – Haram gjiri i nenes dhe emri shqiptar !

  Rihapja e tyre eshte nje krim e veprim antishqiptar.
  Edhe tarifa dymiliardeshe per lejen e tyre eshte nje kusari e mirefillte qe do tu kushtoje 10 fishin e me shume viktimave te saj.
  Haram gjiri i nenes dhe emri shqiptar kujtdo qe ka gisht ne kete akt banditesk!
  Demokazinoja eshte vrasje e demokracise, rjepje per se gjalli e popullit.

  11 shtator 2020

  Reply to this comment
 5. Alban September 12, 17:26

  Vezhgim

  STOP SHQIPERISE DEMOKAZINO !

  – Stop lojerave vrastare te fatit !

  – Profecia e Shefqet Verlacit

  – Hallall gjiri i nenes !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Nje vendim plotesisht i drejte dhe nje argumentim i shkelqyer ligjor nga Qeveria Rama !
  Rritje taksash dhe kontroll strike per keto hiena te ndyra!
  Mbyllini sa me pare pa vrare per se gjalli me mijera familje, gra e femije dhe vete viktimat e kesaj Mafia qe sponsorizohet nga djalli a nga kushdo qofte !
  Stop !
  Sipas te dhenave jo te plota te shtypit rreth 11 veta kane kryer vetvrasje ne keto 7 muajt e fundit, qe pervec parate dhe fatit ua kane rrembyer edhe trurin dhe jeten viktimave te tyre !
  Mbi 35 per qind e divorceve ne Shqiperi kane si aresye kryesore lojerat e fatkeqesise, kazinot !
  Edhe televizionet po kthehen perdite e me shume ne kazino !
  Te mos e kthejme edhe Shqiperine ne nje Demokazino !
  Lojrat e fatit jane lojerat e Djallit vet!
  Stop !
  Demokazino eshte nje fjale qe po e perdori per here te pare publikisht ashtu sic kam perdorur fjalen demokrature dhe Salikraci qysh ketu e 24- 25 vjet me pare!
  Por ka vite qe e perdor me shoke e miq !
  Lojerat e fatit jane vetvrasje jo vetem per viktimat, por edhe per familjet e pafajshme, per prinderit, per grate dhe per femijet, per vellazerinee tyre !
  Pse ?
  Po ju sjell profecine shqiptarit me te pasur ne vitet 20-40 te shekullit te kaluar Shefqet Verlacit !
  Djali i tij shkon per studime te larta ne Itali, natyrisht i shoqeruar nga truproja dhe kujdestari i tij…
  Vitin e pare shkelqen ne mesime e gjithcka …
  I jati krenohet me birin e tij …
  Ne fund te vitit te dyte kujdestari i tij informon Shefqetin se ishte shume mire po jo si ne vitin e pare !
  Kur e pyet per aresyen e renies, kujdestari i thote se ka filluar te merret me femra dhe i ka lene pasdore mesimet!
  – Hajt se i ri eshte dhe i riu si veriu, thote Beu i Elbasanit .
  Vitin e trete i biri bie ne pikiate!
  Pervec femrave kishte filluar te pinte !
  I jati shqetesohet por e justifikon perseri me moshen !
  Ne prag te fundvitit te fundit, kujdestari njofton Verlacin se i biri rrezikonte te mbetej ne provime… !
  Shefqeti e pyet ate se cila ishte aresyeja e kesaj dekadence, renie te rende !
  – Vallahi Bej, djali ka filluar kumarin dhe ka harruar mesimet !
  – Ah i mjeri une … Paskam mbetur pa kete djale… thote Verlaci.
  Therret keshilltarin e tij dhe i thote pergatit nje lajmerim vdekjeje se Shefqet Verlacit i ka vdekur ky djale … Ka marre rrugen e dreqit dhe nuk ka kush cfare ti beje!
  Ky eshte kumari, lojerat vrastare te fatit , lojerat e djallit !
  Kjo eshte demokazinoja qe eshte kthyer ne nje epidemi boterore!
  Nese per mbare Boten eshte nje fatkeqesi, per nje vend te Vogel e te varferuar nag korrupsioni dhe kusaria si Shqiperia eshte nje tragjedi!
  92 per qind e viktimave te tyre jane te shtreses se varfer ose te mesme te ulet .
  Demokazinoja eshte piramida me e ndyre, me djallezore, me rrenuese me grabitqare per miliarda njerez ne mbare Boten!
  Eshte nje ves qe ua kalon edhe kokaines heroines dhe duhanit te marra se bashku.
  Eshte djalli vet …
  Larg nesh !
  Stop Shqiperise demokazino !
  Uroj qe brenda 2 vjetesh Shqiperia te ndaloje me ligj te gjitha kazinote dhe lojerat e vrasjes se fatit !
  Nje Shqiperi pa kazino do te jete e denje per Shqiperine qe duam.
  Sidoqofte edhe ky hap i pare i qeverise Rama per qytete pa kazino eshte per tu pergezuar!
  Hallall gjiri i nenes

  From: Alban Dega
  Date: May 15, 2018 at 11:48:31 AM EDT

  E KUNDERTA ESHTE EDHE ME E VERTETE

  – Haram gjiri i nenes dhe emri shqiptar !

  Rihapja e tyre eshte nje krim e veprim antishqiptar.
  Edhe tarifa dymiliardeshe per lejen e tyre eshte nje kusari e mirefillte qe do tu kushtoje 10 fishin e me shume viktimave te saj.
  Haram gjiri i nenes dhe emri shqiptar kujtdo qe ka gisht ne kete akt banditesk!
  Demokazinoja eshte vrasje e demokracise, rjepje per se gjalli e popullit.

  11 shtator 2020

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim