“Rikthehet” imuniteti i deputetëve

May 15, 2019 15:19

“Rikthehet” imuniteti i deputetëve

Propozimi i mazhorancës, për t’i vendosur kushte prokurorisë në rastet kur kërkon hetimin e një deputeti, ka nisur të shqyrtohet në bashkëpunim me opozitën e re parlamentare.

Në draftin e paraqitur dy vite më parë, parashikohet që akuza nuk mund të kërkojë ndalimin apo procedimin e një deputeti pa pasur prova bindëse.

Në draftin për ndryshimin e Rregullores së Kuvendit, socialistët kërkojnë rikthimin e mbrojtjes me Kushtetutë nga hetimi ku PS ka propozuar kushte ndaj prokurorisë.

Me rishikimin e nenit 118, hetimi ose arrestimi i deputetit nuk mund të kërkohet pa paraqitur prova bindëse para Këshillit të Legjislacionit dhe Mandateve në Kuvend.

Debat ky që u zhvillua dhe në rastin e Saimir Tahirit.

Ky projekt ka hasur në kundërshtinë e deputetëve të opozitës.

o.j/dita

May 15, 2019 15:19
Komento

7 Komente

 1. Kuq e zi May 15, 15:59

  Provat i paraqiten gjykates jo kuvendit
  Apo skeni besim de drejsia e re qe po istaloni qe kaq shume po e propagandoni
  Ky eshte kushti i bashes koke me koke

  Reply to this comment
 2. Komentuesi pa pagese May 15, 17:46

  He o popull, a doni me per Belulin …?! Rrofte lideri global…

  Reply to this comment
 3. Oparaku May 15, 18:31

  Pamvarsish se cfare eshte deputetiduhet te ndalohet kur paraqet rrezikshmeri ne publikBile edhe ne kete raste izolohet deri sa ti hiqet imuniteti.Sepse eshte njeri i zgjellur
  dhe si i tille nuk perfaqeson veten.por elektoratine tij.Neraste te tjera behet propozimi.hiqet imuniteti dhe hetohet sipas shkalles se veprimit anti ligj qe ka bere.

  Reply to this comment
 4. valentina May 15, 20:10

  Graqira politikane perse e keni me kaq ngut rikthimin e imunitetit per politikanet,mos doni te thoni qe ne politikanet kurva falem te korruptuarit e drejtesise,e si mund te denoni veten tuaj?ja dhe nje aresye tjeter per tu ngritur kunder kesaj qeverie grabitqare.

  Reply to this comment
 5. alban May 16, 09:56

  Bashkepunimi asnjehere nuk mungon kur behet fjale per lekuren tuaj te flliqur….

  Reply to this comment
 6. Socialisti i Ndershem May 16, 13:20

  Edhe pse Ligjin e sjellin ne Kuvend dhe e votojne Socialistet ( bashke me deputetet e rilindur te “opozites” kete patjeter qe e ben Saliu. Ai e ka fajin.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim