Rikthehet përplasja për kufirin detar mes Kroacisë dhe Sllovenisë

July 28, 2015 15:51

Rikthehet përplasja për kufirin detar mes Kroacisë dhe Sllovenisë

Kroacia po shqyrton seriozisht mundësinë që të tërhiqet nga Gjykata e Arbitrazhit për kontestin e sovranitetit të ujërave me Slloveninë në Gjirin e Piranit.

Deklarata e kryeministrit Zoran Milanoviç, e bërë ditën e hënë dhe ku tha se do të merret vendimi për t’u tërhequr nga Arbitrazhi, mbështetet nga ekspertët dhe juristët kroatë që hedhin dyshime të forta mbi besueshmërinë e trupës gjyqësore pas publikimit të një bisede të përgjuar mes njërit prej gjykatësve dhe përfaqësuesit slloven në gjykatë.

Vesna Crnic Grotic, që ka kryesuar grupin e juristëve kroatë në betejat gjyqësore ndërkombëtare me Serbinë, thotë se ky përgjim i jep të drejtën Kroacisë që të tërhiqet njëanshmërisht nga procesi gjyqësor të cilit iu drejtua pas marrëveshjes me palën sllovene për të zgjidhur kontestin e tyre.

“Ky është një rast i pashembullt dhe pa të ngjashëm në të shkuarën. Jemi dëshmitarë të korrupsion të gjyqtarit dhe në këtë rast zgjidhja më e thjeshtë do të ishte shpërndarja e trupës gjyqësore”, thotë ajo.

Kroacia pretendon se të drejtën e tërheqjes nga procesi gjyqësor njëanshmërisht ja mundëson Konventa e Vjenës, e cila përcakton se njëra palë mund të tërhiqet nga marrëveshja nëse ajo shkelet nga pala tjetër.

Konflikti për ujërat territoriale është i hershëm, që prej shkëputjes së këtyre dy vendeve nga ish-Jugosllavia. Tensionet u rritën më shumë kur Sllovenia bllokoi në dhjetor të 2008-ës anëtarësimin e Kroacisë në NATO dhe u përshkallëzuan kur bllokoi negociatat e anëtarësimit të Zagrebit me Bashkimin Europian në shtator-tetor të 2009-ës.

Çtensionimi do të mbërrinte një muaj më vonë kur Zagrebi dhe Lujbjana ranë dakort përmes një ujdie të ndërmjetësuar nga Presidenti i BE-së dhe të nënshkruar në Stokholm në nëntor të 2009-ës, që t’i drejtohen Gjykatës së Arbitrazhit për të zgjidhur mosmarrëveshjen e tyre.

July 28, 2015 15:51
Komento

3 Komente

 1. Piro July 28, 17:04

  Vetem per qeverine e Sali Berishes deti ishte pa ndonje vlere dhe u perdor per pazarllek, duke siguruar mbeshtetjen e Greqise per te mbajtur karike e tij.

  Reply to this comment
  • Po,Po July 28, 20:14

   Se mos vetem Deti ishte pa vlere perVucidolasin serb. Po per Vorrezat e gjasme ushtyareve greke te vrare…? Po per Janullatosin,qe po punon prej nje cerek shekulli per helenizimin e Shqiperise se Jugut,dhe e ktheu Kishen Ortodokse tone ne shtojce te asaj greke (si Italia,qe bashkoi kuroren mbreterore te V.Emanuelit,me ate te Zogut)…Po per 4-5 stade te gjykatave shqiptare,qe kane marre vendime te formes se prere per kishen e Permetit dhe nuk ka asnje shans te ekzekutohet…?! E sa e sa te tjera.

   Reply to this comment
 2. Kopaçe July 28, 20:28

  Vetem kurve Lulezime Berisha e shiti detin Greqise sikur ta kishte bythen e tij…pederasti mutit

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*