Rikthim në vitin ’97 / Vlora ishte e para…

January 9, 2017 11:34

Rikthim në vitin ’97 / Vlora ishte e para…

 

Nga Zenepe Luka

Viti 2017, në të cilin sapo jemi futur, është viti i ngjarjeve të mëdha për vendin tonë. Do të ketë zgjedhje parlamentare, zgjidhet Presidenti, me shpresë se do të veprojë me shpejtësi Vetingu, që është sinjali, se do të kemi më në fund shtetin ligjor. Gjithashtu, jemi edhe në pragzgjedhjen e Avokatit të Popullit, për të cilin do të vendosë Parlamenti.

Për një moment, teksa rendisja këto ngjarje të mëdha, që, padyshim vijnë natyrshëm periodikisht, në përmbushje të Kushtetutës së vendit, kujtova, se po në këtë vit, shënojmë plot 20 vjetorin ngjarjet e dhimbshme të vitit 1997, që gjeneruan fillimisht në Vlorë dhe më pas gjithë vendin.

Me të drejtë gazeta “Dita”, kolegu im Xhevdet Shehu, botoi një shkrim hyrës rreth kësaj teme tri ditë më parë, duke sinjalizuar fillimin e një cikli të gjatë shkrimesh dhe intervistash për atë vit të zi për të gjithë shqiptarët. Kjo është një iniciativë pozitive, pavarësisht se e dhimbshme, por përderisa autorët e asaj tragjedie të pashembullt kombëtare nuk janë ndëshkuar, ajo doemos duhet kujtuar dhe të tregohen me gisht para gjithë opinionit përgjegjësit e tragjedisë. Përvoja na ka mësuar se këtë më mirë se shtypi nuk mund ta bëjë askush tjetër. Prandaj, jo vetëm ne, që e kemi përjetuar deri në qelizë këtë tragjedi, por e gjithë shoqëria shqiptare, duhet ta kujtojë dhe jo vetëm, por mbi të gjitha të nxjerrë edhe mësime. Po, po, ta kujtojë dhe të nxjerrë mësime, aq më tepër, kur për dy dekada, drejtësia nuk e bëri punën e vet.

Dikush, që do të lexojë këto rreshta dhe shkrimet rreth kësaj teme, mund të shprehet: “Po, kjo gazetarja, përse ngacmon plagët, kaluan dy dekada”..

Unë, ish-gazetarja e gazetës së pavarur “Koha Jonë” në ato vite, që përcolla kronikën e dhimbjes së vitit të mbrapshtë 1997, them, madje klith, se jo vetëm duhet kujtuar, por, tani që janë kthjelluar shumë gjërat dhe Vetingu duhet me doemos të funksionojë, duhet të dalë përgjegjësia ligjore dhe për më tepër, të nxjerrim mësime, që, në radhë të parë politika, që shfaqet herë-herë agresive, një agresivitet,që mund të shtohet për shkak të përballjes me ngjarjet e dhimbshme të atij viti, duhet “ta lexojë” germë për germë tragjedinë e  20 viteve më parë, që u shoqërua me humbje të mëdha jetësh njerëzore, sikur të ishte një luftë e vërtetë, që traumatizoi shoqërinë shqiptare dhe që ka lënë plagë të pashlyeshme për shumë e shumë vite më pas.

1997-a nuk duhet kurrsesi të harrohet. Dhe duhet fiksuar mirë se Vlora ishte e para. Vlora dhe vlonjatet ishin ata që iu bënë barrikadë së keqes që kishte pllakosur vendin.

Përndryshe do të na konsiderojnë pasardhësit si të papërgjegjshëm ne që e jetuam dhe e vuajtëm atë tragjedi në të gjitha përmasat e saj.

Unë gazetarja, që përcolla nga Vlora, 300 kronikat e  dhimbshme, deri në zgjedhjet e përgjithshme, që u mbajtën në qershor, nuk  lëviz as presjen për ato që kam shkruar e shprehur publikisht, pasi i kam përjetuar ato ngjarje si rrallëkush tjetër.

Do të dëshiroja të ribotohej libri “Vlora,Vlora”, me redaktor shkrimtarin e madh Dritëro Agolli, që e përmbledh në pak fjalë mendimin e tij duke thënë se “kjo kronikë do të ishte mirë të botohej si libër xhepi, për politikanë të rinj, që nuk e kanë përjetuar atë kohë dhe të vjetër, që t’i vënë gishtin kokës, duke thënë: Çfarë marrëzi kemi bërë!I kemi borxhe të mëdha Vlorës dhe shqiptarëve!”

Ditari

Kam mbajtur një ditar të hollësishëm për atë vit të stuhishëm dhe të përgjakshëm për shqiptarët dhe sidomos për vlonjatet. Sepse Vlora e pasoi më rëndë nga të gjithë tragjedinë. Vlora u vu në shënjestër të një regjimi neofashist, ndaj së cilës, sikurse është pohuar shumë herë më pas, u planifikua të bëhej edhe luftë më armë kimike të shfarosjes në masë. Aq i madh ishte inati dhe urrejtja e Sali Berishës në atë kohë

Zenepe Luka

Zenepe Luka

ndaj Vlorës dhe vlonjateve. Nuk e teproj aspak kur e bëj këtë pohim. Habia e madhe është pse nuk janë ndëshkuar këto krime për gjatë 20 vjetëve. Sepse këto janë krime kundër njerëzimit dhe krime të tilla janë të ndëshkueshme maksimalisht në çdo cep të globit.

Ky ditar është pasuri sa  shtrenjtë, aq dhe i dhimbshëm. Një ditar i shkruar në ato ditë të përgjakura. Nuk e di pse ndjej që në këtë 20 vjetor të këtyre ngjarjeve, që kanë mbetur pa autor, të  rithuhen, pse kjo histori gjaku e dhimbjeje, bën apel edhe pas 20 vjetësh edhe pas 1 shekulli, për shkakun e vetëm , që të nxirret mësim dhe të mos përsëritet kurrë.

Mund të ndodhë, që me kalimin e viteve kjo gjëmë njerëzore, me përmasat e një legjende nuk do të besohej nga askush. Edhe ata që e përjetuan, në një kohë të re, do të vinin në mëdyshje këtë ndodhi makabre, pa le brezat që do të vijnë më pas. Ata do të ngrinin supet dhe do të shqyenin sytë, për tragjedinë që përjetoi Vlora dhe e gjithë Shqipëria në atë fund shekulli… Dhe do të pyesin të çuditur: Vërtetë kështu të ketë ndodhur?!

Kjo tragjedi fiksoi kohën kur ndodhi, kur një person ishte në krye të shtetit, pra Sali Berisha, kishte një parti, që e drejtonte këtë shtet që në ato muaj kaosi, kishte gjithë levat e shtetit në duar që nga ushtria, policia e SHIK-u famëkeq, në asnjë çast nuk e ktheu fytyrën nga vullkani, që ndizej mes bashkështetasve të tij vlonjatë.

Nuk po shtoj asgjë në këto që po them. Madje mund të pohoj se me kalimin e viteve, sa më janë fashitur emocionet e momentit, aq më kanë kthjelluar dhe rrënjosur bindjen për shkaktarët, për autorët e asaj masakre kombëtare. Këtë që them aktualisht, ma diktojnë emocionet që më zgjohen sa herë flitet për atë tragjedi, ndjenjat, dhimbja, që kam përjetuar në qytetin e jugut, duke qëndruar çdo ditë mes turmës mijëra vetëshe të vlonjatëve të revoltuar, pasi kam parë me sytë e mi djem të vrarë, ku edhe eksperti ligjor mungonte, të tjerë të mbytur… Kam parë nënat vlonjate, që nga dhimbja, se i vranë djalin e vetëm, çirrte fytyrën me thonj dhe e mbulonin currila gjaku. Kam parë njerëz të djegur, që zor se i dalloje nëse ishin njerëz….

… Kam dëgjuar klithma nënash, që u iknin nipërit e mbesat në fund të detit dhe mallkonin shtetin e tyre… Jam ndeshur përballë burrit, që qante si fëmije kur ka mësuar, që nusja e tij lindi nga trupi i vdekur një kërthi pa jetë në anijen e vdekjes…

… Kam qenë vetëm 10 hapa larg, kur u vra nga një plumb qorr, Greta Grabova, përballë shkollës “Ali Demi”, në shëtitoren kryesore, që po shkonte për të filluar  punën në lokalin e saj, që sot ka marrë emrin “Greta Grabova”.

… Kujtoj kolegen time Tefta Radi, që kish ardhur nga TVSH për të bërë të vetmen kronikë në ato ditë kaosi, që telefonoi shefen e saj në Tiranë, duke i thënë me zë të lartë:  “Vlora ka të drejtë, populli demonstron, në rrugë, janë mijëra..Mos e shtrembëroni kronikën,kam përcjellë të vërtetën”….

Por, kur e pa të tjetërsuar kronikën e dërguar në emisionin e lajmeve të mbrëmjes, klithi me zemërim: Këtë turp nuk do ta lajë as deti!

***

Po unë gazetarja, si të mos klith, kur shoh divanin e shqepur, që e ruaj si relikë dhimbjeje?! Ai më kujton mua dhe fëmijëve të mi, atëherë të pa rritur atë moment tragjik, që, për ato muaj, që përjetuam ishte normal… Rrëqethem, tani që e lexoj, më dridhet dora, që po e shkruaj.

“Në mesnatën e një 18 prillit, një zë i njohur, që më kërcënonte vazhdimisht në telefon, më thotë prerë: “Të kemi duruar shumë me ato shkrimet e tua, nesër mos dil, mos shkruaj asnjë rresht edhe pse do të ketë luftë.”Kujdes, në rast të kundërt bëj gati arkivolin!”

vloraKëtë klithmë korbe, që më vonë do të kryente edhe aktin fundamentalist të vendosjes së tritolin në banesën time, ku u plagosën edhe fëmijët, nuk ia tregova askujt, por më duhej të merrja masa. Në mëngjes largova fëmijët tek ime motër, që e kishte disi në periferi. Më pas shqepa divanin dhe në kurriz të tij, futa  200 mijë lekë të vjetra, që kisha kursyer , shkrova një copë letër, që e vendosa pranë aparatit të telefonit, që të vihej re lehtë, një letër, në fakt një amanet të cilën e ruaj ende, ku thuhet: “Nëse nuk kthehem e gjallë, shpenzimet e varrimit janë në divanin e shqepur…”

Vendosa të dalë, se më priste turma si zakonisht, se duhej të bëja kronikën dhe të përballoja çdo lloj presioni, si do që vdekja ishte e pranishme në çdo çast. Por kjo ditë nuk kaloi si të tjerat. Një grup djemsh të armatosur, më ndalojnë teksa kthehesha me biçikletë tek Pazari i Orizit. Sapo kish mbaruar protesta e ditës. Më rrethojnë dhe njëri prej tyre, me tha: “Dole…. Dhe më vuri qytën e automatikut në mjekër.

Kjo është puna ime-iu përgjigja. Më pas heshta dhe buzëqesha. Doja të vdisja ashtu, duke qeshur… Më shpëtoi njëri nga djemtë, ndoshta më i riu… “Ta lëmë-u tha shokëve, kjo është grua, do të ketë fëmijë…

– Po- I thashë,E kam djalin sa ti..

– Ikja hipur në biçikletë me kokën prapa, se mos dëgjoja krisma, deri sa mbërrita në shtëpinë e boshatisur..

Por, sa herë më ka ndodhur kështu? Pse, çfarë kish ndodhur mes shqiptarëve, përse duhet të më vrisnin, pse përcillja të vërtetën nga Vlora, që kish bërë histori, aty kish themelet shteti.

Jam dëshmitarja okulare e ngjarjeve dhe jam e gatshme të dëshmoj përpara çdo trupi gjykues, për të thënë të vërtetën, ashtu si e kam përjetuar, si e kam thënë 20 vjet më parë..

Media shërbëtore e pushtetit

I quaj mjeranë disa kolegë, “shërbëtorë të pushtetit”, sikurse ishin botuesit e gazetës Albania, RD-së, 55-s, të tjerë në TVSH, që i shihnin me dylbi ngjarjet në Vlorë dhe çirreshin në mbrojtje të pushtetit të atëhershëm, duke fyer dhe akuzuar Vlorën dhe vlonjatët. Ju kujtohet një numër i gazetës ‘Albania” që drejtohej nga Ylli Rakipi, hapej me titullin e madh “Vlora në arkivol”. Jo vetëm atë numër, por edhe numra të tjerë të asaj gazete janë djegur publikisht në Vlorë, në Fier e në gjithë jugun. Sepse ato gazeta jo vetëm gënjenin e mashtronin paturpësisht, por i hidhnin benzinë zjarrit të zemërimit popullor që kishte shpërthyer.

ALBANIA. Tirana. Anti Berisha demo. February 1997.

ALBANIA. Tirana. Anti Berisha demo. February 1997.

Me Fahri Balliun e 55-s, kam ndjekur rrugën gjyqësore dhe ai e ka paguar dëmshpërblimin kokërr më kokërr. Gjyqe të tjera kam në proces.

Më ka dhembur për kolegun, që e kam pasur shok në kursin e gazetarisë, që qëndroi gjatë në Vlorë, në vitin e trazirave bëri shkrime pafund, duke akuzuar ashpër pushtetarët për gjakderdhjen, se ky gjak, duhej paguar shtrenjtë, botoi edhe në një libër. Më pas, për shkak të interesave dhe përfitimeve, jo vetëm heshti, por kundërshtoi veten. Ai këmbeu të vërtetën e përgjakur të Vlorës, me një post në Ministri, ku, sikurse thonë, mori projekte pa fund…

 

Dritëro Agolli

Duke u shprehur për kronikën e botuar prej meje, për ngjarjet e vitit 1997, ndër të tjera, shkrimtari i madh Dritëro Agolli do të shkruante:

“Kemi të bëjmë me një kronikë historike, të një dëshmitari okular të ngjarjeve. Nëse po këto ngjarje, do t’i hidhte në një libër, gazetari i shtypit zyrtar të asaj kohe, ruajna, Zot, tendenca do të ishte reaksionare dhe antipopullore dhe qëndrimi emocional i tij, do të anonte nga zyrtarët, të cilëve iu shërbenin.

Gazetarja e gazetës “Koha Jonë”, ka një vërtetësi të dyfishtë: Në paraqitjen e faktit edhe në qëndrimin emocional ndaj ngjarjes.

…Është historik me karakterin e një kronike të kohës, që pas shumë vjetëve, ata që do të merren me historinë, do të citojnë: “Ashtu si shkruan dëshmitarja  e kohës gazetarja…”

***

Ngjarjet e dhimbshme të vitit 1977,kanë dhënë një mesazh të rëndësishëm, që në radhë të parë, politika duhet ta mbajë vath në vesh. Nëse pushteti shpërdorohet dhe nuk administrohet mirë, nëse atë e mbyt korrupsioni, krimi dhe degjenerimi, populli nuk mund të heshtë.”

Me këtë shkrim unë sa nisa t’u rikthehem ngjarjeve të atij viti të zi. Në ditët në vijim do sjell patjetër fakte dhe dëshmi tronditëse se si e përjetoi dhe e përjetoi Vlora atë tragjedi. Sepse Vlora ishte e para, ishte në ballë të protestave dhe revoltës popullore për të përmbysur një regjim antipopullor dhe antidemokratik.

E ndjej si detyrim moral dhe profesional ta bëj këtë.

January 9, 2017 11:34
Komento

32 Komente

 1. anticensurë 25642654 January 9, 12:26

  dhe unë si zenepja do të thosha “ngjarje tragjike” e 20 vjetëve më parë!
  them tragjike sepse në atë kohë nuk e quajta tragjedi por pjekuri të popullit shqiptar!!
  njeriu gabon dhe si duken punët gabon shpesh.
  ngjarjet e ’97 duhen studiuar dhe më pas të nxirren mësime!!
  duhen studiuar shkaqet që bënë popullin të ngrihet kundër pushtetit!
  duhet studiuar se çfar ishte ajo revoltë!?
  një zëmërim i thjeshtë popullor apo një ngritje e ndërgjegjes civile!!
  këto 20 vjet,për mendimin tim,treguan se ajo rrevoltë ishte thjesht një zëmërim popullor,inat shqiptar i zaonshëm dhe aspak një ngritje e nivelit të ndërgjegjes civile!!
  prandaj përcaktimi “ngjarje tragjike”është i drejtë!!
  shqiptarët nuk mësuan nga ajo që pësuan!!nuk mësuan as në atë periudhë të freskët të viteve në vazhdim të ’97ës,as sot!!ne akoma jemi në një periudhë tragjike,ku politika bën të njohurin “rrotacion”,ku herë njëra dhe herë tjetra palë janë sipër ose poshtë!pa dhënë as më të voglin ndryshim!!
  kemi të njëjtën arrogancë qeveritare të alterrnuar me vrasje në mes të tiranës ose me referendume partiake të fituara me rrezultatin 1497-3!!në rastin e dytë pavarsisht se askush nuk ka vdekur nga plumbat e qeverisë,prap është vrarë një popull i tërë!!është vrarë nga ai që pretendonte se do të sillte demokraci!!
  në vënd që ’97ta të bëhej si lindja e ndërgjegjes sociale ajo u shëndrua në gogolin e ndërgjegjes sociale!!
  si e shkruan dhe zenepja vetë,’97ta përdoret si një ngjarje që nuk duhet përsëritur,si një ngjarje që shuan mendimin,dëshirën popullore!!
  ’97ta sot përdoret si gogl për tu ënshtruar ndaj çdo lloj rregjimi!
  në një kohë që duhej të ishte një ngjarje frymëzimi për tu ngritur ndaj çdo padrejtësie!!
  vërtetë tragjike mungesa e mundësisë për të mësuar nga përvoja tonë!!

  Reply to this comment
 2. loreta January 9, 13:11

  Zenepe Luka, ti je nje heroine persegjalli. Do te kisha deshiren te te njifja, do te kisha deshiren te di se nga je, pse jo edhe e kujt je sepse Ti ngjalle shprese kur flet e jep kurajo kur tregon per vertetesine. Nuk dua te shkruaj me gjate, por atje larg, mijra km ku isha te ndiqja, por jo vetem ty, por edhe “kolegët” e tu, Reiz Ciçon apo Vokshin qe tani eshte e arratisur larg ne vendet e Amerikes latine apo ku ta di une. Ciço dhe Vokshi kane bere me shume se Gazidede per ate vend. Thuaju ndonje llaf edhe nga ana ime se Reizi krekoset ne lajmet e Klanit ! Edhe une jam “i krekosur” tani e me duket sikur do ti ha ashtu te gjalle si jane, te pakten nuk duhet ti shikoja me sy e te largoheshin ne qoftese kane ndier pak pendim. Por Kriminelat e shpirtit jane me te rrezikshem se ata te pushkes dhe jane midis jushe, aty ne Vlore,, ne Tirane, gjithandej pa shprese se nje dite do ti shikoj ata ne banken e te akuzuarve apo atje ku derguan njerezit tane me ato qe bene. Te faleminderit Zenepe, por shpirti dhemb me shume kur ata krekosen akoma sot apo kur kane dhe mbeshtetje nga ca palonjerez qe e quajne veten shqiptare.

  Reply to this comment
 3. Krienko January 9, 13:20

  Qe ne titull genjen. E para ishte Lushnja. Ju mbajtet ison, kete nuk e mohon njeri.

  Reply to this comment
 4. [email protected],it January 9, 14:31

  Jetoj ne Rimini,Itali, por qekur isha ne Vlore,kam qene nje fans i kesaj gazetareje, qe ka virtyte te rralla.Ajo eshte trime dhe guximtare, profesioniste ne gazetari, misionare, per te thne vetem te verteten.Lexoj apelin qe ben dhe rrenqethem, apel qe duhet ta beje politika…Edhe here te tjera kur kam komentuar shkrimet e saj, per ate qe ka hequr kjo grua, nene me femije, qe sa kam degjuar, qendron ende ne shtepine qe i vendosen tritolin, qe nuk e la Vloren ehe pse nuk eshte nga kjo treve.Perse lihet ne hije kjo gazetare,? Bese nuk eshte partiak Presidenti Bujar Nishani, duhet ta vleresoje me rastin e 20 vjetorit te ngjarjeve te dhimbshme , ta vleresoje per guximin dhe sakrificen qe beri, duke qene e vetme…
  Nuk e besoj per dy aresye: e para Presidenti eshte teresisht partiak dhe tjetra lihet ne hije, pse ate nuk e mbeshtet asnje parti, pse ajo i godet..
  Me mire keshtu, gazetare e nderuar.Ty te do qytetari, te duam edhe ne emigrantet, qe ikem nga 97-ta, kurse ti, qendrove.Faleminderit, zonje e nderuar.

  Reply to this comment
 5. Dardani January 9, 14:33

  Mezi presim dhe ndyresiren e shekullit te shqiptarve ta terheqim per se gjalli me keq se kadafi .
  E pas tij kermat qe e shoqerojne pro….zhezefin shtepia e verdhe,lulush bashuqin strazimirin moulin paloqen qe lehin si qenet ne parlament.
  Rrofsh Zenepe, Zoti te mbrojte.

  Reply to this comment
 6. Hektori January 9, 16:55

  Bravo moj gazetare, qe jep mesazhin, si grua patriote qe je, po a e degjon kush?Veshtire, politika ka veytem hallin e karrikes, te marre pushtetin dhe nuk do te dije per qytetaret.Ndryshe, do te kishte zene mend.Perseri media eshte vene ne sherbim te njerit apo tjetrit..eshte biznes..Ku gjen gazetar te mendoje per Shqiperine, per shoqeriune, moj zonje….Kot ben apel.Gjithesesi, ti zinje e nderuar ben tenden, si misionare qe je…

  Reply to this comment
 7. Hektori January 9, 18:32

  Hektori
  Bravo moj gazetare, qe jep mesazhin, si grua patriote qe je, po a e degjon kush?Veshtire, politika ka veytem hallin e karrikes, te marre pushtetin dhe nuk do te dije per qytetaret.Ndryshe, do te kishte zene mend.Perseri media eshte vene ne sherbim te njerit apo tjetrit..eshte biznes..Ku gjen gazetar te mendoje per Shqiperine, per shoqeriune, moj zonje….Kot ben apel.Gjithesesi, ti zinje e nderuar ben tenden, si misionare qe je…

  Reply to this comment
 8. Olti Gega January 9, 18:53

  Mire moj Zenepe mire ,por nuk e dime si do te na e paraqesesh perseri heroin tend Zani Caushin apo “Robin Hudin ” shqiptar qe cilesoje ti dhe Dritero Agolli ? Si do na vertetosh perseri se degjove policet qe flisnin “sebisht” se si i kishe pare ti “masakrat” e SHIKUT.
  Ne qofte se te ka ngelur ndonje fije dinjiteti dhe morali i gazetares edhe ti duhet te pranosh se edhe ti i ke “hedhur benzine sa ke mundur zjarrit “, ne qoftese se jo , kjo eshte pune per ty.

  Reply to this comment
  • tomor labi January 10, 11:18

   Ke shume te drejte mor djalosh,por sot ne shqiperi banditet e djeshem jane bere ministra dhe si kjo sharabajke e mediave tona vazhdojn te akuzojne demokratet per katrauren e 97 apo me mire revolten komuniste te organizuar nga socialistet dhe miqte e tyre greke e vendas.Pse kush i armatosi vlonjatet lushnjaret permetaret dhe sarandiotet ? Sala? Po Zani Causin pse nuk e lirojne dhe ti japin ndonje msdalie apo ndonje post ne dipllomaci si djalit te Xhelil Gjonit dhendrit t Hysni Kapos gjakatar?

   Reply to this comment
 9. Aljo0sha January 9, 18:59

  O anticensure, gazetarja e ka fjalen per ngjarjet e medha tragjike qe ndodhen ne Vlore, jo per preshin e Tritanit.Nuk duhen minimizuar problemet.Une jam nip ne Vlore dhe e di cfare kane hequr gjysherit e mi, te afermit…
  Vlora u be epiqendra nga firmat piramidale..Gjyshi humbi 50 miljon leke tek Gjallica…Vlora u be epiqendra sepse pati edhe rezistencen me te madhe, sepse Vloren e kishin inat qafpalaret..
  Me befason guximi i kesaj gazetareje, qe eshte e vetmja qe ngre keto probleme dhe qe eshte ndeshkuar.Mu mbushen syte me lot kur lexova shkrimin..Respekt.

  Reply to this comment
  • Tartufi January 9, 20:39

   Tek nje popull hajvan si gjyshi tend o Aljosha e Zaho te gjithe i kercejne mbi kuriz se ja dine vleren. Zenepija ti
   flasi mendjes ,qe e ka te pergjysmur e te fishkur,ti tregoje
   popullit te shqiperise dhe te Vlores sa mungesa ka si popull i mencur,qe nuk bie kollaj ne mashtrime te mashtruseve. Nje popull fluturak kerkon te pasurohet per 1 muaj duke u bene milionere,, me Gjallicera e Sudera, Nje popull i Gjallices dhe i Sudes dhe i Zenepes me Driteroin bashke eshte nje popull ,qe nuk ka shume vlera,vret njeri tjetrin,vjedh njeri tjetrin,mashtron njeri tjetrin,abuzon mbi njeri tjetrin,lufton ate fshatar ate qytetar ,qe lufton kunder qeverise qe nuk e beson ne ndershmerine e saj.

   Reply to this comment
 10. miri January 9, 19:05

  Jam vlonjat.E kam perjetuar ate periudhe te tmerrshme,Zenepja si gazetare, ne ate kohe e ka mbuluar me lajme e koronika gjendjen qe ndodhte relisht.
  Edhe une, jam dhe kam qene dakort qe,historia e vitit 1997,te mos lihet ne harrese.
  Z.Zenepe, ka meritat e saje.Duhet vleresuar si gazetare trimereshe.

  Reply to this comment
 11. Zaho January 9, 19:32

  O anticensure, gazetarja e ka fjalen per ngjarjet e medha tragjike qe ndodhen ne Vlore, jo per preshin e Tritanit.Nuk duhen minimizuar problemet.Une jam nip ne Vlore dhe e di cfare kane hequr gjysherit e mi, te afermit…
  Vlora u be epiqendra nga firmat piramidale..Gjyshi humbi 50 miljon leke tek Gjallica…Vlora u be epiqendra sepse pati edhe rezistencen me te madhe, sepse Vloren e kishin inat qafpalaret..
  Me befason guximi i kesaj gazetareje, qe eshte e vetmja qe ngre keto probleme dhe qe eshte ndeshkuar.Mu mbushen syte me lot kur lexova shkrimin..Respekt.

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 January 10, 09:26

   o zaho e aliosha e nuk di se çfarë pseudonimi tjetër do të ndërrosh,dhe ty o samiu!!
   dhe unë nga vlora jam a të vrarë dhe nuk desha ti hiqja vëndin e parë që mbajti në atë rrëmujë!!
   punën e tritanit e solla për humor dhe për të mbështetur atë që thoshte personi që tregonte se me të vërtetë filloi në lushnje!pavarsisht se u mbyll shpejt e shpejt!!
   asnjëri nga ju(ti me tre emra) nuk është interesuar për atë që kam shkruar në komnetin e parë!!po të kishit replikuar për këtë koment do të isha i kënaqur!!dhe sikur të shanit me kuç e me maç,por të kërcesh përpjet për “vëndin e parë”!?më duket një nga idiotësitë që na është mbushur jeta!!
   bravo zenepes për guximin,por në të njëjtin moment nuk mund të them se është larg mentalitetit shqiptar!!ajo ka përshkruar,në atë kohë ngjarjet me guxim,por sot ka mbetur si në atë kohë!!nuk i bën analizë atyre ngjarjeve që si e tregoi rrjedhja e ngjarjeve!?
   ishin thjeshtë një RRËMUJË,GJAKNXEHTËSI SHQIPTARE!!asgjë më tepër!!
   është për të ardhur keq që nuk mësojmë ASNJËHERË!!
   bile është për të ardhur TURP QË NUK KEMI AFTËSINË PËR TË MËSUAR!!
   nuk kemi aftësinë për tu ngritur lart!!

   Reply to this comment
 12. Lonald Du January 9, 19:43

  Me jane neveritur keto artikuj te stilit
  ” O bo bo na vrau Sala…”

  Me jane neveritur keto artikuj te stilit I
  shte Vlora e para..apo Lushnja…..

  Kryesorja eshte : a do denohet Sali PERBINDESHI me kete reformen e ketij Donaldit apo ajo eshte per mos prekjen e tij.dhe do shkoi Lu-ja si Arivizua me bisht ne shale…

  Pse nuk ka asnje dokument ne prokurori nga hordhia tradhetare e bashkim finos-fatos nanos-ilir metes- pandi majkos-rexhep mejdanit-alfred mojsiut-gamor rucit dhe se fundi nga edi rama….por ajo qe ben me faj mazhorancen socjaliste,te perndjekurit politike admistraten amerikane,mediat shqiptare +Diten me kete Zenepen si dhe pordhacin e batutave Edi Rama eshte ky dokumenti i meposhtem..qe ne nje fare menyre eshte dhe shenjterimi Enver Hoxhes:

  Dhe ajo qe eshte me kryesorja:
  Pse nuk egzekutohet kryekrimineli berishe per kete KRIM KUNDER NJERZIMIT

  Urdhrat sekretë të marsit ’97!
  DOKUMENTET

  1-SHIK-ut i jepet leje për të vrarë
  Serinë e Urdhrave Luftarakë ‘Sekret’ e hap urdhri i datës 2 mars 1997, i firmosur nga Komandanti i Operacionit Luftarak, Gjeneral Bashkim Gazidede. Ja urdhri luftarak:
  “Republika e Shqipërisë/Shërbimi Informativ Kombëtar/ Sekret, Tiranë më 02.03.1997.
  Urdhër Luftarak Nr 1. Veprimet Luftarake të Batalionit të Shërbimit Informativ Kombëtar.
  Në situatën e krijuar nga rebelimi i forcave terroriste për rrëzimin me dhunë të rendit kushtetues, me qëllim që të parandalohet kjo veprimtari, URDHËROJ:
  Batalioni i Shërbimit Informativ Kombëtar, me përbërje Kompaninë II, Skuadrën e ndërlidhjes, Skuadrën e ndihmës së shpejtë dhe togën xheniere, të lëvizë në drejtimin Tiranë-Fier, duke u përqendruar në Qafën e Koshovicës me detyrë:
  -Në bashkëveprim me forcat e Ushtrisë dhe të Rendit, të pengojë, të bllokojë, të asgjësojë ose të kapë rob forcat, që mund të tentojnë të vijnë në drejtim të qyteteve Fier, Lushnjë, Tiranë.
  -Komandanti i Batalionit, gjatë rrugë marshimit, të organizojë sigurinë e kolonës dhe në rast ndeshjesh, të hapet në formacion luftimi për të penguar trupat që mund të sulmojnë dhe me zjarr t’i rrethojë e t’i asgjësojë ato. Komandanti i Batalionit, gjatë marshimit dhe me mbërritjen në vend të bëjë organizimin dhe vendosjen e forcave në vend, mënyrën e bashkëveprimit dhe koordinimit të veprimeve të mëtejshme.
  -Ndërlidhja me Shtabin e Qendrës të mbahet me celular dhe radio. Përgjigjet për këtë, Shefqet Meda.
  -Të merren me vete një komplet luftarak i shpërndarë dhe një rezervë, pajisje mjekësore si dhe 5 transportues të blinduar. Në dispozicion të Batalionit caktohen 8 makina të mëdha dhe 3 makina të vogla. Kompania I qëndron në rezervë.
  Ky Urdhër hyn në fuqi në orën 22:30.
  Komandanti i Operacionit/
  Gjeneral Bashkim Gazidede. (Firma)”

  2-URDHËRI PËR MOBILIZIMIN E MERCENARËVE NË VERI
  ‘Sekret’
  URDHËR
  Nr. 82, datë 09.03.1997
  TEPËR URGJENT
  RRETHE: -Has, Kukës, Tropojë, Pukë, Mirditë, Shkodër, Dibër, Kurbin, Lezhë, Malësi e Madhe, Burrel.
  Të gjithë rezervistët që paraqiten në repartet ushtarake të rrethit tuaj të vishen e kompletohen me armatimin e nevojshëm dhe të nisen urgjent në Akademinë e Forcave Tokësore në Tiranë (ish-Shkolla e Bashkuar).
  Lajmëroni dhe Shtabin e Përgjithshëm.
  09.03.1997
  KOMANDANTI I OPERACIONIT
  Gjeneral Gazidede (Vula, firma)
  SHEFI I SHTABIT TË PËRGJITHSHËM TË USHTRISË
  Gjeneral Major Adem Çopani (Vula, firma)
  3-PLANI I VEPRIMEVE LUFTARAKE
  Plani i veprimeve luftarake i forcave pjesëmarrëse në asgjësimin e kryengritësve rebelë në jug të Shqipërisë prej datës 1 deri në 30.3.1997.
  IDEJA E ORGANIZIMIT
  Nëpërmjet mobilizimit të trupave rezerviste nga Shqipëria e Mesme dhe e Veriut, në bashkëpunim me trupat Komando-Presidenciale si dhe përdorimin e gjerë të aviacionit, artilerisë, lëndëve helmuese luftarake (LHL) dhe të grupeve të zbulimit, në zonat kundërshtare, të realizohet përqendrimi i trupave në brigjet Veriore të lumit Vjosa si bazë nisjeje, për të ndërmarrë mësymje të përgjithshme, duke dhënë goditjen kryesore në drejtim: Fier-Vlorë dhe atë ndihmuese në drejtimin Gjirokastër-Sarandë, për të asgjësuar fizikisht të gjithë personat që do të kundërshtojnë dhe në pamundësi të realizimit të objektivave të përdoren për terror ndaj rebelëve, bombardime me aviacion, LHL(Lëndë Helmuese Luftarake), mjetet e blinduara deri në vendosjen e plotë të pushtetit ushtarak.

  OBJEKTIVAT E OPERACIONIT
  Mobilizimi i trupave nga data 4 deri më 7 mars 1997.
  -Përqendrimi i trupave në bazën e nisjes Fier-Ballsh, Këlcyrë, Përmet.
  -Hartimi i listave për personat që do të asgjësohen, në qytetet Vlorë, Tepelenë, Gjirokastër, Delvinë e Sarandë.
  -Kapja e urave kryesore të kalimit të trupave Ura e Mifolit(Vlorë), e Pacinit (Mallakastër), urë e Dragoit Leklit (Tepelenë), Qafa e Muzinës (Gjirokastër), etj.
  -Desantimi (ulja) e trupave speciale në rajonet e fushë Çajupit, aerodromi i Gjirokastrës, Sarandës, Rrafshnalta e Kurveleshit.
  -Zbarkimi nga deti në drejtim të Vlorës, 4 deri 6.3.1997.
  -Përdorimi i forcave të Akademisë së Rendit, forcave speciale në rajonet ushtarake të Arshi Lengo në Gjirokastër.
  -Vendosja e lidhjeve direkte midis forcave qeveritare me repartet e policisë e SHIK-ut.
  -Organizimi i terrorit në popullsinë e qyteteve Vlorë, Tepelenë, Përmet, Gjirokastër, Delvinë e Sarande, djegie e shkatërrime;
  -Kufizimi me çdo kusht i përhapjes së kryengritësve, në veri të lumit Vjosa.
  -Mbrojtja me çdo kusht e Tiranës nga marshimi i forcave rebele të Jugut.
  -Bllokimi me çdo kusht i urës së Rrogozhinës Qafës së Kërrabës (me forca policore e ushtarake).
  -Kontrolli i gjendjes morale dhe origjinës gjeografike të trupave për mbrojtjen e Tiranës dhe neutralizimin e ushtarëve të Jugut.
  -Përdorimi i aviacionit luftarak gjuajtës e bombardues, nga regjimenti i Gjadrit, përqendrimeve të forcave rebele në Sarandë, Tepelenë e Vlorë.

  FORCAT E MJETET PJESËMARRËSE NË OPERACION
  -Tre Brk (Tiranë-Kavajë)
  -Dy Bra (Gradec-Fush-Krujë)
  -Dy BrT (Vlorë-Gjirokastër)
  -Nje Br Xheniere
  -Një Regjiment Aviacioni (Gjadër)
  -Dy distrikte detare (Durrës e Shëngjin)
  -Një Repart Komando (Përmet)
  -Një Repart Logjistike
  -Të gjitha forcat e komisariateve (Vlorë, Përmet Tepelenë, Delvinë dhe Sarandë).
  Numri i pjesëmarrësve në operacion, 25 mijë vetë.
  FAZAT E OPERACIONIT
  FAZA E PARË 1-10.3.1997
  -Mobilizimi i forcave dhe përqendrimi në baza e nisjes.
  -Pastrimi i zonave rebele nga persona që drejtojnë rebelët.
  -Përpunimi me aviacion, artileri e lëndë helmuese luftarake (LHL)
  FAZA E DYTË 10-30.3.1997
  -Lëvizja e forcave drejt qyteteve kryengritëse
  -Vendosja e pushtetit ushtarak në këto zona
  (Komanda e Operacionit. Firmat)

  pra ketu duhet te filloje reforma e donald lu-se nqs se ka vetem 1 % sinqeritet jo ky ambasadori..por ato berisheiste ne washington qe emrojne keto nenpunsa qe vetem dipllomate nuk jane

  Reply to this comment
 13. Samiu January 9, 19:50

  O anticensure, Lushnja beri nje aksion me Dritanin por u fut SHIKU dhe u a mbylli gojen dhe ju me bisht nder shale nuk u ndiet me.. Kete mendoi SHIKU se mund te bente edhe me vlonjatet por vlonjatet i dogjen te gjalle shikasit vrases dhe kokepalaret qe dergoi Sala per ti shtypur….

  Reply to this comment
 14. Lungara January 9, 20:22

  Po të qenë gjykuar kriminelët e ’97-ës , nuk do kishim Gërdecin , vrasjet në Bulevard etj etj etj krime të ndyra !
  Qelbaniku megalloman Fatos Nano do fliste në emër të popullit , do mbronte popullin ?!
  Apo adoleshenti nga trutë Pandeli Majko , apo fënda Rexhep Mejdani , apo impotentët e tjerë të PS , që kryebanditi Sali talli bythën me ta deri sa u mori amnistinë për krimet e tij ?! ( kujtoni bisedën me ta në k/ ministri kur Shqipëria kullonte gjak , le ta ritransmetojë TV ti shohim dhe një herë se , ç’mut burra qenë mbledhur aty ). Kush do zbardhi ’97-tat shqipëtare , se kemi shumë të tilla , Edi Rama me Ilir Metën ?!
  As mos shpresoni sepse , i pari është frikacak , kurse I dyti është hajdut !
  I mjeri popull !
  Lexuesit i kërkoj falje për ndonjë fjalë banale por , në parlamutin tonë është shumë më pis !

  Reply to this comment
 15. Elhami January 9, 20:26

  Elhami lagje Karabash
  Cfare nxorre ne drite meoj gazetare me shkrimet e tua, qe tere jeten ke qene ne krah te qytetarit, te Vlores e vlonjateve.Kush ta diti.Te flas nga lagjia Karabash dhe nga respekti qe kam per ty. te them:Ti famen e ke, mirenjohjen e Vlores dhe vlonjateve ne maje te kokes>Te njohim, te dime,Ata gazetaret qe permend ti, jane bosa, ti rrih uje ne havan….A, te ishe nje Prokurore, po, ua luaje zotin te gjithe atyre qe permnd dhe te tjere…kurse me shkrimet e tua, nuk ju hyn gjemb ne kembe…Prandaj, o motra ime, ruaje veten.

  Reply to this comment
 16. Mark uk January 9, 20:32

  Pse nuk ke shkruar pak per Luiza Hoxhen Zenepe qe cau me sopat gardistet u nxorri zemren dhe tha:KESHTU DO JUA BAJM TE GJITH DEMOKRATVE.Per kto merita komunistet e bene kryetare bashkie.

  Reply to this comment
 17. Luftari nga Lumi i Vlores. January 9, 20:56

  Luftari
  Lexova keto urdherat qe jane dhene nga Shiku dhe u tmerrova.
  Nese ai qe i ka shkruar ketu, i ka si dokuneta, ti dergoje menjehere ne Prokurori.Ato jane prova,Le ta beje si qytetear dhe tua lere ne dere te gjitheve.E tmerrshme.Shqiptare e shikoni se gjaku i derdhur ne Vlore eshte bere me urdhera? Dhe urdheruesit e shefat e tyre, sot i kemi ne parlament.
  O Zot, veri bomben ketij parlamenti dhe te vijne njerezit e duhur, qe te bejne shtetin dhe te nxjerrin para ligjit ata qe kane bere krime.,

  Reply to this comment
 18. Fajtori January 9, 21:37

  zonja Zenepe !

  Edhe pse ke nje fare merite ne qendresen tuaj ne ato muaj ju lutem mos lejoni qe tju perdorin si “kopertine reviste” si play boy ne keto makabritetete te berishes.

  Berisha eshte Krimnel i Sinqerte se pa ju dridhur qerpiku ka pranuar autoresine e krimeve te tij si lufte kunder kamunizmit ( varianti makartist i elez biberajt & compay).

  Faji me i madh eshte i nderkombetarev qe po bejne nje tolerim Kriminal per krimberishen.

  Ne rradhe te dyte eshte Edi Rama qe kete 21 janar duhet trajtuar njelloj me vrasjet e berishes..aq e madhe eshte tradhetia e tij…

  keni nje cerek shekulli qe po ben rolin e kukuvajkes.
  keto fjale qe thua jane .keto rrjeshta te denja per GUR VARRI ne ndonje varreze jane mijra here me kriminale se masakrat berishiane
  .

  keto fjale qe thua jane .keto rrjeshta te denja per GUR VARRI ne ndonje varreze jane me ndyra se tradhetia kriminale e edi rames

  keto fjale qe thua jane .keto rrjeshta te denja per GUR VARRI ne ndonje varreze jane me pista se hipokrizia e nderkombetareve qe po tolerojne PINOCETIN E TYRE

  Ne nje interviste dhene vone Bill Rajersoni ambasdori i pare amerikan (qe u kthye dhe nje mbret i plotfuqishem pas 22 marsit 1992) deklaroi se i kerkova Ramiz Alise qe te bente dekomunistifikimin sic bene gjermanet per de-nazistifikimin pas 1946..
  .
  Besoj se ketu eshte thelbi i kesaj teorie dhe praktike THELLESISHT antishqiptare ( sot mund ta quajme dhe antiamerikane) qe e rrezoi ate shtet dhe perdhosi ate komb…
  ..
  Pikerisht kete detyre kreu “Toger Baba” i tyre duke:
  -i ngrene kockat enverit si kanibale (bashke me kadarenjte)
  -poshtroi luften nacjonal clirimtare ( ish aleate me USA)
  -injoroi meritat e rindertimit te vendit
  -perdhosi varrezat e deshmoreve
  -diskretitoi veteranet
  -shkaterroi ushtrine shqiptare
  -reabilitoi ish fashiste
  -e beri hero kombetar zogun
  -aplikoi teorine e shock-ut
  -na islamizoi dhe arabizoi

  -pranoi kolonelin janullatos
  -furnizoi me nafte milloshevicin
  -flirtoi me perversin Damir fazllic
  -poshtroi Fan Nolin..
  -ktheu shqiperine i Kolumbi te droges
  Pra keta me lart ishin KRIME KOMBETARE pa permendur krimet naziskine si 21 janari..remzi hoxha..gerdeci..haklajt etj etj
  ++++++++++++++++++

  Nga sa me lart konkluzioni eshte se ” nderkombetaret” mbrojne Sali kriminelin pasi ai ne menyre” te shkelqyer” duke vepruar si DEMON,SHTRIG,DEVIL,TRADHETAR,VRASES,KRIMINEL,PERVERS,MANJAK realizoi ate qe thame me lart..defuckomunistifikimin qe ishte me me shume se DIRTY JOB….jo vetem duhet te kerkojne falje per Salimonstren e tyre…duke gjetur gjetur menyra per pranga apo egzekutim..por dhte te demshperblejne ate popull moralisht per demet e Devilit Viqidolit.

  Reply to this comment
 19. intelektuali vlonjat January 10, 09:14

  intelektuali vlonjat.
  Degjova per kete shkrim dje kur e lexoi Bashkim Hoxha ne emisionin e mengjesit dhe sot e gjeta ne internet.Kisha dy aresye qe e kerkova dhe lexova, e para titulli, dhe tjetra autorja, te dya lidhen me Vloren.
  E lexova me vemendje edhe komentet qe jane bere, qe pothuajse te gjithe jane pozitive, por nuk gjeta nje mendim intelektual, per te kuptuar mesazhin qe jep autorja ne kete shkrim, qe aq sa e njoh une,kete e ka percjelle gjate shkrimeve te saj.
  Po shkepus esencen,qe dua ta nenvizoj.
  Ngjarjet e dhimbshme të vitit 1977,kanë dhënë një mesazh të rëndësishëm, që në rradhë të parë,politika duhet ta mbajë vath në vesh.Nëse pushteti shpërdorohet dhe nuk administrohet mirë, nëse atë e mbyt korrupsioni, krimi dhe degjenerimi, populli nuk mund të heshtë.”
  E pra, ketu duhet te ndalemi dhe jot e bejme alibira.Kjo eshte kembane qe bie dhe duhet ta degjojme te gjithe, vecanerisht politika, qofte ajo qe qeveris, apo edhe opozita.Mendoj se ne kete fryme duhet te diskutohet.Nese nuk menfojme e veprojme keshtu, atehere gazetarja dhe gazeta ku shkruan, mbeten nje ze I mekur, qe do te shuhet dhe situatat mund te perseriten.
  Ky eshte nje apel edhe per organet e drejtesise qe po riformohen.
  Ky eshte mendimi im, i nje intelektuali denbabaden nga Vlora.Mua me dhimbset Vlora, me dhimbset Shqiperia.

  Reply to this comment
  • anticensurë 25642654 January 10, 11:34

   intelektuali vlonjat
   “Ngjarjet e dhimbshme të vitit 1977(1997),kanë dhënë një mesazh të rëndësishëm, që në rradhë të parë,politika duhet ta mbajë vath në vesh.Nëse pushteti shpërdorohet dhe nuk administrohet mirë, nëse atë e mbyt korrupsioni, krimi dhe degjenerimi, populli nuk mund të heshtë.”
   këtë mendoja dhe unë o intelektual vlore!!por në atë kohë,sot jo më!!më duket se historia e këtyre viteve pasuese ka treguar se jo vetëm që politika nuk e ka mbajtur vath në vesh,por dhe populli ka frikë ta ribëjë një gjë të tillë!
   intelektuali vlonjat më vjen keq kur e thme por ajo që ndodhi në ’97ën ishte thjeshtë një rrëmujë,pa kokë pa këmbë dhe pa asnjë lloj ideali,popullore!!
   asgjë më tepër!!
   nga ajo kohë politikanët po na pjerdhin në vesh sa herë duan bile dhe na kanë vratë në mes të bulevardit,po tallin hajdarin me fodullëk me lungomare e lungofiume dhe ne vazhdojmë e i mbrojmë!!
   tartufi e ka thënë më dy fjalë se çfarë jemi!!nuk kam ç’shtoj më shumë!!

   Reply to this comment
   • Tartufi January 10, 20:33

    Per intelektualin nga Vlora.
    Pa tjeter ,qe ti ke dhimbje per Vloren dhe Shqiperine,ne te
    tjeret nuk kemi pse te dishojme ne ndjenjen tende. Ashtu si dhe ne qe kemi tonen ,per shqiperine dhe Vloren. Por
    ka dhimbje,por ka dhe dhimbje. Une mendoj qe dhimbjet ti sherojme me dhimbje qe vine nga thika qe te presi kalbesiren ,qe kemi ne trupin tone. Ne qofte se ne do te kemi dhimbje,per ata qe na shkaktojne dhimbjet dhe per ata qe mbulojne shkaktaret e dhimbjeve,ne do te jemi nje dhimbje e madhe e pasherushme. Une ne kete mes shikoj nje skllaverim te
    madhe tek populli tim,qe duron dhimbjen dhe shkaktaret e saj dhe mbojtesit e kesaj dhimbjeje te madhe.Une mendoj qe populli eshte ne mes te dhimbjeve nga te gjitha anet,biles ana me e poshter eshte ajo qe mbulon shkaktaret e plageve,!! Ky popull
    me keto dhimbje i ndare ne disa pjese,lufton per ti shkaktuar me shume dhimbje pjeses tjeter,per te lehtesuar sa do pak dhimbjet e veta,duke mos kuptuar nga i shkaktohen plaget e veta!! Ai qe nuk meson nga i
    vine dhimbjet dhe pse nuk i sherohen keto dhimbje,ai eshte pregatitur per te vdekur o miku tim nga Vlora.

    Reply to this comment
  • 1997=LAPIDARI ENVERIT January 10, 17:52

   PER KOMENUTUESIN
   ‘intelektuali nga vlora”

   I nderruar ve bast me jeten time qe nuk je as intelektual dhe as nga Vlora nga menyra si shkruan.

   Nuk mund te ngaterrosh “gjithe politiken” ne krimet e tyre.

   Nuk duhet te harrosh ndyshimin kozmik midis gabimeve te Edi Rames me super krimet e salibishes.

   __________________________

   populli nuk mund te heshte thua ti… por saliut i rruajtet
   leshte ju “vllonjatet inteletuhale”

   NDODHI 1997….CFARE I BETE SALI BISHES?

   I RI-DHATE PUSHTETIN NE 2005 PERSERI ME NDIHME E ATYRE QE E MOREN ME LUFTANIE FRANCEZE …

   morali sot eshte ky:

   jo vetem 1997..por dhe 21 janari gerdeci otranto ju akuzojne juve intelektuhaleve te vllores dhe keto zenepet e dites qe po bejne perralla me krimete berishes.

   NE CDO VEND TE GLOBIT SALI BISHA DUHEJ ISHTE VARUR ME KOHE PER KRIMET E TIJ QE JU I RRUAJTET LESHTE

   Data 1 Mars 1997: Vlora është nën pushtetin e bandave dhe trafikantëve. Fillon emigrimi masiv. Në Lushnjë disa policë rrihen barbarisht. Shpallet gjendja e jashtëzakonshme. Rebelët marrin bazën e Pashalimanit, simbol i rezistencës së shtetit. Fillon shpërthimi masiv i depove të armëve. Në Himarë digjet bashkia. Digjet ndërtesa e policisë në Gjirokastër. Qindra të burgosur janë të lirë.
   . Data 2 Mars 1997: Dorëhiqet qeveria e Aleksandër Meksit. Në Vlorë me mijëra armë godasin qiellin në shenjë fitoreje. Parlamenti miraton shef të operacionit për rivendosjen e rendit, shefin e SHIK, Bashkim Gazideden.
   . Data 2 mars 1997: Gazidede urdhëron mbylljen e shkollave në mbarë vendin në një afat të pacaktuar. U vendosën gjithashtu kufizime ndaj shtypit dhe ndaj furnizimit me mallra konsumi të popullatës.
   4 Data 3 mars 1997: Në Kavajë, bastion i PD, mbi 5000 veta vullnetarisht armatosen për të mbrojtur qytetin nga një sulm i mundshëm nga bandat e armatosura.
   . Data 3 mars 1997: Agjencia italiane e lajmeve ANSA komentonte : “I gjithë skenari po shfaqet si një strategji politiko-ushtarake dhe jo si një manifestim spontan popullor. Për të mbledhur njerëzit tek Sheshi i Flamurit janë vënë në dispozicion për ditë të tëra makina të posaçme”.
   . Data 3 Mars 1997: Digjet Qendra e Formimit Profesional në Vlorë, që kishte kushtuar 7 milionë $ amerikanë. Plaçkitet nga një grup prej afro 100 vetësh kompleksi “Adipetrol” në Gjirokastër. Persona me maska marrin në dorë një anije luftarake dhe sulmojnë Sarandën, ku djegin godinat e policisë dhe SHIK.
   . Data 3 Mars 1997: Shpërthen burgu 313, duke lënë të lirë qindra kriminelë, rrëmbejnë 400 armë dhe shkatërrojnë mjediset e burgut.
   . Data 4 Mars 1997: Në Vlorë vazhdon shpërthimi i depove. Nëpër pallate vendosen snajpera, kurse Ura e Mifolit bllokohet dhe minohet.
   . Data 4 Mars 1997: Në Shkodër ushtria kapitullon. Studentët grevistë i japin fund grevës duke festuar me shampanjë në diskotekë.
   1. Data 4 Mars 1997: Komitetet në Sarandë, me në krye Arben Imamin, patrullojnë detin me anijet e marinës, policia detare dorëzohet, shteti humb kontrollin mbi hapësirën detare..
   . Data 4 Mars 1997: Saranda shpall autonominë duke deklaruar se në këtë zonë banojnë 20.000 grekë.
   . Data 5 Mars 1997: Afro 50 ushtarakë bashkohen me protestuesit, formohet “Komiteti i Shpëtimit Publik të Vlorës”, fillon të veprojë si strukturë paralele duke kryer de-fakto një grusht shteti.
   . Data 5 Mars 1997: Shpërthejnë depot në Memaliaj dhe në Tepelenë. Digjen godinat e policisë në këto qytete.
   . Data 5 Mars 1997: TV grek “Mega”, në lajmet e orës 14:00 (13:00 me orën tonë) deklaroi: “Sot grupe të armatosura në Jug të Shqipërisë ngritën për herë të parë flamurin e Vorio Epirit, kërkojnë ndarjen e pjesës së jugut nga pjesa tjetër e Shqipërisë, duke filluar nga Tepelena
   . Data 6 Mars 1997: Presidenti Berisha dhe partitë politike mblidhen në një tryezë dhe nënshkruajnë një deklaratë ku dënojnë shpërthimet e depove dhe bëjnë thirrje për dorëzim të armëve. 6 orë më vonë, zyrtarisht liderët e PS dhe PAD mohojnë çdo lloj përgjegjësie dhe obligimi ndaj kësaj deklarate që ata e kishin konsideruar “sukses politik”.
   . Data 6 mars: TV grek “Sky”, në lajmet e orës 17:00 (16:00 me orën tonë), deklaron: “Para disa minutash kanë dalë nga mbledhja krerët e grupeve të armatosura të Sarandës, të cilët kanë vendosur të sulmojne sot në darkë Gjirokastrën. Ata nuk do t’i lëshojnë postoblloqet si dhe presin me padurim gjyqin e sotëm popullor që do t’u bëhet tre robërve të kapur në sheshin kryesor të Sarandës të cilët thuhet se janë punonjës të SHIK-ut dhe me përkatësi veriore”.
   . Data 7 Mars 1997: Rebelët shpartallojnë ushtrinë në Gjirokastër. Dorëzohet ushtria e pushtetit të Berishës, mjetet ushtarake bien në duart e komitetit ushtarak të qytetit. Me rënien e Gjirokastrës, i gjithë Jugu është jashtë kontrollit.
   . Data 7 Mars 1997: Sulmohet “Aeroporti Kombëtar i Rinasit” nga fshatarë të zonave përreth, plaçkitet “Universiteti Bujqësor i Tiranës”.
   . Data 8 Mars 1997: Presidenti Berisha dorëzohet, organizon një mbledhje me të gjitha partitë politike, lidhur me krijimin e qeverisë së re.
   . Data 9 Mars 1997: Shpartallohet plotësisht divizioni i Gjirokastrës. Drejtuesit e divizionit ishin vetëdorëzuar dhe kishin marrë drejtimin e rebelimit në këtë qytet. Bandat kishin marrë peng një numër të madh ushtarakësh të forcave ndihmëse të Tiranës dhe kishin bllokuar disa tanke dhe një helikopter. Turmat sulmojnë shumicën e njësive private në qytet. Në mesnatë sulmohet dhe plaçkitet fabrika e përpunimit të qumështit në Libohovë.
   . Data 10 Mars 1997: Në Gramsh sulmohet godina e policisë, drejtohen drejt Fierit dhe marrin kontrollin e rrugëve. Berati bie në duart e komitetev dhe bëhet qendra kryesore e rebelimit pas Vlorës. Bashkë me të bien edhe Poliçani, Këlcyra dhe Skrapari. 11 Mars 1997 : Krijohet “Komiteti i Jugut” që kërkon rrëzimin e Berishës dhe kthimin e parave të humbura. Po ky Komitet propozon shpalljen e Vlorës kryeqytet të vendit dhe formimin e një shteti të ri të ndarë nga Tirana. Revolta përhapet në Veri, ushtria kapitullon kudo dhe një depo e madhe armësh hapet në Shkodër.
   . Data 11 mars 1997: Bie qeveria “Berisha”, vihen nën kontrollin e komiteteve qytetet Poliçan, Këlcyr, Përmet, Kuçovë, Delvinë, Sarandë, Skrapar, Berat, Gjirokastër, Himarë, Memaliaj, Tepelenë, Vlorë, Krujë, Burrel, Korçë, Elbasan, Shkodra, Lezhë dhe Laç.
   . Data 13 Mars 1997: Disa qindra vullnetarë të armatosur prej Qverisë, banorë nga Veriu, mobilizohet të mbrojnë kryeqytetin, sulmohet presidenca, Berisha përjeton natën më të rrezikshme të jetës së tij.
   . Data 13 Mars 1997: Dalin nga burgu Fatos Nano dhe Ramiz Alia. Revolta shpërthen edhe në Korçë. Në Lezhë rebelët djegin godinën e policisë.
   . Data 13 Mars 1997: Shkrimtari Ismail Kadare del në një mesazh drejtuar shqiptarëve në “VOA”, thekson se “Ora e Shqipërisë ishte kthyer prapa në luftën civile midis nacionalistëve dhe komunistëve në vitet 1943-44″.
   . Data 14 Mars 1997: i dërguarai i BE, Franz Vranitski emërohet për të zgjidhur krizën shqiptare. Ambasadorja amerikane del në ekranin e TVSH ku deklaron se misioni diplomatik i SHBA nuk do të largohet. Ajo gjithashtu deklaron se populli amerikan është me popullin shqiptar në këto momente të vështira.
   . Data 154 Mars 1997: Sulmohet fabrika e “Coca-Cola”, nga të paktat investime shumëkombëshe në Shqipëri. Jep dorëheqjen shefi i SHIK, Bashkim Gazidede. Rebelët pushtojnë portin e Durrësit. Në ekranin e TVSH shfaqet gjithë ditën thirrja “Atdheu në rrezik!”.
   . Data 15 Mars 1997: Rimerret kontrolli i aeroportit të Rinasit. Parlamenti miraton “Qeverinë e Pajtimit Kombëtar”. Krijohet “Komiteti për Mbrojtjen e Durrësit”.
   . Data 16 Mars 1997: Një miting masiv në Tiranë bën thirrje për paqe dhe bashkëpunim mes forcave ndërluftuese.
   . Data 17 Mars 1997: Nënë Tereza lutet për Shqipërinë dhe shqiptarët. Presidenti i “Popullit” largohet nga vendi me një helikopter ushtarak amerikan. Fatos Nano mban një konferencë për shtyp ku deklaron mbështetjen e tij për qeverinë e re.
   . Data 18 Mars 1997: Një “Komitet për Shpëtimin e Veriut dhe Shqipërisë së Mesme” kërcënon qeverinë e re “Fino” se nëse njeh komitetet e Jugut atëherë do të përballet me rezistencë ushtarake në gjithë Veriun e vendit. Si rezultat qeveria nuk njeh asnjë prej komiteteve të formuara në Veri, Jug apo Shqipëri të Mesme.
   . Data 20 Mars 1997: Zhvillohet në Tepelenë “Kuvendi i Komiteteve të Shpëtimit Publik”. Kërkesa e tyre kryesore dhe e pandryshueshme është largimi i Berishës. Gjithashtu propozohet krijimi i “Federatës së Jugut”.
   . Data 21 Mars 1997: Greqia kërkon të futet në territorin shqiptar me pretekstin e mbrojtjes së minoritarëve.
   . Data 23 Mars 1997: Rimerret kontrolli i Portit të Durrësit. Rifillon puna në të. Berati ndodhet nën sundimin e frikshëm të bandave. Lëvizja e njerëzve lejohet deri në orën 13:00. Bëhen 43 atentate me eksplozivë në 7 qytete.
   Data 24 Mars 1997: kërcënohet me vdekje familja “Berisha”, largon bashkëshorten Liri dhe dy fëmijët Shkelzen e Argita, duke i fshehur në Suedi.
   Data 25 mars 1997: Berisha nis trupa force të armatosura në jug, për të mposhtur rebelimin, kapen dhe mbahen peng 45 prej tyre, lirohen pasi kërkojnë falje publike në Tepelenë e Gjirokastër.
   . Data 26 mars 1997: Komitetet kapin dhe mbajnë peng 120 oficerë të ushtrisë dhe gardës në tepelenë, i detyrojnë të shajnë Sali berishën dhe të bëhen pjesë e komiteteve.
   . Data 27 mars 1997: Komiteti i Jugut, niset drejt Tiranës, për të sulmuar presiencën e Berishës.
   . Data 28 mars 1997: Berisha këkron falje për piramidat, u lutet komiteteve të jugut për bisedime.
   Data 29 mars 1997: Bashkim Gazidede, deklaron se do djeg jugun, nëse do guxojnë të sulmojnë Sali Berishën/
   . Data 30 mars 1997: Në Tepelenë kapen robër 240 nxënës “Skënderbegas” të armatosur me origjinë nga veriu, të dërguar prej qeverisë për të mposhtur komitetet e jugut…..

   ..NDERPRITEN VARGMALI ME MIZORITE E SALI ELEZBIBERISHES

   Reply to this comment
   • anticensurë 25642654 January 11, 13:53

    1997=LAPIDARI ENVERIT
    “Nuk duhet te harrosh ndyshimin kozmik midis gabimeve te Edi Rames me super krimet e salibishes.”
    plotësisht të drejtë për këtë që thua,bile dhe për tërë vërtetimin me fakte të krimeve të berishës,POR a mund ta quash vetëm gabim të ramës përdorimin e njerzve që e ndihmuan berishën për të mbajtur pushtetin tënd??
    më duket se jo!!këtë unë e quaj vetëm VAZHDIMËSI!!vazhdimësi e mbajtjes së pushtetit!kuptohet me emër tjetër!!

    Reply to this comment
 20. haku January 11, 23:07

  Pesedhjete vite te tera sistemi i real-socializmit ne Shqiperi krijoi njerez ROBOT te cilet do vepronin sipas programit te instaluar. Qe ky edukim ishte nje nder deshtimet me te medha ne Shqiperine Komuniste tregoi pikerisht rebelimi i vitit 1997.Sipas Kushtetutes Ushtria eshte garant per sigurine e Rendit Shtetror te Shqiperise.Deshtim,deshtim total i saj.Ky deshtim tregoi se ne cfare gjendje ishin ROBOTET ushtarake.Me kujtohet nje skene e mjerueshme ku nje rebel, pavaresiht i cilit tabor ishte apo ishte nje hajdut ne vete,hyp i pa penguar ne nje aeroplan ushtarak dhe bente c’donte me te. Ai aeroplan duhej t’ishte i Shqiperise e jo i Berishes apo i Nanos e i Gazidedes.
  Shqiperia ishte e ndare qe moti ideologjikisht.Viti 1997 ishte nje vit ku farat e armiqesise gufojne me te madhe nga plehrate e nxehta dhe cudi, cudi edhe njehere cudi qe nuk u rriten shume.Perndryshe do te ndodhte nje “Revolucion” kasaphane e Marsit 1917 e ndoshta kishte me perfunduar ne TETOR”.
  Ne dysh ishin te ndara edhe Mediat.Njeaneshmeri kishte ne te dy anet.Faji nuk ishte as i Veriut e as i Jugut.Rebelet e kryen te veten pa hezitime e pa ndnjenja njerezore e qytetare.Ashtu ishin te progra Inteligjenca, si Agolli e Kadare, deshtuan, deshtojne edhe sot.
  Te thosh se ky eshte fajtor duke e menjanuar tjetrin eshte absurd.Rebelimi e kundershtimi nuk ishin te rastit e as te “GJALICES”.Ato ishin te programuara nga ish Byroistet te cilet ishin ne pushtet e te cilet vepronin jasht pushtetit e qe ishin edhe rival te eger,Atyre nuk ia ninte fare se c’po ndodhe ne Shqiperi.Nuk ia ninte as Berishes e as Nanos e Ramizit e as Gazidedes.
  Veri dhe jugu jane shqiptare dhe te pandashem.Per fat te keq keta sharllatan e kolltukli tani per tani e kane forcen dhe pushtetin keshtuqe,per interesa personale, jane te gatshem te ndajne kombin ne menyre qe te sundojne me lehte.Ndoshta do vie dita kur inteligjenca e qytetria do marrin pushteti,Inshalla!

  Reply to this comment
 21. Alban January 12, 12:53

  O zenepe ta gezosh vloren, beratin, saranden, tepelenen e 97 ku humben jeten mijera vete nga kaosi qe u krijua pas hapjes se depove. Kujt I bere dem pervec se popullit tend se asnje politikan I djathtas apo majtas nuk u eleminua. Duhet te kuptojme se ato ngjarje ishin rezultat I luftes per pushtet I te dyja partive te felliqura dhe haracin e pagoi populli I pambrojtur dhe I perdorur si mish per top. Asnje krenari apo nostagji nuk kam per palet dhe protagonistet e atyre ngjarjeve qe nuk sollen gje tjeter vecse vdekje dhe mjerim. TE GJITHE JEMI BASHKEFAJTOR

  Reply to this comment
 22. Arti January 13, 10:04

  Cdo ndodhi ka nje zanafille. Mire eshte te behet analize jashte politikes. Qe te beshe analize nuk mjafton te jesh i arsimuar, por duhet te jesh intelektual. A nuk ishin zanafille vet demokracia qe reabilitoi shtresen e persekutuar, kur per komunistet ata ishin bashkpuntor te fashizmit dhe nuk meritonin kurre qeverisje?! A nuk ishin zgjedhjet e 26 majit 1996 kur te majtet kerkonin patjeter pushtet dhe fill pas atyre lane edhe zgjedhjet vendore ne muajin tetor, duke ndertuar strategjine e fitores dhe perdoren firmat qe ngriten vet? Kush ishin organizatoret e protestave ne sheshe ata qe humben leket apo ata qe shtireshin te tille, qe nuk dinin ku ishin selite e firmave?! Kjo u duk kur Kerkesa: duam parate tona u harrua dhe kerkohej direzimi i qeverise! Kush beri thirrje ne Shesh te flamurit” ne mos kini arme gjeni ja rrembeni atij qeni” apo “shqiptari cdo problem e ka zgjidhur vetem me gryke te pushkes” apo”ja sot ja kurre” dhe pastaj nisen te paret kengen e viteve 1910 ” o djem rrembeni pushket- e ja vdekje ja liri”?! Cfare faji kishin institucionet e popullit te digjeshin! Dhe keto jane te filimit te shkurtit, se pastaj ngjarjet rrodhen me skenar te programuar! A nuk kane pergjegjesi organizatoret e nisjes se katrahures? As qw perjashtohet qe pas ketyre pergjegjesia eshte e qeveritareve qe nuk e vleresuan situaten ne kohe dhe te kalonin vendin ne zgjedhje dhe ta merrnin te eturit per pushtet, qe e moren me pas dhe sollen mjerimin sic po vazhdojme edhe sot! Ne kemi qene ne mes te asaj zamallahije pa kuptim dhe kemi ndjekur realitetin,por edhe shkrimet e znj Zenepe etj qe vetem i hodhen benzine zjarrit. Mjere ne! Historine e shkruajne historianet dhe zemerimi popullor, jo protagonistet e ngjarjeve makabre, qe harrojne te thone te verteten, por vazhdojne te flasin me gjuhen e shkrimeve te tyre helmatisese.

  Reply to this comment
 23. Gregor Lato January 13, 19:34

  Ky ditar, me te drejte duhet te shkruhet nen titullin domethenes…KESHTU KA NDODHUR…
  Ashtu si dhe romani i Korlokovit per luften e dyte boterore,…”Keshtu ka ndodhur”

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*