Rikujton revoltën e Qafë Barit, Basha fton qytetarët në protestën e 26 majit

May 22, 2018 12:18

Rikujton revoltën e Qafë Barit, Basha fton qytetarët në protestën e 26 majit

Kryetari i opozitës Lulzim Basha ka rikujtuar revoltën e Qafë Barit, duke thënë se si 34 vjet më parë u fitua për disa orë liria.

Përmes një statusi në rrjetin social “Facebook”, Basha shkruan se këto shembuj të heroizmit dhe atdhedashurisë duhen të shfaqen te të gjithë shqiptarët.

Ai u bën ftesë për t’u bashkuar në protestën që do të zhvillohet të shtunën më 26 maj, në orën 11 në Tiranë.

Sipas tij, kjo protestë do të jetë simbol i ngritjes kundër padrejtësisë e kundër qeverisë së lidhur me krimin.

Statusi i plotë:

11 vite pas kryengritjes së Spaçit që ngjalli shpresë dhe i dha kurajo njerëzve, një tjetër akt heroik në një tjetër burg famëkeq ndodhi, Revolta e Qafë Barit.

Të dënuarit politikë ngritën krye ndaj shtypësve të tyre. Falë kurajos së tyre mbinjerëzore në Qafën e Barit, si sot 34 vjet me parë u fitua për disa orë liria, për disa orë ra sistemi gjakatar komunist.

Burrat që kryen këto akte heroike, janë frymëzim njerëzor dhe atdhetar. Ata kërkuan lirinë, ata u ngritën kundër padrejtësisë brenda burgjeve mizore.

Në shembullin e guximit të tyre të pashoq, do të bashkohen të shtunën shumica e shqiptarëve që e duan vendin pa krim, pa drogë, pa ministra të lidhur drejtpërdrejtë me bandat, pa një kryeministër që mbron hapur te keqen.

Me këto shembuj të heroizmit dhe atdhedashurisë, ju ftoj të bashkohemi të shtunën me 26 Maj, në orën 11 në Tiranë, të gjithë bashkë në protestën kombëtare ngrihemi kundër padrejtësisë, kundër qeverisë së lidhur me krimin, për Shqipërinë si gjithë Europa.

s.a/dita

May 22, 2018 12:18
Komento

11 Komente

 1. Paul Tedeschini May 22, 12:28

  Ky Basha nuk ka lidhje fare me revoltën e Qafë Barit.

  MOS INSTRUMENTALIZO VUAJTJET E NJERZVE per politiken tande egoiste.
  Kjo quhet PAFTYRSI

  Reply to this comment
 2. Befana May 22, 12:52

  Harxho Ca’ para per manifastuesit,ne vend te pageses se lobeve te huaja per te ardhur ne pushtet.
  Me gjithate populli nuk eshte budalle te sakrifikoj per Ca’ hajdute antishqipetare miliardere te bere me gjakun e shqipetareve.
  Ju duhet te zhdukeni nga politika nje here e per gjithmone.Ky popull u ngop me poshtersite tuaja ,qe per te mbrojtur vjedhjet jeni gati ti vini zjarrin Shqiperise.

  Reply to this comment
 3. komentatori nga cadra e gjyqit per portalin e zenit May 22, 12:52

  ka nje lidhje me vuajtjet e te burgosurve politike.ngjashmeria me enverin iu nxjerr mallin ,prandaj ata rrine e degjojne, e shohin ne sy,embeshtesin ne proteste.lum ata,shohin vehten krah enverit.

  Reply to this comment
 4. lulholandezi May 22, 13:47

  mer gruan dhe familjen berishovic dhe rrjeshtoi ne radhen e pare,mos harro te maresh tapite e pronave qe keni vjedh keto 28 vjet.
  do besh mire te besh adn pse ngjan kaq shume me enverin,se na nxore mallin e tij neper tribuna.

  Reply to this comment
 5. Ishte nje propozim May 22, 14:04

  Policia e shtetit e cila paguhet nga taxapaguesit shqiptare, duhet ti krijoje kushte ketyre taxapagues qe te levizin normal dhe te pasqetesuar neper segmentet rrugore kryesore te qytetit.Policia nuk duhet ti japi PD, lejen per te zhviiluar protesten e rradhes ,ne ate segment rrugore apo shesh qe pengon dhe sjedh shqetesime tek shtetasit, ne te kunderten., nese jep leje, policia duhet te japi llogari para qeverise per shqetesimin qe i ka sjelle shetasve.
  Un kom nje propozim per policine ,qe ti japi lejen per zhvillimin e protestes qe do boj PD, tek bulevardi i ri tek ishstacioni i trenit , ku ky segment nuk sjell shume pengesa dhe shqetesime tek taxapaguesit shqiptare…….

  Reply to this comment
 6. MH May 22, 15:21

  Ajo goje si goje kalit e hapur e keti pacienti te semure menderisht meriton nji Babole per ta kycur.

  Reply to this comment
 7. zu...ruinieren ...bythen vet . May 22, 16:03

  duket si hitleri ne ate poze . patetik (ose skizofren) i lindur . ne fakt, ka frike edhe ng lepuri (gerdalla……sali) . kush e perjetesoi kete poze, s’dihet; eshte humorist, apo bir kurvet…

  Reply to this comment
 8. petro May 22, 16:48

  Ishte nje revolte te burgosurisht ,jo e popullit.KETO JANE KRAHASIMET E BSHES QE KRAHASON HIMET ME MIELLIN.MIELLI KRAHASOHET ME MIELL E HIMJA ME HIME QE TE DALE NJE REZULTAT.O KAMARIER ANALFABET DHE PRETENDON PWER DREJTIMIN E VENDIT QE JE VETEM I ZOTI PER SPIUNLLEQE.

  Reply to this comment
 9. Kaçi i zi May 22, 16:51

  Sa politike e trashe. Akoma me komunizmin. Kerkon te mobilizoje te perndjekurit ne nje proteste antishqiptare anti integrim. Po te jete per te perndjekurit e vertete te atij sistemi, ata duhet te fshijne PD te paren qe vrau endrrat e shqiptareve per integrim. Faji i kujt eshte qe trazicioni zgjati kaq gjate? 12 vjet drejtoi PD. Vrau, dogji e vodhi dhe ja ku jeni sot. Perseri kerkon te mobilozoje si ne 90 me antikomunizmin. Hajde politike idiote hajde.
  Jo mor jo. Data mund te gjeni sa te doni por qellimi eshte i qarte. Destabilitet dhe pengim te integrimit doni. Dhe te perndjekurit nuk ju perkrahin ne kete pike. Se nuk u burrgosen qe ta terhiqni zvarre Shqiperine ju parate dhe friken tuaj.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?