Rilindja e humbi virgjërinë. Ajo pret të gjykohet si lavirja e radhës

August 6, 2018 12:54

Rilindja e humbi virgjërinë. Ajo pret të gjykohet si lavirja e radhës

Nga Genc Burimi

Ujku qimen e ndërron por zakonin s’e harron. Ditën e zgjedhjeve të 25 qershorit të kaluar, pata privilegjin të botoja në këtë gazetë artikullin hapës me titullin “Fuori mascalzoni”. Konstatimi ishte i thjeshtë. Pse reformat “popullore” që Rilindja nuk denjoi t’i bënte në mandatin e parë, do t’i bitisnin në mandatin e dytë? Fshati që dukej s’donte kallauz. Për mua, këta ishin dhe janë ujqer të rinj, të etur për para dhe pushtet, kishin të njëjtën shëmbëlltyrë me lukuninë berishiane që kujtuam se do ta shihnim në kafaz për të shpaguar aty mëkatet e një epoke çerekshekullore.

Iu desh Dita-s dhe komentuesve të saj të prisnin dhe një vit pas fitores së mandatit të dytë të Rilindjes, për të arritur tek i njëjti konkluzion i tmerrshëm: ujqërit e politikes të gjithë një fytyrë kanë. Prandaj duheshin bojkotuar në zgjedhje me një karton të kuq masiv si në pranverat arabe duke u servirur të njëjtin slogan  “Shporruni”.

Por njerëzit shumica të pashpresë menduan me naivitet sa nga dy të këqija duhej zgjedhur më e vogla. Pa e kuptuar kështu se Rilindja po i impozon këtij populli një dënim të dyfishtë: jo vetëm që po vjedh njësoj si vjedhësit që u përzunë me votë me 2013, por me babëzinë e saj Rilindja po i jep shpresën e marrë pëdëisteve të pagdhendur se mund të rikthehen në pushtet sikur të mos kishte ndodhur asnjë e shëmtuar kriminale në këtë vend në harqet kohore 1992-1997 dhe 2005-2013.

Ky është mëkati me i madh i Rilindjes se Edi Ramës, e kompromentuar në atë pike sa s’ka me takat, forcë morale, politike dhe juridike t’u kërkojë llogari atyre që po ja hedhin tani si pa lagur duke dhënë leksione morali. Rilindja e ka lënë këtë vend pa rruaza të bardha që të mund të vetëmbrohet kundrejt atyre që lëpijnë buzët pa pikë kompleksi për sërish pushtet.

Rilindja e humbi virgjërinë. Ajo pret vetë tani në radhë të gjykohet si një lavire. Ç’epilog i trishtë.

Republika e gjyqtarëve

Na premtohet tani republika e gjyqtarëve, si në Italinë fqinje kur politika me dallaveret e saja, pasi humbi çdo kredit në opinion ia dorëzoi “çelësat” drejtësisë së “manni puliti”. Veçse ato ishin çelësa kashte pasi gjykatësit nuk hapin vende pune, dhe as e shtojnë asistencën sociale për më të vobektit.

Italianët u detyruan t’i rikthehen klasës politike si e vetmja që ka tagrin të propozojë alternativa në demokraci. Por kësaj here pasi konsumuan gjithçka të “ngrënshme” në politikë, besimin vendosën  t’ja akordonin ekstremeve që deri tani i bënin të villnin. Kur s’ke pulën ha sorrën, ose më mirë ha diçka që s’e ke provuar ende, thjesht mos t’ua shtrish më dorën atyre që e bënë zanat mashtrimin në politikë. Shqipëria drejt këtij skenari po rend, po s’lindi një forcë e re mbi gërmadhat e partive të vjetra.

Reforma e drejtësisë që po na shitet si “gral”, si pika kulminore që do të zgjidhë të gjitha problemet e pazgjidhshme të Shqipërisë, edhe po të funksionojë një ditë, ashtu si në Itali nuk do të zgjidhë kurrë problemet politike. Probleme që janë të njëjtat si në Athinën e lashtë ku u shpik fjala “polis” që qëndron në rrënjë të fjalës “politikë” dhe që do të thotë të merresh me hallet e përditshme të një komuniteti, të një qyteti, dhe sot të një shteti.

Ne kemi vërtetë nevojë për prokurorë e gjyqtarë efikase, kompetentë e të ndershëm që pa dyshim  ngaqë do paguhen edhe shumë mirë, do arrijnë t’i mbi popullojnë burgjet copë-copë që kemi. Por ne kemi nevojë mbi të gjitha por politikanë patriotë që jetën, që s’është aspak e gjatë në horizontin e një vendi të lashte si ky i yni, t’ja kushtojnë pa kushte e me vetëmohim këtij populli që i bëri mbretër kur s’ishin asgjë. Është e trishtë për një vend që sytë t’i hedhë me shpresë nga drejtësia, nga politikat ndëshkimore në vend që ta shohë të ardhmen me një vrull optimizmi dhe ndjenja konstruktive.

Rama, një piktor dështak siç e quan një kirurg e ish-kryeministër vrasës po aq dështak, mban që nga 2013 në duart e tij, shansin unikal të jetës së tij për të hyrë në histori dhe për të bërë aty histori. Populli i dha privilegjin që ky t’i ndryshonte jetën, t’i përmirësonte namin në botë, ta shtonte në numër dhe në të ardhura, ta ngrinte në nivel arsimor e kulturor, ta merrte siç duhej nën përkujdesje shëndetësore dhe sociale. E nëse s’ja arrinte në të gjitha këto, të jepte të paktën shembullin që nuk do ta trajtonte veten dhe miqtë më mirë se popullin e tij, të cilit duhej në radhë të parë t’i shërbente.

Vetë ai jeton në një vilë dhe pushon në hotele pa kurrfarë gjëje të përbashkët me standardet e popullit që përfaqëson. Rrethi i tij i ngushte i biznesmenëve dhe politikanëve përfitojnë koncesione me ligje speciale, apo u shpëtojnë hetimeve me ndërhyrje po aq speciale, pa kurrfarë gjëje të përbashkët me standardet e një republike shembullore që përbënte aspiratat e këtij populli që e ka votuar Ramën dy herë që ky të sillte të paktën një herë të vetme në historinë e këtij kombi sundimin e shtetit të së drejtës. Jo vetëm që u dështua, por tani na marrin dhe për budallenj kur kapen me presh në dore siç e bën raporti i fundit i Departamentit të Shtetit.

“Thika pas shpine” e raportit të DASH

Sigurisht taborët e qeverisë shohin në këtë situatë mbytëse që është krijuar, vetëm një tymnajë të thashethemnasë që përhapet sipas tyre nga kazani i medias. Por ja që e vërteta del nga goja e vetë “mentorit” të kësaj qeverie, nga ajo e Shteteve të Bashkuara. Duhet thënë se i famshmi “raport i Dash” nuk synonte aspak t’u hapte sytë shqiptarëve për “bëmat” e qeverisë së tyre.

Përkundrazi qeveritë shqiptare sado shejtane të tregohen me popullin e tyre, janë aleate luajale të Amerikës së madhe sa herë e kërkon nevoja, siç ka qenë së fundmi rasti për të bllokuar depërtimin rus edhe më tej në Ballkan, apo për t’u dhënë strehim opozitarëve muhaxhedine iraniane, apo siç do të jetë rasti nesër për t’i kthyer pa problem kurrizin Turqisë nëse Washingtoni do të na e kërkojë. Qeverive të tilla sa besnike dhe servile, Amerika pragmatike di t’ua krehë bishtin me ambasadorë po aq të zellshëm pro qeveritarë siç përfitoi Berisha nga Arvizu apo Rama nga Lu.

Por brenda vendit të tyre, shërbimet publike amerikane kane si në çdo demokraci funksionale detyrimin e rreptë për transparencë ndaj shtetasve amerikanë, në rastin konkret ndaj biznesmenëve amerikanë që duan të investojnë jashtë shtetit. Në këtë mënyrë duhet kuptuar raporti i shërbimit ekonomik i ambasadës amerikane në Tiranë që u njoh nga lexuesit si raporti i Departamentit të Shtetit. Ai raport është i detyruar t’u thotë qartë amerikanëve se ku e vënë këmbën. Çdo zbukurim i pavend i situatës do të kishte pasoja të rënda për raportshkruesin, nëse një ditë një investitor amerikan i bënte proces Departamentit të Shtetit për informacione të gabuara që mund t’u kushtojnë miliona shtetasve amerikanë.

Prandaj ky raport është një fiasko për qeverinë shqiptare sepse ai është pa “hile”. Një investitor amerikan pasi e mbaron së lexuari atë deri në fund, sinqerisht nuk ka më endje dhe kurajo të rrezikojë kohë dhe para në Shqipëri. Për më tepër që pak muaj më parë një tjetër raport i DASH, ai i marsit të kaluar mbi narkotrafikun dhe pastrimin e parasë në botë e nxinte sa s’kishte më keq situatën globale në Shqipëri, si në një forme aperitivi për të përgatitur raportin që do vinte mbrapa. Në mars shkruhej tashmë se: “Shqipëria paraqet risqe të larta për pastrim parash dhe kjo vjen nga një korrupsion kapilar, nga një qeveri e dobët dhe institucione të dobëta”.

Një korrupsion marramendës

Ide që e vazhdon dhe në raportin e ri që paraqet një tablo me tre nyje të rënda: “Për investitorët e huaj problemi kryesor në Shqipëri është korrupsioni, veçanërisht në gjyqësor, është mungesa e transparencës në prokurimet publike si dhe mos respektimi i kontratave”. Në të treja këto probleme që ngrihen nga amerikanët, nuk akuzohet shoqëria shqiptare, por qeveria shqiptare. Jo ajo e kaluara, por e sotmja. Tregohet me gisht qeveria e Edi Ramës si bashkëfajtore në korrupsion që ka lënë në këmbë që prej 5 vjetësh këtë sistem drejtësie të kalbur. Paçka se raporti njeh meritën se ka filluar një reformë në drejtësi, reforma më e madhe në Shqipëri që nga rënia e komunizmit, raporti nënvizon se për momentin kjo reformë që është votuar para dy vjetësh, nuk po jep asnjë fryt.

Për raportin e DASH, reforma në drejtësi do të jetë serioze vetëm kur të funksionojë totalisht (fully implemented) dhe jo pjesë-pjesë. Deri atëherë, korrupsioni vazhdon të bëjë kërdinë dhe investitorët e huaj nuk janë të interesuar për Shqipërinë. Tregohet me gisht në raport qeveria e Edi Ramës si vetë e korruptuar, pasi bën prokurime publike jo transparente, domethënë tendera të manipuluara apo koncesione pa tendera. Tregohet me gisht qeveria e Edi Ramës edhe si sabotuese ndaj investitorëve të huaj, të cilëve qëllimisht nuk u respekton kontratat në mënyrë që ekonomia e vendit të jetë në dorë vetëm të disa kompanive që kane interesa të lidhura me qeveritarët. Të gjitha këto tema zbërthehen gjerësisht dhe me shpjegime faktuale në raport.

Lexon kështu nga dora e vetë këshilltarit ekonomik të ambasadës amerikane në Tiranë që ka hartuar raportin, se investitorë të huaj që janë biles të mëdhenj, pohojnë se nëse duan të punojnë në Shqipëri kanë presion që të bashkëpunojnë me nënkontraktorë të venë nga politikanët shqiptarë për të vjelë ryshfete për llogari të tyre. Investitorët e huaj s’dinë nga t’ja mbajnë pasi po e bënë një gjë të tillë, ata rrezikojnë procedime dhe në vetë vendin e tyre, lexohet ne raport.

“Entet rregullatore shqiptare përdorin një lloj legjislacioni dhe rregullash enkas të vështira për t’u interpretuar, si mënyrë efikase për të dekurajuar investitorët e huaj dhe për të favorizuar kompanitë e lidhura me politikën”, shkruan pa dorashka raporti që pikën kulminante të denoncimit të sistemit korruptiv e rezervon tek pjesa e koncesioneve apo PPP-ve. Dhe aty, akuza për korrupsion bie haptazi mbi qeverinë: “Raportimet mbi korrupsionin në prokurimet e qeverisë janë të zakonshme. Rritja në numër e koncesioneve në forme partneriteti publik privat (PPP) ka ngushtuar mundësitë për konkurrencë ku viktima janë edhe investitorët e huaj. Analizat e dobëta kosto-përfitim dhe mungesa e ekspertizës teknike në hartimin dhe monitorimin e kontratave PPP janë shqetësime të vazhdueshme”.

Që do të thotë se kësaj qeverie pak i lipset se çfarë fiton populli i saj, pasi atë e ha më shumë meraku se çfarë mund të përfitojnë individualisht personat në politike dhe në biznes, të implikuara në këto PPP. E njëjta mynxyrë dhe me pronat. Është vetë “agjencia qeveritare e ngarkuar me çështjen e ndërtesave të ndërtuara në mënyrë të paligjshme që shpesh vepron pa konsultime të plota dhe nuk ndjek procedurat”, shkruhet ne raport.

Si rezultat, një numër investitorësh amerikanë kanë lënë Shqipërinë vitet e fundit pas shumë konfliktesh komerciale, duke përfshirë dhe ato në arbitrazh ndërkombëtar me qeverinë shqiptare.

Me një theks të jashtëzakonshëm ndaj praktikave korruptive institucionale në Shqipëri, raporti i referohet dhe klasifikimit të fundit botëror të Tranparency International mbi perceptimin e korrupsionit në çdo vend ku Shqipëria figuron e fundit në Ballkan së bashku me Bosnjën. Sigurisht indikatori i perceptimit të korrupsionit është përmirësuar në krahasim me vitin 2013 por fare pak, fare ngadalë dhe në mënyrë të paqëndrueshme, shkruan raporti që nënvizon se edhe në vitin 2018 Shqipëria mbetet një vend nga më të korruptuarit në Europë duke iu referuar Transparency International. Reforma në drejtësi shpreson ta ndreqë këtë situatë, shkruan si me lutje raporti pa u dukur se beson shume tek kjo perspektive.

Plot një e treta e Kushtetutës së Shqipërisë është modifikuar për të mundësuar këtë reformë që konsiston të dëbojë nga sistemi i drejtësisë hetues dhe gjyqtarë të korruptuar. Por, nënvizon raporti, vetëm nëse arrihet që reforma në drejtësi të implementohet totalisht, vetëm atëherë pritet që Shqipëria të bëhet më tërheqëse për investitorët e huaj dhe të konkurrojë më efikasisht në tregjet globale. Raporti përdor me kujdes nuancën “pritet” (is expected), për të nënvizuar idenë se reforma e drejtësisë nuk mund të jetë e vetmja leve Arkimedi për ta nxjerrë Shqipërinë nga kjo situate preokupuese. Pasi edhe pa pritur reformën në drejtësi, qeveria fare mirë mund të marre masa që varen prej saj. Asgjë s’e pengon qeverinë të mos i përdorë më PPP-të në këtë vend kaq të korruptuar. Asgjë s’e pengon qeverinë të vendosë dialog transparent me investitorët e huaj dhe jo t’u vendosë stërkëmbësha siç del qartë nga fryma në të cilën është shkruar raporti.

Ironik është fakti se Shqipëria ka nënshkruar të gjitha konventat e mundshme ndërkombëtare në lidhje me luftën pa kompromis kundër korrupsionit dhe krimit të organizuar të cilat raporti i numëron një më një si për t’u tallur dhe për të treguar që qeveritarët shqiptarë firmosin symbyllazi çfarë do që u kërkojnë ndërkombëtarët, sepse e dinë që në terren asgjë nuk do ndryshojë.

Le të marrim problemin e kontrabandës që siç theksohej edhe në raportin e DASH-it të marsit të kaluar mbi narkotrafikun dhe pastrimin e parasë, në Shqipëri përbën një gangrenë të vërtetë. Edhe raporti i tanishëm vazhdon dhe e konsideron këtë problem si mjaft serioz për të cilin qeveria nuk e vë ujin në zjarr. Raporti akuzon qeverinë se nuk jep asnjë shifër zyrtare mbi sasinë e mallrave kontrabandë të kapura në dogana. Dhe sigurisht asnjë shifër nuk jepet as mbi sasinë e këtyre mallrave kontrabandë që qeveria duhet të deklarojë në bazë të konventave ndërkombëtare që ka asgjësuar në mënyrë që ato të mos derdhen në treg. Shembull i qartë ky, midis shume të tjerësh i hendekut midis asaj që kjo qeveri zotohet para ndërkombëtarëve se do të bëjë por që nuk i bën, ndoshta pikërisht për të mos prekur interesat private që ka me të tretë…

Një këshillë kryesore jep raporti për investitorët amerikane: korrupsioni është aq i lartë në Shqipëri, ka një mungesë të atillë dialogu me qeverinë shqiptare, saqë asnjë kontratë vendase nuk mund t’i mbrojë siç duhet, prandaj duhet medoemos që investitorët të parashikojnë në kontrata klauzola për arbitrazh ndërkombëtar, në mënyrë që të evitohet të humbasin kohë për drejtësi me qeverinë shqiptare.

Farsa e lehtësimit të procedurave

Raporti nuk la pa përmendur po ashtu një sërë praktikash pa kuptim të qeverisë shqiptare që kërkon zyrtarisht të tërheqë investitorë të huaj por praktikisht i dekurajon ata. Për shembull regjistrimi i një kompanie është thjeshtuar dhe mund të kryhet në internet meqenëse një website është vënë në shërbim “e-Albania portal”. Por ai është vetëm në gjuhën shqipe…

Po ashtu qeveria shqiptare ka bërë një ligj më 2015 për të inkurajuar investimet strategjike duke u dhënë disa avantazhe këtyre investitorëve të mëdhenj me një “shoqërim” të posaçëm që mos të humbasin kohë e të bien pre e praktikave korruptive. Por tre vjet më vonë, asnjë investitor i huaj nuk ka kërkuar të përfitojë nga avantazhet e këtij ligji të cilit si për ironi të fatit i skadon afati me 31 dhjetor 2018.

E ç’të thuash për ligjin për krijimin e zonave të lira ekonomike? Shumë bukur në letër, por deri tani vetëm një zonë është caktuar, ajo e Spitallës afër Durrësit por dhe ajo është paralizuar, pikërisht sepse tenderi për ndërtimin e saj u manipulua dhe dështoi tre herë, me pas u caktua një konsercium lokal, por që një nga kompanitë që humbi tenderin e ka çuar ne gjyq. Histori alla shqiptarçe. Rezultati, tre vjet pas miratimit të ligjit për thithjen e investitorëve strategjikë dhe krijimin e zonave të lira ekonomike, Shqipëria ende s’ka një zonë të tillë për të favorizuar ardhjen e investitorëve, ndërkohë që ato numërohen me dhjetëra e qindra në vendet e tjera në Ballkan e në Europë.

Sot është një fakt shkruhet në raport: Qeveria as që ka një mekanizëm për të vlerësuar tërheqjen e investimeve të huaja në vend dhe për të bërë korrigjimet e nevojshme.

Është një luks i tepruar me pas t’i kërkosh kësaj qeverie mekanizma për të informuar edhe biznesmenët shqiptarë sesi ata mund të investojnë jashtë shtetit. Shqipëria është totalisht pasive në këtë drejtim, shkruan raporti, ajo as nuk i nxit dhe as nuk i pengon bizneset e saja të instalohen jashtë. Raporti le kështu të nënkuptojë se është një gabim strategjik, pasi në një strategji eksporti mallrash dhe shërbimesh apo importi teknologjie të avancuar, vendet i inkurajojnë bizneset lokale të kapin pozicione brenda vetë tregjeve të huaja.

Mangësitë e qeverisë me pronat

Raporti, që edhe një herë i destinohet shtetasve amerikane, nga njëra faqe në tjetrën ofron të njëjtin refren: në Shqipëri nuk sundon ligji por korrupsioni. Problemi i pronave është një shembull tjetër që e përforcon këtë ide. Shumë shtetas amerikanë me origjinë shqiptare janë vërdallisur lart e poshtë për pronat e tyre dhe si përfundim janë detyruar të kërkojnë drejtësi tek Gjykata Europiane e të drejtave të njeriut në Strasburg, shkruhet në raport. 29 vendime janë marë në Strasburg në favor të ankimuesve dhe fatura i ka kushtuar 50 milionë dollarë qeverisë shqiptare.

Ndërkaq janë dhe plot 400 dosje të tjera ankimimi në shqyrtim në Strasburg, shkruan raporti, duke lënë të nënkuptojë se fatura do të jetë eksploziv për taksapaguesin shqiptar për shkak të neglizhencave të qeverisë së tyre. Edhe më serioz shfaqet problemi i legalizimeve të ndërtimeve pa leje. Procesi, shkruan raporti, filloi për së mbari në 2006 me ndihmën e asistencës ndërkombëtare. Por ka ngecur në vend numëro në vitet e fundit, domethënë nën qeveritë Rama. Janë rreth 440 mijë objekte të konsideruara si ilegale.

Qeveria Rama kur erdhi në fuqi filloi nga puna me një strategji të re, atë të shembjeve që më 2013 nëpërmjet INUK-ut. Por, shkruan raporti, ka fakte që tregojnë se një numër shembjesh u bënë pa proces të rregullt, apo ka rastet kur qeveria nuk prishte ndërtimet që duheshin prishur, dhe në të kundërt prishte ato që s’duheshin prishur. Sipas klasifikimit të Bankës Botërore për regjistrimin e pronës, Shqipëria figuron dobët, në vendin e 103 ndër 190 shtete. Duhen, shkruan raporti, 19 ditë, 6 procedura administrative me kosto sa gati 10% e vlerës së pronës, për ta regjistruar atë në Shqipëri. Por dhe atyre që arrijnë dhe fitojnë në Strasburg, qeveria ua zvarrit ekzekutimin e vendimit shkruan raporti.

Bankat më të fuqishme se kurrë por s’japin kredi

Raporti i kushton paragrafe interesante të gjendjes së bankave në Shqipëri dhe konfirmon atë që ne analistët themi prej kohësh. Ato janë në gjendje financiare fantastike por niveli i kredidhënies është katastrofik. Investitorët mos të presin të financojnë projekte nga bankat në Shqipëri jep si ide raporti. Asetet (pasuritë) e bankave në Shqipëri, me më shumë se 13 miliardë dollarë e tejkalojnë dhe Prodhimin e Brendshëm Bruto të Shqipërisë dhe ato fuqizohen çdo vit.

Banka më e fuqishme në Shqipëri që dominon gati 1/3 e tregut shqiptar, shkruan raporti, është banka tregtare kombëtare turke ! Raiffesen dhe bankat greke janë shumë larg mbrapa. Por 16 bankat në Shqipëri në vend që të japin kredi për investitorë, preferojnë t’i japin borxh qeverisë (bono thesari) apo të investojnë në prona imobiliare! Edhe kur japin kredi, ato mbartin interesa të larta nga 6 deri mbi 8% në kreditë me lekë dhe gjysma në kreditë në euro. Raporti bën po ashtu aluzion për ndihmën e madhe që Banka Qendrore e Shqipërisë u ka dhënë bankave duke u fshirë kreditë e këqija. Në këtë mënyrë kreditë e këqija u pjesëtuan me dy, nga 28% para disa vitesh në 14% sot. Por këtë faturë e kanë mbajtur mbi supe taksapaguesit shqiptarë.

Pasi atë që s’e thotë raporti, është e lehtë ta kuptosh. Duke i fshirë nga bilancet kreditë e këqija me lejen e Bankës Qendrore, bankat afërmendsh nuk kanë paguar taksa në shumat ekuivalente të kredive të këqija. Domethënë ato s’kanë humbur asgjë, por shqiptarët shumë sepse kanë futur me pak tatime në arkën e shtetit. A s’mund të vinte si kusht Banka e Shqipërisë që në shkëmbim të fshirjes së kredive të këqija nga bilancet e bankave këto ta zgjidhnin qesen e kredive qofte dhe simbolikisht?

Nëse s’pranojnë, atëherë të detyrohen bankat të paguajnë taksat plotësisht pa bërë “kombinacione” me humbjet nga kreditë e këqija. Dhe me këto taksa shteti të ngrejë një banke publike zhvillimi që të ketë mundësi të kreditoje bizneset prodhuese. Sigurisht këto ide nuk i gjen në raportin e DASH që nuk ka si qëllim t’i ofrojë qeverisë një platformë zhvillimi, por të dhëna investitorëve amerikanë që synojnë të instalohen në Shqipëri.

Mungese statistikash mbi ndërmarrjet publike

Raporti niset nga ideja se investitorit të  huaj mund t’i interesojë të blejë ndërmarrje publike në raste privatizimi. Pasi numëron disa nga ndërmarrjet publike që kanë mbetur në këmbë në Shqipëri (OSHEE, OST, KESH, Albpetrol, Posta shqiptare, Hekurudhat etj.), raporti thekson me tone kritike ndaj qeverisë se asnjë listë e plotë me ndërmarrjet publike nuk është publikuar nga qeveria, duke shtuar se më e keqja është mungesa e transparencës mbi ndërmarrjet publike që veprojnë në vend, pasi nuk ka të dhëna të sakta mbi asetet e tyre, fitimin neto të tyre, ose numrin total të punonjësve të tyre.

Dhe së fundi, ajo që mund t’i interesojë investitorit amerikan është krahu i punës në Shqipëri. Kujdes thotë raporti: 61% e punësimit në Shqipëri është në “të zeze”. Po ashtu gati gjysma e fuqisë punëtore në Shqipëri ka si nivel arsimimi maksimal vetëm arsimimin fillor! Në këtë kontekst kontrollet nga qeveria duhet të ishin më të shpeshta për të minimizuar abuzimet me këtë fuqi punëtore vulnerable. Inspektorati i Punës është i vetmi autoritet për kontrolle për të verifikuar respektimin e kodit të punës, por ky inspektorat, denoncon raporti, ka shumë pak efektiva, ka financim të ulët e për më tepër legalisht ai nuk mund të ndërmarrë asnjë hetim dhe asnjë mase dënimi. Ndërkohë nënvizon raporti, kushtet e punës në industrinë fasone, në ndërtim dhe në sektorin e minierave janë shpesh të mjerueshme dhe në disa raste të rrezikshme, pikërisht duke përfituar nga mungesa e kontrolleve nga Inspektorati i Punës.

Reagimi qesharak i qeverisë shqiptare

Përballë këtij raporti “cunamik”, shumë dimensional, i denjë me një raport vlerësimi për (mos)hapje negociatash integrimi në BE, Kryeministri që reagon për gjërat më të papërfillshme nuk denjoi të reagojë. E gjithë qeveria u fsheh pas disa fjalive pa sens të Ministrit të Financave, Arben Ahmetaj. Duke e marrë veten  për Ministër të Jashtëm që përdor gjuhë diplomatike, Ahmetaj e cilësoi raportin si “dinamik”. Një eufemizëm për të mos thënë “katastrofik”.

Ahmetaj kishte vetëm një rol teatral në këtë shfaqje publike. Objektivi: mos t’i mohonte konkluzionet e raportit në mënyre që mos polemikonte me raportshkruesin amerikan, dhe se dyti t’ja ngecte përgjegjësinë opozitës së PD-së. Rol i vështirë që Ahmetaj vendosi ta luajë si ushtar i bindur duke u kapur në dy pika dhe duke lënë totalisht në harrese të tjerat. Me pak fjalë, Ministri i Financave u mundua të na thotë se qeveria i njeh mirë këto probleme (domethënë nuk pritëm amerikanët që të na i tregojnë) , por ato sipas Ahmetajt mund t’i zgjidhe ekskluzivisht vetëm reforma në drejtësi.

Dhe kush e bllokon reformën në drejtësi? Opozita. Domethënë kur një skuadër luan në mënyrë mizerabël, trajneri thotë që fajin s’e kam unë por terreni i kalbur që s’na e lehtëson punën. Atëherë përse pretendojnë të ushtrojnë pushtet rilindasit kur njëkohësisht deklarojnë se janë të pafuqishëm për t’i ndryshuar gjërat për shkak të opozitës? Argument jo vetëm bosh, por dhe fyes për inteligjencën e shqiptarëve. Pika e dytë ku u përqendrua Ahmetaj është ajo ku qeveria u sulmua dhe më shumë në raport dhe në media, dosja e PPP-ve. Në fillim, u mundua t’ja hidhte lehtë se PPP-të s’i shpikem ne.

Nuk pati gazetar t’i thoshte se bota ka shpikur dhe centralet bërthamore, por kjo s’do të thotë se ç’do vend është i aftë t’i ngrejë dhe menaxhojë ato. Si guxon kjo qeveri atëherë të mbështesë dy ide të kundërta njëkohësisht. Nga njëra anë ankohet se s’ka ende drejtësi sepse opozita bllokon reformën, dhe nga ana tjetër nuk i duket fare si problem të bëjë PPP edhe në mungesën e një drejtësie efikase që do bllokonte allishverishet.

Prandaj zoti Ahmetaj, vërtete bota i ka shpikur PPP-të, por që ato të funksionojnë në ShBA, Gjermani, Britani e Madhe, Francë e kudo në botën perëndimore ku funksionon njëkohësisht dhe sistemi i drejtësisë. Kësaj qeverie nuk i pëlqen kur drejtësia nuk funksionon për të arrestuar berishistët, por mungesa e drejtësisë i vjen për shtat kur bëhet fjala të lulëzojnë PPP-të në kushte optimale pandëshkueshmërie. Bravo ministrit Ahmetaj për këtë konceptim fare origjinal të Shtetit të së drejtës.

Pse kjo qeveri nuk i ndalon provizorisht me ligj koncesionet?

Aty ku ministri ka të drejtë është se kur tha se nga rreth 200 koncesione e PPP që përmend raporti, socialistet kanë konkluduar, bërë vetëm 1/5. Të tjerat i kishte iniciuar Berisha para 2013-ës. Por kjo s’do të thotë se meqenëse vodhi i pari, Rilindja ishte e detyruar të vazhdonte në të njëjtën rrugë. A s’kishte bërë dy premtime gjigante Rilindja e Edi Ramës: fundin e koncesioneve dhe fundin për ligjin e riciklimit të plehrave, të dyja të konsideruara nga socialistët si shpikje të rrezikshme dhe korruptive të pushtetit të mëparshëm.

Pse i shkeli dhe i stërshkeli me këmbë këto dy premtime Rama? Çështja nuk është fare ajo që shtron Ahmetaj sot për t’u mbrojtur se PS-ja paska bërë më pak koncesione se paraardhësit. Çështja është pse ky kryeministër vepron njësoj si paraardhësit, qoftë duke konluduar dhe një koncesion të vetëm, ndërkohë që ka bërë 40 dhe pritet të beje dhjetëra PPP në kuadrin e projektit “Një Miliard” që është në fakt shuma që do u kushtojë shqiptarëve dhe jo ajo që do t’u përfitojë shqiptarëve.

Pse nuk vendos në mënyrë uniaterale PS-ja sot në parlament të bëjë që tani një ligj ku të votohet një pezullim pa afat i çdo dhënie koncesioni deri sa mos të ketë përfunduar implementimi i plotë i reformës në drejtësi? Ose nëse jepet një koncesion këtë tagër ta ketë një komision miks i përbërë, një e treta nga mazhoranca, një e treta nga opozita dhe një e treta nga opinioni publik i zgjedhur me short si në juritë nëpër gjykata.

Por kjo qeveri komunikon shumë dhe vepron pak. Tani që doli raporti i DASH, Ahmetaj premton me gjysmë zëri se do të miratojë një gjysmë ligj pas një viti e gjysmë që mos të praktikohen më koncesionet pa oferte. Domethënë praktika e sotme kur një biznesmen vjen me një ide koncesioni pa patur detyrimisht një tender të hapur nga qeveria mos të jete më në fuqi. Kjo praktikë e fëlliqur duhej të ndalonte në çast, që në ditën kur doli raporti amerikan dhe populli e mësoi ekzistencën e tij, dhe jo të pritet fundi i 2019-ës për ta ndaluar një eksperiment të tille që u lë kohën e duhur këtyre ministrave të bëjnë në një vit dallaveret e një shekulli.

Vetëm një rrugë shpëtimi ka, rinovimi i klasës politike shqiptare

Jo, kjo qeveri nuk ka motivimin për t’i ndryshuar rrënjësisht gjërat. Po ashtu, as kjo opozitë nuk ka kurajën të pranojë që të gjitha ato që denoncohen në raportin e DASH-t, ishin praktikat më të zakonshme të PD-së. Ujqërit të njëjtën fytyrë kanë. Presim tani nga ambasada amerikane që pas reformës në drejtësi t’u imponojë këtyre bishave një reformë totale të sistemit të partive politike dhe të sistemit zgjedhor në Shqipëri.

Kandidatët në çdo zgjedhje t’i zgjedhin anëtaret e partive me primare si në SHBA dhe jo shefat e korruptuar të partive politike shqiptare. Pa një katarsis radikal të klasës politike në Shqipëri që do të thotë që në ekranet e tv-ve mos të shohim më në të ardhmen as Edra dhe as Lulra, as Balla dhe as Paloka e kështu me radhë, nuk ka reformë në drejtësi që do t’i bëjë derman këtij vendi. Vendi ka nevoje për një klasë katërcipërisht të re dhe të pandotur politike si ajo që presim nga klasa e re e gjyqtarëve dhe prokurorëve, qofte duke ruajtur dhe emrat e partive politike aktuale. Janë aktorët që duhet të ndryshojnë.

Na lipsen fytyra të reja, të ndershme, fytyra që nuk janë gati t’i paguajnë ryshfete shefit të partisë për të qenë në listën për deputet apo për kryetar bashkie. Fytyra që të zgjidhen drejtpërdrejt nga populli për pastërtinë morale dhe fuqinë intelektuale që përfaqësojnë dhe sigurisht për alternativen serioze politike që parashtrojnë. Vetëm kjo mund t’i ndryshojë gjërat në Shqipëri sepse është kjo rruga që kane zgjedhur kudo vendet demokratike në krize duke rinovuar totalisht personelin politik nga Greqia, Italia, Spanja, Franca e deri tek ShBA- të.

Mbase kjo nuk do të funksionojë tek ne, por diçka novatore duhet ndërmarrë në nivelin politik sepse dordolecët që do të dalin nga reforma e drejtësisë do të jenë thjeshtë ca copa “sushi” japoneze më shumë për gojët e shqyera të kësaj klase politike pashërueshmërisht të infektuar nga e majta në të djathtë.

Botuar sot në DITA

August 6, 2018 12:54
Komento

132 Komente

 1. Socialisti i Ndershem August 6, 12:59

  Nje analize perfekte.
  Por a dine delet te lexojne, pale te kuptojne dhe reagojne?

  Reply to this comment
  • T. Topi August 6, 13:39

   Një pyetje për delet e shashtisura:

   A mund t’ja varësh për 28 vite rresht UJKUT mëlçitë në qafë, dhe të pretendosh pastaj se je DELE inteligjente dhe fisnike?

   ***

   Me rastin e 28 vjetorit të DEMOKRATURËS dhe 74 vjetorit të REGJIMIT KLANOR, ekskluzivisht për kokpalarët e paindoktrinuar të Ditës, xhambazadori i jashtëzakonshëm dhe fuqiplotë i Shteteve të Bashkuara të Emigrantëve me seli në… WASHINGROOM, po ju poston një poemë satirike, të shpërndarë para ca kohësh veresie në tezgat e “BULEVARDIT 21 JANARI” nga “xhaxhi militanti”.

   Lexim sa më të trishtueshëm…

   DEMAGOGJIA E TRANZICIONIT

   – 1 –
   Përmbi mure ambasadash,
   Si alpinë ne u zvarritëm,
   Për të marrë pak fllad lirie,
   Të gjithë botën e çuditëm !

   – 2 –
   Me dy gishta përpjetë ngritur,
   Deshëm të shporrnim regjimin,
   5-mijë djema shqipëtarë,
   Prapa lamë ne veç mjerimin !

   – 3 –
   Në syrgjun e mbajtëm vrapin,
   Duke ledhatuar detin,
   Nga sytë këmbët arratia,
   Nuk lamë pas as amanetin !

   – 4 –
   Ju vërsulëm mbarë Evropës,
   Si zhulsa të babëzitur,
   Për të sjellë ca raqe trupi,
   S’lamë dyqan ne pa “psonisur” !

   – 5 –
   U rropatëm nëpër punëra,
   Dhe derdhëm djersën e ballit,
   Me kacidhet që kursyem,
   I bëmë karshillëk dhe djallit !

   – 6 –
   Por ne shpejt u pezmatuam,
   Nga partitë “pluraliste”,
   Që do shembnin dinastinë,
   Po me pjellën komuniste !

   – 7 –
   Natën ishin me Ramizin,
   Për t’ju futur kompromisit,
   Na u gdhinë si demokartë,
   Ca pinjollë të komunizmit !

   – 8 –
   Ne s’po u besonim syve,
   Se nga mbiu farë e keqe,
   Që do mbante gjallë regjimin,
   Me taktikën “lepe-peqe” !

   – 9 –
   U rropatën në mitingje,
   Duke klithur komunizmin,
   Komunist mbajtën në krye,
   Për të sjellë kapitalizmin !

   – 10 –
   Ca me dosje sigurimi,
   Dhe me ideal pe-leshi,
   Na u bënë dhe kumandarë,
   Ata që s’tuten nga preshi !

   – 11 –
   Zunë karriget e pushtetit,
   Për lezetin e mejdanit,
   Dhe i bënë fresk të keqes,
   Për inat të Dullë shejtanit !

   – 12 –
   Pa na u ngref dhe fukaraja,
   Menderosur gjer ke mënga,
   Shembi halet “alla turka”,
   Dhe vuri ca “alla frënga” !

   – 13 –
   Se hapësirat e banimit,
   S’u mjaftonin as për qënin,
   Me yxhym ngritën ca vila,
   Për të kompensuar dëmin !

   – 14 –
   Ju vërsulën kontrabandës,
   Dhe mender prostitucionit,
   Se kreditë dot s’i pagonin,
   Me kacidhet e padronit !

   – 15 –
   Nis t’gafurrej edhe horri,
   Me llogjikën prej banditi,
   Na përdridhte kapitalin,
   Me aheng sak prej evgjiti !

   – 16 –
   Hapën firma e bënë ca derte,
   Me pisllëqet e pushtetit,
   Ortakllëk bashkë me shtetin,
   U bënë gazi i gjithë miletit !

   – 17 –
   Zhulsi zgjodhi nofkën “boss”,
   Pa e rrojtur fare trapin,
   Krekosur nëpër bankete,
   Se nga pas mbante zullapin !

   – 18 –
   Njerëzia uli kokën,
   Edhe iu nënshtrua fatit,
   Intelekti i këtij kombi,
   U tret rrugëve falë kasapit !

   – 19 –
   Me arsyen e mendimit,
   Dhe me shkollën e Enverit,
   Ju vërsulen çdo lloj pune,
   Vetëm për respekt të nderit !

   – 20 –
   U gabuan bashkë të gjithë,
   Nga doktrinat e mashtrimit,
   Të burgosur dhe pronarë,
   U bënë lypsa të regjimit !

   – 21 –
   Si një turmë e dalë nga varri,
   Ju besuan edhe shtetin,
   Por pjella e gjithë së keqes,
   Bënte luftë veç për pushtetin !

   – 22 –
   Ngatërruan me dëshirë,
   Të përndjekurit e sistemit,
   Për t’i dhënë vulën e turpit
   Në syrin e gjithë miletit !

   – 23 –
   Politikanë edhe hajdutë,
   U bashkuan në një llogore,
   Që kurrë të mos kompesonin,
   Çdo ditë pune në gurore !

   – 24 –
   Dhe qyqarët pas burgimit,
   Nisën të kërkojnë të drejtën,
   Me një torbë ngjeshur pas trupit,
   Si fosile larg me jetën !

   – 25 –
   Me familje të shkatërruara,
   Dhe me vuajtje internime,
   U përballën me të keqen,
   Në lirinë legjitime !

   – 26 –
   Me cingërima mëshire,
   U gënjyen nëpër vite,
   U vunë nofkën e spiunit,
   Për sevap të ksaj elite !

   – 27 –
   Sa harruan edhe burgun,
   Dhe i dhanë të drejtë mjerimit,
   Me ca letra me një vrimë,
   U bënë preha e mashtrimit !

   – 28 –
   U dhanë bursa për stërnipër,
   Për të humbur dhe arsyen,
   Me ca dallavere zyrash,
   Harruan dhe vetë mënxyrën !

   – 29 –
   U gënjyen me lëmosha,
   Në shkëmbim të dinjitetit,
   Dhe u bënë preha e horrit,
   Dhe e vetë katran-pushtetit !

   – 30 –
   Ndaj një ditë e panë vehten,
   Të braktisur në mes flakësh,
   I rivrau prap për së dyti,
   Një dyzinë prej halabakesh !

   – 31 –
   Janë bijtë e Dullë sqeparit,
   Dhe nuk e harrojnë zakonin,
   Amanet prej tij kanë marrë,
   Mos ta dorëzojnë kurrë fronin !

   – 32 –
   Dynjallëku ka hesape,
   Ndaj nuk është i lehtë pushteti,
   Pa kur nis dhe qeveria,
   Fillon shpejt edhe sikleti !

   – 33 –
   Për të gënjyer botën,
   Dhe si për t’i lezetosur,
   Në “burg” çuan xha Ramizin,
   Dhe Nexhmijen e vrerosur !

   – 34 –
   Për ca kafe i dënuan,
   Se kështu ishte vendosur,
   Defterin e Katovicës,
   Gorbaçovi kish’ vulosur !

   – 35 –
   Me pushtetin kujdes bëni,
   Dhe mos u merrni me shakara,
   Bijtë tanë do qeverisin,
   Si harbutë prapë nga e para !

   – 36 –
   Burgaxhinjtë edhe tregtarët,
   I mashtroni për “suksesin”,
   Jepini kacidhe shprese,
   Edhe pak lëmoshë për stresin !

   – 37 –
   I punësoni nëpër zyra,
   Por mos ja falni kurrë pushtetin,
   Se na qepen kokpalarët,
   Dhe në hell e kemi vendin !

   – 38 –
   Për ca prona mbyllni sytë,
   Dhe pronarin respektoni,
   Në seanca gjyqësore,
   Të tre shkallët komandoni !

   – 39 –
   Se soj e sorollopi tyre,
   Trungun e ka dhjetfishuar,
   Sa të bien në një mëndje,
   Kemi kohë për t’u shalluar !

   – 40 –
   Se zakoni i shqiptarit,
   Është i lidhur me shumë ura,
   Për inate në mes vedit,
   Nuk lëshojnë as prokura !

   – 41 –
   Sa të zgjidhin të gjithë hallet,
   Dhe të bien në një mëndje,
   Le t’ja tjetërsojmë pronën,
   Dhe të bëhemi vetë në gjëndje !

   – 42 –
   Dhe kështu ja rasim gishtin,
   Dhe i lëmë me gojë hapur,
   Për të mirën e pushtetit,
   Hartojmë ligjin për ta zhvatur !

   – 43 –
   Kompesimin me të holla,
   Ja premtojmë dhe lajmë hesapin,
   Kur të bien lekë nga qielli,
   Në gurbet do mbajnë vrapin !

   – 44 –
   Të rrijnë urtë baballarët,
   Dhe të mos na çajnë trapin,
   Se me dosje spiunimi,
   Mund t’ua lajmë mirë hesapin !

   – 45 –
   Ndaj partia bën gabime,
   Por nuk e harron qëllimin,
   Ke faltorja e Zeherit,
   E ka bërë në djep betimin !

   – 46 –
   Ulni kokën dhe dëgjoni,
   Se urrejtja është e vjetër,
   S’jeni asisoj trimosha,
   Por guxoni veç me letër !

   – 47 –
   Jeni rrahur për së vogli,
   Ndaj bëjm pallë e mbushim xhepin,
   Kur të bëheni më të mënçur,
   Do mbarojmë punë dhe me shtetin !

   – 48 –
   Por davaja e pushtetit,
   Të bën hasëm midis vëndit,
   Dhe fillon të gënjejë mëndja,
   Të grabisësh lek’t e shtetit !

   – 49 –
   Me davara piramidash,
   Dhe me firma prej evgjiti,
   Plasi parja në mes sheshit,
   Por u sëmurën nga koliti !

   – 50 –
   Bota që po i vrojtonte,
   Nuk po bindej për suksesin,
   Me paratë që po pastronte,
   E dinte mjaft mirë proçesin !

   – 51 –
   Ndaj krijoi dhe palo firmat,
   Që të mbante peng vetë shtetin,
   Po t’na kruhej neve shpina,
   Do na shpallte falimentin !

   – 52 –
   Dhe njerëzia e trullosur,
   Nga padija dhe babëzia,
   Nuk kuptonte ku po shkonte,
   Ndaj filloi të shiste shpija !

   – 53 –
   Me përqindjen e Xhaferrit,
   Do të ndodhte mrekullia,
   Ndaj o burra të fitojmë,
   Se po na troket mirësia !

   – 54 –
   Dhe kështu fakir budalli,
   Na u çmënd nga dalldia,
   Mos humbisni këtë rast,
   Është dhuratë nga perëndia !

   – 55 –
   Ndaj ku jeni nëpër botë,
   Nisni kursimet tek shpija,
   Brënda muajit të fitojmë,
   Se pas bëhët batërdia !

   – 56 –
   Të ndërtojme vila shumëkatçe,
   Dhe të rrojmë si zëngjina,
   Me sallone e soxhorno,
   Dhe garazhe për maqina !

   – 57 –
   Le të plasi vetë hasmi,
   Nga bollëku e mirëqënia,
   Sa të kemi kumandarin,
   Do na ketë lezet dhe fënda !

   – 58 –
   Po na çohet edhe fshati,
   Që diçka na kish dëgjuar,
   Me Rrapushin e ushtrisë,
   Që të gjithë na ishin zgjuar !

   – 59 –
   Se sporteli i Xhaferrit,
   Kish filluar mrekullinë,
   Brënda ditës shihje vehten,
   Nga fakir, porsi zengjinë !

   – 60 –
   Shitën dhën e shitën dhi,
   Shitën tërë bagëtinë,
   Se sekreti i pasurisë,
   Na kish marrë arratinë !

   – 61 –
   Dhe e ngopën gjeneralin,
   Me paratë e kurbetit,
   Që të ndodhej budallai,
   Mu në krye të devetit !

   – 62 –
   Po na del dhe bac Salia,
   Me autoritet prej shteti,
   Që t’na bindej njerëzia,
   Për pará sak prej vërteti !

   – 63 –
   Dhe mileti na trulloset,
   Nga mavria e pushtetit,
   Që gënjeshtrën kish për bindje,
   Dhe jo paret e miletit !

   – 64 –
   Pa na plasi dhe rrëmuja,
   Në sportelet e Vehbiut,
   Dhe tek Sudja ish bërë nami,
   Se s’i gjendej brima miut !

   – 65 –
   S’ka pará për kreditorët,
   Në sarajet e Aliut,
   Çohet Vlora tërë në këmbë,
   Kërkon kokën e Saliut !

   – 66 –
   Njerëzia nuk kuptonte,
   Se si nuk të mbroka shteti,
   Shkulnin flokët nga marazi,
   Cullak doli lesh-sekreti !

   – 67 –
   Tërë kursimet e kurbetit,
   E ktij populli tafmaqar,
   Pa lënë gjurmë ishin shndërruar,
   Në saraje dhe në ar !

   – 68 –
   E kështu vazhdoi davaja,
   Se më nuk mjaftuan lekët,
   Pa na ngrihen kokëpalarët,
   Na rrëmbejnë edhe fishekët !

   – 69 –
   Kapardisur me mortaja,
   Dhe me mjete motorrike,
   Plasi lufta në mes vedit,
   Për të zënë nja dy karrige !

   – 70 –
   Kaq e pati dhe kjo punë,
   Dhe shteti i uli brekët,
   U dorzua brënda orës,
   Se fajin e kishin grekët !

   – 71 –
   Por dhe CIA na sulmoi,
   Me një plan të mirë qëndisur,
   Llomotiste Gaz Dede-ja,
   Kur la brekët në të ikur !

   – 71 –
   Pa ja beftën si rufeja,
   Yzmeqarë dhe pushtetarë,
   Në anije e mbajtën frymën,
   Si të ishin bashkmëkatarë !

   – 72 –
   Lanë miletin n’ditë të hallit,
   Dhe kaosi pushtoi sheshin,
   Për t’i degjeneruar fare,
   Na i rasën edhe preshin !

   – 73 –
   Kumandari thuri plane,
   Kokën vetë që të shpëtonte,
   Shpejt na mblodhi ca sejmenë,
   Rezolutë të miratonte !

   – 74 –
   Nga kaosi u derdh gjaku,
   Ndër luftime me shqiptarë,
   Tre mijë shqipo për lesh shkuan,
   Si të ishin thjeshtë barbarë !

   – 75 –
   E kështu u mbyll davaja,
   Me ca kompromise horrash,
   Për pushtet u derdh veç gjak,
   Dhe kërkush nuk doli burrash !

   – 76 –
   Na sajuan ca komisione,
   Për të gjetur “të vërtetën”,
   Pa fajtor u mbyll daveti,
   Vaj vatani e mjer mileti !

   – 77 –
   Kur na vjen Fatos mavria,
   Dhe na hipën sipër gurit,
   Merr revanshin dhe betohet,
   Sak tek sheshi i flamurit !

   – 78 –
   Për paratë e miletit,
   Do kujdeset qeveria,
   Ndaj o lebër miq’t e mi,
   Mbathjani për ke shtëpija !

   – 79 –
   Si bandit i dalë nga burgu,
   Dhe nga ferri i Aligerit,
   Merr në dorë frenat e shtetit,
   Dhe gërshërët e berberit !

   – 80 –
   Nis reformat e pushtetit,
   Me delirë intelekti,
   Por mileti s’e kuptonte,
   Kësisoj lesh-marifeti !

   – 81 –
   Duam paret e fajdeve,
   Që t’na kthehet ne humori,
   Se po vdesim nga zhgënjimi,
   E s’na bën derman doktori !

   – 82 –
   Nuk na duhen ne reforma,
   As aksioma intelekti,
   Kërkojmë djersën e fëmijëve,
   Ulëriste gjith’ mileti !

   – 83 –
   Dhe na ngrihet komisioni,
   Me vendimin e kuvendit,
   Për rikthimin e parave,
   Dhe gjetjen e kompetentit !

   – 84 –
   Problem ishte krietari,
   Që do bënte transparencën,
   Na e nxorrën dhe nga varri,
   Të mos bënte konkurencën !

   – 85 –
   Me Arapin krietar,
   Dhe me komision hajdutësh,
   Nisën punën sa më parë,
   Si të ishin racë harbutësh !

   – 86 –
   Kalojnë muaj e kalojnë vite,
   Dëmshpërblimi hiç gjëkundi,
   Më në fund vendosën shumën,
   Sa të shlyhej veç katundi !

   – 87 –
   Na u tkurr gjeli një thelë,
   Dhe nuk po dilte hiç hesapi,
   Për përqindjet e asetit,
   Dot nuk shkyej as sevapi !

   – 88 –
   Nën defterë me shumicë,
   Dhe trilluan mijëra akte,
   U burgosën fajdexhijtë,
   Për paratë nuk kishte fakte !

   – 89 –
   Dhe kështu u mbyllën fajdet,
   Që e shëmben brenda shtetin,
   Mjer mileti e mjer kurbeti,
   Tafmasë i panë lezetin !

   – 90 –
   Për Fatosin dhe partinë,
   Paret u harruan fare,
   Se ke sheshi i flamurit,
   Kishte bërë veç hajgare !

   – 91 –
   Filloi lufta brënda llojit,
   Kush t’i hipte i pari fronit,
   Mjer njerëzisë ç’i panë sytë,
   Qelbësirat kundër Horrit !

   – 92 –
   Nga të ruheshe përpara,
   Për të bërë aktivitetin,
   Korrupsioni dhe mafiozi,
   Po gërryenin brenda shtetin !

   – 93 –
   Nis beteja për pushtetin,
   Mes mafiozit dhe hajvanit,
   Si të mos mjaftonte vdekja,
   Nis hakmarrja ndaj vatanit !

   – 94 –
   Taktikën ndërroi kërma,
   Se ky popull do sulltanin,
   Me luftën ndaj korrupsionit,
   Do sundojmë tash dhe vatanin !

   – 95 –
   Me ca mbroçkulla kundër krimit,
   Ne do t’u rikthejmë besimin,
   Që kulishat të mësohen,
   Me kamzhikun dhe mashtrimin !

   – 96 –
   Unë me Jugun kam hesape,
   Ndaj do thurrim edhe planin,
   Që në ëndërr kur t’më shohin,
   T’u ngjasoj tamam me Zanin !

   – 97 –
   Se kollaj të më rrëzojnë,
   Të më prishin dhe rahatin,
   Kta spurdhjakë historie,
   Më kujtojnë Çelo Mezanin !

   – 98 –
   Kuturisi nëpër zgërqe,
   Dhe zbuloi mrekullinë,
   Që njerëzia t’më besojë,
   Në valle do fus rininë !

   – 99 –
   Mblodhi zenra dhe argitra,
   Për të na krijuar KOP-in,
   Se takat’ i mbarë ktij kombi,
   S’mjafton për t’lëru as gopin !

   – 100 –
   Duhet gjak prej pederasti,
   Që të bëjmë prokopinë,
   Jetëgjatësia e pushtetit,
   Është e lidhur me rininë !

   – 101 –
   Janë të zhveshur nga e vjetra,
   Dhe s’e kanë frikë ligjin,
   I përdor për qejf të shpirtit,
   Shkopin, hurin dhe Maliqin !

   – 102 –
   Dhe kjo katrahurë horrash,
   Që nuk njeh as mirësinë,
   Me gjak kobre nëpër deje,
   Fillui të bënte kërdinë !

   – 103 –
   Në llogoren e familjes,
   Gjetën prehjen dhe davetin,
   Shpirti i zi porsi katrani,
   Nisin bëjnë dhe yzmetin !

   – 104 –
   Se ç’mu kujtua bejtja,
   E stisur nga vetë sovrani,
   Të nusëroj për së dyti,
   Pa do t’më shohë jarani !

   – 105 –
   Dhe kështu tamam ndodhi,
   Jemi vetë mallkim’ i Zotit,
   Është kjo histori e vjetër,
   E kënduar n’mot të motit !

   – 106 –
   Pranë Evropës kemi qenë,
   Po kurrë s’na e hapën derën,
   S’kemi qenë pjellë e Zotit,
   Na trajtojnë sak si kolerën !

   – 107 –
   Nuk u gdhendëm nëpër shekuj,
   Si kaçakë bëmë veç kërdi,
   Si harbutër të së keqes,
   Nuk na qas asnjë njeri !

   – 108 –
   Me gen shtaze të molepsur,
   Dhe me guna përmbi shpinë,
   Përdhunuar nga pushtuesit,
   Kurrë s’bëmë dot ne prokopinë !

   – 109 –
   Sikur Zotin ta bekojmë,
   E t’i ngremë Atij dollinë,
   Turret skuthi nga kaçubja,
   Me çifte t’dhunojë lirinë !

   – 110 –
   Jemi tokë e mallkuar,
   Që s’pjellim dot diturinë,
   Se pa dijen e bekuar,
   S’e fitojmë kurrë lirinë !

   – 111 –
   Dhe kur bota e njerëzimi,
   Na ndihmojnë e bejnë sevap,
   N’vend që ne të përparojmë,
   Shqipërinë e bejmë çorap !

   – 112 –
   Truri i kombit nëpër shekuj,
   Nuk u ngjiz, por larg ka ikur,
   Nëpër botë duke kërkuar,
   Dijet shtrenjtë për t’i shitur !

   – 113 –
   Nuk i deshi kurrë kjo tokë,
   Ndaj dhe ikën larg vatanit,
   Për ti hapur rrugë së keqes,
   Sojsëzit dhe shejtanit !

   – 114 –
   Ndaj dhe sot na qeverisin,
   Ca merhumë të kollarisur,
   Pushtetin si mburojë mbajnë,
   Mercenarët shpirtëshitur !

   – 115 –
   Me “rrotakun” e pushtetit,
   Po na prijnë si feudali,
   Ca ekspertë epruvetash,
   Zbritur si trojanë nga kali !

   – 116 –
   E filluan me yxhym,
   E trullosur ish njerëzia,
   Volën taksa, mbushen xhepat,
   Të etur nga babëzia !

   – 117 –
   Opozita e stërzgjatur,
   I kish zbrazur fare xhepin,
   Ndaj për vete veç menduan,
   Dhe asnjë sekondë për shtetin !

   – 118 –
   Ulën borxhin, rritën pagat,
   Për ti bërë pak fresk miletit,
   Konkurenca plasi sheshit,
   Ke mejhanet e qytetit !

   – 119 –
   Se pushteti i marrosur,
   Kishte lënë shtetin pa derë,
   Për të bërë njerëzit për vete,
   Hodhën pasurinë në erë !

   – 120 –
   U mbush arka për ta rrjepur,
   Dhe aspak për mirëqënie,
   Investimet rrodhën lumë,
   Veç për rrugë edhe kalldrëme !

   – 121 –
   Bumi joshës i ndërtimit,
   Dhe ekrani i mejdanit,
   Çmendi gjithë jabanxhinë,
   Me zhargonin e “sulltanit” !

   – 122 –
   Kish’ filluar korrupsioni,
   Të çmontonte vetë shtetin,
   Jo në masa alarmante,
   Sa të ç’mendte tërë miletin !

   – 123 –
   Me prokura nëpër zyra,
   Ku Familja vidhte vendin,
   Filloi ti dalë ndyraz’ era,
   Dhe të kutërbojë kuvendin !

   – 124 –
   Po e drejta e ktij vendi,
   Do të zbehet nëpër zyra,
   Në gjykata vendos vehten,
   Tjetërsohet dhe fytyra !

   – 125 –
   Mallkimi ndaj të keqes,
   Kish filluar të vepronte,
   Plas Gërdeci në mes ditës,
   Korrupsioni veç gëlonte !

   – 126 –
   Familjes ju çorr fytyra,
   Në sytë e gjithë shtetit,
   Nuk mbulohej dot mënxyra,
   Me kufomat e miletit !

   – 127 –
   Por e keqja jemi vetë,
   Se s’e duam shumë jetën,
   Të mallkuar gjer në gen,
   Dot s’luftuam për të drejtën !

   – 128 –
   Familjarët e viktimës,
   Të tmerruar nga tërmeti,
   Për fëmijët vetë s’menduan,
   Por prisnin sevap nga shteti !

   – 129 –
   Me djallëzira makabre,
   Dhe me llokma prej banditi,
   I blenë gjakun familjarëve,
   Si të ishin shpirt graniti !

   – 130 –
   Korrupsioni kish kap shtetin,
   Dhe nuk po e ndalte vrapin,
   Opozita e pushtetit,
   Bënte luftë vetë me satrapin !

   – 131 –
   Konçesionet po përpinin,
   Tërë shumën e buxhetit,
   Lukunia rihte gjoksin,
   Për “suksesin” e biznesit !

   – 132 –
   Rrini urtë mor të mjerë,
   Se i thonë “Rrugë e Kombit”,
   Të kushtojë sa të dojë,
   Përgjegjësia është e korbit !

   – 133 –
   Le të çmendet njerëzia,
   Dhe ta vuajë mjerimin,
   Projektet ne nuk i bëmë,
   Që të shumëfishojmë fitimin !

   – 134 –
   “Suksesit” ç’na i del era,
   Dhe fundoset ndër gjykata,
   Korrupsioni kish kap majën,
   Por humbiste në tendera !

   – 135 –
   Ky sistemi ynë i kalbur,
   Me gjykata var’ prej shtetit,
   Nuk ndëshkon kryehajdutët,
   Por pabuksat e korrentit !

   – 136 –
   U ç’bë më në fund sekreti,
   Dhe u çorrën fare maskat,
   Të na rruaj’ topet mileti,
   Kjo qe lojë me laraskat !

   – 137 –
   Satanizmi triumfoi,
   Në të gjitha nivelet,
   Rumpallë shtetin vet’ e bënë,
   Tani tallin leshtë me delet !

   – 138 –
   LSI-në morën për dore,
   Për të ruajtur pushtetin,
   Të rropatur ndër davete,
   Fshinë mender imunitetin !

   – 130 –
   Nuk kanë frikë nga dënimi,
   Ësht’ bërë mirë llogaria,
   Korrupsionin edhe krimin,
   Krenari e ka partia !

   – 131 –
   Dhe filloi batërdija,
   Për të degraduar shtetin,
   N’lojë u fut dhe LSI-ja,
   Për t’i blojtur dhe skeletin !

   – 132 –
   Dhe bagëtia blegërinte,
   Se nuk e kuptonte lojën,
   Duhet djegur gjithë kjo tokë,
   Që të mos i lëmë as bojën !

   – 133 –
   Veteranët e së keqes,
   E zaptuan tërë pushtetin,
   Në emër të integrimit,
   E rropatën dhe të shkretin !

   – 134 –
   Dhe kështu të hakërryer,
   Kokëlarë para bosit,
   Detyrën “me nder” e kryen,
   Dhe filluan t’i fryjnë kosit !

   – 135 –
   Duan prapë që të fitojnë,
   Dhe të bëjnë dallaveren,
   Se në lojë kur kanë hyrë,
   Kanë soditur veç menderen !

   – 136 –
   Por padroni i së keqes,
   Të shfrytëzon porsi legenat,
   Dhe të hedh në mes të turmës,
   Që të shqyejnë si kërmë hijenat !

   – 137 –
   Se dhe Zoti i nderuar,
   Që krijoji vetë njerinë,
   Nuk ta fal kurrë mëkatin,
   Pa u ndeshur me drejtësinë !

   – 138 –
   Do të lahet në këtë botë,
   Gjithë zullumi ndaj ksaj toke,
   Që dikur e qetë të prehet,
   Nëpër vite, e ndër mote !

   Reply to this comment
   • rrespekt ... August 6, 13:58

    perfekt …

    kjo eshte e verteta ,

    saga e shqiptareve ne kto 28-vjet marrezi totale

    Reply to this comment
   • Tartufi August 6, 14:40

    Tap Topi tim I dashur,,,,,, pershendetje,,, si gjithmone ne
    shkallen e larte te vlerave te popullit tim,,, ky parasysh,,,
    se ka popull qe eshte per te qare hallin ,ka dhe popull ,qe
    I takon ti qaje hallin atij tjeteri popull .

    Me mire ne pyll si ujku ,, nat dhe dite uritur,
    se sa ne mitingje,me dy gishta ngritur.

    Me mire ne maje te malit,,ne nje shpelle haruar
    se sa neper salla,me grushtin shtrenguar.

    Me mire ne buze te lumit,me shelgje mbuluar.
    se sa ne pallat,, skllav e skllaveruar.

    Reply to this comment
    • T. Topi August 6, 15:18

     Faleminderit miku im, [Tartuf]
     Për fjalët përherë të ngrohta,
     Të konceptonin të tërë njëlloj,
     Me kollajllëk do rrotullohej rrota !

     Reply to this comment
     • lexuesi August 6, 16:59

      eshte utopi …

  • Socialisti August 6, 16:13

   Te gjitha sa jane thene ne analizen e medipermd jane jo vetem te verteta por edhe nje akuze reale per diktatorin arrogant e harbut Rama.
   Por sot Shqiperia ka dy probleme te medha,qe lejojne rrenimin e shtetit shqiptar:
   1-PS qe ka mazhorancen eshte totalisht e rrenuar dhe nuk funksionon si parti,por si fasade e Rames per sundim.
   Ramen sot nuk e kontrollon partoa socialiste se gati te gjithe te zgjedhurit kryesore nga vete Rama,jane duke shqyer llokmen e pushtetit dje sot nuk ka ne PS asnje strukture qe ta kontrolloje apo me keq t’i kerkoje llogari ketij harbuti.
   E gjithe kjo se Rama dhe Berisha shfrytezuan idiotizmin , servilizmin dhe pa aftesine e antareve te PS e PD duke i dhene vetes te drejten e diktatorit qe ata te hartojne personalisht listen e kandidateve per deputete,kuptohet edhe ministrst,a basadoret,dovanieret etj kompetenca keto qe as Enver Hoxha nuk i kishte.
   Keto e bene Ramen sulltan harbut dhe antipopullor aq sa hoqi nga praktika pritjet e popullit ne te gjithe piramiden shteterore dhe trajtimin e ankesave te popullit.
   Mburret ky dallkauk se ka bere ca rruge,cerdhe,etj, dhe se ka imazh te mire neper bote dhe kete e wuan se e ka kryer detyren e tij.
   Ai harron se Enver Hoxha ne nje 5 vjecar ndertonte qindra uzina,fabrika,kombinate,hekurudha,shkolla,stadiume,miniera,pallate sporti,miliona rrenje peme frutore e pyje,taraca me ullishte,vreshta,pallate banimi ,vaporre tregetare,strehime e qendra zjarrii per ushtrine,blinte qindra avione luftarake,tanke,anije luftarake, etj te gjithe popullin e kishte te puneduar,arsimin dhe shendetesine e kishte realisht falas etj,por sot ai konsiderohet DIKTATOR !
   Po Rama cfare mund te quhet sot kur jo vetem nuk ka bere as 0,1% te puneve te Enverit,por mbi te gjitha ai eshte sjelle si harbut duke u tallur me nje popull te tere qe i drejtohet pushtetit te tij me ankesa qe denoncojne shkeljen e ligjeve nga zyrtare te pa afte dhe te korruptuar?
   Zgjidhja e vetme eshte qe ne radhe te pare PS si parti e vetme qe ka pushtetin,te zgjohet nga gjumi i vdekjes ku ka rene duke e vene Ramen me shpatulla per muri dhe duke e shporrur ate nga partia.
   E gjithe kryesia dhe asamblea e PS duhet rinovuar totalisht nga servilet dhe shushunjst ne PS duke afruar njerez me ideale dhe te afte per ringritjen e nje shteti ligjor.
   Rilindja e Rames ka deshtusr pa linfur se vete Rama eshte nje leshko qe nuk eshte i afte te beje nje bisede e te degjoje qytetaret pa le me t’u kerkoje llogari vartesve per punet e tyre.
   Show ben Rama,show ben Veliaj dhe Shqiperine e ka marre lumi.
   Rama duhet te jepte doreheqjen,qe kur u shpall se vitin e fundit kane aplikuar per green card 367 mije perdona,qe me gjithe kerkesat e gjera per azil politik e ekonomik ne Europe bejne mbi ,500 mije shqiptaree,pra cereku i popullit shqiptar.
   Dhe kjo pas 28 vjet demokraci fashiste.
   Zgjohu PS se ke tradhetuar veten dhe popullin shqiptar!

   Reply to this comment
  • Kujtim August 6, 17:36

   Ore keto analiza qe behen ne baze te nje raporti pasqyrojne sistemin qe la qeveria Berisha dhe qe qeveria Rama po perpiqet ta fiksoje. Ore si e zgjidh ti shqiptar, kushdo qofsh ti, faktin qe tokat ne Kamez dhe pertejn saj u kapen nga malokeria qe zbritin nga malet. Jane me qindra mijra. Cfare do te besh? Ti nxjerresh ne rruge? Nuk mund ta besh. Kjo plage e pronave e krijuar nga Berisha nuk mund te fiksohet. Pra problemi i pronave do te vazhdoje. Berisha la qe te merren toka kudo ne Shqiperi duke shkaterruar urbanistiken e vendit. Duhet te kemi parasysh qe te gjitha kritikat qe i behen qeverise kane te bejne me dy gjera themelore: 1) Faktin qe mbeshteten investitoret vendas dhe jo te huaj, dhe 2) investimet PPP ose fakti qe qeveria Rama po mbeshtet investimet privat-publik. Keto investime perseri jane te investitoreve shqiptare. Une nuk shoh ndonje problem qe qeveria te mbeshtese investitoret shqiptare. Sipas raportit i kerkohet qeverise shqiptare te mbeshtese investimet e huaja me kamata te jashtezakonshme dhe e diskurajojne qe te mbeshtese investitoret vendas. Pastaj e etiketojne si te korruptuar. Ketu ska asnje korrupsion. Qeveria mbeshtet investitoret vendas dhe shume mire ben. Nga ana tjeter, duhetg te shikojme se cdo te vije nga keto investime PPP, rezultatin perfundimtar. Kemi Air Albania qe do tju ofrohet shqiptareve me cmime te lira. Kemi aeroportin e Vlores dhe Kukesit. Kemi rruge kryq e terthor Shqiperise qe do te lehtesojne udhetimin e produkteve vendase dhe turisteve. Keto do te sjellin fitime per bizneset lokale dhe per bujqesine. Fituesit jane shqiptaret. Qeveria Rama po kthen 100 fshatra ne pika turistike. Keto fshatra do te paisen me infrastrukture dhe me investime per ngritje motelesh dhe permiresim te infrastruktures se brendeshme. Perseri fituesit jane shqiptaret. Qeveria shqiptare ka ndertuar ose ka rikonstruktuar cerdhe, kopshte, shkolla, spitale, dhe qendra sportive. Tirana eshte nje qytet qe gjithkush e sheh te ndryshuar dhe te zbukuruar. Shikojme ndertimin e sheshit Skenderbej, bulevardit te ri, disa parkime nentokesore, ndertimin e nje stadiumi nderkombetar te fuqishem, ndertimet e unazes se Tiranes, rikonstruksioni i Piramides dhe kthimi i saj ne nje qender per te rinj. Rikonstruksioni i rrugeve dhe kthimi i Tiranes ne nje qytet te gjelber dhe me qarkullim bicikletash duke pastruar ajrin nga ndotjen. Perseri fitues qytetaret. Keto jane vetem pak prej atyre qe qeveria Rama ka bere per Shqiperine dhe shqiptaret. Ketu nuk desheroj te permend se cfare ka ndodhur ne cdo qytet te Shqiperise, te gjithe i dine dhe i shohin. Pa pemendur ngritjen e shtetit, energjine elektrike, ujin, taksat, pensionet, dhe ndihma per emigrantet. Shqiperia ka ikur nga listat e zeza dhe po kthehet ne nje qender turistike me me shume se 3 milion vizitore. Sikur nje vizitor te shpenzoje 1000 euro kjo perkthehet ne 3 miliarde euro shpenzime ne Shqiperi vetem nga turistet. Te gjitha para te futura ne xhepat e bizneseve shqiptare. Sot Shqiperia respektohet nga te gjitha kancelarite Europiane dhe kryeministri i Shqiperise pritet me nderimet me te larta ne cdo cep te Europes dhe globit. Te gjitha keto tregojne qe qeveria Rama eshte qeveria me e mire qe ka pare Shqiperia ne keto 30 vjet. Prandaj ta sulmosh kete qeveri dhe punet e saj nga interesat e investitoreve te huaj nuk na behet vone fare. Qeveria po punon per Shqiperine dhe shqiptaret. Ata investitore te huaj me interesa te larta nuk na duhen. Prandaj, Forca Qeveria! Faleminderit per punet qe po ben per Shqiperine dhe shqiptaret. Ju mbeshtesim fort!

   Reply to this comment
   • Peza August 8, 21:02

    Per Kujtimin,rrogtar militant te Rames!
    Doemos ti Kujtim ,qe do mbrosh padronin tend dhe krahasimet te leverdis t’i besh jo me realitetin,por me rastin me te keq!
    Ramen e votuan mbi 1 milio0n votues,qe te qeveriste i vetem,pa shushunjen e LSI-se!
    Ne se do ishte i AFTE dhe idealit kombetar,ai se pari duhet te krijonte nje komision te gjere me specialiste te te gjitha fushave per te hartuar nje STRATEGJI KOMBETARE TE ZHVILLIMIT AFATGJATE duke perfshire te gjitha fushat e jetes me gjendjen,mundesite dhe perparesite e investimeve ne te gjitha drejtimet!
    Ne radhe te parew Rama duhet te percaktonte ne prioritetet kryesore KRYEPRIORITETIN,qe duhet te ishte plotesimi i te gjitha nevojave jetike te te gjitha zonave te banuara ne Shqiperi>
    Dhe keto nevoja duhet te ishin:
    -Shtrimi i te gjitha rrugeve brenda zonave te banuara,me perparesi qytetet.
    -Ndertimi i cerdheve,kopshteve,kendeve te lojrave dhe lulishteve per femijet ne cdo zone te banuar!
    -Furnizimi me uje te pijshem,drita,pastrimi i plehrave dhe ndricimi rrugor per gjate 24 oreve te dites!
    -Lidhja me transport urban e te gjitha zonave te banuara!
    -Ndertimi dhe pajisja me personel dhe aparatura te nevojshme te te gjitha zonave te banuara me Qendra Shendetesore!
    -Ne cdo zone te kete nje sherbim policor 24 oresh,urgjence spitalore,dege te Postes Shqiptare etj!
    Ne cdo zone te behej investigimi i te gjithe kryefamiljareve te pa pune dhe studimi i punesimit te tyre brenda 30 diteve!
    Ne cdo zone banimi, PS dhe pushteti vendor te kishte nje zyre te ankesave ku te zgjidheshin denoncimet e qytetareve ne vend!
    Keto nevoja jetike duhet te zgjidheshin me perparesi mbi te gjitha sepse kane te bejne direkt me jetesen e popullit!
    Kjo STRATEGJI…. te hidhej per diskuim ne popull dhe te votohej me referendum!
    Kjo do bente qe asnje mazhorance nuk do guxonte te shperdoronte leket e popullit sipas interesave te veta,me tendera e koncesione pa kufi duke vjedhur buxhetin sa me shume!
    Kjo STRATEGJI kurre nuk do lejonte qe qeveria Rama te shperdoronte miliarda leke per investime reklame te imazhit te tryre vpersonal ne qendren e Tiranes,por do te investonte ato leke atje ku populli kishte me shume nevoje!
    Keshtu Bashkia e Tiranes,meqenese mori ne vartesi per here te pare ish komunat rreth Tiranes e qe ishin dhe jane cope coipe ne infrastrukture dhe sherbime jetike,investimnet e para duhet t’i bente pikerisht atje e jo te tallte menderen me mbjelljen e pemeve,makinat elektrike,koncertet e shumta per show,kendet ve lojrave atje ku nuk ka asnje shtepi,ndersa atje ku banojne rreth 50 mije banore si ne Yzberisht,nuk ka asnje cerdhe,asnje kopesht,asnje kend lojrash,asnje lulishte,asnje shkolle etj per rreth 5 mije femije!
    Rama dhe Veliaj jane personat me antipopullore dhe delirante qe ka pjelle toka shqiptare,se per Sali Berishen e morem vesh qe ka qene dhe eshte kriminel dhe armik i Shqiperise!
    Ndersa Rama qe e ruan Berishen dhe Bashen eshte me i keq se ata!

    Reply to this comment
    • K. Matik August 9, 19:26

     Si gjithmone objektiv ne konstatimet e tua z. Peza. Kesaj here po anashkaloj me paramendim skandalet e njepasnjeshme te kesaj qeverie qe me ngjason me teper me nje kukull vitrinash, per tu perqendruar ke faktore te tjere primare, te cilat mund dhe duhet te sherbejne si shabllon mates per aftesine e saj drejtuese.

     Per te marre nen shqyrtim sferen permbledhese tek e cila hyjne ekonomia, financat, arsimi, shëndetesia, jeta sociale dhe kulturore, etj. nevojiten sigurisht studime dhe analiza afatgjate prej eksperteve te te gjitha kategorive dhe te pavarur krejtesisht nga politika, gje kjo qe ne kushtet aktuale me duket ne mos krejtesisht e pamundur, mjaft problematike.

     Po si mund te behen te mundura analiza te tilla, kur mungojne pikesynimet. Nje strategji kombetare per zhvillime afatgjata duhet te sherbeje si baze mbeshtetese e cdo lloj qeverie, pa u influencuar aspak prej asaj se cila parti vjen ne pushtet, apo e dorezon ate.

     Mosparashtrimi i asnje lloj plani te detajuar per te ardhmen social-ekonomike te vendit, sundimi ende i nje kaosi te fshehur administrativ dhe institucional si vazhdimesi e kanxhave te burokracise nano-saliniste, paaftesia e dukshme e perfaqesuesve te organeve shteterore per te komunikuar me forma te avancuara gjuhesore me individin, shthurrja dhe llokoçitjet e tyre verbale,. jane akoma prezente, per mos dashur te them akoma dhe me te degraduara se ne kohen e largqoftit.

     Ma sa vihet re, ne mandatin e dyte rilindjotas kemi nje shtim te frikshem te keqprdorimit te parave te taksapaguesve, gje te cile e deshmon dorovitja me hapa galopante e tenderave, koncesioneve, si dhe taktika e re trushplarese me te ashtuquajturin partneritet publik privat. Po te perqendrohemi edhe nje here ke premtimet rilindjotase para se vinin ne pushtet, gjeja e pare qe mund te konstatohet eshte genjeshtra per mos dashur te them mashtrimi. Ishin rilindjotasit ata qe gjoja do i jepnin fund dorovitjeve te koncesioneve, dhe jane po keta ata qe po i leshojne me te duja duart ato per te permbushur epshet e “biznesmeneve” te seleksionuar sipas midese se njerit apo tjetrit.

     Tani te hidhemi pak ke kryeprioriteti. Ketu shpreh bindjen se nuk na perpuqen mendimet. Pse do thuash ti? Se qe te mundesohet bashkerenditja e te gjitha veprimeve nevojitet reforma me madhore, ajo e drejtesise. Per sa kohe sistemi i drejtesise do te mbetet i ne nje gjendje kaq te dermuar, kaq te sakatuar, kaq te dobesuar, kurre nuk mund t’i hapet rruga rimekembjes dhe rritjes me hapa te shpejta te ekonomise si baza e tere zhvillimeve te tjera.

     Pershendetje

     Reply to this comment
  • Like Floriri August 6, 18:59

   Ju gazetaret, jo qe e keni humbur virgjerine prej kohesh, po jeni prostituta te felliqura te bordellos te politikes.
   Nje gje duhet ta dini, nese ju do kishit pasur sado pak moral, ai vend do ishte ndryshe, sepse politikanet nuk do te kishin pasur kurajon per te bere si u do qejfi, pra ju jeni prostituta bashkepunetore ne shkaterrimin e shqiperise!

   Reply to this comment
  • Antonio August 6, 23:50

   Nje analize e perkryer dhe e sakte per nje qeverisje te deshtuar nga nje arrogant i pa afte si Rama,qe pasi rrenoi PS-ne, rrenoi edhe shtetin ligjor.
   Nje mashtrues qe i duket vetja si shpetimtari i vendit kur ne fakt ua ka nxire jeten popullit se i urren fukarenjte ndonese me votat e tyre u vu ne pushtet.
   Rama shporru !
   Dhe kete ta thote nje antar i vjeter i PS-se e jo opozita kriminale.

   Reply to this comment
  • 555 August 7, 00:01

   Rama dhe Veliaj duhet te shporren nga qeverisja sa me pare se jane fatkeqesia e jone!

   Reply to this comment
  • Anti-Genc-Burimi August 7, 01:00

   Genc Burimi punon per Radio Francen dhe kuptohet qe Franca nuk ka qene kurre nje vend pro-shqiptar. Ka qene nje aleat konseguent i ruso-sllaveve. Sigurisht edhe Gjenerali francez qe ishte prane trupave te NATO-s ne Kosove tradhetoj NATO-n per serbet. Ju dha sekrete te sulmeve dhe dekonspiroj sulmet e aleances. Madje shkroj edhe nje liber ku tregonte se si tradhetoj aleancen sepse kish mesuar nga babai qe serbet na qenkeshin popull i mire i krishtere. Nuk ka nevoje te dish qe serbet vrane 200 mije boshnjake dhe qindra mije shqiptare qe te kuptosh se serbet vetem te krishtere nuk jane le me te mire. Keshtu politika anti-shqiptare franceze vazhdoj edhe me Macron-in. Nuk mund te bente ndryshe; babai edhe ketij i ka thene qe shqiptaret dhe Shqiperia jane myslimane, dmth armiqte tane. Nderkohe Perandori i Frances Napoleon kur pushtoj nje pjese te Egjyptit dhe mbeti pa furnizime dhe pa ushqime, pothuajn rob i egjiptianeve, sepse u braktis nga flota e tij ushtarake, u kthye ne mysliman. Madje komentoj se Islami qenkesh nje fe e mire. Kjo mbahet sekret nga francezet dhe nuk duan qe bota ta dije kete fakt interesant qe Perandori i tyre doli mendsh dhe u be mysliman. Sidoqofte, Macron nuk e dha voten per Shqiperine ne BE. Po keshtu edhe shefi i Genc Burimit. Nuk mund tja japi voten z. Rama qe eshte kunder Serbise dhe Rusise dhe pro Kosoves. Genc Burimi eshte teper kritik per z. Rama por aspak kritik ndaj esadistit te Vicidolit dhe gangsteret e tij. z. Burimi nuk gjen fjale te kritikoj tradhetarin me te madh te Shqiperise, te birin e adoptuar te Esat Pashe Toptanit, dobicin e Vicidolit. z. Burimi hedh vrer mbi Edi Ramen dhe qeverine e tij, tamam sikur artikulli te ishte shkruar nga nje serb dobic dhe esadist par excellence. TURP z. Burimi, nese me lejohet te te quaj zoti. Sepse qenke nje palo burre i shitur. Sigurisht qe nuk mund t’ja kthesh mbrapsht urdherin shefit tend francez sepse te pret buken e gojes dhe te femijve ne France. Vazhdo beji sherbimet familjes ruso-sllave dhe interesave esadiste ne Shqiperi, si dhe familjes tende. Kjo eshte tipike per esadistet. Por, populli jo me kot thote qe qente le te lehin ne ju biem me shkop dhe gur ne koke. Shqiperia do te jetoje nese duan apo nuk e duan investitoret e huaj. Ne aq na ben. Perderisa kjo qeveri punon dhe lufton per interesat tona ne e duam dhe do ta duam. FALEMINDERIT z. Rama.

   Reply to this comment
 2. L.H August 6, 13:16

  Uji eshte qelbur mbi nje çerek shekulli tek ‘BURIMI’…
  Ku ka qene ky mender gazetar zagar te denonconte shperberjen e nje vendi e populli vene ne zbatim ‘Terapija e shokut’ me regji te lobizmit antishqipetar amerikan e mergates se qyqeve me skenar te tere agjenturave e propoganduar nga radio zhurma obskurantiste i kryeagjentit Biberaj te ‘Zerit te A M E R I Q I S E dhe DASH-it qe e bente kurban Basha para Bashkise????????
  Pse nuk jep zgjidhje o kamikaz i xhihadisteve Kokedhima e Like floriri dhe pse nuk kerkon ARRESTIMIN e ‘presidentit’ si simbol i korrupsionit me ze e figure e me ekspertize te FBI-se po me avokate DASH te blere me flori?????

  Reply to this comment
 3. Gani USA August 6, 13:17

  Dita
  Kjo kembengulja juaj per te analizuar me kaq detaje raportin e DASH per mendimin tim ka dy arsye
  Ose kjo kryqezata juaj e papritur per Ramen, e ka push-in e fshehur tek Rruga e Elbasanit
  Ose keni nderruar pronar dhe kryeredaktor
  Sa per kete Burimin, ka mendimin e vet dhe une jam dakord me konkuzionin qe duhet nderruar klasa politike.
  Por si?
  Ku ta gjejme ne kete klase politike te re dhe te paster?
  Ne jemi keta qe jemi, nuk behemi dot ndryshe sa hao e mbyll syte.
  Detyrimisht do zgjedhim te keqen me te vogel

  Reply to this comment
  • kokpalari 21 janarit August 6, 13:23

   Gani
   Kush zgjedh “te keqen me te vogel” gjithsesi ka zgjedhur te keqen.
   Nje e keqe e nevojshme thua ti dhe shume te tjere.
   Nuk eshte ashtu. Nje e keqe e vogel do sjelli nje te keqe tjeter, e keshtu me radhe.
   Autori thote Bojkotoni.
   Une them Njeriu duhet te luftoje. Te dale ne rruge me forcen qe i jep ndershmeria, revolta me te padrejten.
   Nuk e gjen forcen per kete?
   Epo nuk eshte mjaftueshem i ndershem per ta bere. Ose nuk eshte mjaftueshem i vetedijshem per te drejtat e tij. Ai qe duron ta bejne te vuaj kaq gjate, nuk di as te vdes – thoshin latinet (Cogi qui potest, nescit mori)
   Personalisht pergezoj analistet e Dites dhe ata te ftuar nga jashte, por ne vecanti kryeredaktorin e heshtur por shume dinjitoz te kesaj gazete, per kete “fushate” sic e quani ju. Nuk besoj marin urdhra gjithe keta gazetare e analiste te perfshire ne kete debat nga Rruga e Elbasanit.
   Shikoni dhe analizoni vertetesine e fakteve jo emrat apo konsipracionet

   Reply to this comment
   • katarakti August 6, 14:58

    Do te jemi te detyruar te zgjedhim te keqen me te vogel, derisa te kemi perpara nje alternative me te mire. As bojkoti, dhe as perplasja ne rruge nuk jane zgjidhje. Perkundrazi ato e perkeqesojne gjendjen. Te bojkotosh do te thote, qe te lesh te votojne vetem militantet! Jo. Populli duhet te votoje per te pasur nje qeveri legjitime. Qofte edhe nisur nga e keqja me e vogel. Te gjithe ata qe nuk jane te kenaqur nga qeveria e Rames duhet te punojne per krijimin e nje force te re politike. Me e drejte, me guximtare, me e ndershme, me atdhetare etj etj. Kjo eshte e vetmja zgjidhje. Jo kthimi prapa apo perplasja ne rruge. Duke perifrazuar çurçillin do te thoja: “Qeveria e Rames eshte me e keqja e mundshme, por qeverisjet e tjera (PD-LSI) as qe llogariten fare”. Kaq.
    Persa i takon shkrimit ai eshte tendencioz, i dobet, i njeanshem, pa shembuj dhe fakte. Burimi flet sikur “rrjedh” nga ndonje planet tjeter. Te gjitha te keqijat qe permend ai kane filluar te ekzistojne qe nga 1992-shi. Dhe me keq se tani. Tashme po behen disa perpjekje per ringritjen e nje shteti rakitik. pasi u plandos perfundimisht pertoke gjate vitit 1997. Po behen perpjekje te hiqet çibani i malcuar keq ne sistemin e drejtesise. Dhe jane bere dhe po behen edhe pune te tjera te mira. Persa i takon investuesve te huaj, ata kurre mos e sjellshin koken. Te gjithe kane ardhur, per te shfrytezuar burimet tona minerale si naften, kromin etj etj. Nuk ka ardhur askush te ndertoje diçka. Ky do te ishte investim konkret. Por vijne si ato zhgabat qe duan te shkepusin edhe ato nje cope mish nga trupi i rrenuar i Shqiperise. Edhe ketu Rama po vepron mire. Qe ia ka mbyllur deren grabitqareve. Siç thashe edhe me siper, qeveria e Rames nuk eshte me e mira, por te tjerat as qe vihen ne refene.

    Reply to this comment
    • mirel August 6, 18:53

     Jo o katarakt jo, populli nuk voton per te zgjedhur te keqen me te vogel
     populli voton aty ku ka shpresen se do behet me mire.
     dhe per me teper, vota legjitimon pushtetin e popullit
     por populli nepermjet votes tregon qe ka fuqine.
     dhe nepermjet fjales dhe presionit ndaj qeverise, me protesta dhe manifestime te fuqishme kunder vendimeve korruptive ka mundesi qe te ushtroje pushtetin.
     kjo ndodhi dhe ne Rumani kur keta pusht e taret bene ligjin qe te mos denohej asnje per korrupsion dhe abuzim nese korrupsioni nuk ishte kapur ne momentin kur kish ndodhur
     Dhe pikerisht kete doli dhe e kundershtoi tere Bukureshti nje jave resht derisa mafia bullgare hoqi dore nga ky ligj mafioz
     keshtu duhet te ndodhi dhe ne Shqiperi, dhe mos na dali ndonje firaun i zgjedhur dhe te shkruaj sikur eshte popull, cte bej thote, te zgjedh ate qe eshte me pak i keq.
     Keshtu, keta firaune ja hedhin paq hajdutllikut dhe krimit shteteror te pervetesimit te pasurive kombetare.
     Dhe tradhetise, nuk do pushoj kurre se foluri per tradhetine e ramutit njelloj si e Berishes, megjithese autori nuk e ka permendur.
     por banditet kane nje metode, kur realizojne vjedhjen ekonomike e realizojne me lehte dhe tradhetine..

     Reply to this comment
     • katarakti August 6, 19:42

      Mirel. Pa as me te voglin dyshim njerezit kane te drejte te dalin dhe te protestojne. SIç bene per armet kimike dhe bravo u qofte.Por pyetja shtrohet: Te protestojme per tu bere me mire, apo qe te ndihmojme opoziten te marre pushtetin?! Opozita eshte shprehur se eshte gati per lufte civile. Madje ka caktuar edhe shtatorin si muajin e fillimit te protestave. Mund te dalin 200 mije vete per proteste, por 2 milione te tjere rrine ne shtepi. Atehere?! Njerezit kane te drejte absolute te protestojne ndaj kujtdo qeverie qe nuk punon ne favor te tyre, por te oligarkeve. Por ndryshimi i regjimit behet me vote. Opozita qe ka friken e Vettingut kercenon sot per protesta dhe destabilizim.Se do e marre pushtetin me “demokratet” e Mamurrasit! etj etj. Une ne protestat e opozites qe e shoh si te keqen me te madhe te vendit nuk marr pjese. Por do marr pjese me gjithe qef ne te gjitha protestat kunder matrapazlliqeve qe mund te beje qeveria. Pra nuk ngaterroj egjren me thekren. Prandaj them se kur vjen puna te vota duhet zgjedhur e keqja me e vogel, derisa te kemi mundesine te votojme per te miren me te madhe.

  • katarakti August 6, 14:40

   Une kam nje mendim tjeter Gani. Mos qofsha i gabuar, por mendoj se “Dita” po i pergatit shtratin nje partie tjeter te majte, Me e majte se Rilindja e Rames. Prandaj edhe ka filluar kjo fushate. Ne kete parti te re, do te bejne pjese edhe shume figura te vjetra socialiste qe Rama i la menjane. Pra ketu nuk ka pune Rruga e Elbasanit, Por me shume ndofta pronari i “Dites”!!! Ketu do jemi dhe do shohim.

   Reply to this comment
   • mirel August 7, 00:16

    Cpune kane njerezit me opoziten?
    a nuk e vune ne dru Lul Bashen kur u shtrua kembekryq per armet kimike.
    Ashtu te bejne prape, bile kane rastin qe drurin tjua fusin mbrapa, dhe Berishes dhe Bashes, nese keta duan te kruhen me popullin.
    Keshtu jepet dhe drejtesia e munguar
    Pra, i dashur mik, nuk duhet pare me frike, por duhet pare si mundesi per te lare duart njehere e mire me Berishen &Co
    denim me te ‘mbare” se lincimi popullor nuk ka dhe nuk do te kete asnjehere per Berishen dhe bajgat qe i kane vajtur pas.
    Keshtu do fillojne te bien te gjithe pastaj. Me Mete dhe Medi..21 janar e gerdec

    Reply to this comment
 4. Tap Topi August 6, 13:19

  GJË A GJËZË

  – 1 –
  Janë dy QUKSE,
  Të dyja binjake,
  “Njëshka” ruspije,
  Dhe “Dyshka” tarallake !

  – 2 –
  Janë dy DEMONË,
  Te dy bëjnë si gore,
  Njëri masturbohet,
  Dhe tjetri bën gojore !

  – 3 –
  Janë dy PATERICA,
  Te dyja prej druri,
  Njera për argatë,
  Dhe tjetra për sakatë !

  – 4 –
  Janë dy NJOMZAKE
  Të dyja pa martuar,
  Njera e ka te fishkur,
  Dhe tjetra te paruar !

  Reply to this comment
 5. Cjan kto plehra qe i hidhni opinionit o e ashtuquajtur Medie !!! August 6, 13:22

  Shkrim absurd .
  Qysh ne titull kupton se per kte shkrim eshte
  perdorur nji organ alogjik .

  Rilindja eshte nji proces dhe aspak nji organ
  dhe ktu e ashtuquajtura Virgjeri ne Titull
  eshte ofsajt cdo llogjike e arsyetimi mendor ,
  gje e cila le te kuptohet qarte se cfar brockullash
  mbushin me poshte thesi i hedhur ne Kazan,.
  pra si gjithmone ,eshte prezent ,efekti joLogjike,
  qe karakterizon trurin e asaj shoqerie ,qe perben edhe nji nder problemet kryesore jovetem ne mirkuptim e sqarim te problemeve e situatave te ndryshme qe perballet
  shoqeria shqiptare sot ,gje e cila pasqyrohet qarte edhe ne komunikim e diferencat endeket e medha qe
  ndajne ate shoqeri .

  Basta lirise se injorances dhe idiiotesise se po c’akordoni trurin e shqiptareve .

  Reply to this comment
  • Biometri August 6, 13:35

   Nuk eshte fare puna te Titulli
   me sa pashe ne kopertinen e sotme ishte nje titull tjeter DASH dhe Ujqerit
   I gjetur mire si titull, por ka harruar delet
   Delet jemi ne, popull i mbaruar qe bejme tifo si tifoza ne stadium nderkohe qe keta majmen sa majtas djathtas duke mos ndeshkuar njeri tjetrin

   Reply to this comment
   • Biometri August 6, 13:36

    Me falni se me mbeti komenti pergjysem..
    Pra na genjejne ne fushata qe do ta fusin ate tjetrin ne varr pastaj bejne kompromise te fshehta hajdutesh
    Keshtu tha Berisha per Nanon, por pastaj na tha jane llafe fushatash
    Keshtu tha Rama per Berishen pastaj tha lereni rehat se ai gjysh eshte
    Keshtu thote Luli per Ramen pastaj do behet vete kryeminister dhe keni per ta pare qe Rames asnje gjemb nuk ihyn ne kembe
    Dhe nderkohe te gjithe keta e permendem dhe soj e sorollopi i tyre jane bere miliardera me pritjen, durimin dhe gjakun tone

    Reply to this comment
    • C'jan kto pfff... August 6, 13:53

     Kjo qendron .
     Ky eshte problemi .
     Por bandat kane te tjera interesa e jane te okupuara
     ne luften e tyre per pushtet dhe s’i interesojne
     problemet e verteta te popullit .sepse ne fushata
     kane te njeten taktike mashtrimi premtimesh per te vjel Voten .
     Dhe sapo hipin atje larte ne Pushtet ,si beri edhe Rama ,
     i leshojne glasat qe lart popullit qe e votoje ,
     e kto , jovetem ne duar ,por edhe ne koke .
     Vec ktyre bandave ne politike ,kunder interesave te ktij populli i mbetur i vetem ne kte beteje fishkellimash ,
     eshte Media ,mbeshtetesja kryesore e bandave qe
     ne kto 28-vjet ka mbuluar cdo poshtersi te politikes
     dhe minuar cdo te drejte e interes te qytetarit shqiptare ,ne menyren me brutale e ordinere .

     Mjafton ti numeroshe anal-istat e medies shqiptare
     dhe kupton se perball kujt kazani plehrash
     ose me mir me thene perball kujt Mali Plehrash
     ndodhet qytetari shqiptare .Pa pastruar kto plehra aka jete per shqiptaret kurr

     Reply to this comment
   • C'jan kto hejjjjjjjjj !!!!!!!!!!!!!! August 6, 13:44

    Bometri ,
    po pra , ktu qendron gjithcka .
    Sepse ajo Bote Shqiptare ka probleme me njohjen
    e realitetit dhe sinjalet qe vijne nga Desht e Bote -s
    mundohen ti ngjyrosin sipas pelqimeve personale .,
    dhe kjo ben qe Delet te ngelen gjithmone nji ushqim
    per Ujqit e stanit apo Shpelles – Politike !

    Dhe kjo eshte padyshim nji merite dhe arritje e Medies

    Kazan-it Shqiptare ne kte Dhjerokrati

    Reply to this comment
  • Absurditeti qe marrshon .. August 6, 13:36

   e dua te shtoj patajter ,
   se shkrimi eshte
   tendecioze ,
   banal,
   qe nuk arfon nji nivel te kulturuar diskutimi ,
   dhe aspak Realist

   pjes e makinerise bla bla bla-se se bandave politike
   ne Shqiperi , larg cdo kulture e mendimi progresist ,
   qe do afronte nji zgjidhje per situatat politike ne vend .
   Thjeshte , dhune mediatike , qe i ngjan debateve
   te bandave ,te cilat nuk ndalen ne asnji raste ,
   pa i qit tym catise ,
   e perseri mos te ken sqaruar e zgjidhur asgje .
   Un nuk mendoj se ky art komunikimi me opinionin
   do ishte korrekt sot …
   nji gjuhe arrogante e tru i dhunshem ,
   con vetem ne perplasje te dhuneshme e s’
   kerkon zgjidhje te problemeve .

   Reply to this comment
   • N.VJOSA August 6, 18:39

    @Absurditeti qe marshon,

    Eshte nje lufte e eger bandash per pushtet, i nderuar!
    Raporti i DASH ish konstruktiv!
    Perse duhet gjithe kjo epidemi verbale, dhune mediatike qe vetem nxin, por asgje nuk zgjidh, asnje perspektiv nuk jep per zgjidhje!
    Veni re rreshtat e pare te shkrimit
    Ajo nuk eshte gjuhe gazertari, por gjuhe e nje rrugaci mercenar!…(Po kush je ti mor bythko, qe dashke te na bojkotosh zgjedhjet dhe te na sjellesh ppranverat arabe, (dmth luften) dhe na i thenke Qeverise se zgjedhur me vote SHPORRUNI… dhe te na u gjykoka si Lavirja e radhes?!…)

    Vini re ke kritikon…
    99 perqind Maxhorancen qeverisese!
    Asnje alternative nuk jep!

    Edhe Departamenti Shtetit amerikan te mos laje duart!Jo cdo gje qe shkruajne burokratet e DASH-it eshte Flori!…
    Politika shqiptare ka nje vazhdimesi.
    Aty e ka patur Sali Katrahuren, gati 3 dhjetvjecare!
    Pse e ka perkrahur?
    Jane qarqe te caktuara te politikes amerikane qe e duan Qehajajin e Shqiperise vegel te tyre te bindur!
    Percarja dhe gjendja kaotike e politikes shqiptare reflekton edhe ererat qe fryjne ne Politiken amerikane!

    Dy fjale per kete palogazetarin Burimi.Kam lexuar disa shkrime te tij.
    Ky di vetem te nxije!
    Dhe duket qarte se kerkon direkt dhe indirekt te nderrohet qeveria dhe ti hapet udha per te prure ne pushtet Lesheline!
    Ndonje kritike siperfaqsore per menderopoziten dhe kryesisht PD-ne, ndersa per grazhdin ku kullot nuk flet, vetem se kerkon ndryshime ne politike…
    Po fol o Burim hapur, kush duhet te qeverise?…
    Lulushi apo Mona?
    Apo do me cdo kusht rremuje dhe anarshi,
    qe te mbeten ne mes te rruges te gjitha reformat me Kryereformen ne Drejtesi
    dhe Likja e Mona te bejne pallen e Ariut…!?

    Per mendimin tim, Qeveria Rama po punon jo keq.
    Rritja ekonomike e tregon qarte kete!
    Edhe vleresimi i Komisionit Europian,
    qe e monitoron nga afer situaten ,
    ishte pergjithsisht pozitiv!
    Vetem Burimi i zi i Leshelis – banal dhe tendencioz!
    A ka sektore qe nuk ecin?
    Ka, por duhet te mbajme parasysh se Rama nuk ka shkopin Magjik!…
    Ai nuk mund ti shtrije kembet me shume se sa e lejon Jorgani.
    Dhe Jorgani jane te ardhurat,
    borxhet qe jane grumbulluar dhe duhen shlyer, investimet,
    konjukturat europiane dhe nderkombetare.
    Eshte kollaj te nxish.

    Per mua eshte nje shkrim tejet tendencioz dhe aspak konstruktiv!
    Ne shume raste shpifes, qe nuk e mban parasysh realitetin shqiptar dhe faktoret qe ndikojne tek ai.
    Natyrisht DITA ben mire qe boton mendimet e kunderta sepse ekzistenca e tyre eshte bashkjetese ne demokraci!
    Por jo te botoje shkrime denigruese dhe qe nxijne realitetin.Te mos harrojme se Gazeta ose i mobilizon njerzit, ose i dekurajon,
    kur u jep driten jeshile ketyre mercenareve tipik partiak.
    Lufta e piste politike ne Shqiperi dominon!

    Reply to this comment
    • NETI VJOSA August 6, 19:11

     EDHE DICKA…
     Priten ngjarje te vrullshme,
     qe mund te diktojne nje Termet Politik te vertet ne Shqiperi.
     Pritet Gjyqi i Izet Haxhise! … qe mund te coje Sali Mafjen ne Shtepine e re pa qira…
     Pritet perfundimi i Reformes ne drejtesi!
     Priten te burgosen Kriminelet me ordinere te Politikles shqiptare!
     …Ndaj ka nje Lufte te pashembullt denigruese!
     Gazetare te Klanit te Sypeshkaqenit bejne thirrje se ne Vjeshte do kete Lufte Civile!…
     Prandaj nuk me cudit qe edhe ndaj shtypit dhe Gazetave qe kane mbajtur deri tani nje lloj ekulibri , te rriten presionet dhe
     DHUNA VERBALE TI PARAPRIJE DHUNES FIZIKE, DESTABILIZIMIT TE VENDIT…

     Duhet mbajtur parasysh keto zhvillime!…
     Kryekrimineli dhe Kryekusari i ngjajne atij te mbyturit qe kerkon te mbahet pas flokeve te vet…!
     T U N X H
     O R
     B I R . . . !

     Reply to this comment
     • Ja ja, so sieht aus Net ...hast Recht August 6, 19:45

      Ky eshte realiteti Shqiptare .
      Ti e ke rrespektuar ndoshta me shume se c duhet
      artikullmasturbusin e paguar ,me komentin tend .
      Edhe pse ca gjera duhen thene ,theme ne ,por
      problemi eshte se ata atje ,nuk Duan me dit
      se salih kryekrimineli eshte strumbullari gjithe katraures se tranzicionit .

      Un jam i bindur se nqs ne kry te shtetit shqiptare

      Amerika do kishte vendosur nji gomare te vertete kafshe ,si president ne vitete 90 – sot ne Shqiperi gjerat do dukeshin shume hume me mire .

      Idiotesia e botes Shqiptare Fillon qe aty,
      kur mediet dhe Politika vet ,vazhdon ala te

      diskutoje mbi shpellarin berrisha ,etj qe i shkojne pase atij kafshe primitive .

      Per aq kohe ,sa shqiptaret te trajtojne si nji Faktor ne politike salih vicidolin ,meten e bishtrat e bandes si lyl hollandezi ,
      ne ate vend nuk do ndryshoj asgje .

      Sa i takon dhunes e kercenimeve qe dalin nga haleja e shpelles ,
      kjo vjen nga ajo sepse atij nuk i behet asnji lloj presioni ,nga asnji as nga ky shtet qe e ka per detyre .
      Pasiviteti i shtetit ben aktive kriminelin .

     • Zorro August 6, 23:38

      O Neti…!
      Ti nuk gjykon faktet se as i njeh e as i jeton.
      Ti derdellit nga maja e mullarit me pleh se Rama po qeveris mire.
      Me ke e krahason Ramen ti o militant qorr?
      Ne se e krahason me kriminelin Berisha je sntishqiptar,ne se e krshason me mundesite qe i dha populli duke e votusr i vetem ne qeverisje,atehere Rama eshte komplet i pa afte,arrogant dhe mashtrues!
      Me cfar mburret Rama?
      Ai pranon vete se ka deshtuar ne qeverisje per derisa pranon qe ka korrupsion ne administraten publike dhe ai nuk e ka luftuar sepse eshte pjese e tij.
      Viktimat e korrupsionit jane pjesa me e varfer e popullit,pra jane keta qe duan te ankohen per padrejtesite,zvarritjet dhe korrupsionin nga zyrtaret e Rames
      por qe shteti i Rames ua ka mbyllur te gjitha rruget e ankimit dhe denoncimit.
      Sot ne Shqiperi nuk ke asnje vend ku te ankohesh dhe te gjesh zgjidhje,sepse e gjithe piramida shteterore mbron te pa aftin dhe te korruptuarin perfshi vete Ramen!
      Po po vete Rama eshte pjese e ketij mekanizmi gjigand antiligjor qe mbeshtet korrupsionin!
      Famti me kokeforte eshte se Rama ka hequr nga prsktika e sdministrates publike dhe venfore pritjet e popullit.
      Ne se sot i drejtohesh me snkese kryebashkiakut te Tiranes prej 1 milion banoresh,jo vetem nuk merret njeri me ankesen tende,por ate ia dergojne per gjykim dhe vleredim atij per te cilin ti ankohedh.
      Dhe kuptohet se fajtori kurre nuk do pranoje se ka shkelur ligjet,ka bere padrejtesi apo ka kerkuar ryshfet dhe gjykimi i tij mbetet edhe pergjigja e kryebashkiakut te pa afte dhe reklamaxhi Veliaj!
      Pra i kerkohet ujkut te pranoje se ka ngrene qingjin!
      Ja ky eshte shteti fashist i Rames ,qe ti e mburr se punon mire vetemse ka ndertuar ca kende lojrash,ka shtruar ca km rruge etj.
      Por populli ka miliona hslle nga konfliktet me administraten vendore e qendrore,pra do ankohet diku qe te zgjidhe hallin,por qe ne fakt

      nuk ka ku e zvjidh vec t’i drejtohet
      gjykates qe e zgjidh ceshtjen pas 10
      vjetesh!
      Fo thuash ti se Rama ka krijuar portslin “Shqiperiaqeduam” ku mund te ankohesh e te marresh pergjigje brenda 10 ditesh sic krekoset Rama!
      Mashtrim o Neti,mashtrim!
      A mund te ankohen 7 miliard njerez te globit vetem ne OKB per hallet dhe konfliktet e perfiteshme me administrstat?
      Kezhtu efhe ketu:
      4 milion shqiptare duhet te ankohen ne kryeministri,ndersa mijra zyrtare le te vazhdojne te te sorollatin per vite edhe per nje fjale goje.
      Naten e mire dhe mos na caj me koken se e dime ne se si punon Rame diktatori!

     • Loni pe betoni August 7, 10:08

      O Zorro! Po pse a ditebardhe, zorraxhinjve gjete t’ja shfrysh dufin ti? Ah jo kshu zorro, jo. Me i kujdesshem te lutem se me te semure demente s’behet kollaj shaka. E di ti qe nga godotjet e shpeshta ne tru te vogel, militanteve te tredhur partiake mund t’ju bjere dhe te fiket? E di ti qe ka patur raste qe ndonjeri prej tyre eshte zgjuar si i terbuar qysh pagdhire, dhe kur ka pare se ne c’gjiriz eshte zhytur “krenaria e partise” ka bere harakiri dhe me ne fund ka rene bulldum me koke ne vere te halese? 😉

    • anticensurë25642654 August 7, 10:08

     neto,
     asqë e marr mundimin të harxhoj kohën me këtë avokatinë tënde prej avokati dy leksh!avokati skarco!!
     mjafton fjalia e parë tënde dhe pirdhi në të muhabetit!!
     “Perse duhet gjithe kjo epidemi verbale, dhune mediatike qe vetem nxin, por asgje nuk zgjidh, asnje perspektiv nuk jep per zgjidhje!”
     epidemia,ndodh kur mikrobi është përhapur më shumë se përhapja e tij natyrale!!
     genc burimi përveç se ka bërë një analizë të përsosur të raportit amerikan,ka bërë dhe një shpjegim se pëse ndodhin disa fenomene politike e dipllomatike!!
     ti mesa duket nuk ke pasur durimin ta lexosh deri në fund shkrimi!
     mesa duket nuk të pëlqen,të kuptosh!
     mesa duket nuk ke nivelin e duhur të zgjuarsisë për të kuptuar zgjidhjen që të jep vetë burimi!!
     nuk është detyra e tij të japi zgjidhje të problemit kancerogjen shqiptar!!atij duhet ti jemi mirnjohës që po shpjegon në mënyrë të qartë gënjdjen e keqe “shëndetsore” të politikës shqiptare!!një gjëndje kancerogjene me metastaza të përhapura në të gjitha krahët!!
     lexo fundin e shkrimit të burimit “Vetëm një rrugë shpëtimi ka, rinovimi i klasës politike shqiptare”
     dhe do të të mjaftojë të kuptosh se tërë kjo që ke shkruar është një bërllog prej tifozi patollogjik!prej një njeriu që vetëm me zgjuarsinë nuk ka të bëjë!!
     me një njeriu të korruptuar patollogjik!!
     turp tju vijë që i quani “por gjuhe e nje rrugaci mercenar!”!!
     nëse ky është një “mercenar rrugaç”!?
     çfar je ti,o net??
     një i rrugaç i prapambetur mendor??
     ps:edhe sikur ta kishte shkruar sali berisha një shkrim të tillë!?
     unë do ta mbështesja!!
     kuptohet ato që thuhen në shkrim dhe jo sali berishën!!
     të gjitha janë perfekte(e zgjatur pak si shumë,ka pasur vënde të panevojshme për përsëritje)!!

     Reply to this comment
     • N. August 7, 11:07

      Zorros, Lonit prej betoni
      dhe anticensures,
      ketej e tutje une nuk shkruaj asgje ne koken time, pa pyetur juve…
      Zorrua e di vet se si punon Rama. Nuk ka nevoje per asnje mendim. i di vet te gjitha…
      Loni prej betoni, eshte goditur pas koke, kur ka qene i vogel,nuk thone kot budallit hapi rruge….
      Ndersa ketij mikut tim te vjeter do ti thosha se burimi i ujrave te qelbura i vjen pas mides. Te dy nuk e duane te gjatin…
      Anticensure, ty duhet thene se ke gjithnje te drejte…(vetem mos ofendo, se dhe une gjuhen shqipe e di mire
      dhe di te kthehem ashtu si e meriton…me te njejten monedhe…)me duket e tepert te komentoj me tej.

     • anticensurë25642654 August 7, 13:18

      neto
      mos u xef kot!!
      jo për gjë po fillo e shkru atë që në fakt duhet ta mendosh!!
      “ketej e tutje une nuk shkruaj asgje ne koken time, pa pyetur juve…”!!
      në fakt duhet të mendosh dhe pastaj të shkruash!
      pra mendo me kok e shkruaj me gishta!!
      ti mendon me gishta e shkruan në kokë!!kjo është tragjedi neto!!
      “mikun e vjetër”anticensurë e ke njohur kur kemi mbështetur opozitën e djeshme,nga 2009!pra dhe përfaqsuesiin e saj ed ramën ose si quhej nga shumica,”çunin e tironës”!!
      pra ky “miku tënd i vjetër”,jo vetëm që nuk është ashtu si thua ti “Te dy nuk e duane te gjatin”,por ka qënë nga ata që e kanë mbështetur atë që predikonte i “gjati”!!të dy e kemi mbështetur o net!dhe përse??
      përr ato që do ti bënte ndryshe nga sali berisha!!për ato që do të bënte për të ngritur shqipërinë nga ai batak ku e futi politika e qelbur,që ne mendonim në atë kohë!!
      POR ndodhi e kundërta mor net mavria që, “di të përgjigjesh me të njëjtën monedhë”(por pa pika mbi “ë”),palloshi i tironës jo vetëm po bën të njëjtat gjëra që bënte saliu,por dhe ka shkuar më tej!!është bërë më i keq se ai!!ti do të kërcesh përpjetë, sikur të ka pickuar zekthi,duke thënë “ai ska vrarë”!!
      dhe unë do të përgjigjem”e kujt i plasi?ai ka vrarë shpresën,që shqiptarët investuan tek ai!”!!
      të kujtohet alpini,dardhari e shumë salistë të tjerë??
      besoj se po,por ti nuk kupton se je në të njëjtat pozita si ata!!
      aq koqe kandari nuk je neto!!të garantoj unë!!
      ti je vetëm e vetëm i SËMURË!!
      shumë keq i sëmurë!!
      ps:neto mos e rruj fare!pirdhi në të edukatës tënde!!lëshoje pa duar budallallëkun tënd në mbrojtje të të gjatit!!
      mesa duket të pëlqeka jashtë mase!!

     • N. August 7, 14:19

      @anticensure,
      Mos i qaj hallin Kalorsit se si i varen…k…!
      (Ti duhet te jesh vertet i semure, qe pa i njohur fare, i quan te tjeret te semure…)
      Te ndihmofte Zoti, se Robi nuk te ndihmon dot…!

     • Gracie August 7, 14:29

      O pensionisti Neto qe ndonese e njeh reslitetin nga maja e thanes,na ben moral se kush eshte Rama.
      Jam antar i PS prej fillimit dhe kam marre pjese aktivisht ne te gjitha altivitetet e saj,por perves viteve te para si kryebashkiak Rama me ka zhgenjyer komplet dhe tani e quaj diktator njelloj si Gedafi!
      Krimi me i madh i Rames eshte rrenimi i plote i PS-se si parti me ideale duke perdhosur Luften Antifashiste,deshmoret, veteranet,partizanet duke heshtur tradhetisht per ekzistencen e shtatores te tradhetatit Zogolli ne mes te Tiranes.
      Rama nuk ka thene asnje gjale per luften e 4 divizioneve tona partizane per clirimin e trojeve shqiptare ne ish Jugosllavi ku dhane jeten 650 deshmore te atdheut,por qe poshtersisht as kosovaret nuk kane vene ne nder te tyre qofte edhe nje pllake perkujtimore,sic jane vene per ushtaret greke,,angleze etj.

     • Loni pe betoni August 7, 19:23

      Sa me shume net-gerdalla t’i shtohen forumit, aq me e veshtire behet mundesia per te zhvilluar ne menyre sa me konstruktive debatin.

      Tipike per net-gerdallat e forumit eshte se me te shumten e kohes e humbasin duke i thurrur elozhe idioteske idhujve te tyre imagjinare (njeshi, krietari, etj.) dhe duke u kacafytur me individin (autorin e shkrimit, komentuesin), pa e vrare mendjen se primare ne dhenien e opinionit te gjithsejcilit eshte shqyrtimi i tematikes qe parashtrohet si dhe sjellja e argumenteve apo kunderargumenteve.

      – Edhe sa kohe do te na duhet te durojme sjellje te tilla bedelash?
      – Kur do marri fund gjuha provokative e harbutit?
      – Kur do i tregojme nje here e pergjithmone vendin e duhur kameleoneve partiake, sahanpiresave te pushtetareve, ngaterrestareve, shpifesave ordinere, kokderrave, vemjeve te pacipa, skuthave te rrogozave, dhe tere qelbesirave qe ndotin ambjentin edhe sikur dy fjale te vetme te nxjerrin nga goja?

      Vleresoj pozitivisht qendrimin e zorros, anticensures dhe drinos perkundrejt net-zaberhones, i cili ashtu sikurse vihet re dhe nga servillleku i tij tepruar (analizoni pak ju lutem sjelljen e tij prej zvarraniku ke “repika” me Aliu nga Selenic) po qelb forumin me jargavitjet e tij te peshtira.

 6. likja August 6, 13:28

  E PARA QE DUA TE THEKSOJ SEPSE ME ESHTE KRIJUAR BINDJA QE TI GENC(ne psh.themi si e ke gencin)DUHESH TE JESH DJALI JO LEGJITIM I TAK NGJELES!E PARE ME SYRIN KRITIK SIC KERKON EDHE ZOTROTE E PARA Z.RAMA PO NDERTON SHTETIN KU SHKERMOQI BANADA NANO-BERISHE-TOTO LIKE,E DYTA KUSH KA SY E SHIKON ME SE MIRI QE JETA PO NDRYSHON NGA DITA NE DITE DUKE FILLUAR NRA RENDI E DERI TEK SHERBIMI NDAJ QYTETAREVE(ndonese ironike koj pasi qytetaret jane larguar jashte kufinjeve e ketu ka mbetur vetem “gencet”).INFRASTUKTURA PO NDRYSHON NGA DITA NE DITE E KURSANTET E PLEPAVE PO REZOHEN NGA DITA NE DITE SI GANGRENE E SPONSORIZUAR NGA ATA QE ZOTROTE KE QEJF TI LEXOSH (DASH)ME ENDJE A THUA SE DASH KA LINDUR DJE E JO SIKUR DREJTON POLITIKEN NE KOLONIN E SAJ PREJ MESE 30 VITESH(MARRE DHE KOHEN KUR DREJTONTE RAMIZI)!PA SHTET TE SE DREJTES E PA DREJTESI TE PAVARUR NUK KA KURSESI SHTET NE KEMBE!NUK DI SE CFARE PROVASH KE ZOTROTE PER VJEDHJE E KORUPSION KU PO TE JESH GAZETAR E JO GAZETARUC I LIKES DREJTOJU ORGANEVE PERKATESE ME PROVA E MOS NA CAJE MENDEREN ME CITATET E MAOS SE JEMI NGOPUR DERI NE FYT ME TA!JETEN SHQIPETARI NUK E PREK ME RAPORTET E DASH POR ME PUNEN KONKRETE TE QEVERISE E JO TE MBLIDHENI SE BASHKU POR ME NE KRYE EDHE PERENDINE QE JU PERGJIROHENI DIT E NATE S”KA BIRRE KURVE TA AKUZOJE RAMEN PER VJEDHJE JO SE E JETOJ NGA AFER POR E DI SE JENAT PER MESE 20 VITE E ME SHUME E GJEMONJE KEMBA KEMBES PER TI NGULUR NDONJE GJEMBE POR DERI ME TANI I KANE NGRENE ATE QE ZOTROTE E HA PER DITE OSE SA HERE QE SHKRUAN PER TE!NUK ESHTE E LEHTE TE NDRETOSH NJE SHTET TE SHKERMOQUR KU LIGJIN E BENTE RRUGA KU INJORANTI NESE NUK I BINDESHE TE ZHDUKTE NGA FAQJA E DHEUT E LARGOHEJ ME PASAPORTE DIPOMATIKE!NDAJ NUK ESHTE NEVOJA QE TE NA MBUSHESH MENDJEN PS RAPORTIT TE DASH -SEPSE NUK KA SNJE IMPAKT NE JETEN E NJEREZVE TE THJESHTE PASI JANE TE PABESUESHEM E KREDIBILITETI U KA RENE ME SHKUARJEN PAS TE BEMAVE TE KRYEKRIMIT SHQIPETAR BERISHE PER MESE 28 VITE QE EDHE KUR VRAU NE MES TE DITES U ETIKETUA BURRE SHTETI!NDAJ LERI PORDHET O GENC SE NUK KE BUTHE PER TO!

  Reply to this comment
 7. PRENG PJETRI LEZHE. August 6, 13:45

  Një mandat e mbyllet ndersa i dyti po i afrohet 365 ditëshit zoti Kryeminister dhe perveç batutave dhe dozes demagogjikë as gjë nuk po del në pah në aspektin ekonomik e social per të zbutur sado pak varferinë që per hirë të vëtetës është ulur këmbëkryq në shumicen e familjeve shqiptare.
  Nuk besoj të jeni aq i pa informuar për gjëndjen tepër mjeranë që po përjetojnë sot qytetarët ku per veç rritjes së taksave dhe çmimeve jo vetem të mallërave te konsumit të përditshëm por edhe të ilaqeve dhe medikamentevë të doemosdoshmë as gjë nuk është bërë në favorin e tyre.
  Nuk munde të themi as të pretendojmë së gjërat te ndryshojnë sa hap e mbyllë sytë sot çdo kush e njehë rralitetin dhe veshtërsit e pa numërta që po ndeshët kjo qeveri më një mori problemesh të trasheguara nder vite jo vetem të karaktërit ekonomik por edhe ato të kuandrit ligjorë e juredik,që në shumë raste krijojnë ngerrqe duke mosw lejuar nderhyrje emergjentë nga qeveria.
  Thënur më shkoqur është kuadri ligjorë më mangësitë e tij një nder shkaqet kryesore që krjijon hendeqë dhe barikada duk penguar seriozishtë punën dhe impenjimin e qeverisë per të rralizuar në kohë detyrat dhe objektivat e saj.
  Duke e parë në ketë kend veshtrim situatën aktuale bëhët disi i justifikueshem arsytimi juaj si qeveri dhe si mazhorance për ketë situatë tëpe të veshtirë që po kalojnë sot shqiptaret.
  Mirpo ana tjetër e medaljes domosdoshmërishtë ju ngarkon më përgjesi ju zoti kryeminister pikësepari për qendrimin tuaj të deritanishëm setepërmi liberal qoft më faktorin opozitë po ashtu edhe më ekipin tuaj qeveritarë,
  Ecja krejtë e ngadaltë e reformave si dhe vakumët e aktevë ligjore dhe nënligjorë kanë ulur ndjeshëm rreputacionin e kesaj mazhorance parlamentare pse jo edhe të ekzekutivit shqiptarë ku ju zoti Rama jeni kryesues.
  Fundja qytetarët e mij ju votbesuanë më bindjen e madhe se ju doti qendronit strig paktit dhe premtimeve që bërë në atë beharin përvelues të 2017tës,premtuat se nësë timonin dota komandoje i “VETËM” pa posagjer të besdidsëshëm në prehër ndryshimi të ishtë i shpejt dhe efikas në shumë aspekte.
  Është e vertetë se nusja e re nuk mundet ti permbushë të gjitha sekuencat qe rreklamon në civivin paramartesore,por duhet më doemos sepaku tja përgjajë sado pak aktit demostrativ,kështu i bie që ju zoti kryeminister të jeni disi më i zhdervilltl=ë dhe ofiçent në punën tuaj të perditëshm[, nuk mjaftojnë takimet rutinë as komunikimet onlaj më qytetarët ku në të shumtën e rasteve nuk gjëjnë zbatim urdherat tuaja nga vartësit tuaj!
  Çka na bën të mendojmë se e gjithë perpjekja dhe komunikimi juaj më qytetarët merr emrin e pa deshiruar DEMAGOGJI,dhe keshtu qytetarët bien në pesimizem dhe pasivitet duke mos e vlerësuar si duhët ndoshta më të drejtë punën tuaj zoti Rama.
  Koha po ecen më hapa të shpejta ditët dhe orët ikin pa ndjerë dhe vjen momenti kur populli merr në dorë kalemin per tju vlerësuar logjikishtë i bie që të uriturit jan besim lekundur, servilat janë si lakuriqet e natës fluturojnë kuturu, ndersa të zhgënyerit bëhën pale kundershtare dhe nuk ju dridhet dora aspak për tju vlerësuar më notë nëgative.
  Analistët sot janë të shumtë ndoshta më shumë sesa fermerë e zantli por nuk është lapsi as gjuha tyre qe lakohet si gjethe plepi pa reshtuar ajo qe demton punenën dhe imazhin e qeverise dhe mazhorances, as kush nuk ua vë veshin ketyre ciceronëve ku më se shumti shnderrohen në papagall të pandroneve politik,ndaj ska vend as per panik as per të u vetë kenaqur më blloçkat e tyre.
  Janë qytetaret dhe elektorati gjyqtaret e pa korrigjueshem të cilet japin pretencën dhe vendimin çdo katert vjet por ndoshta edhe më shpejt po e don puna,ndaj mendoj të nderroni mendje zoti kryeminister të bëni sa më pak propogand dhe te shfaqeni sa më rralle në ekranet vizive,populli thotë i zoti shtepisë sa më rralle të flas aq më më peshë i bëhet fjala…!

  Reply to this comment
 8. b.m. August 6, 14:07

  I nderuar z.Thano dhe stafi i analistave te gazetes Dita te cilen e lexoj qe nga numri i saj i pare
  Jam 88 vjec meritoj nje fije respekt nga ata qe kam votuar.
  Por kete leter qe po ju dergoj juve e kam nisur disa here tek z.Rama dhe personat pergjegjes per leterkembimin me te dhe ata nuk pergjigjen.

  *****

  Këtë llojë Shqipërie nuk e duam Zoti Kryeministër!

  Kete lloje Shqiperie qe propagandoni cdo dite ne takimet tuaja me militantet qe edhe I ofendoni dhe I vini ne lojë, nuk e duam. Kjo është Shqipëria e juaj e propagandës dhe e gënjeshtrës dhe mashtrimit mbasi cdo gjë që thuhet aty ështe një mashtrim dhe demagogji mbasi në jetë është një Shqipëri tjetër, krejtësisht e kundërta e asaj që ju propagandoni. Flisni vazhdimisht për aplikimet on line, për aplikimet në një sportel të vetëm, për problemet që do tu zgjidhen qytetarëve brënda 8 ose dhjetë ditëve, për masat e ashpëra që do merren kundër nëpunësve që sorollatin qytetarët të cilët për këto sorollatje jo vetëm që do lënë vendin e punës por edhe do kalojnë në procedime penale. Keni krijuar edhe një portal elektronik të quajtur Shqipëriaqë duam.al I cili simbas jush ka lidhje me bashkëbisedim me qytetarët dhe se nëpërmjet tij problemet do zgjidhen shpejt dhe nuk do sorollaten qytetarët. Keni marrë edhe disa masa për sy e faqe për peshqit e vegjël që sorollatin qytetarët. Por në praktikë si veprohet jashtë kësaj demagogjie të kulluar që don të tregojë se juve ju digjet zemra për qytetarët dhe jinni ju që I doni ata. Ky portal në thelbin e tij tregon se nuk ekziston shteti, se nuk ka nëpunës që u sherbejnë qytetarëve, që aparati shtetëror është inegzistent dhe jo vetëm nuk merren me zgjidhjen e halleve të qytetarëve të cilët I paguajnë por I sorollatin ata me muaj e me vite, u marrin shpirtin, u përvetësojnë pronat, I fusin në konflikte me njëri tjetrin dhe u shkurtojnë jetën.

  Dhe sic e vërtetoni dhe ju vetë duke mos patur besim te ky aparat shtetëror që nuk funksionon do ja u zgjidhni ju vetë problemet që qëndroni pas këtij portali. Kjo tregon njëkohësisht se tek ne është vendosur një system diktatorial ku sundon njëshi, është ai që duhet të kontrollojë cdo gjë që ndodh, është ai që kontrollon të gjithë dhe fut edhe frikën tek aparatcikët. Ky njëshi që u don të mirën popullit dhe taksapagusve shqiptarë jeni ju prandaj duhet ti keni të gjithë në zap.

  C’farë është ky shtet kur nuk funksionon në hallkat e tij më elementare, kur askush nuk përgjigjet për ankesat dhe kërkesat e qytetarëve. A e dini zoti Kryeministër që sot është eliminuar plotësisht pritja e popullit nga drejtuesit e niveleve të ndryshme që nga kryetari I Bashkisë, zv/ministrat, drejtorët e drejtorive e le pastaj ministrat që nuk kanë të afishuar pritjen e popullit. Si është e mundur që të bësh një kërkesë për takim, jo vetëm që nuk denjojnë drejtorat, zv/ministrat e ministrat por të marrin në pyetje gjysëm ore sekretaret sikur je para gjyqit dhe përfundiminst të thonë se duhet që kërkesën ta bësh nëpërmjet adresave te internetit. A e dini zoti Kryeministër se kërkesat e qytetarëve nuk regjistrohen askund dhe nuk dihet kane vajtur ose jo në destinacion? Kemi kritikuar shumë sistemin e kaluar por duhet thënë se atëhere mbi derën e kuadrove kryesore te dikastereve ishte e shkruar kur ishte pritja e popullit dhe kishte një korektesa në pritje deri tek ministri. A e dini zoti Kryeministër se të jepnin përgjigje brënda një afatti dhe të kërkonin falje nëqoftëse kishin kaluar ato afate. Unë kam një përvojë disavjecare. Iu drejtova kryeministrit të kohës për një problem dhe përgjigja u vonua 15 ditë, mbas 15 ditëve më thirrën dhe bashkë me drejtorin e marrdhënien me publikun shkuam bashkarisht tek ministria e Arësimit dhe atje para se të lexohej kërkesa ime më kërkuan falje për arsyet pse ishte vonuar. Po bëjmë demagogji zoti Rama, po ecim mbrapa, aparati shtetëror nuk ekziston. Të kërkosh një takim të bën gjyqin më parë sekretarja duke kërkuar ta ja thuash asaj fill e përpë të gjithë problemin dhe përfundimisht të thotë që bëje me shkrim ose nëpërmjet internetit që nuk të përgjigjen kurrë. Këto që po të shkruaj I kam provuar disa herë vetë dhe për të qënë më korrekt jo vetëm gjatë kohës që e keni ju pushtetin por edhe te paraardhësit.

  Por le të futemi më konkretisht nga përvoja ime personale vetëm këto 5 vjetët e fundit.

  Si historian dhe studjues arti desha të ngrija një Institut Mbarëkombëtar të Informacionit për Artet dhe për këtë bëra nje kërkesë dhe bleva nje truall në Tiranë që në vitin 1992. Plotësova të gjitha dokumentacionet, projektet, preventivat e tj e regjistrova që në vitin 1992 në hipotekë. Kërkova lejen e ndërtimit, më sorollatën 3 vjet me pretekste të ndryshme dhe nuk më jepnin leje, Hodha në gjyq Bashkinë dhe cuditërisht mbas 7 seancash që nuk u paraqit asnjëherë përfaqësonjësi I Bashkisë, gjykata/ e pa korruptuar!!!/ e nxori jashtë juridiksionit si cështje administrative ndonse unë pikërisht për administratën ankohesha.Një arkitekt I ndërgjegjeshem në Bashki më tha në koridor: “Zotni! Ti I ke dokumentat të plota dhe të sakta si askush tjetër por nuk duan të ta japin se duan ta marrin për vete”. Dhe praktikisht kështu ndodhi. Në vitin 1997 kur unë sapo u ktheva nga jashtë shtetit ku kisha siguruar edhe fonde për këtë institucion, pashë se në truallin t’im kishin filluar punimet. U ankova në Bashki , u paraqita dokumentet e pronësisë dhe kërkova të ndërpriteshin punimet, por ato vazhdonin.Më në fund më thanë të drejtohesha në polici se ata I kishin dokumentat. Vajta në polici kërkova takim me komisarin dhe më dërgoi në sportel një kapadai që I hipur mbi tavolinën e oficerit të rojes më tha: ‘C’farë trualli don ti or xhajë, ik se do hash një grykë automatiku dhe do përfundosh në kanal: dhe nuk mjaftoi me kaq por më dërgoi edhe një njeri nga prapa duke më kërcënuar. Kur mora vesh kush e ndërtoi një ndërtesë mbi truallin t’im pa leje kërkova të bisedoja me të /1998/ mbas disa hezitimesh më në fund ai pranoi të bisedonim I dhashë gjithë dokumentat e pronësisë dhe caktuam një datë kur do takoheshim mbasi të kishte vërtetuar pronësinë time mbi truallin.

  Ai jo vetëm që nuk erdhi por edhe më kërcënoi dhe ofendoi rëndë edhe bashkëshorten time të moshuar dhe më nisi badigardët. I bëra disa herë thirrje të merreshim vesh si intelektualë por ai gjatë kësaj kohe bëri manovrime me miqtë e tij, duke mashtruar dhe e hodhi mbi vete truallin t’im ndërsa 18 vjet më vonë miqtë e tij të Aluiznit ja legalizuan si një ndërtim informal ndërsa mua më dhanë përgjigje se trualli im ka mbivendosje. Absurde! Unë e kisha të regjistruar në hipptekë që në vitin 1992 ndërsa atij ju legalizua në vitin 2010 dhe unë e kisha mbivendosur!!!! Pra ky është një abuzim I pastër I hipotekës që duke e pasur dokumentin për pronësinë e truallit ja legalizoi atij 18 vjet më vonë. C’farë nuk bëra, kujt nuk iu drejtova, që nga Policisë ndërtimore, policisë së shtetit, ministrave të drejtësisë etj. Kur kam shkuar në hipotekë dhe shikojnë dokumentat më thonë verbalisht se ky truall duhet të të paguhet ndërsa me shkrim nuk e përmendin fare emrin t’im por thonë emrin e uzurpatorit. Ti lëmë sorollotjet e para se të merrnit ju pushteti, Ti referohemi kësaj periudhe. I jam drejtuar disa herë brënda 5 vjetëve drejtorit të përgjithëm të Aluiznit zotit Artan Lame, me internet, poste të zakonëshme dhe kam kërkuar edhe takim nëpërmjet sekretares së tij Nuk më jep asnjë përgjigje/ 5 vjet!!!!! Dhe jo 10 ditë që ju pretendoni/. Kjo nuk është thjeshtë mungesë përgjgjësie shtetërore por është tallje dhe këtë e bën me mua që jam një personalitet në fushën time si i vetmi studjues dhe historian i kinematografise një nga themeluesit e kinematografisë shqiptare, themelues, organizator dhe drejtues për 17 vjet të Arkivit Qëndror Shtetëror të Filmit, autor i 23 librave për kinematografinë shqiptare e botërore, pedagog për shumë vite i Akademisë së Arteve dhe I Akademisë “Marubi” të filmit e multimedias, anëtar I redaksisë së Arteve dhe arkitekturës për hartimin e Fjalorit Enciklopedik Kombëtar të Akademisë së Shkencave, veteran I Luftës Antifashiste etj. Po me njerzit më të thjeshtë c’farë bëjnë këta kapadai që e kan marrë karriken për ti shërbyer vetvetes dhe na bejne demagogji për ditë në emisionet e ndryshme televizive. C’farë i kam kërkuar zotit Lame. Thjesht të veprohet edhe me rastin tim si në rastin e ndërtimeve informale të disa dhjetramijve të cilëve po u legalizohen ndërtimet e tyre dhe pronarëve ose shtetit i paguhet trualli I zënë pa leje. Ku janë dhjetë ditët e përgjigjes qe ju pretendoni zoti Kryeministër. Po për zotin Lame nuk do merrni ndonjë masë administrative ose procedim sic pretendoni për të tjerët?

  Të shkojmë më tej. Për këtë cështje dhe një problem tjetër që po sorollatet përsëri 24 vjet I jam drejtuar zonjës ministre Etilda Gjonaj që në 16 prill 2018, pra tre muaj e gjysëm, asnjë përgjigje. Kërkesën e bëra fillimisht në rrugë elektronike duke e shoqëruar me 27 flete dokumente. Me thanë që ose ti drejtohem portalit “Shqipëriaqëduam.al” ose nëpërmjet postët së zakonëshme. Ja u dërgova me postë të zakonëshme. Prita gjatë, jo dhjetë ditë dhe kërkova të me përgjigjeshin. Mu përgjgijën përsëri që duhet ta bëj nëpërmjet postës. I sqarova se aty e keni shikoni dokumentat. Më në fund para një muaji më thanë se ankesën time ja kanë dërguar portalit “Shqipëriaqëduam.al” dhe ata do më japin përgjgje. Edhe unë personalisht i jam drejtuar portalit tuaj “Shqipëria që duam.al”.Ende sot pas tre muaj e gjysëm nuk kam asnjë përgjigje-dhe jo 10 ditë sic pretendoni ju!!!! Po për këtë ministren e drejtësisë dhe aparatin e saj do merret ndonjë masë administrative ose ligjore që po më sorollat?. Cuditërisht përgjigjet e ministrisë më vinë nga një person pa emër. Përse nuk e vë poshtë emrin ta di edhe unë se kush e dërgon. Përvec të tjerave a nuk është kjo sorollatje- unë ja dërgoj ankesën ministres që ka në vartësi si Aluiznin ashtu edhe ATP ndërsa ata më thonë se ja kemi dërguar portalit Shqipëria që duam- dhe pastaj sigurisht ky portal do ja dërgojë përsëri ministrisë që duhet ta trajtojë?!!!!!

  Të shkojmë më tej. Kam bërë kërkesë që në vitin 1994 për kthimin e pronave të babait t’im Tahir Hoxha të sekuestruara nga regjimi I kaluar në fshatin Tragjas të Vlorës. Ti lëmë peripecitë e regjimit para jush. Dokumentet e pronësisë janë të trashëguara nga stërgjyshi dhe të transkriptuara në emërin e babait tim dhe janë të sakta në Arkivin Qëndror të Shtetit. Kopjet e Arkivit I ka marrë paralelisht edhe Agjensia e Trajtimit të Pronave. Nga viti 2013 kemi bërë proceverbalin përfundimtar me sektorin përkatës të shoqëruar me vendet dhe hartat përkatëse digitale simbas kërkesave te ATP. Disa herë I jam drejtuar zonjës Sonila Qato/ sot ministre/ dhe vartësve të saj si nëpërmjet postës elektronike ashtu edhe kam shkuar disa herë personalisht. Përsëri sorollatje me pretekste banale duke thene se janë në shqyrtim ndonse e pranojnë se që në vitin 2013 janë bërë të gjitha procedurat dhe është skjaruar cdo gje. Nuk ka asgjë për të skjaruar, këto skjarime janë bërë që në vitin 2008 kur ne I kemi paraqitur dokumentat dhe hartat përkatëse në emër të babait tonë dhe të xhaxhait me të cilin kemi qënë të pandarë. Por cuditërisht ndërsa që në vitin 2008 trashëgimtarët e xhaxhait bënë kërkesë më vete dhe nga hartat e përbashkëta u ndanë pjesa që u takonte atyre dhe ju njohën jo për 24 vjet por brënda tre muajve/ shtator 2018/. Si është e mundur që hartat janë ndarë përgjysmë dhe atyre u janë dhenë brënda tre muajve ndërsa neve ende sot duhen të shqyrtohen.

  Por trashëgimtarët e xhaxhait kishin mbështetje politike dhe nivel ekonomik dhe unë nuk I kam këto mbështetje./ Shifni hartat poshtë si janë paraqitur të përbashkëta me xhaxhain dhe pasi atyre u janë ndarë gjysma. C’farë ka këtu ende për të shqyrtuar qe na thonë vazhdimisht janë në shqyrtim? Ato janë shqyrtuar që në vitin 2008 kur u shkëput gjysma. Pse tallen me neve. Përvec të tjerave tek ATP ka një kaos dhe sa herë ndërrohet personali të japin përgjigje të ndryshme dhe pa përgjgjësi sic eshtë rasti Zonjës Kosova që mbas kërkesës sime dhe te Kontrollit të Lartë të Shtetit më jep një përgjigje që s’ka të bëjë fare me process-verbalin që kemi hartuar bashkarisht që në vitin 2013 me juristen e ATP zonjën Violeta Kashuri. Po për këto vonesa sorollatje, shkatërrim nervash për një periudhe 24 vjecare, kush përgjigjet. A duhet të përgjgjet zonja Qato dhe vartësit e saj? Nuk flitet për 10 ditë por për 5 vjet sorollatje kur cdo gjë është skjaruar që në vitin 2008 kur gjysma e tokave ju legalizuan trashëgimtarëve te xhaxhait tonë. Sa do presim zoti kryeministër, unë jam 88 vjec, pothuajse të gjithë trashëgimtarët e tjerë nuk egzistojnë më. Kjo është ajo Shqipëria që duam që ju na e propagandoni cdo dite sa që I kemi mësuar përmendsh fjalët tuaja. Prandaj lereni demagogjinë dhe vini dorë mbi administratën. Mos shikoni vetëm peshqit e vegjël por në radhë të parë peshqit e mëdhenj, se peshku qelbet nga koka dhe jo nga bishti

  Reply to this comment
  • Kryetari i Frontit August 6, 14:47

   Sikur t’na kishe treguar ndershmerisht se me cfare kacidhesh ke dashur te blesh nje truall në Tirane ne vitin 1992 edhe mund te kishim besuar. Mos e merr personale xhaje, por duke marre parasysh se asokohe 99% e shqiptareve e ngrysnin diten me nje gjysem racioni, FLETERRUFEJA qe i paske derguar kryemisrit me duket sa e tepruar, po aq dhe tendencioze.

   Ah se per pak harrova… Nese s’do qe te percjellin gjithmone me luge bosh, mos i trego askujt qe ke qene veteran i Luftës Antifashiste dhe je kthyer nga emigracioni pikerisht pas katrahures se 97′, se kujtojne se je nga soji dhe sorollopi i “pijaneceve” qe abuzonin haptazi me pushtetin.

   Reply to this comment
   • Xoni August 6, 23:31

    I dashur z. b.m. (bythe mut) 88 vjecar. Sa thua per qeverine Rama jane genjeshtra dhe mashtrime. Nje 88 vjecar nuk di ku ka ushkuret dhe jo te beje komente dhe lexoje gazeta e coje letra qeverise. Sepse pas moshes 85, kujtesa shkon per skrap. S’ka nevoje te na genjsh ti me flete rrufete. Por pika qe ste bije qe nuk the nje fjale per perbindeshin qe shkaterroj Shqiperine per 25 vjet, po na paske bere hartim per z. Rama qe na e beri Shqiperine shtet dhe te bukur madje. Shko bej shurren se mos lagesh breket dhe lerja politiken me te rinjve. Ke shume gjera qe te kujdesesh dhe me e rendesishmja eshte shendeti. Je ne prag te ikjes nga kjo bote dhe nuk ke nje fjale te mire per ate qe po na ndyshon jeten.

    Reply to this comment
  • Zorro August 6, 17:05

   Zoti 88 vjecar.
   Qeveria Rama ju ka hequr nga tefteri ju te moshuarit mbi 50 vjec,te pa punet,femijet nga 0-6 vjec,te ps punet,invalidet etj,se ju nuk quheni popull por te harruar nga xhebraili.
   Rama merret me popullin e vertete qe quan Trump,Merkel,Macron etn me ambasadoret,biznesmenet,gazetaret,deputetet etj,se keta i garantojne pushtetin e jo ju.
   Ju hani nje koromane dhe prisni xhebrailin.

   Reply to this comment
 9. Arben August 6, 14:18

  ProblemI nuk eshte I rilindjes, por I atyre qe genjenin

  Vehten se ajo ishte e virgjer.

  Reply to this comment
 10. antiharresa August 6, 14:30

  Mos harxhoni kot fryme dhe pseudointelekt prej pseudogazetaresh pseudo te pavarur. seppse shumica derrmuese e votuesve nuk ju pjerdh dhe nuk ndikoni aspak ne perceptimin e tyre per politikane te ndryshem. Tashme pas 28 vitesh shkerdhatokracie shumica e shqiptareve arrin ti dalloje kush jane politika qe ju sherbejne atyre dhe kush jo. Kryesorja eshte reforma ne drejtesi amerikano gjermane qe do cmontoje krimin dhe korrupsionin 28 vjecar ne eliten politike,juridike,mediatike dhe ekonomike te Shqiperise te perqendruar ne gjirin e lalzit me vila apatamente dhe rezorte te ngjashme me ish bllokun komunistTani qe u vendos ndertimi i bazes nga amerikanet keta politikanet tane nuk i pyet me askush .

  Reply to this comment
 11. katarakti August 6, 15:17

  Shkrim i dobet dhe tendencioz. Behen perpjekje per te barazuar ato qe nuk barazohen dot. Trandin pozitiv dhe shtetformues me ate shkaterrues. Prandaj shqiptaret do te vazhdojne te zgjedhin te keqen me te vogel, derisa te kene perpara nje alternative me te mire. As bojkoti, dhe as perplasja ne rruge nuk jane zgjidhje. Perkundrazi.Perkundrazi ato e perkeqesojne gjendjen. Te bojkotosh do te thote, qe te lesh te votojne vetem militantet! Populli duhet te votoje per te pasur nje qeveri legjitime. Qofte edhe nisur nga e keqja me e vogel. Te gjithe ata qe nuk jane te kenaqur nga qeveria e Rames duhet te punojne per krijimin e nje force te re politike. Me e drejte, me guximtare, me e ndershme, me atdhetare etj etj. Kjo eshte e vetmja zgjidhje. Jo kthimi prapa apo perplasja ne rruge. Duke perifrazuar çurçillin do te thoja: “Qeveria e Rames eshte me e keqja e mundshme, por qeverisjet e tjera (PD-LSI) as qe llogariten fare”. Kaq.
  Persa i takon shkrimit, siç thashe edhe me siper, ai eshte tendencioz, i dobet, i njeanshem, pa shembuj dhe fakte. Burimi flet sikur “rrjedh” nga ndonje planet tjeter. Te gjitha te keqijat qe permend ai kane filluar te ekzistojne qe nga 1992-shi. Dhe me keq se tani. Tashme po behen disa perpjekje per ringritjen e nje shteti rakitik. pasi u plandos perfundimisht pertoke gjate vitit 1997. Po behen perpjekje te hiqet çibani i malcuar keq ne sistemin e drejtesise. Dhe jane bere dhe po behen edhe pune te tjera te mira. Se shpejti fillon drejtesia. I pari Balla. Dhe me pas te tjeret varga, vargan. Prandaj edhe opozita me kalemxhinjte e saj eshte terbuar dhe tromaksur. Aq sa ka filluar tekercenoje per lufte civile ne shtator! Se iu dhimbska i shkreti popull?! I dhimbsen milionat e rruges se Kombit, te Diverolit, zyres se 3 perqindeshit etj etj. Persa i takon investuesve te huaj, ata kurre mos e sjellshin koken. Te gjithe kane ardhur, per te shfrytezuar lendet tona te para, si naften, kromin etj etj. Nuk ka ardhur askush te ndertoje diçka. Ky do te ishte investim konkret. Por vijne si ato zhgabat qe duan te shkepusin edhe ato nje cope mish nga trupi i rrenuar i Shqiperise. Edhe ketu Rama po vepron mire. Qe ia ka mbyllur deren grabitqareve. Siç thashe edhe me siper, qeveria e Rames nuk eshte me e mira, por te tjerat as qe vihen ne refene.

  Reply to this comment
 12. NA I SHPIFE O TI I BURIMEVE TE PJERDHURA August 6, 15:50

  Besoj se ne krye te operacjonit berishist te kamufluar EDI RAMA QEROHU..eshte dhe ky Genc burimi.
  .
  Kam qene nje nga shqiptaret me perkrahjen me te madhe per RAMEN por sot jam me i zhgenjyeri POR.

  .nese do quaja Ramen lavirja e radhes dhe pret te gjykohet..atehere me lejo te them se shqiperia sot eshte nje PUPET STATE qe do te thote se cfare thote “drejtori” i Ballkanit ne USA dhe drejtoresha ne BRUKSEL ka 30 vjet qe realizohet ne Shqiperi…..me parrullen POPULLI VOTON..AMBASADORI EMRON..

  .zoti Genci

  NUK ESHTE SE RAMA NUK DO NDESHKIMIN E SALISATANAIT:
  .
  edi rama eshte si SULOJA te lulkuqet mbi mur qe thote:

  PSE UNE ZOTI KUJDESTAR…..pra nese ke hallate merru me KUJDESTARIN—–ambasdorin e rruges elbasanit..
  .
  edi rama eshte 101 i pafajshem deri sa berisha pshurri te derguarin e obames si nyt-si tregon se

  SERBERISHA ESHTE PROBLEM PER AMERIKEN & BE DHE JO PER SHQIPTARET AQ ME SHUME PER RAMEN

  Reply to this comment
 13. h August 6, 15:51

  Shkuhet “Mani pulite” jo manni puliti.
  O gazetare “kristali”.
  Shqiperia vendi me injorant me numerin
  më të madh të pseuo-gazetarëve dhe pseudo-intelekualëve.Shumë e për lumë.

  Reply to this comment
 14. ??? August 6, 16:23

  Kush ka fakte per korrupsion, vjedhje apo tradheti te larte ndaj atdheut, le t’i drejtohet prokurorise dhe ambasadave te USA e BE, me vjersha, tacibao dhe artikuj populli shqiptar e ka mbushur barkun plot dhe ne fund fare e kuptoi qe edhe gazetaret jane po aq kopuke sa politikanet, biles jane pa dinjitet e moral sepse ju sherbejne atyre!
  Bujrum, ja ku e keni prokurorine!

  Reply to this comment
 15. Liku August 6, 16:38

  Na çane menderen Preçet sa na iken Qim Peka na del Gjenci Brimi!Te gjithe me stema nen jake te ambasades “mike “!

  Reply to this comment
 16. gjermani i fundit August 6, 17:03

  Ka pak njerez akoma qe shpresojne se po te sillemi te gjithe mire, te paguajme taksat, te kontribuojme per veten, familjen dhe ambjentin perreth e mbi te gjitha, te punojme mire dhe ndershmerisht, me ne fund rezultatet do vijne. Keta vijne nga nje kohe tjeter dhe po te gjenim vendin e duhur si lendet ne tabelen e Mendelejevit keta do ishin me te vertete “komunistet me bindje”. Por me te shumtet nuk shpresojne fare ne keto; kur s’kane gje ne dore ankohen per drejtesi, kur kane gje ne dore bejne ç’eshte e mundur te nxjerrin sa me shume para fitim, prona dhe privilegje. Xhulio Andreoti, nje kampion i konformizmit dhe cinizmit ne poltike thote nje aksiome, te ciles i qendroi deri ne fund: “Pushteti sfilit ate qe nuk e ka (pushtetin)”. Kurse ata qe kane pushtet/jane ne pushtet, e kane komode te inagurojne, te mbjellin ore pa ore idete e tyre gjeniale, projektet e tyre aveniristike, maketet e rrugeve mes jeshilllekut, grataçelave mes pyjeve urbane me blire qe ne realitet as do jene dhe as do mbillen ndonjehere. Nese deri ne fund-vitet ’90 politika ishte ende vatra e rrahjes se mundesive per zgjidhjen e problemeve, me ardhjen e shekullit te ri politika vdiq papritur. Po te themi me gjuhen e Niçes tek Zarathustra: ” Degjuat gje ju ne pyll qe Zoti vdiq”? Degjuat gje ju qe Poltika vdiq? Rama erdhi ne krye te Tiranes si administrator i keshillit te lagjes qe kujdesej per pastertine e ambienteve te perbashketa. Kishte sens dhe u duartrokit fort se pas rrumpallijes dhe kaosit urban qe mbollen bandat vandale te Berishes, duhej filluar nga sistemimi dhe rregullimi i ambjentit, kthimi ne qytet i shurrtores, siç ishte katandisur bulevardi pergjate Lanes apo edhe sheshi qendror, parku Rinia. Kalimi i Rames nga kryebashkiak ne krye te PS ishte nje hap i pabesueshem; per 100 vjet nje socialist normal nuk do vinte bast kete piruete. Jo se Rama perjashtohej nga gara, po per historikun dhe deklarimet e fillimit te demokracise e per natyren e tij qe nje kapercim emblematik. Nejse, nuk dua te bej historik, por akoma nuk dini ju qe jemi ne Kapitalizem? (Niçe thote, “Zarathustra eshte nje i rizgjuar, ç’do ai tek ata qe flejne?”). Ne Kapitalizem favorizohet ai qe ka kapital, qe posedon pushtet. Per te bere Facebook-un ky qe eshte tani, Zuckerberg iu drejtua pasunareve, atyre qe posedonin kapitale dhe pa fondin Sequoia te Peter Thiel nuk do kishim Facebook. Po keshtu edhe vizionaret e Apple, Microsoft e deri vellezerit Wright qe zbulun fluturimin. Rama eshte vizionar sipas midese se tij, por i duhen kapitale, dhe ato i ka ose shteti(?!), ose kreditoret, ose pasunaret qe u eshte zgjatur pasuria siç eshte i gjate Rama. Ne vijim te ketij bashkpunimi lindin edhe gjera te mira, se nuk eshte mire te nihilizojme gjithshka, por ne baze te akordit eshte fitimi dhe kontrolli i aseteve publike nga privatet pasunare. Perseri dua te kujtoj qe jemi ne Kapitalizem, ku edhe sot, siç 250 vjet me pare vlen thenia e Adam Smith qe kur mblidhen bashke, kapiitalistet e bejne per te rene dakord per rritjen e çmimit, dhe kush e “ha” nga ky pazarllek nuk do shume mend ta kuptosh. Per mizerjen e politikes, Rama dhe partite shqiptare, te gjitha partite, perfshi dhe shtate partite demokristiane te nardndokes, jane pjese e ketij pazari kapitalist, qe mblidhen me pasunaret per te vendosur rritjen e çmimit qe “ta haje” populli, pavaresisht se ne sloganet ideologjike propogandohet e kunderta. Njerez, partite i kemi kundra, jane ortake me kapitalin dhe punojne per llogari te kapitalit. Marksi e ka thene me qarte sa me s’ka se kush posedon mjetett e prodhimit, dmth kapitalin, doemos do posedoje edhe burimet njerezore dhe intelektuale qe do i dherbejne ketij synimi. Ramen s’e kam besuar asnjehere ne ato qe thote, eshte sofist i pandreqshem. Por nuk eshte maskara si Berisha. Keta te dy jane binomi politik; Lulja, Likja, etj narndokat e pazarit jane figurante qe here i hipin nje autobusi dhe here tjetrit. Qe te krijohet nje pol i trete politik do ishte mrekulli, por nuk besoj me ,sepse “fabrika” e Ideve eshte çuar per skrap…Genci Burri-mi, flm per guximin, por Ramat dhe Berishajt e kane blere madheshtine dhe fatkeqesisht me shpenzimet tona. Po lexoja me siper sesi Lihtenshtejni qenka bere vendi me i pasur ne Evrope. Fale sherbimeve bankare, dmth me shqeto fare, fale spekulacionit. Shume kompani largohen nga sistemi fiskal i vendit te tyre per tu regjistruar ne Lihtenshtejn, qe te mos paguajne taksa; se qysh justifikohet evazioni fiskal i kesaj manovren nje ot e merr vesh. Por ne as kete luks nuk e kemi, Na ka mbetur te zhvillohemi vetem duke iu lutur pasunareve qe ne bashkepunim me sofistin e sofistikuar Edi rama e kompani te hapin vende pune me hesapin e parave qe merren nga xhepi jone.

  Reply to this comment
  • BLACK SWAN August 6, 18:18

   ja dhe quni hitlerit ne kte vape qe me trazon refleksin ne ujin e pishines me … sofistin e pandreqshem ;
   joooo, kur ishte maskara ai , kur akuzonte te jatin ….
   te jap nje keshille , lexo ‘La Médiocratie’ te Alain Deneault,
   se do kesh idete me te kthjellta per ate mishmashlesh politike .
   Lihtenshtejni nuk ka krijuar nje sistem financiar per 3 mafioze me pushtet, fale asaj apo ksaj ka siguruar te ardhurat e veta, te gjithe keshtu bejne, por me kte sistem qe po ushqen Rama (jo) Masakarai, eshte nje 97 e dyte.
   me pare kishe Suden ne krye, tani ke Sejkon e legalizuar.
   nejse, kur te vendosin kta ktej qe Rames do mbyll rubineti, ka dhe crash financier si ca histori jo shume te vjetra aty ne ballkan ….
   ik tani mu lag pak dhe ti ,mblidh forcat se neser do dale IslamXhevoTarifa me palle ops shpate ne dore ne mbrojtje te udheheqesit, ti e di parrullen ‘marrsh nga ditet e tyre … 😛

   KOMPLIMENTA BURIMIT !!!!

   Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku August 6, 18:21

   Ju gjithmone sillni nje fllad marksist me arome hudhre ne caredolloj dikutimi. Pergezime.

   Reply to this comment
  • Plaku Xhuxhumaku August 6, 18:24

   Ah, dhe meqe ra fjala, ai vendi i vogel nuk eshte Lihtenshtejni, po Luksemburgu. Te paska ardhe rradha me shkue tek okulisti.

   Reply to this comment
   • Loje me maska August 6, 20:56

    O xhuxh! Edhe “guri qe bon xixa” eshte kthyer tashme ne parajse financiare. Ik e futi me mire i dor shah ke halet e Tajvanit me nastradin pejkamerin qe t’kthjellohesh.

    Reply to this comment
    • Plaku Xhuxhumaku August 6, 21:37

     Nuk te vjen mire kur kapesh ne gabim dhe per te nxjerre halet ne shesh ndrron nickun qe gjoja te mos kuptohet. Qerrata i madh kishe qene zotrote.

     Reply to this comment
     • BLACK SWAN August 6, 22:38

      Plaku ;
      je ti ne gabim pêr Lihteshntejn-in, Luksemburgu eshte diçka tjeter (benelux)
      mos ma trazo çunin e hitlerit, se e kemi (komunist)komentues te zgjuar…po a di vetem kete pjesen e dyte, qe eshte komunist se ka mesuar ende 😛

     • gjermani i fundit August 7, 00:03

      plaku xhuxhumaku, paske hunde shume fine, po edhe ty te paska shkuar dem nuhatja, se une perdor vetem nje nick dhe kaq. Ndofta je mesuar per vete te perdoresh nga ato anonimet e magazinier Vanit, siç thoshte i madhi Roland Trebicka. Po qe ke te drejte, vendi qenka Luksemburgu, jo Lihtenshtejni, megjithese te dy keto vende jane bere te pasura nga i njejti zanat spekulativ.. Kam vene re se zotrote shkruan shkurt si kritizer i pagabueshem, por sidoqofte une besoj se sistemi eshte i korruptuar dhe kesisoj te korrupton, qofte ky Rama, berisha, ti apo une, se ne fushen e lojes se shahut me guret e shahut nuk mund ta nisesh lojen per shah e ta vazhdosh per dam. Pa dashur te te ngacmoj me tej, sepse me kujton rojen e nevojtoreve publike qe ishin dikur tek Partizani i Panjohur. Kur behej pastrimi ai nuk lejonte njeri te hynte, por sidoqofte ndonjeri hynte me pretekstin se shurren do bente, nuk e kishte me vale te gjata…E kam fjalen se keshtu e kupton me holle ate aromen e hudhres.

     • Plaku Xhuxhumaku August 7, 14:16

      Ou mer gjerman sa te paska djeg. S’ka gajle lepije se te kalon. Shof nje preference per nevojtoret si te komentuesi ‘loje me maska” ashtu edhe tek ti. Rastesi?

     • Ballo me maska August 7, 16:12

      O xhuxh. S’e kuptoj shkakun se pse i je qepur gjermonit per mustaqet e celos (oazet fiskale), prandaj qe ta heq paragjykimin po te them se une jam tjeter, dhe ai tjeter. Ti mbahesh gjoja dhe si i kapshem, por me sa shoh te qenka zbehur edhe shikimi edhe nuhatja. Degjo mua plako, mos luaj gjithe diten shah se te trashet llapa dhe keput vetem mufka pastaj. Behesh gazi forumit. Tani eshte dhe plasje. Vapa ben te veten. Ketu jemi ne forum dhe s’para depertojne aromat, por imagjino sikur te futesh ke halet e Tajvanit dhe te te ndjeke nga pas aroma e pordhave te nastradinit dhe aroma e hudhrave te pejkamerit. Boah! I terbon gjithe shurranjoset xhuxho dhe del ndonje hundlesh, kap bishtin e fsheses dhe te merr perpara si dordolec e te flak me gjithe lecka ke shatrivani i shurres.

     • Plaku Xhuxhumaku August 7, 18:37

      Ouuu qeke bo “ballo me maska” tashti mbasi luajte me maskat. Pasioni per nevojtoret vazhdon te te mbaje gjalle, duket qarte, ti qofsh gjerman a francez paske nje derro meraku me halet, publike a private, qe nuk shkruajtke dot po nuk i permende. Ve re edhe nje ngjashmeri tjeter me gjermanin, po mund edhe te mos jesh ti (po edhe po ishe, edhe po nuk ishem kujt i plasi), c’dreqin keni qe me permendni shahun, une nuk jam marre ndonje here me ate budallallek, gjoja loje intelekti. Pra po te bashkosh halet me shahun, qe i permend edhe ti me maska, edhe gjermani qe nuk e bon mo nona, na behen dy rastesi bashke. Nejse, ishte lezet me u marre me dy shahista per nje here.

     • gjermon fallco August 11, 15:20

      Si kunderpergjigje e shpikjes me te fundit te nje truri artificial njerezor, ne vend u tentua te ripodhohet po artificialisht organi i nje shtaze

      Prestigjozja “Gojet e Liga” i eshte referuar revistes shkencQorre “Xhuxhumak’s Pups”, sipas se ciles eshte bere i mundur riprodhimi identik i nje sume artificiale. Si prototip sherbeu prapanica e nje majmuni tajvanez qe rritet vetem ne parkun rinia te shquperise. Riprodhimi u be i mundur fale kontributit te cmuar te nje intelektuali pensionist, te njohur per vlerat e tij si shahist bodrumesh.

      Kalimtari Nastrdin Pejkameri shpjegoi per gazeten prestigjoze se nje ekzemplar i ralle i sumes artificiale gjendet tashme ke shatrivani ngjitur me mejhone Tajvanin. Fotografi dhe mikrofonmbajtesi i gazetes nxituan per te marre informacionet e para dhe pasi bene hulumtimet e duhura konstatuan se “objekti” i ekspozuar ne siperfaqe te ujit nuk ishte aspak artificial. Ai ishte origjinal. Ne siperfaqe te ujit shfaqeshin here pas here mullaqet e plaku xhuxhumakut.

     • Plaku Xhuxhumaku August 11, 19:04

      Aaaaa, na menderose gazit. Po perse nuk ke vene nickun tend, dmth ate qe perdor me shpesh ketu “Moqe Handari”. Ate punen e bythes e keni trashegim nga legjenda Enver Bytho juve. Atij nuk ia kalon dot njeri per bythe keshtuqe kot e ke. Mollaqet qe ke pare zotrote ishin ato te Ver Bithes.

 17. Pedagogu durrsak August 6, 17:35

  Z. Genc Burimi,
  urime per kete artikull te qarte dhe pa ekuivoke. Cfare do te presim tashme nga ky kryeminister qe po na poston video se si noton dhe se si po i meson notin djalit te tij ?! As mbreterit nuk e bejne kete veprim ! Te gjithe taborin berishian dhe te ketij kryeministri aktual, i ka terbuar paraja dhe pushteti. Jane te korruptuar deri ne fyt dhe nuk duhet lejuar me tej kjo situate e padurueshme dhe e rrezikshme.

  Reply to this comment
 18. Aliu nga Selenic August 6, 17:45

  Vetem nje gje nuk e thoni dhe perseri nuk e thoni.Po cilen,.Ate me te rendesishmen.
  A e dini juve qe Rilindja erdhehi dhe u vendos mbi nje bazamet tersishte te inkriminuar.
  Po perse nuk e thoni o zotri. Qe krimi kishte ndertuar shtet.Po perse kaqe kollai c`montohet ai.?
  Po si thoni juve Edi Rama perse e vuri ne kushtetute monitorimin nga faktori nderkombetare.?
  Vetem ketu ndaleni. E beri per ta ta c`montuar kete kriminalitet i cili per 16 -vjet ne pushtet ngriti dhe e konsolidoi pushtetin e vete.
  Pra ketu eshte “themra” e Akilit.
  Tani juve te gjith po e shifni se sa thell kriminaliteti ke hyre ne sektorin me vital te shtetit, ne ate te Drejtesise.
  Po kushe e beri kete kriminalitet ne Drejtesi Edi Rama.? Jo te gjith e dijem qe jo.Po perse nuk e thoni.
  Po Ju do te thoni.Po perse nuk e luftoi Edi Rama.?
  Pergjigjeja. Me ke ta luftoj me Ceten e Vecidolit.! Ne drejtesi eshte ceta e krimit qe beri shtetin e vete, Dhe sote te gjith bertasin duke fajsuar Edi Ramen,!
  E Keni Gabim. Ase Edi Rama dhe ase Rilindja nuk kan deshtuar,. Ato jene ne lufte per ta fituar betejne per demokraci. Le ta shofim se sa do te ECE.!.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 August 7, 10:16

   ti je aq i trashë sa vështirë se mund të nevrikoset njeriu me ty!!
   vazhdo o aliu pri selnice!!
   ps:ke shitorja e mishit po shisnin tru gamori,ali!!
   shko merr ca!të paktën ta mbushësh kokën!!
   ke rënë shumë në peshë!!

   Reply to this comment
  • N.VJOSA August 7, 11:13

   Pershendetje Ali nga Selenice,
   Ti je nje nga komentuesit e mrekullueshem te DITA-s.
   Te lexoj me kenaqesi prej vitesh, qe nga Gazeta SHEKULLI…
   Me nje llogjike qe pret si brisk…!

   Reply to this comment
   • Drino August 7, 16:33

    Ke te drejte! Ne budallallekun tuaj dhe ne adhurimin pa kushte ndaj liderit suprem ngjani si dy pika ujj. E shpjegueshme edhe dashuria qe ndjeni ndaj njeri tjetrit. Dhe sa te kete votues si ju te dy as mos shpresoje njeri qe do behet ky vend.

    Reply to this comment
    • N.V. August 7, 18:29

     Drini zi i Saliziut,
     Ne e kemi kritikuar Ramen sa here ka qene e nevojshme!
     Por nuk jemi kritizere te semure!
     E lexojme edhe ne opinionin nderkombetar per të,
     e sidomos vlerësimin e BE-se,
     ku aspirojme te hyjmë!…
     E kuptojme qarte fushaten tuaj kunder Ramës,
     tani që po i shterngohet laku Sali Monstres!
     Dhe Reforma ne Drejtesi eshtë ne fazen vendimtare!…
     Duhet rrezuar Rama,
     që të shpetojë Sali Kryekrimineli…!
     Këtë taktike e kupton edhe Macoku im…!
     Ah, meldet,medet…!

     Reply to this comment
   • anticensurë25642654 August 7, 17:34

    hahaha
    rrota rrotën e njeh mirë!
    por lëre mënjanë atë briskun o neto!!
    e ke parasysh se përse përdoret dhe si mund ta interprtojnë të tjerët!!

    Reply to this comment
    • N.V. August 7, 18:31

     Drini zi i Saliziut,
     Ne e kemi kritikuar Ramen sa here ka qene e nevojshme!
     Por nuk jemi kritizere te semure!
     E lexojme edhe ne opinionin nderkombetar per të,
     e sidomos vlerësimin e BE-se,
     ku aspirojme te hyjmë!…
     E kuptojme qarte fushaten tuaj kunder Ramës,
     tani që po i shterngohet laku Sali Monstres!
     Dhe Reforma ne Drejtesi eshtë ne fazen vendimtare!…
     Duhet rrezuar Rama,
     që të shpetojë Sali Kryekrimineli…!
     Këtë taktike e kupton edhe Macoku im…!
     Ah, meldet,medet…!

     Reply to this comment
    • N.VJOSA August 7, 18:42

     Anticenshurre,
     Po behesh shume i bezdisur…
     Ta kuptoj sikletin ,
     ke qene ne burg,
     ke dale nga burgu
     dhe si Qen i terbuar,
     mendon se mund te kafshosh kedo qe te del perpara?!…
     Vazhdo te ofendosh, por me siguri
     do te gjesh ndonje shokun tend qe ti thyej dhembet…!

     Reply to this comment
     • Loni pe betoni August 7, 20:07

      C’te mbjellesh do te korresh! – thote proverbi. Mbolle sharje, ate do korresh, mbolle urrejtje ate do korresh, mbolle pakenaqesi ate do korresh.

      Eh sa thelle u zhyte ne llum o Net gerneta. Aq poshte ke rene sa me dukesh tamam si xha Bequa ulur si kokerr legeni poshte kazanit te plehrave. Po me dhimbsesh vertet.

      Me dhimbsesh se ti nuk je as fajtor dhe as pergjegjes per gjithshka qe poston ne forume. Ti je thjesht viktime e tutorit te radhes! Ti je thjesht peng i tyre! Peng se shpirtin ta ka pushtuar ndjenja e frikes, ndjenja e humbesit, ndjenja e pasigurise. Ti nuk del me dot nga gjirizi ku je futur se i frigohesh se vertetes, dridhesh si miush para saj, dhe duke qene se ndodhesh ne siklet ndermerr veprimin me te lehte te mundshem: sulmin personal. Te te them turp? Jo! Soji i sahnlepiresve te pacipe e ha turpin me buke. Kjo ishte replika ime e fundit me ty. Mirembeç (ne vetmine tende).

     • NETI VJOSA August 8, 03:50

      Loni Kokebetoni,
      I sajti Nickname eshte ky yti ketu?…Te pyes se dikush ketu, si padashur, ka shkruar se ben aq shume komente , sa gati gjysma e komenteve jane te tijat…
      Mua mos ma qaj hallin fare!
      Une shkruaj ketu per dy arsye:
      E para, me dhimbset Vendi im, sepse aty kam gjithcka u linda, u rrita dhe kalova gjysmen e jetes…
      Ma do zemra, si shume bashkatdhetare , qe per Shqiperine te degjoj vetem mire!
      E dyta, une te shkruarit e kam hobyy-n tim. Jam ne zanatin tim. Nuk sforcohem fare. Sepse me kete zanat e kam nisur punen time ne listen e librezes se Punes…
      Por ti mos u jargavit or burre i dheut, per te fyer mua.
      E ke nisur me proverbin “c’te mblellesh, do te korresh.”…dhe nga fillimi ne fund vazhdon me fyerje!…
      Une kam fyer vetem ata qe kerkojne te me fyejne.Dhe kjo per karakterin tim eshte normale.
      E ke perdorur fantazine ne menyre te gabuar, se nuk jam as xha Bequa, as kokerr legeni i ulur posht kazanit te plehrave… sic jargavitesh ti. E them kete se ketu ne blogun tone te DITA-s, ka persona qe me njohin dhe i njoh persomalisht. Po qe se me qan hallin ekonomikisht, mund te te them se jam aq mire sa nuk kam qene kurre ne jeten time, sa mund te blej edhe ty megjithe rrecka…Dhe se kapitali im jane duart e mija, aftesia te pershtatem me jeten, ti bej ball asaj me sukses te plote.
      Nuk kam asnje tutor qe te jem viktim e tij!
      Por mjerisht zagare si puna jote,
      i matin te tjeret me kutin e tyre…
      Po te them keshtu hapur dhe boterisht.
      Une Edi Ramen as er njoh fare personalisht.E kam takuar vetem dy here rastesisht, nje here ne Tirane 5 minuta kur ish Kryetar Bashkie dhe nje here ne Viene, ne nje takim me emigrantet shqiptare, vetem 2 minuta.
      Simpatia ime per te ka te beje me besimin qe i kane dhene shqiptaret…
      … Per here te pare ne keto vitet e ketij tranzicioni te sterzgjatur, Shqiptaret i dhane atij gjithe pushtetin per ti qeverisur.
      Dhe po ben , te pamunduren , aq sa i lejon mundesia, te qeverise mire.
      Ai nuk eshte Zeusi, as Pejkamberi.Si cdo Njeri, ben edhe gabime, por ka kurajon ti korigjoje…
      Me asnje nga kryeministrat , pas 90-tes, qe kane qeverisur deri tani nuk e krahasoj.
      Por nuk shohe vetem shumicen e shqiptareve, qe e vleresojne, edhe pse Doktor Katrahura ka mobilizuuar gjithe llumin e genjeshtrave per ta denigruar Edi Ramen. Shumica e shqiptareve, deri tani e duane. ( nuk jam profet te di se cfare do behet me tej…), por dhe nderkombetaret e vleresojne me fjalet me te mira.
      Vetem Loni kokebetoni dhe ca minj te kompjutrave,
      vuvuzeta te babaleopozites, qe dine te ankohen dhe te shpifin nga mengjezi ne darke, nuk e duane dhe kerkojne direkt dhe indirekt ose Rrumpallen, ose kulishin e Rrumpalles…edhe pse e dine mire qe atij po i shterngohet laku nga te gjitha anet…dhe pikerisht tani ka mobilizuar gjithe kulishet e vet se gjoja ne Vjeshte do beka namin…( ne vjeshte, kur te na rritet leshte…)
      Une nuk kam pse i frigohem se Vertetes, si miush, sic shkruan ti dhe sic jargavitesh ti.
      Perkundrazi.Une te Verteten e cmoj shume dhe e shohe ate si Malin e Dajtit, para Tiranes. Nuk mposhtet mali nga pordhet…, nga shpifjet!…
      As sahanlepitres, as i paturpshem nuk jam, sic shpif ti.
      Ne nje koment me lart ke thene se ne ketu ne kete blog duhet te flasim per tematiken e shkrimit, per sjelljen e argumentave dhe kunderargumentave… Dhe vet ti Loni kokebetoni,
      nuk sjell asnje argument, por vetem, balte, fyerje shpifje, duke te rren mendja se do me emocionosh mua…
      Qofte komenti yt i fundit qe ta mbyllesh Kamaren e perbaltjes, por jam i bindur se ti e ke semundje te perbaltesh te tjeret…
      Kaq sa per kete radhe. Besoj se te mjafton te kuptosh se cfare zagari llafollog je.

     • anticensurë25642654 August 8, 08:12

      neto e dhjeve fare!!
      ky qeka fjalori tënd??
      për të zënë të dhjerët!!
      sidoqoftë!
      vargu i parë-pak a shumë të drejtë!
      vargu i dytë-e ke gabim
      vargu i tretë-nuk kam qënë në burg,vetëm internim
      vargu i katërt-nuk kam dalë nga burgu,por nga internimi
      vargu i pestë-nuk kam dal si qën i tërbuar por kam mësuar shumë,ta shoh medaljen nga të dy krahët!!
      vargu i gjashtë-nuk kafshoj askënd por nuk më pëlqejnë bastardët!ata që deri dje shanin dhe sot mbrojnë të njëjtat ndyrësi!vetëm e vetëm se janë ndyrësia e tyre!!
      vargu i shtatë-nuk ofendoj aspak!them vetëm realitetin!!ta quash zgjebarakun me emrin e tij nuk është ofezë,por thjesht një thirrje,është fakt!!
      vargu i tetë-është e pamundur!!nuk mund të mi thyej askush dhëmbët!!nuk kam fare,më kanë rënë me kohë!!
      ps:mendoj se kjo që ke shkruar është një bejte,pavarsisht se nuk ka rimë,nga të tuat?!
      nëse jo!?
      mos u xef shumë në këtë vapë të keqe!!
      të bi damllaja neto!!
      do të thuash ti:”çtë hyn në punë ty?”
      në punë nuk më hyn,por si “mik” i vjetër më duhet të të çoj një kurorë!!kush ri harrxhon 50€ për ty re neto!!

     • Loni pe betoni August 8, 12:28

      Pri dal t’partis (pe-leshi), vetem dy rreshta per net-zorraxhiun e stazhionuar, qe me mburrje prej idioti kerkon t’u thote lexuesve, se dikur (ne diktature) na paskesh qene gjoja gazetar i mbaruar.

      Po si ka mundesi o gerdalle, qe nga njera ane te shfaqesh ne forum komplet anonim, pa dinjitet dhe pa fytyre, dhe nga ana tjeter te pretendosh se ke qene bile-bile dhe gazetar? Une per vete kesaj s’i jap dum, ndaj pres qe te dale ndonje taksixhi tjeter bahnhof-esh, dhe te na e sqaroje pak kete “famen” tende prej gazetari no-name.

      Une s’di c’vleresim te jap per dike qe se as e njoh (dhe qe as dua te njoh absolutisht se do me vinte per te vjelle po ta kisha perballe), por kur lexoj ashtu si pa dashje idiotlleqe pa fund si keto qe shkruan ti, e para gje qe them me vete eshte “mjere ajo pacavure gazete qe puneson me mik ose gabimisht kunguj kaq te hidhet”.

      Thashe vetem dy rreshta, por tani nderrova mendje…

      Kujtova se do heshtje dhe do i vije nje shuk letre gojes, por e shoh qe s’te paska zene prape gjumi naten per te leshuar qysh pa gdhire vrer nga furriku i taksise.

      Ta thashe dhe me lart se c’te mbjellesh do te korresh, por ti s’ja vure veshin keshilles, keshtu qe zamet e ke t’i ulesh kryt ketu posht dhe t’ma kapesh per here te parafundit… repliken qytetare.

      Prej nje fshatari koketrashe, te pangrene dhe lindur si zhuls anes Vjoses, ne fakt s’ke c’te presesh tjeter perpos badrushlleqeve dhe debilllekut provincial.

      Qe ti i ke te shkrojtura ne balle keto lloj “virtytesh”, ate ta kane thene e sterthene prej kohesh me dhjetra komentues. Vetem ke ky artikull, perplasjet e tua koke me koke me individin ta kane bere tashme fytyren bythe e kaluar bythes.

      Shoku pordhesor! Kur te krahasova me xha Beqon e bera me teper per te mos lenduar me keq, se po ta marresh hasell-hasell, te ndjerit N.Xhoja vemje si ty nuk i vjen as ke maja e hajdarit.

      Tani dy fjale me qe qenka shqetesuar per nofkat e te tjereve. Se sa komente shkruan tjetri dhe se sa llagape ai perdor, eshte perzgjedhja e tij dhe per kete s’ka pse t’i marri leje asnje sahanlepiresi dhe asnje ish-spiuni 80 lekshi me kartabjanke.

      Paraprakisht nje sqarim i vogel per gjithe ata lexues qe nuk e dine se cfare kane qene NET-GERDALLAT E PARTISE, apo per ta thene me shkoqitur, ish-informatoret e jashtem, qe ne gjuhen popullore quheshin FUKSA 80-LEKSH.

      Antaret e Grupeve te Bashkuara Vullnetare (AGBV) ishin spiune te felliqur lagjesh, katundare e vullnetare civile, te cilet krahas rroges se punes se krahut merrnin një kothere buke shtese per spiunlliqet qe benin. Fjala ishte per vetem 80 leke te vjetra (ose 2 buke te zeza bloze) ne muaj.

      Dhe dicka tjeter. A ka paturpesi me te madhe se sa te mburesh si palloi maje plepit para te gjitheve se bytha jote e qelbur na qenkerka medemek e pasur, dhe se me pasurine qe ke mundesh bile t’i blesh njerezit me para?

      Hapu dhé se na mbyti fshataresia e debileve fodulle !

      O IDIOT 24 KARATESH!

      Ti jo para te kesh, por florinjte e grabitura ne banken e shtetit nuk blen dot as nje BARKTHARE te vetem, dhe jo dike per te cilin morali, nderi dhe dinjitetiti jane virtytet me te cmuara ne jete.

      Po si mo NOMAD i rritur anash lumejve na hapesh bythsh pa piken e turpit e na hiqesh gjoja sikur e dashke aq shume dheun e tet’ eti? Kur qenka keshtu pse s’kthehesh qysh neser, po na can derrasat jo derci jo verci.

      Tani degjo me kujdes nomado. Atdhedashurine shqiptari i vertete e tregon ndryshe. Ajo tregohet nga qendrimi qe mban. Kush i lepin menderen tutoreve eshte zagar e kaluar zagarit.

     • N.VJOSA August 8, 16:02

      Loni Kokëllaci,
      E nxirr më në fund fytyren tende të vertetë
      O shkrimtar i ujrave te zeza.
      Te paskam djegur keq o Djali shkerdhyer i Janullës dhe i Sali Monstres!…
      Ytttt Pis!
      Nuk e Mora vesh WE ne fillim se do ta kishe marre pergjigje so te takon o Shkërdhatë gojehale!
      DITA,
      me keta lloj ndyresirash qe vijnë erë nevojtore, nuk ja vlen te merresh!…
      Ju uroj suksese, cdo komentues normal besoj se nuk ka deshirë ,
      te prish gojen me të tillë K r i m b a…!

  • Che Guevara August 8, 21:51

   Bravo Aliu nga Selenica!
   Ti ndonese pa e kuptuar as vete cfare thua e pranon se Rama erdhi ne pushtet me votat e popullit,por deshi qe shtetin t’ia ndertonin nderkombetaret!
   Po te ishte keshtu sic derdellit ti,perse i duheshin Rames ndryshimet ne Kushtetute qe beri brenda nje natre me Berishen ne 2009,kur i dha vetes te drejtat e diktatorit qe te hartonte vete ai listen e kabndidateve per deputete dhe me pas vinin te tjerat emerimi i monistrave,ambasadoreve ,doganiereve etj.
   Pra kryetari i partise sot ne pushtet ka te gjithe kompetencat e sulltaneve qe as Enver Hoxha nuk i kishte!

   Reply to this comment
 19. Kris August 6, 17:57

  “O burim” i perroit shqiptar! Keni ngelur ne shekullin e 19te dhe pjeserisht te 20te kur “virgjeria” shihej si virtyt i femres! Ajo kohe ka mbaruar! Nuk presin me njerezit te humbin “virgjerine” naten e marteses! Keshtu o “burim” je nje medioker dhe ju ka lene koha shume prapa! Virgjerine nuk e humbi as saliu sepse e kishte shkerdhyer komunizmi dhe foshnja “PD” lindi e vdekur! Rilindja mund te kete humbur virgjerin por saliu humbi besen shqiptare u be tradhetar i serbit ,hajdut dhe vrases,turpi i popullit dhe kombit shqiptar! Nuk mund te mbrosh dicka qe ka lindur e vdekur dhe pastaj si mund te humbe virgjerine Sali! Populli dhe kombi shqiptar duhet te kuptoje njehere e mire se saliu eshte e shkuara e tmershme e jona, nuk mund te them per Ramen qe eshte e ardhmja,por te mbrosh saliun eshte mercenarizem dhe krim bashke me injorancen!

  Reply to this comment
  • Peza August 8, 19:04

   O kris bytha!
   Akoma nuk e ke kuptuar se nuk behet fjale per virgjerine femrore,o krric gomari,por per mashtrimet qe ka bere Rama ne premtimet e tij para elektorale!
   Nuk thote njeri se Rama eshte me i keq se Berisha,por Rama ka zhgenjyer mbi 1 milion votuesit e ti9j se prisnin qe ai te kishte ndertuar te pakten nje shtet ligjor e jo nje shtet mesjetar e diktatorial!
   Sot ne Shqiperi nuk gjen dot nje zyre shteterore apoi vendore ku te ankohesh per padrejtesite qe te behen,por te drejtojne ne gjykatre edhe per nje sqarim te thjeshte disa minutesh!
   Asnje epror nuk mban pergjegjesi per shkeljet qe bejne vartesit e tij,sepse askush nhuk i therret qe t’i ballafaqoje me ankesat e qytetareve dhe se keto ankesa nuk i zberthejne dhe gjykojne eproret e shkalleve me te larta,por i dergohem perseri po atij zyrtari te pa afte e te korruptuar ndaj te cilit eshte bere ankesa!
   Pra eshte njelloj sikur gjykatesi t’i kerkoje te pandehurit per vrasje,qe te jame versionin e tij te sakte ne se eshte ai krimineli apo jo!
   Dhe versioni i kriminelit te jete edhe baza e vendimit te gjyqtarit!
   A mund tre quhet kjo drejtesi?
   Ja keshtu veprohet sot ne shtetin e korruptuar te Rames nen udheheqjen e tij prej diktatori!

   Reply to this comment
 20. qirko August 6, 18:00

  bejeni kryeminister kete kritizerin gjitholog dhe te shohim si do t’i zgjidhe keto ceshtjet qe kritikon
  teori bejne te gjithe por kur vjen puna realisht fusin duart ne xhepa e kthejne kurrizin
  artikull pordhe me rigon dhe uje burimi me gaz.haha…

  Reply to this comment
  • shvejku August 6, 23:58

   O qir- ko!
   Ne Shqiperi ka aq shume njerez me te zote se Rama per te qene kryeminister sa vetem nga pensionistet mund te perzgjedhesh mbi 50 kandidate!

   Reply to this comment
 21. Durim Veshgjati August 6, 18:16

  Dua të përgëzoj dhe inkurajoj autorin për shkrimin tërësisht të vërtete,të hidhur e trishtues.Fatmirësisht në atë vënd të mallkuar ka ende djem që i shikojnë gjërat drejt e në sy dhe vuajnë nga ç’farë shohin.Kur lexon lajme të tilla natyrshëm të lind pyetja e kahershme;a mund të bëhet ai vënd?Pse ky vënd nxjerr kaq shumë bastardë e kriminelë?Personalisht kam qënë nga ata që kam pasur shumë pak shpresë për të mos thënë aspak se ”rilindasit” me timonierin e madh në krye do të bënin diçka për vëndin e tyre e do të kthenin shpresat tek populli.Për fat të keq dyshimet e mia u vërtetuan.Nuk kishte se si të ndodhte ndryshe,janë nga i njëjti miell i prishur.Dhe me mjell të prishur nuk mund të gatuhet.Si është e mundur që në atë vënd nuk doli një patriot,të mendoj për fatet e vëndit,për popullin e vet!Kaq shumë qënka bastarduar rraca jonë!Me të drejtë autori orienton për rrugë dalje,po a është ky popull dele në gjëndje të ndalë vandalët dhe shushunjat që po i pijnë gjakun?Delet për fat e kanë ende një kartë në dorë,ajo quhet votë.Ato e kanë mundësinë që kur të vijë data e zgjedhjeve ti bojkotojnë plotësisht ato,të mos dalë asnjë qytetar për të votuar.Le të gjendet një mënyrë qeverisje për aq kohë sa të gjenden njerëzit e duhur për të drejtuar atë vënd.E keqja është se po tu sugjerosh deleve një gjë të tillë ato të marrin për të luajtur.”Ti që për gjë tjetër i zoti s’je,mbamë në kurriz se mirë e ke” – është diçitura e një vizatimi të Gojës që paraqet një katundar duke mbajtur gomarin në shpinë.

  Reply to this comment
 22. Lili August 6, 19:00

  Halla s’kemi pare gje

  Reply to this comment
 23. duket qarte ,qe debili artikullzhgarravites te jet frymezuar ne bahcen e Babahalese August 6, 19:48

  c’merreni me kta sharlatan
  qe thjeshte masturbojne medieve .

  Reply to this comment
 24. republika ambasadoriale e SALBANISE August 6, 19:57

  MESAZH PER KETE FARE BURIMI QE ESHTE KTHYER NE MOCAL TE UJRAVE TE ZEZA
  .te kuptohemi..Nese duhet perzene Rama me shqlm nga mbrapa ka vetem nje “SEBEP”
  AI DUHET PERZENE SEPSE NE VEND TE HAPTE DEFTERIN E KRIMEMEVE BERISHIANE FILLOI SI VAMPIROID ME BUNKARET E ENVERIT.
  .
  ne skakieren politike shqiptare pas 1992 jane 3 faktore:
  a-PANELI DIPLLOMATIK…..90%

  b-Klasa politike………..5%
  .
  c .votuesit e mjere shqiptare..5%
  PRA NESE BEHET FJALE LAVIRE AJO ESHTE DIPLLOMACIA E HUAJ QE GJERGJ FISHTA E QUAN KURVE E MOTIT

  Nuk ka ne historine boterore njre rast te tille si raporti shtet shqiptar-ambasade amerikane.as koloni,as protektorat,,as puppet state,,,as stateless..as vend I pushtuar….por dicka si BLACK HOLE..
  Ne saj te kesaj lidhje Shqiperia mund te quhet si VRIMA E ZEZE E RITA PETROS ku nuk ka ngel diplomat,ambasdor,zyrtar,kongresmen,titullar sherbimesh,analiste nga cdo vendi botes qe nuk kane provuar shijen e saj.
  Eshte fat I madh qe Shqiperia u lidh fort ne 1991 me Ameriken…por akoma me I madh eshte zhgenjimi I shqiptareve me dipllomate amerikane qe merren me Shqiperine.
  CFARE GABIMESH FATALE KANE BERE ZYRTARET AMERIKANE..DHE PO VAZHDOJNE AKOMA ME KETO BARCALETAT E DON LUSE ??.
  .
  1-KRYEGAFA eshte emrimi I ambasdorit te pare amerikan W.E.R nga strofulla e Beogradit,vendit me armiqsor te shqiptareve.
  .
  2-Ne vend te nje pajtimi dhe armpushimi me qeverine e kohes, drejtuesit antshqiptare dhe antiamerikane rajerson-biberaj erdhen si “clirimtare” dhe filluan genocidin e panevojshem antikomunist duke rekrutuar komunisttet me te felliqur si berisha-hajdari-elezaj etj
  .
  3-Ne krye te ketij genocide u vu dhendri serb Berishovic ku sot prej tij eshte instaluar serbizimi,greqizimi,islamizimi dhe mafja nderkombetare tash ben ligjin
  .
  4-Marrja pjese ILEGALISHT e amb.amerikan Rajerson ne votimet E 1992 praktikisht eleminoi SOVRANITETIN E SHTETIT SHQIPTAR..qe vazhdon dhe sot.
  5-Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per 1996-1997 ku u vrane 4000 mije vete dhe u zhduk shteti shqiptar
  6- Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per grushtin e shtetit 14 shtator 1998..por biles ata e bene ambasaden zyre per drejtesine shqiptare ku krimineli berishe dha “deshmine”
  .
  7- Mos kerkimi nga pala amerikane e denimit te perbindeshit berishe per gerdecin ku ishte implikuar familjarisht.
  .
  8-Dhenia e vizes Amerikane ndaj gjeneralit LUAN LEPUR HOXHA edhe pse ishte I denuar nga drejtesia..edhe pse ishte kercenuar me jete nga bossi I gerdecit-skerdhen berisha
  .
  9-Implikimi I disa ekperteve te “virxhinias” ne mbulimin e vrasjes mafjoze te Kosta Trebickes
  .
  10-Tolerimi qe I beri amerika zyrtare ofendimit te bajlozit berishe duke I thene NY-TIME..leter highenike.
  .
  11-Barazimi qe I beri amerika zyrtare krimit fashist te 21 janarit me protestuesit me duar ne xhepa
  .
  12-Tolerimi qe I beri amerika zyrtare ofendimit te bajlozit berishe duke fshire prapanicen me ekpertizat e
  .FBI
  13-Perversiteti I Arvizuse qe dekoroi dy vrases..njerin burre shteti,tjetrin yll ne ngjitje
  .
  14- Perversiteti I Arvizuse qe lejoi ti shkele vizen e kuqe Lul Serbasha me rastin e LHL ne 15 Nendor
  .
  15-Perversiteti I Arvizuse qe ne bodellot e Arjan canit merret me Enver Hoxhen.
  .
  Lista e bemave te padeshirueshme deri antishqiptarete disa ambasdoreve eshte akoma me e madhe por aq sa jane rrjeshtuar mjafton te themi se DIPLLOMACIA AMERIKANE MORALISHT E KA HUMBUR BESIMIN E SHQIPTAREVE DUKE ABUZUAR NE MENYRE KOZMIKE.
  KJO FUSHATA E LU-SE PER REFORMEN NE DREJTESI TREGON SE DIPLLOMATET AMERIKANE QE MEREN ME SHQIPERINE DHE PERDORIN KETE LU-NE SI LEXUES
  FERMANESH PO KALOJNE DITE TURBULLTA..SE NJE SHQIPERI ME MONSTREN BERISHE JASHTE BURGUT,,NUK I DUHET AS SHQIPTAREVE..AS AMERIKANEVE,,DHE AS DREQIT
  Mendoj se ka ardhur koha qe administrate amerikane te korigjoje gafat e saj cerek shekullore ne Shqiperi.
  Me sakte:
  Duhen vendosur mardhenie dipllomatike korrekte USA-ALBANIA midis shtetesh..dhe jo si deri me sot SHQIPERI-AMBASADE AMERIKANE..qe Vazhdon nga koha e serbofilit EDWIN RAJERSON.
  E thene ndryshe
  Komiku Donald Lu ( dhe ato qe e kane emruar ate) duhet ti kerkojne falje popullit shqiptar dhe te fillojne
  ‘’’’’’’’’’’’’’’’REFORMEN E DEBERISHIZIMIT….
  ne te kundert ENVER HOXHA NUK KA NEVOJE PER TI RINGRTUR LAPIDARIN

  Reply to this comment
 25. Tap Topi August 6, 20:18

  Përshendetje për këtë shkrim mjaft domethënës dhe kurajoz zoti Burimi. Çangat bien për ata që kanë veshë të dëgjojnë, kurse shkrime të kësaj kategorie duhet të bëjnë dhe shurdhmemecët të flasin.

  Që të jemi paksa objektivë, titulli “virgjëri rilindjotase” s’më duket dhe aq i përshtatshëm se për virgjëri ajo as është menduar të ketë, dhe as ka patur kurrë. Qysh nga dita e prezantimit të “skuadrës” dhe deri me 1 prill 2013, ditë kjo kur trojani i vënë në krye të socialistëve bëri haleancë për ditë me diell me strumullarin e protestës së 21 janarit, mund të flitet më tepër për një periudhë testimi. Fakti që mbi shpatullat e pësëistëve të vjetër rëndonin pak a shumë të njëjtat zullume dhe mëkate si ato të harbutëve demokaotikë, dalja në skenë e skuadrës rilindjotase u pa me sy të mirë dhe u përkrah nga pjesa dërmuese e shoqërisë.

  Dhe kjo më tepër falë propagandës së pashfrenuar të mediave të pozicionuara majtas, se sa bindjeve të forcuara të shoqërisë. Shumica e kësaj të fundit ka qënë gjithmonë skeptike për votën e saj, përfshi këtu si votën e detyruar të diktaturës, po ashtu dhe votën “gjithë miell” të demokraturës. Abstenimi i pothuajse gjysmës së votuesve të regjistruar (pa llogaritur këtu votën e mohuar të armatës së emigrantëve), por më së shumti eksodi masiv i dy viteve të fundit, dëshmoi më së miri se “debütantët e rinj” të skenës politike, ndryshe nga sa propagandohej, rezultuan të ishin jo si paraardhësit, por akoma dhe më grykës se ta.

  Sidomos në shpërndarjen pa hesap të tenderave, koncesioneve, si dhe me se fundi te PPP-ve, grykësia rilindjotase nuk po njeh kufij. PPP-të janë pak a shumë i njëjti model si tenderat apo koncesionet, ku anashkalohet, apo edhe më keq akoma, përjashtohet me skuthëri konkurenca e lirë duke shfrytëzuar mangësi ligjore për përzgjedhjen e klientëve të dëshiruar. Pa prekur në detaje problemet shqetësuese me çështjen e pronës, me sigurinë fiskale, me zvarritjen e zgjidhjes së çështjeve në shqyrtim prej gjykatave, në tkurrjen e biznesit dhe përballjes së tij me vështirësi gjithnjë e në rritje, grykësit e rinj, në mos sot në një të ardhme jo të largët, do të gjykohen prej opinionit publik ndoshta dhe më ashpër se lavirja e radhës.

  Tik-tak, tik-tak, tik-tak…

  Reply to this comment
  • monika August 6, 21:33

   Qenke me gjithe mend Tape Topi….me mire do te shkonte TAPE SUME e kam fjalen per ti mbyllur halene shqupit sales dhe ti qe punon ne bodrumet e tij

   ky koment ka 4 vjet qe eshte bere ku ishit ju tapat e sumes dhe ky keci i monika metes ?

   Vone shqiptaret e kuptuan hilen e anti ambasadorit Arvizi i cili i la Edi RAMES celsat e kashtes..nje shtet te falimentur dhe nje plantacjon droge 28 mije km katrore dhe nje PUSHTET PARALEL I SALI MONSTRES QE NUK KA RAME AS OBAME & TRAMP TA SHKULE NGA VENDI
   1-PRESIDENTI
   2-K/PROKURORI
   3-KRYETARI SHIKUT
   4-KLD
   5-KLSH
   6-70% E ADMISTRATES
   7-VOA E ELEZ BIBERISHES
   8-VATRA
   9- GJYKATAT SHQIPTARE
   10-DONALD LULUSHI
   11-HELMUTI ALEMANIES
   12-KRERET E BANKAVE KRYESORE
   13- MIJRA INVADUESIT E BATHORES
   14-KALI TROJES ILIR MUTA
   15-BANDITET MEDIATIKE 2F (FRANGAJ-FEJZIU)
   Pra me thjeshte Shqiperia eshte e pushtuar nga KOQET E SHKERDHEN BERISHES dhe eshte menxyre kombetare qe kemi nje kryeminister te tredhur ,hallatet e te cilit jane ne bodrume ambasadash

   Reply to this comment
   • Ded Gjo Lyli August 7, 07:29

    Me fal qe po nderhyj jashte radhe e nerrrrrrumja dhe e parrrrumja znj. LUinski, por me sa shoh komenti i TT-se ta paska lujt keq tepelekun.

    Maje veten he… gru, se po t’kullon goja shkume te bardhe prej inatit.

    Kur komentuesi shkruajti se ky shkrim duhet te beje dhe shurdhmemecet të flasin, ai nuk e kishte fjalen as per OLTAT dhe as per MONKAT transvestite qe mbeten duke futur dhe hequr tapa dhe dildo nga sumatricja.

    Kuptohet qe pjesmarrjen e tyre s’mund ta penalizoje askush, se fundja demukraci hesapi, por te pakten mos dil kaq CULLAK, se te lexon mileti dhe thote me vete c’eshte kjo PUTANKE qe per hir inat te vjehres (PiDi) shkon dhe flen me mullixhiun (PiSi)

    Ah se per pak harrova znj. LUinski. Kur ke ndermend t’i fshish ato pikat e bardha ke fustani? Jo per gje por do te shohe ndonje “atletebardhe” dhe do thote me vete c’mu desh qe bera praktikante nje cope mishi me dy sy…

    Reply to this comment
   • Ded Gjo Lyli August 7, 08:30

    Enkas per alpinistin transvestit me llagapin monika shkeputa nje fragment nga editoriali i djeshem i Mjeros me titull:

    “Sindromi i të tredhurëve, që bëjnë si të fortë”

    PD (lexo: transvestitet) nuk ka asnjë histori të vetme trimërie të dhunshme, përveç historive të banditëve të saj kur është në pushtet, ndaj individëve, kryesisht gazetarë apo politikanë opozitarë. Është pikërisht sindromi i pafuqisë, ajo që i bën të kërcënohen se janë të fortë. Është si ndjesia e (oltave, monikave, etj.) të tredhura që flasin gjithë ditën për seks. Janë si ata meshkujt me krahë me tatuazhe dhe gjokse të fryra, që duan të të mbushin mendjen që nuk kanë asnjë problem me të qënit burrë.

    Reply to this comment
  • Malo August 7, 07:34

   Per ato veshe qe flet zotrote i ka vetem gomari o Tap-topi!Mos e ke fjalen per ta ,fatkeqesi se ata nuk dijne te lexojne se i zbriti i zoti nga malet!

   Reply to this comment
 26. eh, ç'me gjeti! August 6, 20:29

  Ju flet Genc Burimi qe ne te vertete, ai s’do ta kuptoje, por burimi i ka shteruar shpejte. E njihni Genc Burimin? E kam degjuar ne nje emision dhen me skype me duket tek Mustafa nano. Edhe ne fytyre eshte i shemtuar. Natyra i ka ndertuar gjerat; forme dhe permbajtje, por ky ka nje permbjtje shume here me te shemtuar se forma. Kujt i ben thirrje ky bastard? Nuk e provuam ne “pranveren arabe” ne 1997-en, po arabet si jane ne pranvere apo dimer?! keta njerez duhen bastarduar se u duket vetja dikushi qe punojne jashte vendit dhe ne mediat e huaja dhe tip Elez Biberaj, te papajtueshem asnjehere me aspiratat e nje populli te bashkuar, por e duan te dnare ta sundojne, shtypin, vjedhin, çnderojne. I tille eshte Genc Burimi.

  Reply to this comment
 27. sali qelbesira August 6, 21:34

  Ky trapi Genc Burimi,donte ndonje privilegj nga Edi,sipas ketij koqe Edi i kishte ndonje borxh kur ishte ne Paris mbasi e rrahen banditet e qelbesires se Vicidolit,duke pare qe Edi ja peshoj truri koqes tani flet pallavra kunder tij.I shkreti rron me ca therime ne Paris dhe ben sikur di te shkruaj.Koqe i shkrete.Dhe ju o budadhenj qe komentoni po beni si ai budadhaj qe hodhi nje gur ne lume dhe o burra ta nxjerim.Te vjen per te dhjere nga ky shkrim.

  Reply to this comment
 28. I paemer August 6, 23:19

  Pordhe me rigon qe sherbejne per te kenaqur sadopak qadristat + raftingsat.

  Reply to this comment
 29. MH August 7, 02:53

  Burimi ga ka rrjedhur Genci!
  Paskesh patur kohe boll o qerrata qe shkruan kaq gjate e gjere mbi te vetmen qeveri qe ne kete cerek shekullit asht ma pozitivja.Ma pozitivja kur e filloj mbi germallat e pa shkulshme te korrupsionit e te krimit zullumqar qe ia la peshqesh Berisha.Bile ia la dhe gjithe buxhetin bosh ne 3 muaj e para te fitores deri ne shtator pavarsisht se votimet ishin byllur ne qershor 2013.Po ligji kushtetutes i jepte te drejt njeriut qe ka shkelur ma shume se askush tjeter jo pak po mbi 8 here te ngraten kushtetut Sali Berisha.
  Ti nuk ia thoke aspak njohjes dhe heroizmit te nji fare liderit PD-ist qe bante kerdin mbrenda ne cader.Cader jo c’ka do po cader qe “dridhte” komshin ne krye te ministrise.Cfare nuk solli ai debil ne ate kulle cadre,e cfare nuk pretendoi dhe kerkoi per tre muaj zbor brenda cadres.Ne fund cdara dha rezultatet dhe ngeli me gisht ne bithe qe e pastronte me llapen e gjuhes teper tribeluese po pa bereqet.Nese keto te pjelljes se caders do binin ne ujdi ne interres te miratimit te rreformes ne drejtesi.Sot do kishim brenda ne ato copa burgjesh shume prej asave te lojes tek cadra.Do ja ndishim lezetin Vettingut.Po nuk ke thane te arrihet nji veprim i tille pozitiv mbasi veq kambesorve ne cader kishim dhe nji kalores integrimit(socialiste) te shoqerise qe e dredhte me parime mbas parimeve dhe…….Shkurt arritme ketu ku jemi dhe mbasi lexojme perallat e Gencit Burimit qe bane mire qe na i tregove sepse ne paskeshik kene teper te paditur per gjithe keto gjona more burre nga i paskesh marre vesht.Pikrisht per keto te padituna qe ti na i zhdervillove na imponove te bajme nji cike koment pa medyshje pro mendimit tand ore burim qe del i kulluar por prishesh rruges me ngarkesa gencash e grenzash.Ne spektatoret jemi ne pritje te fruteve te Vettingut ku per mendimin tim ti duhesh te kishe nji cike durim ma shume te prisje sic presim ne kryerjen e reformes dhe vendosjes se kuadrove te pastruem te sterilizume ne institucionet qe do mbushin jo burgjet copa copa po ate te bjeshkeve te Recit.

  Reply to this comment
 30. I. S. Jani August 7, 04:35

  Shqiptari eshte veshtire te qeveriset! Cdo idealist ka ikur i deshperuar duke filluar nga Kryeministri i Pare, zoti Ismail bej Vlora.
  Me i suksesshmi ka qene xhaxhi Enver e pastaj Mbreti Zog. I treti vjen kryeministri Rama: ai e ka kapur demin per briresh: drejtesia dhe policia! Rregullo keto dhe pastaj fillon rregullimi i te tjerave: heto-gjyko-deno! Keshtu merr vesh mileti shqipo.

  Reply to this comment
 31. Zagoriti August 7, 08:14

  Z .Burimi kjo eshte nje analize e mire .Pas kesaj nuk ka kuptim qe to beni shkrime te tjera .Duhet veprime politik.Kjo qeveri nuk ndjen asnje rrezik nga kjo opozite mjerane dhe e korruptuar. Duhet qe disa ide time perpunoni dhe to ktheni ne nisma ligjore Duke marre firmat e 20 mije zgjedhesve dhe keto te futen ne parlament .Duhet ndryshuar ligji per referendume Duhet qe ju disa dhjetra intelektuale te beheni bashke.Interneti jep mundesi te medha per organizim.Mjaft me artikuj qe perseritin te njejtat gjera .

  Reply to this comment
 32. I.Troplini August 7, 10:43

  Nèse duam njè politikè qè merr parasysh interesin e qytetarit shqiptar, atèherè duhet tè mèsojmè tè artikulojme zèrin e protestès dhe jo tè presim raportin e DASH dhe tè sillemi si ata qente e rrugès, qè iu hodh njè kockè fluturimthi.
  Rilindja na paskèsh humbur virgjèrinè. A pati ndonjèherè njè tè tillè?
  RILINDJA èshtè kumbull nè baçen e Ilir Metes. Ky kryeministèr, nuk del dot nga ajo kènetè. Èshtè ajo luga e çorbès sè prishur, qè tè bèn tè vjellèsh gjithè jetèn.
  A pati virgjèri Edi Rama , mè 24 qershor, kur tjetèrsoi vullnetin e sovranit dhe u ul kèmbèkryq me shkaktarin e 21 janarit?
  Ata qè thonè, ai stan ka bulmet tè mirè, janè optimistè tè pandreqshèm. Kush donte tè shihte, i pati sytè nè ballè pèr tè parè. Kabineti llafollog i Edi Ramès me eunukèt e tij qè S,BZAJNÈ, èshtè po aq i korruptuar dhe i paaftè, siç njihnim nga koha e atij qè shkaktoi tragjedine e 1997, Gèrdecin, 21 Janarin.
  Fakte? Merrni rastet ekstreme. Patos-Marinza. “Gaz i èmbèl” tha Gjiknuri i Ramès. Kèshtu titullohet katastrofa nè mèndjet rilindjote, toka e djegur dhe pasuria kombètare e çjerrè nga ujqèrit, dèbimi i shqiptarève nga toka e tyre.
  Zèri i protestès? Askund. Patos-Marinza, na qènkèsh larg, shumè larg,,,, banorèt e saj,,, afrikanè.
  Gjarpri qè nuk mè kafshon mua, u bèftè 100 vjeç. Ky èshtè mentaliteti shqiptar sot. Me njè mendèsi tè tillè, mund tè kullandrisèsh njè kope delesh , duke vèrtitur kèrrabèn e bariut nè dorè, por kurrsesi tè pèrmbushèsh detyrimin moral karshi tè sotmes sonè dhe sè ardhmes sè fèmijève tanè, pèr njè jetè nè dinjitet.
  Jo, askush nuk duhet tè presè raportin e DASH , pèr tè njohur realitetin e vendit tè tij. Ne jetojmè kètu dhe e pèrjetojmè çdo ditè padrejtèsinè. Ne, bèhemi avoketèr tè kèsaj batèrdie, duke u ndarè nè kampe dhe llogore politike,,,,, a thua se hajduti èshtè mè pak hajdut, vetèm se qènka “yni”.
  Kur kuksianèt dogjèn ato kabinat e koncesionarit, isha kundèr shthurjes dhe dèmtimit tè pronès, mirèpo tek sheh se si sillet kjo qeveri,,, nuk mund tè rrish pa konkluduar se e vetmja rrugè pèr qytetarin e drobitur shqiptar, pèr tè mbijetuar nè shtèpinè e tij, èshtè artikullimi i zèrit tè protestès. Ndryshe, oreksi i vjedhjes, do shtohet duke ngrènè ( shqip, duke vjedhur).
  Klasa politike shqiptare, èshtè nè degjenerim tè plotè. Èshtè njè ofendim pèr mèndjen e shèndoshè, tè dègjosh ligjèratat e Fatmir Mediut, kètij Gèrdecari, pèr mungesè drejtèsie, apo Lulzim Bashès, kètij vrasèsi tè 21 janarit,,, qè do na luftojè hajdutèt, kur tè vijè nè pushtet.
  Raporti i DASH? Asgjè nuk èshtè,,, krahasuar me atè qè pèrjetojmè ne. Nuk mungon forca konstatuese nè kètè vènd, mungon alternativa pozitive.

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 August 8, 08:15

   nuk kam çtë them!
   si gjithnjë i përsosur!!
   ps:kujdes ndonjë sulm nga neti!!se ka pas qënë gazetar dhe profesor universiteti!!bile i ka dhënë mësim nja dy presidentëve!!si like bllokut me shokë!!

   Reply to this comment
 33. ppa August 7, 11:52

  ..Burimi nga SHEKULLI mbush faqet e DITA me nje shkrim te gjate per konsum veror; eshte analist me eksperience dhe me bagazh me teper se te mjaftueshem; por kur ben analize me tendence, ben edhe ” lajthitje” te atilla qe pasqyrohen qe ne titull – me te drejte nje komentues i kujton qe rilindja dhe virgjeria nuk qasen me njera tjetren; ndersa une i kujtoj – laviret nuk gjykohen apo ndeshkohen, sidomos nga nje i perlyer i kazanit…!

  Reply to this comment
 34. Tani August 7, 12:55

  Shume komentatore te zhgenjyer kapen pas titullit per te vjellur vrere kundra autorit. Fare me te padrejte. A s’e kuptoni qe titullin nuk e ka zgjedhur autori por redaksia e Dites qe ka nxjerre nje fjali jashte konteksti dhe e ka vene ne titull per te bere sensacion. Titulli origjinal i shkrimit qe kishte zgjedhur artikullshkruesi ishte dje ne balline te gazetes : DASH-i dhe ujku. Titull mese normal qe lidhej me raportin e departamentit te shtetit , raport qe klasa politike as qe ja fishkelleu. Atehere pse i bini ne qafe kot autorit per titullin me Rilindjen lavire qe s’e ka zgjedhur aspak ai ?!

  Reply to this comment
 35. Nik Curri August 7, 13:22

  Duke falenderu Genc Burimin per ket emertim te duhun per prostituten Rama, menoj se pak ka thane, ky Rama na dul me shume se funderrine qe tha Ilir Meta, ne 2011’ten, ky paska qan nje plehne, rrugac, ndynesine, felliqsine e cfare me thane ma..s’din me ba asgja vec me ba mesazhe me kurvat qe i ka ba ministre, Manastirlijet, Nikollat, Xhackat, sikur kan vdek burrat ne ket ven, dhe tash ka fillu me ba PPP dhe ministri-plehne i tij Arben Ahmetaj, qe merr nga tre prostituta ne makine cdo dite dhe rri moteleve, na u jep PP-te rrugaceve shokeve te vet dhe ndan paret me ta..Keta u ka ardh koha me i var n’mes Tiranes o popull bageti!!!

  Reply to this comment
 36. milo August 7, 13:38

  Pasi si doli gje me Kreshnikun ,kryekrimit Sali e kinezit te radhes,sajuan tai nepermjet Toto Likes kinezet , “Shqiperin qe duam”,a thua se Rama po nderton ate qe s’duam!Poshte diktatura e budallenjeve qe mendojne se bishtin e majmunit iua hoqi Saliu e jo evolucioni!Per tu mbushur mendjen ,po te qe e vertete Saliu do ti kishte hequr bishtin Qim Pekes qe e ka gazetaruc shtepie !E gjithe kjo levizje eshte e iniciuar nga ata qe Edi Rama u ka kursyer edhe “Mire mengjezin” e jo me ti perfille!

  Reply to this comment
  • N.VJOSA August 7, 16:22

   Eshte nje semundje e shume shqiptareve!
   Duane te hiqen te gjithe agallare!
   Nje fodullek dhe medjemadhesi qe vetem shton zagaret!
   Keta tipa harrojne se bota ndryshon me pune!
   Harrojne se kane perpara dhe rretherrotull nje bote qe eshte ne krize!
   Jane Demokraci shumeshekullore dhe jane sot me probleme te medha!…
   Mendojne se parate do tju vijne nga Qielli!
   Mendojne se Edi Rama dhe PS eshte Enver Hoxha dhe Partia e Punes qe komandonte cdo person…
   Nuk e kuptojne qe ky sistem mbeshtet tek pronari privat mbi mjetet e prodhimit!
   Eshte shtet kaptalist, ekonomi e tregut!
   Shteti eshte thjesht nje rregullator, qeveris mbi bazen e mbledhjes se taksave, shfrytezimit te resurseve kombetare qe pergjithsisht i ka ne dore privati.
   As nuk u hyn fare ne vesh opinioni pozitiv i BE vetem fare pak kohesh per qeverine shqiptare!

   Shiko me cfare tipash ke te besh:
   Njeri thote qe vetem nga pensionistet mund te nxjerresh menjehere 50 Kryeministra dhe te heqin Ramen…! Tak-fap…
   Tjetri thote, pse nuk heq permendoren e Zogut?!…
   Nje tjeter pse nuk e ka perfillur Rama si antar i PS,
   ndaj e quan Ramen Diktator njelloj si Gadafi!…

   Pse nuk ka thene asnje fjale per 4 divizionet partizane qe kane luftuar ne Kosove. thote nje tjeter dhe pse nuk ka ndikuar Rama te vene nje pllake perkujtimore ne Kosove, e ka fajin Rama…

   (…Tjetri rrezik se e ben fajtor Ramen pse nuk bie shi… dhe pse ben kaq nxehte…?!)

   Tjetri thote pse nuk e ka futur ne pune dhe pse lejon qe shqiptaret te ikin nga vendi…(nuk shikon dot se edhe nga vendet e zhvilluara, njerzit emigrojne atje ku gjejne pune…)
   Thone e cfare nuk thone…
   Vetem qahen dhe ankohen por asnjeri nuk merr persiper te ndryshoje dicka me punen e vet, por Rama duhet te mendoje dhe se cfare do te gatuaje per darke ne shtepi…

   Jane ca tipa kur therret qahmeti…
   Une te jem si Rama,( por po te kisha mundesi te vecoja pjesen e arsyeshme te popullates,) do tu thosha:
   Ke doni?
   Doni prape Saliun Kryeminister qe vrau mijera shqiptare pa meshire?…
   Doni Monen pa cizme?….
   Doni Lul Karabush Hollandezin?….
   Ju qofte!…
   Le tju qeverisin ata, sa tu nxjerrin uje te zi…!
   Mire thoshe Faik Konica,
   i ndrit shpirti atje ku eshte:
   SHQIPTARET NUK NDAHEN NE TE KRISHTERE DHE MUHAMEDANE,
   POR NE
   KOMBETARE
   DHE ZAGARE…

   Reply to this comment
   • Zorro August 7, 23:10

    Ky Neti paska qene vertet …gomar,vec samari i mungon!
    Shikoni se si e mbyll ulurimen e tij:
    -Po te jem si Rama do t’i pyes:
    -Ke doni kryeminister,Berishen apo….?
    Po pse Rama eshte ai qe vendos per popullin apo populli vendos per Ramen?
    Sipas torbes tende bosh mbi supe del qe Rama e ka ne dore te beje cfare te doje,ndersa populli duhet te ule koken!
    A nuk e kupton o Neti kellira se me plehra si ty nuk behet shtet dhe se jeni ju ca kerma qe i jepni zemer ketij harbuti,qe te ngrihet si gjel deti duke e mbajtur veten si koke e madhe!
    Rama eshte i mbaruar dhe duhet te ike!
    Ty te kane plasur syte dhe nuk shikon se Rama i ka mbykkur gojen popullit te denoncoje korrupsionin etj!
    Shkruani tek portali,thote “Osman Gazepi” se do ju zgjidhen hallet tak fap!
    Pra me mijra zyrtare behen harbute me popullin se keto pune i zgjidh portali!
    Tamam si ne futboll,qe arbitri gjykon,por penalltine e vendos “VAR-i”!
    Pra portali qenka “VAR-i” caret!

    Reply to this comment
    • anticensurë25642654 August 8, 09:30

     “Sipas torbes tende bosh mbi supe del qe Rama e ka ne dore te beje cfare te doje,ndersa populli duhet te ule koken!”
     kjo lloj llogjike quhet bardhë e zi!!
     nuk është vetëm e netit por dhe e shumë të tjerëve!!
     këta ndyrësirat tanë të politikës e dinë dhe e shfrytëzojnë në mënyrën më të tmerrshme!!
     këtë e ka shfrytëzuar enveri!
     duke sharë kundërshtarët e tij dhe duke i përdorur si gogol!
     këtë e ka bërë saliu,nano dhe tashti e përdor rama!!
     ndryshimi ndërmjet enverit dhe këtyre të tjerëve është se enveri jo vetëm i përdori si gogol kundërshtarët,por dhe i persekutoi!!saliu u përpoq të bënte në sundimin e parë të njëjtën gjë por i doli keq!kështu që ndryshoi taktikë!!taktikë që përdoret nga e gjithë politika!!
     gogol,me rrotacion,por në bashkpunim për të ndarë,tortën,tepsinë a ndyrësinë!!nuk ka rëndësi!!
     këtij mavrisë,këtij ish gazetarit të dështuar,profesorit të presidentëve me bllok,elektriçistit e taksistit partime i kam thënë dhe më parë se,porlitika,e majtë e djathtë a lartë e poshtë bashkpunojnë mes tyre për të zhvatur sa më shumë!sepse fiton më shumë po ta ndysh mes hajdutëve se sa me popullin!
     po ta ndash me popullin”tepsinë”,të mbetet njëlloj sa popullit!po ta ndash me ujqërit të mbetet jashtëzakonisht shumë!!
     ps:net mavria,i paguar për të lehur!!ti që je si ata që quhen “agjent të fjetur”,që aktivizohesh vetëm atëherë kur duhet,kur rreziku është i madh!!nuk the që do të shkoje për pushime me të fijumen??dhe se do të na mungoje,do të na merrte malli për një farë kohe??
     ky shkrim i dogji timonierit pa patentë dhe të çoi haber??
     të tha leh o net se më mbyti kritika??
     dhe ti ham që në momentin e parë??
     pushimet e të fejumen i çove në të sëmës??

     Reply to this comment
     • N. August 8, 10:43

      Jo,
      o karagjoz shpifes ordiner.
      Une isha nje jave ne Paris tok me te fejumen dhe neser nisem per Berlin nje jave, me nje oferte interesante per mua. Dhe nga fundi gushtit ne Kroaci…
      Ne Shqiperi,( e embla ne fund,) jam nga fundi shtatorit…(Pensionist hesapi…)
      Ne dimer, ne Detin e Kuq dy jave ose nje muaj dhe kam prenotuar qe tani ne maj te 2019- es 10 dite ne Dubaj dhe ne Maledive, nga 5 dite ne secilen, duke gjetur oferta te leverdishme per mua, se jam rritur ne varferi dhe nuk dua ta jape lekun e fituar me djerse, nuk dua ta jape kot…)
      Kete jave jam edhe une :
      (ICH BIN EIN BERLINER…,) Qyteti qe e enderroja te shkoja qe kur emigrova, por nuk jam pishman se ketu ne Republiken e Alpeve me ka pare Zoti…
      Paske vene merak te madh per pushimet e mija?!…
      Eh, zot na ruaj nga meskiniteti…!

     • anticensurë25642654 August 8, 13:44

      o i metë
      që e fillon me “karagjoz shpifes ordiner.” dhe më pas tregon nivelin tënd të lartë duke bërë llogaritë e shtëpisë!!
      or debil që përpiqesh të na i ngrefësh,kërshërinë me maldive dhe “ICH BIN EIN BERLINER…,”!!
      o net trufyçka,nuk i plas kujt se ti shkon në maldive a se je një bugaçe me reçel brënda(berliner)!!
      o karabush i paguar nga llumi i politikës shqiptare!!
      po i bën dëm vetes dhe shqipërisë!!
      o debil i tredhur në tru,puno për shqipëri,edhe nëse rron në austri!
      o gomar puno për shqipëri sepse punon për vëndin tënd!!
      ramë e berishë,nano e enver venë e vijnë!!
      shqipëria mbetet!!
      më mirë një popull e shtet i begatë se një parti mbi të tjerat,se një ndyrësirë autoritare,diktator,mbi të tërë!!
      nëse punon për shqipëri!?
      e ke varrin të sigurtë o net!!ndoshta nuk do të ta mbulojnë me lule,ndoshta nuk do të të përkulen me mirnjohje,por të jesh i sigurtë se askush nuk do të ta pshurrë!!

    • N.V. August 8, 10:22

     O Zorro, o derman,
     E meriton nje te ofenduar te mire si pergjigje per diarren qe shkruan.Por une kesaj radhe po te kursej, se me pelqen nicknamja qe ke zgjedhur… je vertet zorraxhi, apo ke marre personazhin e filmit?…
     Nejse…Me le pershtypjen se ti qenke nga ata qe shkruake ankesa dhe nuk ti zgjidhkan…
     Do te tregoj nje histori, qe e kam jetuar vet., aty afer 1980-es…
     …Ne Progonat te Tepelenes ish nje tip nga keta qe shkruanin ankesa, letra…
     Ai shkruante dy letra ne dite, nje para dite dhe nje pasdite.
     Dhe nje dite i mbushet mendja qe ti shkruante E.Hoxhes…
     Per fat , Enver Hoxha e lexoi vet letren e tij dhe i ktheu pergjigje.
     Per tja lexuar letren , shkoi sekretari i Komitetit te Partise Tepelenes, qe ka qene me vone dhe sekretar partie per Tiranen.Nga Gazeta shkova une dhe tok me sekretarin u gjendem ne Progonat.Takuam Alushin, Kryetarin e kooperatives, nje njeri shume i respektuar ne Kurveleshin e Siperm.I tham Alushit qe do sqarojme nje koperativistin tuaj qe i ankohet per ty Enver Hoxhes, se me qe eshte me biografi te keqe, e paske derguar Coban me dele ne mal.
     – E njeh gjithe Progonati ate, se cfare shejtani eshte, , tha Alushi, por shkoni se eshte larte ne mal, ne Stan, tok me barinjt e tjere…
     U ngjitem deri afer Kendrevices dhe e gjetem ankuesin.

     I thame qe ke shkruar nje leter drejtuar Enver Hoxhes dhe ankohesh per Alushin, Kryetarin, se ta ka bere me te padrejte qe te ka derguar te punosh Coban , sepse je me biografi te keqe…
     – Po, tha , i kam derguar nje leter, por cila eshte pergjigja?…
     Ja lexuam, tekstualisht:
     “I thoni atij te Qenajve te shkoj shpejt atje ku e ka derguar Kryetari, se nuk i ka bere padrejtesi, se kurveleshasit blegtorine e kane zanatin e tyre,me ate zanat jane marre gjithe jeten. Te shkoje shpejt atje ku i kane thene , se ndryshe do tja bejme si Qenajve te tjere, se i njoh mire se kush jane!…
     Enver.”
     …….Pa mbaruar akoma letren, bariu u ngrit ne kembe dhe ngriti edhe grushtin te koka dhe tha solemnisht:
     -I thoni shokut Enver se une jo vetem do punoj sa te jem gjalle me dele, por per Partine dhe shokun Enver jam gati te jape edhe jeten!…
     Me sa duket E. Hoxha, gjate Luftes i kish patur kundershtare Qenajt, i njihte personalisht, te cilet me vone, per te humbur gjurmet e kthyen mbiemrin Qendro…
     Natyrisht, nuk jane te gjithe te keqij. ka nga fisi tyre edhe njerez te nderuar, sic kam njohur njerin qe ka punuar ne Shtepine botuese, …por…
     …Cdo Fis, e ka nje Pis…, i themi ne andej nga Laberia.
     Zorro,
     O derman,
     ndoshta je me i vjeter se une, por te me falesh se dua te them dicka qe kam mesuar, midis te tjerash, keto 30 vjet ketu ne kete Republike te Alpeve europiane.Keta e thone shpesh:
     – Jamern, hilft nichts…(Te ankohesh, nuk ndryshon gje…)
     duke lene te nenkuptosh se ndryshimi vjen vetem nga Puna…
     Zorro,
     te degjofsha te miren.
     Daullja bie per ate qe ka vesh…

     Reply to this comment
     • Zorro August 8, 23:54

      On.Vrroma!
      Se pari personazhi Zorro nuk ka qene zorraxhi si ty,por luftetar per te drejtat e te varferve!
      Se dyti ti edhe ne socializem paske qene zorraxhi,pra bythelepires i pushtetit,qe edhe pas 90-tes po e ushtron njelloj,ndonese pensionist i arratisur dhe nga qe je mesuar me bythelepirje e vazhdon akoma edhe sot!
      Se treti,ti je shpirt zi dhe kellire se duke shfrytezuar funksionin tend merr edhe sot pas 40 vjetesh neper goje njerezit qe ty nuk te kane asnje borxh.
      Kurre nuk do jepte Enver Hoxha nje pergjigje te tille,o plehre gjoja gazetar,se per keto pune kam qene me afer Enver Hoxhes une se ti!
      Por demokracia mbi te gjitha eshte degjimi i ankesave te popullit nga te gjitha hallkat e pushtetit,se ato nuk mund t’i zgjidhte te gjitha Enver Hoxha sic ben ky harbuti yt Rama qe ka zhdukur pritjet e popullit!
      Ti,o gelbaze tuberkulare nuk merresh me problemin ,por e fut ate ne hullite ku te intereson ty!
      Edhe une jam militant dhe antar i PS-se qe e kam grisur karten e saj,qe prej vitit te kaluar kur i gjithe pushteti vendor dhe qendror,perfshi vete Ramen nuk ma zgjidhi ankesen ligjerisht,por me treguan deren e gjykates!
      Ne se ankesa ime do ishte e llojit te cobanit te Tepelenes,nuk do me jepte te drejte Kontrolli i Larte i Shteti,qe megjithate as ate nuk e degjuan kryebashkiaku Veliaj dhe vartesit ve tij!
      Dhe ne respekt te lexuesve e jo tendin ankesa ime ishte kjo:
      1-Ujesjelles-Kanalizime Tirane po grabit dhe mashtron qytetaret e Tiranes duke ua faturuar ujin e pa pijshem per te pijshem!
      2-UKT vjedh mijra emigrante banore te Tiranes ,qe nuk banojne e nuk punojne ne teritorin e Bashkise Tirane dhe kane kerkuar te te mbyllin kontraten me UKT,por atyre ne shkelje te ligjeve dhe vendimit te Keshillit Bashkiak Tirane,u faturohen cdo muaj taksat vendore,qe shkojne ne shifra gjigande per nje vit vetem ne Tirane
      Sic e sheh o Net qorri dhe militant,qe vetem samari te mungon,nuk jam ankuar per pune cobanesh,por per vjedhje shteterore te permasave te medha,qe vijne nga shkelja e ligjeve, mos kontrolli nga poshte deri lart dhe mos degjimi i ankesave te qytetareve!
      Me siguri tani besoj e ke kuptuar qe ti me shembullin qe dhe me siper ke vertetuar se ke qene dhe je sahanlepires i pushtetit dhe kundra halleve te popullit!
      Nuk eshte i zoti ai qe i kundervihet fukarait,por ai qe i kundervihet pushtetit korruptiv!
      Lexoje Migjenin e madh te kuptosh diferencen e madhe qe ke ti me kete kollos te letrave shqipe dhe guximtar qe i beri radiografine regjimit satrap te Zogollit!
      Ndersa ti derdellit se Rama eshte me i mire se krimineli Berisha,jo po edhe me i mire se Esat Pash Toptani!
      Ti more zaberhan akoma nuk e ke kuptuar se sot nuk zbatohet parimi komunist,”Interesi i pergjithshem mbi ate personal”,por eshte “Interesi PERSONAL” mbi te gjithe!
      Dhe ti na llap se Rama ka punuar mire kur mua nuk me ka dhene asgje!
      Mos valle duhet te gezohemi qe ne Kine eshte ndertuar nje ure gjigande,kur ajo nuk me sherben mua?

   • anticensurë25642654 August 8, 08:22

    “SHQIPTARET NUK NDAHEN NE TE KRISHTERE DHE MUHAMEDANE,
    POR NE
    KOMBETARE
    DHE ZAGARE…”
    dhe ti je tek të fundit!!
    zagar,kone në fakt,si balla!!
    leh e leh tërë ditën kundër atyre që duan shqipërinë!!
    ti je lidhur pas zorrës së bythës së ramës o net!!je lidhur si alpini pas zorrës së berishës!!
    ne jemi pas shqipërisë!!
    gjithkush sipas mundësive të tij ka kritikuar ramën!!
    kurse ti sipas budallallëkut tënd e mbron!!je i mangët në tru o gomar!!

    Reply to this comment
    • N.V. August 8, 15:34

     Anticensure,
     Shko or Plehrë te ndonje Psikiatër, se le nam…!

     Reply to this comment
     • Psikologu August 8, 17:42

      Xhepisti ben me gisht nga kalimtaret dhe therret me sa i ha ryli i fytit: “Ja ku eshte, ja, gjemojeni me vrap hajdutin dhe kapeni se ma vodhi portofilin’

      Kryepsikoja piketon nja dy-tre komentues te spikarur te forumit dhe duke dashur te fshehe idiotesine e tij uleret: “Dergojeni ne psiqiatri kete plehren se po le koqen e namit.’

     • anticensurë25642654 August 9, 11:20

      atje jam neto,atje!!
      e ke parasysh që”tek fshati i të marrëve,gjeniu ishte i “marri”!
      ec e ma bëj një vizitë!!
      do të më kurseje kohë,dhe para!!
      ps:nuk e mbaj veten për gjeni,mos më keqkupto!!
      por as për të marrë!!

 37. N.VJOSA August 8, 16:08

  Loni Kokëllaci,
  E nxore më në fund fytyren tende të vertetë
  O shkrimtar i ujrave te zeza.
  Te paskam djegur keq o Djali shkerdhyer i Janullës dhe i Sali Monstres!…
  Ytttt Pis!
  Nuk e mora vesh qëne fillim se do ta kishe marre pergjigje si te takon o Shkërdhatë gojehale!
  DITA,
  me keta lloj ndyresirash qe vijnë erë nevojtore, nuk ja vlen te merresh!…
  Ju uroj suksese, cdo komentues normal besoj se nuk ka deshirë ,
  te prish nervat dhe gojen me të tillë K r i m b a…!
  Ju falemnderit per mirkuptimin!

  Reply to this comment
  • N.VJOSA August 8, 18:37

   Loni pe betoni,
   alias krimbi Janulles,
   Te shkrova shpejt e shpejt sepse isha ne pishina kur e pash shkarravinen tende, por ti e meriton nje pergjigje te denje per nje shkerdhate…
   Une jam njeri i ndershem dhe flas me ndershmeri.
   Me ndershmeri edhe kur debatoj edhe kur tregoj sepse jeten time e kam bore te bardhe, nuk ndihem ngushte kur tregoj qofte dhe hollesira…
   Krimbi Janulles, alias Loni pe betoni,
   Ne fakt, e mora vesh me vonese prej nicknames tende te re, por me kalbesine e vjeter te djalit te Janulles kemi shkembyer shume replika bashke…
   Me sa duket te kane djegur keq
   replikat e mija;por dhe te komentuesve te tjere brilante te DITA-s ndaj detyrohesh te fshihesh pas ferrave me nickname te re dhe ta nxjerresh gjithe vrerin qe ke mbledhur…
   Nga ky komenti i fundit, nuk kam asnje dyshim se je Claus-i,
   shkrimtari pordhac i ujerave te zeza,
   por fatkeqsisht te duket vetja teper i madh, aq sa te korigjosh e replikosh edhe me politikanet me te degjuar gjermane, bile edhe Merkelin desh na e “rrezove” nga karrikja, o pordhac i menderosur.
   Por para se te mesosh per te tjeret, ben mire te deklarohesh ne cfare haleje punon ne Gjermani dhe pastaj te kerkosh te dish per nje “gerdalle” si une, qe pretendoka bile-bile dhe gazetar… qe te sqaroj ty per famen prej gazetari no-name…
   …besoj se ke mesuar abc- ne e etiketes dhe te kultures, me perpara duhet te prezantohesh vet dhe te mos fshihesh si skuth…!
   Se ti pretendon te korigjosh edhe politikanet me te degjuar gjermane, …bile te therrasin ne reparte ushtarake, te kontribosh me pervojen tende prej…
   …pordhaci!
   Ne fakt une kam qene shume i idhet.. zagareve si ty i beja qe ti tregonin me gisht.
   Ki guxim, or qerrata, dil me Nickun tend sa here qe do te replikosh, se nuk humbet gje.
   Ti i zgjebosur qe i zgjebosur je, nuk te mshef gje psudonimi ,
   se ja si zbulohesh.
   Dhe eshte turp te kerkosh etikete nga te tjeret, kur vet je nje goje -hale dhe nje krimb gjirizi.
   Eshte turp te marresh rolin e nje shpifsi dhe te quash tjetrin pa e njohur fare fuks 80-leksh e cfardolloj epitetesh qe nxjerr ti shkrimtaruc i ujrave te zeza…
   Eshte e natyrshme per mua, se kur te fyejne, nuk jam aq sa te kthej dhe faqen tjeter…nuk do flisja kurre, edhe pse jam anonim per te ardhurat e mija, por kur te fyejne pikerisht per kete, do tu tregosh te Verteten.
   Packa se ti je cmirezi dhe nuk te vjen mire se me sa duket i krahason te tjeret me vehten tende dhe je zemerzi…
   Me ndihme sociale je akoma , apo vazhdon te fshish nevojtoret e gjermaneve se e shohe qe te ngrihet tensioni kur degjon mire per te tjeret…Njerez si ty une i blej vertet me para, psh po je i gatshem, hajde ketu tek mua se do te paguaj me mire se ne Gjermani, te me fshish Halene, por kam frike se dhe halene ti e ndyn se je me i dyre se haleja, o shkerdhate 24 -karatshe!
   Tani degjo edhe nje kshille nga mua.
   Mos u fshi si skuth, se merresh vesh.Nuk te fsheh as ndryshimi pseudonimeve. eshte me ndershme te shkruash Claus-i, ose akoma me mire, ashtu sic je ne te vertete:
   MIU i JANULLES…
   ose akoma me mire:
   KRIMBI JANULLES…
   Me qe e provokove kete gjuhe fyerjesh, besoj se e meriton keshtu…
   Po te dale une me emrin e vertet, te siguroj se me njeh mbare Shqiperia. Sa per profesorllekun, te siguroj, qe ate titull ne ate kohe nuk ta jepte njeri pa shkruar studime e shkrime sa je ti ne kembe…
   Keshtu o shkrimtar pordhac i klasit nderkombetar….
   Doja ta menjanoja kete menyre te foluri,
   por eshte per mua Replike e detyruar…
   Ndjese DITA, me respektin me te madh per gazeten tuaj ,
   por nuk shoh menyre tjeter te komunikuari kur te fyen nje Harbut…

   Reply to this comment
  • Net Urjahipi August 8, 20:53

   – Häh? Was? Wie bitte? The gje? Lojte? Je ne metró mo?

   O shoku Vullnet, Gernet, a qysh ta thone. Po ti sikur ke qene dhe gazetar mo ditezi. Si ja lejon vetes ta degjenerosh ne kete fare feje vokabularin? Si ja lejon vetes te nxjerresh jashteqitje te tille orale? A e di ti qe me kete lloj degjenerimi ha kokes kartonin i kuq? A e di qe ne gjuhen e gazetarise kjo lloj perulje prej legeni quhet kapitullim pa kushte, quhet skualifikim pa te drejte rikthimi ne studio? A e di ti qe te arrish ne kete pike kulminante sa te mos llogjikosh dot me i ke lare nje here e pergjithmone duart edhe nga ky forum?

   Hahahahaha, uiiiiiiiiiiiiii, uuuuuuuuuu. Mbameni se po shkulem nga te qeshurit. Me e thene troc fare, ky ka vite qe shkuar per lesh arapi. Ndihmojeni sa te doni por ky s’ka me shpetim. Te diskutosh seriozisht me kellira si puna e tij me duket komplet humbje kohe, prandaj do i tregoj nje perralle.

   O shoku Vullnet. Se c’mu kujtua spontanisht skenari i fundit ke kapedani kur i presin mustaqet me gershere dhe thashe me vete bo booo cfare korenspondence me rrocken e forumit.“Tani i erdhi fundi kapadajllekut tend more”. Vere veten ne rolin e perkryer te kapedan-hajvanit, sill ndermend syte e zgurdulluara te tij, friken dhe panikun qe e kishte zaptuar, skicofrenine e fshehur (te cilen ti s’je ne gjendje ta dallosh), zhulatjen dhe te berit shuk, qe te kuptosh se sa ngjashmeri ke me te, se sa shume je rrotkarizuar, sa thelle ke rene ne llum. Vere vendin ne rolin e tij qe ta kuptosh se ngado qe te perdridhesh dhe te kerkosh ndihme ke selenicerat, verrrrrrronikat dhe monerat, vetem peshtyma digjitale do hash.

   Nese do ta dish vertet, une me ty them se mbarova pune nje here e pergjithmone dhe pike.

   Me vjen keq ta them, por qe ketej e tutje do kalosh ne repart tjeter. Jane te tjere kolege ata qe do merren ne te ardhmen me ty. Por ti mos u merakos se ndryshe nga karakteri yt prej bytheci grindavec, koleget e mi jane te mjaft te edukuar, te sjellshem, te durueshem. Nuk e kam zakon te mbaj njeri me hater, por me qe ti je bere loloja i forumit, ekstra per ty i porosita koleget qe te tregohen mjaft te kujdesshem. Shtratin do e kesh special, nga ata extra-large. Dozen e ilaceve do shohim mos e shtojme. Sidomos ato te gjumit, me qellim qe here tjeter mos te zgjohesh si i terbuar qe pa gdhire dhe te ofendosh si i pa cipe infermieret dhe doktoret, por te shallohesh mire e mire dhe ta heqesh mendjen perfundimisht nga celulari dhe kompjuteri.

   Dhe me qe po ngryset, te fala tutorit. Kur t’i telefonosh i thuaj qe Loni kokbetoni ishte ne krahun e atyre qe prisnin ndryshime rrenjesore ne politikberje, dhe edhe pse skeptik beri si beri ta fali pa hezitim voten ne 2013-en. I thuaj qe Loni ta fali voten, por ti pasi e kalove lumin dhe dhjeve kalin, u tregove cinik dhe i pabese. E genjeve ne menyren me te poshter te mundshme. Hera e pare s’ishte faji i Loni kokbetonit. Heren e dyte te tregoi kartonin e kuq. Heren e trete do te barazoje njelloj me bajraktarin te Vicidolit.

   Reply to this comment
  • Che Guevara August 10, 00:03

   Nuk e besoj qe ky N.Vjosa,alias Ver Llapa te kete qene gazetar ne kohen e socializmit!
   Ne se pranon te debatoje me komentuesit duhet te jete dinjitoze ne pergjigjet e tij e jo te perdore fjale rrugaci adoleshent!
   Aq me keq ne se eshte edhe pensionist,ky vrroma!
   Po andej nga eshte gremisur ky i flamosur,nuk paska mesuar dy fjale per edukaten se si te sillet me te tjeret?
   Ne se gjykon se vetem ai ka te drejte dhe te tjeret jo,pse e vazhdon debatin deri sa e degjeron ne banalitete?
   E morem vesh se eshte militant budalla,por nuk e kuptoj pse duhet te jete edhe bythe lepires?
   Kryeministrat vene e vine,por Shqiperia eshte ne vend dhe eshte dheu i te pareve dhe toni ne jete te jeteve!
   Edhe une e dua partine,por kur ajo punon per shumicen e popullit e jo vetem per pakicen!
   E dua kryeministrin,po kur ai nuk qeveris,por sundon,atehere le te shporret nje sahat me pare nga posti!
   Ka plot personalitete Shqiperia,qe mund te vihen kryeministra shume here me te mire se Rama,por dihet se gjithmone fitojne mashtruesit,diktatoret dhe harbutet!

   Prandaj ti NV ben mire te gremisesh dhe te mos ta shohim nickun tend se je leter e djegur pergjithnje!
   Dihet se budallai i bie murit me koke,ndaj ti nuk besoj se do jesh i tille!

   Reply to this comment
   • Loni August 10, 19:57

    Zeri i “Che Guevarave” te ish-Tirones kumbon fuqishem. Ati i ben kermat dhe funderinat te dridhen. Te lumte.

    Reply to this comment
 38. N.V. August 8, 21:39

  Urjahip Claus-i,
  Ne fakt, hakshe, nuk meriton pergjigje…
  Epiteti “Urjahhip” te shkon perfekt,
  sikur gjithe fjalorin ta kerkosh,
  karakterizim me te mire per ty nuk gjen…
  O Doktoooorrrr Urjahipi,
  Me keto mono-loqe,( hahahaha, uiiiiiii, uuuuuu) me bind plotesisht se paske shkuar per lesh…
  Te qofte rruga e mbare!…
  ————————-
  ( Paske zgjedhur dhe shoke… hiq anticensuren, i cili eshte vertet patriot, por ka problem tjeter, te gjithe shoket e tu jane vuvuzela te doktorr Mortjes…ndihmoje pak Doktor Monstren, se eshte ne siklet te madh me keto akuzat e vjetra dhe te reja…)
  Ah, se per pak harrova, beji te fala Janulles..!

  Reply to this comment
  • Loni pe betoni August 9, 14:00

   Prape harrove t’i pish ilacet o Net piskuriqi? Eshte hera e trete qe po ta perseris, c’te mbjellesh do korresh: Mbolle miser, miser do hash. Mbolle vuvuzele, vuvuzele do hash. Vuvuzela qe permende zotrote, u befte si trryel dhe te hyfte nga prapa ishallah.

   Mungesa e imagjinates te beri te kopjosh epitetin tim te zgjedhur enkas per ty. O urjahip forumesh! E kuptoj qe te ka djegur keq miza nen kesule, por keshtu eshte kur e ndjen veten te zhytur ne gjiriz dhe s’je me ne gjendje te kuptosh se nga cila ane te vijne peshtymat digjitale.

   “Aksionet me goditje te perqendruar” te kane cakerdisur aq keq, sa qe miopia e theksuar dhe truri yt tashme i rjedhur dhe nuk eshte me ne gjendje te beje me dallim midis komentuesve. Te tere te duken njelloj! Bere c’bere dhe kesaj here e gjete personin e duhur per te justifikuar “virgjerine” tende o bythec rrogozesh. Me bere pa piken e turpit bile “claus” (jo se e kam per turp te jem pasqyra e tij), dhe deshmove edhe nje here tjeter se fantazine e shpifjes jo vetem qe nuk e ke pjellore, por e ke aq te zbrazet, sa cilido nga lexuesit po habitet me inferioritetin dhe naivitetin tend. Nese do ta dish hasell-hasell, claus-i origjinal i ketij forumi eshte unik ne mendime dhe i pa-tjetersueshem, pavaresisht asaj se cfare ideologjie mbron dhe ciles rryme politike i perket.

   Teoria e batkcinjve syleshe se “kush eshte kunder partise sime, eshte armiku im” sot nuk pi me uje. Dil prej gjirizit o mijush! Hiqe masken e militantit te semure qe te shohesh me sy te kthjelleta realitetin, sa do i hidhur qofte. Lexoje Zorron se c’shkruan per pordhalin edverist : “Shquperia qe s’duam”. Lexoje se me cfare paturpesie injorohen nga zagare te degjeneruar si puna tende ankesat e popullit.

   Shut up o perzervativi i tutorit te radhes!

   Reply to this comment
   • N.VJOSA August 10, 07:26

    Loni Urjahhipi,
    Fytyren tende te vertetë prej antishqiptari
    Dhe Zagari
    Do ta komentoj nje dite tjeter.
    Këto ditë jam ne Gjermani, ne Berlin,por te jesh i bindur se do ta bei portretin prej shkerdhate, ashtu sic e ke ne te vertetë!
    Nuk te shpetojne se shpifjet as dinakeria prej Kali Troje.
    Fillimisht po te them se ti je një Ordiner dritshkurtër me mendje kalamani ..
    Ate shprehjen e bukur popullore,
    Cfarë te mbjellesh do të korresh
    E ke materjalizuar ti i pari…(shiko radhen e Momente)
    Genjeshtra i ka kembet e shkurtra …dhe e Verteta verifikohet Leute ..
    Also, bis nächste Woche…

    Reply to this comment
    • Psikologu August 10, 09:46

     Hajduti ordiner ben me gisht nga qytetari.
     Tradhetari ben me gisht nga patrioti.

     Reply to this comment
    • Loni pe betoni August 10, 10:01

     O urjahip forumesh! Ti nga frika s’del dot nga gjirizi ku je zhytur, dhe jo te vish ne Berlin.

     O renacak ordiner! Me jep telefonin ose me trego diten, oren dhe vendin e sakte, se per nja’t rumullak dielli qe po shkelqen atje lart, do vij apostafat vetem per te futur nje gelboqe surratit. A je burre? Hajde te pish nje kafe gratis ne Kurfürstendamm.

     Reply to this comment
    • Loni pe betoni August 10, 10:13

     O Net rrocka. Kur te vish ne Berlin mos harro te marresh me vete dhe ate macen sumshkerdhyme qe i eshte rudhur surrati si bythe. Hajde Neti se dhe asja do ja gjejme nje cope kollodoku.

     Reply to this comment
 39. N.V. August 10, 11:13

  Loni Zagari,
  Midis një gazetari te vertetë dhe një shkrimtaruci pordhac ka ndryshim të madh.
  Gazetari mbeshtetet tek e Vërteta,
  Shkrimtaruci pordhac tjerr fraza,fantazon
  dhe shpifja eshtë vella e moter me fantazine….!
  Jep adresen e sakt ,po ta mban, jo Qytetin…

  Reply to this comment
 40. Dhimbia e madhe popull. August 13, 16:40

  Atdhetar i vertete komentuesi Preng Pjetri Lezhe thene c’duhet thene, per kryministrin Rama sa aktualen qeverisie,sa hallet zene popullin. . Faleminderit zoteri,lezhian,nuk po lexoj morine e komenteve qe shumica jane me Ju, si dhe une.
  Mjaft me me sorrollaatie per sy e faqe gjoja gju me gju me Popullin.Mbertheu ne Zyre z.kryemimister Ti, sa mbartesit e tu.Puna te nxjer ne arritie jo llafet,ato jepi ne direktiva dhe objektiva konkrete realizuese.
  Ndoshta nje here ne MOT del e flet,po ke c’flet .
  Mos abuzoni me besimin dhene populli votues.!
  Pa tjeter ai-Votursi,ia ka dhene voten,perfaqesuesve te shumices se popullit,si bijte e tij dhe atij do i japi,duke seleksionuar te paaftet apo mashtruesit politike.
  Gjithcka;me POPULLIN per POPULLIN !.
  Dhimbia e madhe Popull

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*