Rindërtohet segmenti rrugor “Pallati me Shigjeta – Sheshi Shqiponja”

September 11, 2018 16:14

Rindërtohet segmenti rrugor “Pallati me Shigjeta – Sheshi Shqiponja”

Qeveria do të nisë në fund të vitit rindërtimin e 2 kilometrave të segmentit të parafundit të Unazës së Madhe të Kryeqytetit.

Autoriteti Rrugor Shqiptar ka hapur  garën për rehabilitimin e rrugës nga mbikalimi i Pallatit me Shigjeta deri në rrethrrotullimin e Sheshit Shqiponja, punime të cilat parashikohen të realizohen në harkun kohor të 2 viteve.

Aksi i ri do të kushtojë 50 milionë dollarë dhe do të realizohet sipas standardeve dhe cilësisë që është përdorur edhe në pjesët e tjera të Unazës.

Burime zyrtare thanë për Televizionin Klan se segmenti do të jetë në cilësinë e një autostrade, ku pjesët anësore të saj do të mbyllen për tu bërë të pakalueshme nga banorët e zonës, ndërsa për ta do të ketë mbikalime të dedikuara, në mënyrë që të evitohen aksidentet.

Ky është segmenti i parafundit i Unazës së Madhe. Pas tij mbetet për tu plotësuar rruga nga Sheshi Shqiponja për tek Bulevardi i Ri, por për të autoritetet po punojnë për të përgatitur projektin, ndërsa fondet do të alokohen me buxhetin e vitit të ardhshëm.

Në muajin Gusht ARRSH hapi tenderin për lotin që lidh zonën e Shkozës me Ali Demin dhe Kodrën e Prifitit dhe segementin mes Saukut, Farkës dhe që del më pas në Shkozë.

o.j/dita

 

September 11, 2018 16:14
Komento

8 Komente

 1. Edmond September 11, 17:00

  Po segmenti nga Shkoza deri tek bulevardi i ri qe nuk permendet fare pjese e kujt unaze duhet te jete?
  E unazes imagjinare?

  Reply to this comment
  • Rrena September 12, 12:34

   Mire mbikalimi,por pjesa tjeter pse duhet rikonstruktuar kur ka zona banimi si Yzberishti (KMY) me 50 mije banore ku nuk eshte shtruar asnje meter rruge,ku nuk ka as cerdhe,as kopesht,as shkolle,as kend lonrash,as lulishte as…
   Mallkuar o Rama dhe Veliaj qe keni diskriminuar keta banore si Hitleri cifutet!
   Akoma nuk jeni ngopur me reklamat per veten o te djallezuar!?

   Reply to this comment
 2. Bogonica September 11, 22:19

  Te nderuar lexues.U publikua nje investim i madh per rreth-rrotullimin tek “Shqiponja”,Ky investim eshte pjese e Autostardes Tiranes-Durres.Perse ky segment po nderohet me parate e Buxhetit te Shtetit?Sic dihet Autostrada Tirane-Durres do te behet me pagese.(Modeli i Tunelit te Kalimashit eshte i gatshem dhe i fresket per ta kuptuar ate qe dua te them).Edhe pagesen e autostrades Tirane_Durres do ta vjele “KONCESIONARI I ARDHSHEM” sipas modelit te mesiperm( PPP-partneritet publik privat).Ateher,perse te mos e kryej kete investim ky koncesionar duke vene ne qarkullim parate privatit,por ky investim behet me Buxhetin e Shtetit?A nuk ka objekte te tjere investimesh qe mund te behen me Buxhetin e Shtetit,ku koncesionarett nuk ka leverdi te investoje?Me konkretisht:Jane bere dhe po behen investime me buxhetin e shtetit dhe pas kesaj dalin koncesionaret qe do te vjelin parate e pageses per shfrytezimin e ketyre objekteve.Eshte thene se parate nuk i vjel dot shteti,prandaj ja jep koncesionarrit per t’i vjele(!).OK.Po mire,po per te hedhur para per investime te tilla shteti qenka i afte?…Te krijohet pershtypja se shteti investon per t’ua dhene objektet e gateshme koncensionareve(!)Une mendoj se ne te gjitha investimet ku “koncensionaret e ardhshem” mendojne se kane leverdi,shteti t’ua lere ketyre ,ndersa shteti me buxhetin e tij, te investoje ne ato raste ku koncensionaret nuk kane leverdi dhe vendi ka boll objekte qe presin te ndertohen me parate Buxhetit.

  Reply to this comment
 3. alphade September 11, 22:27

  Edmond, pyet Saliun tend se Ai ta shpjegon…!!! Bo..bo ..
  cfare rrace ndyre jane keta qe emrat i kane moderne por
  jane primitive,shpellare….te pakorigjueshem….!!! Cdo gje
  do ta vini ne pikepyetje,pa pyetur fillimisht se cdo behet
  me pjesen e mbetur te unazes se madhe,nga “Shkoza
  deri tek bukevardi i ri” ? “Unaza imagjinare” eshte vetem
  ne imagjinaten tende fanatike ….!!!

  Reply to this comment
  • Edmond September 13, 10:40

   Nga nicknami nje komentues ngjan si anAlfabet aspak kjo gje rastesi

   Ne nje sekuence ne tv duket Aranit Cela duke pyetur nje te pandehur, nje djale 20 vjecar, ushtar:
   – Cfar muzike te pelqen ty, pyet prokurori Aranit
   – muzika italiane, pergjigjet me zë te mekur djaloshi
   – Me Pushkatim !! i uleret me sa ka ne koke Araniti

   E tille ka qene diktatura ne Shqiperi qe i mohoi per gjysem shekulli gjithe popullit edhe te drejtat më elementare…. as edhe muzike nuk lejoheshin shqiptaret te degjonin, Shqiperia u kthye në as më pak dhe as me shume ne nje kamp perqendrimi dhe pergjegjesit kryesore per kete gje ishin diktatori dhe Byroja Politike.

   Eshte e vertete !! Shqiperia edhe sot tre dekada nga pluralizmi politik drejtohet de jure dhe de facto nga dy njerez te ulet nga dy pinjollet dhe sherbetoret e peshtire ta asaj Byroje Politike !

   Drejtohet nga edi rama dhe sali berisha, ose edvin berisha dhe sali rama njesoj jane, monstra me te kaluar sterre te kuqe deri ne vitin 90, sterre te zeze edhe pas vitit 90 !

   Njeri arkitekt i shkaterrimit te Shqiperise ne1997, simbol i injorances, arkitekt i shkaterrimit te Tiranes gjate tre mandateve si kryebashkiak, (pa folur më teper) kur merrte nga nje kat shperblim per cdo leje pallati qe leshonte ku i donte qejfi duke e kthyer kryeqytetin si ndertim pa leje, tamem si surrati i vet dhe i derrit berisha

   Dhe….edhe sot shqiptaret shkojne me miliona dhe i japin vote ketyre monstrave…njerit apo tjetrit, duke deshmuar veten tamem si anAlfabete funksionale, duke deshmuar banalitetin e prejardhjes se tyre, aspak rastesi per gjendjen ku ndodhet Shqiperia sot dhe ku po shkon….

   Reply to this comment
 4. Messerschmidt September 12, 08:02

  Ajo qe te bie ne sy tek gjasme gjithe keto investime gjigande ne infrastrukture eshte tendenca antishqiptare!

  Gjithca dhe gjithmone kunder kombit shqiptar! po pse more bushtra ne cfare toke jeni rritur dhe cfare ajri dhe dielle kene shijuar ate te gerrrrqve arrixhinj rracedhjere APO te jevgjitve serb?

  Reply to this comment
 5. Kiu September 12, 12:26

  Kete pune ka bere edhe Veliaj qe ka shtruar te gjitha rrugicat midis Yzberishtit dhe bllokut Cabej,me shtepi perdhese te palegalizuara vetem qe t’ia jape te gateshme privatit per pallate!
  Kuptohet se ketu ryshfeti eshte maksimal!

  Reply to this comment
 6. Like September 12, 13:00

  Edi Rama dhe Erion Veliaj bejne investime per imazhin e tyre mashtrues e jo atje ku ka me shume nevoje!
  Pse duhen harxhuar miliona euro per 2 km rruge te rrrgull te shtruar para pak vitesh dhe nuk shtron rruget e me gropa e balte te blloqeve te banimit me pallate 9-10 kate tek Astiri,Yzberishti etj?
  Kjo gje behet me qellimin e vetem qe te lustrohet cdo gje qe bie ne sy te turisteve dhe ambasadave sic bene me rrugen e Kasharit,qe para Yzberishtit,bllokut Cabej etj nuk ka nevoje te harxhohet asnje qindarke!
  Por atje eshte Top Channel-i qe i ben reklame bashkise,ndersa ne Yzberisht,nuk ka deputet qe pas zgjedhjeve se mandatin tone e ka marre kryetarja e PS Tirane qe ia fali ate Rama,prandaj nuk vjen kurre ketu!
  Kjo ndodh se ne nuk kemi opozite,se Basha ka hallin e kokes se vet se sa te popullit dhe nuk merret me hallet konkrete por me babalizmat!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*