Ringjallja e censurës

August 20, 2018 12:35

Ringjallja e censurës

 

Nga Xhevdet Shehu

Ndryshe nga vitet e tjera, kjo verë e nxehtë po ikte e pabujë, pa ndonjë thagmë politike nga ato që mbajnë të ngritur vëmendjen e opinionit me diskutime të gjata para filxhanit të kafes. Dhe, më e çuditshme, po ikte pa ndonjë sulm kundër shkrimtarit më në zë të letrave shqipe, Ismail Kadaresë, debatet, sulmet dhe “zbulimet” për të cilin gjallërohen gjithnjë në prag të stinës së Nobelit.

“Me sa duket, janë lodhur anti-Kadarenjtë”, tha dikush i dëshpëruar që mezi priste ofensivën e radhës kundër shkrimtarit të shquar.

Dhe ja, si rrufe në një qiell të kthjellët, kur politikanët dhe qeveritarët ishin përgjumur dhe thekeshin plazheve, pra më 15 gusht, kur termometri shënonte 38 gradë, plasi. U bë e ditur publikisht se prej vjeshtës së vitit të kaluar Partia Demokratike po punon për një kuadër të ri ligjor për dekomunistizimin e shoqërisë shqiptare. Një draft i është çuar për konsultim fondacionit gjerman Conrad Adenuer, i cili pasi ka dhënë një mendim nga pikëpamja historike, pritet të vlerësojë edhe anën juridike të projekt-ligjit.

Në prononcimin e nënkryetarit të grupit parlamentar të Partisë Demokratike në një TV, E. Alibeaj, për dekomunistizimin e shoqërisë shqiptare nga krijimtaria e kohës së diktaturës përmendet vetëm një emër, ai Ismail Kadaresë.

“Biem dakord që arti në një dozë të madhe në atë kohë; libra, filma apo edhe mjete të tjera të propagandës të kamufluara më elementë artistikë ishin një nga elementët kryesorë të cilët ndikuan në deformimin e formimit artistik apo edhe politik të shoqërisë komuniste në atë kohë. Madje unë besoj që është një nga mjetet më të rrezikshme të cilat deformuan dhe deformojnë edhe sot mënyrën se si do të duhet njerëzit të jenë të qartë për të drejtat e tyre, për lirinë”.

Ajo që kërkon të bëjë Partia Demokratike është vendosja e një shënimi tek çdo film apo libër për të shpjeguar diktaturën komuniste, pa përjashtuar asnjë film apo libër përfshi edhe ata që janë konsideruar si figurat më të rëndësishme të letërsisë sonë.

“Mjetet që do të duhet të përdorim siç është shoqëria e civilizuar sot, të mos e privojë individin për të marrë informacionin të cilin do, të cilin pëlqen, por duke i dhënë paralelisht në të njëjtën kohë informacionin tjetër atë real, atë të vërtetin, që në fund të fundit për çdo libër, qoftë edhe të Kadaresë, kur ta lexojë të mos dalë i mpirë në arsyetimin e vet për situatën apo për gjendjen që ka qenë por të shohë edhe faqet e tjera të librit të pashkruar të Kadaresë, ato të cilat diktatura nuk ia lejonte të shkruante.”

Ja pra kjo është nisma dhe thelbi i një projektligji që PD kërkon të miratohet në parlament.

***

Anti-Kadarenjtë bënë sikur fjetën, por nuk i kishte zënë kurrë gjumi. Lubonjat tashmë kanë veshur qyrkun e një force politike dhe janë bërë më të rafinuar e më këmbëngulës në përpjekjen e tyre. Qëndrimi dhe lufta e tyre tashmë po bëhet zyrtare, me bekimin edhe të një fondacioni të huaj me emër.

Vitin e kaluar pati një debat të nxehtë mbi një nismë për të ndaluar me ligj transmetimin e filmave artistikë të realizuar në kohën e diktaturës. Pas një sherrnaje që zgjati disa javë me mendime pro dhe kundër, duket sikur stuhia që i ngjante një uragani nga ata me emra të bukur femrash sikurse i quajnë në Shtetet e Bashkuara, u fashit. Thamë se çështja u mbyll, ndërsa në disa kanale televizive vazhduan të transmetonin filmat e ndaluar…

Por ja që nuk paska qenë kështu. Në heshtje, por këmbëngulshëm qenka punuar për ta çuar edhe më tej këtë nismë. Jo vetëm filmat e krijuar gjatë regjimit komunist duhet të vihen me “pullë të kuqe”, por edhe letërsia e gjithë arti i asaj kohe duhet të tregohet me gisht, duke i paralajmëruar shikuesit dhe lexuesit se kanë të bëjnë me diçka shumë të rrezikshme, me diçka që i ngjet kolerës dhe duhet qëndruar sa më larg prej saj.

***

Thënë troç, as më shumë e as më pak, kjo është një ringjallje e censurës së dikurshme. Një ringjallje e frikshme që synon një shpëlarje të truve të shqiptarëve në një kohë të re. Ne shqiptarët e kemi vuajtur censurën dhe e dimë se ç’do të thotë rikthimi i saj. Liria e fjalës qe një nga fitoret e mëdha që ne arritëm në atë dhjetorin tashmë të largët 1990. Por me sa duket jemi gëzuar para kohe.

Sepse, pas afro tri dekadash duket se po kërcënohemi nga ringjallja e censurës, të cilën thuajse e kishim harruar. Projektligji i propozuar dhe i konsultuar nga një fondacion i huaj këtë synon. Dhe këtë e bëjnë ata që pretendojnë se kanë sakrifikuar më shumë se të tjerët për fjalën e lirë.

Ismail Kadareja në këtë rast është thjesht një pretekst. Si përfaqësuesi më i shquar i atij brezi shkrimtarësh dhe artistësh që krijuan nën diktaturë, ai synohet të jetë viktima e parë. Po ra ai, bien lehtësisht edhe të tjerët, kanë menduar hartuesit e këtij projektligji.

Çfarë synohet konkretisht me këtë nismë të partisë më të madhe të opozitës?

Ta ndalojnë shkrimtarin? E pamundur. Ta fshijnë nga letërsia shqipe? E pa imagjinueshme. Atëherë duhen gjetur rrugë të tjera më të rafinuara e më afatgjata… Sepse Ismaili është një pemë e madhe dhe hijerëndë që jo vetëm në socializëm por edhe sot e kësaj dite po pengon lulëzimin e talenteve të reja dhe ata nuk po mundin të ngrenë krye. Ky është arsyetimi i kritikëve të tij të djeshëm dhe të sotëm, sado absurd të duket. Sepse nëse Ismaili bëri një “Gjeneral…” kur ishte vetëm 23-24 vjeç, këta gjatë gjithë jetës së tyre nuk po arrijnë të bëjnë një ushtar…!

Ismail Kadareja nuk e ka mohuar asnjëherë krijimtarinë e tij në çfarëdo kohe është krijuar ajo. Vepra e tij me dhjetëra vëllime e njohur dhe botuar për dekada me radhë brenda dhe jashtë vendit është një e tërë. Është një vepër artistike. Koha është një konvencion i pa rëndësishëm për shkrimtarin. Ai ka bërë letërsi të shquar edhe në atë kohë e në atë kohë. Ishe ai i pari dhe pas tij shumë të tjerë që i thyen kornizat e të ashtuquajturit realizëm socialist. Autori i ka ribotuar në kolanën e plotë të veprave të tij, ashtu sikurse janë shkruar në kohën që kanë parë për herë të parë dritën e botimit, në diktaturë apo edhe më pas. Madje të rinjtë e lindur pas vitit 1990 dhe të tjerët që do të vijnë pas tyre do të habiten kur të marrin vesh se “Gjenerali i ushtrisë së vdekur” “Kronikë në gur”, “Muzgu i perëndive të stepës”, “Kështjella” janë krijuar në kohën e diktaturës dhe kanë thyer kornizat e realizmit socialist. Si është e mundur?, do të thonë.

Ismail Kadareja bën një gjest të madhërishëm që i shpërfill kontestuesit e vegjël të tij dhe nuk harxhon asnjëminutë nga koha e tij e çmuar për t’u përballur me ta. Tek libri “Ftesë në studio” ai i ka sfiduar të gjithë njëherë e përgjithmonë këta qysh në vitin 1990 kur është shprehur se, pasi gjithë atyre veprave madhore të krijuara nga mendja e tij, i ngjante vetja si një 800-vjeçar. E si mund të merret seriozisht një 800-vjeçar me ata që vetëm belbëzojnë në jetën e tyre?

Dekomunistizimi si politikë dhe strategji

Nga përmbysja e regjimit totalitar e deri më sot është ndjekur një politikë konstante e etiketuar si “dekomunistizim” i shoqërisë demokratike shqiptare. Në emër të kësaj lufte u hodh baltë dhe u mohua lufta antifashiste nacionalçlirimtare, fitoret dhe veprat e ndërtuara gjatë viteve socialiste. U shkatërruan kombinatet, uzinat e fabrikat dhe u ushqye psikoza e braktisjes…

Në vitet e para, pra në gjysmën e parë të viteve 90 të shekullit të kaluar, kjo politikë edhe ngjiste, edhe besohej, më së shumti jashtë vendit se sa brenda. Por ndërkohë kanë rrjedhur shumë ujëra. Tani, 28 vite nga përmbysja e atij regjimi, t’ia veshësh dështimet, prapambetjen dhe mbrapshtitë e sotme regjimit të djeshëm tingëllon më shumë se absurde. Është një justifikim infantilësh që nuk ngjit më. Një justifikim i tillë është thjesht i pabesueshëm.

Sepse ne ishim dhe jemi dëshmitarë dhe bashkëkohës në të dy sistemet. Kur Sali Berisha i dikurshëm për çdo dështim e ngjarje të mbrapshtë që ndodhte në Shqipëri ia hidhte fajin ish-Sigurimit të Shtetit, misionarët perëndimorë (që nuk e kishin marrë ende vesh se me këtë gjuhë iu fliste një ish-komunist i thëkur i shndërruar brenda një dite në antikomunist) mallëngjeheshin e ia bënin “Pë-pë-pë, sa i rrezikshëm paska qenë regjimi komunist në Shqipëri dhe sa paskan vuajtur shqiptarët e gjorë!”

Po kur panë se brenda një kohe të shkurtër Berisha u shndërrua në një diktator dhe u shkaktoi gjëma të imagjinueshme shqiptarëve, alibia ra.

Gjithsesi, Berisha në atë kohë nuk pati kohë të merret edhe me dekomunistizimin e letërsisë e arteve. Ai dhe regjimi që instaloi ia arriti ta çojë në nivelin zero ekonominë shqiptare me pretekstin se gjithë ato vepra ishin krijuar në kohën e diktaturës. Edhe ushtria e administrata e shtetit. “Kryevepra” e tij ishin piramidat financiare të fajdeve që e çuan Shqipërinë në greminë.

Me sa duket kishte hesape të tjera për të larë. Mirëpo atë që nuk e bëri dot ai, po përpiqen ta bëjnë pinjollët e tij politikë.

Madje para pak vitesh, në një përvjetor ditëlindjeje, Sali Berisha i çoi tufën më të madhe Dritëro Agollit, pavarësisht se ai kishte qenë një shkrimtar komunist dhe kishte shkruar aq shumë kundër tij.

Mirëpo, ka disa fakte paradoksale që nuk e di nëse u ka shkuar në mendje trashëgimtarëve të SHQUP-it: Saliun e kanë kundër! Pse? Sepse e kini vënë re se sa herë jep intervista Sali Berisha, në sfond ka bibliotekën e zyrës, ku librat që bien më shumë në sy janë veprat e Ismail Kadaresë. A e ka marrë në konsideratë këtë fakt Alibeaj kur përmend në intervista emrin e Kadaresë për ta censuruar në projektligjin që po harton?

Një fakt tjetër. Përmendet emri i Kadaresë si themel apo si kulm për ta rrëzuar gjithë ngrehinën. Nuk përmendet Dritëro Agolli. Jam i sigurt se edhe Dritëroi është vënë në rreth të kuq për ta ndaluar. Dhe kanë të drejtë! Veprat më të shquara Dritëroi i shkroi në kohën e diktaturës! Përveç “Zylos…” mua do të më vijë keq se, pas miratimit të këtij projektligji (nëse do të miratohet) nuk do të kemi rastin të lexojmë vëllimin e Dritëroit me tregime “Zhurma e erërave të dikurshme”, vëllim që është ndaluar edhe në atë kohë e do të ndalohet edhe në këtë kohë.

Por nga ana e Alibeajt duket se ka edhe një inkoherencë me kryetarin e partisë së tij. Zoti Basha një vit e gjysmë më parë mori pjesë në ceremoninë mortore të Dritëroit dhe bëri vlerësime mjaft pozitive për shkrimtarin. Ta ketë harruar ai këtë fakt?

Shpëlarja e truve

Ky plan për censurimin e veprave të krijuara është i vjetër sa bota. Të gjitha diktaturat censurojnë. Naimi ynë i madh ishte censor zyrtar në perandorinë osmane. Hitleri arriti deri aty sa të digjte në turrën e druve librat, siç bënte kisha në mesjetë me heretikët. Në kohën e revolucionit kulturor-proletar kinez u ndaluan edhe kryevepra të letërsisë e muzikës klasike botërore. Edhe gjatë kohës së sundimit të Enverit janë ndaluar vepra dhe autorë, janë ndëshkuar e janë burgosur… Imponoheshin vepra propagandistike me përmbajtje të thellë politike dhe me vlera të ulëta artistike. Është i gjithë pranuar ky fakt. Por poikërisht në atë kohë janë bërë edhe kryevepra që do të shkëlqejnë si margaritarë të përjetshëm në kurorën e kulturës sonë kombëtare.

Mirëpo si ta quajmë këtë censurën e sotme? Ndërkohë që edhe pasi kanë kaluar rreth tridhjetë vjet nga rrëzimi i diktaturës komuniste dhe ne nuk e kemi shijuar ende demokracinë e vërtetë, nuk gjejmë ndonjë arsye të qenësishme për ta justifikuar atë. Mbase më shumë i shkon të themi se kjo i ngjet më shumë censurës naziskine. Sepse ata nuk e propozuan një ligj të ngjashëm për ndalimin e librave si “Lufta ime” të Adolf Hitlerit të botuar me bujë në Shqipërinë e para pak viteve dhe që përfaqëson manifestin e politikës dhe ideologjisë së tij naziste, raciste, antisemite, që ka prodhuar tragjedinë e madhe të quajtur Lufta e Dytë Botërore. Apo të letërsisë porno-politike që ka gëluar me shumicë dhe pa asnjë censurë gjatë këtyre viteve. Të jetë e rastësishme kjo?

Nëse miratohet ky ligj ne duhet të vemi e të pyesim zotin Alibeaj, Flamur Nokën apo Edi Palokën se cilët libra duhet të lexojmë e cilët jo. Që të edukohemi demokratikisht. Të krijojmë njeriun e ri demokrat.

Kjo thënë troç është një shpëlarje e re trush. Është dhe do të jetë një çoroditje e pashembullt. Një ngjarje apokaliptike në kulturën kombëtare që mund të na kthejë një shekull pas. Nëse dikur e quajtëm një marrëzi krijimin e njeriut të ri socialist, një ide e tillë për të vënë në mengene mendjet e njerëzve në një shoqëri të hapur dhe të pretenduar si demokratike, është po aq e rrezikshme, në mos më e keqe. Mirëpo duhet të pranojmë një fakt: ata që e propozojnë një projekt apo ligj të tillë, pretendojnë se kanë vuajtur më shumë nga diktatura komuniste. Është e habitshme se si ata pretendojnë dhe përpiqen të vënë në funksionim një mekanizëm të ndryshkur të një kohe të perënduar. Por, duke njohur vetëm një model, aq shumë janë robëruar prej diktaturës, saqë kërkojnë ta ringjallin atë. Nëse do të pranojmë se ata janë viktima të diktaturës, duhet të pranojmë edhe faktin tjetër se këto viktima janë të dashuruar me xhelatin dhe nuk shqiten dot prej stilit dhe metodave të tij demoniake. Ata po përpiqen të imitojnë një model të perënduar. Atëherë duhet të pranojmë se këta jo vetëm nuk janë demokratë, por janë neodiktatorë të rinj që duan të na risjellin diktaturën. Dekomunistizimi i kulturës dhe arteve prej tyre është thjesht një pretekst, për të mbuluar thelbin e diktaturës që ruajnë dhe ushqejnë brenda vetes. 1997-a, shtatori i 98-s, 21 janari 2011-s etj… janë disa ngjarje që tregojnë thelbin e vërtetë të sjelljes politike të tyre.

***

Pavarësisht anatemimeve dhe etiketimeve, një fakt është i pamohueshëm në ato vite të zymta të diktaturës janë krijuar veprat më të mira të letërsisë sonë, të kinematografisë, të teatrit dhe të arteve figurative. Në ato vite shkëlqyen dhe bënë epokë me krijimtarinë e tyre Ismail Kadareja e Dritëro Agolli, Fatos Arapi e Jakov Xoxa, Mitrush Kuteli e Petro Marko… Hiq këta nga letërsia, sipas logjikës së Partisë Demokratike, e çfarë mbetet? Më gjeni ju lutem një roman, një vëllim me poezi apo me tregime, një film etj, të krahasueshëm me  “Kronikë në gur” apo “Pallati i ëndrrave”, “Gjenerali i ushtrisë së vdekur” apo “Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo”!

Ah, po mbetet vëllimi me poezi “Vrima” para disa kohësh, që iu dha një çmim zyrtar nga Ministria e Kulturës dhe u trumbetua si një kryevepër dhe model i letërsisë shqipe pas vitit 1990! Madje në ceremoninë e dorëzimit të çmimit zyrtar morën pjesë Kryeministri i vendit dhe Ministrja e Kulturës! Atëherë si të mos çoroditet lexuesi i shkretë? Disa hoqën nga buka e gojës ca lekë për të blerë nga një kopje të “Vrimës”. As Dritëroi dhe as Ismaili nuk kanë bërë ndonjë “kryevepër” të këtij lloji. Pse? Sepse i shkruan veprat e tyre nën diktaturë dhe nuk e kishin atë liri të pakufizuar sikurse e kemi sot. Prandaj dhe duhen ndaluar veprat e kohës së komunizmit, që të shkëlqejnë veprat e sotme të llojit të “Vrimës”, të natyrës pornografike, të një shijeje tjetër, të një fryme tjetër që tingëllon si bashkëkohore…

Duhen rrëzuar Kadareja, Agolli dhe të tjerë që të dalin në krye këta të ashtuquajtur shkrimtarë dhe artistë të kohës së demokracisë që po u ikën koha dhe po u shterren fuqitë pa lënë ndonjë gjurmë të dukshme duke u zhytur në harresëpër së gjalli.

Gjatë një interviste që i kam marrë akademikut Rexhep Qosja vitin e kaluar lidhur me kërkesën për ndalimin e filmave të viteve të socializmit, shkroi: “Paragjykimet e ndryshme, leverditë e ndryshme, mosdurimet e ndryshme na bëjnë sot të harrojmë se në atë kohë kur janë krijuar filmat që disa censorë kërkojnë të ndalohen e të censurohen janë krijuar edhe filma me vlerë artistike edhe filma të dobët, janë krijuar vepra letrare me vlerë artistike dhe me vlera modeste, a pa farë vlere, janë krijuar vepra shkencore me rëndësi të madhe shkencore dhe pa vlera shkencore. Në atë kohë, në kushte të diktaturës, disa nga krijuesit e kanë pasur shumë vështirë, kanë vuajtur dhe janë rrezikuar. Por, kanë krijuar dhe ne duhet të kemi nderim për ta e për krijimtarinë e tyre.”

***

E pra, le të pranojmë për një çast se ky projektligj i opozitës do të miratohet në Parlament. Le të përfytyrojmë pasojat. Hiqi anën më të ndritshme kulturës sonë dhe çfarë do të ngelet? Do të ngelet ana më e zbehtë. Është njëlloj si të fikësh dritën dhe të përpiqesh të ndriçohesh nga drita e hënës… E me që përmendëm dritën, na u kujtuan hidrocentralet. Ato, të gjitha pa përjashtim, u ndërtuan në kohën e diktaturës. Pra, ato janë hidrocentrale komuniste. A duhen dekomunistizuar edhe ata? Pa dyshim! Por si t’ia bëjmë se kanë kaluar tridhjetë vjet dhe ne nuk i kemi shtuar vendit asnjë vepër të tillë të ngjashme, që të na bënte një dritë më të fuqishme. Atëherë, ata që me një kokëfortësi shembullore vijojnë punën për dekomunistizimin, nuk u ngelet gjë tjetër veçse të fikin dritat dhe të ndërpresin energjinë elektrike. Pra t’u kthehen pishës, kandilëve dhe furnelave me vajguri, sikurse na i kujtoi para pak ditësh një akademik.

Unë për vete nuk do ta fik dritën dhe do të vazhdoj të lexoj edhe librat që do të ndalohen me ligjin e propozuar nga Partia Demokratike. Me këtë rast do t’i rikthehem edhe njëherë Arturo Ui-së të Bertolt Brehtit për të freskuar kujtesën për figurën e një përbindshi dhe të ngjashmëve me të…

Mendoj se nuk do të jem i vetmuar në këtë qëndrim.

August 20, 2018 12:35
Komento

37 Komente

 1. Rilindja e censurës August 20, 11:07

  Thënë troç, as më shumë e as më pak, kjo është një ringjallje e censurës së dikurshme….

  DITA pshm. ka tashme plot 2 ORË TË MIRA qe nuk ka publikuar as edhe nje koment te vetem.

  Reply to this comment
 2. Euro Maloku August 20, 11:14

  Po e drejta e autorit?
  Kush ka te drejte te ndryshoi tekstet e librave …
  Per shqetesimin e dhimokrateve mjafton data e botimit te librit si parashikohet.
  me gjithate keni materjal te bollshem per te kaluar vjeshten…vjen dimri piqni geshtenja e mos e cani trapin per skiptarte..!

  Reply to this comment
 3. partia ime August 20, 11:40

  “Ate qe dot s’ma jepte kush,
  Partia ime, ti ma dhe…!”

  He mo, xhevdet, a nuk duhet nje pulle e kuqe per kete?!

  Reply to this comment
  • everest August 20, 12:46

   Te dhjefsha partine vtende!
   Po jemi ne demokraci e jo ne diktature qe te ndalohen njerezit se cfare te lexojne e shohin!
   Sipas tyre e paska patur te drejte Enveri qe censuronte filmat dhe letersine kapitaliste!
   Ja pra se kjo del qe nuk qenka demokraci liberale,por e kunderta e socializmit,qe eshte FASHIZMI!
   Pse keni kaq frike nga letersia socialiste?
   Pse akoma pas 28 vjetesh nuk keni krijuar asnje gje me te mire se ne kohen e socializmit ne te gjitha fushat?
   Mundeni socializmin me kulture,arsim,shkence,prodhim,mireqenie,arsim,shendetesi etj,qe njerezit te mos te ikin nga vendi,por te vijne te huajt refugjate ketu!
   E beni dot kete?
   Nje mut e beni!

   Reply to this comment
 4. Vezhguesi August 20, 11:47

  Xhevdet,

  Mos harro se edhe Ismaili u bashkua me zerat per bllokimin e filmave te prodhuar gjate periudhes se socializmit.

  Reply to this comment
 5. Dino August 20, 12:09

  Se pari duhet te biem dakort ne nje pike : Ka patur diktature komuniste ne Shqiperi?
  Ne se po, atehere duhen censuruar filmat e librat e saj si deformuese te realitetit. Ne se jo atehere duhet te vazhdohet qe filmat kryesisht por dhe librat e te kohes saj te ster-shfaqen duke krijuar iluzionin e nje jete te lumtur, pa triska e tallona, me kenaqesi ne punen ne miniere etj dhe kryesorja, te hiqet fjala “epoka e diktatures komuniste” (kjo do na bente qesharake ne Europe por se paku nuk do ishim hipokrite)
  Ose demokraci ose diktature. Ti perziesh bashke eshte shume me keq se sejcila prej tyre. Nuk legjitimohet diktatura duke u perzier me demokraci, perkundrazi eshte demokracia qe diskretitohet. Askund nuk ngjet qe epoka e diktaturave te evidentohet ne demokraci pa censure e shenime shtese, ndryshe do kishin gjithkund tranzicion pa fund si ketu. Qe do zgjase aq sa diktatura komuniste te bashkjetoje me demokracine, per kete mjafton te shohesh parlamentin. Ligjvenes qe kane qene Prokuror persekutor komuniste, ministra qe kane qene Hetues te diktatures. K/ministra prej dhjetorit te para 28 vitesh.Eshte kjo situate qe zgjat tranzicionin, nuk merr fund ky tranzicion pa ndare diktaturen nga demokracia se pari ne individet politike qe i perkasin dy epokave e qe jane shkaku kryesor i mbajtjes se kesaj situate absurde si askund ne vendet tjera ish-komuniste qe tipa te tille i kane larguar perfundimisht qe ne nisje te demokracise.

  Reply to this comment
 6. mirel August 20, 13:43

  Cdo lavir qe mundohet ti vere pulle te kuqe veprave te komunizmit duhet te kete parasysh se me shume do vleresohen.
  Xhelozia dhe smira e semure ppse nuk arriten dot ne nivelin e artit te Kadarese e Driteroit ju nxjerr me teper ne pah mangesine mendore dhe mungesen e talentit.
  Kjo eshte fuqimisht ajo qe nuk perballojne dot keto kerma nga socializmi.
  Forca e talentit..fuqia e artit, shkences dhe sporteve. Krijuan nivele te tilla ae krahasohej cdo gje me boten
  Plerat qe duan te vene pulle te kuqe sot nuk jane gje tjeter vecse deshtaket dhe punekotet. .me kujtohet nje i tille. Sot eshte kryeminister.
  I vini anes 100 here veprave te Socializmit.
  100 there te lindni dhe Kadarene e socializmit nuk e arrini dot. As ai vete nuk e arrin dot. Sepse socializmi ishte shperthim shpirteror.
  PDja ishte gjirizi i socializmit.
  Nje produkti te tille duhet ti vesh pulle te kuqe.

  Reply to this comment
 7. Lili August 20, 13:52

  Pfff cfare artikel?!..
  Fillon me Kadarene,qe vete ka kerkuar qe filmat e regjimit te censurohen sot, edhe mbaron me hydrocentralet…
  Sa per kadarene,i ndalur a jo,me pule te kuqe a jo,debati do te vazhdoje sa te jemi gjalle e sa ju te mendoni se jeni ende ne lufte me ´armiqté tek te cilet kadareja i juaj gjeti perkrahje..deri sa te gjithe e pame se cfare njeri ishte e sa ishte ne gjendje me shit idealin e tij per nje perfitim…heqi dore nga shtetesia shqiptare edhe u be franceze po pa heq dore nga te mirat qe shteti shqiptar i jep si rahatine e vajzave,apo perdorimi i ambasades tone si korier kur ka nevoje me derguar ne kurriz te taxpagueseve shqiptare sendet e tij e librat e tij ne Shqiperi me valixhe diplomatike…
  Dritero dikur ne svicer pat thene ´une jam komunist,ndoshta do e pesoj _ ishin koherat e pasigurta halla per ish komunistet_ po bashkpunetor i ministrise se mbrendshme si ai nuk kam qene e keq njerit nuk i kam bere me plot dije..
  Nuk eshte problem ky edhe pse po mundohen disa prape me fituar poena me ringjalljen e luftes me armiqte…se vetem duke i pru shqiptaret prape ne kete sjell binare shpresojne me fituar prape. I bje sikur shtrengoni radhet ,shoke kjo nismje qe po shohim.
  Me apo pa pule shqiptaret e dine se ne cfare kohe jane prodhuar edhe mundet edhe pa p7len e juaj me gjykuar veprat e asaj kohe. Ka perenduar koha kur Njishi edhe aparati i propagandes ka vendos me iu dhane truve te shqiptareve..
  Shperllarje truri eshte e kunderta kur mundoheni mos me besuar se shqiptaret mendojne vete edhe kane mundesi krahasime nje qind mije here ma shume se dje,edhe do qeshim shume me titullit nena parti apo idiotsira te tilla qe tregojne aq shume se trushperllare keni qene.

  Reply to this comment
 8. pitu August 20, 14:02

  edhe po ta botojne ashtu sic e shkrujti per here te pare ismail kadarese libri i tij ngelet liber i realizmit socialist me korigjimet qe i jane sugjeruar nuancat ka ndruar por ne thelb i sherbeu atij sistemi ne te gjitha te keqiat qe kishte ishte sahan lepires meqenese i shkruante si deshen te tjeret

  Reply to this comment
 9. bureto August 20, 14:11

  Degjova ne TV deklarimin e Alibejt dhe nuk mund te gjykoja heperhe asgje rreth ceshtjes, sepse ishte i thate dhe per me teper nuk kemi idene fare se cila eshte permbajtja e atij projekt ligji, qe qenka konsultuar e vazhdon te konsultohet ende ne fondacioni i shquar gjerman Conrad Adenauer.
  Tani lexova shkrimin e Xhevdetit dhe u qartesova disi edhe per thelbin e p/ligjit ne hartim e siper. Njekohesisht kuptova se Xhevdeti na qenka shume shume i shqetesuar, jo per ate qe realisht kerkohet te arrihet, por per faktin 9ne fakt ankthin) se jemi perpara nje “censure” dhe “tru shplarje” te re.?!… Po le te lexojme edhe nje here ato qe thuhen per kete projekt ligj, sic na i citon edhe nje here Xhevdeti:
  “Biem dakord qe arti ne nje doze te madhe ne ate kohe, libra, filma apo dhe mjete te tjera te propogandes te kamufluar me elemente artistike ishin nje nga elementet kryesore te cilet ndikuan ne deformimin e formimit artistik apo dhe politik twe shoqerise komuniste ne ate kohe…”. Dhe me tej: “…Mjete qe do te duhet te perdorim, siç eshte shoqeria e civilizuar sot, te mos e privojme individin te marre informacion te cilin do, te cilin pelqen, por duke i dhene paralelisht ne te njejten kohe informacion tjeter real, ate te vertetin, qe ne fund te fundit per çdo liber, qofte edhe te Kadarese, kur te lexoje te mos dale i mpire ne arsyetimin e vet per situaten apo gjendjen qe ka qene, por te shohe edhe faqet e tjera te librit te pashkruar te Kadarese, ato te cilat diktatura nuk ia lejonte te shkruante…”. vertet nuk e gjej, te pakten nga sa eshte cituar, se ku eshte ‘censura’, ku eshte ‘trushplarja e re’.
  Thene troc kjo eshte ngjallje e censures se dikurshme, shkruan Xhevdeti dhe po ky e tregon ate qe e shqeteson; “Thame se u mbyll kjo çeshtje!…Dhe vazhdon:
  …Gjithsesi, Berisha ne ate kohe, nuk u mor edhe me dekomunistizimin e letersise e arteve. Ai dhe regjimi qe instaloi (sikur ate regjim e instaloi ai, ose vetem ai?!) ia arriti te coje ne zero ekonomine shqiptare me preteksin se gjithe ato vepra ishin krijuar ne kohen e diktatures…” Dhe keshtu Xhevdeti kalon nga nje dege ne tjetren pa i qendruar thelbit: Duhej apo s’duhej bere dekomunistizimi?. Dhe nese sic thuhet: “me vone se kurre!”, pra duhet, ku eshte problemi qe ky proces po iniciohet sot? Jo Xhevdet se edhe ti e di, ekonomia shqiptare u shbe sepse ishte antieficente, se ate së pari e filloi profesori juaj i ekonomise me ‘Teorine zero’ dhe ‘Cekun e bardhe’ etj. Nga na erdhi ai nga Hena? Po kush e futi ate ne lojen politike qe do te vijonte; une ti, ne? ku jane pronat e pronareve te ligjshem dhe kush i mori ato? Shkruaj ndonje dite edhe per keto i dashur boll me ‘heronjte’ e Mallakastres tende.
  Pra le te rrime me mire tek ceshtja e shtruar dhe mos te kalojme dege me dege, vetem sa te perziejme ujrat dhe te nxisim debate te kota. Ekonomia ishte e shkateruar, ato qe mbeten i moren kapitalistet e rinj qe dolen nga ish-byroja politike e Rinise Komuniste, qe ishte parashikuar per te qene udheheqja e ardhme e socializmit fitimtar. S’qene te zote atehere, por kush thote se s’jane dhe ne kapitalizem. Keta jane Kokedhimat, Bregasit, Ferrat etj, se lista eshte shume e gjate. Pra t’ia leme “Katovicen”, profesorit te socialisteve Servet Pellumbi, se ai eshte me i besueshem por edhe me i mire informuar.
  ne nentitullin “shpelarje e truve” Xhevdeti shkruan se cdomte thote censure dhe jep shembuj ne etapa te ndryshme te historise dhe nga koha e Hoxhes. dakord po cilat nga ato ka gjasa te zene vend tek ne nga sot, nese p/ligji behet ligj? “Je i marre a shtihesh”- do thoshte shkodrani. Dhe vazhdon me tej, per kohen e tij Xhevdeti “…”se ne ate kohe jane bere dhe kryevepra…”. Po mor shok jane bere dhe kush ka diskutuar per to, bile i kemi lexuar e shijuar me kenaqesi. Pse luan rolin e trushplaresit edhe sot. Se kush flet per ‘censurimin e tyre” dhe me keq e etiketon nismen ende pa u bere ligj si censure “naziskine”. Miqesisht te them me ngadale. jemi ne te tjera kohra dhe me vjet drite larg asaj kohe te zeze. ju more shok ju shqeteson fakti se nuk doni te thuhen te vertetat, se rinia duhet te vazhdoje te nanuriset akoma me veprat e mirefillta te socrealizmit dhe ato as mos ta mendoje njeri se mund t’ua cjerre masken, per rolin qe kane pasur. Aty do te jene kushdo t’i lexoje, e t’i shikoje, e jo me te censurohen, por dhe te tjeret kane te drejten te sqarohen per ate kohe dhe pse shume talente u vene ne sherbim te diktatures duke mos qene te lire te shpalosnin ate qe donin , artin e tyre te vertete. A nuk ju shqeteson kjo. edhe pse kane kaluar afro 30 vjet. Dhe ve kujen: …”Kjo e thene troc eshte nje shplarje e re trush…; Nje ngjarje apoliptike ne kulturen kombetare…!?” Dhe ne fund jep edhe ilustrimin qesharak. Djallezisht i referohet “Vrimes” dhe se pikerisht kjo do te na shpelaje trurin!! sepse nuk mund te krahasohet me kryeveprat e Kadarese apo Dritero Agollit. Cili eshte ai idiot qe i kas hkuar ne mendje dhe kjo lajthitje. Por duhet sepse keshtu trushplarja e Xhevdetit do te mund te kete ende efekt. Jo or Xhevdet veprat e kryevepra kur jane artistike dhe jo ideologjike, s’ka burre, ligj e kohe qe i censuron. Ati i kemi dhe do t’i kemi neper bibliotekat tona dhe per to, meqe do te censurohen, nuk kemi frike se dikush do te na bastisi shtepine (te spiunuar) dhe do te na coje ne burg, do te na i djege ato. Po mire keta (jo vetem) edhe pse shume te talentuar e te medhenj a nuk kane shkruar poezi te ndjera e gjithe pathos per Leninin, Stalinin Enverin, per komunizmin global e socializmin fitimtar etj si keto- dhe a kane sherbyer keto, pikerisht se shkruheshin nga keta talente, ngjisnin me shume, ben efekt maksimal ne shpelarjen e trurit. Kur e thote Ai, me siguri qe keshtu eshte…!-do te ishte refreni. E pra keto lloj veprash duhen spjeguar. Epo sot me qe ka dhe :”Vrima’ u jepen dhe cmime do te vejme kujen se kjo do te thote se do rrezohet te tjeret! Dhe ve vertet kujen: Ringjallja e censures se dikurshme, nje ringjallje e frikshme qe synon nje shpelarje te rtuve te shqiptareve ne nje kohe te re…!” “Liria e fjales qe nje nga fitoret e medha qe ne arritem ne ate dhjetorin tashme te larget te 1990. Por mesa duket jemi gezuar para kohe…”-e mbyll Xhevdeti, edhe hallin pse ka shkruar kete apologji te se shkuares. Them apologji, se sivellezerit e Xhevdetit Po ju nuk e kani hallin tek individet qe permenden.jeni ju skota juaj qe s’keni lene gje pa thene per Kadarene kur ai u thote se diktatura shqiptare ishte e pashembullte dhe diktatori, komandanti legjentar, diktatori me i pashpirt. Mos u shqetesoni per te se a ishte aq i shquar e aq i mencur sa t’i dale zot vetes. Jo! Ju tmerroheni nese vihet sado pak ne dyshim apo pikpyetje, pikerisht e kaluara juaj diktatoriale, krimet dhe cdo gje tjeter negative, pasojat e te cilave reflektohen deri sot. Ky eshte dhe shqetesimi me i madh i shoqerise shqiptare.
  Megjitheate te presim p/ligjin e perfunduar dhe debatin qe do te hapet me siguri rreth tij, kur te shtrohet per miratim ne Kuvend.

  Reply to this comment
 10. Vezhguesi August 20, 14:14

  Po ismaili it, ore Vasiliq, nga e ka emrin?

  Si i thoni you orthodoksianet, Ismailit ne greqisht?Ah, Harrova nuk keni version te tille.
  Sipas urrejtjes tende per njerez me ermra muslimane, duhet te urresh edhe Ismail Kadarene.

  Sa per intellektin e Bedri Islami dhe Xhevdet Shehut, ti je nje vemje greke e mbushur me urrejtje ne krahasim me te Intellektin qe keta dy gazetare shfaqin ne artikujt e tyre.

  Reply to this comment
 11. Pellazgos August 20, 15:35

  Ne qofte se Osmanet erdhen me spathi (shpate) sipas historise se Shqiperise,atehere a kane lidhje Xhamite apo Feja Myslimane e “Allahut” me kete pushtim?
  Edhe keta “Dhimokrate” te luftes se kllasave qe na komandojne jane njesoj si ata qe vrane,prene,internuan,burgosen me fise te tera dhe si rrjedhim zoti Xhevdet do shkaterroheshin ato fabrika,uzina,vepra te popullit per aresyet qe thame me larte.
  Ketu nuk ka dicka qe nuk shkon,se kur uren e nderton mbi minat eksplozive me sahat,keto do shperthejne.
  Prandaj,perpara se te varni,te persekutoni,te vrisni dhe te internoni,mesoni pak histori se cbehet kur mbaron koha e atyre qe i prodhojne keto armiqesi.
  Zoti Vezhguesi,sa per dijeni Vasili i Perandorise Greke te Bizantit 1100 vjecare u be Hamza,apo Sulejmane dhe per kete kini faj ju qe nik kini as kurrizmas dinjitet,as nder,as gjak.
  Pyetja eshte se a do “beheni” ndonje here Njerez ju injorantet.

  Reply to this comment
 12. Dinua August 20, 15:57

  Xhevdet jam nje mik tendi dhe i mallakastrioteve.Te kam vleresuar e lexuar me kujdes.Po mire mo bure Pd Berisha etj po shkojne drejt burgut.Edhe gjysempatrioti ten.Alibaja aty e ka perfundimin.Ai ka hartuar ligje antishqiptare.se bashku me Viktor.Gumin.Argita Berishen dhe ate agane e shkurter te korces qe i kane sjelle deme konkrete si Gerdeci Vjedhja e hodrocentraleve pronave etj.Per keyo mesiguri do grumbullohet ne ekipin e Beridhes dhe.Shkelzenin.Keshtu mos ja vere re se.flet percart.Ska si ndodhe ndryshe nue pinjoll nga nje.fis llumrash qe si binjak me fisin e.Isa Toskes kane kryer krimet me te renda dhe bashkepunimin me te mafh me Nazistet.Per keyo shkruaj ti se edhe viktimat e.ketyre krimeve perfshi dhe patriotet e tu i kane haruar.

  Reply to this comment
 13. Dinua August 20, 15:59

  Xhevdet mos i bej merak se.Kadarene nuk e censurojne se hane.ne nje canak.Pastaj veprat aktuale te Kadarese nuk i lexon njeri me teper se.dy faqet e para.

  Reply to this comment
 14. ...kush e ktheu enverin ne legjende ? August 20, 16:24

  I nderuar Xhevdet !
  .
  Ti perpiqesh te mbrosh Kadarene per rromanet dhe heronjte e tij..qe fatkeqesisht eshte IK-u qe ka qene i pari qe ka pshurrur lavdine e tij…ka vrare heronjte vet.
  .
  Marrim nje nga veprat me te medha te Kadarese…E kam degjuar me veshet e mij qe ka patur si qellim te tregonte izolimin e vendit…kur ne fakt ai liber eshte qendresen e kombit si ne kohen e gjergj kastriotit apshtu dhe te Enver Hoxhes.
  .
  Ne fakt doktrina e dekomunistifikimit e ka nje baba dhe nje njerk…William Edwin Rajerson (W.E.R) dhe Elez H.Biberaj.
  Ishte W.E.R qe deklaroi se i kerkova Ramiz Alise ne 1991 te bente dekomunistifikimin ashtu si bene gjermanet pas 1945 me denazistifikimin..Pra te barazohet nazismi me kohen e Enver Hoxhes eshte nje doktrine kriminale dhe do vije koha qe historia do ta gjykoje.
  .
  Edhe vete Kadarese nuk i ka ndenjur ‘BYTHA REHAT”..ne qershor 1991 ne nje ndegjese ne KONGRESIN AMERIKAN shohim KADARENE ne mes tre tropojaneve Elez Biberaj-Azem Hajdari-Sali Berisha…dhe cfare ka thene kadareja atje ja ka kaluar dhe vete vajzes Stalinit ..Svjetllanes kur e ftuan ne Amerike per te dhjere te atin por u dhje vete si maloja yne

  Por e keqja me e madhe eshte pas 1992-it ku ne vend te nje pajtimi te madh kombetar ( njelloj si Mandela ne afriken e jugut ne 1991) u krye nje hakmarrje primitive edhe pse Ramiz Alia e dorzoi pushtetin duke besuar te demokracia por doli demokrra zi
  .
  Pse historia do ti dënoje në jetë të jetëve bashkpunimin e klerit katolik me fashizmin edhe pse ka një reabilitim criminal dhe të përkohshem sot ?
  ..
  JU LUTEM LEXONI KETO RRJESHTA….OK E HODHEN DHE E PSHURREN ATE FARE KOMUNIZMI..POR TE REABILITOHEN KETO MONSTRA TE FASHIZMIT CON UJE NE MULLIRIN E ENVER HOXHES SOT

  __________________________________

  Më 7 prill, ndërsa radio Italia njoftoi zbarkimin e njëkohshëm të trupave Italiane në katër portet e Shqipërisë, krerët katolik në Shkodër dërguan përfaqësuesit e tyre, pater Anton Harapin dhe dom Mikel Koliqin, në bisedime me krerët e Shkodrës, ku vendosën që trupave Italiane të mos u rezistohej, pse, simbas kle¬rit katolik, “ishte pregatitur terreni me kohë për këtë punë”. U zgjodh nje përfaqësi, me patër Anton Harapin në krye, e cila ju paraqit komandës së ush¬trisë të qytetit të Shkodrës..me lule
  .
  Për pritjen madhështore që ju rezervua Jakomonit në Shkodër, patër çiprian Nika menjëherë informoi Vatikanin; ndërsa Meloni, zëvendësii Jakomonit,i dha patres në fjalë, çmimin më të lartë për atë qe bëri kleri, në lidhje me pritjen e “Mëkëmbësit Mbretëror” Fashizmi, për t’i dhënë njërit nga shërbyesit më të devotshëm të tij kënaqësi për shërbimet e bëra, Pater Gjergj Fishtës, ideologut dhe njerit nga udhëheqësit kryesorë të reaksionit klerikal,i akordoi atij titullin “Akademikiitalisë” titull të cilin ai u mundua ta justifikoj ndaj padronit të tij, me përpjekje e punë të madhe në favor të pushtuesit fashist.

  Me rastin e dyzetvjetorit të mbretërisë Vitorio Emanuelit i II, Fishta nuk mungoi t’i dërgojë telegrafisht urimet e tij të përzemërta, si shërbëtor besniki fashizmit, mbretit “xhuç maxhuçi”, siç e quante me urrejtje populli ynë.
  .
  Përveç Fishtës, Italia fashiste aktivizoi në shërbim të saj edhe klerikë të tjerë; ajo nuki mungoi të përdorë për qëllimet e veta politike dhe propagandistike edhe agjentë të vjetër të saj, që, siç mendonte ajo, ishin meinfluencë e kredi në popull. Të tillë ishin pater Bernardin Palaj, pater Pal Dodaj, patër Rrok Gurashi, etj. Ernest Koliqi, ministëri arësimit dhe propagandistiitalisë, ishte një nga fashistët më të .flakët.

  Ky prijës dhe përfaqësuesi klerit katolik shqiptarë, siç e çmonin ata, u përkrah, në mënyrë të fuqishme, nga kleri, për të realizuar me sukses misionet e ngarkuara nga pushtuesi.
  .
  Papa Piu XII,i alarmuar nga përparimet e mëdha të Lëvizjes nacionalçlirimtare në Shqipëri, në arqipeshkvinë e Shkodrës, nën kryesinë e monsinjor Gaspër Thaçit dhe të të plotfuqishmit të papës në Shqipëri, Leon Negrisit, u bë mbledhja e komitetit qendror të organizatës Demokristiane.

  .
  Mbledhja diskutonte situatën dhe përcaktoi detyrat, që dilnin në të ardhmen, zgjodhi komitetin e ri qendror, me më shumë naëtarë të rinj, me kryetar Gaspër Thaçin e n/kryetar patër Anton Harapin. Mbledhja aprovoi edhe programin e saj, të paraqitur nga patër Anton Harapi,i cili parashikonte forcimin e luftës kundër Lëvizjes nacionalçlirimtare .

  Për arritjen e këtij qëllimi u vu detyra të bashkëpunohej ngushtë me organet antikomuniste, të forcohej puna e demokristianes me organizatat fetare katolike për t’I përgatitur më mirë dhe për t’I hedhur në luftë kundër partizaneve

  _________________________________
  .
  Sot po ndodh ajo qe ka thene dikur Kadareja I Madh I para 1990 ( jo ismail pizevengu I pas 1991)

  “”Që të përmbysin ty Shqipëri
  .duhet të ngrenë nga balta
  .dhe të rivrasin të rënët “
  .
  Dhe cuditërisht ishte Kadareja me Driteroin e ndjere qe pas ardhjes se demon-kracise ishin te paret qe vrane heronjte e librave te tyre..prandaj hapen bythesh sot kriminelat e kombit me Berishen ne krye qe bota perendimore po tregon nje tolerim kriminal duke na i bere Enver Hoxhen profet me permasa boterore jo per merite te tij por per kete menxyre kombetare qe per te mbuluar faktin se Shqiperia eshte vrare si shtet..merren me kete terrorizem dhe genocid antikomunist kanibalesk

  Reply to this comment
  • Ajo s'ishte Firme... August 21, 09:48

   Po pra,
   te te permbysin Ty (IK)
   duhet te (ri)ngrenë
   dhe te (ri+ri)vrasin te Renet!!!

   Po Xhevde Shehu, si duket e ka inatin me Memen (Elezin) jo Shehun…Se ai eshte bere kapitalist!

   Pritet reagimi i Kadarese?!
   Po ce o, budalle eshte Ik-ja
   te pranoj ri-botimin e poemave me shqiponja dhe Tri Romat dhe Ajo s’ishte Firme…ishte vetetime.. ?!
   Ai i vetecensuroi ato, para se pd e bodrumit te Moi Pashkos te gjente nge te merrej me Letsrsine dhe Artet!

   Pa dashje, e ke provokacja, Xhevdet! Prite kur te keshoje ai ndonje Vetetime te Fundit ashtu pleqrishte, te mos e marresh veten me…

   Reply to this comment
 15. arber iliri August 20, 17:25

  Hahaha, Alibeaj permend Kadarene, hahaha, miut I duket vetja elefant, hahaha, o Alibeaj lexoji daullet e shiut se je jenicer dhe aty ka nje pershkrim jashte realizmit socialist per jeniceret.hahahaha, kunder Rambujese, kunder Kosoves, kunder progresit te Shqiperise, pro marijuanes se Lazaratit, pro vrasjes ne boulevard, pro Zenit si shkues per Gerdecin, cfare doni me per lesh demokratet qejane vetem hajdute e tradhetare.Drejtesia duhet te fuse ne burg nje pjese te mire te ketyre kriminelave se ata kane kryer krime.hahaha cerdhja e fundit komuniste ne shqiperi eshte pikmerisht PD-Shqupi.

  Reply to this comment
 16. kush e terboi intelektualeshin e esat pashtradhetarit ? August 20, 18:26

  Pse eshte terbuar NASTRADINI aias Intelekoqja ?
  .
  Qe kur doli i nderuari DioGuardi kunder murtajes neonaziste qe eshte gjallur kohet e fundit ky nastradin k a kaluar ne konvulsione.
  .
  Sido qe te shkojne punet Familja e Enver Hoxhes eshte me e persekutuara ne bote sepse po mbushen 8 dekada qe po luftohet pa nderpreje.
  Biles Nexhmija Hoxha po mbush 100 vjet dhe Amerika u pajtua me vietnamezet me kubanezet dhe koreanoveriret..pse enveri po i mund dhe i vdekur ??
  .
  Pse i tremb dhe i vdekur Enveri keto intelekoqet e sotme?
  ,
  Sepse eshte burri i vetem ne bote qe sfidoi keto preisdente

  1. Franklin D. Roosevelt (1933-1945)
  2.Harry S. Truman (1945)
  3. Harry S. Truman (1945-1953)
  4. Dwight D. Eisenhower (1953-1961)
  5. John F. Kennedy (1961-1963)
  6. Lyndon B. Johnson (1963-1969)
  7. Richard Nixon (1969-1974)
  8. Gerald Ford (1974-1977)
  9. Jimmy Carter (1977-1981)
  10. Ronald Reagan (1981-1989)
  _______________________
  Nastradin !
  Atehere xhaxhi thoshte do hame bar (bio) dhe nuk luajme me sovranitetin..po sot ?
  .
  jo vetem hashish por ti o intelektual hengersh mune dhe te muhaxhidineve dhe te menderosurat e janullatosit

  Reply to this comment
  • BLACK SWAN August 20, 20:52

   neve po na behet leshi lemsh qe kur doli Dioguardi debilat..
   ai buuuuuri qe te… shoqeroi nenen ty per 50 vjet ,i sfidoi ata burrat aty duke vrare popullin e tij .
   ata Burrat aty e çuan vendin e tyre aty ky sorollopi jot po kerkon lemoshe e po shet shpirtin per nje vize.
   tani duke qene qe jam fansja nr 1 e Nastradinit, dmth di si rron ai, te siguroj qe ai eshte duke ngrene ato leket qe i paguan soji jot per ato vitet ku kalonit ne orgazme se kishit gjet ‘armikun’ ;
   ai ngeli duke ngrene parate tuaja kryeqyteteve te botes, po ti vazhdo ha barin bio dhe ha mut ktu ne internet !!

   Reply to this comment
   • antiharresa August 20, 21:27

    Mjedhma e dhjere ,mundohu tu japesh mend qadristeve se ketu nukl i pjerdh njeri ato dy pare mend qe ke.Ju ja keni rruajtur bolet xhaxhit dhe do vazhdoni tja rruani .Gjermanet mund ta mbajne mend akoma 29 Nentorin 1944 kur xhaxhi jau futi traun ne mendere atyre dhe tradhtareve qe bashkepunonin me nazistet.

    Reply to this comment
   • kush e terboi intelektualeshin e esat pashtradhetarit ? August 20, 21:36

    Amerikanet kane nje shprehje kur ngaterrohesh me ndonje hundlesh (you mess with the wrong people .. )
    .
    Ju antikomunistat..sidomos ju qe jeni artificjale dhe fshiheni pas kompjutrit si demo-info analitike intelektuali dhe ti bloze e zeze jeni pikerisht ju qe po e beni Enverin Perendine e Shqiptareve..
    .

    Amerika me angline serbine dhe greqine sulmuanshqiperine ne vitet 50-80 nuk e them por historia dhe i rruajten trapin Enverit

    CHURCHILLI THOTE

    FITUESI NUK GJYKOHET…

    Pse amerikanet nuk kerkojne falje per keto agersion paramilitar por gjejne ca bujar nishane qe dekorojne keto terroriste.
    Plani Cia Tito-Zogu për kryengritje në Shqipëri

    Dokumenti që botohet për herë të parë sjell informacione shumë interesante mbi bisedimet e emisarëve të Zogut me palën jugosllave. Jugosllavët, me sa duket shumë të shqetësuar mbi situatën në Shqipëri dhe qëndrimin e fortë anti-Tito që mbante pala shqiptare në linjën e Stalinit, duket se po mendonin seriozisht një rrëzim të Hoxhës me çdo mënyrë të mundshme. Mbështetja për Zogun ishte një alternativë shumë e pëlqyer për Titon, i cili e kishte ndarë mendjen për një ndërhyrje sa më të fortë në Shqipëri, edhe nëse Zogu nuk do të kishte mundësi të përfshihej në një kryengritje të mundshme. Megjithatë, dërgimi i përfaqësuesve personalë të Titos pranë Zogut dhe ftesa për një zhvendosje të mundshme të Zogut dhe familjes së tij në Beograd duket se janë lëvizje, të cilat janë llogaritur nga Tito për të shprehur një besim tek ishmbreti shqiptar, por edhe për të arritur disa fitore diplomatike. Zogu, një diplomat i aftë për të nuhatur nuancat ballkanike, ka pranuar takimin me të dërguarit personalë të Titos, por duhet ta ketë refuzuar me xhentilesë ftesën për t’u zhvendosur në Beograd, të bërë nga lideri i njohur komunist i Jugosllavisë. Nëse Tito do të merrte atë që kërkonte dhe të tërhiqte Zogun në Beograd, lideri karizmatik jugosllav do të kishte arritur një fitore shumë të madhe propagandistike. E para, duke e konfiguruar Zogun si një alternativë për qeverisjen e një Shqipërie pro-jugosllave, e dyta si një kërcenim potencial ndaj Hoxhës dhe e treta, si një përpjekje për të zbutur faktorin kosovar, i cili duke parë ishmbretin Zog në krah të Titos, do të ulte tonet nacionaliste.

    TOP SEKRET Memorandum: Zv.drejtori për Koordinimin e Politikave, SE BGFIEND: Raporti javor Shtator 1952

    Gjatë muajit shtator, përfaqësuesit britanikë dhe amerikanë në Romë vazhduan bisedimet me anëtarët e Komitetit Ekzekutiv të Komitetit Kombëtar të Shqipërisë së Lirë, me qëllim arritjen e një marrëveshjeje me të gjitha fraksionet, si dhe një ri-organizim të Komitetit si dhe zgjerimin e tij. Raportimet nga Roma bëjnë me dije se deri më tani shumë pak progres është arritur në këtë drejtim. Balli Kombëtar refuzon me këmbëngulje zgjerimin e Komitetit. Kemi gjithashtu raportime kontradiktore mbi pozicionin që tashmë britanikët duan të mbajnë mbi këtë çështje. Kemi urdhëruar përfaqësuesin tonë që të jetë i kujdesshëm në bisedime, deri sa ne të sqarojmë pozicionin e britanikëve, si dhe të shikojmë se cilët elementë të Komitetit do të përkrahin qëndrimin tonë. Gjatë javës së parë të shtatorit ( ) bisedoi me Mbretin Zog në Aleksandri. Zogu deklaroi se përfaqësuesit e tij ishin pritur në mënyrë mjaft miqësore nga jugosllavët gjatë takimit në Shkup, në fund të gushtit. Zëdhënësi i jugosllavëve deklaroi se jugosllavët dëshironin të shikonin një rrëzim të regjimit aktual në Shqipëri nga vetë shqiptarët, me në krye Zogun, por në rrethanat e patolerueshme të vendit, jugosllavët do ta rrezonin regjimin vetë nëse Zogu dhe shqiptarët e tjerë nuk i kishin mundësitë për ta bërë një gjë të tillë. Jugosllavët ranë dakord që të dërgonin sa më shpejt përfaqësues direkt për të biseduar me Zogun në çështje të politikave, si dhe detaje operacionale. Jugosllavët gjithashtu deklaruan se nëse Zogu dhe familja e tij dëshironin të largoheshin nga Egjipti, ata do të ishin gjithmonë të mirëpritur në Beograd.
    .
    PSE JU ARMIQTE E ENVERIT I RINGRITET LAPIDARIN:

    Kjo thenie brilante e analistit grandioz Montanelit duhet shkruar me germ ate arta (qe edhe pse e urrente Enver Hoxhes thoshte:)
    Citoj:
    “””””-Shqiperia në fakt nuk kishte qenë kurrë e bashkuar
    as prej race, as prej gjuhe, as prej feje.
    U bashkua nën Hoxhën i cili arriti atë që nuk e arriti dot as Skënderbeu, …
    ndoshta është më mirë që të mos hetohet
    si i bashkoi.se kur pati në dorë vendin e tij të vogël,
    Hoxha luajti si të ishte një fuqi e madhe.”””

    ———————-
    JA CFARE I PUNUAN XHORXH BUSHIT NE OKB DIPLLOMATET E SHQIPERISE dhe ju thoni kishte frike enveri nga nje kasem leshi

    https://m.youtube.com/watch?v=lvmGhmncoXw

    .

    Reply to this comment
   • intelektuali August 20, 22:03

    Lere mos harxho kohen me kete karagjoz se eshte i familjes Hoxha,

    Ceshtja eshte:

    SI KA MUNDESI QE GAZETA DITA TE LEJOJE NJE SHKRIM TE TILLE POSHTERUES PER BABAIN E DEMOKRACISE EVROPIANE, KONRAD ADENHAUER, KANCELARI I PARE I GJERMANISE PERENDIMORE QE BERI TE MUNDUR MREKULLINE EKONOMIKE GJERMANE?

    Nje asnje vend tjeter ish komunist te Evropes Lindore qe jane me kohe ne BE, nuk lejohet transmetimi i propagandes komuniste ne cfaredolloj menyre mediatike, televizionit shteteror i eshte ndaluar me ligj te shfaqin filmat dhe veprat komuniste te Realizmit Socialist e gjithe letersia e botuar gjate Diktatures Komuniste eshte ndaluar te mesohet ne shkolla publike dhe private dhe e gjithe kjo ne asnje moment nuk eshte quajtur CENSURE sic po kerkon te cilesohet ne Shqypni, por si ilac per popujt qe jane indoktrinuar per vite me radhe nga MURTAJA propagandistike bolshevike qe koha e tregoi se ishte nje mashtrim total ne te gjitha fushat.

    PSE SHQYPNIA DUHET TE BEJE DALLIM?

    Reply to this comment
 17. katarakti August 20, 18:52

  Mos i jepni shume rendesi ketij çunakut islamist Alebeajt. PD-ja i perdor keto flluska per te treguar qe merr fryme akoma. Edhe ajo e di mire qe keto dava nismash nuk pine uje te njerezit, por vazhdon avazin. Qefi me i madh i saj do te jete sikur PS-ja te dale kunder kesaj paçavureje, Ne rast se do te propozohet ne Kuvend. Atehere do thuhet “ja komunistet”, “bijte e eterve” dhe budallalliqe te tjera. Sot kur po lejohet te shpaloset çdo lloj ndyresie, deri edhe ato qe jane kunder natyres, po u shqetesokan per filmat, kenget dhe librat e shkruara ne ato 45 vjet. Qe duam apo nuk duam mund te konsiderohet pa asnje lloj dyshimi si nje 45 vjeçar i paperseritshem me ne historine e Shqiperise. Qe e ktheu nje vend dhe nje popull te mbytur nga paditurija, fukaralliku, injoranca, konupi, bestytnite,malarja, zakonet prapanike etj etj ne nje shtet modern europian! E di, e di dhe e kam thene vete i pari: gjithçka u arrit me force dhe detyrim. Sistemi i meparshem ishte diktature e paster. por ngandonjehere ka me shume perparim gjate nje diktature sesa gjate nje shkerdhatokracie si kjo e 28 vjeteve te fundit. Ata qe do hedhin poshte arritjet ekonomike, shkencore, ushtarake, artistike te asaj epoke duhet te na njohin me arritjet e kohes se demonkracise.
  Kulmi eshte kur keto masa politike, çensure, si ne kohen e Enverit, na i propozon ky djaloshi Alibeaj! Sikur shqiptaret nuk kane sy ne balle per te pare dhe krahasuar te dy sistemet. Sikur ata qe jane lindur dhe rritur ne ate sistem nuk jane ne gjendje te ndajne egjren nga thekra! Mund te vesh 1000 pulla te kuqe, por e verteta nuk mbulohet dot. Qofte per mire, qofte per keq. Prinderit u kane folur dhe u flasin bijve dhe niperve te tyre per epoken e Enverit, per te mirat dhe te keqijat e asaj kohe, siç flasin edhe per kohen e sotme ku me ne fund kemi edhe ne disa multimilionere si gjithe bota! Si u bene? Me djersen e ballit, sigurisht! Lejohen martesat homoseksuale, ku burri i hipen burrit, lejohen ferexhete dhe burkat, qe i bejne dia gra dhe vajza te duken si zombi, lejohet çdo lloj pornografie, de fakto eshte lejuar dhe tolerohet prostitucioni dhe vjedhja, korrupsioni e krimi po bejne namin, dhe Alibeka po na u shqetesoka per artin e krijuar gjate kohes se diktatures. Ne mos qofte hedhje hi syve eshte nje budallallik me brire. I denje per opoziten babale. Te vjen vertet shume keq qe jane katandisur ne kete fare feje. Merren akoma me komunizmin qe vdiq para 28 vjetesh, se nuk kane asgje tjeter qe t’i ofrojne elektoratit shqiptar!

  Reply to this comment
 18. Gopisti August 20, 21:07

  Po kjo mazhorance nuk u cmend, qe te miratoje ligje antidemokratike e antinjerezore qe vijne nga mllefet dhe urrejtja fashistoide e partise se babaleve.

  Reply to this comment
  • BLACK SWAN August 20, 23:04

   po ti kete ’emrin’ e ke trasheguar nga familja ?? per kte njiheshit ne fis ??
   nejse , ne fakt nuk eshte puna ime, une thjesht doja te thoshja qe eshte fondacioni gjerman Conrad Adenuer,qe do bej mbeshtetjen juridike per kete ligj …
   se ebsoj se do kuptsh gje, prandaj eshte me mire ti kthehesh fisit, sesa te rrish internetit kot 😛

   Reply to this comment
  • partia ime August 21, 09:57

   Po ce o, I nderuar Gomist,
   nuk po e sjelle Mit’hat bej Frasherin kjo maxhorance?!
   Po ZP-ne e Erjonke Braches, a nuk e mbellyu Ed Rama, qe mi lumte dora qe ndrekaq vizaton?!
   Po a nuk e rrezovi kamunizmen Shoku Sali Berisha, dhe a nuk ka ligjsruar Xhed Shehu permes Zerit te Elez Biberajt?!

   Reply to this comment
 19. [email protected] August 20, 22:36

  Pergezoj autorin per shkrimin dhe argumentet qe shtron. Shqiperia po mbahet e ngujuar me te kaluaren ne te gjitha fushat e sektoret politik, ekonomik e shoqeror. Kete ngujim te shqiptsreve vazhdojne ta bejne politikane te prapambetur e me pikepamje antikombetare, qe pengojne me te gjitha mjetet ecjen e Shqiperise e te gjitha kombit shqiptar perpara. PD udhehoqi shkaterimin e Shqiperise, se na ishin komuniste, fsbrika e kombinate, uzina e qendra te medha prodhimi etj, megjithese ishin mundi e djersa e day brezave. Absurditeti shkoi deri atje sa edhe pemet e mbjella ne a to vite u quajten komuniste…
  Udheheqesit vizionare duhet te hedhin veshtrimin perpara, per t’ u hapur shqiptareve perspektiva e per t’i mobilizuar ne pine, duke ndaluar çdo nisem qe ngujon shqiptaret dhe pengon demokracine e vertete. Ismail Kadareja eshte nje embleme kombetare e te gjithe shqiptareve dhe popujve qe luftojne per liri e demokraci. Arsyet e mosdhenis se çmimit Nobel, Kane te bejne me korentet slave ne ato institucione dhe ne Shqiperise, ashtu siç nuk iu dha as Gjergj Fishtes. Teuta Cani

  Reply to this comment
 20. gjermani i fundit August 20, 23:08

  Kadareja mire eshte me shendet? Se nuk ngjallet vetem muajin e nobelit, siç kujtohen gazetat? Degjohej me shume zeri i Amerikes ne kohen e komunizmit sesa zeri i Kadarese ne kohen e llafollogjise demokratike. Po qe se çensurojne tere veprat e socrealizmit. edhe vepra e Kadarese duhet çensuruar, se eshte pjese e asaj letersie dhe vete Kadareja duhet te kete kurajen te mos pranoje dallim. Eshte njesoj si te thuash se skuadra e Maradones humbi ndeshjen, por Maradona doli fitues. Atehere si i behet hallit? Une them se sporti behet i bukur, te rrime e te degjojme; kam shume deshire qe PD te kerkoje me force ndalimin e veprave ne socrealizem,qe keshtu te plasi sherri dhe dhelprat ti nxjerrin syte sho-shoqes. Apo s’do mbushet shtypi me pseudonime Sigurimi, pseudonime per francezet, qe kane rrjetin me te madh te fuksave nga personat publike, pastaj ata jugosllave, greke, angleze, amerikane, austriake, apappapapa, sa lire qe shiten fuksat tane publike dhe sa pambarim qe jane; edhe pa leke e vene vehten ne kandar.

  Reply to this comment
 21. Peti August 21, 04:37

  Mos na cani bythen me prralla te allibekes.

  Reply to this comment
 22. alphade August 21, 09:21

  Ky Alibeaj po te mos e kishte bere deputet Luli, do te
  kishte perfunduar ne ISSIS ,ju siguroj ! Nipi i gjakatarit
  Isa Toska. Macja kelysh do te beje per te gjysjtur mijte!!

  Reply to this comment
 23. intelektuali August 21, 11:07

  KONRAD ADENAUER NUK MUND TE POSHTEROHET NGA SHQYPTARET

  Gazetari Xhevdet Shehu dhe gazeta DITA nuk mund te publikojne shkrime fyese per Fondacionin me prestigjoz ne Evrope dhe Bote per Demokraci dhe Liri perendimore duke e quajtur si:

  “…Fondacion i huaj…” qe kerkon te censuroje veprat e Realizmit Socialist te Enverit.

  KJO ESHTE E PATOLERUESHME PER NJE SHTET QE PO KERKON TE ANTARSOHET NE BE.

  Te gjitha shtetet ish komuniste te Evropes Lindore kane shfrytezuar me perkushtim keshillat dhe udhezimet e Fondacionit “Konrad Adenauer”, nje keto shtete qe me kohe jane antare te BE eshte ndaluar propaganda komuniste ne media dhe shkolla, eshte ndaluar publikimi i veprave me permbajtje komuniste dhe televizionet shteterore nuk transmetojne filmat e Realizmit Socialist duke i trajtuar me ligj te vecante si:

  “Te demshme per shendetin mendor te popullit”

  Ne keto arritje demokratike ne vecanti per vendet ish komuniste nje merite te poacme ka edhe Fondacioni prestigjoz antikomunist Konrad Adenauer dhe eshte tejet allogjike qe sot 28 vjet pas renies se Murit te Berlinit ne vendin tone gjenden gazetare dhe media, te cilet sulmojne me fjale fyese BABAIN e Demokracise Evropiane qe beri te mundur “Mrekulline ekonomike” te Republikes Federale gjermane pa Luftes se Dyte Boterore. Per kete arsye po japim nje biografi te shkurter te Kancelarit te Pare gjerman Konrad Adenauer:

  “Konrad Hermann Joseph Adenauer njihet si BABAI i Demokracise evropiane dhe si një burrë shteti i cili shërbeu si kancelar i parë i Republikës Federale të Gjermanisë ( Gjermania Perëndimore ) nga 1949 deri në 1963. Intelektual i mirefillte qe nxorri vendin e tij nga rrënojat e Luftës së Dytë Botërore duke e transformuar per nje kohe te shkurter me reformat e tij qe njihen si “Postulatet Adenauer” në një vend produktiv dhe të begatë. Kancelari Adenauer ishte i pari lider gjerman qe krijoi marrëdhënie të ngushta miqesore me Francën, Mbretërinë e Bashkuar dhe Shtetet e Bashkuara. Gjatë viteve të tij në pushtet Gjermania Perëndimore arriti nivele te larta Demokracie, stabilitet politik dhe social, shoqeruar me respektin ndërkombëtar dhe prosperitet ekonomik. Adenaueri u quajt nga bashkekohesit “Wirtschaftswundermann”, qe ne gjermanisht do te thote “Burri qe beri te mundur mrekullinë ekonomike”.

  Ai ishte udhëheqësi i parë i Bashkimi Kristian Demokratik (CDU), një parti e krishtere demokratike që nën udhëheqjen e tij u bë një nga partitë më me ndikim në Germani, tradite qe mbahet deri me sot.

  Adenauer qendroi si kancelar deri në moshën 87 vjeçare dhe per kete u quajt “Der Alte”, ne gjermanisht “Plaku”. Ai sfidoi moshën e tij me punen e perkushtuar per impelementimin e Demokracise Perendimore dhe instinktin e tij të çuditshëm politik shoqeruar me një vizion të gjerë për luften pa kompromis kunder Murtajes Komuniste Lindore. Adenaueri ishte një politikan mendjemprehtë thellësisht i angazhuar për një politikë të jashtme të orientuar nga Perëndimi dhe rivendosjen e Gjermanisë Perëndimore ne pararoje të skenës politike dhe ekonomike botërore. Konrad Adenaueri ishte Kancelari i pare gjerman qe u pajtua me Francën, e cila bëri të mundur Unifikimin Ekonomik të Europës Perëndimore qe i parapriu krijimit te BE-se. Adenaueri e kundërshtoi me te gjitha forcat krijimin e shtetit dublazh nga sovjetiket, rivalin grotesk komunist qe njihej si Gjermania Lindore DDR dhe e bëri kombin e tij një anëtar të NATO – s dhe një nga aleatet me të fortë të Shteteve të Bashkuara. Kur gazetaret e pyeten se cfare mendote per rivalin sovjetik DDR, Adenaueri u pergjegj:

  “KOMUNIZMI DO TE VDESE VETE, SEPSE ESHTE SISTEM I GABUAR EKONOMIK.”

  Kancelari Adenauer ishte një besimtar katolik i devotshëm, ai ishte politikan kryesor i Partisë Qendrore në Republikën e Weimarit , duke shërbyer si Kryetar i Bashkise se Këlnit (1917-1933) dhe si President i Këshillit të Shtetit Prusian (1922-1933) dhe Hitleri e rasi ne burg per idete e tij demokratike.

  Me shprese se nuk do te censurohet ky shkrim i dobishem per demokracine ne Shqypni,

  Nga intelektuali

  Reply to this comment
 24. Mehmet Metaj August 21, 11:32

  Problemi mendoj unë është se shqetësohemi për moscënimin e biografisë së Ismail Kadaresë, se ky apriori duhet të mbetet “njëshi” i shkrimtarëve shqiptarë, dhe se mos “i ndodh hgjë me opinionin e Nobelit të ëndërruar apo të supozuar të tij..Këtu dua të bëj një koment të shkurtër dhe një replikë miqësore me mikun tim Xhevdet Shehu..Paçka se ai mund të thotë, si e permend shpesh një thënie te të madhit Dritëro Agolli: “ti thua mendimin tënd unë tund kokën time..” (dmth nuk jam dakord me ty por pot ë dëgjoij sa për etike..).

  Por le të kthehemi tek çmimi Nobël i shumëpritur i Kadaresë dhe se si tentohet të manipulohet një opinion i tërë për një gjë që e gjykon komisioni jo-pdist i Nobelit..Nuk dua të jap unë mendim nëse e meriton Kadare çmimin Nobel” apo jo. Kjo do të ishte nonsens. Por dua të përmend një rast se kur kam udhëtuar njëherë në Korsikën e Napoleon Bonapartit, në vitët ’90, për të marrë pjesë në një konferencë për pyjet, si përfaqësues i Shqipërisë, kur shkuam për të bërë regjistrimin tek sekretaria dhe njëra prej tyre më pyeti nga je dhe i thashë se jam nga Shqipëria, ajo menjëherë, nxori nga surstari një libër të Kadaresë..dhe tha se “unë po lexoj një libër të Kadaresë..”U çudita por dhe u kënaqa që një franceze, që në pergjithësi janë skeptik ndaj nesh, lexonte një shkrimtar shqiptar..

  Mirë kjo është kënaqësi për këdo..Por ama edhe duhet thënë së ishte ai sistem dhe vetë Enver Hoxha që promovuan Kadarenë dhe e bënë të njohur në Francë dhe në vende të tjera, se bie fjala mund të promovohej dhe një shkrimtar tjetër’pamvaresisht talentit të padiskutueshëm të tij. Kjo s’do shumë mend dhe asnjë argument se Kadareja, pamvarësisht talentit të tij si shkrimtar, ka qënë i promovuar nga sistemi, dhë veprat e tij i përshkon të tëra “nje fill i kuq kinez”.
  “Kadaresë meri vetëm “Kronikë në Gurë-dhë të tjerat hidhja në kosh të plehrave, thoshte me mllëf, Kasëm Trebeshina, se këta të dy ishin rival se kush ishe vërtetë i pari shkrimtar në Shqipëri..Kjo mbasë është një paranojë por rivaliteti i tyre mbeti hije e errët që do ta ndriçojnë kohërat..Bile Trebeshina u prish me mikun e tij, Edi Rama për një opinion të pamatur që Rama shprehu në shtypin e kohës se “Trebeshina e ka zili Kadarenë për shkrimtarin ndërsa Kadareja e ka zili Trebeshinën për disidencën”,..dhë që nga ai moment Trebeshina e ndërpreu komunikimin dhe miqësinë me Ramën, pasi Rama i gjykoi dhe fyeu të dy pa i lexuar asnjërin të plotë veprat sidomos Trebeshinën e pabotuar ende’ dhe “Odin Mondvalsen-in” e tij (1991), një vepër kafkiane,..se dihet që Edi Rama, dhe I ndjeri Ardian Klosi, i kërkuan ndihmën dhe ai ua dha për të bërë një statut të një partie social-demokrate pas v.’90, pastaj Rama, kaloj me PD-në..dhe më pas na doli papritur në krye të PS-së..!).

  Dhe sa më sipër Kadareja edhe vetë e pranon se ai ishte pashmangësisht një shkrimtar oborri, dhe prej tij mori spunton e suksesit. Përse nuk u influencua Naim Frahsëri nga turkomania e kohës por shkroi vepra shqip dhe u bë direk anike me veprat e tij që iluminuan një popull të tërë dhe do mbeten diamant me vlera sipërore dhe kombformuese për ne dhe gjithë brezat që do të vijnë..për semantikën dhe gjuhën shqipe të kulluar si uj kroj. Apo i madhi Pashko Vasa, që është i pari shkrimtar shqiptar që ka shkruar romanin e parë në mërgim dhe bëri përcaktimin lapidar: “O Shqypni e mjera Shqypni, kush të ka qit me krye n’hi..!..

  Dhe debati “Kadare-Trebeshina lë për të dëshëruar për të dy, sidomos për Kadarenë…Nuk arritën të nivelin e fisnikëve Gëtë dhe Shiler, që kur ata ishin në kulmin e tyre dhe gjermanët diskutonin dhe dolën disa shkrime gazetash duke shtruar çeshtjen se kush është më i madh Gëte apo Shiler, Gëte, i fyer, u prononcua vetë në shtypin e kohës duke thënë: “ju lutem mos na fyeni më duke debatuar se kush është më i madh, unë apo Shileri, kjo nuk ka asnjë rëndësi, rëndësi ka që të dy jemi gjerman..”..! Ndërsa Kardareka dhe Trebeshina mbetën “armiq për jetë e vdejke’, por se kush është shkrimtar më i mirë kjo pak rëndësi ka ndërsa se kush ka lënë vepra të pacënsuruara këtë do ta tregojë koha. Apo Migjeni i madh që “luftoi” dhe shkruajti vargje të lira si një vigan i vërtetë liberator, dhe është aq i madh sa ne ndoshta s’e meritojmë si komb se edhe sot nuk arrijme ta vlerësojmë, dhe nuk bëri asnjëhere hosanara për regjimin zogollian të kohës..dhe mbeti një shkrimtar i madh dhe i pavdekshëm për vegjëlinë. Dhe nga ky qendrim intrasigjen i tij në një përvjetor të Republikës, në vitet ’35 Mbreti Zog promovoi tre shkrimtarë: Naim Farshërin, Ndre Mjedën dhe Gjergj Fishtën, dhe jo Migjenin, që ishte më i madhi i të mëdhenjëve..sepse ai ishte talent që s’pranoi çensurë.

  Dhe në epokën tonë përse nuk u influencua Lasgush Poradeci apo dhe Xhevair Spahiu dhe të tjerë nga dogmat e kohës por bën poezi që lexohen me endje në çdo kohë ! Se kur Enveri i thanë një takim Lasgush Poradecit se “ti Lasgush bën poezi të mira, por bëji pak më të thjeshta, që ti lexoj-kuptoj populli, ai iu përgjigj: po shoku Enver, por…unë e di që populli ynë pëlqen më shumë zërin e këndezit se sa zërin e bilbilit, se është mësuar që këndezi e zgjuan në mëngjez, por unë jam zë bilbili, kush të më lexoj, le të më lexoj..”

  Ose i madhi Eqrem Çabej, përse nuk u influencuar nga megallomanizmat dogmatike të Enver Hioxhës, për të “vërtetuar” origjinen tonë pellazgjike,…por bëri një punë skrupuloze për gjuhën shqipe, duke ju referuar vetëm dokumentave histrorike dhe ka mbetur e pacënuar definjicioni i tij për gjuhën shqipe si gjuhë “iliro-thrake” dhë të tjerë gjuhëtarë më pas dhe sot që duan të bëjnë revizion dhe botime profante per gjuhen dhe per te rishikuar të teorinë etij mbeten thjeshtë profant dhe mediokër..dhe ai punoi tërë jetën pa patur asnjë ndikin politik apo dogmatic të kohës. Po ashtu edhe Kristo Frashëri, Shaban Demiraj,..etj..

  Talenti nuk pranon çencurë, nëse dikush ankohet se vuan nga çensura nuk është talent..thoshte Kasëm Trebeshina. Ka vite që herë pas here dhe shpesh në stinë vere, që s’kemi me çfarë të merremi, se dimë të merremi vetëm me tema politike dhe patriotike dhe s’sheh dhe s’shkruan kush se ç’po ndodh me këtë komb që po i bjerrin vlerat përditë..
  Të mos mbetemi përjetesisht siç thoshin latinet “albanus adversusu albanus’ (shquiptari kundër shqiptarit..), se pastaj mbetemi tek përcaktimi që na ka bërë Car Stefan Dushani, që në sh. XIV-të, që thoshte se “shqiptarët po deshe ti sundosh nuk ka nevoje ti sulmosh me luftë, mjafton ti futësh pak në grindje njëri-me-tjetrin..!. Por mbtet postulat ajo qe tha në një takim që pata më Kasëm Trebeshinën, në ditët e fundit të jetës se tij, se “këto që shkruajmë ne janë trillime, ajo që mbetet është mbrojtja e llojit..”

  Reply to this comment
 25. Kasandra August 21, 20:21

  Censura dhe Xh. Shehu
  Çdo regjim censuron sipas mënyrës së vet, censuron edhe njerëzit që hyjnë e dalin në kufi për tu mbrojtur nga ndonjë e keqe, jo më nga ata që duan ta përmbysin nga brenda. Pra akuza e censurimit politik bije. Po kështu bije dhe akuza për imponimin e veprave me përmbajtje politike dhe vlera të ulëta artistike.
  1.Ligjet bëhen mbi bazën e fakteve prandaj më parë duhet verifikuar lënda e çdo romani, vjershe, filmi, kënge, pikture, dokumentari etj. që t’i veshë etiketën përkatëse. Mund të hidhen edhe në gjyq nëse kanë gënjeshtra dhe glorifikim të cilin e kanë mohuar publikisht autorë të shquar duke thënë se kanë treguar për Shqipërinë, nuk kanë glorifikuar. Por ndalimi i tyre bëhet i pamundur kur objekti i tyre është pasqyrimi i një objekti konkret apo një arritje reale në jetë, atëhere kërkohet një formulë e përgjithhme për të deformuar e për të hedhur poshtë gjithçka. Këtë kërkon Z. Alibeaj me aq pasion si altoparlant i kriminelëve (që populli i cilëson me emër) për të bërë sherr e bujë se gjë tjetër nuk fiton mbasi një ligj i tillë e turpëron Kuvendin. Populli mbarë e di që kur këndon Sali Mani për ujin, ai i këndon një ujësjellësi të ri, një heroi të ri, një hidrocentrali dhe shkolle të re që çojnë dritë në çdo familje, shëndetësisë së kudondodhur, grurit si flori dhe bukës, bakrit dhe telave të bakrit, ushtarit në kufi dhe Enver Hoxhës në konferencën e Moskës, pavarësisë dhe dashurisë për Shqipërinë etj. Duke mohuar e ndaluar këtë pasuri letraro-artistike shpirtërore ata duan të përligjin shkatërrimin deri në rrafshim dhe krimet e tyre gjakatare. Shkatërruan fabrikën e sheqerit në Maliq dhe sjellin sheqer nga e njejta fabrikë përtej kufirit. Ndërrimi i sistemit u shoqërua nga shkatërrimi në emër të dekomunistizimit që synonte lënien e njerëzve pa punë që të merrnin rrugët e botës siç edhe ndodhi, që të kishin dorë të lirë për punët e tyre të errëta. Ky është krimi makabër i pafalshëm antipopullor e antiatdhetar që i solli të gjitha të këqijat që kemi sot. Alibija e tyre bije. Ata nuk i shpëtojnë dot drejtësisë duke vazhduar me dekomunistizimin e shoqërisë së shekullit të kaluar. Ajo i përketë historisë.
  2.E vërteta mbrohet në parim me fakte pro dhe kundër në luftën midis dy sistemeve, jo me tarafe, as me opinione veresie, as me “gjysëm goje”, as me doreza e figura letrare për vetëmbrojtje nga censura politike aktuale. Projekt-ligji i zi i inkuizitorëve modern vetëm mund të kundërshtohet fuqimisht, jo të supozohet i bërë. Z. Xhevdet Shehu i pëlqen drita e hidrocentralit për të bërë një mbyllje spektakulare letrare. Ai premton se do të përdorë pikërisht atë dritë për të lexuar autorët që veçon për promovim, por “edhe për t’iu kthyer edhe një herë Arturo Ui-së të Bertolt Brehtit për të freskuar kujtesën për figurën e një përbindëshi dhe të ngjashmëve me të…”. E tha më në fund copë. Kërkon edhe mbështetje për klanin e tij. Interesat klanore çojnë në përçarje dhe në dëm të interesave të përgjithshme shqiptare. Sa shkurt i pret drutë! Kasandra.

  Reply to this comment
 26. vasili August 22, 10:54

  Duke censuruar ne menyre brutale,prononcimet objektive dhe te paaneshme qytetare se si ky vend per keto reth 3 dekada,ka vazhduar te ripushtohet nga anadollaket dhe komunizmi katundar i llojit berisha,meta shehu,islami etj,etj,qe munden te ridalin nga vrimat e gjirizeve te se kaluares,kjo gazete duke ja zveshur asaj demagogjine vulgare dhe te zhngjyrosur,vazhdon te ndihet si leqe,ne kembet e atdheut,duke e hequr zvarre ne te kundert me Perendimin,ku e ka mbjelle vet zoti.
  Deri kur?

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*