Riorganizimi i PD, Kuvendi Kombëtar në qershor

March 30, 2014 14:10

Riorganizimi i PD, Kuvendi Kombëtar në qershor

Partia Demokratike do të zhvillojë Kuvendin Kombëtar për zgjedhjen e strukturave drejtuese në qershor. Kryetari Basha ka udhëzuar mbajtjen e Kuvendit Kombëtar, i cili do të zgjedhë Këshillin Kombëtar në qershor, ndërsa brenda shtatorit kjo forcë politike do të kenë përcaktuar edhe anëtarët e Kryesisë dhe ekipin drejtues, shkruan TEMA.

Ndryshim rrënjësor do të pësojnë strukturat drejtuese të partisë, të cilat parashikohet të riorganizohen në një mënyrë të re.

Po sipas Temës, e cila u referohet burimeve të saj në selinë blu, Basha ka propozuar shkrirjen e sekretariateve brenda partisë, ndërsa në vend të tyre do të zgjidhen 5 deri në 7 nënkryetarë, të cilët bashkë me Kryetarin do të përbëjnë edhe atë që konsiderohet si kryesia e vogël e PD-së.

Vlora dhe Tirana janë dy nga degët e Partisë Demokratike që ende nuk kanë përmbyllur procesin e parë, atë që të bëjë me anëtarësimet e reja dhe zgjedhjen e kryetarëve të seksioneve. Për Tiranën ende nuk ka një formulë mbi organizimin, kjo për shkak edhe të shtrirjes territoriale dhe numrit të madh të banorëve që ka kryeqyteti. Por mësohet se në një udhëzim të kreut demokrat, në organizimin e degës më të madhe të PD-së në vend do të ketë një shtim të numrit të seksioneve dhe grupseksioneve dhe nuk përjashtohet mundësia që për cdo njësi bashkiake të ketë më shumë se një nëndegë. Ndërkohë në Vlorë mësohet se procesi është zgjatur ndryshe nga degët e PD në qytete të tjera për shkak të përplasjeve  të brendshme.

March 30, 2014 14:10
Komento

12 Komente

 1. qerosi March 30, 14:13

  prisni qe te vin kriminelet o plhera

  Reply to this comment
  • Atdheu ne Rrezik March 30, 16:45

   Riorganizimi i PD eshte njisoj sikur ta besh nje PUTANE perseri te virgjer.
   Duhen specialista neutral dhe politikan atdhetar per ta vendos perseri membranen e Demokracise ne Partin Berishiste.
   Lulushja osht e pafuqishme me i bind shqiptaret sepse mban mbi kurrisz miljonat e vjedhura ne rrugen e Kombit, detin qe i fali grekve,dhe misionin disa vjeçar si AGJENT ne sherbim te Serbise.
   PD ne kete rrethana aktuale nuk mund te riorganizohet,ajo duhet te shkrihet si Parti.

   Reply to this comment
 2. LORA March 30, 14:52

  Fati historik i kesaj partie-bande do te varete katerciperisht nga cilesia e qeverisjes se Edi Rames.Nese kjo qeverisje do te permbushe premtimet ,me te cilat mori voten,,,,,,,partia-bande do te shkoje shume shpejt ne esfel te gomereve,,,,bash atje ku e ka merituar vendin qe para 23 vjeteve.

  Reply to this comment
 3. Marin Gashi March 30, 14:54

  PD-ja do te riorganizohet sipas modelit te Sokol Olldashit, si nje parti terroriste.

  Reply to this comment
 4. Eli March 30, 14:57

  Keta te dy diversanta komletohen si ekip nese ishte ne mes Agron Kulishi qe akoma Saimir Tahiri e mbane ne pune gruan e ketij te fundit…..ripjerdhja kure ishte ne opozit paska bere shaka duke i denonsuar…vajhallit tani u bene te gjithe hajnat se bashku…..pis politikuaj.

  Reply to this comment
 5. Eli March 30, 14:58

  Keta te dy diversanta kompletohen si ekip nese ishte ne mes Agron Kulishi qe akoma Saimir Tahiri e mbane ne pune gruan e ketij te fundit…..ripjerdhja kure ishte ne opozit paska bere shaka duke i denonsuar…vajhallit tani u bene te gjithe hajnat se bashku…..pis politikuaj.

  Reply to this comment
 6. ismeti March 30, 14:59

  kuveni , kushtet per pjesmarrje si ma posht;

  1 . vrases
  2 . hajdut
  3 . mashtrus
  4 . kriminel
  5 . tritolist eqfar jo por vetem per faqe te zez si baba edhe i biri

  Reply to this comment
 7. Ajet Delaj March 30, 15:29

  Pamvarsisht preferencave simpative apo interesave qe nganjehere jane te ndara e nganjehere te bashkuara prapeseprape nje qeverisje 8 vjecare e nje force politike eshte maksimumi pasi 4 vjet jane regular e 8 eshte perjashtim per Presidentin e Demokracise se botes , Presidentin Amerikan.
  Pergjate 8 viteve ndollin dy gjera qe cojne ne erozionin e nje partie politike: Konsumimi i qeveritareve e pushtetarve si pasoje e konsumimit te natyrshem qe te ben pushteti e natyrshem edhe koha ben te veten pasi kerkesat e shoqerise rriten.
  Nuk mundesh te dalesh me te njejtin program e performance mbas 8, 12 apo me shume vjetesh.
  Te ringresh nje parti politikembas 8 viesh qeverisje nuk eshte nje pune e lehte ne nje shoqeri qe jane mesuar te qendrojne ne pushtet tere jeten .
  Per te ringritur nje force politike duhet te njohesh gabimet e se shkuares e te shtrosh objektivat e se ardhmes. Nese reformimi nuk reflektohet ne syte e mendjet e shqiptareve tregon qe nuk eshte bere puna e duhur.
  Ka dy menyra per te testuar punen e bere nga lidershipet e partive politike. Sondazhet dhe zgjedhjet. Sondazhet i bejne pervec organizmave te pamvarura gje qe eshte e veshtire te jene por sondazhe bejne edhe vete partite.
  Sondazhet ne Shqiperi nuk jane domethense per vete natyren e shqiptareve qe vijne nga diktatura pasi shqiptaret akoma nuk shprehen hapur e per pasoje edhe zyrtaret partiake qe mund te bejne sondazhet vuajne nga e njejta “semundje” para kryetarit e strukturave udheheqese te partise. Atehere mbeten zgjedhjet por zgjedhjet jane nje here ne kater vjet gje qe duhet thene se gabimi kushton minimalisht 4 vjet dhe sa me shume kohe kalon behet gjithnje e me e veshtire per te ringritur partine.
  Me kete dua te them se ringritja dhe riorganizimi i Partise Demokratike si partia me e madhe opozitare tani por qe nuk do te thote se do jete ne perjetesi natyrisht nese nuk punohet nuk eshte nje pune qe mundet te organizohet me fryme dhe njerez te konsumuar.
  Pamvarsisht se sa te drejta dhe te drejta kane qene zgjedhjet e 23 Qershorit ato duhet te merren si te tilla pasi jane pranuar si te tilla nga Partia Demokratike. Propoganda bajate se ato jane blere me parate e krimit e te trafiqeve jo vetem qe nuk ngjet por eshte e demshme per vete kredibilitetin e Partise Demokratike pasi z berisha njerin minister te brendeshem e beri President e tjetrin Kryeta Bashkie e Kryetar i PDse.
  Partia opozitare nuk mundet te reformohet e ringrihet me mentalitetin dhe me mendet e nje partie ne pushtet pasi rreth opozites grumbullohen idealistet e rreth pushtetit materialistet pra jan larg me vite drite.
  Ringritjen e Partise Demokratike nuk mundet ta bejne ata ish zyrtare qe nuk e kane shikuar bazen e partise per tete vjet vetem dy here. Ne te njejten kohe ata qe kane marre persiper per te bere ringrtjen e Partise Demokratike me ne krye z Basha duhet te kthejne strukturat e partise se bashku me legjitimitetin e tyre deri tek karriga e kryetarit pasi praktikisht PD pas 2009 nuk ka funksionuar si parti politike e strukturuar.
  Ne anen tjeter duhet parapregaditur statuti i partise se bashku me garancite e zbatimit te tije pasi koha ka treguar se statuti eshte shkelur pa pasoja. Statuti eshte kushtetuta e partise e nuk duhet te shkelet nga askush. Ne te njejten kohe duhet nisur puna apo me mire te themi duhet hapur debati per programin ekonomik e politik te Partise Demokratike .
  Nuk mundet Partia Demokratike te kete te njejtat pikpamje per te perseutuarit, te shpronsuarit dhe vete funksionimin e ekonomise e qendrimin ndaj prones ne pergjithsi.

  Reply to this comment
 8. beni March 30, 16:01

  PD parti derrash

  Reply to this comment
 9. . March 30, 16:01

  Qesharrake dhe pa degjuar ne bote ….

  Pas Statusit ne BE, fillojne reforma te thella ne

  Institucionet dhe arrestimi i kriminelit s-Ali Bisha.

  Reply to this comment
 10. Saliu kamikaz March 30, 19:53

  E pergezoj shoqen Lulezime qe sipas porosise se Sali C4 do te nxjerre me vete, ne menyre legale, Seksionin e Tritolvenesve e qe do te drejtohet nga nje z/ krye.ar.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim