Rita Petro: Ma përplasën në fytyrë vargun tim: Tani je në dorën time!

December 23, 2015 10:05

Rita Petro: Ma përplasën në fytyrë vargun tim: Tani je në dorën time!

“Çmimin “Lumo Skëndo” nuk ma lanë ta shijoja asnjë orë”, rrëfen Rita Petro, autorja e librit me poezi erotike “Vrima”.

Kritikëve, Rita Petro iu përgjigj në një interviste për “Gazeta Shqiptare”, ku i quan mllefe të gjitha etiketimet që i dhanë.

Libri ka më shumë se një vit që është botuar, por reagimin më të fortë ia dhanë përmes rrjeteve sociale.

Atë që poetja e sheh si erotikë, lexuesit e panë si banale.

Ato që janë shkruar me shumicë në rrjetet sociale nuk janë kritika, por mllefe, mllefe të njerëzve të cilët u shfrytëzuan nga një “censurë diktatoriale”. Shikoni, diktatorët gjithnjë për të qëndruar në pushtet nuk kanë përdorur vetëm pushtetin, por më së shumti ndikimin te psikoza e turmës. Në këtë rast, “diktatori”-media (disa të tilla) drejtpërsëdrejti e acaruan këtë turmë, e cila përbëhet jo vetëm nga njerëz të pakulturë, por këtyre shumë shpejt iu bashkëngjitën grupi i atyre që shkruajnë gjithnjë për inate politike, grupi i atyre që janë aktivë në fushën e letërsisë e ndihen të konkurruar dhe, së fundi, grupi i njerëzve që kanë shije tjetër për letërsinë. Këta të fundit do t’i respektoja për mendimin ndryshe dhe të argumentuar” ka thënë poetja.

Duke folur përmes vargjeve të saj, Rita Petro e sheh reagimin ndaj librit si vazhdimësi e presionit që një femër përballon nga shoqëria, familja dhe institucionet.

Vargjet e përzgjedhura janë nxjerrë jashtë kontekstit nga poema e parë dhe është abuzuar me të… Në “Poemën e fundit për dashurinë”, individi, në rastin konkret femra, sapo vjen në jetë, bie në dorë të mjekut që ia pret kërthizën, e cila e lidhte me Zotin, e më pas rrotullohet në kufijtë e ngushtë që i vihen përpara nga konvencionet e shoqërisë, familja, institucioni arsimor, policor, ai i drejtësisë, martesor etj., etj. Dhe të gjithë i tregojnë me gisht: “Tani je në dorën time…”. E njëjta gjë ndodh edhe me mashkullin e parë që ajo njeh. Ato vargje që janë aq të drejtpërdrejta dhe të thata, stilizohen në mënyrë të tillë, me qëllimin që të godasin, sikurse në jetë. Vajza është ushqyer me përralla dhe askush nuk i ka folur për aktin seksual. Dhe ai mbetet i tillë në vetvete, pa mundur të kombinohet më vonë me ndjenjën e vërtetë të dashurisë. Të njëjtën gjë ndjeva dhe unë me turmën dhe disa media, që ma përplasën në fytyrë vargun tim: “Tani je në dorën time!”.

December 23, 2015 10:05
Komento

16 Komente

 1. xhateli December 23, 10:17

  E lexove ate komentin qe te nxjerr lakuriq te rruga e Kavajes, ku e ben treshe?
  Keto do t’u japesh lexuesve?
  Perverse!

  Reply to this comment
  • # December 23, 12:54

   xhateli,
   per hir te se vertetes njerzore ;
   Nji qytetare i vertete , hyn e komenton ne nji teme,

   -Politike
   – Ekonomi
   -Kulture
   -Art
   -Letersi
   -Poezi

   kur ai ,eshte nji njohes ,simpatizant pra dashamires dhe lexues i rregullt i Poezise , pra ka njohurite e duhura mbi kte fushe .

   Qe mos ja kesh idene Poezise ,akoma me shume asaj erotike ose asaj qe pas fjaleve erotike kerkon te shprehi dicka tjeter ,qe per lexusin shqiptare eshte dicka pothuaj e panjohur ,
   nuk eshte Fair – gjithmon ne nji kendveshtrim qytetari te vertete te ksaj Bote mendoj un –
   qe ti etj ktu , te devijoni kritiken mbi Poezine ,ngaqe nuk jeni ne gjendje ta beni si duhet ,
   dhe filloni e degjeneroni ,ne perversitete te cdo natyre .

   Supozojm per nji Moment se ti ,ke mesuar dicka nga jeta private e x Poete ,
   si eshte zakon aty ,nga ata meshkuj shkerdhata ,qe pasi kann pas dicka me nji femer e bejne te njohur shoqerise birrave dhe rakise ne cdo bare ,
   dhe ti sot e perdor kte “sekret ose shpifje”
   si nji Argument gjasme per te injoruar jo poezine ,sepse ajo duket qe ,s’te intereson aspak ty e shume si ty ktu ,por personin RitaM.
   Ktu hyjne te ashtuquajturit aty ne shqiperi Burra KURVA.

   Natyrishte un s’kerkoj Xhentelmenin aty ne ate shoqeri bajgash ,qe s’njohin asnji rrespekt njerezor e akoma me pak per nji femer ,por
   qe ne te ardhmen te tregoheni pak me te kujdesshem ne hapjen e gojes qe llapen mos ta ndyni ne cdo vryme.
   Dini vetem te shani ,si qen te terbuar ,
   a thua ju rrasi Rita dicka nga pas ,bote idiote.

   Reply to this comment
 2. ZZZZZZZZZZZZZ...... December 23, 10:23

  BAJGEEE…………..!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Reply to this comment
 3. Edi December 23, 12:13

  Mire e ka. Ka tmerrsisht shume injorante ne kete vend. Tmerrsisht shume!

  Reply to this comment
 4. enea December 23, 12:51

  vetem per mendje te semura dhe pervrse si i rites, edivinit dhe mireles pornografia mund te quhet art!!!

  Reply to this comment
 5. /´-´/ December 23, 13:16

  E VERTETA ESHTE SE TE GJITHE KTA QE SHPERTHYEN NE HISTERI

  ME SHPREHJE PERVERSE KUNDER RITES

  JANE PIKERISHTE TIPAT QE I PELQEN SHUME NJI GJUHE E TILLE

  PERVERSE

  DHE RITA DUKET SE BERI NJI ZBULIM NE KTE FUSHE

  E CILA INDIREKT – PICKON NE KTE MENYRE SHKENCAT SOCIALE – TE STUDJOJN KTEJ E TUTJE % E LARTE TE PERVERSITETIT NE SHOQEERINE RRUMPALLE SHQIPKARE

  Reply to this comment
 6. Partizan Cene December 23, 14:30

  Kjo eshte nje rrote k ….e qe vec poete nuk eshte !! Nuk ka asnje rresht qe te bier ere poezi , por fjale dhe togfjalesha te rreshtuar keq .. !!

  Reply to this comment
 7. mirditori December 23, 15:27

  O Zote se Ç’fare poezi…. o zote se Ç’ fare banalitet !
  Kush i ka dhene kete çmim kesaj zonje.. ka qene me idiot se Rita… Ku jeton Kjo Zonja Rita ne ishullin e çudirave apo ne ëndrat e majmuneve….
  Por kur lexon kete poezi te kesaj gjinie nga Pushkini, Petefi, Gete.. Naimi apo nga ÇAJUPI JONE I MADHE,,.. ja vlen ti lexosh si ne dhe femijte tane apo dhe per brezat qe vijne….
  Ju uroj or miq dhe vellezer Shqiptare … mos e kaloni kohen kote me kete BANALITET…

  Reply to this comment
 8. Socialisti bythpambuk December 23, 15:28

  Edi skizofreni ,
  Jepi teseren e Partise Socialiste kesaj poeteshes .

  Reply to this comment
 9. mirditori December 23, 15:29

  O Zote se Ç’fare poezi…. o zote se Ç’ fare banalitet !
  Kush i ka dhene kete çmim kesaj zonje.. ka qene me idiot se Rita… Ku jeton Kjo Zonja Rita ne ishullin e çudirave apo ne ëndrat e majmuneve….
  Por kur lexon kete poezi te kesaj gjinie nga Pushkini, Petefi, Gete.. Naimi apo nga ÇAJUPI JONE I MADHE,,.. ja vlen ti lexosh si ne dhe femijte tane apo dhe per brezat qe vijne….
  Ju uroj or miq dhe vellezer Shqiptare … mos e kaloni kohen kote me kete BANALITET…
  BANALITET !

  Reply to this comment
 10. mirditori December 23, 15:30

  O Zote se Ç’fare poezi…. o zote se Ç’ fare banalitet !
  Kush i ka dhene kete çmim kesaj zonje.. ka qene me idiot se Rita… Ku jeton Kjo Zonja Rita ne ishullin e çudirave apo ne ëndrat e majmuneve….
  Por kur lexon kete poezi te kesaj gjinie nga Pushkini, Petefi, Gete.. Naimi apo nga ÇAJUPI JONE I MADHE,,.. ja vlen ti lexosh si ne dhe femijte tane apo dhe per brezat qe vijne….
  Ju uroj or miq dhe vellezer Shqiptare … mos e kaloni kohen kote me kete BANALITET…
  … BANALITET !

  Reply to this comment
 11. mirditori December 23, 15:34

  O Zote se Ç’fare poezi…. o zote se Ç’ fare banalitet !
  Kush i ka dhene kete çmim kesaj zonje.. ka qene me idiot se Rita… “Çmim per Pornografi”…Ku jeton Kjo Zonja Rita ne ishullin e çudirave apo ne ëndrat e majmuneve….
  Por kur lexon kete poezi te kesaj gjinie nga Pushkini, Petefi, Gete.. Naimi apo nga ÇAJUPI JONE I MADHE,,.. ja vlen ti lexosh, si për ne dhe për femijte tane apo dhe per brezat qe vijne….
  Ju uroj or miq dhe vellezer Shqiptare … mos e kaloni kohen kote me kete BANALITET…
  … BANALITET !

  Reply to this comment
 12. ßo-ßo December 23, 15:45

  Pamvaresishte se si mundet te duket poezia Vryma ,
  qe ben te exitoj edhe ne gjume shqiptaret ,

  ajo qe te bie ne sy ktu , nga pothuaj shumicen e komenteve ,
  – fyerje personale vs Poetes = e Padrejt + No Fair
  – ndjenja e ndalimit – e diktatit alla Islam – e te ndaluarit kudo e ne cdo gje
  – mosrrespekti ndaj femres dhe vet sjelljes se kulturuar
  – cfryrje ,e asaj ngarkese jete ,

  pra nji tregues i qarte i jo vetem logjikes se nji shoqerie te tere ,
  por edhe e atij pasioni per dhune ,
  atij nervi agresioni qe pulson ne kafkat e shoqerise rrumpallizuar kto 24-vjet lajthitje
  njerez qe dijne vetem te fyejne ,te poshterojne tjetrin ,duke menduar se ne kte menyre qetsojn nervat e tyre te strapacuara nga ajo politike e ndyre .
  Nji gjendje e mjerushme e nji shoqerie agresive e gateshme te kafshoj kedo

  Reply to this comment
 13. mirel December 23, 17:22

  Lexoni pak komentet te Tema, jo per ndonje gje, por komentuesit i kane kenduar vrimes me bukur nga Rita, si ne rime, si ne vrime..
  Rita, je nje degjenerate qe i thua vetes poete
  Je nje plere e pandare nga realiteti shoqeror i politikes shqiptare.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?