Rivarrosen pa bujë eshtrat e ushtarëve grekë (FOTO)

July 15, 2018 14:24

Rivarrosen pa bujë eshtrat e ushtarëve grekë (FOTO)

 

Në Bularat të Dropullit u zhvillua në fundjavë pa shumë bujë, ceremonia e rivarrimit të eshtrave të 100 ushtarëve grekë, të vrarë gjatë luftës italo-greke.

Ceremonisë i parapriu mesha, ku morën pjesë përfaqësues të Ministrisë së Brendshme dhe asaj të Punëve të Jashtme të Athinës, si dhe ambasadorja e Greqisë në Tiranë, Eleni Sourani.

Kjo është ceremonia e parë e rivarrimit të eshtrave të të rënëve grekë, në Murin Memorial të Ushtarëve të Panjohur në Bularat.

Komisioni shqiptaro-grek ka njoftuar se ceremoni të tjera rivarrimi do të vijojnë përgjatë verës.

Ajo që ka rënë në sy, është se shumica e ushtarëve, eshtrat e të cilëve u nxorën prej gërmimeve në Dragot, nuk kanë identitet.

Ambasadorja e Greqisë në Shqipëri u bëri thirrje familjarëve të dorëzojnë ADN-në e tyre, në mënyrë që të bëhet identifikimi i eshtrave.

Ceremoninë e zhvilluar në Dropull e ndoqi edhe kreu i PBDNJ-së, Vangjel Dule.

Ndërkohë, kryetari i Shoqatës së të afërmve të të rënëve gjatë luftës italo-greke, Jorgo Sourlas ka deklaruar për mediet greke se, familjet që përfaqëson janë ndierë të ofenduara, pasi sipas tij nuk janë ftuar të marrin pjesë në këtë ceremoni, të cilën e prisnin prej dhjetëra vitesh.

a.s/dita

July 15, 2018 14:24
Komento

12 Komente

 1. KORÇARI July 15, 15:01

  Disfata e rradhës së qeverisë Shqiptare.

  Reply to this comment
 2. joni July 15, 15:20

  Qeveri qe punon per interesa te grekut….shtepia qe duket nuk do kallaus….

  Reply to this comment
 3. Pellazgos July 15, 15:21

  Qeveri shqipetare zoti KORCARI?
  Ky vend ka mbaruar dhe Pranvera Arabe po afron zoti KORCARI se ketu i thone turqi.
  Deri sa te “clirohet” ky vend qe quhej Epir dhe sot Albania mbushur me Xhamija,me shkolla turke,me baza turke,ky vend nuk ka per tu bere ndonjehere.
  Pyetja eshte.
  Perse luftoi heroi “juaj” Kastriotis qe Marin Barleti dhe perendimi Prijesi i Epirit?
  Edhe Barletin e quani armik?
  Ndryshe nuk shpjegohet qe mohoni Vorio Epirin.
  Kini frike nga Epiri,Greqia,Ilyria prandaj e mbushet vendin me Xhamija,jo se kishat kane mision paqeje,por doni ju apo jo ne Epirotet qe nuk duam te quhemi Albanas jemi per fat te keq Orthodhokse dhe pasarrdhes te historise tone te lavdishme Helene.
  Mosu “mburni” gjoja ka patur periudhe Ilyre,se e verteta eshte qe ka patur Periudhe Helene,Romake per 750 vjet,Bizante Greke per 1100 vjet dhe deri ne 1913en Periudhe Osmane me pashalleqe,me provinca turke.
  Prandaj mendohuni te cliroheni nga i Semuri i Bosforit ndryshe fundi dihet.

  Reply to this comment
 4. info analitike July 15, 15:51

  Po mire more shoke kur nuk u dihet identiteti si i nxoren greke ketà te vdekurit? Hajde komedi rilindjote hajde! Jo po hajde degjojeni perseri ate skerfyellin e gjate qe derdellit pa pushim.

  Reply to this comment
 5. Gjirokastra July 15, 16:24

  U varrosshin se shpejti edhe Saliu me Edvinin!

  Reply to this comment
  • anticensurë25642654 July 16, 08:41

   dhe me i varros me famiolje komplet nuk mund të çbëjnë këtë dëm që po i bëjnë shqipërisë!!
   qeveritarët tanë të shkërdhyer nga geku nuk duhej të lejonin këto varreza!ata duhet të lejonin nxjerrjen dhe trasportimin për në greqi!!atje është vëndi i tyre!atje është atdheu i tyre dhe jo shqipëria!!

   Reply to this comment
 6. Tepelena July 15, 16:29

  Po Vangjel Dulja ka vajtur si kreu i PBDNj-se apo si deputet i PD-se? Do kish lezet aty edhe Fatmir Mediu kreu i Republikanes, por deputet i PD-se. Shqiperia – mavri popull, mavri deputete, mavri shtet.

  Reply to this comment
 7. Arben July 15, 17:14

  merrini ne greqi keta muter

  Reply to this comment
 8. mirel July 15, 20:52

  Pse nuk i fusni te ajo e Anetes dhe e te jemes se Meros.
  Mbase ju vjen ekstaza e plote kurvave Rami dhe Baze

  Reply to this comment
 9. Vurkari July 15, 21:46

  Për hesap të tyre u vranë, sa për ne Italia na vrau bithën se na ndërtoi rrugë e infrastrukturë ndaj erdhën këta si sllavo komunistët për të prishur punë se se shohin dotë Shqipërinë të eci para.

  O ti pellazgu epirot pse flet në emër të të tjerëve, edhe unë epirot jam po të kam dhier mu në të gjitha fetë dha sa për Kastriotin ai luftoi pushtuesit e epirit nuk i rruhet çfe kishin.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim