A do shembet Teatri?

September 7, 2016 18:30

A do shembet Teatri?

Kryeministri i vendit Edi Rama i është rikthyer sot projektit të disa viteve më parë, kur ka thënë se qeveria “do të rindërtojë Teatrin Kombëtar”.

Rindërtimi i teatrit do të bëhet me standarde evropiane. Teatri do pajiset me të gjitha instrumentat. U pengua rindërtimi i tij, por ne do bashkëpunojmë me Bashkinë e Tiranës dhe faktorë të tjerë për të pasur një teatër me standarde bashkëkohore” – tha ai.

Sipas Ramës kjo do të arrihet falë bashkëpunimit me Bashkinë e Tiranës dhe disa faktorë të tjerë.

Ai iu përgjigj edhe kritikëve që thonë se po investohet në stadiume dhe teatre, ndërkohë që gjendja ekonomike e njerëzve është e vështirë,

“Ka njerëz që me dashje ose jo e harrojnë vlerën që kanë këto investime, por aty ku nuk ka teatër, muze, stadium e jetë kulturore e sociale nuk ka as bukë” tha Rama

Debati për atë që do ndodhë me godinën e Teatrit në qendër të Tiranës, nisi dje kur aktori Robert Ndrenika replikoi gjatë një darke me ministren Kumbaro.

Rama dhe Kumbaro

Rama dhe Kumbaro

Ngjarja ndodhi në Teatrin Kame, ku po mbahej nata e fundit e Festivalit Ballkanik të Teatrit.

“Nëse ndodh që godina e teatrit shembet, unë nuk do të tretem në gropë, por do të shtrihem atje”, ka qenë deklarata e ashpër e aktorit.

Ndrenika ka treguar se ka shëtitur në të gjithë Ballkanin, në Shkup, Athinë, Bukuresht ku teatrot janë prej 400 vjetësh, ndërsa në Tiranë po bëhen kulla, objekte fetare e stadiume dhe teatër jo.

Kumbaro iu përgjigj më gjerësisht aktorit, në eventin e sotëm për “ndërtimin e qendrës së re multifunksionale teatrale”, ku Ndrenika nuk erdhi.

” Përfitoj nga rasti ti them edhe një herë aktorit të madh Robert Ndrenikës të cilën e ftova të vinte dhe sot por koha nuk ishte e përshtatshme. Tek darkonim bashkë dy netë më parë në Festivalin e Teatrit Ballkanik me miq dhe i shpjegoja projektet e reja të teatrove, dua tia them sërish:  S’ka nevojë të shtrihet tek dera e teatrit për të mbrojtur tokën, sepse do i duhet të ngjitet në skenën e teatrit të ri, të të gjithë teatrove të ri që do të ndërtojmë për të luajtur rolet e mrekullueshëm që ai ka” u shpreh ministrja.

Dita

 

September 7, 2016 18:30
Komento

29 Komente

 1. vasili September 6, 12:52

  Do te behet aneks i super xhamise Erdogan.I dashur Ndrenika,
  Ku vend eshte vene ne zap nga lloji i salianjeve,apo i kesaj laraske anadolli,bashkuar me ramen ne pozicionin e nje rajai te shemtuar,qe ja fut europinizmit,per tu treguar me islamik se vet islamiket.
  Ishte mire shume kur lulet ne kete vend i hanin gomeret,tani anadollaket e ringjallur me rajat mbas bythe,vazhdojne ti djegin nga renjet lulet,duke vazhduar te shkretojne trupin dhe shpirtin europian te ketij vendi.

  Reply to this comment
  • arbereshi September 6, 16:46

   Po diskutohet per artin more VASILIS KOLOTRIPIDHAS, qe ju ka bo Janulla me keq se ata myslimanet injorante fanatike te ISIS. Ky fanatizem idjot qe mbahet ne greqi eshte nje problem per zhvillimin dhe ecurine e mardhenieve te qeverise Greke e kapur dhe influencuar nga kisha. Nuk me harohet fjala e deputetit hollandez ne parlamentin europian drejtuar Cipres ” e ke shumicen absolute per te ndikuar ne mardhenien dhe influencen e kishes mbi jeten ne shtetin grek. Keshtu qe vasil bythmuti shko boj muhabet me bashkefshataret e tu ose me imamet qe cojne trupa ne SIRE sepse te nje niveli jeni KA*A.

   Reply to this comment
 2. info analitike September 6, 15:14

  Turpi dhe mallkkmi po e mbulojne rilindjen e babezise e te krimit. Reagimi i Robert Ndrenikes eshte si nje mallkim qe po bie mbi racen bastarde rilindjote qe po shkaterron cdo gje per perfitime te ngushta klanesh.

  Reply to this comment
 3. Pensionisti September 6, 17:36

  Redaksise:Ne oret e mengjezit ketu lexova shkrimin per deklaraten e Robert Ndrenikes se madh e si reagim ndaj saj shkrova edhe une nje koment te shkurter solidarizimi me fjalet e tij.Nuk po kuptoj pse pas kater oresh ai koment nuk eshte pershire!Mund te me shpjegoni pse?
  Me respekt,
  Bashkim Pitarka
  Florida

  Reply to this comment
 4. nord.al September 7, 08:25

  Teatri i vjeter prishet per te ndertuar nje te ri dhe modern. Une nuk e kuptoj se cfare i prish Ndrenikes dhe gjith nostalgjikve te vjetersirave dhe shemtirave.

  Reply to this comment
  • abel September 8, 10:27

   Problemi qëndron se ndërtesës së vjetër do ti ndërrojnë destinacion, aty do bëjnë diçka krejt tjetër dhe teatrin do ta zhvendosin tek ish-inst.higjenës. Të duket krejt normale ty kjo?!

   Reply to this comment
 5. imas September 7, 08:31

  Z. Robert Ndrenika, megjithe respektin qe kam per ju, ne kete rast jam kunder. Ju nuk e keni privatizuar TK.
  Ne fund te fundit ju qe keni mbire ne ekranet shqiptare ketu e 60 vjet, keni qene njerezit me te priveligjuar te regjimeve…

  Reply to this comment
  • Pensionisti September 7, 15:41

   Te me ndjeni zotri anonimat “Imas” por kini kaluar cdo cak te miresjelljes qytetare.Ne komentin tuaj ju vete jeni kontradiktor:nga njera ane shprehni respektin per te madhin Robert Ndrenika dhe nga ana tjeter thoni se gjoja u paska mbire ne syte tuaj neper ekranet shqiptare dhe gjoja paska qene nder njerezit me te privilegjuar te regjimeve.Per kete te fundit nuk dua te zgjatem sepse kush ka lexuar mesuar keto 25 vjet “demokracie” ka mesuar per jeten dhe punen e Robertit dhe si eshte “privilegjuar” ai per nje kohe te gjate.Se dyti, spektatoret dhe populli i tere qe i nderon dhe i ngren lart aktore te shumnte e te shquar te nivelit boteror si Ndrenika,i ndjek perseri jo vetem ne ekrane por edhe ne teatrot tona apo edhe ne fb tone dhe shprehen krenare per te dhe te tjere kolege te plejades se tij te paarritshme.Sa per “te privilegjuar” do te thosha se ne ato kohra perparimesh kulturore dhe artistike,ishim ne populli por edhe vete qeveritaret ata te privilegjuarit nga arti dhe loja e tyre e mrekullkushme, qe i ndiqnin shfaqjet ne Teatrin tone Kombetar,ku thyheshin dyert per bileta ne shfaqjet e para te nje drame te re shqiptare apo e huaj apo ne turnete e pervithme verore te Teatrit Kombetare ne qytete e qendra te tjera banime e kantiere pune te Shqiperise.
   Sa per ceshtjen e prishjes se nderteses se Teatrit historik Kombetare,jam i mendjes se do te behej nje gabim tjeter trashanik( si ai i prishjes se pazarit krakteristik te Tianes) te prishej ky monument i vjeter i kultures kombetare,qendres kryesore te lartngritjes se artit dramatik dhe bazes themelore per artin e bukur te kinematografise se mirenjohur shqiptare.Ne boten e civilizuar e demokratike te tilla qendra te vjetra kulturore ruhen e mirembahen me kujdes te madh nga shteti.Ajo godine historike mund te restaurohej me kujdes per t’a kthyer ne nje gjendje me te mire e me te paraqitshme,por kurresesi te shembej.Shembje te teatrove dhe monumenteve historike te kombeve i shohim aktualisht te ndodhin vetem ne vendet arabe nga duart e varremihesve kriminele,terroristet ekstreme fetare.

   Pensionisti, dashamir i teatrit shqiptar.
   Florida,SHBA

   Reply to this comment
   • imas September 8, 20:50

    Pensionist ti ke mendimin rend.
    Une nuk dua ti bej biografine z. Ndrenika, por ne TK ka qene nder me te privilegjuarit dhe rolet pozitive i hidhte ne tuç. Nuk i kishte konkurent. Tani konkluzoonet gjitheseicili i ben vete…
    Ti mos e ndrysho mendimin tend, ashtu sikurse dhe une nik do ta ndryshoj.

    Reply to this comment
  • Pensionisti September 7, 15:44

   Te me ndjeni zotri anonimat “Imas” por kini kaluar cdo cak te miresjelljes qytetare.Ne komentin tuaj ju vete jeni kontradiktor:nga njera ane shprehni respektin per te madhin Robert Ndrenika dhe nga ana tjeter thoni se gjoja u paska mbire ne syte tuaj neper ekranet shqiptare dhe gjoja paska qene nder njerezit me te privilegjuar te regjimeve.Per kete te fundit nuk dua te zgjatem sepse kush ka lexuar mesuar keto 25 vjet “demokracie” ka mesuar per jeten dhe punen e Robertit dhe si eshte “privilegjuar” ai per nje kohe te gjate.Se dyti, spektatoret dhe populli i tere qe i nderon dhe i ngren lart aktore te shumnte e te shquar te nivelit boteror si Ndrenika,i ndjek perseri jo vetem ne ekrane por edhe ne teatrot tona apo edhe ne fb tone dhe shprehen krenare per te dhe te tjere kolege te plejades se tij te paarritshme.Sa per “te privilegjuar” do te thosha se ne ato kohra perparimesh kulturore dhe artistike,ishim ne populli por edhe vete qeveritaret ata te privilegjuarit nga arti dhe loja e tyre e mrekullkushme, qe i ndiqnin shfaqjet ne Teatrin tone Kombetar,ku thyheshin dyert per bileta ne shfaqjet e para te nje drame te re shqiptare apo e huaj apo ne turnete e pervithme verore te Teatrit Kombetare ne qytete e qendra te tjera banime e kantiere pune te Shqiperise.
   Sa per ceshtjen e prishjes se nderteses se Teatrit historik Kombetare,jam i mendjes se do te behej nje gabim tjeter trashanik( si ai i prishjes se pazarit krakteristik te Tianes) te prishej ky monument i vjeter i kultures kombetare,qendres kryesore te lartngritjes se artit dramatik dhe bazes themelore per artin e bukur te kinematografise se mirenjohur shqiptare.Ne boten e civilizuar e demokratike te tilla qendra te vjetra kulturore ruhen e mirembahen me kujdes te madh nga shteti.Ajo godine historike mund te restaurohej me kujdes per t’a kthyer ne nje gjendje me te mire e me te paraqitshme,por kurresesi te shembej.Shembje te teatrove dhe monumenteve historike te kombeve i shohim aktualisht te ndodhin vetem ne vendet arabe nga duart e varremihesve kriminele,terroristet ekstreme fetare.Ne vend te prishin ekzistuesin qeveria dhe ndertuesit le te ngrejne nje godine te re e te madhe te teatrit ne sheshe apo qendra te tjera te Tiranes.Duket atij te vjetrit ja kane vene syrin thjsht per vendndodhjen e tij te preferuar per ndonje “betoniere te re” me perfitime te majme,si ato qe po mbijne ne qender te Tiranes historike

   Pensionisti, dashamir i teatrit shqiptar.
   Florida,SHBA

   Reply to this comment
 6. corape kuqi September 7, 13:49

  E moret vesh. Corape kuqi do ndertoje kulle me teater. Do dale e bukur. 29 kate kulle dhe nje teater. Do ja japi zahos me koncesion. Se zaho ka plot lodra. Ka stadium. Ka hotele. Tani dhe reater. Vete kryeministri eshte i varfer. Vetem tre mije euro e 200 miljon ka. Punon per pipullin. Per socialistet.

  Reply to this comment
 7. as September 7, 18:24

  Ndrenika te rrije i qete se do te tretet me siguri matematikore

  Reply to this comment
 8. A.GRAMSH September 7, 18:59

  Z.Rama

  ‘MOS LUAJ ME ZJARRIN’ !
  Po nuk je ne gjendje te qeverrisesh drejtoju sovranit e 1 Milion shuplakave te bejne zgjidhje tjeter e mos u katandis nje ‘bojaxhi’ qe kerkon te ‘llangose’ historine,kulturen e veprat e artit apo simbolet qe i perfaqesojne ato per 100 vjet shtet.Ke tre vjet qe bashke me ‘aleatin’ tend dikur i tjeter kujt po sherbeni si ‘bAmbola’ oksigjeni te lidhura ne seri per ti zgjatur jeten ne PERJETESI -NERONIT SALI.!
  Vetem ISIS shkaterron kulturen dhe veprat monumentale te historise!
  Po sot na the dhe batuten tjeter qe nuk qeshin as gomaret per maturantet ‘Te paret zgjedhin me te miret?!
  Po ‘me te miret’ qe zgjedhin ‘me te miret’ kush jane!?Dhori KulOt apo drejtoreshat e arsimit te LIS-Lidhja Integrim Skrapar qe si banke prove vleresimi kane SEKSIN,apo e harrove Lushnjen e Braçes!?

  Reply to this comment
 9. realisti September 7, 19:00

  ..c’duhet buka po patem teater te standartit Edi Rama..

  Reply to this comment
 10. corape kuqi September 7, 19:00

  Ehe me faktore te tjere. Me olsin, zahon, fidel yllin dhe ca faktore te tjere atmosferik. Do ndertohet kulla me teater dhe do ta marre zaho me koncesion.
  Vazhdon grabitja e pronave shteterore dhe tjetersimi i tyre ne prona private.
  Per te miren e juve punon kyna.

  Reply to this comment
 11. . September 7, 19:00

  O Edo
  Futi nje kulle mer daj, pastaj bej teatrin.

  Reply to this comment
 12. Monika Kryezeza,dikur prostitute sot 'shtetare' September 7, 19:04

  Degjo moj ‘kumbanore’ pa tinguj,
  Une jam nje i ‘mengjer’ radikal qe zoterija jote pa asnje dite pune nuk di nga pjerdh gomari per te majten ,per artin e kulturen.Ndrenika ,ish deputet aksidentalisht’ i obskurantizmit salisjan ‘peshon’ e ka ‘vlere’ sa !tere ‘qUrravite’ e ketyre 25 vjeteve te mara se bashku.
  TE VESH JO DOTRE POR GISHTIN TEK TEATRI KOMBETAR ASHTU SI TEK ‘HOTEL DAJTI’ PERBEN KRIM QE DUHET DENUAR NGA 2 GJYKATA:Inkujzicionit e ajo penale!Njesoj si te vesh dore mbi KOLOSEUN e ‘MREKULLI TE TJERA’!
  Jep urgjent doreheqje!

  Reply to this comment
 13. . September 7, 19:04

  Kulle me teater do ngreje kumbaro me ramen.
  Derisa populli eshte bageti, hic mos ja pertoni. Beni 29 kate kulle dhe nje teater andej nga kati i fundit.

  Reply to this comment
 14. Qarri i zigurit September 7, 19:04

  Booooo. Boooooo. Sa e pacipe kjo kumbara e rames. Nuk e njifka turpin.
  Hajt me kembe te mbara moj kumbara.
  Prisheni dhe benibkulla shalfjate. Asgje mos mbese. Ashtu sic i prishi shalgjati kur ishte ne bashki me lulishte me shkolla, kopshte e cerdhe.
  Me kembe te mbara kumbara.

  Reply to this comment
 15. Darius September 7, 19:05

  kumbaro
  Sa pergjigje VK nga njerez VK

  Reply to this comment
 16. Mark ramy uk scotland irland September 7, 19:05

  O robert. Mos u shtri o xhan se shtrihet vet kjo e para. Sa per te shtriren te gjithe e kane qef. Edhe kjo cipa e rames

  Reply to this comment
 17. Pensionisti September 7, 19:05

  Mos e dridh muhabetin zonja ministre,se i madhi Robert Ndrenika nuk e kish hallin tek nevoja per ndertimin e teatrove te reja edhe me te mira,sepse nje gje e tille sigurisht ai si aktor dhe artist dhe qytetar shembullor do t’i mireprese e do t’i levdoje.Ai e ka fjalen per mosprishjen e nderteses ekzistuese te teatrit,ne te cilen ai dhe plejada e vjeter e shokeve te tij kane derdhur djersen dhe dhjetra vite pune krijuese plot vetmohim e perkushtim ne te mire te popullit,te zhvillimit te artit te drames dhe kinematografise shqiptare,nga gjiri i te cilit teater doli nje plejade e tere aktoresh te kinematografise shqiptare.
  Te me falni zonja ministre,ne komentin tuaj drejtuar z.R.Ndrenika ju i jeni shnmangur ceshtjes se prishjes ose jo te asaj ndertese te teatrit ekzistues per te cilen bente fjale z.Ndrenika. Ajo ndertese nuk duhet prishur sepse eshte monument i rendesishem i kultures kombetare shqiptare dhe si e tille duhet ruajtur dhe mbrojtur me ligj nga shteti.Ajo fare mire duhet ruajtur duke i bere restaurimet e pershtatshme per te ruajturperkatesine e asaj ndertese me ate kompleks te vjeter ndertesash.Teatrot dhe monumentet antike ruhen dhe mirembahen me fanaticizem te madh nga qeverite e shteteve demokratike;shkaterrime te tyre po shohim te behen nga terroristet ekstremiste fetare ne boten arabe dhe gjetke.
  Ndertesa te tjera teatri mund te ngriheshin,p.sh. ne sheshin e ish ekspozites se vjeter kineze.
  Me respekt,
  Bashkim Pitarka
  diplomat ne pension
  Florida,SHBA

  Reply to this comment
 18. londi September 7, 20:43

  Ec larot e pd me nkry ket b…q… me nofken info analitik dhe ket corape kuq ngelet tuj hanger hale ne portalet e medias elektronike megjithse sa her qe hani mir u bon, po pse mor surrater or pisa dhe gjonat e bukura ju duken te shumtura, sa qe ai drenika ne politik si deputet e ka kenaq, po cmendeni nga mllefi mor pisa se cdo gjo po bohet me standarte bashkehore

  Reply to this comment
  • info analitike September 8, 11:39

   o zagari i vogel i Fugsit une shkruaj vec ketu se nuk kam kohe e as nuk me paguan kush te leh gjithandej rrjeteve si puna jote. Bej te fala Fugsit te vogel!

   Reply to this comment
 19. @londi September 8, 12:00

  Londi rilindioti analfabet funksional sic i pelqen Kryetarit, di te na thuash ku perfundoi kinema “Republika”? E di cfare ka premtuar lideri suprem kur e prishi? Po kinema “17 nentori”? Kur nje idiot si ty i jep vetes te drejten te gjykoje te madhin Ndrenika mua nuk me mbetet tjeter te them vec ju shkerdhefsha rilindjen!

  Reply to this comment
 20. borove September 8, 12:20

  teater me kulle duam ne o xhaxhi edi mjellaxhiu. flm.

  Reply to this comment
 21. corape kuqi September 8, 14:06

  Degjo mere kopil idiot. Une nuk jam si ty dhe kryetari yt hajdut qe nuk la gje pa tjetersuar nga prone shteterore e popullit ne prone private tek te tretet. Ne te gjitha keto tjetersime ai vete palla e gjate eshte pronari kryesor ne bashkepunim me frangajn dhe fidel yllin. Edhe tek kullat shalgjata ai eshte pronari kryesor.
  Edhte tevkoncesionet e korrupsionit.
  Dhe te themvedhe nje gje per pd dhe salen.
  Une e urrwj salen sa e urren gjithe pipulli bashke.
  Gazeten rd nuk e kam prwkur kurre me dore. As bythen nuk kam fshire me te.

  Reply to this comment
 22. Guri Naimit D(Dh.Xh) September 9, 16:25

  NGRIHUNI JU o TE MUNDUAR…
  O njerez ta mire!
  Ceshtia eshte; duhet prere dora ketyre njerezve qe ju kundervihen Rabert Ndrenikave me shoke, qe duan te ruajne “Tarshegimine ne shekuj,te kombit tone,jo me ate ndertese, vertet per te ardhur keq, po u prish.
  Rama me shoke;( keq me vjen se perfaqeson te Majten e atij populli shumice).-Mos do ti jape shembull Grekut, qe te prishi si “mbeturine” ate kryeveper te antikitetit Grek.AKROPOLIN mes Athines;kryeveper boterore?! Kete po ben Ai,(apo ata,se vetem s’behet asgje),sa po “nderton gradaciela dhe vila”. Turpi kohes.
  Kendoni kengen: “Ngehuni ju o te munduar..”.te tjerat vine pas. Ajo kenge… solli- bote te RE.
  Jo vetem Rabert Ndrenika duhet shtrire ne ato themele qe duan te hedhin shkateruesit e kultures dhe trashegimise shqiptare,po gjithsa;i thone vetes shqiptar
  .
  Guri Naimit D.

  Reply to this comment
 23. eg September 9, 22:27

  Po pse do shembin teatrin existues?
  Mbajeni kete dhe ndertoni edhe nje tjeter.
  Edhe shpenzimet jane me te vogla, por edhe vlerat dhe historia e teatrit te vjeter ruhet.
  Artisti Ndrenika ka te drejte.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim