Rrapi i urës së Tabakëve në foto (1900)

March 19, 2016 19:39

Rrapi i urës së Tabakëve në foto (1900)

Gazetari i VOA Ilir Ikonomi ka sjellë një foto te rrallë te rapit te Ura e tabakeve. J

 “Tirana kishte Rrapin e Tabakëve, një monument shekullor pranë urës me të njëjtin emër. Kjo ishte një pemë e çuditshme, që dukej si e rritur jashtë ligjeve të natyrës, sepse nga trungu i saj gjigant, mbinin disa nëntrungje. Nga e gjithë kjo hallakatje, që i ngjante flokëve të pakrehura të një gruaje, dilte një degë e gjatë dhe e trashë, e cila varej thuajse paralelisht me tokën, aq sa ishte habi se si nuk rrëzohej”, shkruan Ikonomi.

Foto është realizuar nga Alexandre Degrand, rreth vitit 1900.

March 19, 2016 19:39
Komento

2 Komente

 1. Jimi March 20, 13:15

  Ja fshati Tirane sot kryeqytet!?
  Me kete dua te them qe ” Tironsit” autokton te mos mburren shume per trashegimine kulturore e qytetare te tyre, pasi kryeqytet ajo u be me kontributin e gjithe shqiptareve nga te gjitha trevat e vendit.

  Reply to this comment
 2. realisti March 21, 21:11

  Mor Jim djali ne ate vit qe eshte bere kjo foto as Sqipria nuk egzistonte si shtet e jo me kryeqyteti i saj Sa i perket autoktoneve ato mburren se e kane dashur Tironen edhe arehere kur nuk ishte kryeqytet.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*