VIDEO / Izet Haxhia: Familja Berisha që kam njohur unë

May 13, 2018 13:58

VIDEO / Izet Haxhia: Familja Berisha që kam njohur unë

Nga Mira Kazhani*

Unë nuk kam patur fatin që të jem gazetare në vitet ’90. Por kryeredaktori im Adrian Thano më ka nxitur drejt intervistave mbi ngjarjet e forta të atyre viteve që siç thotë ai, shënjuan fatin e asaj që po jetojmë sot.

Kur intervistova këtë verë Jaho Mulosmanin, dhe më pas Fatmira Hajdarin besova që nuk do ecja më tej. Por reagimi qytetar ishte një uri e jashtëzakonshme. Gazeta u shit si buka e ngrohtë. Komentet ishin të të gjitha natyrave dhe pyetjet në vend të reduktoheshin shtoheshin.

Një ditë njëri nga komentuesit me emrin Izet Haxhia ndërhyri me një replikë me ato çka kish’ thënë zonja Fatmira Hajdari. Shumë miq e kolegë thanë se ishte një njeri që po shtirej sikur ishte ish-badigardi i Berishës, por në redaksi zbuluam shumë lehtë se komentuesi me emrin Izet, shkruante nga një IP turke. Nuk humbisja asgjë nëse i shkruaja këtij komentuesi dhe e bëra duke i lënë adresën e email dhe numrin celular të kontaktit në redaksi. Pas 3 ditësh u shfaq një numër turk. Ishte ai, Izet Haxhia. Folëm gjatë me të, gati 35 minuta. Lajmi pozitiv ishte se kisha rënë në gjurmë të një tjetër dëshmitari por vetëm kaq.

Izeti më tha se nuk ishte i sigurt për të dhënë një intervistë. Nuk këmbëngula si mushka, kur më rrëfeu se nuk kish frikë për veten e tij por për familjen në Tiranë së cilës tha se i kish krijuar jo pak halle me jetën e tij. Familja ime ka vuajtur shumë prej meje, – më tha ai. Nuk dua më t’i trazoj e t’i tremb. Për ta, unë nuk isha asnjëherë ndihmë por vetëm një ankth, – më rrëfeu gjatë asaj telefonate, Izet haxhia.

Por pas disa ditësh më telefonoi duke më thënë se në Shtator mund të shkoja kur të doja në Turqi për një intervistë me të. Nuk donte kamera fillimisht, por edhe për këtë gjë arritëm në ujdi. Kur mbërrita në qytezën Kusadasi, në Turqi, më bëri përshtypje mungesa e shamive. Turqia që gjeta aty ishte më moderne se ajo ç’ka kisha pritur në mendjen time. Ndërsa Izeti u shfaq siç e kisha pritur me nje pamje veriori, i veshur me një bluzë të kuqe addidas dhe xhinse. Ai shoqërohej nga miku i tij Rrahmani, i cili na shoqëroi kudo ato 24 orë qëndrimi atje, mua dhe grupin e xhirimit.

Me Izetin biseduam gjatë para intervistës por jo për vitet -90 sepse ramë dakord që pyetje-përgjigjet të ishin spontane përgjatë intervistës. Gjatë një shëtitje që bëmë, vura re që të gjithë i thërrisnin Arkadash, (vëlla). Në kafen tonë u shfaqën miq të ndryshëm të tij, disa prej të cilëve flisnin anglishte të mirë për shkak të turizmit që gjeneronte qyteti bregdetar. Secili kishte një histori për të treguar për Izetin. U habita me thënë të drejtën sepse isha bërë gati të takojë një njeri të izoluar dhe të vështirë.

E patakt e pyeta se si është e mundur kjo metamorfozë nga njeri i keq në njeri të dashur? Ai qeshi. Ndoshta edhe u prek por nuk ra në sy! M’u përgjigj se për disa gjëra është vonë por se pavarësisht gabimeve të tij, ai thotë se është përpjekur të jetë i ndershëm me disa parime.

IHera-herës të dukej se kishte dy Berishë në kokën e tij, njërin e donte akoma, atë kur i shërbeu, dhe tjetrin e urrente, atë kur e zhgënjeu. Nuk e di nëse ai është afër së vërtetës, afër asaj që mendojnë armiqtë e tij, miqtë, familja. Unë nuk kisha asnjë emocion edhe pse e pranoj që kurrë nuk më ka ndodhur që një burrë, trim, malësor, i dhunshëm, i zhgënjyer të arrij të nxjerr lot për Tiranën. Ajo që mund të them me siguri është se kjo intervistë me të, hapi një tjetër derë, do thoja, të tranzicionit tonë politik.

 

 

INTERVISTA, PJESA I

 

M.K: Zoti Haxhia faleminderit që pranuat këtë intervistë, pyetja e parë nuk ka të bëj shumë me ato që kanë karakterizuar vitet ’90 ku ju jeni dëshmitar dhe aktor i disa prej ngjarjeve më kulminante të tranzicionit politik shqiptar. Pra fillimisht dua ta nis me një pyetje që është kuriozitet normal: Çfarë ju solli në këtë cep të botës në Kusadasi (Turqi) një qytet i vogël bregdetar. Si mbërritët këtu?

I.H: Në radhë të parë mirëserdhët dhe unë kam kenaqësinë që intervistën e parë që jap për një media, e jap me ju si gazetare e re, dhe me talent e prespektivë. Vazhdimisht i kam ndjekur nëpërmjet internetit intervistat tuaja, shkrimet tuaja dhe jeni një brez i ri gazetarësh, që jepni shpresë për një media të pavarur, dhe në shërbim të interesave të njerëzve në Shqipëri. Të kthehem tek pyetja juaj; Unë në Turqi kam ardhur përpara 15 vitesh. Në vitin 1999 gjendesha në Tropojë në një kohë që në Tropojë nuk ekzistonte shteti. Pas luftës së Kosovës që përfundoi në vitin ’99, së bashku me familjen me fëmijët, me ftesën e një mikut tim, kam ardhur në Turqi dhe pikërisht në qytetin ku sot po bëjmë intervistën. Nuk kam ardhur me qëllim që të rri gjatë, por për një kohë një mujore ose dy mujore. Pastaj ngjarjet rrodhën në atë mënyrë që isha i detyruar të qëndroja deri më tani. Dhe vazhdoj të qëndroj në Turqi.

 

M.K: Pse? Patët frikë të ktheheshit pas?

I.H: Pas situatës që u krijua në Tropojë – sepse në atë kohë ishte jashtë kontrollit të qeverisë – pra pas ngjarjeve që ndodhën, por edhe pas venies në kontroll nga qeveria qendrore, për mua ishte e rrezikshme që të kthehesha sepse isha dhe i kërkuar nga policia, nga shteti. Në atë kohë ka pasur një urdhër nga autoritetet e shtetit që kudo të më shihnin, të më vrisnin pa paralajmërim.

 

M.K: Çfarë kishit bërë që kishte një urdhër të tillë nga qeveria e Nanos në atë kohë?

I.H.: Në atë kohë pra në vititn 1999 ka qenë qeveria Majko dhe jo Nano. Por në fakt ky urdhër ka dalë që në kohën e qeverisë Nano. Si duket, kjo ka ardhur pas ngjarjeve të 12 dhe 14 shtatorit dhe ka qenë si një hakmarrje për atë që ndodhi dhe për atë që bëmë. Për këtë qeveria socialiste kërkoi të hakmerrej ndaj meje që më shihte si personazhin qendror-kryesor, të trazirave dhe të përmbysjes së qeverisë për kohën dy-tre ditore (i referohet grushtit të shtetit në 14 shtator 1998).

 

Mira Kazhani: Do të flasim për ngjarjet e Tropojës dhe për këto momente të rëndëisshme, ku ju keni qenë dhe ndoshta edhe protagonist kryesor, por doja t’u pyesja: A keni përfituar azil politik në Turqi, sepse ne në Tiranë e dimë se ju keni azil politik këtu?

Izet Haxhia: Jo. Jam arrestuar në vitin 2006 në këtë qytet; është kryer një operacion me urdhër nga Ankaraja. Policët që kanë marrë pjesë në operacion nuk kanë qenë vendas por kanë qenë të gjithë të ardhur nga Ankaraja. Pasi më kanë pyetur kam pranuar identitetin dhe të gjitha të dhënat e mia që jam filani dhe kanë dëgjuar dëshminë time. Kur do më çonin në burgun Ajdin, policët më kanë thënë se nëse është kështu historia atëherë kërko azil politik dhe do të ta japin në Turqi.

 

Mira Kazhani: Deri në vitin 2006 ishit me dokumente të rregullta?

Izet Haxhia: Jo kam qenë në mënyrë ilegale. Pa asnjë lloj dokumenti. Hyrjen në Turqi e kam bërë me një pasaportë që është përgatit në komisariatin e Tropojës dhe nuk ka qenë me emrin Izet, por kam pasur edhe pasaportën diplomatike që ishte e skaduar sepse qeveria e re të gjitha pasaportat e dhëna në kohën e qeverisë demokratike i kishte nxjerrë jashtë përdorimi. Më kanë thënë që kërko strehim se do ta japin, dhe kur kam shkuar në burg me atë turqishten time kam shkruar dhe një kërkesë drejtuar Ministrisë së Brendshme turke dhe asaj të Drejtësisë ku kërkoja strehim politik. Pas disa ditësh kanë ardhur tre katër veta për të më pyetur dhe në mënyrë të sinqertë u kam treguar çdo gjë. Pas disa javësh më ka ardhur përgjigja e tyre që ishte negative. Më pas, përmes avokatit këtë përgjigje të Ministrisë së Drejtësisë turke e kemi hedhur në gjykatën administrative shkalla e parë që është në Ankara dhe kjo ka vazhduar gjatë. Si përfundim pas tetë vitesh, pra vitin e kaluar më ka ardhur përgjigje negative nga kjo gjykatë. Nuk kam strehim politik.

 

Mira Kazhani: Nuk ju japin azil politik në Turqi por as nuk i’u ekstradojnë në Shqipëri ku ju pret një dënim i gjatë…Si kështu?

Izet Haxhia: Kjo është ajo që as nuk unë nuk e kuptoj. Unë kam qëndruar në burg rreth pesë vite nga 2006 deri në fund të vitit 2010. Në kundërshtim me të gjitha ligjet ndërkombëtare të ekstradimit, që thonë që një njeri i kapur për llogari të Interpolit, kur vjen dosja nga vendi që e kërkon për tre muaj ose të ekstradohet ose të lirohet. Unë as nuk jam liruar as nuk jam ekstraduar. Ju dini që është kapur dhe një tjetër nga Shqipëria, sic është Aldo Bare që u kap dy muaj para meje dhe ai u ekstradua direkt. Në kohën që kam qenë në burg avokati i tij hyri në lidhje me mua dhe më ka pyetur përmes avokatit tim se cfarë procedurash kam ndjekur unë për qëndrimin në Turqi. Kanë qenë identike procedurat, dhe ai ka kërkuar strehim politik dhe unë po ashtu, por gjykata e tij ka mbaruar ndërsa e imja s’ka mbaruar ende.

 

Mira Kazhani: Nëse ju ekstradojnë…?

Izet Haxhia: Unë gjykatës i kam thënë që ose më ekstradoni ose më lironi sepse mbajtja ime këtu është një mbajtje peng jashtë çdo lloj rregulli. Përderisa në Turqi s’kam pasur asnjë lloj faji, jam mbajtur jashtë çdo lloj ligji.

 

Mira Kazhani:Ju tashmë nuk keni dokumente? Si ja beni?

Izet Haxhia: Kam dokumente proviziore, që rinovohen cdo një muaj dhe dy herë në javë paraqitem në polici dhe hedh firmën.

 

Mira Kazhani: Punoni?

Izet Haxhia: Ligjërisht unë nuk kam të drejtë të punoj, sepse kështu shkruhet në dokumentet e mia. Por jam i detyruar të punoj. Prej dy vitesh e gjysëm jam në një punë këtu. Puna është punë nuk ka rëndësi e rëndomtë ose jo. Unë s’kam turp të punoj, kam qenë dhe në ndërtim. Ndërsa për momentin punoj në një klub nate. Merrem me sigurinë e klubit.

 

Mira Kazhani: Jeni pak a shumë në profesionin e vjetër…

Izet Haxhia:Është tamam ashtu, ai profesioni i vjetër që nuk na u nda (qesh).

 

Mira Kazhani: Si është e mundur që një student i mjekësisë vendosi në një moment të caktuar të bëhej truprojë, konkretisht e ish-presidentit Berisha?

Izet Haxhia: Unë kam qenë student i Fakultetit të Mjekësisë dhe nga fundi i vitit të katërt jam përjashtuar pas një sherri që është bërë në konvikt. Ky sherri është bërë mes tropojanësh dhe ka qenë një skenar i organizuar nga Sabit Brokaj, atë kohë Dekan i Fakultetit të Mjekësisë sepse në këtë sherr kanë marrë pjesë edhe njerëz të ardhur nga jashtë, si pjesëtar të gardës, të repartit famëkeq 326. Ne kemi qenë dhe të dëmtuarit dhe të përjashtuarit.

 

Mira Kazhani: Çfarë bëtë që ju përjashtuan?

Izet Haxhia: Thashë bëmë një sherr..

 

Mira Kazhani: Çfarë nënkuptoni me sherr?

Izet Haxhia: Na ngacmuan dhe ne u kundërprgjigjëm. Na erdhi një sulm në mënyrë të papritur dhe ne reaguam duke i hedhur ca nga kati dytë ku të dy palët u dëmtuan.

 

Mira Kazhani:Pati ndonjë viktimë?

Izet Haxhia: Jo, ca viktime?!

 

Mira Kazhani: Pse mendoni se zoti Berisha ju besoj sigurinë e jetës së tij?

Izet Haxhia: Ta vazhdoj pak përgjigjen se gjërat janë të lidhura. Ngjarja ka ndodhur në vitin 1989 dhe në atë kohë kishin filluar ndryshimet ne Europën Lindore, kishte rënë muri i Berlinit dhe ngjarjet po trondisnin regjimin komunist në Shqipëri. Njerëzit e ndjenin që do kishte ndryshime. Unë vazhdimisht shkoja nga Tropoja në Tiranë dhe për fatin tim në dhjetor kam qenë në Tiranë. Lëvizja studentore ka nisur me refleksionet në Institituin e Arteve që janë nismat e para kundër regjimit komunist. Më pas është kurorëzuar si përpjekje me levizjen studentore që ka filluar në datat 6-7 dhe është kulmuar më datën 8 dhjetor. Në këtë datë kemi qenë në sheshin para godinave të Institutit të Arteve dhe kemi qenë një numër i madh studentësh, por askush nuk merrte iniciativën për ta drejtuar këtë lëvizje që ishte në pikën e vlimit.

Natën e 8 dhjetorit rreth orës 9 vjen një bashkëpatriot i imi, Azem Hajdari i shoqëruar nag tre veta mes tyre dhe një tropojan që ka punuar operativ sigurimi, Besnik Cerci. Azemi hypën sipër një stoli dhe thotë “unë jam filani, a pranoni që t’ju drejtoj unë?”

Ne atë prisnim, që të vinte dikush të na drejtonte. Azemi në atë kohë nuk ka jetuar në Qytetin Studenti dhe ardhja e tij për mua ishte befasuese, por edhe më erdhi mirë sepse edhe e njihja dhe ishim nga i njëjti qytet. Në datën 9, ngjarjet rrodhën sic dihen. U bë dhe përleshja te sheshi dhe aty kam parë dhe Berishën për herë të parë. Me duket se ka qenë me Kujtim Çashkun dhe Besnik Mustafajn.

Ka ndodhur një skenë që s’e harroj kurrë kur një ushtar i xhenios me një lopatë xheniere donte të godiste Berishën dhe në atë kohë një civil nga të Sigurimit, e kapi dhe e tërhoqi. Më pas ka nisur sulmi i policisë ku u shpërndamë duke filluar dhe arrestimet. Pas orës 5-së kemi qenë në Qytetin Studenti dhe aty ka ardhur Berisha dhe sic tha, vinte nga një takim me Ramiz Alinë. Unë e di se çfarë mund të ketë folur Berisha me Alinë, por siç edhe dihet ai ishte zgjedhur si një tropojan meqë edhe në krye të lëvizjes studentore, ishte një nga Tropoja . Alia i kish thënë, – Shko, qetësoni studentët. Në atë kohë është krijuar dhe ajo platforma mes kërkesave të tjera që do paraqiteshin. Berisha tha se i kishte kërkuar lirimin e gjithë studentëve të arrestuar dhe të dënoheshin fajtorët për dhunën ndaj qytetarëve. Mes këtyre kërkesave, është futur dhe ajo e pluralizmit politik. Me thënë të drejtën, ne s’e kuptonim as si term, se çfarë ishte pluralizmi.

 

Mira Kazhani: Më vonë si ndodhi që u përzgjodhet si truproja i zotit Berisha?

Izet Haxhia: Kur u krijua PD, pasi u shpall edhe legalisht, ne rrinim fillimisht te godina 15. Në atë kohë rrija dhe flija në një dhomë me Azemin. Kur PD nisi prezantimin dhe organizimin edhe nëpër rrethe, shkoja vazhdimisht me Azemin. Ishte një gjë e re, dicka e panjohur për shqiptarët, ishte ai çlirimi i gjithë asaj shtypjes nga regjimi komunist, ishte shpresa e shqiptarëve, ishim të gjithë entuziast.

Por një ditë Azemi më kërkoi që në mitingje dhe takime të ndryshme të kisha kujdes Berishën. Unë mund të dal e të kujdesem vetë për veten, – më tha Azemi, – por Berisha ka më shumë nevojë, sidomos para gjithë atyre turmave entuziaste që futej mund të përballej edhe me njerëz dashakeq. Ka qenë një sugjerim i Azemit që unë të kaloja me Berishën.

(Foto majtas: Kopertina e Ditës 15 shtatir 2014 që shenjon daljen e parë publike të Izet Haxhisë, që pas zhdukjes së tij në 1999) 

Mira Kazhani: Si ka qenë raporti juaj me Berishën, si ju trajtonte ai?

Izet Haxhia: Fillimisht raporti ka qënë mëse normal. Berisha ka qënë në atë kuptimin një njeri impulsiv, korrekt në disa marrëdhënie. Pas tre-katër muajsh pata një problem me Azemin, ky i fundit shkoi dhe i tha Berishës, që Izeti është rrugaç, është ashtu e është kështu dhe mos e prano më të të shoqërojë. Pata një shkëputje dy tre mujore me Berishën.

 

Mira Kazhani: Si u riktheve?

Izet Haxhia: Jam rikthyer në shtator të vitit 1991. Në fakt më ka thirrur vetë Berisha përpara kongresit të Partisë Demokratike. Në atë kohë kishin filluar përçarjet mes grupeve në PD dhe grupi që ishte Pashko, Ceka, e të tjerët përdorën Azem Hajdarin si kandidaturë për të mundur Berishën. Nga ana tjetër doli dhe kandidatura e Cekës. Qëllimi i tyre ishte që votat që përkranin Berishën, përkrahnin dhe Hajdarin dhe nga përcarja e votave, fitonte Ceka. Une mendoj se ai kongres ka qenë më demokratiku ndonjëherë që është zhvilluar në atë parti. Azemi mori rreth 12 vota mos gaboj, Ceka dicka më shumë dhe Berisha fitoi me një shumicë dërrmuese.

 

Mira Kazhani: Pse mendonte Azemi se ju ishit rrugaç?

Izet Haxhia: Azemi i zmadhonte gjërat dhe ato gjëra që nuk i kishte nën kontroll mundohej t’i eliminonte. Sepse përplasja ka ndodhur që ta sqaroj, në kohën pas rrëzimit të bustit të Enverit kur unë kërkohesha nga policia pse kisha marrë pjesë në atë grupin që rrëzoi bustin. Ika në Kavajvë. Ditën që është rrëzuar busti, Azemi nuk ka qenë aty. Më pas ky erdhi në Kavajë për një vizitë se kuptohet Kavaja ishte atëherë qendra e demokracisë. Kur u takuam filloi të gënjente. Thoshte se ai kish qënë aty, madje kryesori. Unë i thashë që nuk është ashtu siç po thua. Ti nuk ke qenë aty kur u rrëzua busti, pse duhet të gënjesh?! Madje filloi të fantazonte, thoshte se ka qenë në një makinë të policisë dhe kishte kapur mikrofonin e Ministrit të Brendshëm dhe se ai i ka thënë policisë tërhiquni. Sepse nga Hekuran Isai në atë kohë kishte një urdhër që policia të qëllonte ndaj qytetarëve por sipas Azemit ai kish nderhyrë dhe e kish zgjidhur këtë punë. Ja, ato fantazitë e tij policeske që ka pasur gjithmonë në kokë.

 

Mira Kazhani: Do flasim për raportin tuaj me Azemin, por do doja të qëndrojmë pak në familjen Berisha. Raportet me fëmijët e zotit Berisha, gruan e tij Lirien si ishin gjatë kohës kur ju ishit truproja e tij?

Izet Haxhia: Raportet kanë qenë korrekte. Fëmijët kanë qenë të vegjël, vajza ka qenë pak më e rritur. Unë shkoja e merrja në shtëpi edhe gjatë kohës kur nuk ishte President. Kemi shëtitur gjithë Shqipërinë bashkë. Shkëlzeni në atë kohë ka qenë i vogël, por që atëherë ka pasur ato prirjet për luksin, i kishte qejf lekët. Tregoj vetëm një rast që vitin 1997, në muajin Janar e kujtoj edhe datën, në 28 janar, te stadiumi Qemal Stafa ka marrë nga një trafikant droge rreth 30 milionë lireta. I ka thënë që më duhen për një ndërtesën e dajës së tij, që po ndërtonte te Blloku. Atë e njihja, e kisha edhe mik edhe pse nuk e dija në atë kohë që merrej me trafik droge. Emri nuk ka shumë rëndësi sot, po të doni edhe e them. Dua të them se që në atë kohë Shkëlzeni ka pasur qejf lekun. Edhe disa herë ka transportuar nëpërmjet makinës që përdonte familja, edhe heroinë. Dhe aty ka marr shuma parash.

 

Mira Kazhani: Po flisni për një kohë që ai mund të ketë qenë gjimnazist kam përshtypjen…

Izet Haxhia: Më duket se diku te 17 vjetët ka qenë, mos gaboj…

 

Mira Kazhani: Gjithmonë nëse këto janë të vërteta… Por a mendoni se ishte në dijeni zoti Berisha?

Izet Haxhia: Nuk e di, nuk mendoj por jam i sigurt për këto që them. Janë mëse të vërteta, le t’i kundërshtojnë.

 

Mira Kazhani: Pse jeni i sigurt?

Izet Haxhia: Shumë i sigurt. Unë them dhe emrin se te vila e kujt e ka cuar nëse doni?

 

Mira Kazhani: Po. A mund ta thoni?

Izet Haxhia: Te vila e Landit të Jasharit në Vlorë. Vlonjatet e njohin. Por e njohin edhe më gjerë. Është në Itali ai tani.

 

Mira Kazhani: Pse i duhej djalit të presidentit të bënte një gjë të tillë, ai kishte gjithë vëmendjen në atë kohë dhe mund të kish njerëz që mund t’ia falnin aq para?

Izet Haxhia: Mund ta pyesni vetë atë. Ai e ka pasur dëshirë lekun. Njerëzit që e kanë lekun si ideal mund të bëjnë cdo gjë që ta fitojnë atë.

 

Mira Kazhani: Ishte një kohë kur kishit lukse? Ju udhëtonit shumë në atë kohë. Përfitonit nga fakti që ishit afër presidentit, dieta, udhëtime…

Izet Haxhia: Unë kam udhëtuar (jashtë vendit) rreth pesë-gjashtë herë me Berishën. Sepse pas një incidenti që patëm në Crans Montana, kur ktheheshim nga Amerika unë përfundimisht nuk kam udhëtuar më me të. Ktheheshin nga SHBA, vizita e parë e Berishës atje, në muajin qershor, dhe si shqiptarët që dolën nga varfëria ekstreme dhe ajo (Liria) nuk bënte përjashtim nga shqiptarët e thjeshtë edhe pse ishte gruaja e presidentit. Shqiptarët e Amerikës e mbushën me dhurata atë. Pasi mbaruam gjitha takimet në Uashington u kthyem në Nju Jork ku kishim takime në OKB dhe do iknim direkt për në aeroportin Kennedy. Çantat i mbaja unë të gjitha, dietat… Mendojeni, atë kohë, as shef protokolli nuk kishte Presidenti. Asgjë! Unë i mbaja të gjitha, e imagjinon dot? Edhe ajo pyeti për një çantë blu që kishte marrë, një çantë me 20 palë këpucë që kishte marrë atje a ku di gjë unë.. Unë pyeta gazetarët a e keni parë një çantë blu? Ata thanë po, ka ikur në aeroport. I thashë që është në aeroport çanta. Ne hipëm në avion dhe shkuam në Zvicër. Një natë qëndruam aty në Gjenevë dhe kur shkuam te hoteli në Crans Montana më tha mua, që mungon çanta blu. I thashë nuk e di – Ti me the që është në aeroport. – Ndoshta ka ngel në hotel i thashë unë… Unë e di që është nisur.

 

Mira Kazhani: Kush ju tha që mungonte çanta blu?

Izet Haxhia: Berisha, sepse i thoshte e shoqja. U mërzit shumë për çantën ajo. Berisha më tha mua uli valixhet poshtë, më pas tha ngjiti lart. I ngjita sërish! Uli prapë- më tha. Kur më tha për herën e dytë uli poshtë, ju ktheva: – nuk jam hamall. Ishte diçka që zor e kam mbajt veten. Si duket edhe nga mimika e fytyrës, gruaja (Liria) tha, tamam tamam, nuk ka gjë. Ajo siç duket e pa që u bëra keq dhe kërkoi të qetësonte situatën.

Berisha më tha: Pse e bën fytyrën ashtu? I thashë: Kam 24 orë pa ngrënë. Sepse ne kur shkonim në udhëtime jashtë merrnin 12 dollarë dieta në ditë. Në forumin e Crans Montana në Zvicër një McDonald atje bënte 15 dollarë, unë kisha 12 në xhep dhe rrija pa ngrënë gjithë ditën. -Pse unë do të jap bukë me hangër më tha Berisha? I thashë dietat nuk mjaftojnë. Ai m’u përgjigj:- herë tjetër mos hajde më atëherë! Mos të vish më! I thashë që vetë më ke marrë. Si të duash, nuk vij më. Dhe nga ajo kohë s’më mori në asnjë vizitë jashtë shteti si President.

 

Mira Kazhani: Tani që i tregon këto histori, si të duken? A nuk janë pak qesharake?

Izet Haxhia: Normal që duken qesharake. Por për kohën kanë qenë normale. Për një shtet si Shqipëria të rreckosur, me arkë shteti bosh, çdo gjë bosh. Ishim të varfër të gjithë. Ka dhe një histori interesante që dua ta tregoj. Kur po shkonim në Bruksel, se përveç se bëja protokollin, mbaja çantat e atyre, mbaja edhe dhuratat që çonim atje. Kjo qe një gjë vërtet komike në Belgjikë. Kur kemi shkuar te mbreti Albert në Belgjikë, në vend që t’i jepte dhuratën e tij, një shpatë të punuar me argjend, Berisha i dha gabimisht një dhuratë për gra. Ishte një rrip mesi për Caterina Lemierr, kryetare e Asamblesë…

 

Mira Kazhani: Nuk më thatë si i kishit marrëdhëniet me zonjën Liri?

Izet Haxhia: Normale. Zonja Berisha ka qenë një grua e heshtur që në dukje nuk ngatërrohej me asnjë lloj gjëje, por në prapaskenë ka qenë atkive dhe me shumë ndikim te Berisha, me sa kam arritur të kuptoj. Në paraqitje ajo është një grua shumë dashamirëse dhe unë këtë përshtypje kam, por që si ta them nuk është se edhe asaj nuk i pëlqente luksi…

 

Mira Kazhani: Ju vetë e pëlqenit?

Izet Haxhia: Unë kam mbetur në kohën e komunizimit për sa i përket lekut. Rëndësinë e lekut e kam kuptuar në Turqi, kur kam ardhur këtu. Kam pasur mundësi të bëj shumë lekë por asnjëherë s’i kam bërë. Një shtëpi kam marrë dhe jam i vetmi që e mora me një kredi të gardës. Para dy vjetësh e kam mbaruar. Madje e kanë shlyer njerëzit nga ana e gruas. Një kredi rreth 20 milion lekë të vjetra. Kam dorëzuar shtëpinë e vjetër dhe rreth 13 milion janë paguar nga xhepi. Kjo është pasuria e familjes time në Tiranë.

 

Mira Kazhani: Jeni bërë i pasur këtu në Turqi?

Izet Haxhia: Sic e shihni vetë. Pasuria më e madhe që kam unë këtu është respekti që kam krijuar te njerëzit, miqësitë që kam krijuar këtu.

 

Mira Kazhani: E pashë që kishit shumë miq…

Izet Haxhia: Pasuria ime kjo është.

 

Mira Kazhani: Dua të flasim më shumë për vitet ’90. Shumë njerëz u kujtojnë që ju keni qenë i qetë , inteligjent, pak rebelë po, por që me përfshirjen në politikë u shndërruat në një badigard famëkeq. Pak ditë më parë një kolegia ime në Tiranë më tha ju kishte frikë dhe se në ato kohëra i dukeshit si Herkuli kur ecnit në rrugë. Kaq i vrazhë, kaq i frikshëm keni qenë?

Izet Haxhia: Shqipëria është nj vend i vogël . Thashethemet janë shumë të mëdha. Kuptohet që unë nuk kam qenë një njeri engjëll. Kam bërë gabimet e mija. Si njeri kam qenë pak i dhunshëm, por jo me njerëzit e thjeshtë. I dhunshëm kam qenë me politikanet. Dhe ma merr mendja se pak kam bërë ndaj tyre. Flas për politikanët e dy krahëve.

 

Mira Kazhani: Kur thua i dhunshëm çfarë nënkuptoni? I dhunshëm verbalisht apo fizikisht?

Izet Haxhia: Fizikisht, fizikisht…! Kam rrahur disa prej tyre.

 

Mira Kazhani: Kë keni rrahur?

Izet Haxhia: Po ku mbaj mend. Nga ata të PD-së kam rraf. E di si është puna? Në psikologjinë e shqiptarëve vlerësohet gjithmonë forca fizike dhe jo mendja. Të gjithë mendojnë se po të jesh i fortë fizikisht mund të jesh i pranueshëm. S’kemi përdor kurrë mendjen, por forcën. Në një vend të civilizuar duhet të vlerësohet mendja. Dhuna është arkaike, e di këtë.

 

Mira Kazhani: Pse ishit i dhunshëm ju?

Izet Haxhia: Ajo kohë ashtu ishte. Ka qenë një ndarje ideologjike. Të djathtë e të majtë. Edhe ne për fat të keq u mësuam me urrejtje në atë kohë. U mësuam mos t’i pranonim njerëzit me bindje të kundërtëa, pavarësisht se kishim dal nga një regjim komunist që kishim vuajtur të gjithë. Ne ramë po në atë gabimin që kishin bërë të tjerët. Filluam të dhunonim ata që ishin në opozitë..

 

Mira Kazhani: Kush u’a frymëzonte këtë?

Izet Haxhia: Kuptohet ideologu ka qënë Berisha. Ai nga një ish-komunist u kthye në një demokrat të tipit fashist.

 

Mira Kazhani: E dinte ai që ju ishit i dhunshëm me deputetët e PD?

Izet Haxhia: Po e dinte. Kuptohet që e dinte! Nuk e di nëse e mbani mend ju, ka qënë një ministër i punëve të jashtme, Serreqi që në kohën e lëvizjes studentore gjendej në Kanada. Ai vetë ka pas një djalë shumë të mirë dhe ka qënë mjaft aktiv dhe e respektoja. Serreqi u kthye nga Kanadaja dhe edhe atë e thirrën, e më vonë e vunë Ministër të Jashtëm. Por ishte gjithmonë shumë cinik. Më kujtohet një herë që shkuam për vizitë tek Papa. U fut fut Berisha në takim, më kujtohet Papa Vojtila ka qënë atëherë dhe në të tjerët prisnim në paradhomë. Ai (Serreqi) filloi ta tregonte veten më katolik se Papa duke më thënë se edhe pse je mysliman, ti Izet do futesh e do i puthësh dorën Papës. Jo i thashë dorën nuk ja puth askujt. Në atë kohë, ngrihem me nerva dhe nga nervozizmi harrova që me vete kisha edhe pistoletën. Ato rojet zviceriane më panë mue dhe u tmerrun. Më morën dhe më ulën poshtë, morën edhe pistoletën dhe pastaj shkum brenda. I dhashë dorën Papës. Ai më dha nje medaljon që në një anë kishte fytyrën e Papës.

 

Mira Kazhani: Nuk ja puthët dorën?

Izet Haxhia: Jo jo, nuk ja putha. Dora mund t’i puthet vetëm nanës dhe babës, askujt tjetër në botë. Ky është parimi im!

 

Mira Kazhani: Po me zotin Serreqi çfarë ndodhi atë ditë?

Izet Haxhia: Kur zbritëm poshtë, pasi mbaroj takimi me Papën, po bisedojshim. Berisha tregonte çfarë i kish thënë Papës. Imagjinoje çfarë hipokrizie: Berisha tregonte se çfarë i kish thënë Papës: “Na shpëtoni nga myslimanët, duam evangjelizmin”.

 

Mira Kazhani: I kish thënë Berisha kështu?

Izet Haxhia: Po pra, i kish thënë Berisha Papës që na riktheni në evangjelizëm. I kish kërkuar ndihmë Papës për ta kthyer vendin në fenë katolike, dhe e bënte këtë, e imagjinon dot, në të njëjtën kohë kur flirtonte me iranianët, me arabët me sheikët. Në atë çast ndërhyn edhe Serreqi. – E more vesh, i tha Serreqi, Berishës, se çfarë skandali qe duke na bërë Izeti për pak? Shyqyr që nuk kish media.

-Çfarë i tha Berisha?

– Do futej tek Papa me pistoletë. Imagjinoje ta dëgjojnë mediat këtë skandal. Dhe i kujtoi atij se edhe ai që kish plagosur Papën është mysliman.

E pashë njëherë kështu me inat, dhe e mbajta nervin, po ja shënova në xhep atij Serreqit. Më vonë kur shkuam në Amerikë për vizitën e parë të Berishës, prapë filloi te kruhej. Në atë kohë në delegacion ishte edhe Genc Pollo. Genc Pollo nuk e ka duruar hiç Serreqin, kishin rivalitet ata të dy gjithmonë. Në Amerikë kur shkuam më ndikoi shumë sistemi i gjumit. Unë kam qënë shumë i dhënë mbas gjumit, po atje nuk mu desh që ta shoqëroja kudo Berishën sepse siguria amerikane ishte në kulm. Berisha bënte shumë takime, ku edhe nuk merrja pjesë. Dua të them se pistoletën atje ma morën që në aeroport. Amerikanët nuk linin armë me vete.

Tani ky Serreqi, kish vënë re që unë nuk shkoja në shumë takime, dhe kishte thënë:- Nuk po e shoh shumë këtë Izetin. A thu mos ka kërku strehim politik?

Këtë gjë ma thotë Genc Pollo, kështu kështu tha Serreqi për ty. Të nesërmen kishim një takim në Capitol Hill. Por para se të shkonim në Amerikë, Berisha kishte ndrydhur pak këmbën në Kalanë e Krujës, në atë kohë kishte ardhur për vizitë Gillbert. Berisha me atë ecjen e tij karakteriste që nuk e kontrollon shumë, i rrëshket këmba dhe bjen një javë para se të shkonim në Amerikë. Kur po ecnim në Capitol Hill, unë nga frika se mos po rrëshqet sërish i ndenja afër duke e mbajtur pak nga krahu. Kur po futeshim tek dera, që ishin këta kongresmenët amerikanë, unë isha nga mbrapa. Serreqi më tërheq nga xhaketa me një mënyrë injorimi.“Del ti, se do futem unë”! Në atë kohë nuk e mbajta veten dhe i futa një shkelm tek kërciri. Lëshoi një britëm dhe u përkul. Rojet amerikanë hapën sytë, thanë c’bëri ky? Po pastaj u futëm brenda.

 

Mira Kazhani: Të paska futur në kurth Genc Pollo?! Ju ka shfrytëzuar pak për inatin e tij me zotin Serreqi…

Izet Haxhia: Po ndoshta. Genci, ashtu si dinak që është mundet. Duke ditur edhe temperamentim tim. Plus që e ka provu edhe mbi veten e vet Genci në ‘91-shin.

 

Mira Kazhani: Çfarë ka provuar ai?

Izet Haxhia: Ka qënë një incident. E ka provue tek paradhoma e kryetarit Berisha, në atë kohë. Ka qënë në atë kohë një ambassador rumun, George Miku, kam pas shumë antipati për të! Pata një përplasje me të. Ai (ambasadori rumun) donte të futej dhe unë pata një përplasje me të. I thashë ka njerëz brenda, prisni. Genci më tha një llaf dhe i dhashë një kështu (lëviz dorën në formë shpulle), një të lëmuar të vogël.

 

Mira Kazhani: Po pastaj ishit miq?

Izet Haxhia: Jo miq nuk jemi bërë asnjëherë! Nuk na janë pajtu yjet (si i thonë asaj fjalës) me Gencin asnjëherë.

 

Mira Kazhani: Kë nuk ke rrahur në PD. Nëse ka një emër që e keni dashur, respektuar e mbrojtur gjithmonë, veç Berishës kuptohet?

Izet Haxhia: Një njeri që kam respekt dhe kam patur gjithmonë në PD ka qënë Leka Meksi. Ai ka qënë një zotëri i vërtetë, intelektual. Një burrë fisnik. Njeri i qetë, paqësor, me kulturë, i mençur. Unë mbaj mend kur u krijua PD, kur u mor ai vendimi për të kriju kryesinë e përkohshme në qytet student, që atëherë kam ngel simpatizant i atij njeriu. Pavarësisht gjërave që thonin për të, mua s’më interesojnë.Thonë që ka vjedhur!? Më shumë ka vjedh Fideli Ylli, që ka qënë shoqërues i tij.. Ka vjedh më shumë Fideli, shumë më shumë duke përdorur emrin e Meksit.

Është një histori interesante, si shqiptarë të varfër që kena qenë shkuam një një vizitë në Itali. Ndoshta po kaloj degë më degë por dua ta tregoj këtë histori. Kisha marrë një kostum që shiteshin në pazar, ishte një kostum që ishte nxjerrë nga ato sënduqet e rrobave të vjetra. Pesë mijë lekë kushtonte atëherë më kujtohet. Ishte shumë i mirë ai kostum për kohën. E kisha hekurosur e larë dhe atë kostum kam pas.

Mbaj mend kur shkova në Itali për herë të parë, në një vizitë shkova me dikë nga ambasada për të ble kostum të ri. Kisha vetëm 60 dollarë dieta, po ku kishte kostum 60 dollarë atje. Vështirë se mund të gjeja një kostum me kaq para. Kostumi që unë doja të blija ishte 600 mijë lireta por e morëm falas pas këmbënguljes. E lidha jo pa qëllim se me atë kostum jam vesh jo vetëm unë. Ai kostumi ka histori, një herë ka shku me mu në Amerikë dhe dy a tre herë pa mu. E vishnin të tjerët. Një herë e ka vesh edhe Fideli. Dy të tjerë janë martuar me kostumin tim…

 

Mira Kazhani: Zoti Haxhia pas gjithë kësaj kohe, a jeni penduar që jeni sjellë keq me politikanët e PD?

Izet Haxhia: Po jam pendue! Për çfarë jam pendue do thoni ju? Jam pendue për një gjë që sikur në 97–tën. Kur të gjithë ishin në dorën time në atë anijën e Otrantos që u mbyt duke marrë jetën e njerëzve të pafajshëm të cilët po iknin për të gjet shpresën nga dhuna, nga terrori i majtë e i djathtë që u kryente në atë kohë; ti kisha mbledh të gjithë bashkë, politikanë të PD e PS ti hypsha në atë anije dhe t’i lija në det të hapur që Shqipëria të shpëtonte një herë e mirë. Kjo është pendesa ime. Ndonjë pendesë tjetër nuk kam!

 

Mira Kazhani: Cili mendoni se është vendi i zotit Berisha në historinë moderne të Shqipërisë?

Izet Haxhia: Unë nuk jam historian. Por Berisha për mua kur kam qënë student, ka qënë idoli im (idhulli) dhe kjo është arsyeja që unë kam qëndru afër tij. Kur ka qënë pedagog në Fakultetin e Mjekësisë kam patur atë përshtypjen si për një njeri të përkushtum, i zgjuar, i ardhur nga Tropoja që kish arritur me përpjekjet e veta të arrinte deri në një pikë të atillë.

Ne krenoheshim sepse shumë pak tropojanë kishin bërë përpara dhe kishin bërë emër gjatë kohës së regjimit komunist. Kjo është pjesa që i takon Berishës si doktor. Si doktor ai ka qënë i përkushtuar, nga ata mjek që ngrihej në 2 të natës dhe shkonte tek pacientët e tij. Që nuk merrte ryshfet kur shumë profesorë të tjerë të Mjekësisë merrnin ryfshfet dhe i linin pacientët t’i operonin praktikantët. Ai nuk merrte kurrë dhe nuk abuzonte. Ishte nje mjek i përkushtuar. Edhe në atë kohë ryshfeti ishte i përhapur në mjekësi, por Berisha nuk ka qënë i tillë.

Ndërsa Berisha si politikan, nuk e di por ai pasioni e ndryshoi shumë! Thonë që pushteti dhe paraja i ndryshon njerëzit, por unë mendoj që nuk i ndryshon ata me karakter të fortë, por vetëm njerëzit me karakter të dobët. Unë e kam pas ditë për karakter të fortë. Vet faktet treguan që ai ndryshoi! Si njeri ka qënë autoritar, por me ardhjen në pushtet ai u kthye në një autokrat që nuk pranonte asnjëlloj kritike, asnjë lloj konkurence, dhe më e keqja ishte se ai e mbushi PD-në me bashkëpunëtor të Sigurimit të Shtetit. Atë partinë e ëndrrave tona, e shpresës së studentëve të dhjetorit, të intelektualëve që erdhën dhe e mbështetën atë lëvizje shumë të pastër dhe historike, u tradhtuan nga përfaqësuesi kryesor, nga Partia Demokratike. Pse PD? Sepse kjo parti u mbush me njerëz anonim. Me njerëz që nuk kishin asnjë kontribut, u mbush me klanin më të rrezikshëm të Sigurimit të Shtetit dhe fajtor për këtë është Sali Berisha.

*****

Ribotim. Regjistruar nga ekipi i dërguar nga Dita në Kusadasi, Turqi më shtator 2014. Botuar në Dita në 15 shtator 2014.

Tri pjesët e tjera mund t’i lexoni KËTU, KËTU dhe KËTU

May 13, 2018 13:58
Komento

170 Komente

 1. Moderatori September 11, 17:50

  SHENIM I RENDESISHEM:

  NUK DO LEJOHET ASNJE KOMENTUES, QE NUK ARRIN TE RUAJE ETIKEN

  MODERATORI

  Reply to this comment
  • lumasi September 12, 10:14

   Izet nuk duhet gjykuar per ato qe thote.
   fatekeqesisht jeta ate e ka perjashtur dhe e ka lene larg familjes se tij. kete gje ai e kuptuar se pavaresisht sesa i fort ka qene tani ka nevoje vetem per liri e familjen e tij.
   berishjanet te ndergjegjesohen nje here e mire se per cfare njeri kane mbeshtetur se nuk i detyron askush qe te jene me berishen.

   Reply to this comment
   • endri September 12, 13:01

    O moderator/e djali/vajza – perse qenke shqetesuar kaq shume per komentet qe mund te behen ndaj dikujt qe eshte denuar per vrasje kur kete vend e qeveriste e majta.

    Une nuk po e paragjykoj per asnje fjale qe thote e nxjerr nga goja por te pakten le te kthehet ne Shqiperi ku qeveris serisht e majta dhe te bashkepunoje me drejtesine per aq sa di dhe si i di. Perndryshe si i denuar ne mungese per vrasje po nga te majtet, fjalet e tij nuk kane asnje peshe apo vlere.

    Reply to this comment
   • lala September 12, 17:14

    Izeti ashte mashtrues dhe kriminel si Sala. Ai ashte fute prej sales per me organizue vrasjen e Azemit dhe ne saje te Sales ai qendron ne Turqi dhe nuk ekstradohet. Sic duket e ka kuptu se po i vjen dita te vije e te japi llogari per vrasjen e Azemit dhe per krime te tjera qe ka krye.Dhe te gjitha me porosi te Sales. Prandaj flet kunder Sales qe te duket i drejte dhe i mire.

    Reply to this comment
    • N.VJOSA September 12, 18:17

     Interviste interesante!
     Nuk jam dakord me ata qe e shajne Izetin!
     Sigurisht nuk pajtohem me fajet dhe gabimet e tij!
     Por njeriu nuk eshte gur, shkemb!
     Edhe guri, shkembi ,ndryshon, me kalimin e kohes nga dielli, nga uji, nga veprimet e faktoreve atmosferik ndryshon!….
     Jo me Njeriu.
     Une besoj se Izeti ka ndryshuar per mire!
     Eshte penduar qe ia sherbyer nje M o n s t r e si Berisha!
     Por Izeti ben mire ti thote ato qe di!….
     Kjo, per dy arsye madhore:
     E para, qe ti sherbeje rrefimi tij se Vertetes, tu sherbeje shqiptareve, ti sherbeje ndarjes se te
     genjyerve prej nje Monstre e Krimineli qe e demtoi aq shume Shqiperine!….
     Dhe e dyta, Izeti te çlirohet vet sadopak , te pastroje shpirtin e tij nga ato qe ka pare dhe di….sepse keshtu do te kete rrugen e hapur per tu integruar ne shoqeri dhe te rroje me djersen e
     vet si nje pjestar i devotshem i saj….
     Une e mirkuptoj metamorfozen e Izetit….Kurre nuk eshte vone qe Njeriu te ndahet njehere e pergjithnje nga rruga e gabuar….
     Kush nuk e pranon se njeriu vetkorigjohet, ai nuk eshte Njeri dhe nuk e kupton dot ate ne
     transformimi e tij te pandalshem….
     Shume mire Izet, ne se ke four hapur dhe me sinqeritet…
     E kuptoj drejt mallin tend te pakufishem per Vendlindjen, familjen, farefisin…miqte e dashamirsit…
     Nje respekt te merituar edhe per intervistuesen, MIRA KAZHANI, e cila ka realizuar disa intervista profesonalisht shume te mira dhe me inteligjence!…

     Reply to this comment
   • ilir September 13, 06:19

    izeti ne kete interviste po mundohet te justifikohet dhe te beje te penduarin per veprimtarine shumevjecare kriminale.Nuk Mjafton O izet!!!!!!!!!!!

    Reply to this comment
   • Claus May 11, 08:39

    Teksa ne mediat e qeverise lexojme keto dite nje baterdi shkrimesh per Izet Haxhine, te vjen vetvetiu ne mendje titulli i nje shkrimi hipotetik: Izet Haxhia ,fija e kashtes pas se ciles po perpiqen te kapen socialistet e gjote, te permbytur prej skandaleve korruptive e kriminale…!
    Imagjinoni nje turme se stermadhe, qe mundohet te kapet pas fijes se vetme te kashtes ne siperfaqen e nje gjoli te madh ! – Ja, keta jane socialistet per te cilet po flasim; zoterinjte socialiste dhe sherbetoret e tyre; qe nga sherbetori dhe merhumi me i fundit e deri tek kryesocialisti, i cili eshte edhe ideatori dhe regjisori i ketij spektakli turperues me fije kashte.
    Tek lexon mediat e majta, te duket sikur e tashmja nuk egziston; sikur nuk ka zhvillime te reja, as politike e as gje prej gjeje; sikur koha ka ngecur vendnumero, e ku e vetmja gje qe gjallon eshte krijesa e propagandes se kryesocialistit: Izet Haxhia.
    Tek lexon mediat e majta, te duket sikur Izet Haxhia eshte nje lloj Heroi i Kohes Tone… sikur ai eshte heroi i socialistave… superheroi madje!
    Kujt do t’ia merrte mendja, ketu e njezet e ca vite me pare, qe tmerri i socialistave, ai qe nuk kishte lene lider socialist pa e kopanisur, pa permendur gazetare dhe analiste te majte, apo qofte edhe simpatizante te thjeshte syresh – kujt do t’i shkonte ne mendje pra, qe kopanisesi me i madh i socialistave, do te behej nje dite kryeheoi i tyre ??!!
    Jam mese i sigurte, qe askujt. Mirepo, duke pare me kujdes psiken kolektive te kesaj turme te coroditur nga dogma cnjerezore gjysemshekullore, nuk e ke te veshtire te kuptosh, sesa te lehte e kane qe drudhenesin e tyre, ta bejne hero. Eshte nje turme qe duhet t’i japesh dru, pa te te pelqeje. Gjysemshekulli pat punuar propaganda komuniste, per te ngulitur thelle ne trurin e saj, kete mendesi mazokiste.
    Tek lexon shkrime gazetaresh dhe analistesh te njohur te majte, por edhe politikanesh, madje disa syresh te ashtuquajtur “patriarke” te socialistave qe kur shkruajne per Izet Haxhine ,i drejtohen atij me dashamiresi,si me perkedhelje, menjehere te vjen ne mendje pyetja: more c’soj njerezish jane keta?! A thua deri ne kete pike te kete degjenerua nje pjese kaq e madhe e shqiptareve, qe kriminelin qe i pat shkokluar ne dru deri dje, ta ngrejne ne piedestalin e heroit?!!
    Une kam lexuar edhe shkrime te tillesh ,te cilet shkojne deri aty,sa thone ne ligjerate te drejte: Izet , ta kemi bere kabull drurin qe na ke dhene, vetem bjeri Saliut…!!!
    Por, percudnimi njerezor, qe po shperfaqet kete rast, nuk ka fund.
    Izet Haxhia ka akuzuar edhe Fatos Klosin, pikerisht ketu ne DITA. E ka akuzuar, jo vetem per implikim ne ceshtjen Hajdari, por edhe per krime te tjera te lemerishme, qe nuk ishin degjuar me pare.
    Por, c’ndodh?! Fatos Klosi, jo vetem qe i pertyp akuzat e Izetit, por shkon deri aty sa te behet nje nder dalezotesit me te medhenj te vertetesise se akuzave te tij … ndaj Berishes…!!!
    Shkurt: kur Izeti akuzon Klosin, keto jane “shpifje dhe trillime te Izetit” – thote Fatos Klosi…
    Por, kur Izeti akuzon Berishen, keto ” jane te vertetat e medha qe thote Izeti” – thote Fatos Klosi…
    S’ka fund more, s’ka fund percudnimi moral i ketyre qenieve te peshtira!

    Reply to this comment
  • XUME PROTOPAPA September 12, 16:30

   IZET HAXHISE ME SHOKE SHUME

   Pak zbardhim te fytyres shpresoj te mos jete ndonje shenje semundjeje me rruazat e gjakut edhe pse duke kujtuar te vetmin tropojan qe kam njohur, jo ne Godinen 15-te te Qytetit te Studentit, ishte edhe ai i bardhe ne fytyre. Matoshi me sa mbaj mend quhej dhe studionte o per muzike apo gjeologji.. buh..! Ishte edhe ai shtatgjate e thanik ne trup, dhe ajo qe mu kujtua pas kesaj interviste hapat gjigande qe hidhte duke ecur…

   Jo per te te trembur Izet, po vetem nese do kthehesh me hir apo me pahir ne Shqiperi, te mos perfundosh ne duart e Sali Berishes me shoke per kurim.
   Meqenese fole per deshiren tende te pa plotesuar te 98-tes per ti futur te gjithe politikanet ne Kater I Rades drejt vdekjes ne det, do isha shume kurioz te dija ne se kujton ndonje hollesi te asaj ngjarje si p.sh:

   -A komunikoi Sali Berisha me Arben Malajn para dhe pas tragjedise?

   -A komunikoi Oscar Luigi Scalfaro me Sali Berishen gjate ngjarjes, para se te nderhynte marina italiane? Apo e kunderta: a leshoi driten jeshile Sali Berisha per te atakuar Kater I Rades pales italiane?

   -A kishte lidhje Sali Berisha me Zen Çaushin para tragjedise se Otrantos, apo ti vete ne emer te Berishes?

   -Pas tragjedise si reagoi Sali Berisha, foli mes miqesh, u krekos per suksesin per fitoren mbi 84 shqiptare nga 3 muajsh deri ne mbi gjashtedhjete vjeçare qe i denoi te perfundonin 800 metra ne thellesite e zymta te Jonit?

   -Po nga ambasada italiane pati ndonje telefonate para dhe pas kesaj tragjedie?

   Ngjarjet nuk mund te ndryshohen pasi ato kane ndodhur me gjithe krudelitetin e tyre, po pak lehtesim mund ti japesh shume nenave per te dashurit e tyre te hymbur pa patur faj ne sketerren joniane. Mendo si per femijet tuaj, te afermit tuaj, po ti ndodhte nje tragjedi e tille dhe dikush qe kishte njohuri mbi te, te mos fliste…

   Shpresoj kete radhe qe Mira Kazani te mos nderhyje me kerkesa per takime te ardheshme. Edhe nje gje, nuk me duket burrerore ti kerkosh gazetareve te DITA-s te moderojne postimet e komentuesve, shumeve nuk u mugon kjo qasje elementare ne bagazhin e tyre kulturor.

   Reply to this comment
   • goni September 12, 18:27

    Izeti duket i sinqerte dhe i penduar.
    Nuk ka vrare njeri Izeti sa per dijeni. Ka patur ate karakterin e rrembyer te malesorit, por cfare pastaj?
    Me behet qejfi qe i ka rrahur si kelysha keta qelbesirat e kryeqelbesires

    Reply to this comment
    • Genti September 12, 20:19

     Nqs ti mendon qe nuk ka vrare njeri, atehere pyete Izetin te te thote te verteten perse u perjashtua nga mjeksia ne 89?

     E verteta eshte qe theri dhe i mori jeten nje studenti Vlonjat ne mence vetem per rradhen e ushqimit, dhe sa per me shume Vlonjati ishte djale i vetem.

     Tani mund te perpiqet te duket si njeri i mire, por dardha e ka bishtin mbrapa.
     Nuk e ka bere kete interviste kot, por shume shpejt do e marrim vesh arsyen e vertete.
     Si duket po perpiqet te kthehet, dhe te marri me te mira keta qe udheheqin sot duke share super kriminelin e ketij vendi , Sali Berishen

     Reply to this comment
     • Chelsea September 14, 09:22

      Per vrasjen e studentit ja ke fut kot plako. Ai studenti nga Vlora qe u vra e kishte emrin Krenar Xhelili dhe eshte vrare me 1983 nja gjashte vjet para se thua ti. Une kam qene ne mence duke ngrene buke ne ate moment dhe te dy i njihja mire. Vrasesi ishte nga Dukagjini dhe nuk kishte te bente fare me Izetin. Ne ate kohe Izeti nuk ka qene student. Pse flet kot per gjera qe nuk i di? Ti e ke me te degjuar dhe e ke nderruar vitin dhe njerezit. Une kam qene student ne ate kohe. Kam qene ne mence dhe shoket e mi e kane marre ne krahe Krenarin per ne urgjence por nuk shpetoi dot. Terhiqe komentin dhe thuaj qe e ke ngaterruar ngjarjen komplet.

     • Albert September 14, 19:50

      Eshte rrahe me Filipin, dentistin nga Lekbibaj. Ç’hyn studenti nga Vlora ketu? Kena qene ne mensa mbi 100 studente ate kohe.

  • Tomorri September 12, 20:27

   BRAVO Izet Haxhia, qenke njeri me kembe ne toke. Duket qarte qe paske kaluar peripeci te medha dhe qe paske hequr goxha shume. Por paske ngelur njeri per se mbari. Shume njerezor! Me vjen keq qe je larg familjes – shpresoj qe nje dite tia kompensosh te gjithe kohen e humbur.

   Shpresoj qe rrefimet e tua tia hapin syte atyre qe akoma e duan ate qe na ra per hise te na udheheqe dhe te na shkaterroje. Dhe…..te nxisin edhe te tjere te dalin te flasin si ty. Bravo o trim!

   BRAVO Mira, je me e mira. E qarte, e prere, e zgjuar, trime.

   Reply to this comment
  • ilir September 13, 16:38

   po te jete burre dhe atdhetar(sic pretendon)le te vije ne Shqiperi dhe te akuzoje Berishen drejtperdrejt(mbase lan dhe mekatet)

   Reply to this comment
  • Albert September 14, 19:47

   Uh, i sinqerti Izet.
   -Me Filipin jeni rrahe tek mensa dhe nuk e di se ç’hyn Sabit komunisti ne kete mes.
   -Sa per luksin apo fukarallekun tand, mund te flasin me qindra kosovare qe ju ke rrujte pare te majme per dyshtetesine apo biznese tjera.
   -Sa per estradimin, duhen pyetur nja dy Viçidolsa ( Agron e Shkzen Berisha) se pse nuk asht pergatite dosja jote.
   Sa per Shkelzenin- ma se e vertete ajo qe thua per te-por edhe ti duhesh denu per moskallzim krimi!

   Reply to this comment
  • Emigranti November 9, 22:08

   Flit o Izet o t’lumt goja, ose tu rritt ndera..sic thone malsoret! Je nji Njeri I sinqerte dhe padyshim di shume sekrete qe shqiptaret duhet ti mesojne persa I perket Njeriut qe I ka urryer me shume nga the Gjithe shqiptaret! Quhet ” Sali Rame Berisha”

   Reply to this comment
 2. turi September 11, 17:51

  Izet, shteti te shtrydhe dhe te hedhe ne koshe.
  Kjo eshte e vjeter sa vete bota.
  Prandaj kjo eshte dhe 1 mesim per njerzit qe kan pak pergjejsi: Mos te behen kamikazet e pushtetit,po ti sherbejn shtetit brenda rregullave dhe ligjeve te shtetit.

  Si Izeti jan dhe shume te tjere qe shteti i te ligut i ka shfrytezuar.

  Me hasmeri i ka bere ne burgje i ka degdise ne vare i ka cuar..

  Gjithe keto te zeza u kan ardhe nga “liria e madhe” qe kishin nga shteti qe i shfrytezonte.

  Hapni syte ju o policet dhe badigardet e sotem mos u beni ujqer, se hani koken.

  Reply to this comment
 3. Gjin Musa September 11, 18:17

  Izet Haxhin e kame njohur rastesisht, permes ca miqeve te mije, qe aso kohe punonin ne garden e Republikes.
  Qe te jem i drejtperdrejt budigardet e Sali Berishes ishin mose perfilles,njerz te pa arsimuar,djem te ri,po me temperamentin e kaluar!Pushteti ne se nuk e vlereson te hedhe ne humner,keshtu ka ndodhur me Izetin dhe shume djem tjere qe ne kohen e Berishes kishin pushtuar garden dhe Tiranen.
  E them e kishin pushtuar sepse c’do gja ishte jasht kontrodhit ligjor,nji budigard i nji ministri bente “ligjin” aso kohe!munges profesionalizmi,munges shkollimi,apo veprime rrugacrije?.
  Besoj qe te trija s’bashku kane bere punen e vete,po ndikimi kryesor ka qen disiplina e cthurur qe nga kuadrot kryesor,te etun per tu pasuruar,harruan kerkesen e llogaris.
  Izeti esht nji nga keto,sot nuk dua ta paragjykoj,sepse e ka paragjykuar Berisha qe e futi ne rrugen e krimit.Tani Izet Haxhija duhet te beje publike c’fare di per ato kohe rebelimi ?.

  Reply to this comment
  • Mario September 12, 08:15

   Gjino shum mire e the edhe vet Izeti e pranoj qe ka qene i dhunshem pra do te thote qe kane qene eproret e dhunshem qe perdornin Bodyguard te ushtronin dhun ndaj te tjerve.

   Por gjithsesi Izeti c’fare din ta tregoje dhe provoje me fakte dhe mos te flase me urrejtje

   Reply to this comment
 4. Kaucuk September 11, 18:19

  Moderatori,
  do kishte qene mire ta publikoje kodin e etikes per postime online ne menyre qe njerzit ta dine se c’fare ehste etike dhe c’ fare jo. FLM

  Reply to this comment
  • elbasanlliu i papune fare September 11, 18:23

   Fiks Fare (jo ai i Filipit). Mu ma kan fshi komentin kot.

   Reply to this comment
  • Pellazgu September 12, 12:19

   @Kaucuk

   Ma ha mendja se bëhet për të mos delegjitimuar e bastarduar debatin dhe të intervistuarin me komente fyese e fjalë banale dhe kjo më duket e drejtë. Nuk vlen asnjë kod etike i forumit përpara kodit etik midis dy interlokutorëve në këtë rast.
   Them me bindje se është një masë që nuk cenon të drejtën e askujt për t’u shprehur, pasi, së pari është e drejta e Haxhisë të trajtohet si i ftuar i DITA-s, në këtë rast.
   Kjo gazetë u ka lejuar komentuesve të bëjnë komente disi të rënda edhe ndaj njerëzve të stafit, pa i censuruar dhe pa “marrë hak” ndaj asnjë komentuesi, siç ndodhi edhe me zotin Koçiko, së fundi, çka personalisht e quaj respektim të mendimit të gjithsekujt, pavarësisht pozicionimit.
   Një BRAVO e madhe për DITA-n!

   Reply to this comment
   • beni September 12, 13:26

    Ti po ben avukaturen e ksaj gazete! Cfar te intereson ty?kur shan e ofendon, ashtu si te doj qefi ty, me kujton koco kokdhimen qe bente monolog me komentuesit vete, per te klikuarsa me shum e sa me shum fitime! Kur thuhet gazetari e lire, duhen pranuar edhe armiqte!

    Reply to this comment
    • Pellazgu September 12, 15:27

     @beni

     beni-qeni e kuptoj që për ty është e vështirë të “thithësh” edhe gjërat e thjeshta, ndonëse thithjen e ke pjesë të jetës së përditshme. Ty, për shembull, nuk të rrihet dhe replikon negativisht ndaj çdo komenti timin, duke marrë edhe atë që të takon si reagim…
     E falënderoj DITA-n edhe pse të lejon ty të përdorësh atë fjalor me të cilin më drejtohesh mua, madje edhe në rastet kur unë nuk të replikoj dhe as nuk më bie në mend për budallallëqet e tua, si dhe, nga ana tjetër, e falënderoj që më lejon të të jap përgjigjen që meriton, si në këtë rast.
     Bëj nder vetes dhe mos repliko për çdo koment, sepse niveli yt intelektual është për të qarë hallin. Nuk mjafton vetëm kompjuteri dhe interneti që të bësh komente të mira, të mençura dhe me kulturë…

     Reply to this comment
 5. arben September 11, 18:21

  Kane kaluar shume vjet.
  Njerezit ndryshojne.
  Jam kurioz te di si ka reflektuar ky njeri.
  Kam qene student ne vitet 1996-97 kur emri i ketij ishte sinonim i dhunes.
  Po pres intervisten, por nje gje e di me siguri: Nese ka gjetur zotin, patjeter ka kuptuar cfare djalli ka qene per Shqiperine idhulli i tij Sali Berisha

  Reply to this comment
 6. Agim Kodra September 11, 18:52

  Izet Haxhiajn e kam njohur ne fakultet te mjeksise ka ardhur me vonese.Njeri i dhunshem i pa pegjegjshem pale e gateshme per krimin,nese i gjinje damarin mund te shikojshe dimesnsionin e tij njerezore.

  Reply to this comment
  • Davidi September 12, 07:22

   Te Fakulteti i Mjeksise si koordinate, jo se ti apo ai studionit aty. Ti nje here qenke gati analfabet ne te shkruar.

   Reply to this comment
 7. Kris September 11, 19:16

  Maks Velo ka te drejte !Myslyman verior I pergatitur nga Berisha! Per keta lloj njerezish flet Maksi dhe jo per shqiptaret, njerez te mire, nga veriu I Shqiperise!

  Reply to this comment
  • less September 11, 19:37

   O Kris, degjo njeher intervisten pastaj permen M..t Velon.
   Ai duhet arrestuar per percarje kombetare.
   Ka ligje per kete

   Reply to this comment
  • fjala September 12, 00:18

   Ti nuk e njeh kush eshte MV. Ai eshte Izet Haxhi ne nje drejtim tjeter. Ne Tirane shumekush e di psh qe, kur nje dashnore e martuar e tij kerkonte te shkeputej, ai kapi te shoqin e saj dhe i tha qe gruaja kishte qene njekohesisht dashnore e tij, duke shkaktuar divorcin ligjor te ciftit (kjo sa per te kuptuar karakterin e tij). Kushdo qe e njeh nga afer Maks Velon e di qe ai eshte nje njeri i percipte nga pikepamja kulturore, nje pseudointelektual egocentrist impulsiv i skajshem, qe eshte gati te urreje e te nxije kedo, absolutisht kedo.

   Reply to this comment
  • genti September 12, 09:02

   maksi qe e mban veten intelektual..qe eshte i lexuar,i ditur,qe mbledh shume dije,po qe e ka kornizen shume te ngushte per ti pervetesuar dhe ka ngel ne mediokritetin e tij..mos i beni shume reklame se thote idiotelliqe..

   Reply to this comment
 8. KUMARXHIU September 11, 19:20

  IZET HAXHIA NUK KA QENE I VETMI NA DAJAKUN QE U JEPTE MYSAFIREVE TE PA DESHIRUAR TE SALI BERISHES. TE NJETEN GJE BENIN EDHE TE TJERE BODIGARD MINISTRASH E KRYEMINSITRASH SI AI DHE KJO NUK KA LIDHJE ME QENIEN E TIJ TROPOJAN. PO NJE FAR ALBERT SULEJMANI, QE ISHTE KRAH MBROJTES I ISH MINISTRIT AGRON MUSARAJ MOS KUJTONI SE ISHTE ME I PAKET NGA IZET HAXHIA. JO, JO. ISHTE I KORRUPTUAR DHE XHAHIL DHE NUK VINTE NGA TROPOJA POR NGA BERATI I NJEREZVE TE URTE. IZETI KA GJETUR STREHIM E LUTET NE XHAMITE E ALLAHUT TURK, KURSE KY SULEJMANI NE AMERIKE KU HARXHON PARATE E GRABITURA, PA U BERE PISHMAN.

  Reply to this comment
 9. Kurbetliu September 11, 19:22

  mezi po pre ta lexoj izetin. te shoh cthote per salen.

  Reply to this comment
 10. Mark uk September 11, 19:28

  Edhe ti kuader ishte po me shkoll te marrun me monizem o Gjini i lekbibajve.Nuk nejte pa e nxierr kryet per Berishen.Mbete komunist edhe mbas 24 vitesh.

  Reply to this comment
  • opozitar i sfilitur September 11, 19:56

   O Mark, po nuk e pyet veten si ka mundesi qe te gjithe keta qe e kane njohur Berishen tend, e deshmojne per burre te lige??

   Mund te gaboj nje apo dy, po nese te gjithe deftejne me gisht te keqen, ti more Mark, ai i ke dy fije tru ne koke qe te ndalesh e te pyesesh veten ne pasqyre:
   “Ore mos e kam une gabim???”

   Provoje njehere o Mark budalla se mbase te iken verbimi dhe gjen te verteten. Vetem primitivet adhuronin si ty.

   Reply to this comment
   • Mark pordha September 11, 19:57

    Marku duhete te jete ai tipi qe e ka bere tatuazh ne trup surratin e ndyre te Saliut.
    E lexova para disa kohesh ne nje sajt.
    E ka gdhendur ne trup, e paimagjinueshme.
    Duhet te jesh fare psikopat qe te jesh burre dhe te besh tatuazh ne trup fytyren e nje burri. Zoti na ruajt

    Reply to this comment
   • lexuesi May 11, 09:50

    kam nje dyshim shume te forte qe pas nikut Mark UK fshihet vet Sali Qeni.

    Reply to this comment
  • lumasi September 12, 10:11

   mark uk (shpresoj qe uk te jete mbreteria e bashkuar), na ndriço pak me dijen tende se cfare eshte komunizmi.
   pse izeti eshte mbati komunist e po inxin futuren e berishes?

   por per ty mund te them qe je nje berishjan i pasherueshem siç jane sivllezerit e tu enverist

   Reply to this comment
  • albanian September 12, 10:37

   @ Mark uk
   Po ne nji vrime i bie kavallit ti po nderroje njehere se le nam me keq se ´´emania e NASTRADINIT´´

   Reply to this comment
 11. frasherlliu September 11, 19:38

  Si njohes deri ne detaje te ketij personi dua tju shkruaj mbas intervistes ku dua te shikoj ndryshimet mendore e psiqike qe i kane ndodhur mbas ketyre viteve.Vete Berisha e ka pasur frike dhe Izeti e ka diktuar me veprimtari rrebele e banditeske.Izeti ka qene i vetem dhe ska lidhje me stafin e truprojes qe kane qene oficere te pergatitur te arsimuar ne shkollat ushtarake dhe me rezultate nga me te lartat e sjellje te mire. Mos harroni se ata kane bere nje detyre te ngarkuar dhe midis dy zjarreve .Bashke me ta kam kryer shume detyra dhe i njoh mire pavaresisht se ndonjeri eshte vene ne pozicione te veshtira ku eshte detyruar te beje kete apo ate ndryshe familja i zhdukej…….Kam fatin e mire qe u largova nga ato pergjegjesi kur dora e zeze filloi te vepronte ne erresire.Tere te zezat qe kane ndodhur ne Shqiperi jane gatuar nga fashisti Berishe dhe te ekzekutuara nga shikasit e Gazidedes qe mernin planet e detajuara ne zyren e njeriut te zi Kolec Topalli.

  Reply to this comment
 12. inf September 11, 19:40

  Izeti ishte student dhe u perzi ne roje te saliut
  shum mire deri ktu por……………pasi hypi saliu ne karrige fort dhe izeti hypi fort ne mendjemadhsi pse nuk themi per Arjanin Drejtorin e grupit te shoqerimit te sali zezes por Arjani ishte nji oficer kariere dhe me kulture te jashte zakonshme
  Izeti duhet te kthehet dhe te japi verdiktin e tij bashke me Jaho Mylosmanin dhe ti jepet fund Spekullimeve por te deshmohet se = Sali Berisha i biri i Rames e i Sheqeres
  Vrau Azem Hajdarin pik ktu maron biseda ime per Izetin ..dhe mos qaj se kur qan Burri Qan Toka .ti je mire atje ku je po Jaho ne burg po kalbet

  Reply to this comment
 13. red September 11, 19:46

  O DITA po pse nuk e botoni menjehere te gjithen? Keshtu njerezit keqkuptohen dhe paragjykojne.

  Te Tema pershembull po lexoj nje si tip lajmerimi per intervisten e Kazhanit me Izet Haxhine dhe shoh qe njerezit kane marer per kot, me thjesht dy rreshta pa lidhje, nderkohe qe ju thoni qe intervista eshte bajagi e gjate rreth 2 ore.

  Ne fakt komentuesit online jane ashtu sic i portretizon Ardian Vehbiu: Nje kak e madhe anonime

  Reply to this comment
 14. Pëllumb zaimi September 11, 19:53

  Shprehu izet të shpëtosh shpirtin por dhe të ndahesh nga i ligu? Shprehu se e katandisët tropojën e bajram currit në vatër cubash pa din e iman? Shprehu dhe trego se ai që e fëlliqi tropojën është sali berisha dhe ca cuba e kopukë si puna jote? Sepse deshën të luajnë role të mëdha duke e pasur trurin sa një kokërr gështenje? Shprehu që të fillojmë të mendojmë se edhe ca si puna jote po japin sinjale se e kanë cekur bishtin e qytetërimit? Shprehu se faji kryesor që veriorët filluan të përgojohen e diku të urrehen,bie mbi ju tropojanët qe hytë nën komandën e djallit sali berisha? Ju ishit ndotësit kryesorë të veriorëve,ju pjesa e cubave që donit të bënit bajraktarin dhe trimin e madh? Ke shumë për të thënë izet haxhia!? Pastrohu që të mos ju ikë me turp edhe pleqëria? Rininë tuaj ja u dhjeu sali berisha dhe s’kini çfarë t’i korigjoni më? Më vjen mirë qe ke filluar të korigjohesh? Më vjen mirë që shokët e mij të mirë tropojanë tani do ta ndjejnë vehten më të lehtësuar nga ndotja juaj dhe e sali berishës? Ju asqë e imagjinoni sa urrejtje kishin për ju shokët e mij tropojanë nga luzha,dega,plana,lekbibaj etj,etj. Tung!

  Reply to this comment
  • Horri i Bulevardit September 12, 05:58

   Pjella e shemtaraqit te politikes Sali Berisha, smund te pastroje shpirtin, i dashur Pellumb.
   Ne jete njeriu ben shume gabime, qe falen, por kur ben faje, ato nuk falen, sa do i penduar, mund te jete fajtori, se faji le shume gjurme shkaterrimtare, ku dhjetra familje, jane shkaterruar nga keta te “penduar”.
   Ky langaraq berishian, po te jete burre, le te vi te dorezohet, por ky izet haxhija, (emrin dhe mbiemrin, po ja shkruaj, me germa te vogla, se ky bure, smeriton me shume), ska as burreri dhe as karakter, ky do te vdesi, si nje bythlepires, qe kontriboi shume, per ndarjen Veri-Jug.
   Te pershendes.
   Shume shpejt, do te jem perseri ne Tirane.

   Reply to this comment
   • Pëllumb zaimi September 12, 09:29

    O Horr Merkel ? Ke humbur në tiranë,ke humbur në forume,ke humbur në kafenenë e fërnetit…kudo ke humbur!? O milet,dëgjoni e mbani vesh, horr merkeli ndëshkohet me një shishe fërnet dhe me njëqind shuplaka se nuk ka ardhur te plaka??? Horro? Vër mënd se do të ta vëmë nick-un “Horr Haxhia i salisë,babai i cjapit dhe i dhisë”? S’ka shaka megjithato mungesa!? Hajde,- tung me inat!

    Reply to this comment
 15. On the air September 11, 19:58

  Sot desha te kuptoj: Izeti shkon te falet ne xhami per drurin qe ju ka dhene njerzve, nderkohe qe eshte penduar qe si ka mbytur?!!!!
  Neser do lexojme cfare xhevahiresh te tjera ka thene Izeti per 2 ore.

  Reply to this comment
  • laku September 11, 20:05

   Ore zoteri.
   Ti dukesh qe nuk e njeh fare fene dhe besimin.
   Po, mund te rrafesh njerez dhe me pas ta kerkosh faljen nga zoti.
   Boll na bete sikur i dini te gjitha.
   Bashkohem me kete komentuesin em lart: duroni, shifeni njehere intervisten, pastaj beni kete kaken e madhe duke perfituar nga anonimati i web-it.
   Spurdhjaker qe hidhni gurin dhe fshihni doren

   Reply to this comment
 16. orli September 11, 20:10

  Red!jam plotesisht dakord me ty,ne pergjithesi nje pjese e mire e shqiptareve ju flet s.ma para trurit dhe si rezultat Shqiperia eshte ne ate nivel ku eshte!ben politike dhe ai qe nuk di te shkruaj shqip e as te formuloi nje fjali,bejne politike dhe dhe njerez qe kur duan te thone per dike:qe e di shqipen me gramatike!thone:”e di shqipen me gramature”mos te flasim pastaj per intrigantet qe edhe me tetvjeçare,aftesite per intriga i kane ne maximum.

  Reply to this comment
 17. P September 11, 20:14

  KETA JANE FRANKESHTAJE JO NJEREZORE,
  QE U SHENDRROHET ANA E NDJESHMERISE SE SHPIRTIT
  GJENETIKISHT PER TI PERDORUR SI QENTE
  DOBERMAN KUNDER KUJDO QE PENGON
  MAFJEN PER QELLIME TE NDYRA.
  KY NUK DO TE RREGULLOHET KURRE
  SEPSE NUK EKZISTOJNE PROTEZA PER SHPIRTIN.

  Reply to this comment
 18. agron September 11, 20:25

  edhe ju filluat me hequr komentet?

  Reply to this comment
 19. Partia Demokratike duhet te largoj Berishen dhe Bashen September 11, 20:37

  Ishte nje kohe kur Tirana e Durresi u pushtua nga tropojanet dhe egersinat e veriut.
  Nuk dua te perziej ketu ata familje nga Veriu qe erdhen per nje jete me te mire.
  Fatkeqsisht ato deme nuk mund te riparohen kollaj
  Ishte nje kohe qe u quajt demokraci,por ne te vertet duhet quajtun SHKATRRIM i te gjitha vlerave njerzore dhe morale qe u krijuan per gati 45 vjet .
  Sali Berisha kjo ANTI-Vlere e KOMBIT shqiptar duhet te dali para gjygjit..

  Reply to this comment
  • loka September 11, 22:27

   Izeti nuk eshte egersire
   Eshte student Mjekesie i para 90-s, pra ne shkollene forte te Enverit.
   Eshte perjashtuar ne 1989

   Reply to this comment
   • fjala September 12, 00:30

    Enver Hoxha fakultetet e mjekesise e fakultetet e tjera te mira per egersira tripojane i kishte. Mos haroni se ne kohen qe Izetit i jepej e drejta per te studiuar ne mjekesi, mijera nga shoket tane te shkelqyer ne mesime, te edukuar ne familje te njohura nuk iu ipej e drejte studimi as per gjeologji e as per bujqesi.

    Reply to this comment
 20. Reni September 11, 20:51

  Un mendoj se do publikohet per pervjetorin e Azem Hajdarit.!

  Reply to this comment
 21. Reni September 11, 20:55

  I think he’s going to be our hero.!

  Reply to this comment
 22. alfade September 11, 21:39

  Per kupolen pushtetare , Ti zoteri qe u sherben atyre je thjeshte nje ”limon” qe per sa kohe
  nxjerr ”leng” , je i ”madh” dhe momentin qe s’i duhesh me te hedh tej ashtu sic thuhet ne
  zhargonin popullor : te hedh si ”limon i shtrydhur ” ! Morali i ”limonit te shtrydhur” eshte
  qe kurre nje njeriu te mos behet ”kamikaz” i pushtetareve , por te qendroje me dinjitet ne
  ate vend qe i eshte caktuar ! Ky Haxhia duhet te kete qene teper aktiv per t’i plotesuar tekat
  e ”BACES” , fjala eshte per pislliqet qe ka bere ”baca”pergjate 24 vjeteve ,qe eshte tani qe
  po shkruaj keto rreshte ”baca” mendon dhe vepron per te vene ndonje dinamit nga miloti,
  apo Mamurrasi, te vrase ndonje ”Santos’! tjeter qe i ze rrugen , QOFTELARGU SHQIPTAR !!!

  Reply to this comment
 23. Pepe Savolti September 12, 00:00

  ky Neanderthal I Sali ram Berishes duhet arrestuar urgjent…ne hetuesi pastaj le te flasi,,shqiptaret I dine ca nga krimet e kesaj tribuje po ato jane vetem 1%

  Reply to this comment
 24. shqip hesapi September 12, 03:30

  Po interpoli per cfare eshte ? Pse nuk e arreston kur dihet mire adresa e Izetit me dyzet krime.?

  Reply to this comment
 25. Mark uk September 12, 07:55

  mark pordha:Me vjen mire qe je paraqitur me emer e mbiemer.Vertet e meritoni mbiemrin ta gezoni.Nuk ju ve faj per budallalleqet qe shkrueni se dehur nga mbiemri.Po kujdes se mbas mbiemrit ju vjen ushqimi i dites.

  Reply to this comment
 26. Mark uk September 12, 08:06

  apozitar i sfilitur: Dukesh se je nje ish sekretar partie fshati me 4 klas.Ala mendon se po flet para organizates baze.Cfardo qe ju vinte nga lart ju vetem aprovonit me nje amen.Vertet nuk ju vinim faj se gjithmon zogj gomaresh i benin sekretar.Do besh mire te rueje dhit atje ne male se tash edhe ato 2 gram mend qe kishe ju paskan pjerdhur.

  Reply to this comment
  • fushebardha September 12, 09:13

   O Mark u-jku, me i qete mor djal. Pa dil njeher ne dritare dhe do shohesh qe ai plepi juaj u ka rrezuar pergjithmon , kane ngelur vetem disa rrenje te kalbura. Ketu po del tjetri dhe po thote se ne kete vend deri dje nuk drejtonin njerzit por qent dhe uqerit dhe ndjehet i penduar [ aq sa mund te pendohet nje njeri i tille ]dhe thote se kjo nuk duhet te kishte ndodhur , kurse ti vazhdon gam-gam dhe ham-ham . Hape dritaren dhe do shikosh qe shume gjera kan ndryshuar dhe do kuptosh se ke mbeshtetur dhe mbeshtet akoma njerzit e gabuar .

   Reply to this comment
 27. Meteh September 12, 08:08

  O Zotrinj:Sali Berisha per te marr e mbajtur pushtetin gjat,perdori bodigardet e tij dhunues tipik MALIKER TE PAGDHENDUR si puna e ketij IZET HAXHIS.Ne qytetin ku bonaj,ne viziten e SALIMILLOSHEVIÇIT si president,IZETI ju turr gazetarit news24,nuk ja di emrin tashme,por e shtriu per toke dhe i binte me shqelma.Gazetari me syze miopi,ngeli i shtrire per disa minuta,ndersa IZETI u turrej gazetarve te tjere si BISHA.I vetmi gabim i gazetareve ishte se ata siçdukej nuk i pelqenin AGAIT,MBRETIT,i cili pretendonte te ndryshonte kushtetuten e ’94.Por dehet thene se kata horra me ne krye kryehorrin,jane gjalle.Ata kerkojne vetem gjek shqiptari,te brumosur me kanunin e LEK DUKAGJINIT,te cilin SALA e ka mburrur.Kaq per sot,te presim inervisten nga TURQIA te KAÇAKUT.

  Reply to this comment
 28. arvanitasi September 12, 08:22

  Izet Haxhia eshte nga njerezit e rralle te cilet me deshmite origjinale mundet te ndryshojne rrjedhen e mireqenies, qetesise, bashkejeteses se mire ndermjet nerezve, sigurise se jetes dhe ndryshimit rrenjesor te korrupsioneve dhe abuzimeve qe ndodhin ktu tek ne nga qeveritaret e larte. I bej thirrje ne te miren tone dhe te familjes e brezave te familjes se tij e tonave bashke qe te japi deshmite origjinale e te verteta sepse ky vend duhet te ndryshoje pasi ka ardhur momenti per ndryshim rrenjesor dhe dalje nga humnera qe patem rene shekuj me rradhe dhe le te jete vendi ( ku Izeti jeton ) i cili na pushtoi perpara 600 vitesh ai qe do te na nxjerre nga humnera. Respekte

  Reply to this comment
 29. moxart September 12, 08:30

  DUA TE FLAS PO KUSH PO TE DEGJON. ATO QE AKOMA I SHKOJNE PAS SALI BERISHES E BASHES JANE FUNDRINAT E KETIJ KOMBI , ATO NUKANE SY PER TE PA , NUK KANE VESH PER TE DEGJUAT NUK KANE TRU PER TE FIQIRUAR . NJE GJE ESHTE POZITIVE SEPSE NJE DITE TE BUKUR DO TE URREJNE VEHTEN DHE ATO QE I KANE LINDUR .NDERSA Z O T I N ato e kane urryer shu me heret dhe se nuk e genjejne dot me duke u cfaqur te penduar ne fund XHEHENEMI I PRET.

  Reply to this comment
 30. Dardan September 12, 09:11

  Z. Haxhija,cila ishte enderra jote ne dhjetor si nje fshatar i ardhur nga Tropoja ne Tirane per te studjuar mjekesi?
  A nuk ishe duke zhvilluar enderren duke studjuar mjekesine? Jam i sigurte se te gjithe studentet ishin duke realizuar endrren e tyre. Por pikerisht ne dhjetor ja u rrasen nje enderr tjeter. Kush ua rrasi? Ramiz Alia me ambasaden jugosllave.
  Per cudi, sot shumica derrmuese ose gati 99% e studenteve paskan pasur enderr qe te mos jetojne ne Shqiperi. Deri kur do vazhdojne te genjehen shqiptaret me perrallen e enderres “dhjetorjane”?

  Reply to this comment
  • Bedriu September 12, 14:11

   Dardan, ku njeri ka qene 20-23 vjec ne ate kohe. Te gjithe e dime se sa lehte eshte te manipulosh rinine e sidomos kur ju jep pare me thase. Kete beri sali kirmineli, ktheu rinine tropojane ne kirminele te zakonshem.

   Reply to this comment
 31. Roni September 12, 09:30

  O njerez,mos u fokusoni tek Izet Haxhia.Ai tashme e ka paguar mekatin e tij te qenurit nje shkop gome dhe asgje me shume duke vuajtur ne vetmi dhe stres.Aq me teper qe ne sot konstatojme qe ai ka gjetur meshiren ne jete dhe jo ne deren e shen pjetrit.Ai po rrefehet!Dhe mos harroni,eshte njesoj sikur Sulo Gradeci te kish then te vertetat per familen Hoxha,gje qe kurre nuk e beri.Fokusohuni tek Berisha dhe familia e tij.Hipokrizia e kesaj familie po del ne drite nga njeriu qe e ka mbrojtur.Ju qe akoma besoni si budallenj per ndershmerin dhe sinqeritetin e Berishes dhe families degjoni dhe merrni vesh…Sali Berisha do njihet si kryemashtruesi i shekullit per shqiptaret.Braktiseni kete TURP KOMBETAR.

  Reply to this comment
 32. anonim September 12, 09:39

  o mjere shqiperia ne dore te kujt eshte

  Reply to this comment
 33. BJORN September 12, 09:51

  Mire do te ishte te fliste per krimet qe ka bere ne emer te Berishes,te vije te pergjigjet para ligjit dhe si te gjithe mafiozet e kriminelet kur kapen ose i bien puplat , bejne sikur afrohet me zotin.
  Kjo eshte kopjuar nga mafia italiane ne lidje me zotin,por asnje nuk i shpeton shpirtin ketyre kriminelave.

  Reply to this comment
 34. tani September 12, 09:53

  IZET HAXHIA & SALI LUSHA KANE QENE DORA EKZEKUTUESE E SALI BERISHES. ME KETA ESHTE NDJEKUR POLITIKA E LIMONIT TE SHTRYDHUR. ATA DUKE QENDRUAR PRANE DINASTISE BERISHA PANE EDHE U INFORMUAN ME SHUME SE SA DUHEJ DHE SI TE TILLE PERBENIN REZIKSHMERI. KJO ISHTE EDHE ARSYEJA QE SALI BERISHA I ABONDONOJ. IZETI SI BENJAMIN I SALIUT I KA PERLYER KEQ DUART ME GJAKUN E NJEREZVE TE NDRYSHEM. AI DUHET TE RREFEHET DHE TE SHPELAJ SHPIRTIN E TIJ , POR KJO JO NEPERMJET INTERVISTAVE GAZETARESKE, POR NE GJYGJ DHE NE BURG.

  Reply to this comment
 35. Mëno September 12, 10:30

  E mora gazeten me shume kurjozitet. E lexova me vemendje, sepse shkrimi ne kompjuter mu duk i shkurtuar. I vetmi lajm i rendesishem i kesaj interviste eshte fakti qe djali i Saliut, pra Z. Shkelzen, qe student eshte marre me trasportim droge me makine e shtetit (te Babait). Pra e ka filluar abuzimin qe i vogel me ndihmen e babait. Po ashtu na njeh me delirin e Saliut per genjeshtrat ne bisedimet me Papen. Te tjerat nuk justifikojne as kohen qe ka harxhuar gazetarja ne Turqi. Si thot populli jane “kodra mbas bregut”. Ndoshta pjesa e dyte do jete me e rendesishme. Le te presim e shpresojme qe te gjejme ndonje refleksion nga ky personazh.

  Reply to this comment
 36. I.Troplini September 12, 10:38

  Zonja dhe Zoterinj te gazetes DITA,

  “Etika” eshte dicka e mrekullueshme. Eshte nje porte ne qyteterim, nje norme sjelljeje dhe artikulimi, nje hap perpara ne menyren e komunikimit midis gazetes dhe lexuesit te saj.

  Paksa problematike, behet kjo puna e “etikes”, kur perdoret si justifikim per bllokimin e mendimit ndryshe. Fjala vjen,,,,,kur Kryeministri yne i nderuar udheton per ne Kine, me avione “te sponzorizuar” nga ambasada kineze dhe nga zyra e Kryeministrise na duhet te degjojme qe kjo na qenka nje gje e mire sepse nuk rendoka arken (e vjedhur) te shtetit.
  Asnje fyerje nuk pati ai koment,,,,asnje banalitet,,,,,thjeshte nuk i pelqeu dikujt nga “moderatoret”.
  Mundohuni te beni nje gazete per lexuesin, per qytetarin shqiptar dhe interesin kombetar,,,,,Zonja dhe Zoterinj te Dites. Te qenit ne sherbim te nje krahu politik apo larg qofte te nje personi te caktuar, vetem e vetem sepse ai eshte per momentin Kryeminister,,,,nuk mund te jete nje baze e shendoshe per te ardhmen e kesaj gazete.
  Ky Kryeminister nuk ka nevoje per lepirje dhe lajka, per te qene nje politikan i mire per kete vend. Ai ka shume me teper nevoje per zerin kritik. Ky duhet te jete misioni i shtypit dhe jo bllokimi i mendimeve te lexuesve,,,,ne emer te “etikes”,,,,,,qe ne thelb eshte vetem mungese e ETIKES PROFESIONALE nga ana e “moderatorit”.!!

  Reply to this comment
  • unknow soldier September 12, 13:14

   I nderuar Troplin

   Dhe une jam i nje mendje me ju.Kam derguar disa komente absolutisht pa ofendime por me ide te ndryshme ne lidhje me keto intervista efekti i te cilave zgjasin vetem 24 ore dhe shuhet.Dhe o burra te kapim “fishekzjarrin e rradhes” te tipit Kac Islam i cili na ofendoi Shqiperine si Hale….Tani lind pyetje po Kac Islami pse lejohet te thyeje etiken dhe ne menyre kaq antishqiptare.Kam dhe disa gjera te tjera por nuk kam besim se do botohet..Tung !

   Reply to this comment
 37. Sherbyesit e mafies se saliut September 12, 10:38

  Izeti meriton pergezime per cfare tregon, meriton rrespekt per fjalet e sinqerta kur tregon per anijen famekeqe te otrantos, meriton rrespekt per pendesen dhe per kurojon e tij.
  Trma nuk jane ata qe vrasin pas shpine, por ata qe dine te falin, dine te kerkojne ndjese dhe qe dine te flasin me sinqeritet dhe pse ndoshta me shume vonese!
  Rrespekt meriton edhe gazetarja profesioniste Mira Kazhani, me te vertete kjo vajze jo vetem qe dine ter bej mire punen e saj, por mbi te gjitha eshte e ndjeshme dhe arrine me shume suksese t’i fitoj besimin dhe rrespektin njerezve te cilet kjo gazetare kaq profesioniste interviston!
  Pergezime dhe stafit te GAZETES DITA, ju falenderojme per lajmet qe na servirni!

  Reply to this comment
 38. Hasan September 12, 10:40

  PERSHENDETJE GAZETE E NDERUAR JAM LEXUES NGA KOSOVA JU LUTEM NA E MUNDESONI TA LEXOJM EDHE NE KETE INTERVIST TE PLOT.

  Reply to this comment
 39. orli September 12, 11:12

  Ndjej kenaqesi te veçante kur lexoj komente te bera me profesionalizem(megjithese shume pak)dhe nuk ndjehem i zhgenjyer kur lexoj komente nga komentuesit qe futen ne grupin e cilesuar nga Ardian Vebiu si:”nje hale e madhe” sepse i shoh ne jeten e perditshme qe ne jemi nje popull qe na pelqen me shume ganjeshtra se e verteta,na pelqen me shume kritika se autokritika,me shume faji se pendesa,na pelqen me shume pabesia se besa(kam pas mendimin gjithmone se besa ka lindur si rezultat i pabesise sepse ne asnje popull tjeter nuk e perdorin besen)ndoshta ndonjerit psudopatriot nuk mund ti pelqeje por ka kaq shume fakte nga jeta e perditshme shqiptare qe vertetojne ate qe po them!do te duheshin dite,jave,muaj e vite per te pershkruar fakte te tilla!

  Reply to this comment
 40. itali September 12, 11:43

  cdo dite dalin fjale qe berrisha ka qene mafjoz etj etj po ky zotnija ktu per cilin punonte?mjafte shkoni ne polici me fakte dhe denonconi ! mjafte se njerezit sdin kujte i besojne lexo gazeten qe i majne krahun ps thojne qe berrisha eshte mafjoz. te tjeret thojne qe rama eshte mafjoz.ma mir po lexoj 1 gazete sporti? mos edhe aty thojne qe berrisha shet ndeshjet dhe gjun me gura.

  Reply to this comment
 41. Mal Uka September 12, 11:49

  Thuhet se qeni kur e nderron oborrin e han edhe zotnine paraprak nga se leh aty ku han
  Kam bindjen se ky njeri eshte me karakter qukapiku Cokate me kaqep edhe pemet e mira per ta gjate nje krym ner levozhge Menyra se si filloj muhabetin ne kete intervist jep te kuptosh qe ky eshte nje llafazan fjal-madhe e punehiq- Kush na paska qene Ky far Izet
  Kurkushi qe i ngeli merak ne anije ti ngarkonte te djatht e tmajt dhe ti zhdukte ne deti !
  Pra keti i ngeli merak qe nuk e beri kete veprim ha ha ha A mos paska qene ky komandanti te gjithe spektrit politik Dhe paska pase force ta bej nje veprim te tille? Fol rrafsh e mushma mendjen thot;; Malesorja ” Ky edhe flet te pabesueshmen qe Salihu deshti ta ndrroj fene ! Mesiguri ishte dhe eshte kunder ekstremizmit fetare taliban
  Rrej Izet he tpunofte zanati i rrenacakut Falu ne Xhami e banu dilingji !

  Reply to this comment
  • Bela September 12, 13:48

   Nga menyra e te shprehurit jame e sigurt se Mal Uka eshte vete Sali Berisha.
   Hahahaha shruaj emrin tend se do lexohesh me shume do komentohesh me shume dhe do shikosh se sa te duan e sa te urrejne, ne jemi popull kurioz dhe na pelqen te ndjekim edhe dike qe s’na pelqen me dhe e shajme.
   Sa per kete Izet Haxhia ketij i eshte permendur emri nga intervista e atij Mulosmanit qe eshte ne burg, Ne fakt Haxhia po perforcon ate qe Berisha eshte pergjegjes per vrasjen e Azem Hajdarit qe edhe mendjen e kishte sic ka mbiemrin.
   Nje kerkese per gazeten Dita, per ne qe ndodhemi jashte atdheut ke shance te lexojme intervisten e plote, ska problem pasi te jete shitur gazeta, une e kuptoj eshte ekonomi tregu.

   Reply to this comment
   • Mal Uka September 12, 16:53

    Jam kosovar dhe e shprehi mendimin pasi i analizoj plote ecuri sociale qe i ka jetuar shqiperija Mendoj se ju te nderuar shqipetar te shqiperise e kini te veshtire te liroheni nga levozhga e stalinizmit
    PD dhe Salih Berisha ishte motorri i kthesave pozitive Por sistemi 50 vjeqar ka lane rrenje dhe dalin pipa Ai sistem juve ua ka mishnue pabesine , e kini trashigue fantazine e mrapsht qe gjithkund te gjeni shibla e ato ti beni bjeshke Ndoshta do zgjate shume intriga e mjelle nga kulshedrat e shqiperise Une mendoj qe salih berisha nuk eshte ideal Por eshte shume ma atedhetar se Ram Ruqi e bali katravellat socijalist qe bejne miqesi me Serbo ruso kinez E kesai faqeje te zeze i ndihet gjama ne te ardhmen

    Reply to this comment
    • Damiano Damiani September 13, 01:00

     Te rroni vete Mal se mendja te paska lane. Shko e ha ndonje sahan me pershesh se qenke njeri pa kurrfare vlerash. As intelektuale dhe as morale. Ne i dime vete punet tona. Ti shiko punet e tua.

     Reply to this comment
    • Sokoli September 13, 03:21

     Hahaha Levozhga eshte term malsor ne Shqiperi, jo kosovar. Nuk para e ndesh ne shume ne Kosove si term….

     Reply to this comment
    • tani September 13, 10:12

     Ca din ti per shqiprin o mal
     Ca din ti per sal berishen
     Shqipnia or mal i vogel ne 45 vjet rregjim krijoi aq gjona me veshtirsi dhe mundim qe ky hajvan sal berisha ne pak vite i hudhi posht i shkatarroi
     Nuk jam asnji nostalgjik i periudhes komuniste po te pakten njerez si sali berisha si ky haxhia i transformoi nga egersira ne te but, vetem se ujkun sa do ta rrisesh prap ujk bohet
     Te pakten ky zotri po refleksionon dhe kupton se deri ne ca niveli maskarai ka qen sal berisha dhe esht
     ti si i kosoves dhe inteligjent qe qeke nuk mund te na serviresh si patriot sal berishen se minimumi agjent serb esht
     po disa nga ju ne kosov e keni idoll besoj se esht se edhe atje per fat te keq eksiztojn njerez qe i sherbejn serbis po aq me zell sa edhe ky sal berisha tradhtar i kombit

     Reply to this comment
     • Mal Uka September 13, 15:12

      I nderuar Tani,
      Me siguri per shqiperine dij ma pak se sa qe dini ju Por aq sa kam mundur me lexue duke i percjelle mjetet e informimit ka te krijuar nje botekuptim qe mund edhe te mos jete krejt siq tham une. ! 1-Kalimi prej nje sistemi ne tjeter sistem ne secilin shtet pasuesi e ka degjenerue ne tersi te perparshmin Po mendoj politikisht Ne periudha te tilla ndodhin plot mrapshti e degjenerime ! Krejt keto i ben propaganda e sigurimeve te mshefta Nje gja duhet te kuptohet qe Shiku apo shishi i klosit e paraklosit kan krijue situata absurde deri ne vrasje duke ua ngarkue atyre politkajve kundershtar Esht shume e pabesueshme qe Salih Berisha te merrej me vrasje e likujdime Kur ai ishte burre shteti Dhe me kohe te kufizuar per te qene ne familjen e ti
      Por keto far deklaratash kan qellim deskriditimi
      dhe mrapshtite e socjalistve tu ngarkohen te tjerve Nuk kam fakte qe Salih berisha eshte proserb Ndersa kam plot per socijalista Kryesorja une mendoj Qe shqiprise i ka mungue dhe mjerisht do i mungoj progresi Lufta per pushtet edhe ne kosove pushtetaret i ka degjeneruar aq shume sa le qe duan tua hane eshtnat te tjerve po duan edhe vehten ta plasin si lopa kur kullote ne terfoje Me rrespekt e pranoj mendimin ndryshe !

     • otto September 14, 03:34

      Or Mal ulu pak ne fushe mor burre
      Berisha ishte burre leshi dhe jo burre shteti
      Komunisti ma I ndyte spiun serb .kriminel futi gjakderdhjen shkaterroi Tropojen.kushedi sa nana kane qa femijet e tyre.kjo eshte e papranueshme nga zoti.
      Po qe se ke zot jepi hakun kriminelit Berisha.Shko e fol me ata prinderit qe kan fut ne dhe femijet e tyre.
      Ai vrau 4 njerez qe protestonin per te pasur pune
      Del kndej nga fusha e numuraja sa vila ka bo , ne det ne mal ne qytet e fshat si ti duesh ti. Me ca I bani ky burr I dhime sheteti vetem duke vjedhe shqyptaret e varfer.Zoti ka me I pa keto prandaj mos mbro kriminelin se zoti tsheh dhe tye.tung

     • Nuk njolloset Salih Burri September 14, 12:06

      Otto i nderuar, Te falem nderit qe me drejtohesh burrerisht e me butesi. Te shprehurit e mendimeve kundershtuese me fakte e menquri eshte begati mendoj Une . Ne komentin paraprak thash qe une nuk i njof shume detale dhe mund te jem i gabuar Por aq sa kam percjelle mjetet e informimit kam krijuar nje botekuptim Per vrasjet e dhimshme te demostuesve fukara Fajtoret jan te mshefun dhe qellimi i tyre ishte te kete vrasje e te behej kerrdi Mendoj qe vrasjet nuk i kan konvenue
      as qeverise e as Salih Berishes Se pse nuk jan ata budalle qe populli i gjykon dhe humbin autoritet e rrespeket Por mendoj qe shkerdhatave politike te uritur per pushtet per tja
      mbjelle sherrin e lane ne dere Salih berishes Kan vra Une e shof ne kosove luften e pa mshirshme per pushtet Qe flliqin njeri tjetrin aq sa qytetaret kan humbe besimin ne vehtevehte Nuk e dij pasurine e Salih Berishes dhe thanjet tueja nuk mund ti kundershtoj Por e tham edhe nje te vertete Sala ne europe e bashkesi nderkambetare ka pase rrespekt dhe mirekuptim
      Socjalistat ishin bllokator te perparimit e integrimit te shqiperise Nuk votonin kete e dijme te gjith ! Andaj i nderuar OttO , Nuk duhet te shofim gjithqka zi Dhe pa fakte te denigrohet e njolloset kushdo nuk eshte as vlere e as nere
      Salihu i ka pri kthesave te ndrrimit te sistemeve
      Dhe aty e ne ate periudhe askush nuk do kishte mundesi qe pa pasoja te behen ndryshime
      Lufta e klaneve eshte ma e eger se sa lufta e shtazve te gjungllave te afrikes Por mendoj une se qytetaret dijne te dallojne dhe nuk bijne pre e propagandave te butakve te pakurrizor qe brejne e damtojne qeliza te shnosha kombetare
      Klosit e klosistve me mejdan magjuphane e Nano servilin ua ka pare sherrin edhe kosova
      se pse Uqk per intersat e tyre e kan nda ne frakcione duke favorizue ata prej te cilve e kan kullote tagjine me kufera e thase parash te fondit,, Vendlindja po thrret” Ishte fondi qe i shashtrisi e i ngriti ne pijedestal manipulatoret kombetar ne emen te ndihmes per luften !!!

 42. GRAMOZ September 12, 12:34

  JANE TE VERTETA THENIET E IZET HAXHISE POR SHUME VONE KUR ESHTE BERE KATRAURA NE SHQIPERI ,ME MIRE VONE SE KURE …

  Reply to this comment
 43. Eni September 12, 12:42

  Ky njeri o Mal Uka ka karekter me te forte se tendin e shum Mal Uka te mbledhur bashke, nuk mund te krahasohet me qener qukapik si puna jote, me pelqen qe ka filluar tju çukise & pse Luani nuk ushqehet me krimba si puna jote.!

  Reply to this comment
 44. pelivani September 12, 13:10

  Izet!
  Larg familjes zbuten dhe zemrat me te egra!… LIgji,(Dhe une jam me te),Le te veproj ndaj Izetit,por, qe ai eshte me shume se i penduar sote,me ben te mos jem i ashper ndaj tij. Asnjehere nuk eshte von, dhe te falurit ne gjunje, te atij qe ke demtuar,eshte akt madhor dhe kushton shtrenjte… Izeti, po me duket i till. Ai po i rrefehet drejtesise ne nje fare menyre dhe mallkon vehten, qe i ka sherbyer ligesise me vetedije!… Une kam vuajtur shume nga Izetet,Mulosmanet,fill pas zgjedhjeve te 1996.tes. Pasi,18 dite para ketyre zgjedhjeve u botua libri im,”Populli dhe politika”,i teri kundr Pd. dhe njeriut,(Nese mund te quhet njeri), Salia. Per fundimishte,une e fal Izetin dhe i theme: Nje ore e me pare hajde, takou me njerzit e tu te zemres,dhe shko para drejtesise per t’u perballur. Mos harro,se duke ardhur ketu clirohesh nga ai makth qe te ka pushtuar. Ne te kundert rri andaj i burgosur per jete,edhe shpirterishte. Nese po me lexon,bindem qe do vish, dhe shpejte… Te siguroj qe keta te majtet e mi, nuk kane botigart te ashper,a te dhunshem, si Izeti ,a mulosmanet dje… Ndaj,mirse te vish Izet Haxhia. Kete po t’a them une qe vi nga xhehnemi juaj… Dhe nuk pres qe dikush ketu ne ket’forum te me tregoj adhapet….

  Reply to this comment
 45. rolandi September 12, 13:43

  JAM DAKORD MENJE KOMENTUS ,PARA .LE TA DEGJOJM NJEHER KETE KOKOROSH ,QE FLET NGA BRIMA E MIUT . SOT ESHTE 16 VJETORI I VRASJES AZEM HAJDARIT ,CFAR DO THOTE NESER ;TRIMI IZET HAXHIA/ mos harroj se kemi qene edhe ne prezent , kur izet haxhia , duke kapur nga dora e majte AZEMIN ,i tha edhe ti o m…t kunder sales ,pse ka frik te permendi daj agim ramen ,cfar betimi beri kunder AZEMIT ,dhe cfar pergjigje i dha AZEMI .Kush e ka bere ,qe ky njeri te ;zberthehet , dhe cfar garancie ka marr , qe familjen dhe ate vete , nuk do e ngacmojn.? .PRANDAJ MENDOJ ,TA LEME NJEHERE TE TREGOJ DHE PASTAJ ,JA DERGOJM EDHE NE PUSULLEN NGA MBRAPA. P.S ,DO JU LUTESHA KOMENTUSVE ,MOS te diskutojn si krahinor ,sepse nuk eshte mire , per te gjith ne shqiptaret , jam jugor dhe kemi lidhje gjaku nga veriu deri ne jug ,denohet vetem njeriu me vese te poshtra dhe jo zona nga eshte . respekte te gjitheve

  Reply to this comment
 46. labinot September 12, 13:47

  Tani Izeti po thote shume;Prokuroria po te zbatoje ligjin,le ta gjeje izet haxhine,si e gjeti gazetarja,ti marre deshmine per transport droge te forta nga zeni berishes,ta provoje dhe ta plase brenda.Le te marre akuzen e haxhise per nxitje te dhunes fizike ndaj opozitareve tek bodigardet e tij,le ta marre deshmitar haxhine dhe ta plase berishen brenda.Ja ku eshte Turqia.Mos po i plas Erdoganit per berishen?!Ata e kane kuptuar se Berisha ne bllokun e Enver Hoxhes ishte gardist i kuq(Ka dhene prova),Me te persekutuarit ishte me antikomunist se Kurt Kola,te cilit i futi ne xhep teseren e ppsh-se,me islamiket u be Ebu-Behker-isha,me papen qenka bere ungjillor,me Janullatosin u be evangjelizmo Berisha,per toke e per det,edhe per varreza greke,hashuren e haxhi bektash veliut e hengri me gjithe tas,megjithese s`le teqe pa lshu ne toke ne 1967,me Berluskonin u be skafist prostitutash,me bullatovicin,furnitor i naftes serbe,me milloshevicin bashkautor i masakrave kunder popullit te Kosoves,amerikaneve ju shiti arme kineze,cekeve u fali cez-in,francezeve u bleu helikopteret e skrap-it..Ne 1991,nga burgu ta kishin nxjerre nje hajdut ordiner,nje vrases te pabese,jo Ramiz Aline,po Turin e Jances,Sali Lushen,te kishin emeruar president te vendit,deme sa ky perbindesh,nuk do te kishin bere!

  Reply to this comment
 47. unknow soldier September 12, 14:08

  I nderuar moderator

  Vlersoj hapjen e drites jeshile per nje pjese komenti qe me ne fund e botuat por me lejoni te coj idene time deri ne fund:

  Jam larguar ne menyre te perhershme nga Shqiperia dhe jetoj jashte dhe nuk me mungon asgje ,me perjashtim te shqiperise dhe vecanerisht te dinjitetit te saj qe po e perdhosin cdo dite e me teper.

  Kalojme te Izet Haxhia;
  Kam marre pjese ne menyre aktive ne dy protesta te fuqishme opozitare ne 1993 te stadiumi Dinamo dhe ne 1996 ne sheshine Skenderbej.
  Kam pare dhe ndjere doren gjakatare te ketyre ..(deleted.). dhe personalisht nga Izet Haxhite me companine e tij me veprime kanibale qe as falangat e gestapos S/S dhe as kalecat e Sigurimit te shtetit.nuk do guxonin ti benin mbi popull….

  Ka ardhur kohet te pyesim :

  KUJT I SHERBEJNE KETO INTERVISTA “ME ZARAR & ME ZHURME”

  Nqs ngrihet nje akuze jashtzakonisht e rende qe makina e Berishes me djalin dhe bodiguardet e tij jane marre me trafik droge duhet qe dikush duhet te beje nje padi dhe ta paraqese ne prokurori biles dhe ambasadave te akredituara ne shqiperi ndoshta dhe kongresit amerikan dhe BE jo per ti kerkuar jo lemoshe apo ndihme po per ti kerkuar qe te denojne perbindeshin Berishe qe ata na i lane peshqesh ne 1991-1992 dhe le ti kujtojne dy antishqipataret me te medhenj Rajersonovic & Elezbiberovic dhe lidhjet e tyre me Beogradin “si baze nisje”

  Nqs keto akuza asgjesuese per Berishen do perdoren vetem per te shtuar numrin e lexuesve dhe per ti rritur lavdine Mira Kazhanit atehere le t,ja leme komentuesve te vazhdojne mendimi e tyre.

  Aq me teper kur Berisha ky vrases direct i Azem Hajdarit me nje hipokrizi satanike flet sot nga varri i tij se Fullani eshte i pafajshem dhe Rama po vepron si fashist me te ngelemi te themi se ai vend jo vetem ka marre fund por dhe nuk ka asnje shprese pasi Berisha qe “u rrezua” ne 23 qershor 2013 qenka me i forte sot se kurre.DHE SOT SHOQERIA CIVILE & MEDIAT ne vend te ngrene padi,po merren me biznes mediatik.

  Vlersoj nje komentues nga fundi qe thote se Izeti duhet te vetedorzohet ne Shqiperi me kusht qe “te hape barkun” dhe te kerkoje boterisht statusin e te penduarit dhe ato tmerre te Berishes qe do te degjojne shqiptaret do jene si ajo shprehja qe perdoret ne tropoje:
  “DO HABITET I FORTI C’KA BAN I LIGU”

  Vijon nqs botohet kjo pjese komenti

  Reply to this comment
 48. Kadri Pojani September 12, 15:10

  hahaha, sa qesha: bëmë një sherr, hodhëm ca nga kati i dytë…

  Reply to this comment
 49. liri September 12, 15:34

  Me kenaqe me ate shkelmin te kerciri. E forte ishte.

  Reply to this comment
 50. Sallakja September 12, 16:08

  Cudi.
  Ne 70 komente para meje,asnje komentuesi nuk i
  beri pershtypje gjeja me interesante qe trgon ky Izet Haxhia
  Gjeja me skandaloze qe i ka ndodhur Shqiperise.
  Zanafilla e nje mjerimi total ne te gjitha senset.
  Zanafilla e degradimit te nje shteti, apo kombi.
  Per komentuesit e ” vemendshem ” te gaz. Dita nuk perben
  me nje lajme.

  Komentues te nderuar,te respektuar e te mencur lexojeni
  edhe nje here paragrafin e fundit te kesaj pjese te pare,
  ose me mire fillojeni aty ku Izet Haxhia thote:
  ….dhe me e keqja ishte……

  Nastradin, dove cavollo sei ?

  Reply to this comment
  • Daja September 12, 17:37

   Kushedi cfare ke zbuluar. Qe PD ka qene e eshte e mbushur me sigurimsa, eshte thene e sterthene me mijera here. Se edhe vete Berisha (penicilina) ka qene njeri nga ata.

   Reply to this comment
 51. ti kaurr i derrit .... September 12, 17:45

  Rrëfimi vlefshëm, tregon fytyrën e berishovicit.

  Reply to this comment
 52. Miri September 12, 18:22

  Po thote vetem te verteten, vone por me mire qe e degjojme me gojen e Izet Hoxhis.

  Reply to this comment
 53. shemshedini September 12, 19:03

  Paska patur fat ky Izeti, se limonat pasi i shtrydhin (me sa duket tashme i kane ardhur edhe ketij mendte) i hedhin ne kosh (troç: ne kanal) te fortet e politikes shqiptare.
  Edhe Nano i tille ishte, por me sa duket kjo gje i pelqeu Berishes tek Nano.

  Reply to this comment
 54. ARUSHA September 12, 19:05

  KETO MBIEMRA ” QELBESIRASH ” DO I GDHENDIM NE GURET E SHQIPERISE PER TE MOS U HARRUAR KURRE POSHTERSIA E TYRE E FISIT TE TYRE E KRAHINES SE TYRE E FSHATIT TE TYNE E QYTETETIT TE TYNE !

  ZOTI MARRTE HAKE ME BREZA TEK VRASESIT E SHQIPTAREVE !

  Reply to this comment
 55. tomori September 12, 19:26

  Tani demi i madh kombetar u be.
  Shqiperise do t’i duhet nje brez njerezor dhe dhimbje te forta ta manaxhoje e te riparoje ate dem.
  Demet e medha qe i solli Saliu unitetit kombetar (me futjen e Jnullatosit), politikes se jashtme me lidhjet islamike, demet ekonomike me cmendurine e terapise se shokut, shkaterrimin e mbrojtjes kombetare, korrupsionin e pabesueshem qe preku cdo qelize te kombit tone, etj. dihen nga te gjithe. Tani te gjitha ato ndodhen e nuk mund te cbehen.
  Ndeshkimi i Saliut dhe bandes se tij eshte i nevojshem jo per hakmarrje, por si mesim per kedo qe vjen ne pushtet se nuk mund t’i shmanget pergjegjesise para popullit.
  Ishte thene per Shqiperine qe ta pesonte kete traume te rende e te gjithanshme.
  Ne retrospektive mua me duket se:
  1. Gabimi me i rende, nga pikepamja e pasojave, qe beri Enver Hoxha ishte lufta qe beri ai per t’i hapur rrugen ne udheheqje te PPSHse nje njeriu medioker qe i mungonte absolutisht cdo tipar i nje UDHEHEQESI (sic u duk me paaftesine e tij per te shfrytezuar konjunkturat politike qe u krijuan pas vizites se dyte te Franz Josef Strauss-it e sidomos pas ardhjes se zevendes kancelarit Genscher ne Tirane). Po te kishte aftesite e nje udheheqesi ne ate kohe ai do te konsiderohej sot SKENDERBEU i DYTE I SHQIPERISE.
  2. Gabimi me i rende i Ramiz Alise, kur e mori vesh qe komunistet duhej te leshonin pushtetin, ishte qe ne ate te ashtuquajturen Mbledhje me intelektualet, qe ishte MBLEDHJE ME INTELEKTUALET KOMUNISTE per te zgjedhur brezin e ri te komunisteve qe do te udhehiqte Shqiperin paskomuniste. Aty u piketuan Sali Berisha, Gramoz Pashko, Fatos Nano, etj. dhe me vone iu ndane rolet e “se majtes” e “te djathtes”.
  Nga ajo mbledhje e shtatorit 1990 Ramiz Alia me nje sektarizem komunist te rezikshem per situaten qe po kalonte vendi perjashtoi 6 te shtatat e inteligjences shqiptare nga cdo rol ne fatet e vendit, brenda se ciles ishte pjesa me e ndershme dhe me e kulturuar e inteligjences se kombit.
  Jo vetem sot por edhe ne ate kohe dihej se kjo pjese e inteligjences qe afroi Ramiz Alia ishte pjesa me e indoktrinuar, servile dhe karieriste e dale nga aparatet e partise, shkolllat e partise, nga Instiruti i marksizem-leninizmit, etj. Nuk eshte e rastit qe ne krye te te gjitha partive dolen komuniste ose bij familjesh komuniste.
  Ata udheheqes nuk dolen nga ndonje levizje popullore por u nxorren ne krye te levizjes nga Ramiz Alia personalisht. Dhe ja ku e shpuri Shqiperine ajo bande komunistesh qe u leshoi stafeten Ramiz Alia.
  Ne qofte se procesi demokratizimit te Shqiperise nuk do t’i ishte lene ne dore udheheqjes komuniste dhe Ramiz Alise, ky rrenim i gjithanshem moral, politik dhe ekonomik i atdheut tone nuk do te kishte ndodhur.

  Reply to this comment
 56. ADRIAN September 12, 19:31

  Cdo njeri ben gabime ne jete dhe hallall ne qofte se pendohesh per to Izet(cfare emri nuk e ndeshim me kete emer besoj ne gjendjen civile ).
  Ej vellezer shqiptare dihet qe Izeti nuk ishte engjell dhe ai e pranon dhe vete kete por thote dicka te mencur kur thote se Sali Berisha ishte frymezuesi i urrejtjes i percarjes.
  Mendoni qe nje udheheqes te frymezoje njerzit me urrye me dhunue kedo qe eshte kundra.
  Izet, ti dhe shume si ju jeni viktime e nje njeriu qe u kthue nga mjek ne vrases.

  E dime qe drejtesia shqiptare nuk e denon dot Sali Berishen por duhet te gjendet mundesia qe ky njeri te arrestohet jashte shtetit dhe te denohet per krime kunder njerzimit.
  Te gjitha perpjekjet duhen te behen ne kete drejtim dhe ti Izet jep kontributin tend kur te merresh si deshmitar ne Hage kunder SALI BERISHES.
  Flm Mira Kazhani

  Reply to this comment
 57. TOMORRI September 12, 19:37

  Pse kishte ky tipi endrra dhjetori spo e merr veten Shqiperia.
  Duhet cuar dhe Sala ne Turqi , ndoshta pendohet e rrefehet.
  Ky roje disko Sala ne banak.
  Te premten te dy ne xhami .
  Sales qe i pelqejne ekstremet do kishte lene mjeker si ata te ISI-it
  Mendojeni te njejtin tip akoma me Berishen.
  Sdo kishte polici private Brecani.
  Pendimi vjen nganjehere nga pamundesia.
  Me ate pistoleten tek Papa , gati ja paska kaluar dhe Isa Boletinit.
  Sa poshte kemi rene, ky na ka bere historine ne demokraqi……
  Paska perfunduar si ata te burgosurit e Peqinit qe falen pese here ne dite meqe s’bejne dot ndryshe.
  Intervista ka nje sinqeritet naiv por kjo se ben njeri te mire zoterine , vetem nxjerr ne pah fukarallekun e tij intelektual e material . Para dhe mbas arratisjes.
  Thjesht nostalgji ne emigrim e kendveshtrim tjeter ngjarjesh ne largesine e kohes .
  Eshte nje barbar kriminel qe meriton te denohet me e pakta per ngjarjet ne varrimin e Azem Hajdarit.

  Reply to this comment
 58. Luciano29 September 12, 20:18

  I vetmi qe duhet te denohet eshte krimineli ,tradhtari Sali Rame Berisha ..,Sa per Izetin nje Bravoo per guximin e dhene Dhe denoncimin QE benn per plehrenn nga Vicidoliiii.

  Reply to this comment
 59. Tarrasi i Shkolles se Kuqe September 12, 22:05

  Une kam mendimin, se nqs ky person (Izeti) thote te verteten e Zotit, atehere ai duhet falur, por vetem me nje kusht. Te kerkoje te vije ne Shqiperi, fill mbas kesaj interviste, te vetdorezohet ne polici, dhe te deklaroje ne prokurori ( jo tek prokuroret e Sales ), edhe nje here nga fillimi, cfare di dhe cfare sdi, per nxitesin e cdo lloj dhune ne Shqiperi, kryetradhetarin dhe kryekriminelin e historise se popullit shqiptar, Sali Ram Vucidolin. Vetem atehere ai si i penduar do kete faljen e mbare popullit shqiptar per krimet , rrahjet, ndoshta dhe vrasjet qe ka bere ky njeri me urdherin e doktorit me pardysy te bardhe (penicilines), keshtu ne kete menyre, behen gati dhe qelia e Saliut deri ne ngordhjen e tij…..Lus Zotin qe te thote te verteten, dhe te jete penduar vertet ????

  Reply to this comment
 60. Al-Boston September 12, 22:56

  Izet Haxhia te respektoje per intervisten e dhene,por nqse je i ndergjegjesuar per gabimet qe ke bere kur ke qen i ri si dhe te vertetat qe thua per Berishen dhe familjen e tij,athere te lutem ne te mire te kombit shqiptare bashkepuno me drejtesin per te zbardhur krimet e Berishes ndaj atij vendi,.Gjithashtu i luetm Mark- Uk(jashteqitja e Sali Berishes) te bej sa me pak komente se bie ere dhe ndot ambientin ku ka vajtur.

  Reply to this comment
 61. Tironsi September 12, 23:19

  pasi degjova me shume vemendje intervisten, konstatova se I vetmi ndryshim i vertete tek ky robi eshte qe nga Izet eshte bere Dyzet!

  Kalofshi bukur

  Reply to this comment
 62. vlonjati September 12, 23:45

  Ky Izeti me kete interviste nuk ekstradohet, e ka te sigurt lirine. Si per trim qe e mban veten, pse nuk ka folur me pare, pse u fsheh. Jam kurioz per pjesen e dyte te intervistes se cdo thote, se me kete te paren sikur nuk te mbush mendjen, asgje te hajrit nuk degjuam. E kishte emociouar gazetarja dhe po tregohesh si cun I forte me klas, I ndershem I viteve 90 qe zbriti nga malet dhe e moren ne qafe.

  Reply to this comment
 63. aashqip September 13, 00:52

  pse nk thote izeti qe edhe ramen e ka dhunar.. madje barbarishte dhe sistematikisht duke e qelluar me leve.. madje rama ka nje te care te buza.. dora e izetit eshte

  Reply to this comment
 64. Damiano Damiani September 13, 00:54

  Izet Haxhia ka qene nje halabak, ashtu si Azem Hajdari dhe dhjetera te tjere. Tani kerkon te na shese edhe histori dhe politike dhe na thote se ne kohen e komunizmit pak tropojane bene perpara. Merreni me mend: Nje krahine qe as qytet s’ka pasur fare dhe e banuar nga shume pak njerez, i shkoi elektrifikimi ne cdo fshat, mjekesia ne cdo qender te banuar. Po keshtu edhe shkollat. me mijera tropojane mbaruan shkollen e larte, kur, deri ne 1944 nuk e kishin kete shkolle as tre vete. Ky fare burri, ashtu si idhulli i tij, u dergua ne shkolle per t’u bere mjek dhe beri vagabondin dhe e perjashtuan. Vetem nga zona e Lekbibajve ( pjese e rrethit te Tropojes ) mbaruan shkollat e larta rreth 600 vete, me shume se c’kishte e gjithe Shqiperia ne vitin 1944. U zhduk edhe gjakmarrja, e cila, e dime mire cfare ka bere atje keto 24 vjet. Kjo kategori njerezish eshtre dashur te liheshin ne mjerimin dhe erresiren e tyre mesjetare pasi, sic thoshte edhe Noli, jane, vec te tjerash, edhe mosmirenjohes.

  Reply to this comment
 65. deniel September 13, 01:06

  eshte shum rrenqethse dhe domethenese kjo interviste.te falenderoj dhe respekte.zoti te dhente fuqi te dhente ymer ty dhe familjes tende per te jetuar jeten ne paqe qetesi dhe harmoni.nga jugu jam.

  Reply to this comment
 66. Albusa September 13, 02:55

  Ato qe izet haxhia tregon jane tregime per te vene kalmajte ne gjume,ne eshte burre te tregoj per ato qe te gjithe presin te mesojne per te vetetat e krimeve te asaj kohe,ne se eshte i paster vete ,nese jo mire eshte atje ku eshte dhe te ngryse ate pjese te jetes si i mallkuar nga zoti

  Reply to this comment
 67. orli September 13, 08:31

  Per Gentin!ti genti e di ate histori per studentin e therur por ose e ngaterron me qellim ose nga budallalleku duke ja veshur Izetit!ajo histori ka ndodhur para se Izeti te shkonte student,viktima nuk e di nga ka qene por personi qe ka kryer vrasjen ka qene nga Lekbibajt(thoshin qe ka qene çuni urte dhe gjate kryerjes se denimit ka mbaruar dhe shkollen e mjeksise)vrasjen e ka kryer per vetmbrojtje.Shume njerez meqense ju ka dhene rasti te shkruajn me pseudonime ne kompjuter,abuzojne me kete privilegj ose nga budallalleku e shumica nga ligsia.çdokush qe ka dy para mend ne koke e kupton nepermjet intervistes qe Izeti eshte inteligjent dhe njerzor ndersa ata qe e njohin dhe i paster e i sinqerte.Nje gje e di te sigurte:ne 97-en ja kane kerkuar Izetit qe ti heqin qafe politikanet e te dy kraheve dhe ai nuk ka pranuar!

  Reply to this comment
 68. tradita September 13, 08:44

  0 ‘dita’ ju jeni mirerfilli gazete qe i sherben me devotshmeri Sali Berishes. Ju ose nuk e kuptoni, ose doni te mbijetoni duke u kthye ne gazete a\nti berishe. Nje politikam aktiv po u sulmua nga njeri ane do te mbohet nga ana tjeter , keshtu mbetet ai ne qender te vemendjes. keshtu ai mbetet figure shume qendrore. Ky eshte sherbimi m ei madh q ei behet Sali Berishes. me dashtje apo pa dashje kete ta gjejne komentuesit e dites.

  Reply to this comment
 69. orli September 13, 09:13

  d.d!nga i merr dritat ti o palle!nga keneta e Terbufit?!!

  Reply to this comment
 70. drejtesia September 13, 09:40

  Sali antishqiptari ,krimineli me ushtrine e tij shiti e plackiti vendit e komentuesit e gjore merren akoma me I.Haxhine…

  sic thja E.Biberaj Raisonit…do te permbysim sistemin me Ramiz Aline e ushtrine e tij agjentyrore antishqiptare se bashku me djemt e tropojes….nje nga keto djem eshte edhe ky…

  ne se eshte bure e do rrefehet per tradhetine kombetare si ushtare e sali serb antishqioptarit ..te shkoje ne hage atje te beje denancim…

  Reply to this comment
 71. albatros September 13, 11:18

  Te denuarive, ne gjithe boten , te perparuar apo te prapambetur deshmite u merren nga drejtesia dhe keto deshmi jane njelloj te vlefshme si edhe te padenuarve . Hetimi serioz duhet ti marre deshmite , ti analizoje dhe analiza do tregoje sa qendron deshmia.Vetem qe analiza te mos pershkohet nga pasionet apo tifozlleqet politike

  Reply to this comment
 72. Fazaneria Vain September 13, 12:08

  Mira pyete pak te lutem per ca pika te erreta :shtator 96
  Sidomos per rolin e tij ne koordinimin me Martin Mirajn te dosjes Remzi Hoxha,priten ndaj Pjeter Arbnorit ne Lezhe, e perplasjen e tij personale me Mehmet Ismailin…

  Reply to this comment
 73. treni September 13, 13:02

  lexova disa nga komentet per izet haxhiun, pro kontra dhe asnjejse per çudi qe te gjitha i pranova si te verteta, me binden sepse me ne fund po fillon te ndriqohet erresira e cila mori shume viktima e la pas shume jetima, nena me lot verig, oxhaqe pa tym, kulla te gurta me lakuriq, ahuret ku vetem dallendyshet kthehen kohe pas kohe, fshatra te tera mbuluar me shkurre! Ky eshte çmimi i erresires i politikes i nentokes i majte i djathte i mesem, ky (haxhiu) eshte personazhi qe ka jetuar me erresiren dhe ka marre pjese ne ket çmim, mire! Jo mire qe eshte per te qene po mire qe eshte per te folur! edhe nese nuk kthehet drejtesia e qetsia nder te gjallet, te pakten varret te na pushojn se gjemuari. Folni, folni, te gjithe, folni nese keni gje per te thene e heshteni nese doni te llomotisni.

  Reply to this comment
 74. orli September 13, 13:11

  Tani lexova parathenjen apo komentin(nese mund ti quaj keshtu)te zonjes(zonjushes)Mira!vetvetiu mu ringjalle shpresa se Shqipria edhe pse e zhytur ne batak nga politika e papergjegjeshme 24 vjeçare e sali udb-es ne radhe te pare e te klysheve te tjere te Ramizit si puna e sb-es,me media te kontrolluara me gazetar medioker e servil,nje dite me talente e rini te perkushtuar e te pakompromis si Mira Kazhani ai vend mund te behet.Nuk mund te le pa permendur dhe Mero Bazen(megjithse kam shume rezerva per perjudhen kur ka qene prane agjentit te udb-es)i cili po ben shumè ne keto momente per t’ju hapur syte njerzve qe shume gjera nuk i dinè.Njerezit e paster e te sinqerte kane nevoje per te verteta!budallenjte dhe te poshterit ju pelqen genjeshtra.Hapuni syte dhe atyre qe pa njohur dike nga afer(nje njeri nuk mund te thuash kurre qe e ke njohur plotesisht,po nuk pate mardhenje pune e te tjera me te)fantazojne,e vlersojne e shpifin sipas deshires se tyre pas masturbimit(edhe ate me identitet te rreme)vazhdoje Mira rrugen qe ke nisur e mos u ndal!

  Reply to this comment
 75. Mark uk September 13, 15:40

  Al Boston:Mesa duket po e njifke shume mire jashtqitjen e Berishes ta mbajsh me shendet.

  Reply to this comment
 76. Sokrat Marina September 13, 16:13

  A thote te verteten Izet Haxhia ? Une dua te them qe ne fillim se PO.

  Thote te verteten per Sali Berishen ,qe ka qene idollogu I perdorimit te dhunes. RRahjen e deputeteve socialist ne LIbofshe e quajti lule per demokracine.
  Pra te rrahesh kundershtarin politik ,ne demokraci na qenkerka nje lule per demokracine .
  PO ky sali ,rrahjen e Strazimirit e quan krim politike ; njeri me dy fytyra.
  A ishte I dhunshem SHIKU ? Aq shume sa fitoi per pak kohe urrejtjen ne mase nga ana e popullit me shume se urrenin sigurimin e shtetit ata qe ishin kundra atij pushteti.
  A ishte besniku I Saliut , Agim Shehu madje me I eger se paraqitej vet Saliu,Izeti ,apo Lushaj ? A e dinte saliu se opozita ,madje edhe gazetar te huaj u gjakosen pse protestonin per nje te drejte,sic ishte vjedhja e votive me 1996-ten E si e quajti saliu kete dhune ? Fitore te demokracise! Madje edhe sheshin “Skenderbej” e beri pron private sa doli urdheri se mitingjet ne kete shesh mbahen vetem kur flet Presidenti (Saliu) Ndaj them se deri tani Izeti po tregon te verteten. Saliu ka urdheruar ,ekjo nuk do shume mend, qe urdheri per ngjarjen e 14 shtatorit 1998 eshte I SALIUT ,PER GRUSHT SHTETI ,DUKE PERDORUR SHIKUN E TE TJERE , e shfrytezuar vdekjen e Azemit,sa e lan ne mes te rruges e vrapuan neper zyra per te xhvatur….. Vazhdi Izet .!

  Reply to this comment
 77. anja September 13, 16:35

  Zotëri ne e kuptojmë që keni qenë I ri dhe çdo njeri bënë gabime po nuk e kuptoj përse shteti shqiptare nuk e merr në pyetje dhe zotëria të dëshmojë të vërtetën që ka parë dhe dëgjuar .

  Reply to this comment
 78. Lushnjari September 13, 18:35

  Izet, po te drejtohem si lushnjar. Na lavderore per 97. Te lumte. E vleresojme kete deklarate. Tani ate qe e nisem ne lushnjaret ne ’97, mbarojeni ju tropojanet. Behuni trima e cojeni punen deri ne fund. Ti dhe Mulosmani cojeni ne gjyq monstren qe turperon Tropojen e gjithe Shqiperine. Cojeni ne vend nderin e Tropojes. Boll fatkeqesira u ka shkaktuar gjithe Berisha e klani i tij shqiptareve.

  Reply to this comment
 79. Petriti September 13, 20:03

  Drejtesia duhet te beje detyren per te gjithe ato qe tregon izeti dhe per izebtun vete.

  Reply to this comment
 80. ardi September 13, 21:50

  pse nuk flet per thaset me dollare qe fuste ne shtepin e tij kur banonte tek liceu artistik bashke me ate te fortin mirin e xhikes.kane qene thase te zinje si ato te plehrave disa ishin te care dhe dukeshin dollaret gati sa nuk i binin perjashta.mos i besoni ketij se ky ka qene shoqeruesi i pare i berishes kur me furgonin e vellait te mirit te xhikes 1 mercedes vito sillte thaset ne shtepi.afer shtepise tek liceu kur banonte bente ligjin por tek oxhaku ja kane vene pistoleten ne by…e ketij dhe nuk vuri me kembe andej.

  Reply to this comment
 81. otto September 14, 03:50

  Ka nje tjeter ide qe te gjiths faktet qe jane te dokumentohen dhe shoqeie civila ta coje padine kunder Berishes per krime kunder njerezimit.Meqenese sic e dine gjithe bota sistemi I drejtesise eshte I gjingjonezuar dhe deshmitari Izet mund te shkoje te deshmoje ne Hage.

  Reply to this comment
  • ezel January 1, 19:03

   nuk behen keto gjyqe atehere kur duhet. behen kur e kerkojne rrethanat politike.
   te shohim nese saliu ndonjehre do shkeli atje ku nuk duhet
   atehere do ta kerkojne izetin maerikanet apo kushdo qe ia ka len ne shpine atij populli sali berishen

   Reply to this comment
 82. adriatik xhafa September 14, 07:47

  izeti po flet tani se po ekupton se shteti shqiptar ka rene ne dore te edi rames prandaj ai shikon per shqiperin nji drite jeshile dhe sot mere guximin te flase eshte vertet izgjuar dhe trim kjo ben faktin etij se edo shqiperin edo vendin do shoqerin dhe per ate ai do qe ti veje vulen gjithe rjetit politik qe ai eka pare vete situaten dhe jane gjerat konkrete pa dorashka prandaj duhet vleresuar shume izeti historia ka treguar te gjitha por politika ka shume gjera personale prandaj do japi llogari cdo njeri para popullit dhe ndergjegjia etij duket sa flet hapur qe cdo njeri se ka bere kete bravo izet cdo tregimi jot do jet mesim per popullin shqiptar ne cfare situate jeton te uroj jete te gjate te lumtur ne familjen tuaj nuk te njoh po shprehe bindjen time personale je djale qe ke gabuar po je dhe djale qe gjykon jo perveten por per te gjithe brezin eardhshem qe mos te bien ne gracken epolitikes hajdute urime per ditet qe dote vijne

  Reply to this comment
 83. reni September 17, 11:16

  muhabete rrugacesh…turp per gazeten..

  Reply to this comment
 84. style November 22, 02:56

  E pra ti ke te drejte Reni muhabete rrugacesh na mbyten tropojanet ne ate kohe s’guxoje te dilje jashte nga konvikti se vetem keta do degjoheshin diten dhe naten vetem ziheshin bertisnin vinin verdalle konvikteve si gomeret kush te dukej me i forte keta nuk mund ta imagjinojne se cfare portreti i jepnin qytetit studenti mbledhur grupe grupe asgje s’benin vetem bertisnin e mundeshin me njeri tjetrin i njohim i njohim se kush jane pika pika kush do na sillte demokracine keta gomere.Nje nga keta ishte edhe Izet Haxhia qe rrinte tek godina 15 skam nevoje ta njoh ja i kam pare shoket se kurre nuk rrinin vetem se kishin frike nga njeri tjetri se mos hanin ndonje thike pas shpine se asnje nuk u afrohej ketyre horrave pervecse shokeve te tyre Tropojane njeri tjetrit ja benin gjemen keta. Tani ky na del pas gjithe ketyre viteve se i kane ardhur mente u poq edhe ky me ne fund tani qe u plak se sa ishte i ri e shfrytezuan vetem per fuqine qe kishte ku kishte mente ky dhe shoket e tij rrugace .Ja merre me mend e mbante Sali gomari nga prapa si qen roje puna me e ndyre qe ekziston llogarit njeri pa profesion cdo ti respektosh ketij funderine humbur vitet e jetes si qen roje si mund te kerkosh ti te respektojne te tjeret kur profesioni yt eshte qen roje ose bodigard emer i modernizuar ja keshtu u katandisen gjithe Tropojanet dhe vrisnin njeri tjetrin per ti zene vendin e qenit te rojes .

  Reply to this comment
 85. Ericson January 30, 23:28

  Moderator!

  Hiqni bllokimin total qe i kini vene komenteve te mia prej shume muajsh, kot se koti!

  Reply to this comment
 86. 'Sofi' është e mënçur January 1, 19:06

  Intervistë interesante? Ndricon shumë skuta të errëta të politikës naziskine berishiane? I intervistuari më duket një i penduar i madh dhe unë me të penduarit jam fisnik. Nuk i lëndoj! Kam parasysh dhe një thënie te filozofit popull “koka e falur nuk pritet”. Izeti ka guximin të vetëpohojë edhe përdorjen e tij si xhandar dajaku? Vetëpohimi i shumë fajeve që ka bërë tregon guxim? E kanë shfrytëzuar duke i përkëdhelur sedrën dhe naivitetin si “malesor trim” si “roje i bacës së madh sali” dhe e kanë keqpërdorur tmerrësisht!? E thotë disa herë dhe duket që ka kaluar nëpër një “katarsis” shpirtëror dhe, për pasojë ka filluar të analizojë,të reflektojë,të krahasojë, të kapë fijet logjike të veprimtarisë së vet,të shoshisë? Pse kaq vonë? Sepse nuk ka qëné aspak e lehtë për të!?? Katarsisi është i vështirë kur je përlyer vetë keqas!? Nga ana tjetër,dëshmitë në kohen e sundimit fashistoid të saliut do t’i nxirrnin shumë telashe,do ta detyronin të kalònte nëpër shumë “prita cubash” të tjerë të saliut,do ta vinin në vështirêsi të paimagjinueshme “me një familje që kërkonte të ushqehej dhe të ruhej nga shfarosja”!!?? Nuk e kish saliu për gjë t’ja merte familjen peng dhe madje t’ja shfaroste!??? Intervistën e Izetit e çmoj edhe nga pikëpamja se këtë njeri e kisha menduar dhe lexuar vetëm si barbar e harbut ndersa tani jo? Tani e shoh në nje optikë tjetër? Nuk qënka fare pa mend,madje disa fraza të intervistës flasin për një intelekt të kultivuar apo siç thotë Hajne-ja “zëmërimi dhe brerja e ndërgjegjes të bën poet”!? Them se zëmërimi nga keqpêrdorja e ka bërë deri diku te tillë!? Intervista është plot befasi e fakte dhe kam përshtypjen se është brenda kufijve të realitetit? Ajo është njê “çjerrêse maske e politikës berishiste por dhe nanoiste”!? Gjithashu po ta lexosh me kujdes në nëntekst (dhe për një lexues të mirëinformuar) duket filli i saj burimor te Ramiz Alia, i këtij këlyshi qe tani ka plot prova pér shërbimet e kryera në interes te S I M, Ozna-s,Udb, KgB etj. Nga ata që “lihen në gjumë ” pér një kohë të gjatë,për interesa afatgjata??? Izet Haxhia të përgëzoj por nuk dua t’ju pêrqafoj? Është ende heret pêr të thené fjalën e fundit pér ju? Tung!

  Reply to this comment
 87. Te gjithe pendohen perpara Zotit January 1, 19:07

  Mos e fyej krenarine e shenjte te malit Tomorr…

  Mos prit qe Njeriu te arrije lartesine e Zotit…

  Ky qe po rrefehet, eshte Njeriu, dhe po rrefehet perpara Zotit, jo perpara teje apo te panjohurve te tjere ne Toke.
  Mos e nderprit ne rrefimin e tij…Mos e detyroe te terhiqet, apo ta nderroj prirjen e me ne fundme ndaj te vertetes, qe u ben mire te gjitheve. Po, edhe Saliut i ben mire, se edhe ai, rob i Zotit eshte, se edhe Enberi ashtu duhet pare, si rob Zoti…

  Por te jesh i sigurt, Tomorr, se vetem krimineli nuk pendohet, vetem ai qe merr guximin te shkoj te Zoti pa u penduar…Nese ti i njeh mire dhe i di per te tille rojet e Enver Hoxhes, nuk ka akuze me te madhe per ata…
  Nuk eshte e vertete pandehma jote se tashme ne kemi pare rojet e te gjithe armiqve, miq te medhenj te Enverit, qe kane deshmuar ne gjyqet qe vete Enveri ua ngriti Bashkeluftetareve te vete, Mehmetit, Kadriut etj. Po, iu desh te shpifnin e te akuzonin per gjera te pabeme, se ne e dime se Mehmeti e Kadriu e donin dhe i sherbyen Enverit deri ne fund e ne maje te krimit…
  Por, le te jemi te sigurt, te tere keta jane penduar, edhe Mehmeti, edhe Kadriu, pa mundur dot te rrefehen. Nuk u rrfyen dot se ose nuk besonin dot me tek askush, o ishin ateiste te pakthyeshem, o ishin aq kriminele sa e kuptonin se nuk do t’i besonte askush ne rrefimin e tyre…

  Por le te besojme ne shprese se Izet Haxhia po rrefehet nga qe nuk ka qene pjesmarres ne krime. (Por, edhe sikur, ne si njerez duhet te perpiqemi ta kuptojme individin ne hall, individin te cilin shteti e ka pergjuar ne nje moment dobesie, e ka bere me dosje, apo e ka ndihmuar te dale prej varferie apo per dickaa tjeter dhe e pastaj e ka perdorur per pune jo te mira.
  Ose thjesht, Izeti e jo vetem ai, e kane besuar Berishen si Tropojan…
  Harrove ti se sa leber apo mallakastriote i shkuan pas Mehmetit e Kadriut dmth Enverit? Ishin mjeran e te varfer pothuaj te gjithe, Qeveri e Rigonit, thirrej ne krye te heres ajo e komunisteve, si e Plepave, Ne fillim gjoja per liri, pastaj per nje cike pushstet, pasta per me shume pushtet, dhe pas ndonje thele rastesore apo mekati njerezor, u rrit oreksi dhe sic u shpreh edhe Izeti, etja per pushtet sjell verberi te mbajtesve dhe perfituesve prej tij…

  Keshtu qe lere te flas, te lehtesoj veten dhe te sjelle pendese sa me te madhe tek te oermendurit e tjere prej tij…Te gjithe jane rob Zoit…Duhet te thine fjalen e tyre, kur dikush rrefeget, por edhe nese nuk flasin, le te pendohen ne heshtje, le te lene dicka te shkruar, nje deshmi qe do t’i bej me te mire njerezit qe do jetojne me pas, se vetem shperfaqja e se Vertetes eshte qyteterimi dhe njerezimi qe ne te gjithe deshirojme…
  Po, ne duhet te besojme se te gjithe e kemi kete prirje, edhe pse ndodh qe rruges ngaterrohemi, joshemi nga lezete te perkohshme, zgjasim duart drejt gjese se tjetrit, ndonjehere behemi edhe te dhunshem, paraja dhe pushteti jane sende te rrezikshme, dhe duhet kurajo e kulture e madhe te shpetosh prej tyre…

  Por s’kemi asnje te drejte te levdojme ata qe bejne krimin dhe nuk flasin, qe nuk e deshmojne ate…As ata vete nuk i duam dhe i leme ne terr, duke u levduar mbylljen ne kullen e vetmise se erresirte, ku u ndodhi te sillen, edhe pa dashur…
  Nese ata te Enverit do kishin folur, kemi te drejte te shpresonim se as Izeti e te tjeret qe u ndodhi te sherbejne me pas per pasardhesin, nuk do i benin keto qe njerezisht eshte mire t’i tregojne tani e me pas…

  Reply to this comment
 88. berti January 1, 19:08

  Keto deklarime publike duhet te jene pikenisje per rihapjen e procesit Hajdari, te tregohen motivet e vrasjes qe per mua dhe shume te tjere jane jopolitike, biles e quaj vrasje ne kufijte e mbrojtjes se nevojshme (pasi Hajdari si hajdar qe ishte doli me pistolete me silenciator per te zgjidhur situaten), jane denuar kot Jaho Mulosmani, pa permendur Ismet Haxhine qe ska patur asnje lidhje me kete vrasje apo Izetin qe Saliu e tradhtoi per ta bere sa me te besueshme politizimin e kesaj vrasjeje.
  Te gjithe e dime se gjykimi i kesaj ceshtje eshte bere nen presionin e PD-se , pa u marre ne shqyrtim prova e pa u pyetur shume deshmitare te rendesishem, biles edhe vendimi i dale nga kjo ceshtje eshte i paplote dhe jo ligjor, nuk eshte percaktuar fakti se Azem Hajdari ka dale i armatosur se bashku me badigardet e tij dhe eshte drejtuar per tek Fatmir Haklaj, dhe nuk eshte ky i fundit qe i ka bere prite Hajdarit sic eshte thene.Madje Fatmir Haklaj e ka pranuar se nuk kishte vajtur per ta vrare por ndryshoi mendje kur pa Hajdarin te vinte se bashku me dy bodogardet i armatosur.
  Nje gje duhet te thuhet nga Izeti qe Hajdari ka qene organizatori i vrasjes se Shkelqimit, urdheruar nga Sali Berisha…..
  Izet Haxhia eshte denuar kot “ne mungese” pa u degjuar deklarimet e tij dhe vendimi ka marre forme te prere, procesi Hajdari duhet te rihapet mbi bazen e deklarimeve publike te Izetit ose te jepet falje ose amnisti per te gjithe ata qe jane denuar ne kete proces.
  Dihet kush eshte ekzekutori i vetem ai eshte Fatmir Haklaj dhe vrasja e ordinerit Hajdari nuk ishte e organizuar (nga bashkepunetoret e krimit) dhe as politike.Per mua ketu nuk ka figure te vepres penale, autori i vetem Fatmir Haklaj ka vepruar ne kufijte e mbrojtjes se nevojshme……. dhe Hajdarin nuk e ka nxjerre Izeti nga PD-ja sic eshte thene por dora vete Sali Aga…..

  Reply to this comment
 89. cubel breca January 1, 19:08

  Per Tropojen shteti i diktatures punoi aq shume per tia ngritur koken sepse njihen si popull tradhetare dhe spiune.dhe e kane marre vulen qe me vrasjen e te ndriturit heroin Bajram Curri qe e vrane pabesisht tropojanet dhe e lane 4 dite dhe nete ne der te shpelles se Dragobise Dhe cohen burrat e Hasit dhe me vig e marrin trupin e heroit qe vrane keta qe e mbajne veten per patriota dhe e varrosen me nderime Dhe shteti i asaj kohe per me e mbulu ket turp i vuri emrin qytetit Bajram Curr.Por sic duket historia perseritet por me te njejta makinacione te Tropojaneve me pabesira me vrasje mbas shpine me hajnira .prandaj do te mbeten te urryer tropojanet deri sa ti tregojne vendin ketij diktatori,spiuni legeni te prodhuar ne analet e komunizmit dhe te UDB,Sali legeni nuk ka kurajo dhe burreri si te gjith tropojanet qe i kane shkuar mbrapa deri tani te perballet me drejtesine tejapi llogari cfar i beri ketij vendi dhe populli qe do ta vuajne dhe brezat e ardhshem do kujtohet gjithmone me urrejtje.

  Izet duhet te kishe folur me perpara dhe duhet me i ra gjerave drejt,nga qe te njof personalisht ke bagazh pavarsisht se ne cilin krah punove,Po te ishte i ndjeri gjalle Isuf Haluca nuk ma ha mendia se do te katandiseshin keshtu tropojanet shum pak veta e njihnin ate njeri.

  Reply to this comment
 90. Spectrum January 1, 19:09

  Megjithese i ke jetuar nga afer gjerat nuk mund ti kuptosh Izet,tropoja pa dashur u fut ne planet e shantazheve nderkobetare e gjithe levizja e 97 u be per ceshtjen e kosoves familja e haklajve ishte fundi i operacionit qe kishte filluar qe me vrasjen e M.Shehut dhe mbaroj me haklajt,sepse vellai i dyte i haklajve mbante lidhje mes Uck dhe tiranes ne kohen e rregjimit komunist pra familja e tyre ishte ne dijeni te plaint ne rast lufte me kosoven duke goditur familjen haklaj ata donin te godisnin organizimin ne rast lufte informate te cilen KGB e ka marre perpara fale. Rrjetit te saj nderkombetar te gjithe keta personazhe jane thjeshte pjese e nje plain detajuar me hollesi sepse ketu flitet per nje permbysje te statu quo qe perfshijne dy fuqite e medha te planetit dhe asnje shtet tjeter nuk eshte implikuar sepse nuk la fuqi te vendose per mesim gjerash,

  Reply to this comment
 91. Lushja qytet i preshit January 1, 19:09

  Eshte per te cuditur, kur ka ardhur momenti i nryshimeve historike, vazhdimisht ne krye te vendit kane dale ne skene njerez delexhinj,shpirtzinj,antikombetare, qe e kane patur mendjen vetem per vehte. C’fare ti themi kesaj: fat i keq apo nuk dijme te zgjedhim drejtuesit. Dhe akoma me keq, edhe kur e shkaterojne vendin e varferojne deri ne palce popullin perseri i rivotojme.
  Pergjigja e pyetjes c’fare ti themi kesaj eshte kjo: Mire te na bejne, ate koke kemi-ate kapele na kane vene.

  Reply to this comment
 92. fierak January 1, 19:10

  Dita gazete e madhe, njeshi absolut sot per sot

  Reply to this comment
 93. Anton gjergji January 1, 19:11

  Kush do me dit per Anton Gjergjin le te shohe dosjen Tropoja.Ishte ish truproja i pare ne vitet 91-93 e me pas i familjes Nano.Ishte nder me besniket e Nanos dhe per kete eshte arrestuar disa here dhe eshte dhunuar ne vitet 92-97.Ishte me i miri ne llojin e vet.Vrases dhe nje njeri qe si qeshte njehere buza.U fut ne konflikt me Haklajt thjesht se ishte shok i ngushte i vellait te Drejtorit te policise se Kukesit i vrare ne zyre nga Haklajt.Te merrte gjak ne vetull.Kurse ne interviste m.q.s.Izeti thote se diten kur eshte vrare Shkelqim Haklaj ka qene ne Fier te thote se ka qene nen shoqerine e Rasim e Myftar Lumneshit.Te dy merreshin me prostitucion dhe trafik droge.I pari u be per rafmet se pas vrasjes se Fatmir Haklajt i shtyre personalisht nga Berisha e vrau Shota ne lokal ne BC.Prandaj me ardhjen ne pushtet me 2005 te Berishes ishte Myftari qe bente ligjin ne lojrat e fatit ne gjithe Shqiperine dhe s’pyeste per njeri se i kishte dhene gjakun e vellait Sali Berishes.

  Reply to this comment
 94. ardiani January 1, 19:12

  NJe gje te sakte di per Sali Berishen:

  Ne vitin 1995 nje student nga Kukesi qe punote ne nje servis kompjuterash ne Tirne me tha qe nje plak i moshuar nga Kukesi kishte pyetur ne vitin 1992 se kush u be President i Shqiperise dhe pasi i kishin thene Sali Berisha nga Vicidoli i Tropojes ishte ngritur ne kembe Plaku 80 vjecar dhe kishte thene:
  “Mos more, mos se e mori lumi Shqiperine”.

  Studenti e shpjegonte qe Plaku nuk e njihte personalisht Saliun por kishte parasysh fisin e Berishajve dhe bemat e tyre.

  Fatkeqesisht ka njerz qe nuk e kane njohur ende kete anti-Shqiptar qe lau me gjak gjithe Shqiperine dhe Kosoven (Firma SHqiponja e PD qe furnizonte me karburant avionet e Serbise gjate bollokades qe ju be nga Europa para dhe gjate luftes se Kosooves, Berisha ishte kunder firmosjes se marrveshjes e Rambujese, Mbeshtetja qe i dha Bukoshit etj)

  Reply to this comment
 95. daja January 1, 19:12

  Une e besoj kete Izetin. Ka qendrushmeri e siguri ne ato qe tregon. Tregimi i tij perputhet edhe me tregimet e te tjereve. Shkurt e thjeshte: Azemi eshte vrare rastesisht ate nate. Po te donin ta vrisnin, nuk e benin vrasjen, ashtu rremuje por psh i kishin zene prite kur te kthehej per ne shtepi. Apo ne nje vend tjeter. Duket kane ardh per ate qe thote Izeti, ne kerkim te atij personit per te dale tek e verteta. Pastaj do vendosnin c’do te benin me tej: te vrisnin Saliun, Azemin . apo…? Keto gjera tani mbeten supozime. Vetem Mulosmani i di te vertetat e tjera. Tani keta te dy (Izeti dhe Mulosmani), duhet te kerkojne rihapje gjyqi e te deshmojne gjithcka. E keshtu te pastrojne edhe veten. Sidomos ky Izeti. Se me duket fare pa faj, dhe e kane ngaterruar kot e qellimisht ne kete histori. Te isha mik i Izetit, do ta keshilloja t’i kerkoje Prokurorise shqiptare qe pranon te kthehet ne Shqiperi, por me kusht qe gjyqi rihapet nga e para ! Dhe aty te deshmojne te gjithe. Edhe Saliu…

  Reply to this comment
 96. andi January 1, 19:13

  Bravo Izet qe po i ben sherbim te madh shqiptarve duke then keto te verteta. Ish dasht te kishe fol me kohe. Ndoshta se ke pas lehte. Sot po kuptojne edhe ata qe se kane njof tamam Sali Berishen se cfare mostre eshte. Kriminel qe ska kursy as bashkpuntoret me te afert. Te veproj sa me pare Prokurori Llalla!

  Reply to this comment
 97. Pashku January 1, 19:13

  Bageti e bujqesia qe i besojne akoma sali serbit,vetem nje gje duhet ta perpunojne ne trurin e tyre(ne rast se kane nje çike):ne 96-97 sali serbi ose dhenderi i serbise(i cili ne 1974 ka nenshkruar ne france per sherbimet serbe)nuk ka lene gje pa vjellur per azem hajdarin me dhe pa te drejte!!pasi u vra ne 98 na e ka bere “hero”kujt duhet besuar?sali serbit para apo pas vrasjes.Diçka tjeter qe dua te them:me ben pershtypje se disa komentues qe mbrojne sali udb-en perdorin q ne vend te ç per te treguar se jane nga trojet e Kosoves!!ma thote mendja qe jane thjeshte klyshet e sali serbit dhe udb-es qe duan te fusin perçarje mes shqiptareve!sali-gerdec,udb,peniciline,hajdut,agjent,perçares,incesist etj.mbiemra qe i meriton plotesisht po te ngushtohet laku!prit reformen ne padrejtesi qe shpejt do te behet dhe do marri emrin e vertete DREJTESI.

  Reply to this comment
 98. Toni i Madh... January 1, 19:14

  SHumica e shqiptarve Politiken e kuptojnè me interes prandajè keta mostra punojnè akoma
  ne Parlamentin SHqiptare sikur nuk ka ndodhur asgjè,jemi Popull fshatare dhe injorant ku
  hiq njè 30% qe barazoher me njè KULTURE EUROPIANE ,pra jemi pakicè per te qenè njè
  Popull Simbol.M.gj.ate hijena Sali do n’deshkohet para Drejtesise SHqiptare por pasi te
  humbè Bashkine e Tiranes(vitin e ardhshem zgjedhjet)dhe me e rèdesishmja Presidenca(mbas
  2 vjetesh) ,tani per tani eshte i forte dhe rrethohet nga shumè dashamires per interes pasi
  drejton akoma Institucjonet siç e kujtova me lartè .
  SI do intervista mbetet njè meritè per G.Dita pasi kerkon te japè opinjonit publik te verteten
  e Historisè 23 vjeçare qe mostra Sali e ka shkruar me gjak te derdhur nga Jugu ne Veri,
  edhe njè herè KOPLIMENT Gazetares Mira K.

  Reply to this comment
 99. adriatik xhafa January 1, 19:15

  po tani do meremi me historin dhe krimet qe jane kryer cfar doni me shume jane te qarta dhe edi rama ka qeverine ne dore dhe duhet te veproj faleminderit per inisiativen zonjes gazetare booll me intervista por duhet te mbrohet izeti sepse ben pjesen mete madhe te historise se pd dhe ato qe thote qeveria jone duhet tivere kokes mende se nji dite do te dalin te gjitha mereni ne shqiperi dhe te dali perballe shtetit shqiptar dhe ti tregoje vendin te gjitheve qe rine aty dhe edi rama duhet ti pergjigjet cdo fakti ai po do rezohet vet ku igjen keta njerez prandaj ai te ekstradohet dhe te japi prekurorise te gjitha detajet esistemit te qeverisjes pd ps . bool se populli shqiptar ka ngelur ne duart eketyre plerave

  Reply to this comment
 100. elidon haxhia January 1, 19:15

  tan ata si e shajn izet haxhiajn jan mother fucker si mshefen mac facebookve e i thon dy fjal tan tutsa tan bitcha

  Reply to this comment
 101. aqifi (po i verteti ama) January 1, 19:16

  Propozim qe Izeti te shpallet “Rilindas prej verteti”. Kushtet qe ploteson:
  1. Po godet Saliun dhe PD-ne
  2. Po i vjen pas anes Edvinit dhe PS-se
  3. Jeton ne Turqi
  4. E shkruan dhe ri-shkruan historine si i do hajdari (jo Azemi)
  5. Eshte musliman i mire dhe fal 5 vakte ne xhami

  Reply to this comment
 102. . January 1, 19:17

  Zoti Izet, te falenderoj shume per intervisten. Jam shume i impresionuar nga deshmia jetesore dhe shume e trazuar e juaja. Ju jeni nje njeri shume i sinqerte e per kete ju kam shume zili. Nje njeri i sinqerte eshte nje njeri i madh e ju jeni i tille. Te uroj shendet dhe lumturi ne familje dhe sa me shpejt te vish ne atdheun tend, te takosh njerezit e afert, farefisin dhe fansat, qe perdite behen te shumte. Te respektoj pa mase.

  Reply to this comment
 103. ali shkodra January 1, 19:17

  mire ben Izet qe flet
  nje dite kur Shqiperia te jete e shqiptareve dikush do ti shfletoje keto deshmi
  Sali Berisha i ka shkaktuar mjaft te keqija popullit shqiptar. Ato jane numuruar nga debatues te shumte ne keto rubrika.
  Deri ne vitin 1996, per te fituar pushtetin dhe per ta mbajtur ate, Sali Berisha i shkaktoi deme te pallogaritshme Shqiperise, si:
  – Me ndihmen e sherbimeve sekrete serbe, organizoi vrasjen e kater deshmoreve ne Shkoder, me 1-2 prill 1991.
  – Orjentoi dhe realizoi shkaterrimin e ekonomise shqiptare.
  – Me ane te gjoja privatizimeve, i vodhi shqiptareve pasuri te pallogariteshme ai vetë dhe klani qe e ka ndjekur nga pas.
  – Duke e ditur se nuk do te fitonte kurre zgjedhjet e 1996, pasi i kishte provuar ne korrik te vitit 1992 ne zgjedhjet lokale dhe ne fund te vitit 1994 per Kushtetuten, ai pergatiti dhe realizoi vjedhjet e zgjedhjeve te 20 majit 1996.
  – Per te mbuluar bashkepunimin me Sllobodan Millosheviçin dhe Arkanin, vrau kosovarin Remzi Hoxha, pasi ky kishte prova te pakundershtueshme te bashkepunimit te Berishes me armiqte e shqiptareve Millosheviç-Arkan.
  – Rrahu barbarisht dhe dhunoi opoziten dhe popullin shqiptar ne 26 Maj 1996.
  – Per te mbuluar vjedhjet ne te gjitha drejtimet, pergatiti dhe realizoi ne vitin 1997 djegjen e gjithe Shqiperise.
  – Pas vitit 1997, e ne vazhdim Sali Berisha per te ruajtur pushtetin e tij filloi vrasjet kush ti dilte pengese. Vrasjet qe ka bere i kane permendur edhe shkrues te tjere, ndonje dite do ti numurojme edhe ne.

  Reply to this comment
 104. pro.... January 1, 19:18

  …trishtueshem them,se politikat e sotme jane rindertuar mbi themele te pasigurta te se djeshmes,pasi e djeshmja nuk e ka ulur koken per ndjese,por tallet ne vend te saj..pas leximit edhe te ketij shkrimi pyes..pse jane te paprekshem mostrat..cilat jane aleancat e pashkruara qe i mbajne ata ne kembe?..mos mendohet se rindertimi vjen me ashpersimin e vijes mbi masat per te ndryshuar shifrat dhe kaluar hendeqet pa u prekur shkaktaret,apo mos kazani politik eshte i perbashket si dikur dhe partia virtuale eshte vetem nje..?

  Reply to this comment
 105. blloku January 1, 19:20

  Te na vij turp te gjithve si popull, qe nuk ngrihemi ti shporrim qe te gjith politikanet me keto qe ne kane bere tallen me popullin/

  Reply to this comment
 106. inf January 1, 19:22

  besoni izetin se çdo fjale e tij eshte nji e vertete

  Reply to this comment
 107. dauti January 1, 19:22

  Diten qe u vra Azem Hajdari, ky Izeti, bashke me shume tropojane. ne gjyq jane numeruar te gjithe, nja 100 vete, ka qene ne kodrat e Liqenit Artificial te Tiranes. Aty u perpunua plani per vrasjen e Azemit. Izeti ishte pjese e planit, bashke me vellezerit e tij.
  Pas vrasjes se Azemit, punonjesit e policise se Tropojes, ku bente pjese edhe Mulosmani, bashke me vellezerit e Izetit, iken ne nje autokolone per ne Tropoje. I derguari i qeverise ne Tropoje, u urdherua te shkonte ne shtepine e Mulosmanit dhe te bshihte nese ishte aty. I vune koburen te koka dhe ai genjeu se Mulosmani ishte ne shtepi.
  Izeti nuk shkon dot ne Hage, sepse procesi i tij eshte bere ne gjykate europiane dhe ai eshte nxjerre fajtor. Eshte mire qe, perkrahesit e Izetit mediatik, ta dine kete gje.
  Ky cfare nuk shkruan per te ndjerin, te cilit i hiqej shok dhe vella. Po te ishte gjalle ai, e di mire ky hale se cfare do pesonte.
  Ky e di mire se kush eliminoj vete Haklajt, se aty Berisha nuk kishte cfare t’u bente. E di mire ky hale se kush rafshoi dhe kullen e Haklajve. Kete e ka treguar qarte Artan Hoxha ne emisionin “Xhungel”, ne news 24.
  Njerez te mire mos u beni viktima te nje njeriu qe nuk di se cfare eshte besa shqiptare. Ky eshte i pabese dhe pabesia do e mare ne qafe. Trpojanet nuk falin.

  Reply to this comment
 108. MH January 1, 19:23

  Agjentura SHQUP-iste ne rang qeverie!

  Nuk thoni qe per 25 vjet rresht kemi patur jo individ agjentash,spijuj.Por kupolen qeveritare ne sherbim te agjenturave te huaja.
  Populli votonte deputetet qe benin pushtetin per ti sherbyer agjenturave te huaja.Dhe jo pushtetin qe ti sherbej popullit.

  Reply to this comment
 109. ILIRI January 1, 19:24

  Izeti kujton se me kto shkrime ne emen te vet do ti heqin denimet ne munges. Edhe po ja hoqen ktu ka gjak per me la me fiset e Azemit e Besim Cerjes.

  Reply to this comment
 110. adem January 1, 19:25

  fjala e nje krimineli nuk ka asnje vlere ,eshte e pabesueshme dhe nese arrin ta dergosh deri ne gjykate Berishen nje avokat i thjeshte te bene me fol vet me vete dhe Berisha del pa i hy ferra ne kembe.

  Reply to this comment
 111. Ethem January 20, 11:20

  Me ndryshimin e drejtesise ne kete vend,duhet te flasi edhe I.Haxha konkretisht.Ai ka argumente bindese per ta denuar per-jete Saliun e tragjedive te medha ne 27 vjet.Por duhet thene se per arestimin e tij duhet marr leje nga lobi Serb,Grek &Amerikan,e konkretisht nga Arvizu-icili edhe kur vrau ne bulevard-e cilesoi “Burre-shteti”.Nese SHBA ndryshon qendrim,pendohet pse e pruri ne pushtet,eshte koha te korigjohet sa nuk eshte von,populli i di te gjitha.

  Reply to this comment
 112. Studenti 1990 March 29, 12:42

  S’vjej kohe te lexoj gjithe komentet,por duhet te shenoj ketu se ne v.1987,ne mjediset e konvikteve te mjekesis isa tropojane vrane me thike nje student v!onjat.Gjithshka kishte rrjedhur nga zenka per ceshtne ordinere fshataresh pa kulture e edukjate qytetare ( ku tipike ishin malsoret verilindore ).Atyre viteve konviket e mjekesise, dekan ishte nje dibran,i cili konviktet i kishte mbushur me gjithfare horash nga trevat e verilindjes.Rektor i U.T. ishte Osman Kraja,nje komunist kosovar,( dorac);sekretari i pare i komitetit partis se Universitetit te Tiranes ishte nje kuksjan,krydtar i Bashkimeve Profesionale ishte kuksian…Viteve te ’70 Universiteti nd krye kishte malsore te pa devotshem per kryeinstitucjonin qe ‘prodhonte mijrat e inteligjences shqiptare…
  Pasi Osmani shoku i ngushte i Ramiz Alias doli ne pension,u bene ndryshime edhe ne fakultetin e mjdkesis ku kishin ndodhur shume drama studentore…Emruan dr. Sabit Broka dekan te fakultetit,mua pergj per problemet e edukimit konviteve te studenteve,qe ishin shnxruar ne hotele pa mara per horra e hajdutat ‘ambulante’ te malesive….
  Me shume veshtiresi u be spastrimi e rivendowja d qetdsis d rregullit nd konviktd,mdnca e fakultet….Aty paskej qene edhe folea e grerezave !ku Azem Hajdari shkolnte shpesh te shtunave sepse si i martuar qe ishte shfrytezonte ndonje femer liberale aty pari..Mbas dy vjet,1989 ndodhen te tjera ndryshime ne Universitet,ku erdhi Rektor Prof.Nikolla Konomi,intelektual e drejtues i perkryer…
  Ishte kohq e levizjeve per ndryshime te medha,ku. rrodhen. shume ngnarje qe s’thuhen kettu…

  Reply to this comment
 113. tironc i vjeter May 10, 22:39

  osman kraja eshte shkodran , nje nga familjet me te mira ne tirane,mos fol mor djale kur nuk i njeh.mos fol me emocione. tung

  Reply to this comment
 114. Plaku Xhuxhumaku May 11, 01:14

  Izeti akoma mburret si i rrifte ata qe kishte inat, me nje fjale pune mburraveci qe emocionalisht ka ngel 15-16 vjec. Me nje deshmitar si puna e ketij, Saliu del paq e nuk i hyn gjem ne kembe.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim