“Sot kam bindjen se ato të 11 prillit 1985 kanë qenë lotë të sinqertë”

April 11, 2018 01:40

“Sot kam bindjen se ato të 11 prillit 1985 kanë qenë lotë të sinqertë”

Enver Hoxha vdiq zyrtarisht në 11 prill 1985.

Për disa ishte një diktator gjakatar, për të tjerë, njeriu që rindërtoi Shqipërinë dhe i dha vendit qëndrueshmëri dhe dinjitet që ende nuk e ka rifituar.

“Pavarësisht që me ndryshimin e sistemit, u hodh shumë baltë mbi figurën e Enver Hoxhës, unë përsëri kam bindjen, se kanë qenë lot të sinqertë” – thotë Teuta Hoxha, bashkëshortja e djalit të Enver Hoxhës.

Në qershor 2015, Teuta Hoxha, e përshkruante kështu ditën e vdekjes së diktatorit gjatë një interviste në DITA, pjesë nga e cila mund të lexohen edhe  KËTU

 

Nga Teuta Hoxha

11 PRILL 1985

Ajo, sё cilёs ne i trembeshim aq shumë, ndodhi më të hyrë të 11 prillit në ora 02 e10’. Eshtë e vështirë të përshkruash tronditjen që pësoi gjithsecili prej nesh. Ishte njё humbje e pazёvёndёsueshme.

Më ka mbetur akoma në sy imazhi kur doli për herë të fundit nga shtëpia, por këtë herë në arkëmort.

Tashmë janë të njohura për publikun filmimet dhe fotografitë e shumta të ditëve të zisë kombëtare, ku janë fiksuar në celuloid, aq shumë lot dhe dhimbje. Për ne familjarët, kuptohet që ishte një ngushëllim i madh, pjesëmarrja e mijëra-mijëra vetë në këtë mort kombëtar. Dhimbja e njerëzve ishte e papërshkruar. Më kujtohet që në disa raste u detyruam ne pjestarët e familjes të mund të ngushëllonim dhe të qetësonim njerëzit.

Pavarësisht që me ndryshimin e sistemit,u hodh shumë baltë mbi figurën e Enver Hoxhës, unë përsëri kam bindjen, se kanë qenë lot të sinqertë. Sot, kur rishoh në televizor ceremonitë, më vinë ndër mend, fjalët e presidentit Abraham Linkoln që thotë: “Mund të mashtrosh një pjesë të popullit përgjithmonë, mund të mashtrosh edhe të gjithë popullin për një fare kohe, por nuk mund të mashtrosh të gjithë popullin për gjithë kohën”.

Ceremonitё e varrimit filluan nё datёn 12 prill, në orën 9.00. Arkivoli me trupin e Enver Hoxhës u vendos në sallën e Presidiumit të Kuvendit Popullor. Në sfondin kryesor ndodhej një portret i madh i Enver Hoxhës, nё pikturё ku ishte shkruar 1908-1985, ku dukej dhe shiriti i zi.

Mbi jastëkët e kuq, ishin vendosur dekoratat e larta “Heroi i Popullit”, “Hero i Punës Socialiste” dhe urdhrat e shumta që Presidiumi i Kuvendit Popullor i kishte akorduar Enver Hoxhës.

Ndër to shquhej edhe dekorata “Suvorov”, që iu ishte dhënë gjithë Udhëheqësve të vëndeve të Aleancës Antifashiste të Luftës së II Botërore.

Nga 12 deri më 15 prill gjthë familja u vendos në një dhomë pranë sallës së Presidiumit të Kuvendit Popullor, ku u zhvilluan ceremonitë e homazheve. Disa herë në ditë ne qëndronim para trupit të tij. Në sallë dëgjohej muzika funebre, që mbytej nga dënesat e vajit.

Më datën 14 prill, Nexhmije Hoxha i vendosi një stemë me flamurin kombëtar mbi trup:  “Enver, po të vë këtë flamur në zemër nga ana e kosovarëve. Kam marrë me qindra telegrame dhe prandaj, besoj se plotësoj një dëshirë të tyre. Merre dhe këtë me vete”.

Kur kujtoj ato ditë, nuk di të veçoj. Ndarja ditën e fundit padyshim që kishte peshën më të rëndë.

Ceremoninë e përshkruan bukur, antifashisti i madh grek, mik i Enver Hoxhës, Manolis Glezos, pjesmarrës në ceremoninë e varrimit:

“Ishte një ceremoni tepër e thjeshtë, por madhështore, dhe nuk kishte aspak karakterin e një ceremonie të stisur, ishte jashtëzakonisht prekëse dhe pa ju shmangur zakoneve të popullit shqiptar. Pjesëmarrja e popullit ishte shumë e madhe  nën shiun e vazhdueshëm që binte. Hidhërimi i madh i njerëzve dukej hapur. Ata shprehnin dhimbjen e tyre, pasi Enver Hoxha ishte për shqiptarët vazhduesi i   traditave të pavarësisë”.

Pas varrimit, ne hapёm shtёpinё, siç bёjnё tё gjitha familjet shqiptare, pёr tё pritur ngushёllime. Njerёzit prisnin nё rradhё tё gjatё. Pёr njё javё rresht, vizitat fillonin nё mёngjes dhe mbylleshin afёr orёs 8 tё mbrёmjes. Vizitat vazhduan dhe mё pas, por jo me intesitetin e ditёve tё para.

Personalitetet më të larta të 100 e ca shteteve, nga të pesë kontinentet, me të cilët kishim marrëdhënie diplomatike, ngushëllonin zyrtarët tanë, disa edhe familjen.

Dua të përmend telegramin e ngushëllimit të Presidentit të Republikës Franceze, Fransua Miteran, që shkruante: “Shoku Enver Hoxha-personalitet i fuqishëm që ka vulën në historinë e Shqipërisë”. Ose Presidentin e Republikës Turke, Kenan Evren: “Shoku Enver Hoxha-burrë shteti i madh i vlerësuar nga mbarë bota”. Kancelari Federal i Republikës së Austrisë shënonte: “Shqipëria humbi një personalitet që ka hyrë në Historinë e Europës”.

Telegrame erdhën edhe nga Xhulio Andreoti, Karolos Papulias, Roland Dyma e shumë të tjerë.

Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) në mbledhjen e saj të rradhës mbajti një minutë heshtje për humbjen e Enver Hoxhës. Gazeta të shumta të vendeve të ndryshme, agjenci lajmesh, radioja dhe televizioni i tyre, jepnin vazhdimisht, edhe pas ditëve të zisë,artikuj lidhur me vdekjen e Enver Hoxhës.

Telegrame të shumta ngushëllimi erdhën nga partitë marksiste-leniniste, por shumë letra e telegrame erdhën nga shqiptarët e diasporës, nga të gjitha shoqatat e shqiptarëve në SHBA, të Amerikës Latine e deri tek ata të Australisë, nga emigrantët kosovarë nga shumë vende të Europës e deri nga arbëreshët e Italisë, arvanitasit e Greqisë etj.

Nga shumë vende të Europës, Azisë, Afrikës dërguan letra të ngrohta. Të gjitha këto janë dëshmi që Enver Hoxhën, sado të mundohen nuk mund ta shuajnë kurrë nga Historia.

Ashtu si ka thёnё Profesori i nderuar Aleks Buda:  “Enver Hoxha u rrit si pjellë e një historie të hidhur, të ashpër, sa dhe të lavdishme, shumëshekullore të një populli të vogël; me të u rrit edhe Shqipëria”.

Familja Hoxha në fillim të viteve '80

Familja Hoxha në fillim të viteve ’80

 

April 11, 2018 01:40
Komento

63 Komente

 1. intelektuali June 30, 14:40

  SHIKONI I MILET KETE FOTO TE FAMILJES PREJ SADISTESH DHE KRIMINELASH GJAKATARE QE MBUSHEN LUMENJ ME GJAK NJERIU NE VENDIN TONE DHE QE MEDIA JONE KOMBETARE I REKLAON PA PUSHIM SI GJELA TE NGREHUR MAJE PLEHUT, SI NJE REZIL DHE TURP I SHQYPNISE NE SYTE E BOTES DEMOKRATIKE 25 VJET PAS RENIES SE MURIT TE BERLINIT

  Shikoni o milet kete foto qe te kuptoni pse vuan dhe lengon Vatani sot kaq vite pas renies se diktatures se pederastit gjkatar Enver Hoxha qe ngjason si dy pika uji me diktatorin Kim te Korese se Veriut dhe qe ishte nxenesi i Hitlerit dhe Stalinit.

  Shikoni o milet kete foto qe te kuptoni pse Shqypnia ka mbetur si nje fis prej Afrike ZULU lu vullneti i BOSIT eshte mbi kushtetuten dhe ligjet dhe ku mafia me pushtet po gllaberon cdo gje ne trojet tona dhe ka betonizuar qytetet si mos me keq.

  Shikoni o milet kete foto qe te kuptoni pse greket po i frikesohen kaq shume krizes se tyre ekonomike qe mund ta voje Greqine ne rrugen e Shqypnise se Enverit.

  Shikoni o milet kete foto per te kuptuar shume te VERTETA per fatkeqesite qe ju kane pllakosur ne te kaluaren dhe qe do t’ju pllakosin ne te ardhmen.

  Reply to this comment
  • Tarrasi June 30, 15:20

   Nuk e kuptoj kujt I interesojne kesi lloj lajmesh ?

   Reply to this comment
  • 5/11 June 30, 15:31

   DY FJALE PER KOMENTUESIN INTELEKTUHALIN ALIAS NASTRADIN PORDHA:

   NDER 3 “KRIMINELE”

   -AHMUT ZOGU
   -ENVER HOXHA
   -SALI NANO BERISHA

   DO TE VLERSOJA “KRIMINELIN” ENVER HOXHA SE NE KOHEN E TIJ PAMVARESISHT SHUME GAFAVE DHE GABIMEVE TE TIJ (DIKUSH I QUAN KRIME) KISHTE SOVRANITET DHE DINJITET..TE TJERAT I HARRON HISTORIA..NUK MERRET ME BARI GOMARIN TEND…

   PER INTERES TE LEXUESVE LE TE PARAQISIM AUTOPSINE E KETIJ ISLAMIKU INTELEKTUAL ALIAS NASTRADIN

   Per te ardhur ne ndihme per debatin qe keni me Nastradinin kete spermazoid te ESAT PASHTRADHTARIT ZOGKURVARIT & SALICARIT po te jap autopsine e kesaj kufome te pa kallur:

   1………………nastradin esat pash toptradhetari

   Marrëveshja e tradhetarit Eset pash Toptani me Jovanoviçin nuk ishte veprimi i parë me të cilin Esat Toptani merrte nëpër këmbë interesat e shenjta të popullit shqiptar, të cilin nuk e deshi dhe nuk e vlerësoi kurrë, por e përdori vetëm për interesat e tij personale. Përmendet sidomos dorëzimi i Shkodrës Malit të Zi në marsin e vitit 1913, pas vrasjes tinzare të komandantit të garnizonit të qytetit, Hasan Riza Pashës, me qëllim që të siguronte përkrahjen e Malit të Zi për t’u vënë në krye të Shqipërisë si dhe për të marrë një shumë prej 600 000 franga, që iu dha nga malazezët. Ky veprim pasohet nga pazarllëku me qeverinë greke në shtatorin e vitit 1913, të cilën e njoftoi se ishte i gatshëm të vihej në dispozicion të saj. Kushti ishte që, kur të shpallej sundimtar i Shqipërisë, Greqia t’i jepte mbështetje diplomatike, asistencë në të holla dhe ndihmë ushtarake për rrëzimin e qeverisë së Vlorës. Në funksion të ndihmës ushtarake Esati do të merrej vesh me grekët për të përcaktuar kufijtë sipas vullnetit të tyre. Edhe qeveria serbe, hyri gjithashtu në traktativa me Esat Pashën. Sipas përfaqësuesit diplomatik serb në Sofje, M.Spalajkoviç, Esat Toptani duhet t’i ketë shprehur të njëjtën gatishmëri edhe Serbisë, të cilës i kërkoi që ta mbështeste për të rrëzuar qeverinë e Vlorës. Si shpërblim do të rregullonte në favor të Serbisë çështjen e daljes serbe në detin Adriatik

   2……………………nastradini zogu kurves

   1.Shipëria impenjohet t’i bashkohet Jugosllavisë me bashkim personal.
   2.Kryetar i shtetit shqiptar do të jetë Ahmet Zogu, që më vonë do të njohi dinastinë Caragiorgvitch.
   3.Qeveria Jugosllave, me gjithë mjetet diplomatike dhe ushtarake, do të njohi Ahmet Zogun si kryetar shteti …dhe i atribuon me një herë një kontribut vjetor të shtetit.
   4. Ministria e Luftës Shqiptare do të anullohet dhe Shqipëria heq dorë që të ketë një ushtri Kombëtare.
   5.Shqipëria do të mbajë një gjindarmëri aq të fortë sa të mbaj qetësinë e brendshme të vendit për të ndaluar e çfarosur çdo lëvizje të ngritur kundëra Ahmet Zogut dhe kundra regjimit të vendosur prej tij.
   6.Në këtë gjindarmëri do të bëjnë pjesë edhe oficera rus të ish ushtrisë të Gjeneralit Ërangel që tashti ndodhet në Jugosllavi. Qeveria Jugosllave do të mbajë atë gjandarmëri me mjete financiare dhe armë.
   7.Në gjandarmëri mund të hyjnë për të shërbyer edhe oficerat jugosllavë dhe të tjerë që qeveria Jugosllave do të pranoi në interes të dy vendeve.
   8.Midis Shqipërisë dhe Jugosllavisë do të stabilizohet një bashkim doganal në bazë të së cilës akordohet liri e plotë e importimeve dhe eksportimeve të mallrave të dy vendeve. Edhe transiti nëpëmjet kufijve të dy vendeve do të jetë i lirë për ushtarët e dy vendeve.
   9.Përfaqësuesit e jashtëm Jugosllav do të ngarkohen edhe për interesat e Shqipërisë, e cila heq dorë që të mbajë zyra diplomatike dhe konsullata të saja jashtë shtetit…….ect ect

   3’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’nastradin fashisti

   Kurora e Skënderbeut i dorëzohet nga Nastradin Verlaci mbretit xhuxhmaxhuxh Viktor Emanuelit
   Në datën 16 prill 1939, u zhvillua në Quirinale ceremonia e ofertës së kurorës.
   Në fjalën e tij Nastradin Vërlaci tha: “Vijmë tek ju madhëri, të dërguar prej popullit shqiptar që e ka shprehur vullnetin e tij me votën në Asamblenë Kushtetuese të mbledhur në Tiranë më 12 prill. Vijmë në emër të këtij populli që në një ofertë të njëzëshme i dhuron me devozion shpirtëror ma-dhërisë suaj kurorën e Shqipërisë. Ajo është e denjë për lavdinë tuaj sepse ka breruar kryet e Skënderbeut, heroit kombëtar shqiptar, i cili e valëviti flamurin e tij përbri flamujve të kombit italian. Me besimin në zemër se madhëria juaj do të pranojë këtë votë të njerëzve tanë, ju shprehim sot dëshminë dhe betimin për besnikërinë tonë dhe të të gjithë popullit nastradin shqiptar”.
   Mbreti u përgjigj: “Dë-shirojmë t’ju shprehim ndjenjat tona të mirënjohjes për mesazhin që ju na përcollët në emër të popullit nastradin shqiptar. Ne jemi të lumtur të mirëpresim votën e popullit tuaj trim e fisnik si dhe të pranojmë kurorën e Shqipërisë që ai na ofron, me të cilën lidhen kujtimi i lavdishëm i Skënderbeut.
   Që sot fatet e Shqipërisë do të jenë të pandashme nga ato të Italisë

   4‘’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’nastradin nazisti

   Regjimenti 21 SS Skanderbegu Shqiptar ishte pjese e një Regjimenti SS gjerman si pjese perberese e “Forcave të Armatosura SS”,
   Regjiment malor(alpin) i krijuar nga shefi i Gestapos Heinrich Himler, zyrtarisht nen titullin ne gjermanisht 21.
   Waffen-Gebirgs Division der SS Skanderbeg (Albanische Nr. 1) ishte emëruar sipas emrit te Gjergj Kastrioti Skënderbeut,
   Regjimenti 21 SS Skanderbeg u krijua pas pushtimit nazist në Mbretërinë se Jugosllavisë në vitin 1941. Gjatë 1942 dhe 1943 si Wehrmahti ashtu dhe sherbimi sekret SS kërkuan nga shqiptaret e Kosoves qe të ruanin ligjin dhe rendin,si dhe te pengonin partizanet jugosllave si dhe kunder rezistences antifashiste shqiptare. Njesia ushatarake shqiptare u vu nën komandën e kryegjeneralit August Schmidthuber, te rekrutimit ne regjimente speciale SS. Njesia SS Skanderbeg Malor luftoi kundër forcave partizane të Enver Hoxhës që ishin në rritjen dhe konsolidimin e veprimet e tyre, si në Shqipëri dhe ne Jugosllavi

   5’’’’’’’’’’’’’’’’nastradin terroristi

   Bandat e “Komitetit të Maleve” kërkonin rrëzimin e pushtetit me çdo kusht dhe me çdo çmim që të ishte i mundur, duke mos kursyer gjakun e askujt, mjaftonte që të arrihej qëllimi. Ishim përballë një terrori dhe një kasaphane të pashembullt. Vrasjet e tyre kishin arritur dhe te gratë, pa pyetur për asnjë ndjenjë njerëzore. Nuk ishte pak rasti i kunatave, Marta e Prena Tarazhi, të cilat u rrëmbyen natën mizorisht nga bandat, vetëm për faktin se kishin shkuar në hekurudhë dhe nxisnin emancipimin në radhët e grave në zonë. Ato u lidhën me litar pas një peme kumbulle dhe aty, në mënyrën më barbare, iu prenë gjinjtë dhe u masakruan me thika derisa vdiqën. Ka raste të tjera si ai i Dilicës së Fregnit, të cilën e grabitën natën po ato banda për të cilat po flasim, duke e hequr me forcë nga duart e nënës së saj qorre, dhe e çuan diku afër shtëpisë, ku pas masakrimit e therën dhe e pushkatuan. Tipike në kësisoj rastesh është ai i vajzës nga Oroshi që quhej Prena Përkola, e cila njihej ndryshe me emrin “Cuca e Oroshit”, që e vranë me armë në prezencën e dy fëmijëve të mitur (Agimit dhe Albinës) në djep. Apo ai i Shkurte Carës apo Mrika Lokës. etj etj qe jane me mijra

   6””””””””””””””””Nastradini spiuni shokeve tip Kasaruho

   Disa këshilltarë të Presidentit të Republikës, Bujar Nissani, rezultojnë spiunë të Sigurimit të Shtetit, ku me raportimet e tyre kanë fikur disa jetë njerëzish. Konstatimi ka ardhur nga shoqata e ish të përndjekurve politikë, me në krye Skënder Tufën, ish-koordinatori i grevës së urisë. Ish të përndjekurit politikë akuzojnë presidentin Nishani, se e ka mbushur institucionin e Presidencës me spiunë të Sigurimit të Shtetit dhe me njerëz me të kaluar të zezë komuniste. Me anë të një deklarate, ata akuzojnë Presidentin se ka dekoruar njerëzit e Sigurimit të Shtetit. Të përndjekurit përmendin edhe një shembull konkret. Bëhet fjalë për Amik Nastradin Kasoruhon, këshilltar i presidentit Nishani, por i implikuar në Sigurimin e Shtetit. Ata deklarojnë se Partia Demokratike është kthyer në një ombrellë e spiunëve. “Mësuam edhe një herë se këshilltari i presidentit Nishani, z Amik Nastradin Kasoruho, ka qenë bashkëpunëtor i Sigurimit të Shtetit. Ky person ka marrë dekoratën “Nderi i Kombit” për rezistencë në burgje kundër diktaturës, veprim ky që fyen qindra martirë të vërtetë, të cilët rezistuan realisht e sot ndoshta jetojnë në mjerim dhe të harruar. Për këtë arsye, kërkojmë t’i hapet dosja Amik Kasoruhos dhe t’i hiqet menjëherë titulli që mban padrejtësisht. ky nastradin

   7’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’nastradin gomari pa shtet pa atdhe,pa dinjitet thjesht nje zvarranik forumesh

   ca gjera duhet ti themi sakte SOT kur ajo shoqeri eshte shperfytyruar si as nje komb ne historine njerzore.Atehere kishte diktature qe e pranonte vete DIKTATORI I DASHUR DHE I PAHARRUAR por kisht shtet
   mbrojteje
   arsim
   kulture
   shkence
   mjeksi
   nafte
   krom
   baker
   pyje
   dipllomaci
   plantacjone
   sera
   transport
   hidrocentrale
   bonifikim
   ……..
   po sot????????????????????
   tritol
   ndertim pa leje
   prostitucjon
   hashash
   gomone
   parlamet bordello
   ambsadore porno
   anti urbanistika
   rruget thertore
   enegji e papaguar
   bakri 0
   kromi 0
   vrasje politikanesh
   vrasje oficeresh shiku
   gerdece
   21 janare
   zhdukja e hakljave
   borxhet strasfere
   krimi ne familje
   ……….
   sot shqiperia eshte
   1-shprehje gjeografike qe ruhet nga Nato
   2-merr fryme nga 1.4 miljon shqiptaret e perendimit
   3-eshte regjim ambasdorial qe nga koha e rajersonit
   4- eshte e pushtuar de fakto nga ushtria e drog-diller-ave
   5-ka nje popull sot qe i ka perfunduar shpelarja e trurit
   6-ka nje klase politike qe e ka lene pa pune Asfaline dhe ish UDB

   Nuk do deshiroje njeri te lavderoje ate sistemin para 90′ qe ishte me detyrim percaktim POR TE PAKTEN BANORET E FERMES KAFSHEVE QE JETOJNE SOT NE SHQIPERI TE MOS SHAJNE DJALIN E GJYLOS PA NDERTUAR SHTETIN E SHQIPTAREVE.
   THJESHT KENI KALUAR NGA NJE DIKATATURE NE NJE MONSTRATURE E DROGES DHE E PROSTITUCJONIT POLITIK

   Reply to this comment
   • Ari June 30, 23:20

    5/11 bravo. Shkrime i qendisur

    Reply to this comment
   • Rapsodi April 11, 20:12

    komentshkruesi ka qene teper indiferent me Enverin dhe nje fare antipatie atehere…por cuditerisht ne 1991 te gjithe ata qe i lepiheshin atij heshten

    Dhe sot pas 30 vjetesh qe ai ka vdekur.jo vetem eshte reabilituar por duhet te shenjterohet

    po ku shkuan keto RAPSODE ??

    Enveri ç’u ngre në këmbë
    Shokë, do t’u them një këngë,
    Si ka qenë historia;
    Si ka qenë dhe si është sot.
    Pesë shekuj Turqia.
    Zogu kur sundoi vëndë,
    Bëri shumë të këqia,
    Na shiti me gjithë rrënjë,
    Na shiti tek Italia.
    Enveri ç’u ngre në këmbë,
    Foli: Nga vate rinia?
    Merrini armët në dorë,
    Të çlirohet Shqipëria!
    Rexhin-Tepelenë, 1981
    ***

    O Enver flamur epoke
    Malet seç e ulën kryet,
    dritën seç e humbën yjet,
    lotët seç na i mbushën sytë.
    Ç’gjëmë na solli kjo ditë!
    Oh, i zi ç’na erdhi lajmi,
    sytë i mbylli Enver djali,
    O Enver flamur epoke,
    na dhe frymë nga fryma jote,
    dritë i dhe gjithë Shqipërisë,
    gaz dhe plakut dhe fëmisë.
    Ti jeton, ti nuk ke vdekur,
    nuk vdes fjala jote hekur,
    se në ballë na prin Partia,
    në gjoks të ka Shqipëria.
    Në çdo vepër, si pishtar,
    do t’na rrish përherë, në ballë,
    në rrugën që çele vetë,
    yll karvani je përjetë.
    Vlorë 1985
    ***
    Ku ka kangë që e merr kët’ burrë
    Kjo Shqipni ka qit’ kaq trima,
    si qet qielli bubullima.
    Nji kreshnik kan’ rrit’ kta male,
    pushkë e madhe, besë e madhe,
    nji kreshnik, nji lis me rrema,
    Enver Hoxhën me shtat’ zemra.
    Kërcet pushka në Tiranë,
    djemtë e Shqipes jan’ me nanë,
    djemtë e Shqipes s’janë jetima,
    vend për vend vetojn’ vetima.
    N’ball’ vetimash kush po prin?
    Enver Hoxha me Partinë,
    pesdhjet’ vjet në luftë e punë,
    pesdhjet’ vjet per ne pa gjumë.
    Shpata kurr’ s’e shpoj Skënderin,
    s’guxoi kush me e prekë Enverin.
    Sa jan’ malet rreth e rrotull,
    garda e tij asht mbar’ nji popull.
    Siç jan’ mbush’ malet me gurra,
    kjo Shqipni asht mbush’ me burra,
    kurrnjiher’ s’ka njoft’ ky vend,
    Enver Hoxha mal me mend.
    Gjith’ kreshnikët tan’ të lashtë
    te ky burrë jan’ bashkue bashkë.
    Duhet kanga nji mij’ rreshta,
    tan’ ortiqet që ka bjeshka,
    duhet t’vij’ deti me valë,
    duhet malet t’ishin fjalë,
    prap’ s’do t’bahej kanga kurrë.
    Ku ka kang’ që e merr kët’ burrë!
    Bajzë-Shkodër 1988

    ***

    Enver Hoxha të qofshim falë

    Enver Hoxha të qofshim falë
    çdo furtune i bane ballë.
    E godite rreptë tradhtinë
    si vigan e mbrojte Partinë
    shembull bote bane Shqipninë.
    Kur prej lajkave s’u gënjeve
    t’ligit shpinën kurrë s’ia ktheve.
    Shumë komplote të kanë kurdisë
    renegatë edhe titistë.
    Deshën t’na fusin në qorrsokak
    e t’na bajnë republikë t’shtatë.
    Krejt gabim jau mori mendja
    për me marrë kalanë nga mrena.
    Koci Xoxe me klyshët e tij
    shpresa e Titos ke n’Shqipni.
    Kur ata i muloi plehu
    në skenë doli Mehmet Shehu.
    Karta e fundit shteg nuk gjeti
    vet ia kthej revolen vetit.
    Ne jem’ kala e lashtë
    s’merrëm mrena as nga jashtë.
    Shpata e mprehtë e Enver Hoxhës
    çdo armiku do t’i bje kokës.

    PSE NUK BEHET NJE REFERENDUM PER XHAXHIN ??

    BESOJ SE MBI 90 FITON NE KRAHESIM ME SALIBISHAT…

    ATO QE HODHEN MONUMENTIN NE 1991 DHE ATO QE KANE MEDIAT NE DORE…NUK JANE ME SHUME SE 5 PERQIND

    PROVOJENI QENA TE SERBISE & SALISE

    Reply to this comment
    • KOZi April 11, 20:48

     Ne fillim behet referendum brenda Partise se tij qe e udhehoqi per 50 vite. Po fitoi aty atehere behet referendum popullor…. me radhe…..

     Reply to this comment
   • Sejdi April 12, 01:43

    Përshëndetje dhe respekt për komentuesin 5/11.‎
    Nuk kam çka i shtoj komentit të 5/11, pos t’u bashkohem ‎të gjithë atyre që mendojnë dhe veprojnë shqip, të cilët ‎Urojnë nga zemra PËRJETËSINË E KUJTIMIT TË ‎JETËS,VEPRËS DHE LAVDISË, TË KOLOSIT SHQIPTAR, ‎SHOKUT ENVER HOXHA!‎

    Reply to this comment
   • perkthyesi April 12, 09:47

    5?11, Nuk e luan topi! E verteta mund te jete e hidhur, por duhet pranuar!

    Reply to this comment
  • antonio April 12, 00:08

   O HALE!
   Ti si pjelle e tradhetareve te kombit kurre nuk do te pranosh se Enver Hoxha ishte dhe do mbetet NJERIU ME I NDERUAR I KOMBIT SHQIPTAR!
   Per ty dhe rracen tende te QELBUR ai ishte dhe do mbetet ARMIKU me i madh qe ju nxiu jeten!
   Por mos harro:
   -Enver Hoxha duke ju denuar juve,MORI HAKUN E NJE POPULLI TE TERE per te gjitha shtypjet dhe shfrytezimet qe i keni bere ju qe nga koha e sundimit otoman e deri ne bashkepunimin me pushtuesit!
   E kishit mbushur kupen dhe e shpaguat!
   Nuk ishit te virgjer,o kellira qe tani kerkoni mirenjohje!
   Ju keni qene perhere ne anen e ARMIQVE TE Shqiperise!

   Reply to this comment
 2. Bureto June 30, 14:40

  Nuk di se kujt i interesojne më keto, se ç’tha Liljana apo Teuta. Boll me kujtimet per diktatorin nga idhujt e tij, per me teper te familjes. Kjo zonja ben mire te merret me djalin e saj, trafikantin e heroines, nderkohe qe njerezit kane plot halle te tjera

  Reply to this comment
 3. TJ June 30, 14:46

  Enver – Berisha!

  Reply to this comment
  • intelektuali June 30, 14:54

   Berisha eshte PJELLA origjinale e Enverit prandaj bukur dhe shkurt e ke thene.

   Reply to this comment
   • Lena June 30, 15:05

    turp, purp
    lexoni me shume kur te jepni mendime.

    Reply to this comment
    • shqyptari June 30, 16:20

     Per ke turp? Per sekretarin e Partise se Punes, Sali Komunistin apo per Sali Sigurmisin qe donte te varte ne litar Hysen Shoshorin e ngrate, se nuk po merret vesh nga replika jote prej dallkauku.

     Reply to this comment
   • Shqipetari April 12, 08:24

    Berisha or “intel k hale” eshte pjelle e çizmes moderne qe nen thundren e togfialeshit “deokraci” ka mbjelle vetem luftra civile e vellavrasese kudo ku kane shkelur Avizet!Enverit ti hani m……..,nga e djela ne te shtune,ore injorante te shekullit 21 qe gishtin qe u kane futur ne bythe e quani mode!

    Reply to this comment
 4. Shahisti Klasik June 30, 15:13

  Fara e keqe dhe e ndyte nuk shuhet kollaj.

  Reply to this comment
  • shqyptari June 30, 16:28

   Fara e keqe sadiste qe mbolli familja Hoxha ne trojet shqyptare ka kapur majat e shtetit dhe te pushtetit sot, 25 vjet pas renies se Murit te Berlinit. A nuk i shikon dallkauket dhe debilet e Partise se Punes si qajne dhe vajtojne si kukumjacka pylli sa here ne media del dhe publikohet ndonje shkrim injorantesh per familjen gjkatare Hoxha si ajo e filmit holivudjan ADAM’S FAMILY? A nuk i shikon deputetet dhe ministrat e Edvinit dhe te Likes si shkojne dhe bejne homazhe me fotografine e Enverit ne dore, si qajne per 29 nentorin e ZI qe mbollu MURTAJEN bolshevike ne Shqypni dhe si i kendojune elegji bolshevike LANC-it kriminal qe vrau dhe masakroi ushtaret angleze ne Kanalin e Korfuzit? A nuk e shikon si Edi Artistit nuk i vjen zeri fare te kerkoje falje per krimet qe Partia e tij i ka bere popullit shqyptar dhe shume te huajve gjate diktatures se Enver Hoxhes dhe vemjeve qe e pasuan pas vdekjes se tij? A nuk e shikon si mbron me stoicizem Piramiden Famekeqe te Enver Hoxhes ne mes te Tiranes dy hapa larg zyres se tij, si nje ogur i keq i politikes sone kombetare qe kerkon t’i bashkohet BE-se demokratike dhe antikomuniste?

   Reply to this comment
 5. fad June 30, 15:16

  Kjo esht foto e manipuluar, ku esht sala ktu, pse e hiqni nga fotoja e udheqsit te vet hahaha…..

  Reply to this comment
  • gani USA April 11, 19:53

   Shifeni foton ne fund te shkrimit me kujdes.
   Shifni sa i ngjan atij ne fund te fotos nga e djathta Lul Basha !!!!!!
   Dhe thoni pastaj qe nuk eshte kopili i Enverit

   Reply to this comment
 6. Nje mik June 30, 15:19

  Ti intelektuali , me ate nick-name qe i ke vene vehtes dhe me trute qe ke , sipas komenteve qe ben , ofendon te gjithe intelektualet e Botes . Te rekomandoj , te shkruash p.sh. me nick-name gomari , fashisti , idioti , psikopati , debili etj. Zgjidh ndonje prej pseudonimeve qe te rekomandova , si mik qe te kemi .

  Reply to this comment
 7. lexues June 30, 15:24

  Na plasi, na plasi, na plasi, na plasi, edhe nje here NA PLASIIII!!!!!

  Reply to this comment
 8. Arben June 30, 15:46

  TEUTA ESHTE MBESA E RAMIZ ALISE,

  KETA TE DY ISHIN PROJEKTUAR PER TU BERE “DINASTIA”

  NJESOJ SE KRIMINELAT QE JANE NE KRYE TE KORESE SE VERIUT PREJ 5-6

  DEKADASH.

  SHYQYR ZOTI QE E HODHEM POSHTE ATE REGJIM TE FELLIQUR.

  Reply to this comment
 9. METEH June 30, 16:04

  Zoterijn;Teuta shkruan per Enverin dhe shpreh kujtimet e mira per të,pasi nuk pa asgje te keqe prej tij,veç te mira.DITA na i servir ne per ta lexuar e te bejme komentet tona per Enverin,i cili udhehoqi vendim mese 40 vjet,me te mira dhe te kqija,per te cilat tashme flet kushdo,por nuk kemi te drejten ti mohojme anet pozitive te udheheqjes se tij.Kush mohon elektifikimin,bonifikimin,shendetesin e arsimin falas,qetesin,mjedisin,punesimin,kombinatet-uzinat-fabrikat…duke u bazuar ne forcat e veta…pasi vendi ndodhej i rrethuar me armiq te brendshem dhe te jashtem…eshte drite-shkurter.Enveri kritikohet si diktator dhe ashpersim te l/klasave,etj,por sot,sidomos ne kohen e Saliut çfar u be me ekonomin,ndertimet,elektikun,shkollat,shendetesin,mjedisin,vjedhjet,vrasjet…çfar ka perfituar ky popull nga kjo periudhe 25 vjeçare e ashtuquajtur demokraci?Enveri do hyj ne histori per me shume te mira,ndersa udheheqsit e ktij vendi pas tij,deri me 2013 do te hyjne ne historin e turpit..!

  Reply to this comment
 10. majmuni i lumtur June 30, 16:07

  Ne jemi shqiptar qe gjendemi shum zor dy veta ne nje fjale , me pare bashkon nje grushte pleshta se shum shqiptar ,prandaj shajme Enverin se Ai na arsimoi e bashkoi , per inat te njeri tjetrit pranojme te papranueshmen mjafton qe te jetojme pa kushte bashkimi mendimesh , vellazerimi dhe harmonie , mjafon qe te shajme njeri tjetrin koder me koder dhe kenaqemi kur i huaji nderhyn per te na pajtuar , keto mendesi i patem para civilizimit Enverjan , dhe mbas 50 vitesh na i solli peshqesh demokracia Salihjane .

  Reply to this comment
  • shqyptari June 30, 16:31

   Majmun komunist ke qene dhe keshtu ke mbetur o majmun-enveristi

   Reply to this comment
   • Lleshi June 30, 23:06

    Prape ketu ti Intelektuhale , Shahist Klasik , nastradin , lis dushku ….? ha ha ha ha ! Po hik or se je bo si Shaban Qosja , je ngjit si m… pas kepuce !

    Mba ore nje nick dhe jep mendimin tend sido qe ta kesh dhe mos bo si gore ! Te eshte bere force zakoni ndrrimi i pseudonimeve eee ? Ha…ha…ha…

    Reply to this comment
 11. emigranti June 30, 16:15

  Ne vend qe te pergjigjen per krimet, ti kerkojne falje familjeve te shkatrruara nga terrori famekeq por vashdojne dhe shkruajne, tu vij TURP TURP dhe 100000000 her TURP.

  Reply to this comment
 12. antishqup June 30, 16:19

  Enver Hoxha, njeriu me njeri, shqiptari me shqiptar, mbrojtes dhe udheheqesi me i madh i shqiptareve ne te gjitha kohrat, nje meshirim i personalitetit te nje populli te vuajtur ne qindra luftra e pushtime, zgjedha e poshterime. Koha e Enver Hoxhes mbetet si nje margaritar mijrangjyresh per te personifikuar luften dhe punen e nje populli te zvogeluar por me shpirt dhe aspirata te larta njerzore, nje veper e pashembullt burrerie e pavarsie ne mijra vjet historie te popujve te botes, Thjesht, nje shqiptar-njeri me madheshti dhe aureole zotash!

  Reply to this comment
 13. Mollosi June 30, 16:22

  Vdekja e diktatorit ishte dite clirimi per shqiptaret!

  Reply to this comment
 14. poeti June 30, 16:58

  nje intermexo per mikun tim intelektualin shqyptar

  Incesti me motren Sanije dhe arkat me flori në dhomat e Zogut

  SEKUENCA NGA ARKIVAT AMERIKANE

  Në një letër dërguar Agjencise Qendrore të Inteligjencës në SHBA(CIA-s), avokati amerikan Edgar M.Church, shpjegon në detaje vizitën e tij në Egjipt në vitin 1949 dhe ofron një tablo për të gjithë personazhet që njohu atje.

  Në këtë letër avokati amerikan shprehet se ai personalisht nuk ka parë apo takuar asnjërën prej motrave të Ahmet Zogut, por shton se kunata e Zogut, i ka rrëfyer atij mbi marrëdhënien që kishte Zogu me të motrën e vetë. Më pas avokati amerikan raporton dhe informon se gjatë një shëtitje me Geraldinën në rezidencën e re që po ndërtonte Zogu, kjo e fundit i bëri të ditur se motrat e Zogut do të jetonin veçmas çiftit, por la të nënkuptohej se përjashtim bënte Senija, e cila do të qëndronte pranë dhomave të Zogut.

  Avokati amerikan përshkruan në detaje dhe qindra arkat me florinj që mbante Zogu në shtëpi dhe historinë e një shërbëtoreje të shtëpisë që u dyshua se kishte vjedhur flori. Më pas Edgar M.Church, detajon dhe të dhënat mbi motrën e Geraldinës dhe bashkëshortin e saj amerikan të cilët thekson se nuk mund të konsiderohen “veçanërisht të besueshëm”. Por përtej këtij fakt, në dosjen e de-klasifikuar amerikane të CIA-s, avokati amerikan në disa letra të njëpasnjëshme që i ka dërguar kësaj agjencie të inteligjencës ka theksuar faktin se edhe ai vetë besonte dhe kishte krijuar bindjen se Zogu dhe motra e tij Senije(të cilën amerikani herë e shkruan Xenida dhe herë Xeneia,) kishin një marrëdhënie intime mes tyre dhe se Geraldina, gruaja e Zogut, ishte në dijeni të plotë të këtij incesti.

  Avokati amerikan nga ana e tij u afrua pranë oborrit të Mbretit Shqiptar në Ekzil nga vetë gruaja e Zogut, pasi ai ishte i martuar me kushërirën e saj.

  Reply to this comment
 15. Marie June 30, 17:25

  Lavdi e perjetshme per udheheqesin e popullit Shqiptar ne vitet me te veshtira te saj!….kaluan 25 vjet demokraci dhe po ja shofim hajrin…..kot nuk ka dale e thena nga populli:% vjet do te qajme,10 do te shajme dhe gjithe jeten do te kerkojme!Ptu rrace e ndyre qe nuk dalloni dot te miren nga e keqja!…keshtu vofshim se e meritojme!

  Reply to this comment
 16. Agimi June 30, 20:11

  Nuk kam cti shtoj komentit.te 5/11. Te krahasosh Bersihen me Enverin eshte si nata me diten..Berisha nje antishqiptar me njeriun qe punoi me shume per kombin e tij.Ky vend do ta kerkoje Enverin por do te jete shume vone.

  Reply to this comment
 17. Agimi June 30, 20:11

  Nuk kam cti shtoj komentit.te 5/11. Te krahasosh Bersihen me Enverin eshte si nata me diten..Berisha nje antishqiptar me njeriun qe punoi me shume per kombin e tij.Ky vend do ta kerkoje Enverin por do te jete shume vone

  Reply to this comment
 18. Ilyrium June 30, 20:17

  Shqiperia nuk lindi para 59-70-100 apo 200 vjetesh.
  Mos u mundoni te ekzaminoni ca kishte ne ate sistem dhe cfare jo.
  Popujt jane NUMRA,kudo e kurdo qe te jete.
  Prandaj o Popull zgjohuni,zgjoni ndergjegjen,arsyen,shpirtin…..mos u merrni me budalleqe e lagu se lagu,se kur Monstrat e pjelles Enver,si Niperit,djemte,saliu,rama,like floriri qeshin me budalleqet tuaja dhe ju quajne serisht Kokepalare kur lexojne neper webe traplliqet,se haen sklleverit poshte per e lagu se lagu.

  Dhe Gazetave on line dhe kryeredaktoreve te saj,me mire do jete qe te shkruajne gjera qe jane koherent me kohen,jo gjera no sens,sikur saliu,enveri,rama,e gjithe hajdutet e tjere e bejne sikur ketu eshte qendra e botes!?!Qendra e injorances Po!!!

  Reply to this comment
 19. majmuni i lumtur June 30, 20:43

  Leconi historine e mbijeteses se popupullit Shqiptar dhe historine rreale te Shqiprise qe nga vitet 40 – deri ne vitet 80 -te , dhe do te dilni ne konkluzion se Enveri e mori vendin nga feudalizmi mesjetar Zogolljan dhe e e beri Shqiprine kopeshte te lulezuar , te induastrializuar , te te bonifikuar , te elektrifikuar nga hecet e veta , me popullsine me te re e me te arsimuar ne Evrope , me mbrojtje te garantuar , pa droge , pa korrupsion , me popull qe punen , shkollen , banimin , arsimin , shendetesine i kishte te garantuara , dhe sot kane te drejte te padrejtit qe e shajne se shofin te pa munderen me i arritur . Enveri ishte vete palca e ndergjegjes se popullit shqiptar prandaj shahet se na ka humbur .

  Reply to this comment
 20. Buzuku June 30, 21:06

  ZNJ.TEUTA~!Me sa duket emirin ju a kan vu nga mbretresha T e u t a,
  gruaja me f u q I s h m e jo vtem shqiptar por dhe europjne e boterore.
  Per Enverin ka lakime ne shumes ne njese, relative,superrelative e
  percmuse.
  Personalisht deri vitet 65- 30 qershor 1970) nuk kam patur ndonje perbuzja ase nostalgji sespe kerkund neper vepra apo literature nuk flitej per biografin intime,bile kur degjoja qe ka qen ne ambasad ne belgjik thonin si ka mundesi punaur ne borgjezi e I lufton te tjeret.Po thonin ska universitet? si ka mundesi qe I lufton universitaret?? por prap nuk besoje e nuk mund te flisnja.????
  Kur botoj veprat I kam lexuar me nje fryme,por ngela I zhgenjyer
  nga shume kult e nenvlersime ,ritushime ,anashkalime.
  Per Ramizin-Alin njerzit flisnin mire si liberal,i matur jo agresiv,
  dashakeq ,por njfej si bemires.,me I ekuilibruar.
  Kur kishin ndonje hall te madh parjshtim nga partia apo fatkeqsi
  thonin sa ishte Kapo gjall shko tek Hysniu ,me vona thonin shko tek
  Ramiz Alia.
  Nje komentuse dje kerkonte te dinte m e n d i m I n e Ramiz Alise
  per sa shkruant,,,, por Ramizi 1 dite para kishte vdekur( stamboll me 4 tetor 2011 kur ishte ne udhtim turqi shqiperi te neserem mendja e ti do shkonte te Ramiz Alia).??Nuk e dime a keni ju dijen per ate ceshtje cfar mendimi ka patur Ramiz Alia se e ka patur ne divizionin qe ka komanduar.Pse e themi sepse ne heshtje ai(Ramizi) beri nje fare korigjimi.
  aqe sa I lejohej qe linte me kuptuar qe esht bere nje padrejtsi(Ramiz pati shfaqur deshir ta diskutonte por per arsy te jashtzakonshme ai ate dite nuk ishte aty dhe doli dikush tjeter qe ja mbylli porten)?????.
  Kujtimet nuk ti mohon askush Juve, askerkujt ,kjo esht pune e lire personale Fjala e LIRE>.
  Por mendoj kujtimet e familjes tuaj,per jeten tuaje ju jeni matuar ne ate familje-Hoxha
  Tek Hoxhajt- ke shkuar e pjekur.
  Sa ka influncuar ne edukimin tuaje kulla e Oso Kuks,
  Shkodra kryeqeendra e lasht europjane( do thoni jeni rritur ne Tirane por ne kuptimin metaforike).
  Per familjen Hoxha lejuani radhen D j m v e ,v a j z e s me gjthse
  behen monotone duke lavdruar teper sidomos familjaret duket sikur
  jane te verteta ato qe thuhen.
  Lejni kohes qe esht gjykatsi me I mire,koha vonon por nuk harrone.
  Duket sikur Hoxhet kan marr nje fushat me mbrojte enverin.
  Enverit hiqi ritushimet e anash kalimet ngelet Sekretar i I-re PKSH-PPSH ,kryeminister I qverise demokratike,komanadat I ushtrise,minister I mbrorje,minister I punve Jashtme etj.
  Shkrimet nga familjaret esht pak I veshtier se duhet jesh fillozof,psikolog,historian,politikan,diplomate,strateg ushtaral,Juriste, Biograf etj.
  Gje qe nuk(shkrimi nga familajret sespe fjala e pare thone Kane shkruar nje liber per E,H,Pyetja e pare esht Kush e ka shkruar?? Dritero Agoll,Ismail Kadare Kristi Frasheri,duhet lexuar,kur thuhet Sokoli H.apo Teuta,e N.H, ama gruaja djali rejat-nuset e djemve,esht familjare vjen pergjigje nuk ja vlen me humbe kohe,pra nuk praktikohen as nga familjet e nderuar boterore.
  Ju kur pershkruani bllokun I bindni njerzit qe keni qene klase e
  privilejhuar me shume shpenzime kur shume pak njerz shkoni
  ne plazh duke udhtuar 2 dite per ne durres me fernella dikur
  me qymyre e me vone vaj guri, plus tepsi,kusi ene guzhine
  batani carcaf ne krehe.
  Keto I kisha shoqerishte.
  Por Enveri vdiq me 11 prill.
  Nje paratez rrenqethse,,,,,,,
  Naxhmja esht aktore,me gjith djemet apo djelin Sokolin.
  Eneveri nuk e dime sepse ka qen I semure ndofta ne nentor 1984.
  Me 10 prill u asgjesua-pushkatua – grupi(I fundit) Cucia, Doxi ne menyre te
  rrifeshme kan shkruar dhe te persekutuarit (S.Haluci).
  Ajo nuk u quajt vdekje tragjike.ase ne opinion .
  Nexhmija pushkatoj nje nga familjet me te mira ne shqiperi
  e kosove.Xhexhajt te atij (Nipit) njerzit nuk ja shendoshnin
  koken-kryet per NIPIN por per Enver Hoxhen.??????????
  E quanin mik te ngushte te Enverit (helbete ka qen officer
  madhor,patritot me Fan Nolin,Deeputet parlamenti shqiptare)
  Me gjith ate ai (Patrioti) nuk e jepte veten por i pranonte ngushllimet.
  Propozoj t ia thoni Nexhmjes kete sken .Menodni sikur tja
  pushkatonin Nexhmijes apo kujdo tjeter djalin apo vajzen e vllajt
  (ju jeni vete Nene -apo Mama) dhe t a ngushllonin per udheqsin e atij
  shteti qe e vrau ??.
  Ja tergova nje regjisori dhe e kishte vu shuplaken ne gjokes.
  Kur pushova me tha Mbarove??po I thsh te merzita??
  Jo tha, kam lexuar e drejtuar e vu ne sken shume vepera
  boterore,por kjo me theri ne zemer dhe me tregoj me gishtin
  treguae qe akaoma e mbante shuplaken ne gjokes me
  saktsisht ne zemer.?/?////I kerkova falje per shqetsimin,jo tha e
  krasoj me tregjedin e familjes Haklaj,pamvarsisht kushe e ka bere.
  Keto jane gjera te reja qe munde te sqaroni Ju e nderuar Teuta qe
  te jeni dhe e paster ne ndergjegj per cfare dini.Seppe ky rast ka lidhje,
  ndofta ju e keni njuhure ne gjimnaz apo ne universitet apo ke ndigjuar
  qe e ka kritikur x apo y .
  Shpalimet para popullit rrite autoritein e Enverit dhe Ramizite sepse
  ata nuk dine shume gjera qe ju I dini;
  Per shebull thua qe Enveri e njete mire florikulturen -lulet,silvikulturen-drunjet
  me siguri pervec Flores duhet ket njohur dhe FAUBEN,kjo tergon se ka njohure
  mire dhe BIOLOGJIN Shton vlerat-Natyra frymzon.

  Reply to this comment
  • Talenti April 13, 10:33

   O Buzuku!
   A nuk e kupton se je nje ANALFABET ne te shkruar dhe INJORANT ne ato qe do te shkruash?
   Nga fillimi e deri ne fund NUK TE MORA VESH se per cfare ke shkruar!
   Mos ha bar kaq shume,por TAGJI!
   Keshtu bejne edhe me kuajt,o Buzuk pa tru!

   Reply to this comment
 21. . June 30, 21:57

  Teuta krahasuar me jozefinen eshte shenjtore,se po te ishte Jozefina ne vend te Teutes nuk e leshonte pushtetin,jo bar po sikur mut te hante populli.

  Reply to this comment
 22. LABI July 1, 04:20

  I nderuar 5/11! Si gjithmon I sakte, por perkrah shprehjes suaj: “Atehere kishte “diktature”qe e pranonte vete DIKTATORI I DASHUR DHE I PAHARRUAR por kisht shtet”…..dua te pyes??????
  Ne cilin vend te bores nuk ka diktature? Ne Perendim? Absolutisht e pavertete!!!!!!
  Cdo shtet ka LIGJET e vet ……dhe sa HETE shkelet ligji vjene denimi, sipas fajit, madje ne Perendim edhe me vdekje….. LIGJ te cilin ne shqiptaret e emancipuar, qe I perkasim shoqerise kriminale e kemi HEQUR……Enveri ne kohen e vet vendosi ligjet diktature a se pproletariatit, dhe I zbatoi me rigorozitet….. “Te persekutuarit e sotshem” jane ata qe thyen LIGJET dhe interesat e shqiptareve e te Shqiperise Demokratike, prandaj ju nenshtruar LIGJIT, ashtu si atere dhe sot ne te gjithe boten.
  Une nuk jam Enverist. Jam I djathte, por Jo fashiste. Ajo qe duhet te gjithe te pranojme, nga sa kemi jetuar, ne te dy sistemet eshte se: VITET 45- 85 PER TE GJITHE SHQIPTARET E NDERSHEM ISHIN VITE TE ARTA QE NUK DO TE MUND TE KTHEHEN ME PAS.
  LAVDI VEPRES SE ENVER HOXHES.

  Reply to this comment
 23. Paolo Rossi July 1, 04:23

  Zj.Teuta! Une mendoj se sherbimi me i mire qe mund t’i beje dikush Hoxhes do te ishte nje studim i mirefillte, me dokumente arkivore i gjendjes sociale, ekonomike, kulturore etj. ne te cilen e gjeti ai vendin ne 1944 dhe ne te cilen e la ai vendin ne 1985. Librat qe shkruhen nga njerezit e familjes nuk vleresohen ( me te drejte ) sa duhet ne te ardhmen. Ndersa studimet kane vlera mijera here me te medha. Pse nuk e beni nje gje te tille.

  Reply to this comment
 24. lumi July 1, 07:08

  NI pershendetje te sinqert per Tuta Hoxhen e meriton te jesh ne familjen
  e Enver Hoxhs te uroj shendet te lumtur me krejt familjn.
  Jet te xhat sa deshiron vet Respekt.

  Reply to this comment
 25. fraza July 1, 08:06

  Teuta eshte nje zonje e nderuar, shkruan sinqerisht dhe me plot ndjenje e respekt per E

  Reply to this comment
  • Lleshi July 1, 11:56

   Teuta eshte “e zgjedhura” e Nexhmijes dhe mbesa e Ramizit ! Eshte hallka qe lidhi fort tradhetine ndaj shqiptareve !

   Keta jane “helmi” qe injektoi gjarperi antishqiptar , ne trup te Shqiperise , per ta gerryer dhe bere gati per ta kollofitur ! Keta vrane Enverin , shkaterruan ekonomine , shkaterruan shtetin shqiptar dhe pastaj shperbene shoqerine shqiptare !

   Keta do te mbajne pergjegjesi historike perpara Kombit Shqiptar !

   Reply to this comment
 26. skifteri July 1, 08:55

  Koha e E.Hoxhes ishte nje simfoni muzike e embel e pa arritshme qe tingllon edhe sot, dhe do te tingelloi ne shekuj e pa persritshme me nje akustike te fresket elegante e pa perlyer ne pislleqe ,do te mbetet simbol madheshtor por me metrazh te shkurter,kjo eshte fatkeqesia .Nuk eshte opinjoni militant i imi apo kujdo qofte ,pozitiv apo negetiv, por forma historike e jetes qe populli jetoi ,militoi,ndertoi,zhvilloi, pra eshte nje shkence .Kjo ishte nje histori brilante te ndertimit shqiperiase nga egersia dhe padituria,tek shkollimi modernizimi ,zhvillimi ,jeta ,kultura ,paqa ,qetesia , dashuria, respekti, pajtimi shekullor I gjaqeve dhe krahinave .Shkollimi 100% nga 90% e popullsis analfabet,tek universitetet dhe academia e shkencave.tek hidricentralet madheshtor ,tekurudhat ne çdo cep te atdheut ,tek sherbimi shendetsor falas,tek elekrifikimi 100%i popullates ,nga ndertimi I fabrikave dhe uzinave ,dhe punishteve pa funde ,te kanalizimet dhe bujqesia ,eleminoi permbytjet ,semundjet dhe malarjen. Punsimi dhe strhimi 100% i popullit.E.Hoxha ishte burre shteti nje idolog dhe studjues i madhe ai me bindje e shkonte ndertimin e shqiperise nga vete shqiptaret .Paterjotizmin e lidhte me demokratizimin .Si demokrat ai i dha shkollim dhe dinjitet femres shqiptare e barazoi ate me burrin ,ne te kaluarn gruaja ne shqiperi konsiderohej si kafshe barre.SHqiperine e shikonte pa princer dhe mbreter pa shfrytzues matrapaze dhe tregtar gjakpirsa ,ne qeshtjen e mardhanjeve te klasave raporti forcave shkonte tek klasa puntore ne aleance me fshatarsin .GJithe shqiptaret duhet te quhen vllezer te pa ndare jug veri djem te nje memedheu te dashur ,djali nga veriu sherbente ushtar ne jug,djali nga jugu sherbente ushtar ne veri,mesuesi nga jugu sherbente ne Viçdol te tropojes ,apo ingjinjeri nga veriu sherbente ne hidrocentralin e bistrices ne sarande.etj.E.hoxha ngulte kembe se ndarja e shqiptarve sipas feve eshte nje saim i armiqve te shqiperise nje diçka artificiale qe binte ndesh me interest e shqiperise ,kur te jete çeshtje e shqiperise te gjitha fete duhet te bashkohen si vllezer pa dallim feje krahine.Historikisht E.Hoxha thot se shqiptaret kane qene te bashkuar si vllezer,i perçau pushtuesi 500 vjeçar turk etj.E.Hoxha ishte syri vigjilent i paterjotit shqiptar qe mori persiper dhe ndriçoi mendjet e shqiptaeve ,zgjoi ndergjegjet e tyre komtare ,Askush nuk munde te prekte kufijet shqiptar ,lirine ,punen ,peonen dhe atdheun.i pa harruar mbetet jeta e qete dhe e lumtur si nje muzik qe tingllon embel edhe sot ne veshet e bashkekohsve te ndershem e paterjot shqiptar . Keqe tingllon ne veshet e hajdutve ,kriminelve ,agallarve ,shfrytzuesve ,bejlerve dhe pinjollve te tyre ,Matrapazve dhe politikane me kostume kamelonesh shites teritoresh ,me shume ,fyra dhe maskash te urreyera.Salla moderne e ndertimit socialist megjithe muret madheshtore te arritjeve te asaj kohe do te shperndaje rreze drite suksese te pa para dhe ne te ardhmen shekullore te shqiperise . Nje simfoni me akustike qe ka tinglluar vetem nje here ne histori.E.Hoxha drejtoi punet e shtetit te vogel si nje mendimtar i nje shteti madhe politik ne interes te kombit dhe tregoi dhe ralizoi rruget e levizjes nac-çlirimtare dhe nuk ju nda asnjehre zhvillimit zhvillimit te shqiperise ,nga plugu deri te uzina e traktorve ,nga shpata dhe pushka e shkurter italnjane, gjermane,belge,turke ,deri tek ushtria moderne tek aviacioni luftarak modern tanket dhe artilerine .E.Hoxha rilindi shqiperin ,nga mesjeta ne socializem,pa shfrytezues dhe mashtrues ,pa bejler dhe agallar ,kjo eshte brilante ,akoma ajo muzika tingllon embel ne veshet e shqiptaeve te ndershem ,e hidhur ne veshet e tradhtarve,hajdutve ,trafikantve ,vrasesve dhe kamelonve ideologe pa koke qe ndrrojne ngjyren e kostumeve .Autor ishte i asaje muzike te embel brilante ishte E.Hoxha ,shume salla moderne munde te ndertohen ne te ardhmen, por cilesia e asaj akustike mbetet e pa perseritshme. E.Hoxha i pa vdekshem ne histori .~~~####

  Reply to this comment
 27. protesilahu July 1, 18:47

  “Dhe me ne fund na rriti floket,ky vampir qe hante shoket”!
  – Sikur te mos ekzistonte monstra dulle,si do te vazhdonte historia e popullit Shqiptar ?
  -Duke filluar nga te drejtat e lirite e njeriut,levizja e lire (mund te shkruash nje liber te tere).
  -Vazhdimesia e traditave dhe entusiazmi i sinqerte patriotik(ne kohen e dulles i shtirur).
  -Ekonomia,si kudo ne perendim apo lindje,ku shtete me pozite gjeografike dhe ekonomi me te dobet se tonen paten perparime kolosale,kuadrot tona te shkolluara ne perendim,ku disa prej tyre ishin yje neper universitetet e botes se qyteteruar,u ekzekutuan,burgosen,internuan,menjanuan,(po te vazhdonin kontributin me tej ?)
  -U sekuestrua dhe u shperdorua nje sasi teper e madhe ari (monedhe,bizhuteri etj.),pjesen me te madhe e mori Titoja.
  -Prishja me te gjitha mjetet, e propagandes e te terrorit,te harmonise popullore,nje pale nxitej e ushqehej me urrejtje kunder nje tjetre,spiunimi,shpifja,jallan-shahitet,intrigat,provokimet etj.etj.ishin ne rend te dites,motori i levizjes se shoqerise anti-njerezore.(prishja e familjeve,krushqive etj.etj.)
  -Shfrytezimi pa meshire i popullates se fshatit,per te mbajtur qytetin,me kontrast artificial e te imponuar(ju tregonte qytetareve o rini urte,o ju shpura ne fshat),ishim e akoma jemi vendi me i pacivilizuar ne glob,kur cilesojme njeriun “fshatar”,ndersa bota e kulturuar e cileson kedo pavarsisht ku jeton e punon “qytetar”.
  -Privimi nga e drejta e shkollimit (biografia para se gjithash), histori me vete.
  -Denimet politike,beheshin sipas nje programi shtypes shteteror (diktatorial) dhe me akuza te pavertetuara por sidomos pa mbrojtje “AVOKAT”,u mbushen burgjet e vjeter e te rinj,me mijra e mijra njerez te pambrojtur e hallexhinj,qe nenkupton edhe shkatrimin e familjeve dhe moralit te tyre,me pasoja afatgjata e te pakorrigjueshme (shihni rezultatet sot).
  -Genjeshtra e mashtrimi ne berjen e historise,sipas interesit te regjimit te dulles,prishja e aleancave shteterore,izolimi total degraduan ekonomine dhe njeriun e “RI”,gezimi i vetem e paresor i njeriut te “RI”,ishte degradimi i tjetrit,humbja e tjetrit,poshterimi i tjetrit,nje regjim i bazuar mbi dyfytyresine dhe propaganden,mbi dhunen e represionin.Qe te kishe mundesi te gezoje teknologjine e kohes,ashtu edhe te dale mode,si p.sh.televizor apo manjetofon,duhet te kishe kursyer dy breza nje familje e tere disa antareshe(keshtu e mblidhte parane qe ishte ruajtur nga familjet per nje dite te keqe dhe i linte te pambrojtur perpara sfidave te jetes),per makina as qe behej fjale
  -Strehimi,nje plage qe rrjedh gjak edhe sot e kesaj dite,nese do ishte inisiativa e lire,ky popull do te ishte bere me vile per koke.-Ndersa sot;sipas statistikave shteterore,ka vetem ndertime pa leje 427000,po me leje ?
  -Si perfundim qe te mos zgjatemi se te gjthe i dine dhe i kane hequr ne kurriz te tyre,me mire e tregoi llava e turmes qe u derdh drejt botes mbare,e qe sot po mbajne me shpirt vendin e tyre,qe e ngjallen dhe po e mjekojne nga plaget e qelbesuara te shpifura nga diktatura e dulles.RROFTE DEMOKRACIA, VDEKJE DIKTATURES…..

  Reply to this comment
 28. ijs April 11, 20:02

  Gërma të arta në pllakë të mermerit,
  një ditëlindje bac Enverit,
  vec 1908 Enver Hoxha vazhdon jetën
  është i gjall në mes të gjallve,
  komandanti i legjendarve,
  gjall e mban Shqiponja trimin,
  o kurr se tret jo toka florinin…..

  Reply to this comment
 29. maks April 11, 20:25

  lavdi vepres se enver hoxhes

  Reply to this comment
 30. "Horri i Bulevardit" April 11, 20:27

  Kur dikush nga keta polikane, te arrije qetesine dhe zhdukjen e analfabetizmit, lypsave, gjumin ne kasollen e lopes, jetesen ne baraka dhe bunkere, femije qe sguxonte njeri as te mendonte, jo ti rembente, ku ne varreza, mos te shohim shumicen e te vdekurve, te moshes 15 deri ne 40 vjec, vdekje qe kane mbipopulluar varrezat, kur sdo te guxoje asnje fqinj edhematane kufirit, te thote dicka, jo me te marre guximin dhe te mposhte nje kompani ushtaresh, sic ndodhi ne Peshkepi, kur shkollen, ta beje shkolle, jo salle huliganesh te droguar, kur ta fshije Shqiperine nga harta e prodhimit te prostitutave, qe mbushin bordellot dhe semaforet e Evropes.

  Ka aq shume per ti thene nje
  politikani te sotem, qe te kerkon te konkuroje Enver Hoxhen, sa nuk mjafton as koha dhe as kjo faqe.
  Kur nje politikan sot, mund te beje keto premtime duke zhdukur fenomenet qe na kane turperuar si shqiptare, do ti them, eh tani mund te shohim, se cfare bere me mire se Enver Hoxha.
  Shqiptare, qytetare e katunare, maloke dhe malsore, hodhem komunizmin, mire, por do te ishte akoma me mire, qe ta fusni ne tru, se nuk kemi demokraci, arsyeja qe shembem komunizmin, por 23 vjet jetuam diktaturen e malokut shpellar.
  Ne qofte se ne diktaturen e shpellarit jetoni me mire, atehere shajeni Enverin, por kaq shume varferi dhe kurva e pederaste, sa cpo shoh ne Shqiperi, per mua, me mire nje diktature enveriane, por me dinjitet, se sa nje kaos berishian, me kurva e pederaste.
  Kush se do Enverin, ti gezoje kurvat qe ja kane zene deren, por ta gezoje edhe djalin pederast, se e meriton.

  Reply to this comment
 31. KOZi April 11, 20:28

  Kujtohet me respekt- vrau ,burgosi,internoi Komuniste me shume se do kishte bere cdo antikomunist. tung

  Reply to this comment
 32. Bayoneta April 11, 20:31

  Familje model dhe njerezit me te ndershem qe ka pare historia e ketij kombi.injorantet dhe te pa shkollet nuk e kuptojne se ato reforma qe beri Enver Hoxha para 40 vitesh evropa do ti beje sot.Cdo gje qe shkroi dhe la pas ka dalur e vertete.Jetoi me pak dhe vdiq si burre ne vend te tij dhe i respektuar nga kombi i tij.Sot llapni sa te doni po histori nuk bete juve beri Enveri.Pershendetje Zonja Hoxha dhe nuk e harron populli Babain e kombit.

  Reply to this comment
 33. MH April 11, 20:39

  Nuk ka njeri pa gabime.Po ne fund matematika nuk te fale.
  Bilanci i E.Hoxhes del pozitiv mbi 90 % ne sherbim te popullit dhe atdheut,ne sherbim te kombit.
  Enver Hoxha asht nderi dhe lavdia nacinaliste e kombit Shqiptare.Historikun e Tije e nderojne burra shteti qe dijne se c’fare asht petriotizmi i nji burri shtetit.
  Vetem kundershtaret e Tije si ne ate kohe sot e ne te ardhmen jane perfundimisht mbeturina rundimentale te bashkpunetorv te fashiznazisimt pushtues te mundur dhe kurr nuk do dalin mbi Te,aq ma teper qe nuk lejne gje prej gjeja pa shpifur e shbiriluar kundra Tije.Bemat e Tije jane te dokumentuara ne vepra ne gjithe trollin Shqiptare.
  Armiqve si dhe tradhetarve ia vuri kufirin tek thana.Mbeshteti gjithe kohes fukarne e popullit duke i dhene shkolle e pushtet.Nuk lejoj tradhetaret dhe bashkpuntoret e pushtuesve te kishin barazi sociale me fukaran e popullit.Megjithese disa si puna e Berishes si vemje depertuane deri ne privilegje partie e pushtetit.
  Populli thote qe per njerezit e mire edhe koha mban “ZI” dhe fakti flet qe ne javen e pare qe diten e vdekjes e deri nji jave mbrapa Shqiperia perjetoj shi,stuhi vetime e bumbullima ne te gjithe teritori prej 28 mije km/2.
  Edhe pse kam shume per te thane mjafton kaq ne kujtim te humbjes se pashmangeshme qe i takon cdo njeriut per te afermit dhe shoqerin e jetes.Enveri per dashnin e popullit nga mori jete,dhe popullit i dha jete.

  Reply to this comment
 34. Mark uk April 11, 20:50

  Teuta: Kudo ne bote diktatort jan dashur nga populli.Ne Shqiperi qe kishe frig hijen tane,sigurisht qe benin sikur po u dhimbset po nga kjo frig.Nje gjeneral i thot Naepolon Bonopardit shiko cfar ban Franca per ju nje parad qe behej ne Paris.Ai ja ktheu,edhe me ken ka me perciedhin ne varreza kta kshtu bejn.As 5 % nuk e kan pasur me zemer cfar benin more familje kryeminelesh.

  Reply to this comment
 35. Fidel Alejandro Castro Ruz April 11, 20:52

  COMRADE INTELEKTUALE ALBANEZE !!

  JENI FTOHUR NE BYTHE TE TERE ..

  A KUJTONI JU AKOMA SE E CAN DERRASEN KUSH PER ENVERIN …VETEM NJE KA NGEL SI TRAP AI ESHTE ELEZ BIBERIN..

  ERDHI I NDERUARI OBAMA KETU TE KUBA KOMUNISTE DHE NUK E KUPTOJ PSE NUK SHKON PER VIZITE DONALD LUJA TE NEXHMIJA TE PULARIA TI KERKOJE NDJESE..

  Keni cerek shekulli qe akoma nuk e keni mundur ate enver “atomikun” sepse ju jo vetem nuk dini ta mposhtni ate te vdekur por dhe sa ishte gjalle i ……lesht dhe e pesoi populli qe nga nje ane e shtypte enveri nga krahu tjeter i bente embarko amerikani elezbiberi.
  Eshte turp , antihumane dhe anti shqiptare te mbyllesh syte para krimeve te gerdecit dhe 21 janarit te saliserbit dhe te “masterbosh” me ato dokumentaret e enverit te viteve 40 50-60 deri sa prune dhe papen e shkrete qe i kishin futur prapa kurrizit 40 martiret …
  Eshte turp , antihumane dhe anti shqiptare qe kanibalet e enver hoxhes si pellazgu & company vazhdojne akoma luften artificjale kunder fantazmave te komunizmit kur vete shteti amerikan me shtetin e kubes po lidhin marredhenie dipllomatike….kure me Kinen Komuniste te Maos shokut te armeve te Enverit vazhdon muaji i mjaltit me amerikanet edhe pas kane shtypur ne Tien An Men mijra protestues me tanke…
  Propoganda e shfrenuar me permasa kozmike kunder enverhoxhes e elezbibereve ne amerike dhe e pellazgeve ne shqiperi i ka ka kaluar kufinjte njerzore se fansat e tij nuk i kalojne 1 mije veta….Poooooor…..ato qe mendojne se shteti enver hoxhes apo dhe i zogut qofte dhe shteti ne kohen e fashizmit ishte funksional dhe kete tregon Artan Lame qe dhe ne komunizem,fashizem,zogizem njerzit paguan detyrimet se ishin njerez me edukate
  Kurse sot ne kohen e pushtimit nga barbaret dhe talebanet e saliserbit ,pellazgut,infoanalit dhe xhume protopapes kafshet kane dale nga kontrolli sic thoshte i ndjeri trebicka te cilen gestapo e shkelzen berishes e egzekutoi si te fimi “Godfather”
  I nderua enverofagosi hintelektual !
  Ne betejen e luftes se ftohte midis enverhoxhes dhe perendimit nuk eshte mire te ndegjojme vetm kundershtaret e tij si elezbiberet,fatoslubonjen,hamitmatjanet,xhaferrdevat,blendifejzite e esat pashe tradhetarit sepse ka konflikt interesi pasi keto armiq te tij kane te drejten e tyre ta denigrojne figuren e tij dhe nuk i paragjykoj eshte 100% e drejte e tyre.
  Eshte e besueshme nje pale e trete dhe une kam zgjedhur per ilustrim Indro Montanelin nje nga ikonat e gazetarise boterore me prirje fashiste qe pasi e demaskon fuqishem Enverhoxhen ne nje liber te tij jep dhe keto ane pozitive te tij qe i ke me poshte te sintetizuara nga orgjinali
  Indro Montaneli per Enver Hoxhen
  -burri i shtetit më jetëgjatë përsa i përket ushtrimit të pushteti
  -e fitoi pushtetin si partizan
  – e bëri Shqipërinë të papenetrueshme prej askujt, përfshirë SHBA-të.
  -ishte edhe një situatë që i justifikonte persekutimet
  -Shqiperia pas 1945 ishte tokë e lakmuar për pushtim. Greqia e mbështetur nga Perëndimi donte Epirin.
  -Jugosllavia e mbrojtur nga Stalini, që atëherë kishte një dobësi për Titon, kërkonte Shkodrën dhe gjithë veriun.
  -Hoxha nuk kishte në anën e tij askënd kur u paraqit në Konferencën e Paqes. Nuk kishte asgjë tjetër, veçse kurajës
  -Prozelitë e para i bëri vetëm me mbarimin e luftës, por i bëri në emër të Shqipërisë dhe jo në emër të komunizmit
  -në emër të Shqipërisë foli edhe në Konferencën e Parisit duke zbuluar mes të tjerash një nuhatje prej politikani race.
  -Ishte i pari që ndjeu ndarjen mes Stalinit dhe Titos dhe luajti bukur
  -për të shpëtuar pavarësinë e Shqipërisë kishte nevojë që Shqipëria të ishte e bashkuar
  -ky vend në fakt nuk kishte qenë kurrë i bashkuar as prej race, as prej gjuhe, as prej feje. U bashkua nën Hoxhën
  -Hoxha arriti atë që nuk e arriti dot as Skënderbeu, … ndoshta është më mirë që të mos hetohet si i bashkoi.
  -kur pati në dorë vendin e tij të vogël, Hoxha luajti si të ishte një fuqi e madhe.
  -Iu afrua Stalinit për t’u mbrojtur nga Tito që e kishte në kufi.
  -Hoxha ka ditur të bëjë të funksionojë edhe vetë komunizmin. Dhe kjo duhet besuar.
  -nuk kishte dobësitë dhe salltanetet e Causheskut apo Kim II Sungut
  -në publik shfaqej rrallë
  -ishte e vetmja xhaketë komunisti e nomenklaturave që nuk mbante medalje deri në kërthizë.
  –pas vdekjes një boshllëk më të madh sesa vendi që zinte ndërkohë që ishte ende ne jetë.
  E fundit nje “sekret”
  Pa u futur saliserbi ne burg per mijra krimet e tij ,e keni te kote te merreni me enver hoxhen sepse berisha dhe ato qe mbeshtesin akoma ate ne adriatik apo atllantik po i rrisin lavdine atij qe nuk e munden as te gjalle as te vdekur…Tung

  shenim:
  perktheu nga spanishtja miku im personal H.DEGA..
  .ish enverist i stazhionuar..kurse tani eshte bere “amerikon”

  Reply to this comment
 36. Arbeni April 11, 21:42

  Kjo Lindita sikur ka thene se ka patur alergji dhe urrejtje patologjike ndaj Nexhmijes. Si ka mundesi kjo foto tregon te kunderten, ajo i paska qendruar me afer Nexhit se Verit.

  Reply to this comment
 37. Aleko April 12, 06:22

  A mos valle XUMEN e madh e ka zene gripi? Pse nuk shprehet korespondenti yne i nderuar? Pse nuk lexojme dot fjalen e mencur te XUME mendimtarit? Aman XUME, tu befsha kurban, fol e shkruaj. Na ke munguar o kolos?

  Reply to this comment
 38. intelektuali April 12, 10:37

  Teuta Hoxha me pare se te vajtoje si kukumjacke pylli per sadistin gjakatar Enver Hoxha qe ngordhi si nje qen me 11 janar 1985 pasi kishte mbushur lumenj me gjak njeriu ne vendin tone, bile pasi kishte vrare foshnje te porsalindura ne Maternitetin e Doktor Frankeshtajn Glozhenit, pra kjo pinjolle kriminelesh dhe xhelates me pare duhet t’u spjegoje shqyptareve:

  PSE DJALI I SAJ ERMAL HOXHA ESHTE BERE BOSI I DROGES DHE KOKAINES SE XIBRAKES QE PO HELMONTE GJERMANINE DHE EVROPEN DHE NUK I NXJERR LEKAT ME PUNE TE NDERSHME SI TE GJITHE TE TJERET?

  Keshtu i ka mesuar femijet e saj kjo kriminele e pacipe, mbese e Ramiz Alise?

  Reply to this comment
 39. anticensurë 25642654 April 12, 12:49

  “…… unë përsëri kam bindjen, se kanë qenë lot të sinqertë” – thotë Teuta Hoxha,…..”
  pavarsisht se sotë shumë e mohojnë!
  ka qënë e vërtetë!!
  mohimi është pjesë e të çndershmit dhe e budallait!!
  i mënçuri nuk mohon por analizon!!
  i mënçuri analizon veprimin e tij!!
  qoftë i drejtë apo i gabuar!!
  duke qënë se njerzit kanë mbetur po të njëjtët!bëjnë të njëjtat gabime!!
  ata që dje qanë enverin,sot ulërasin për salë e ramë!!
  dje njerzit e qane sepse qanë “heroin”,”udhëheqësin e madh”,”të pagabueshëm” e llapa llapa!
  më pas e panë se dhe ai kishte bërë gabime e faje,por për të ndrequr gabimin e tyre ngritën udhëheqësin e radhës!ulërinë e shkumuan për të dhe sa herë e rrëzonin ngrinin tjetrin!!e kështu mbetën në të njëjtën injorancë që i la enveri ditën që vdiq!!
  ata që analizuan të qarët e enverit sot kritikojnë salë e ramë,politikën e ndyrë shqiptare!!përpiqen të ndërtojnë një shoqëri pa “heronj”,pa “udhëheqës të lavdishëm”,”të pagabueshëm”!përpiqen për një shoqëri civile ku dëgjohet njëlloj si fjala e gjeniut dhe e të prapambeturit!
  sot jemi akoma në kohën kur hajduti mund të bëhet president!!
  kështu mi teuta!
  të qarët e asaj kohe nuk e marr për keq!!
  aq dinim aq bënim!!indoktrinimi bëri punën e vet!!
  të qarit të sotëm nuk kam çti bëj!nuk e kuptoj dot!!
  një farë zgjidhje e kam por nuk është e plotë!!
  jemi akoma larg të qënit të civilizuar si popull!!jemi akoma në lashtësi kur na prinin prijësat e radhës!!
  thjeshtë popull pa kokë!!popull që pret gjithnjë një kokë ta drejtojë!!shpesh na kanë drejtuar deshër!!prandaj jemi gjithnjë në buzë të greminës!!
  histori delesh,histori bagëtish!!

  Reply to this comment
 40. anticensurë 25642654 April 12, 13:00

  tashti ti këthehemi asaj dhimbjes familiare!!
  është e vërtetë moj teuta që babai të dhëmb!dhe 1 mijë vjeç të jetë është baba por të thuash se “Ajo, sё cilёs ne i trembeshim aq shumë, ndodhi më të hyrë të 11 prillit në ora 02 e10’.”është pak si tepër!!
  nuk flas për ndjenjat,por për atë që po ndodhte!!nuk vdiq nga ndonjë ifarkt zëmre në mënyrë të papritur!nuk vdiq një person,në rastin tënd babai,që kishte një shëndet të shkëlqyeshëm dhe një moshë që do ti premtonte të rronte dhe nja 20 vjet!!ju e dinit fare mirë se në çgjëndje ishte!!ju e dinit fare mirë moshën e tij;ju e dinit fare mirë se dhe ai si të gjithë njerzit do të vinte një ditë dhe do të shkonte atje ku kanë shkuar të parët tanë dhe do të shkojmë dhe ne!!prandaj lëri këto hartime!nëse ti ke menduar se ka qënë i pavdekshëm atëherë më vjen keq për ty!!
  ai ishte një neri i vdekshëm si gjithë të tjerët,i gabushëm si gjithë të tjerët!
  pati anët e mira dhe të këqija të tij!
  mjafton me kaq!të tjerat janë hartime kalamajsh!!
  moshën nuk e eke për të tillë!!shpresoj që dhe nga mëndja të jesh rritur!!ky shkrim nuk më thotë shumë!!më thotë se ke mbetur pak si pas në kohë dhe në evolucion!!

  Reply to this comment
 41. anticensurë 25642654 April 12, 14:46

  tashti ti këthehemi asaj dhimbjes familiare!!
  është e vërtetë moj teuta që babai të dhëmb!dhe 1 mijë vjeç të jetë është baba por të thuash se “Ajo, sё cilёs ne i trembeshim aq shumë, ndodhi më të hyrë të 11 prillit në ora 02 e10’.”është pak si tepër!!
  nuk flas për ndjenjat,por për atë që po ndodhte!!nuk vdiq nga ndonjë ifarkt zëmre në mënyrë të papritur!nuk vdiq një person,në rastin tënd babai,që kishte një shëndet të shkëlqyeshëm dhe një moshë që do ti premtonte të rronte dhe nja 20 vjet!!ju e dinit fare mirë se në çgjëndje ishte!!ju e dinit fare mirë moshën e tij;ju e dinit fare mirë se dhe ai si të gjithë njerzit do të vinte një ditë dhe do të shkonte atje ku kanë shkuar të parët tanë dhe do të shkojmë dhe ne!!prandaj lëri këto hartime!nëse ti ke menduar se ka qënë i pavdekshëm atëherë më vjen keq për ty!!
  ai ishte një neri i vdekshëm si gjithë të tjerët,i gabushëm si gjithë të tjerët!
  pati anët e mira dhe të këqija të tij!
  mjafton me kaq!të tjerat janë hartime kalamajsh!!
  moshën nuk e eke për të tillë!!shpresoj që dhe nga mëndja të jesh rritur!!ky shkrim nuk më thotë shumë!!më thotë se ke mbetur pak si pas në kohë dhe në evolucion!!
  “Duplicate comment detected; it looks as though you’ve already said that!”

  Reply to this comment
 42. ONKEZMI April 14, 01:49

  Hdhen mbi sobe nje dore me grure dhe nje me miser.Gruri i zhurit,ndersa misri hidhej perpjete,u be kace.Perfundimi qe, se shqiptaret jane si misri,biles behen kace…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim