Rrëfimi prekës i një arvanitasi

September 11, 2015 15:00

Rrëfimi prekës i një arvanitasi

Historiani Arben Llalla sjell një rrëfim të Tetodor Pangallos, i cili tregon rrënjët e tij prej arvanitasve.

“Nuk jam historian që të sjell një mendim të bazuar historik, por jam Arvanitas dhe di historinë e familjes time ashtu siç e dinë edhe shumë arvanitas të Athinës. Le të mos harrojnë lexuesit se në kundërshtim me Athinën, periferia e Athinës zotërohej deri vonë dhe në shumë raste vazhdon të zotërohet nga fshatra që rrënjët e tyre shkojnë shumë mbrapa dhe thellë atje ku vetë familjet njihen mirë mes tyre.

Nga ana e babait tim Janaq Meleti (Haximeletis) kishte nderin të gjendej në krah të Karaiskaqit si nënkomandant i tij. Për çdo njeri që merr mundin të pyesë do të mësojë shumë histori nga të gjitha fshatrat arvanitase për kapedanët vendorë dhe trimat që luftuan për lirinë e atdheut të tyre

Arbërishtja ishte gjuha që fliste Kundurioti, Kryeministër i Greqisë, Bubulina, Boçari, Suliotët dhe shumë të tjerë. Ishte gjuha që kuptonte dhe dinte Karaiskaqi, Andruçoja e shumë të tjerë luftëtarë të revolucionit për pavarësi.

Në fushatën e Azisë së Vogël në vitet 1919-1922 arvanitasit nga Liosia luftonin me bajrakun e tyre. Nuk bënë as një hap mbrapa dhe ranë deri në të fundit. Vetëm kur të kuptojmë këtë do të kuptojmë edhe atë shikimin e arvanitasve të Athinës që përshkruan Tito Athanasiadhi në “Fëmijët e Njovit”. Katalogu i heronjve arvanitas të vrarë në 1922 është më i madh se të vrarët e të gjitha fshatrave të Greqisë së mara së bashku.

Sigurisht që arvanitasit nuk kanë prezencë të rëndësishme vetëm në librin e madh të të vrarëve të nderuar të kombit grek. Ata kanë prezencë të rëndësishme në botën e letrave, në shkencë dhe në institucionet e shtetit të ri veçanërisht duke marrë detyra shumë të larta ushtarake por edhe poste politike…”

September 11, 2015 15:00
Komento

20 Komente

 1. cassowary September 11, 17:31

  Rrespekte Arben Llalla!

  Reply to this comment
 2. lato September 11, 17:39

  Trima kunder turqve,por frikacake ndaj grekeve,qe nuk i lejojne te flasin gjuhen e tyre edhe ne shtepi! Ngrihuni more kerkoni te drejte shkollimi ne gjuhen shqipe, Perfaqesi ne ato komuna me shumice shqiptare(Arvanitase)Mesoni nga vellezerit tuaj arbereshe ne Itali;Ato te drejta qe kane edhe minoritaret ne Shqiperi!

  Reply to this comment
 3. Akilis September 11, 20:31

  Zoti lato.
  Kapito ty se cfare thote ky zotnia?
  Luftuan per kombin e tyre d.m.th per Greqine.
  Shqiperia jo vetem gjuhen e ka latine 80% por nuk ka histori dhe identitet.
  Arbanitasit jane pjese e Kombit Greke dhe ty qe e quan veten me te zgjuar

  Reply to this comment
  • petro September 11, 20:58

   Nga e nxore shqipen 80 per qind latinisht ti more patriot se na habite fare. Mendoni para se te shkruani budallalleqe dhe lexoni me kujdes ato qe shkruhen.

   Reply to this comment
  • Pellazgu September 11, 21:45

   @Akilis

   O trupeshk, është e qartë që luftuan për kombin e tyre, por ky zotëria po thotë se gjuha e tyre ishte arbërisht dhe jo dhimotiqia apo katherevusa. Lexo pak më shumë se mos ai kombi i tyre të del me një shumicë dërrmuese gjak shqiptar të përzier me egjiptianë dhe arabë.
   Po të shohësh Pangallosin, e kupton menjëherë nga tiparet dhe bardhësia e fytyrës që është gjak evropian dhe se cilës racë i përket.
   O qyp! Pangallosi i përket asaj race gjuha e së cilës është mëma e latinishtesh, greqishtes së lashtë dhe të gjithë të tjerave, me përjashtim të armenishtes.
   Hajdar me kompjuter!

   Reply to this comment
   • Sallakja September 11, 22:16

    …….gjak evropian dhe se ciles raze i perket….
    Pallazg !
    Ne kete bote nuk ekzistojne raza. Nje raze ekziston:
    Raza humane.
    Perpra se tu japesh mend te tjerve,lexo,informohu
    pasta dhe vetem pastaj komento.
    Edhe kujdes me ofendimet banale, ne kete blog,
    nuk te detyron njeri te tregoshe nivelin e edukates civile.

    Reply to this comment
    • KORCARI September 12, 01:14

     O Sallake, sic ke pseudonimin paske dhe mendjen, shko meso te shkrush Shqip sepse nuk kemi perkthyes ketu,nuk shkruhet raze por rrace,

     Reply to this comment
   • Pellumb Zaimi September 11, 23:19

    Hajdar me kompjuter ? Figure me te goditur letrare per te karakterizuar tipin e injoranteve te sotem sidomos ne politike zor se gjen. Fantastik je Pellazg ! Ha ha ha …”hajdar me kompjuter”. Nje togfjalesh qe mund te transformohet shkelqyeshem per te karakterizuar gjithfare tipash. Keshtu.p.sh mund te shprehesh bukur tipat “hajdar me celular”,”hajdar me laptop”, “hajdar politik”, “hajdar korrupsioni”, “hajdar gjuhesor”, “hajdar dogane”, “hajdar tatimor”, “hajdar administrate”, “hajdar policor” etj , etj. Te gjithe hajdaristeve ja u ka gjetur sinonimin Pellazgu prandaj e meriton nje nderim te forte . Nuk thone kot se pellazget jane paraardhesit tane. Ha ha ha ” hajdar me kompjuter”. He shprehe me bukur po ta mbajti… Nuk ka togfjalesh tjeter zvendesues me te bukur se ky… Ha ha ha…E ktheve hajdarizmin ne ideologji tipizimi Pellazg ?

    Reply to this comment
  • Dardhari September 12, 01:03

   Akilis na rofsh trapin se me shume nuk meriton

   Reply to this comment
  • KORCARI September 12, 01:21

   Aqilis, po Kollokotronin (Bythgurin) qe ju cliroi nga Turku perse e burgoset dhe e late te vdiste ne burg????? Ta them une pse sepse kuptoi qe ishte mashtruar, sepse marreveshja per tu futur ne lufte kundra Turkut edhe Arvanitasit ishte qe te krijohej nje Shtet i perbashket Shqiptaro-Grek, kjo ishte ideja e Filiki Eteria, te forumuar nga Riga Fereu i ndihmuar dhe financuar nga Ruset – Anglezet dhe Gjermanet,por pasi mbaroi Lufta te gjithe kapedanet Shqiptare u zhduken nje e nga nje nga Skena disa te vrare disa te burgosur. E VERTETA DJEGEN por te ben mire ne fund.

   Reply to this comment
  • Besim September 12, 09:53

   Posi Akil , arvanitasit luftuan per kombin e tyre , Greqine por duhet te dish se ne ate lufte fitoi Turqia duke i perzene 2-3 milion greke dhe arvanite ( dmth kaurre ) prej andej ( Azise se Vogel ) dhe duke rivendosur ne ato troje turqit dhe shqiptaret e fese islame qe tani ne Turqi sjane pak por 5 milion sipas vete zyrtareve turq.

   Reply to this comment
 4. Gërbi September 11, 20:44

  Pas këtij shkrimi të ”historianit” natyrshëm lind pyetja: ” Pse atëhere sa herë që lindin probleme mes dy vendeve anatemojmë Grekët me llojë-llojë epitetesh kur rolin kryesor në qeverisjen e Greqisë e kanë dhe e luajnë Arvanitasit & Shqiptarët?”

  Reply to this comment
 5. SuloKapedani September 11, 20:49

  Jo vetem arvanitasit qe nuk lejohen por edhe çamet qe jane neto shqiptar nuk lejohen te flasin shqip e jo te kerkojne shkolla.Kanibalizmi grek ekziston ne naconalizmin e tyre te ashquajtur ne boten e sotme europiane.Greqia shtet pa dinjitet nderkombetar.

  Reply to this comment
 6. fraza September 11, 21:01

  Nderime per ju, z. Arben Llalla, per kontributin tuaj te cmuar permes shkrimeve bindes, plot argumente dhe te verteta historike mbi shqiptaret dhe Shqiperine.
  Urime!

  Reply to this comment
 7. mbaje se me shpetoj September 11, 21:21

  E per ç’far e bet luften ne 1922 per te ber Gerrqin me te madhe?.Per ti marr Izmirin dhe disa qyteza bregdetare Turqis?Pastaj kur i’u ndoqi turku me brek neper kemb dhe u kthyet mbrapa
  e hengren sa krahu çamet myslyman te çameris.Ju je “shqipètar ” te helenizuar , per ju s’ka rendesi ,gjaku , gjuha ,origjina,fisi , per ju identiteti juaj eshte ajo çik fe ,,,, mbajeni fort.
  RROFT SHQIPERIA ETNIKE.

  Reply to this comment
 8. lato September 11, 21:42

  Zoti Akilis,nuk e kuptoj pse te dogji! Te kerkosh respektim te drejtave te identitetit kombetar per nje popull autokton ne Greqi sic jane Arvanitasit ,shqiptaret e Epirit dhe Camet e krishtere,nuk eshte sakrilegj.Eshte nje e drejte qe detyrohet nga konventat nderkombetare e te drejtave te njeriut.Per cvarrimet e varrezave shqiptare per te ndertuar memoriale ushtaresh greke,z. Dule na tregonte Europen .Europa ne shqiptaret nuk na pranon pa zhvarrosur pleqte e Kosines(!!!!)Kjo Europe ju greket ju pranon edhe kur shkelni me kembe te drejtat e shqiptareve autoktone ne Greqi!.Arvanitasit dhe camet e krishtere nuk kane te drejte te flasin gjuhen shqipe ne shtepi,nuk kane te drejte te kene arsimim ne gjuhen shqipe,nuk kane te drejte te perfaqesohen si komunitet shqiptar ne pushtet,ashte si minoritaret greke ne Shqiperi.Te mos flasim per universitet dhe deputete,kryetare bashkie,si kane grupimet grekofone ne Shqiperi.

  Reply to this comment
 9. Dritan September 12, 03:38

  Tani une ketu s’shoh ndonje gje prekese. Arvanitasit e bene gjakun uje per disa papul ortodoks dhe dhane jeten sipas identifikimit fetar e jo kombtar e etnik.Ca ka prekese ketu? Qe largqofte ISIS te jete shtet neser, te na dalin shqiptar muhamedan e te thone dhame jeten per kete shtet? S’kam pike respekti per njerez prej te cilit kombi yne i vogel dhe i pervuajtur s’ka pare asnje hajer. Ne kemi qene nje komb hemorragjik qe i kemi dhene shume kombeve te tjera, por per shkak te lapanjozve si keta sot asgje nuk njihen. Dhe ne katandisemi si skizofrenet qe kerkojme shenjat e vetes sone ne kombet perreth. Pike respekti e mos befshi hajer kurre, se e treguat inferioritetin tuaj. Ne krahasim me fisniket Arbereshe bijte e Skenderbeut qe emigruan ne Itali, jArvanitasit inferior ju dhane ortodoksise duke ngrene veten e tyre. Harram qumeshti i nenes! E harram i qofte cdo bij shqiptar qe emigron sot e shet gjakun dhe historine e te pareve per dy euro te qelbura, ne mungese te shtylles kurrizore.

  Reply to this comment
 10. lato September 12, 04:38

  @Akilis
  Pikerisht elementi `identitet` i mungon grekeve te sotem,.Ate qe kerkojne ta gatuajne me nje corbe kombesish te vjedhur nga shqiptaret,vllahet,sllavet,egjiptasit,turqit,qe banojne Greqine, me nje kryq orthodhoks ne kusi.Sot e gjithe diten mbeten lapidare fjalet e Historjanit te madh Austriak te shek.XIX Jakob Falmerajer:”Ne dejet e popullit,qe banon sot Greqine nuk rrjedh asnje pike nga gjaku i Grekeve te lashte”.Falmerajeri ndejti 10 vjet ne Greqi,;I studjoi Greket nga vendi..Shtetin e krijuan me gjakun e shqiptareve,;Simbolet kombetare i kane shqiptare,;fustanellen shqiptare e kane shkurtuar si minifundin e Kim Kardashjan,Heronjte shqiptare i kane bere greke,folklorin shqiptar e kane bere grek,.Etnografine,muziken,doket dhe zakonet shqiptare,.Emrat shqip te fshatrave dhe krahinave te Epirit dhe Camerise,i kane nderruar.Vallen came te Osman Takes e luajne greqisht si Sirtaki.Por nuk e vidhni dot,se Krahasimin e ben lord Bajroni ne deshmine e tij:Greket ne valle i hedhin kembet kuturu,kurse shqiptaret figurat dhe levizjet i kane te percaktuara…,Sepse shqiptaret jane autoktone mor Akilis.Ju greket e sotem jeni nje mishele vaj e uthull per sallate,qe ju quajti greke mbreti Otton i Bavarise,sepse nuk kishte deshire te quhej mbret i shqiptareve,vlleheve dhe sllaveve,por donte te quhej mbret i Grekeve te Sokratit,Aristotelit e Athines se lashte.Kur shkoi ne Athine gjeti nje fshat te banuar vetem nga shqiptare.I zhgenjyer nga realiteti i tha heronjve shqiptare te revolucionit:-Ju jeni greket e lashte,por ju kane nderruar gjuhen turqit! Po pse turqit duhej tu mesonin gjuhen shqipe grekeve,kur deri ne 1912 nuk lejonin shqiptaret te mesonin shqip ???!!! Nuk mbahet kombi me prift e me nje kryq Akilis.Besimi fetar nuk ben komb.Mesoni nga Amerikanet e sotem,qe e dijne nga kane ardhur dhe nuk e quajne veten;E bija Montesumes!

  Reply to this comment
 11. Bravo Arvanitasit September 12, 10:12

  Lerini Arvanitasit ne lavdin e tyre te heshtur ,o inteligjentet e stanit te ramaxonit , sepse ata i dhane dicka historise ksaj toke, me identitetin e gjakut te paster Shqiptare , pra kontribuan njerezimit, po fara e stanit te turkut, e hanit te ramaxonit cfar kontributesh i ja dhen ktij populli ku me parrlante maj minareve pjerdh ne gjuhen e djallit , o qenie pa identitet, qe trembeni te shifeni ne pasqyr, por vetem derdellisni papushim !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*