Rregullorja e Re: Ja kur Ruçi t’a lë fjalën në mes…

February 7, 2019 13:52

Rregullorja e Re: Ja kur Ruçi t’a lë fjalën në mes…

Rregullorja e Kuvendit ka pësuar disa ndryshime të cilat “prekin” edhe punimet e seancës plenare.

Projektvendimi që u shqyrtua dhe u miratua në parim në Komisionin e Ligjeve, në një ndër pikat, përmban edhe të drejtën që ka kreu i Kuvendit për t’u ndërprerë fjalën deputetëve në rastet kur flasin jashtë rendit të ditës.

“Çdo diskutues, me përjashtim të rasteve kur në këtë Rregullore parashikohet ndryshe, ka të drejtë të flasë jo më shumë se 10 minuta. Diskutuesi nuk mund të flasë më shumë se një herë për thelbin e së njëjtës çështje dhe nuk mund të marrë nga koha e një diskutuesi tjetër”. Drejtuesi i seancës, kur çmohet prej tij, mund të ndërpresë fjalën e diskutuesit kur diskutimi është jashtë thelbit të çështjes”, thuhet në nenin 48 të riformuluar.

f.h/dita

February 7, 2019 13:52
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim