“Rreziku” i ri nga Vetingu, disa gjykata boshatisen brenda vitit

March 24, 2018 12:12

“Rreziku” i ri nga Vetingu, disa gjykata boshatisen brenda vitit

Fatos Lulo nuk bën pjesë në grupin e gjyqtarëve dhe prokurorëve më të pasur të sistemit të drejtësisë, por megjithatë nuk i shpëtoi skanerit të trefishtë të Vetingut. Subjekti i parë i skanuar dhe i ndëshkuar nga Vetingu është një sinjal i qartë për seriozitetin dhe thellësinë e këtij procesi, i cili monitorohet dhe asistohet nga përfaqësues të Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimit Evropian. Lehtësia e shkarkimit nga detyra e anëtarit të Gjykatës Kushtetuese, projekton deri diku edhe fatin e gjyqtarëve të tjerë në të gjitha nivelet e gjyqësorit. Me këtë standard të vendosur dhe duke iu referuar pasurive që gjyqtarët kanë deklaruar ndër vite, brenda vitit Shqipëria mund të mbetet pa gjyqtarë.

Nisur nga gjyqtarët që sipas ligjit janë me prioritet për t’ju nënshtruar të parë procesit të Vetingut, Gjykata Kushtetuese, Gjykata e Lartë dhe Gjykatat e Apelit janë më të ekspozuara ndaj rrezikut për të mbetur pa gjyqtarë apo me një numër të kufizuar gjyqtarësh. Gjyqtarët e gjykatave në fjalë, sipas raporteve, analizave dhe të dhënave zyrtare, posedojnë pasurinë më të madhe në raport me të ardhurat e ligjshme. Ndërkaq, plotësimi i vendeve vakante është një sfidë e vështirë për shkak se Shkolla e Magjistraturës prodhon deri në 15 gjyqtarë në vit, ndërsa kriteret për t’u bërë pjesë e Gjykatës së Lartë dhe Kushtetuese janë të prera, sidomos përvoja që duhet në sistem.

Faktori ndërkombëtar ka paralajmëruar prej dy vitesh vakancat që mund të krijohen në gjykata për shkak të veprimit të ligjit të Vetingut. Ish-kreu i misionit të EURALIUS Rainer Deville, në Shqipëri, që në mars të vitit 2016, ka kërkuar shtimin e kuotave të pranimeve në Shkollën e Magjistraturës, duke paralajmëruar boshatisjen e drejtësisë.

Problemi tjetër është që shkolla e Magjistraturës në shtator fillon vetëm me 5 vende që janë kërkuar. Pra, kursi nuk do të jetë i plotë, duhet të fillojë me të paktën 25 vende, sepse, si rezultat i procesit të vlerësimit, disa njerëz, 10 njerëzit, mund të japin dorëheqjen dhe në vitet në vijim do të na duhen ata 10 njerëz që të na i plotësojnë këto vende bosh.

Pra, në ligj na duhet numri 25, sepse ndryshe Shkolla e Magjistraturës dhe legjislacioni aktual nuk do të kenë mundësi të mbushin vendet bosh dhe duam të fillojmë që në shtator me këtë gjë. Në Kosovë 10 % dhanë dorëheqjen. Nëse marrim me mend që edhe në sistemin tonë numri i të dorëhequrve do të jetë 10 %, atëherë 10% do të largohen, pra nga 800 njerëz do të largohen 80, të cilët do të na duhet t‟i zëvendësojmë. Pra 3 x 25 do të jetë numri që do të na plotësojë kapacitetet që do të na mungojnë”, ka pohuar Deville.

Nga të dhënat e deritanishme, vetëm një numër i vogël gjyqtarësh dhe prokurorësh mund t’i shpëtojnë Vetingut.

Raporteve me rekomandim negativ nga ILDKP, për subjektet e kontrolluara deri më tani, do t’u shtohen prova të tjera që do të mblidhen nga përfaqësuesit e Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit dhe anëtarët e Vetingut, rreth paligjshmërisë së pasurive të deklaruara dhe mundësisë së pasurive të fshehura të gjyqtarëve dhe prokurorëve.

Në bazë të gjetjeve në raport me numrin e subjekteve të kontrolluara, më shumë se gjysma e gjyqtarëve dhe prokurorëve rezultojnë me pasuri të pajustifikuar, kanë bërë deklarata të rreme pasurie, kanë fshehur pasurinë si dhe janë përfshirë në pastrim parash dhe falsifikim dokumentesh, shkruan shqiptarja.com

Ndërkaq, në rastet kur një gjyqtar ka rezultuar me pasuri të paligjshme nën nivelin e parashikuar nga neni D i Kushtetutës, pra me pasuri të paligjshme më pak se dyfishi i pasurisë së ligjshme, subjekti është penalizuar nga fshehja e pasurisë, deklarimi i rremë si dhe nga mashtrimi me deklaratat e pasurive. Ky skenar u zbatua edhe në rastin e gjyqtarit Fatos Lulo.

o.j/dita

March 24, 2018 12:12
Komento

10 Komente

 1. wow cfar budallalliku . lerini mer kriminelet ne gjykata ,se ngelem pa maskarenje March 24, 12:31

  po mir shteti nuk ka menduar fare ,
  me pare se si duhet te zevendesoj vendet
  e maskaranjeve me Diploma Gjethe Plepi;
  a po vrapojme ke nji tjeter plep ,
  dhe i shkulim gjethet !

  Sigurishte qe ka menduar ai shtet ,menyren se si
  do ti zevendesoj maksarenjt qe kishin zabtuar Gjykatat ,
  perndryshe cili na qenka qellimi i Vetting-ut ?
  Kolapsi i Shtetit Shqiptare ?

  S’lejo Lu-ja nji ksi gjonash mer yahoo .
  Pastaj kaq budall nuk o kryeministeri Shqiptare ,
  qe ti besoj symbyll te Huajve , te fatet e Shqiperise !

  Reply to this comment
 2. AM March 24, 13:17

  Ky s’eshte rrezik. Ky eshte lajm i mire!

  Reply to this comment
 3. Adih March 24, 13:47

  E kam komentuar mbi pese here ,ketu ne gazeten e nderuar Dita .Na duhet te huazojme gjygjtare nga Avganistani . Seshte per te qeshur ,por eshte per te qare . Gjygjtareve ju dha .drita jeshile nga politikanet e ketij tranzicioni post komunist .I bene zbor fukarait dhe gjithashtu pronareve , dhe sot e kesaj dite , shkelet kushteteta neni 181 ,posacerisht per pronat , dhe per ironi ,vazhdon nga i pa pergjegjshmi i pardesyve te bardha ,anti prone e anti ligj , Rama .Pse duke shkelur kushtetuten do na inkuadrosh ne BE Ti z Kryeminister ,dhe pastaj kane faj gjygjtaret ,me gjithe se te korruptuar deri ne palce .Do luash nga istikami Z Kryeminister ,kemi perpara reformimin e drejtesise dhe pa njoftur pronen “ballisteve ” cfare mund te presim ,?Apo do shikojme nga boshti Turqi,Iran e Rusi ? Vdiq nje here e pergjithmone komunizmi ,vjedhja ,shkelja e te drejtave te njeriut ,.Je antar i gjyk se Strasbourgut ,qe nga viti 1996 ,je antar i NATO,s .Pa te permendur deri tani denimet kondra shtetit shqiptar nga gjyk e strasbourgut mil ne euro ,te paguara nga taksapaguesit e varfer shqiptar . Qofshi ju ,por ka nje kufi durimi ,mos e harroni .Pa ju permendur para dy javeve Zonjen e nderuar VLAHUTIN ,para 15 diteve citoi ……” Mos shkuarja e prones ,pronareve pengon zhvillimin ekonomik shqiptar dhe eshte nje padrejetsi brutale “

  Reply to this comment
 4. Ketu eshte legalizuar hajdutlliku March 24, 16:51

  Me mire bosh se sa me keta hajdute e keiminel qe u pasuruan duke mos denuar kriminelet.

  Reply to this comment
 5. MH March 24, 17:13

  Vajmedet nuk keni pare gje akoma ne kete prag stine prandverore!
  Imagjinoni sikur jemi fillestar ne ngrehinen e shtetit sikur kemi ardhur nga nji planet tjeter.Ose per hire te kushtetutes te bashkohet Kosova me Shqiperine e te arrijne numrin ekstra qe kerkon kushtetuta.
  Jemi shteti ma qesharak i demokracise alla perendimore.Komedi e vertet qe i jeni fute punes pa kryer si duhet normen e perllogaritjes nga fruti i kontrrollit ne tehun e vettingut me numrin norme te pakten te kuadrove te domosdoshem.
  Si mbyllje.T’ia marrim kanges.Bjeri gajdes gajdegji.

  Reply to this comment
 6. MH March 24, 17:29

  Salle e bukur.
  Shume karriga,njerez askund.Me siguri do jene vende te rrezervuara.

  Reply to this comment
 7. Arben March 24, 18:44

  Sa mire

  Reply to this comment
 8. fteri March 24, 19:24

  Më mirë gjykatat bosh se dreqi brenda me këta gjakëpirsa .

  Prokurorët e gjykatësit sot jan përfajqësuese e vullnetit të krimit,për të ruajtur të pa prekshëm pasuritë e vjedhura me S.Berishën krimineli në krye ,njeriu që dogji e shkatrroi shqipërinë .

  Megjithatë se litari që gjyqëtarët i kishin vënë në qafë të popullit ,tani po u shtërngohet në qafë të tyre në sajë të ndihmës së SHBA-së dhe B.E-së .

  Populli kërkon ti shkohet deri në fund weting-ut,faleminderit amerikë,dhe BE !

  Pavarsisht boshatisjes ,
  çdo gjykatës dhe prokuror duhet të marë të njëtën ndëshkim dhe fatkeqësi që i kanë shkaktuar për 27 vjet popullit tyre ! Aq më fort duhet tu ngulet “thika ” e ndëshkimit në kockë ,atë që kan hëngër ka ardhë koha ta vjellin .

  Ndëshkimit duhet të jetë e rreptë ndaj gjyqëtarve dhe prokurorve :
  Që nga përjashtimi përgjithmon nga sistemi drejtësisë ,
  te sekuestrimi i pasurisë ,e deri te burgu,

  Por ama sot kërikohet një ndryshimi i gjithë sistemit ligjor shqipëtar.

  Për arsye se :

  ligjet jan bërë për sundimtarët ,jo për popullin,ashtu si për qenin,populli është rrahur si qeni për 27 vjet kjamet.

  Por ndëshkimi prokurorve , gjykatësve dhe avokatve sekser duhet të jat i barazueshëm me dhimbjen që këta i kan shkaktuar popullit tyre .Harram u qoftshin taksat e shqipëtarve të varfër !.

  Dhimbja e ndëshkimit tu vejë në kockë ,ajo që i shkaktuan popullit për 27 vjet ,t’u kthehet si bumerang në kokë.

  PËRSE QANË SOT SHQIPËRIA ?
  *Poemë fshikullimi kalbësirës drejtësisë !….

  Ndëshkim për vegjëlinë,
  mos ndëshkim për parin’,
  rroftë dyllojëshëmëria ,
  që mbanë në këmbë ,
  pa drejtësinë !

  Njerzit nëpër gjykata ,
  shtyjnë njëri tjetrin ,
  të dëgjojnë seancat ,
  si estradë humori .

  Një vendimi ,për një vrasje ,
  zgjatet me vite, autorit ,
  më në fund i jepet liria !

  Nëpër shkallë sekserët ,
  sa për formë gjykyta .
  Terror më të egër
  S’ka parë shqipëria …

  Ruaju nga sekseri ,
  që të hiqet shok,
  se nga prapa shpine ,
  xhepat ti bënë trokë ! .

  Hyjnë nëpër klube ,
  gotën mbajnë përpara ,
  veshët ngrenë bigë ,
  për të zhvatur pare …..

  Akuzën këndon prokurori,
  Ja pret kundërshtari ,
  dridhe gjyqëtar dridhe ,
  me kallam sheqeri !

  ç’po ja thotë bilbili ,
  që nga shkolla e plepit ,
  Shqipërinë e mjerë ,
  Saliu e ngjeshi !

  E ngjashi në gropë ,
  shtat pashë nën dhe ,
  sa dhe amerika nuk,
  nuk po i jep dot fe .

  Por wetin-gu erdhi ,
  gjykatësit në spango ,
  si specet në radhë ,
  vajton Nishani .

  Vajton ditë e natë ,
  për kohën e artë .
  lotët u shkojnë çurk,
  Plasën nga të qarët.

  Thonë s’ka më të pasur ,
  se gjykatësit në botë,
  po s’na lanë horrat ,
  dhe na bënë trokë !

  Krejt pasurinë ,
  përditë jashtë e shpiem,
  sa do kontrollin ,
  përsëri nuk e kapin.

  Se populli po vdesë urie ,
  s’kan as brek në bythë ,
  dhe ne përsëri si lëmë pa zhvatur ,
  edhe xhepin u ‘a grisim.

  Ç’pritet nga gjykatësi i plepit ,
  veç padrejtësi ,dhe ai rrjep popullin ,
  mbush xhepin e tijë .

  Dhe nga të tjerët ç’pritet ?,
  Kinezi LU pa dhëmbë,
  gjarpërijtë e detit ,
  për peshk të madhë
  i ka ngrënë.

  Se si do vejë puna ,
  As kush nuk e di,
  me gërnet wetin-gu
  me violinë reforma ,
  as populli nuk e di .

  Në shi e në erë,
  njerzit ngjeshur shkallve ,
  populli para gjykatave ,
  po presin DREJTËSINË !

  Gjyqësori krejt i kalbur ,
  Drejtësia nuk po vjen,
  po s’pate mik ,
  ke çelsëat e kashtës ,

  Veri duart në kokë,
  e merrja vajtimit !
  Vajto pa pushim ,
  ose dili zot vetes .

  Rrëmbe armët,
  sa së është vonë ,
  që të mos turpërohesh ,
  e bëhesh rezilë.

  O’popull, drejtësinë vendose vet’ ,
  që të mos përfundosh ,
  për mish kasapi ,
  dhe të mos gjendet ,
  as nam e nishani .

  Mir ti bëhet këtijë ,
  derr mileti ,atë Sli
  rrumpallë kërkoi ,
  atë e gjeti .

  Premtoi demokracinë ,
  hëngrëm dajakun ,
  na kriminalizoi vendin ,
  na solli kjametin .
  (Fund i poemës dhimbëshme ! )

  Reply to this comment
 9. fteri March 24, 19:36

  Më mirë gjykatat bosh se dreqi brenda ,me këta gjakëpirsa prokuror,gjyqëtar ,dhe avokat të krimit !

  Prokurorët e gjykatësit sot jan përfajqësuese e vullnetit të krimit,për të ruajtur të pa prekshëm pasuritë e vjedhura me S.Berishën krimineli në krye ,njeriu që dogji e shkatrroi shqipërinë .

  Megjithatë se litari që gjyqëtarët i kishin vënë në qafë të popullit ,tani po u shtërngohet në qafë të tyre në sajë të ndihmës së SHBA-së dhe B.E-së .

  Populli kërkon ti shkohet deri në fund weting-ut,faleminderit amerikë,dhe BE !

  Pavarsisht boshatisjes ,
  çdo gjykatës dhe prokuror duhet të marë të njëtën ndëshkim dhe fatkeqësi që i kanë shkaktuar për 27 vjet popullit tyre ! Aq më fort duhet tu ngulet “thika ” e ndëshkimit në kockë ,atë që kan hëngër ka ardhë koha ta vjellin .

  Ndëshkimit duhet të jetë e rreptë ndaj gjyqëtarve dhe prokurorve :
  Që nga përjashtimi përgjithmon nga sistemi drejtësisë ,
  te sekuestrimi i pasurisë ,e deri te burgu,

  Por ama sot kërikohet një ndryshimi i gjithë sistemit ligjor shqipëtar.

  Për arsye se :

  ligjet jan bërë për sundimtarët ,jo për popullin,ashtu si për qenin,populli është rrahur si qeni për 27 vjet kjamet.

  Por ndëshkimi prokurorve , gjykatësve dhe avokatve sekser duhet të jat i barazueshëm me dhimbjen që këta i kan shkaktuar popullit tyre .Harram u qoftshin taksat e shqipëtarve të varfër !.

  Dhimbja e ndëshkimit tu vejë në kockë ,ajo që i shkaktuan popullit për 27 vjet ,t’u kthehet si bumerang në kokë.

  PËRSE QANË SOT SHQIPËRIA ?
  *Poemë fshikullimi kalbësirës drejtësisë !….

  Ndëshkim për vegjëlinë,
  mos ndëshkim për parin’,
  rroftë dyllojëshëmëria ,
  që mbanë në këmbë ,
  pa drejtësinë !

  Njerzit nëpër gjykata ,
  shtyjnë njëri tjetrin ,
  të dëgjojnë seancat ,
  si estradë humori .

  Një vendimi ,për një vrasje ,
  zgjatet me vite, autorit ,
  më në fund i jepet liria !

  Nëpër shkallë sekserët ,
  sa për formë gjykyta .
  Terror më të egër
  S’ka parë shqipëria …

  Ruaju nga sekseri ,
  që të hiqet shok,
  se nga prapa shpine ,
  xhepat ti bënë trokë ! .

  Hyjnë nëpër klube ,
  gotën mbajnë përpara ,
  veshët ngrenë bigë ,
  për të zhvatur pare …..

  Akuzën këndon prokurori,
  Ja pret kundërshtari ,
  dridhe gjyqëtar dridhe ,
  me kallam sheqeri !

  ç’po ja thotë bilbili ,
  që nga shkolla e plepit ,
  Shqipërinë e mjerë ,
  Saliu e ngjeshi !

  E ngjashi në gropë ,
  shtat pashë nën dhe ,
  sa dhe amerika nuk,
  nuk po i jep dot fe .

  Por wetin-gu erdhi ,
  gjykatësit në spango ,
  si specet në radhë ,
  vajton Nishani .

  Vajton ditë e natë ,
  për kohën e artë .
  lotët u shkojnë çurk,
  Plasën nga të qarët.

  Thonë s’ka më të pasur ,
  se gjykatësit në botë,
  po s’na lanë horrat ,
  dhe na bënë trokë !

  Krejt pasurinë ,
  përditë jashtë e shpiem,
  sa do kontrollin ,
  përsëri nuk e kapin.

  Se populli po vdesë urie ,
  s’kan as brek në bythë ,
  dhe ne përsëri si lëmë pa zhvatur ,
  edhe xhepin u ‘a grisim.

  Ç’pritet nga gjykatësi i plepit ,
  veç padrejtësi ,dhe ai rrjep popullin ,
  mbush xhepin e tijë .

  Dhe nga të tjerët ç’pritet ?,
  Kinezi LU pa dhëmbë,
  gjarpërijtë e detit ,
  për peshk të madhë
  i ka ngrënë.

  Se si do vejë puna ,
  As kush nuk e di,
  me gërnet wetin-gu
  me violinë reforma ,
  as populli nuk e di .

  Në shi e në erë,
  njerzit ngjeshur shkallve ,
  populli para gjykatave ,
  po presin DREJTËSINË !

  Gjyqësori krejt i kalbur ,
  Drejtësia nuk po vjen,
  po s’pate mik ,
  ke çelsëat e kashtës ,

  Veri duart në kokë,
  e merrja vajtimit !
  Vajto pa pushim ,
  ose dili zot vetes .

  Rrëmbe armët,
  sa së është vonë ,
  që të mos turpërohesh ,
  e bëhesh rezilë.

  O’popull, drejtësinë vendose vet’ ,
  që të mos përfundosh ,
  për mish kasapi ,
  dhe të mos gjendet ,
  as nam e nishani .

  Mir ti bëhet këtijë ,
  derr mileti ,atë Sli
  rrumpallë kërkoi ,
  atë e gjeti .

  Premtoi demokracinë ,
  hëngrëm dajakun ,
  na kriminalizoi vendin ,
  na solli kjametin .
  (Fund i poemës dhimbëshme ! )

  Reply to this comment
 10. drejtesia po vjen March 24, 20:14

  Mos u shqetesoni fare; e dini fjalen e popullit: me mire pa të fare se sa shajtani ne traste Pra me mire pa gjyqtare fare se sa keta qe na ropen te gjalle. Vetem nje gje: Ketyre duhet tu sekuestrohen te gjitha pronat dhe parate jashte rrogave qe kane marre. Te ripen te gjalle ashtu si ropen neve per 27 vjet.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*