“Rrezikuam edhe përmbysjen e qeverisë për reformën në drejtësi”

January 29, 2018 12:01

“Rrezikuam edhe përmbysjen e qeverisë për reformën në drejtësi”

 

Kryeministri Edi Rama ia atribuon reformën në drejtësi, Partisë Socialiste, forcës politike që ai drejton.

Gjatë një aktiviteti të Fondacionit “Qemal Stafa” për Reformën në Drejtësi sipas perspektivës europiane, Rama vuri në dukje se në disa momente Partia Socialiste ka rrezikuar edhe qeverisjen nga disa përpjekje që mund të përfundonin deri në përmbysjen e qeverisjes.

“Pa reformën në drejtësi tha Rama nuk mund të kishim mundësi për çeljen e negociatave, për të cilin Shqipëria është fare pranë“, theksoi kryeministri.

Pjesë nga fjala e Ramës:

“Reforma në drejtësi, duhet nënvizuar se nuk do të ishte një realitet i prekshëm, një proces në zhvillim në ditët e sotme nëse PS nuk do ta kishte marrë atë përsipër me përgjegjësi dhe vetëdije kombëtare.

E përfshimë reformën në drejtësi në programin tonë qeverisës me bindjen se koha e kishte vendosur këtë reformë në rendin e ditës dhe se duke marrë përsipër të qeverisim vendin në një proces kyç të vendit në raport me BE do të ishte e pamundur që të shkonim drejt hapjes së negociatave pa reformën në drejtësi.

Ne ia dolëm, që në mandatin e parë të bëjmë një përmbysje historike të raporteve të klasës politike me këtë reformë e cila në 25 vjet nuk u ndërmor dot asnjëherë me të njëjtën fuqi dhe ambicie, Gjithmonë  u tha dhe u kthye në një arnë në xhaketën e vjetër të reformës në drejtësi

Ia kemi dalë që ta bëjmë sot atë të pakthyeshëm sepse sot reforma në drejtësi është e pabllokueshme. Pavarësisht se të gjithë shqiptarët janë në dijeni se një frikë e prekshme nga kjo reformë e një pjese të klasës politike është e kudondodhur në çdo hap, reforma vetë është e paprekshme.

Nëse sot Shqipëria është më afër se asnjëherë momentit historik të çeljes së negociatave, kjo e them me krenari dhe pa modesti për Partinë Socialiste, i dedikohet PS, e cila e mori në sy sfidën dhe rrezikun dhe që në momente të caktuara rrezikoi të humbiste mundësinë për të qeverisur për shkak të një përpjekje që mund të përfundon deri në përmbysjen e qeverisjes.

Dhe nëse çfarë ka ardhur me pas ka prodhuar pandalshmërinë e saj, çfarë do të vijë me tutje do të provojë sesa me vend është ambicia jonë dhe mbështetja e 90% e shqiptarëve për këtë reformë. Zbatimi i së cilës do të ndajë në vitet në vijim politikanët që i shërbejnë vendit nga politikanët që vendin e duan si një mjet për ti shërbyer vetes. Do të ndajë politikanët që e luftojnë krimin dhe korrupsionin e luftojnë, nga politikanë që krimin dhe korrupsionin e kanë materie bazë për baltën ndaj kundërshtarit”.

January 29, 2018 12:01
Komento

9 Komente

 1. Futja kot January 29, 12:28

  Po drejtuesit e Fondacionit të “famshëm” pse nuk i përmend??? Ndër to ka edhe Sehirin … Mirë do të bënte ta përmendte, aq më shumë tani, me rastin e Reformës në Drejtësi … Shtet GALLATË, komplet TALLAVA’ …

  Reply to this comment
 2. Drejtesia do te behet doni apo nuke doni ju o mije kenetash e avoketer te djallit. January 29, 13:06

  Per cfare meritash na derdellisni ju o krieministri i shumices se pakices qe te votoje,per ate qeveri qe vazhdon te bashkejetoje me djallin ne parlament,qeveri,apo pushtetin lokal e biznesin e piset,per cfare?Apo si bashkepudhetare ne ngritjen e istitucionit te pandeshkuaeshmerise ne vite?Aqe sa detyruat qe Sovrani t’ju bojkotoje ne zgjdhjet e fundit parlamentare duke ju nxjerre te dhjere,por “krenare” dhe te kerkojne me force bashke me USA-n e BE-ne Reformen ne Drejtesi,Vettingun dhe ligjin e Dekriminalizimit qe ne unison ju o dobier te palles komuniste e pshurret ate,duke injoruar nderkombetaret e harruar fjalen e urte popullore,se Dardha e ka bishtin prapa:thote populli.Mjaft me,me mashtrime e lojra fjalesh e lloqe kavasish,se ate yllin e kuq qe ke ne jaken e xhakets,shume shpejt populli do ta vendose ne balle.Krieministrat e botes se lire e demokratike ne jaken e xhaketes vendosin flamurin kombetare,perjashto diktaturat komuniste qe vendosin sikurse dhe ju yllin e kuq simbolin e komunizmit,o pjelle e se siles ishe dhe mbete edvinovic,o djalle e fytyre njeriu e mije kenetash.Prit dhe pak,po vjen minuti qe e deshmja dhe e sotmja do te mbetet nje enderr,kurse e nesermja ne bangn e kuzes si pjelle e se liges dhe bashkepuntore me boten e krim-korrupsionit-mafjozo-imoralo-politik ne Tiranen zyrtare ne dite e vite deri me sot.Edvin te mos u genjeje mendja se me forcen e pushtetit dhe bashkejetesen me berishovicin,metovicin,bashovicin e kriemadhevicin me shoke e shoqe,dhe lekete piset do t’u shpetojne nga ndeshkimi,ju vetem se me c’do vonese e skenare te piset vetem se i shtoni veten vites e heqjes se lirise.Doni apo nuke doni ju dhe sozite e se njetes moster,pra PPSH,Drejtesia do te behet se e ka kerkuar me force SOVRANI,USA ddhe BE-ja.Ti o edvinovic jo nje ylle te kuq te vendsesh ne jaken e haketes,por dhe ta mbushesh me yje tere xhaketen,gjaku qe eshte derdhur per pavaresi,clirim kombetare dhe liri e demokraci ty do te mbuloje, o bukeshkale i sakrificave te shqiptrareve ne shekuj.Shqiptaret ne shekuj luftuan per flamure e clirim kombetare,ashtu sikurse te gjithe popujt nen roberi.Mjaft me,mos luaj me patriotizmin e popullit,kohes se turkoshakeve alla erdoganovicerve i shkoje vapa me gushtin;thote populli.

  Reply to this comment
 3. Atdheu na therret January 29, 13:24

  C’eshte ku muhabet per nje ligj lufte qesharak? Populli shqiptar nuk eshte genjyer asnjehere me te dhe as e ka marre ndonjehere seriozisht.
  Ky nuk eshte ligj por vetem nje prralle neogreke per te shkeputur leshime pas leshimesh nga Shqiperia gjate ketyre 30 vjeteve te fundit.
  Me qe ne shqip ne nuk e kemi nje fjale te pershtatshme, une po perdor nje fjale anglisht per ta karakterizuar ate. Ky eshte vetem nje HOAX (houks) qe ne Webster perkufizohet ” to trick into believing or accepting as genuine something false and often preposterous” (nje marifet per te bere te besosh dhe te pranosh si te vertete nje genjeshter, qe shpesh eshte absurde).
  Me plot te drejte qeveria shqiptare e pas Luftes se Dyte Boterore e injoroi, e talli dhe e hodhi poshte me perbuzje ate duke e detyruar qeverine greke edhe te lidhte marredhenie me Shqiperine edhe pse kishte deklaruar se nuk do te lidhte sa kohe qe ishte ne fuqi ligji i luftes.
  Qe nga themelimi i shtetit shqiptar qeverite shqiptare te para 1990 kane ndjekur nje politike “Zero leshime tendencave ekspansioniste te Greqise”, nje politike te dinjitetit kombetar, te barazise ne marredheniet me Greqine qe dha rezultate ne favor te forcimit te pozites nderkombetare dhe te sigurise kombetare te Shqiperise.
  Politika e leshimeve te njepasnjeshme (Janullatos, shkolla greqisht jashte minoritetit grek, Himara, deti Jon varrezat greke qe po mbijne si kerpudhat, presionet politike, ekonomike dhe madje ushtarake, etj) e pas viteve 90-te kane shpene ne demtimin e dinjitetit dhe sigurise sone kombetare.

  Reply to this comment
 4. Atdheu na therret January 29, 13:24

  C’eshte ku muhabet per nje ligj lufte qesharak? Populli shqiptar nuk eshte genjyer asnjehere me te dhe as e ka marre ndonjehere seriozisht.
  Ky nuk eshte ligj por vetem nje prralle neogreke per te shkeputur leshime pas leshimesh nga Shqiperia gjate ketyre 30 vjeteve te fundit.
  Me qe ne shqip ne nuk e kemi nje fjale te pershtatshme, une po perdor nje fjale anglisht per ta karakterizuar ate. Ky eshte vetem nje HOAX (houks) qe ne Webster perkufizohet ” to trick into believing or accepting as genuine something false and often preposterous” (nje marifet per te bere te besosh dhe te pranosh si te vertete nje genjeshter, qe shpesh eshte absurde).
  Me plot te drejte qeveria shqiptare e pas Luftes se Dyte Boterore e injoroi, e talli dhe e hodhi poshte me perbuzje ate duke e detyruar qeverine greke edhe te lidhte marredhenie me Shqiperine edhe pse kishte deklaruar se nuk do te lidhte sa kohe qe ishte ne fuqi ligji i luftes.
  Qe nga themelimi i shtetit shqiptar qeverite shqiptare te para 1990 kane ndjekur nje politike “Zero leshime tendencave ekspansioniste te Greqise”, nje politike te dinjitetit kombetar, te barazise ne marredheniet me Greqine qe dha rezultate ne favor te forcimit te pozites nderkombetare dhe te sigurise kombetare te Shqiperise.
  Politika e leshimeve te njepasnjeshme (Janullatos, shkolla greqisht jashte minoritetit grek, Himara, deti Jon varrezat greke qe po mbijne si kerpudhat, presionet politike, ekonomike dhe madje ushtarake, etj) pas viteve 90-te kane shpene ne demtimin e dinjitetit dhe sigurise sone kombetare.

  Reply to this comment
 5. Ku eshte Reforma ?! Me ca kembime karrigesh kerkon t'na shese per Reforme z.Rama ! January 29, 15:44

  Zoti Kryeminister
  dy gjera do thoshja une si qytetar i atij vendi .

  E para ;
  Hiqni dore se pari endra me gogole ,qe ju vine naten anes pushtetit e kacavirren dirtareve .
  dhe
  E dyta ;
  Per ne shqiptaret funxionon e ashtuquajtura Reforme ne Drejtesi ,
  kur krykrimineli Shqiperise salih Berisha & Co ,basha e Ilir meta ,vihetn para Drejtesise per krimet ndaj shqiptareve dhe shtetit Shqiptare ,pra kur te behet i prekshem nga kendveshtrimi i ktij populli ,te cilit i eshte vjedhur e Ardhmja ,i eshte shkaterruar jeta i eshte vrare cdo shprese ne shtetin e tij mnga JUUUUUUUUUUUUUUUUUU POLITIKANET
  sepse edhe JU PS-istat nuk jeni pafaje .Atehere fillon Reforma e vertete .
  Pa arrestimin e sekuestrot e pronave te vena me miljonat e pervetesuara nga shteti Shqiptare nuk ka Reforme .Ju mundet te genjeni vehten por shqiptaret jo !

  Reply to this comment
 6. Adih January 29, 15:50

  Leri hipokrizite ,dhe shterngoje magjen mire z Rama , Me ty te parin duhet te filloje reforma ne drejtesi . Ti dhe paraardhesit e tuaj te bajges komuniste ,e keni shkelur kushtetuten shqiptare posacerisht per pronat ,nenin 181 te saj .Prandaj , nuk na vjen keq ,per friken qe permendni ju me lart ,ku do perballeni me zullumet fshatareske te ketij tranzicioni post komunist .
  Tani shikojini hajrin VETTINGUT mbare ju te gjithe politikanet .Zoti vonon ,por nuk harron ,

  PS..:: Ke fat o Rama ,qe je kryeminister ne shqiperi. Me nje popull te rrahur qe kelysh ,e te mefshte .Ne qofte se do i kishte ndodhur ne nje shtet perendimor pagesa e 14 mil e eurove te pallatit te LUL BASHES (ku ja pastrove leket Bashes tend ,dhe sa ke mbajtur per vehten tende ) do kishje hapur krahun vehte ,duke liruar vendin ,kolltukun ,para se te kapte cunami popullor .Bile e ndihmove ,ja mbylle gjygjin ne Strasbourg ne kohe rekord , ku shume pronare te tjere, jane 10 vite perpara Bashes dhe po presin , ne kete gjykate?? ,Ku ti je 100 % fajtori dhe frymezuesi i kesaj kino komedike tragjike ,mbi taksat e popullit te farfer e te mjere shqiptar …

  Reply to this comment
 7. Hodo January 29, 16:48

  Mos e merrni per kaq naiv populliin shqiptar. Ai eshte mjaft i zgjuar per te kuptuar se pas frazeologjive demagogjike
  “aleances e partneritetit strategjik” me “Greqine mike” (hpokrizia eshte e pafundme si koha dhe hapesira) fshihen leshime te reja ne dem te interesave dhe sigurise kombetare te Shqiperise qe na i lane te paret me luftrat dhe gjakun e derdhur ne shekuj.

  Reply to this comment
 8. Stafa January 29, 20:49

  Cfaredo qe te thoni e te beni, dy gjera jane te sigurta:
  1. Ju shkruat nje faqe te zeze ne historine e Atdheut tone,
  2. Greqia dhe ju do te deshtoni ne perpjekjen per te shkatruar kete vend qe ka perballuar edhe stuhi shume me te renda se ky sum i gjithanshem politik kunder siguris se Shqiperise.

  Reply to this comment
 9. Eshte per tu dhene Alarmi sa s'eshte von January 29, 22:31

  Aty ne ate vend ,ne vecanti Gjithe Politikanet , vuajne nga semundje mendore .
  Mjafton ti analizoshe ,secilin ne vecanti ,pra ti maresh nen Lupe secilin ,kupton qarte shkallen e psikopatise ku kann degjenruar kta politikane ,si pasoje simptoma te qarta ke shumica. Reagojne te gjithe agresive ,jane komplet te papergjegjshem ,ne gjithcka flasin e bejne para kujtedo ne media a po Parlament a po rrugeve ,gjithcka tentojne ta cojne ne dhune .
  Asnji politikan nuk ka nji Llogjike te nji niveli mesatare ,si pasoje gafat politike pasojne njerat tjetren ,sikur te jen nenHipnoze te cdo te huaji .
  Pra shkrut sepse un s’jam nji Psikologe ,por qe kuptoj fare mir ,se si duket e funxionon truri Normal e kuptohej lehtesishte Devijimet e Llogjikes se cdo njeriu .

  Nqs kta politikane do testoheshin ne X – Klinike do ti rekomandonin menjiher nji terapi ne Gruppe te pakten per 1 vite dhe do ti ndalonin pjesmarrjen ne politike pergjithmon .
  Gjendja e politikaneve shqiptare eshte alarmante ,
  dhe dikush duhet te japi alarmin perpara se te jete shume vone per te gjithe .
  Truri politikaneve aty ka nji devijim te dukshem e mundet te coje Shqiperine drejt nji katastrofe pakthim.

  Media duhet te kursej kte cmenduri te politikes ,duke dhene gjithcka bejn ,thone APO pjerdhin politikanet ne cdo ore te dites , sepse po shkaterroni trurin e atij populli ,te madhi e te vogli .
  Tregohuni te pergjegjshem o Njerez dhe merrini gjerat ne kte jete seriozishte ,rrespektoni jeten .

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim