“Rrëzimi i Albin Kurtit nga llumi, një shenjë se si do të jetë bota nesër”

March 27, 2020 15:11

“Rrëzimi i Albin Kurtit nga llumi, një shenjë se si do të jetë bota nesër”

Një nga filozofët e gjallë më të shquar të globit, slloveni, Slavoj Zhizhek, i njohur për idetë e tij ultra të majta e ka konsideruar rrëzimin e qeverisë së Albin Kurtit si një grusht shteti të forcave obskurantiste.

Sipas Zhizhekut qeveria e kryesuar nga Albin Kurti ishte ndër shenjat shumë të rralla të shpresës në rajonin e Ballkanit.

“Qeveria e Kosovës e kryesuar nga Albin Kurti ishte ndër shenjat shumë të rralla të shpresës në rajonin e Ballkanit. politikbërjen më në fund, e mori në dorë një gjeneratë e re, e cila nuk është e lidhur për pasionet etnike, që qe  e përkushtuar për moderninzimin e vendit dhe që frymëzohej nga  një iluminizëm emancipues. Si e tillë, qeveria e Kurtit ishte gjemb në këmbë për të gjitha forcat politike të cilat janë në gjendje të mbijetojnë vetëm në moçalin e pasioneve etnike e religjioze – ajo u urrye nga obskurantistët të të gjitha llojeve, në Kosovë, Shqipëri e Serbi”, shprehet ai.

Pikërisht sipas Zhizhekut ndaj qeverisë së Albin Kurtit u krye një grusht-shteti parlamentar, i cili është shqetësues në dy aspekte.

E para se për të kryer atë u shfrytëzua periudha e pandemisë së koronavirusit dhe e dyta se ai u organizua nga jashtë, duke ndjekur rrugën që të çon deri në Shtëpinë e Bardhë.

Sipas filozofit të njohur botërisht, ajo që ndodhi tani në Kosovë mund të jetë pamja se si do të jetë bota nesër pasi pandemia të kalojë.

“Ne pamë se si mund të përdoret politikisht epidemia e tmerrshme që po na shkatërron jetët – ajo përbën shembullin se si ata në pushtet do ta shfrytëzojnë pamëshirshëm pandeminë për të imponuar vizionin e tyre për rendin e ri botëror. Është detyra jonë e shenjtë ta sqarojmë këtë për publikun e iluminuar në të gjithë botën, pasi historia e Kosovës kërcënon të shndërrohet ne historinë e të gjithë neve”, konkludoi ai.

j.l./ dita

March 27, 2020 15:11
Komento

35 Komente

 1. korçari March 27, 13:47

  Kjo quhet demagogji dhe populizem duke pretenduar se z.Kurti ishte i vetemi qe mund te udheheqe Kosoven kur aty ka me mijera me te afte,me te ndershem,me patriote se z.Kurti ,mjafton t’ju jepet mundesia pasi Kosova nuk ka nevoje per antiamerikanizem pasi eshte aleati kryesor dhe me fuqiplote i popullit shqiptar .Mendoj se Kurti provokoi vete me ndergjegje renien e tij ashtu siç u shpreh se po rrezohemi per t’u ringritur me te forte dhe kjo ne situaten e pandemise me e pakta quhet DEZERTIM…

  Reply to this comment
  • Nik March 27, 16:31

   O “Korçari” o rrote k.ri, po ku jane keta “mijra me te afte se Kurti” qe ne nuk i shohim e ti i sheh ne enderr! Lideret dhe udheheqesit dalin vete ne fushen e betejes, aty ata behen te tille, jo duke i mare per dore dhe t’i emerosh lider siç u be me Lulin e Saliut apo siç po ben ti qe po na nxjerr me mijra te tille nga xhepi yt.

   Reply to this comment
   • korçari March 27, 17:44

    O Nik “o dru me pre” Kurti e provokoi vete renien pra u dorezua dhe me”lufte” dolen dhe Salehu apo Nano po i pame ku e çuan Shqiperine dhe ata me mijera ekzistojne ne universitete jashte apo brenda ,ata me mijera ishin kur ktheheshin nga USA apo Europa dhe shkonin ne Uçk ,ata qe dhane jeten per Kosoven,jane kudo dhe do t’i shperthejne dyert e mbyllura nga sistemi ku ben pjese dhe Kurti .Por kjo eshte e veshtire te kuptohet nga ty pasi nga pylli vetem egersirat do te njohesh dhe si ata do te behesh.

    Reply to this comment
    • Nik March 27, 20:46

     O “Korçari” o rrote …, ne jete me ka qellu edhe dru me pre, ndonjehere edhe ndonje gdhë si puna jote.
     Tung

     Reply to this comment
  • ramushi March 27, 16:46

   Kurti nuk eshte kunder Amerikes por kunder planit Rama – Thaqi – Vuqiq per faljen e veriut te Kosoves serbise .Pjesa me e rendesishme e Kosoves e qe ket treshe famkeqe e perkrah Palmer dhender i serbise , Grenell e disa te tjer perreth tyre . Nese ke kohe lexoje ne gazeten 2Bota Sot ” artikullin e gazetarit te New York Times Patrick Kingsley .
   Peshendetje vellazerore dhe pa keqkuptim !

   Reply to this comment
  • anticensurë25642654 March 27, 17:35

   o mor kokëçar se korçar nuk je
   o na rrofsh topet se nuk ja vlen as me të pështy!!qënke mjeran!!kur paska pasur mijra të tjerë që mund ta drejtonin kosovën përse nuk duhej të ishte dhe ai një nga këta mijë??përse nuk fitoi një nga këta mijë??
   por fitoi ai??
   yyyyyyyyyyyyysh!
   kërriç,apo dobiç?
   si të pëlqen??

   Reply to this comment
   • korçari March 27, 18:24

    O ti me shume numra ke kaluar ne psikopati ,shpejt tek psikologu dhe me pak fjale Kurti nuk hyn tek ata qe une permend ,ai hyn tek ata qe flirtuan me talebanet,hyn tek antiamerikanet dhe antieuropianet te cilet ja kan mbyllur dyert brenda 51 ditesh,hyn tek aleatet e Salehut dhe Like floririt duke marre ane per rrezimin e qeverise se Tiranes,hyn tek perçaresit pasi financon VV ne Shqiperi e cila e quan Skenderbeun mercenar,akuzon Thaçin por nuk nxjerr prova,shkarkon ministrin pa u konsultuar me aleatin megjithese ka nje diference me 1 deputet.IDIOT.

    Reply to this comment
  • Genuar March 28, 09:16

   Albin Kurti te rrije urte ,bashke me ate edhe te tjeret,qe ta marrin vesh se po nuk u bind te medhenjve,fluturon me presh,pavaresisht se e ka votuar populli!
   Gjithmone opozitat nuk sherbejne si alternative qeverisjeje ne onteres te popullit,por te interesave te armiqve te popullit!
   Dhe kjo quhet demokraci!
   Rastiu i Kosoves eshte nje turp i madh edhe per politiken perendimore!

   Reply to this comment
  • Genuar March 28, 09:17

   Albin Kurti te rrije urte ,bashke me ate edhe te tjeret,qe ta marrin vesh se po nuk u bind te medhenjve,fluturon me presh,pavaresisht se e ka votuar populli!
   Gjithmone opozitat nuk sherbejne si alternative qeverisjeje ne interes te popullit,por te interesave te armiqve te popullit!
   Dhe kjo quhet demokraci!
   Rastiu i Kosoves eshte nje turp i madh edhe per politiken perendimore!

   Reply to this comment
  • KM LEGEN March 28, 12:06

   Kur flet filozofi, llumi i sahanlepiresve duhet duhet te heshtin!

   “Qeveria e Albin Kurtit u urrye nga obskurantistët të të gjitha llojeve, në Kosovë, Shqipëri e Serbi.

   Me precize s’behet!

   Kam degjuar nje interviste te filozofit per nje tjeter tematike dhe kam mbetur pa fjale se nuk e prisja qe ai ta njihte ne maje te gishtave situaten politike.

   Me analizen e shkurter per intrigat e mundshme qe cuan ne rrenien e qeverise Kurti, filozofi slloven ka deshmuar serisht nje pjekuri te admirueshme politike, sa qe vetem vemjet e asaj kategorie, te cilet ai me te drejte i etiketon si “forca politike që mbijetojnë në moçalin e pasioneve etnike e religjioze” (une do te shtoja dhe ato për destruksion dhe aventurizma te rrezikshme politike) nuk do te pajtoheshin kollaj me theniet pikante te filozofit.

   Po cilet jane, qofte dhe ketu ne forum, leshkot qe e radhisin veten, me apo pa vetedije, ke kategoria e pocaqirave?

   Shume e thjeshte.
   Ata e zbulojne te paret fytyren.
   Ata i gjen gjithmone te paret ne resht.
   Ata i gjen gjithmone qysh pa gdhire ke radha e (kockave te) mishit, edhe pse faktikisht, atyre s’u nevojitet tolloni i partise.
   Apo jo korqorri?

   Reply to this comment
 2. Troja March 27, 14:11

  Me se reale.llumi qe ka perfshire kosoven, serbine e shqiperine nuk do lejoje asnje force politike te re dhe atdhetare te mare pushtetin.nje fenomen i tille i ndikuar dhe nga ambasada amerikane, ve dyshim edhe lojen e vetingur ne shqiperi qe eshte propoganduar, inicuar, financuar nga departamenti amerikan.ai llum i koracuar nga korupsioni i klases poltike 30 vjecare ne shqiperi dhe 20 vjecare ne kosove, ku nuk lane pasuri te kombit tone pa vjedhur do beje qe realiteti do zhbeje edhe milonat e dollareve, do injoroje premtimet amerikane deri ne ate cak sa vete shtepia bardhe duhet ti kerkoje ndjese kombit shqipar dhe tsksapaguseve amatikane,per deshtimin e reformes ne drejtesi.

  Reply to this comment
 3. Adih March 27, 14:48

  Korcari ,@….
  Me i zgjuar o burre .Mos komento si e jema e zeqos ne maje te thanes .Ky ka me se te drejte .Mere lexoje prape , ku do te dali ky filozof dhe me te drejte ,po i bie kembanes se alarmit ,dhe ky komenton me kete rast ,nuk eshte vetem per rastin e kosoves ,por per gjithe boten dhe kjo te dritheron .Eshte me qitje te larget dhe ti komenton kot . Ky e ka edhe per prespektiven tone ketu ne shqiperi ,dhe mos u anko neser ?? e te thuash neser ,bota eshte pjerdhur .
  Sinqerisht ky filozof ka te drejte per mua ,ky eshte mbi te gjitha nje njeri i ndershem me principe dhe largpames . rralle here ka keshtu burrash me principe ,dhe une kam rrespekt per te ,me gjithe se nuk e njoh fare .

  Reply to this comment
  • Bureto March 27, 20:02

   Adih, o miku im virtual!
   Filozofi i mësiperm njihet boterisht për idete e tij “ultra të majta”-thuhet ne prezantimin e tij ne fillim te shkrimit. Të thote zotrote gjë ky tog-fjalesh?”. Ka aty brenda ndonje reminishence nga e kaluara e afert se ç’i bene për 70 vjet Botes keta ultrasit e majte? Kane thene se, “Kush e harron te kaluaren nuk e meriton të ardhmen”. Gjykuar nga komenti yt, më duket se e ke harruar të kaluarën dhe me shume të kaplon ekzaltimi per filozofin ultra te majte slloven, se sa je marre me ate që është shqetesimi kombetar i perbashket, kudo në trevat tona. Politikanët e korruptuar dhe pushtetofage. Ne na duhet te permiresohet pikerisht kjo politikë dhe kjo nuk ka nevoje per revolucione alla komuniste, pra per permbysje. Nuk thoshte kot Noli, qysh në fillim vitet ’20, ku Shqiperia e atehershme nuk ishte akoma shtet, në kuptimin e plote te kesaj fjale, dhe kur në parlamentin e kohes, ashtu si sot per ironi, debatohej rreth asaj se cilet do duhet të na udheheqin; Të rinjte apo të vjetrit, sepse dhe atehere kishte një perplasje midis dy rrymave. Dhe Noli i mençur, (fatkeqesisht jo me instikt politik te spikatur), u tha:”Nuk kemi nevoje as per të vjeter dhe as për të rinj, por kemi nevoje për të vjeter të rinj”, pra te vjeter me mendesi te reja, dhe njeherazi me eksperience dhe të pjekur politikisht. Pra siç mund të kuptohet të mençur pavaresisht moshes.
   Të vijme tek problemi i krizes kosovare. Personalisht nuk isha per rrezimin e qeverise së Kosoves, sidomos sot, në kete situate. Ndoshta nga ata pra, të mençurit, do duhej te gjendej një zgjidhje kompromisi që qeveria të mos binte pa mbushur as 50 dite!! Kete ua kerkuan edhe miqte e huaj, siç degjuam nga punimet e asaj seance mocioni. Pse nuk e bënë? A tregon kjo pjekuri (mençuri) poltike? A nuk eshte pjese e kesaj ‘pispolitike’ edhe vete Kurti, i cili frymezimet i ka marre aty ku nuk duhet t’i marre, tek pjesa me oskure e politikes së Tiranes?
   Dhe e fundit. Gabimi me i madh i Kurtit ishte/është, “tregimi i deres” imperialisteve dhe xhandareve të botes amerikaneve… dhe që të kujton kohen e aventurierit Enver Hoxha. Po kjo është temë tjeter dhe nuk mund te trajtohet me dy fjale në kete koment. Në komentin tend, më beri pershtypje dhe shqetesimi për “fatin e botes” dhe kjo të dritheroaka! Ç’na bëre bre, të kujtojme dhe një here parullen e ‘famshme’ të Manifestit Komunist te Marksit ate të shkruar qysh në vitin 1848: “Proletare të të gjithe vendeve bashkohuni”?! Nuk ka më të rrezikshme se demagogjia dhe manipulimi i popullit, (sidomos e shtresave te ulta nga pikpamja e kultures politike) nga komunistet. Mos e harro kete! I kujton besoj fillim vitet 1945 e kendej, po aq edhe ato te fillim viteve ’90. E mban mend se në dore te kujt ra pushteti dhe kush e ka ende dhe sot? Sepse kane thene se, deleve nuk e zgjedhin vete bariun po ia caktojne. E kupton besoj mesazhin e kasaj. Nuk ka me keq se manipulimi i elektoratit, per te cilat ka shkruar edhe pskologu e psikiatri amerikan në librin e tij, “Psikologjia e turmave”. Burrat e shtetit nuk kane dhe aq nevoje per to. Nese e marrin pushtetin duhet te bejne pikerisht ate qe u kerkon detyra, pra të sillen si Burra Shteti. E pikerisht keta na kane munguar dhe na mungojne ne. Ndaj dhe jemi ketu ku jemi. Tung!

   Reply to this comment
 4. Shqiptar i vertete March 27, 15:31

  Ju [email protected] nuk jeni po taleban i lidhur me oligarket qe u preu fijet e korrupsioni z.Kurti.Mjeren ju e ata qe udhehiqen nga talebanet

  Reply to this comment
 5. mirel March 27, 15:33

  Shume i sakte slloveni. Problemi eshte qe populli prodhon llum qe fillon trashet sapo ndjejne eren e qelbur te interesit.
  Eshte trashur dhe te ne shume. Ngrihe kete popull shqipkar te qerroje qelbin dhe llumin, nuk ngrihet.
  Eshte ngritur llumi dhe injorancia.
  Ja dhe korcari, ka mesuar fjalen populizem dhe antiamerikanizem, dhe oburra.
  Antiamerikane, apo antiruse. Korcari nuk e ben dot dallimin. Sa per Grenelin jane vete patriotet amerikane te cias qe flasin kunder. Po ne Shqiperi, ashtu si ne Kosove e shesin territorin me nje urdher te Dules dhe Vucicit, jo me te Grenoputinit

  Reply to this comment
 6. Shqiptar i vertete March 27, 15:35

  Ju vetem @korcar nuk jeni por taleban i lidhur me oligarket qe jau preu fijet e korrupsioni z.Kurti.Mjerena ju e ata qe udhehiqen nga talebanet

  Reply to this comment
 7. Arben March 27, 15:47

  E rrëzoi Amerika, gjërat duhen thënë troç

  Reply to this comment
 8. M'hill L March 27, 15:56

  – Pasi historia e Kosovès kèrcènon tè shèndèrohet nè histori e tè gjithè neve ! Kjo èshtè dhènja e Vitit 2020 ! Kosova èshtè dhe nyja e pazgjidhur e europès. Pèrse nuk zgjidhet me drjetèsi kjo nyje pas kaq e kaq vitesh ? Tè
  zgjuarit e ‘zgjidhin’ tè fortèt e
  presin ! Deri tani as prerè e
  as zgjidhur, sepse super potentèt nuk bien nè ujdi. Shtypi europian gjermanfolès e kaloi nè mènyrè tè mefshtè sikur ajo qeveri qè ra ndodhej nè Afrikè. Ballkanasit po armatosen nè mènyrè sistematike dhe kèto armè njè ditè do tè zbrazen, ndaj europa mos tè rrijè e vèshtrojè se Clinton e Blair janè nè pensionin e tyre tè merituar. Gjithmonè èshtè mè mirè tè parandalosh ‘virusin Srb-19 se sa ta kurosh.

  Reply to this comment
 9. Agroni March 27, 16:12

  Respekt per filozofin slloven, por ajo qe nuk e thot ky mendimtare eshte se Kurti ishte aspirant dhe nxenes i bindur i Adem Demacit, nje ankist-marksist qe kalli institucione, penghoi parlament dhe qeveri per dy vite me radhe.Ai dhe pasusit e ti perdoren edhe metoda terroriste. Historia tregon se scicet e tilla nuk evolvojne shume.

  Reply to this comment
  • Mollosi March 27, 17:08

   Ky filozof slloven eshte nje komunist fanatik i cili, fatkeqesisht, nuk eshte real sepse dominohet nga ideologjia. Ai e perkrahe Albinin sepse edhe Albini eshte nje komunist i thekur.

   Reply to this comment
 10. Konti Sbalta March 27, 16:34

  Eshte nji paralajmerim ,ndoshta jo vetem per Ballkanin , .
  por per tere boten,kjo e fillozofit Slloven Zhizhek.Me kete rast une dua te kujtoi fjalet e fundit perpara litarit dhe gestapos qe priste ta varteJulis Fucik,tha : “Njerez ,ju kam dashur ,jini vigjilente!”

  Reply to this comment
 11. me modesti....popull i zakoshem . March 27, 16:39

  sipas aftisarit, serbet me rreth140 ushtare do kontrollonin doganat kosovare si vazhdim i kufijve te serbise . por fale uas-s, varesia e kosoves nga serbia u quajte e tejkaluar dhe kosova u njoh prej saj dhe aleateve kryesor, e pa varur . tani . serbet e kosoves s’duan te rrine nen kosoven e pavarur . sikur perendia te jete usa, kete se ndalon dote dhe thote rregulloni kufijt . por pastaj dalin “patriote” qe e quajne tradheti dhe usa vete jep ultimatum; o me ne o kundra nesh . normal qe do pranohet verdikti i shba- se . dhe kjo se eshte normale . usa mund te jete “dakord” me patriotet e “flakte” . madje mund t’u thote; te gjithe teritoret ne serbi ku banojne shqipetare, t’i bashkengjiten kosoves . por kjo quhen ne aresyen juridike demokratike çmenduri . dhe do t’i thone usa-s vend terrorist . po te thane terrorist (ose i çmendur) 40 dite i çmendur dhe dhe terorist ngelesh . mirpo usa, s’eshte aq naive, sa te eleminohet nga influenca qe ka ne krye te botes, se duan ca kurta ca ramusha, ose ca komentuesa anonime ketu ne dita .

  Reply to this comment
 12. Eagle March 27, 16:45

  Saç’ ishte Mogerini Europe, aq mund te jetë dhe ky kaubojsi Greenell America.
  Në Gjermani doli deshtak
  Erdhi me 2-3 pite projektesh dhe hajt hiqe taksen, kur Serbia po e vuante goxha.
  Politika e jashtme e tyre shume e egër per mosnjohje.
  Klani Serb shume i fuqishëm në USA dhe kanë derdhur fonde të konsiderueshem në fushatën Tramp.
  Po ç,pidhin e sëmës konkretish dhe hapur duan ? per te njohur Kosovën.
  Boll na tkurrën si komb edhe pse kurrvat u dyndën shume pas nesh në gadishull, ndryshe do kishin det.
  Kurse sa për kalibrin e politikaneve na heq pragu, asnjë dallim nga tanga politikan/e.
  Nuk sjell dëm:
  Kura për virusin C19 ose mënyra për ta eleminuar atë.
  Informacioni vjen nga Izraeli atje ky virus nuk shkaktoi vdekje.

  *Receta është e thjeshtë*

  1. *Limon*

  2. *Bikarbonat*

  Përziejini dhe pijeni si çaj të nxehtë – çdo pasdite, veprimi i limonit me sode buke më të nxehtë – menjëherë shkatërron virusin – e eliminon plotësisht atë nga trupi. Këto dy përbërës alkalizojnë sistemin imunitar, pasi kur bie nata sistemi bëhet acid dhe mbrojtjet më të ulëta.
  Kjo është arsyeja pse populli i Izraelit është i qetë për këtë virus. Të gjithë në Izrael pinë një filxhan me ujë të nxehtë me limon dhe pak sodë buke gjatë natës, pasi kjo vërtetohet se vret virusin. Ndaje me të gjithë familjen dhe miqtë e tu, në mënyrë që askush prej nesh të mos marrë virusin.
  *Ju lutemi shpërndajeni këtë menjëherë

  Reply to this comment
 13. te pakten...jini te aresyeshem, deri sa te jete e mundur . March 27, 16:54

  eshte e vertete se llumi egziston, por nuk dihen ne ç’ krah e ka gropen !?!…dhe qe kjo, ne kushtet e kthimit te planetit ne nje sfere të heshtur, pa ze e levizje siç e pershkruan apokalipsi, mund te jete fundi i çfare, ishte me pare .

  Reply to this comment
 14. Gzim Kulufi March 27, 20:48

  Zhizheku -tashme i njohur- kesaj radhe i ka rene edhe me shkurt se sa i bie ngahera! Kjo tregon, se kur ka qene duke folur per problemin e rrezimit te Albin Kurtit, ka shkruar ne celular me doren e majte, ndersa me doren e djathte ka pastruar dhembet pas nje dreke te majme me mish dreri! Vete fakti qe e sterhollon me punen e Shtepise se Bardhe, qe s’kishte perse ta sterhollonte aq shume, sepse Shtepia e Bardhe ka direkt gisht aty, tregon se ai ka patur me vemnedje tek pastrimi i dhembeve, se sa tek albini dhe Kosova.

  Reply to this comment
 15. Vezhguesi March 27, 22:21

  Ne politike s’mjafton te kesh te drejte, por duhet te organizosh te gjithe aleatet, qofte edhe ata te perkoheshmit me te cilet qe sot e shef se ke nje te ardhme te paqarte per te fituar e zbatuar idete e tua te drejta. Kjo gje duket ashiqare kudo ne bote sot.
  Puritanizmi nuk fiton kurre, sado ide te mira te permbaje.
  Kurti prandaj u rrezua, prandaj s’qendroi dot ne kembe as dy muaj, e do jete i pasuksesshem per sa kohe do insistoje ne puritanizmin e vet. Ai s’ben dot aleate sado frymezues t’u duket dikujt.

  Reply to this comment
 16. antifashisti March 28, 02:25

  Komentin tim pranojeni si kjo fabul :
  – Albin Kurti eshte Qen STANI qe nuk pranon te trajtohet=transformohet si Qenush CIRKU.
  – VeteVendosja eshte parim Universal, qe egziston edhe ne Kushtetuten Amerikane, dhe jo vetem atje.

  Reply to this comment
 17. Adih March 28, 04:57

  Bureto @ ………………………..
  Edhe ju jeni miku i im,sinqerisht .
  Jeni kapur me mua per kete filozofin Slloven ,qe eshte ultra i majte .Nuk e njoh fare ,hera e pare qe ja degjoje emrin , por te dalim tek principi ..Po e perseris prap kam respekt per te ,jo nga kokfortesia e ime , por nga llogjika .Tme kuptosh drejte , une jam nga ato burra kur bej gabim i them tjetrit me sinqeritet me fal Dhe kjo eshte nje kenaqesi e madhe per mua Por sot nuk ju kerkoj falje dhe besoj se kam me se te drejte .. Nuk njihemi personalisht ,po ju a u tregoj .,e per te dale tek te majtet e tek te djathtet ,dhe ku qendron filozofia dhe interesi material e social i dembelit ose te atij puntorit te zellshem e deri tek zheniu .Jam i arratisur ne kohe te diktatures ,desha te them , se kam mesuar shume gjera mbi sistemet te majtet ose te djathtet ne shtetet me te pasura e me demokraci te perendimit
  ,por jo me teori si ne rastin ne fjale , por me vepra. Me kritikoni ,fare nuk me ngel hatri me ju ,por perkundrazi kam respekt ,por me lejo te tregoje edhe une per kete teme .Do e filloj te paren ,me gjithe se i kam kaluar prej kohesh tre dekata ne nje vend perendimor ,gjithmone kur ka zgjedhje ne europen perendimore ,Pra politika Amerikane ,qofshin republikane ose Demokrate ne Amerike ne pushtet , jane gjithmone te interesuar te fitojne te majtet ne keto shtete , dhe jane kondra sitemeve nacionaliste ekstreme te djathta ,ku si une edhe ju na intereson besoj.te djathtet ,sidomos ne Gjermani ,Austria Italia e tj .Kete deshire te amerikaneve nuk e kuptoj 100%,por ?? .Une rrjedh nga nje familje shume e pasur ne shqiperi para clitimit ,dhe kjo eshte vetem fat ,por jam i pasur vetem me letra e jo me vepra , fatkeqesisht jam si te gjithe pronaret qe po i bejne zbor keta kelyshet e Enverit deri me sot ,te gjithe te njejte ne kor bretokocash dhe nuk dua te tregoj seshte momenti per burgjet politike qe kemi hasur ne diktaturen bolshevike .Te dalim ne temen e te majteve ,sic ja permenda kam mesuar shume , gjate ketyre shume viteve .Ketu ku jetoj une ,ne skemi preokupim se kush mer pushtetin ,te majtet apo te djathtet .Kjo nuk ka ndryshim ,dhe nuk me vjen mire qe me kujtoni internacionalen komuniste etj .Te majtet e te djathtet ketu ne perendim ,nuk mund ti krahasojme me te majtet ne shqiperi .Ne shqiperi si te “djathtet” dhe te “majtet” jane pa emer ,jane si shpia e kopilave ,qe ka qene ne kohen time tek rruga e elbasanit ne kohe te diktatures .Enveri ,Ducja ,Stalini ,Pinoceti e tj e kane nga nje emer ,kurse keta politikanet tane “te majte ” ose “te djathte ” sinqerisht jane pa emer ,keta do vdesin pa emer ,do me ndimoje sinqerisht po ti gjeje nje emer.
  Kurse ne perendim si te majtet dhe te djathtet ,e njohin pronen ,nuk shkelin te drejtat e njeriut ,dhe mos haro ne nje shtet ku zbatohet ligji me regorizitet , qe nga i paperkrahuri ,qofte dhe miku ose djali i presidentit trajtohen njelloj para ligjit , dhe kjo te dhuron dinjitet ,e kjo ndihet ,preket ore e cast dhe pa dyshim eshte kenaqesia me e madhe ne jete , pra dinjiteti ,si e konceptoj une eshte gjithckaja ,dhe sekondare eshte ana materiale. paraja ,,ku po une qe kam shume dinjitet ne perendim ,kur kam pasur problemet e te drejtat e mia per ti kerkuar ne zyrat e koruptuara shqiptare ,jam lodhur ,nuk kam bare as edhe nje gje ,me kane bere top lecke ,e kam ndjere qe jam pa dinjitet ,ma mohon shteti ,me brutalitet te rrembehet dinjiteti ,dhe kete me keqeardhje e ndjej ,flas si te majten shqiptare Rames po ashtu te djathten e berishes .Besoj se me kupton ku desha te dale .Kete xhaketen time z Bureto ,nuk ka te drejte as edhe njeri tma mari me dhune ,ate e vendos une ,mund ta fal ,mund ta djeg ose e mbaj per vehte , besoj se me kuptove . Me vjen keq per shqiptaret sidomos te moshuarit ,qe nuk e pane ,nuk e preken dreqi ta mari nje here dinjitetin ,se sa per monopolet brutale me dhune nga bandat te lidhura me poltiken ne shqiperi akoma shqiptaret nuk e njohin fare, cdo te thote tregu ilire qe mungon dhe pasojat negative , si ne cilesisi ,po ashtu edhe me kosto te larta ?? .Te majtet dhe te djathtet ne perendim nuk kane shume ndryshime me njeri tjetrin ,nuk ndihet fare .Po ja u shpjegoj fare te thjeshte ,besoj se edhe ju do bindeni me mua ..Ne te gjithe boten kemi dy shtresa ,nga njera ane kemi pronaret dhe nga ana tjeter kemi te punesuarit ,ku futen qe nga ing ,mjaket ,drejtorat e shkollave e deri tek ministrat ose parlamentaret .Prandaj dhe llogjikisht edhe Ajnshtaini te cohet nga vari ,nuk mund tja bente qejfin dot te dy ketyre shtresave .Dhe sa me shume te ferkosh pronaret aq me shume fundos puntorin ,ose sa me shume te rrahesh pronaret aq me shume ndihmon puntorin ose mjekun e tj.Me fale se e zgjata ,nuk duhet te jemi strikt dhe mos ma krahasoh me te majten shqiptare si koleren komuniste , po ashtu edhe te sotmen ,jemi shume larg .A e kuptoni ju z Bureto kush na drejton ne ? Ish sekretari me karjerist i PPSH Berisha u ngjiz ne sekonde ne “demokrat ” ose Lali Eri qe i thone ketij rrushi karjerist ,qe nga levizja MJAFT u ngjiz edhe ky ne sekonde tek PS .Ky ka hesape me perendimoret ,e ndihmuan me shuma te medhaja parash per te zhdukur keta rufjanet politikane te sotem por ja drodhi i zhgenjehu ,dhe besoj se nuk do ja falin sidomos keto shtetet perendimore ketij karjeristi ,ku edhe une kam paguar me taksat e mija per kete rugac karjerist .Kurse rasti i ketij fillozofi Slloven ,une e kuptoj alarmin e tij ,si cregullim ne ballkanin perendimor dhe me gjetke edhe ne shtetet perendimore te zhvilluara ,pamvaresisht eshte me e lehte te punosh per se mbrapshti ,per minimin ne vendet e varfera si shqiperia dhe kosova ,plus korrupsioni i madh influencon ,fare kollaj dhe te fitoje e te beje presion me i forti ,per interesat e tija ne dem te gjithe popujve te mjere tonin ,te kosoves e gjetke .Dua te shtoj ose me mire ta them tulle .Si mashkull qe jam ,ne burrat i degjojme shpesh here lajmet ,aty ku jetojme ,eshte per mua eshte nje ushqim shpirteror .Me gjithe se kam shume vite ne perendim ,ku kam perjetuar personalisht edhe me te madhin KOHL e tj ,per mua si politkan i djathte ka qene Jorg Hajdar .Ai eshte idhulli i im e them kete se e kam degjuar vete ne per fjalime ,kam qene vete ne salle ,te rengjithte mishin ,e donte popullin ,mendonte per fukarane ishte ekstremist i terbuar i djathte ,pota permend edhe nje here mos harojme ,mendonte per shtresen e varfer Une vete nuk kam pasur interesa materiale nga ky ,se kam firmen time ,mbijetoj shume mire ,por me te vertete me ka njgjitur si tip ,ose tamam si ne muzike ,nuk mund te them , nuk me lejohet te deklaroj qe Moxarti eshte me i miri ne borte ,ose Cajkovski ose Beethowen eshte me i miri ne bote ,as edhe nje njeri ska te drejte ,por une duhet te shkoj deri aty sa te them se psh Beethowen mua me pelqen mbi te gjitha ,Para se ti hynte Sadamit amerika ne lufte Hajdar shkoi dhe u takua me sadamit disa here ne Bagdat ,ipeshin vidiot duke qeshur bashke me Sadamin , ne ate kohe u cane kanalet e europes perendimore ,besojse kishte edhe nje cike kunj besoj ??? Kur vinte ne shtetin e tij merte me vehte gjithmone 15 a 20 femij te semure Irakiene me luecemi etj dhe i kuronte ne spitalet e perendimit me leket e veta .E pyesnin gazetaret me kunj ,si ka mundesi ju jeni nje ekstremist i djathte ,dhe takoni e perqafoheni me nje diktator .Pergjegja e tij ishte ,ku e gjeni ju ligjin qe nje ekstremist i djathte si une te mos takoje nje diktator ,pa ma nxirni ligjin .Kam konciduar vete ne televizor tek lajmet dy dite para se te fillonte lufta ,e marin Jorg ne intervju dhe moderatorja e pyeti ,si e shikoni ju mesymjen e Amerikes ne Irak .Dhe ai pa u menduar ne sekonte tha ,Lufta behet vetem per Nafte ..Por Amerika e vezhgonte Hajderin ,qe i vetmi potikan perendimor qe e hodhi kete bombe kondra amerikes ,filloi luften ne Irak dhe mbas tre muajve Hajderi vdiq “aksidentalisht ” ??????????? E zgjata i nderuari miku i im Bureto me gjithe se nuk jemi takuar as edhe nje here ,per tju then ,keshtu ne kete menyre e trajtova une sllovenin ,dhe jo si e trajtoni ju .Pyetjen e fundit e kam ,po te mos donin ato matane atllantikut a do vepronin keta leprat e Enver Hoxhes e te r alise ta perdhunonin e ta shkateronin shqiperine dhe kjo ka nja pikpyetje te madhe mjerisht por eshte me se e vertete .Bile nuk dua ta besoj ,kam degjuar e lexuar ne kete gazete te nderuar Dita ,te gjithe personeli shqiptar qe punon brenda ambas Amerikane jane gjithe fuksat e sigurimit te diktatures ,si nuk e di amerika qe kontrollon gjithe boten dhe ne teritorin e saj brenda mban e paguan fuksat e diktatures ??Bile jane te shkruara te gjithe personat me emer e me mbiemer e me liber shtepie ,e deri tek funksionet qe kane pasur ne sigurimin famekeq te diktatures .Mos doni te thon qe amerika eshte e kuqe komuniste ,ju lutem ma shpjegoni kete fakt eshte me ze e me figure ..Ku dihet qe cdo gje qe shkruhet ne cdo gazete mbi ameriken perkthehet , bile nje e ke ne Tirane ,dhe perkthyesen tjeter e ke ne perendim , ,e cuditeshme jam i sigurt dhe mesoje nga une ,keto vitet e fundit paguhen dy perkthyes per te njejten pune ?? bile doja te them se e njoh presonalisht vajza e Ali Bej Kelcyres e quajtur Ana ka perkthyer nen stop ,per amerikanet gjate gjithe kohes se diktatures ,nga shqipja ne anglisht ,ku tani eshte ne pension ,dhe e mer pensionin me dollare prej amerikaneve . i nderuar Bueto me permendeni te kuqte ,keni frike e tj ,por jo ish krem kurti,por edhe E.Hoxha te cohet nga vari skishte as edhe nje shanc te vendoste diktature sot ne ballkan Mos haro edhe ky slloveni filozof me emer e kupton me mire se une , qe nuk ka shanc per te instaluar ekstremin e kuq ne kosove ?? ,Mos i trajto gjerat ne kete menyre .Slloveni mbi te gjitha llogjikisht nuk ka interes te vendoset diktatura ne Kosove ,me vjen keq qe mendoni keshtu ,me gjithe se ju jape pak te drejte ju nuk i njihni sllovenet , nuk ekzistojne far diktatore ne slloveni qofte edhe ne shpirt .Sllovenet jane qe te gjithe kondra diktatures ,jane me kulture ,dhe me jepet rasti ta tregoj ,mbasi ja hodha kufirit shqiptar per fat , ne slloveni ne kufi per te dale ne perendim ,me kapi ushtari slloven i kufirit , ,me dorezoi ne nje dhome te ngrohte ne zyre te komandantit te tij .ishte dimer debora ishte mbi tre pellembe temperatura ishte pa frike me ulet se
  minus 20 c ,nuk e haroj sa te vdes , ishte nate , ku mendova se do me arestojne e tj .Ku komandanti kufirit Slloven me tha mere nje here vehten , ngrohu se eshte ftohte ,dhe a njeh a ke miq ne Ljubjane qe te marin sonte ,do te ndihmoj me telefonin e komandes mos kij merak ,po nuk pate miq ,fli i qete ne kete divan eshte ngrohte .Kishja nje mik ne Ljubjane ,me ndimoi me telefon dhe erdhi brenda 40 minutave per te me mare .Jo me kot po e zgjas kete histori , ,por kur erdhi ai miku kosovar i im ne kufi ,komandanti foli me te sllovenisht dhe mbrapa e mora vesh nga kosovari ,qe i kishte thene me jep adresen do vije une neser me maqinen time dhe do e ndihmoje une kete shokun per ne perendim ,natyrisht nuk behej fjale fare per para .Bile ai e keshilloi kosovarin ,mos be gabim ti me veturen tende ta ndihmosh ,se kontrillohen keto nga perendimoret me targa te ljubjanes ,kurse une tha komandanti kam targa te fshatit ku eshte 2 km me kufirin perendimor .Keshtu ndodhi dhe ai me ndihmoi me veturen e vet ,bile kur na i bene me dore kufutaret perendimore kaloni ,mbas 60 metrash komandanti slloven i ra kroskotit te vetures fort ,ja hodhem tha , se haroj ,ai ishte me i gezuar se une ..Ndaloi makinen me qerasi ne klubin e pare te perendimit ,mbasi kishim lene mbrapa ish Jugosllavine ne ato kohera te largeta dhe mu lut te vija me te ne tualet ,u habita ,mos komentoj njeri mbrockulla ,me kallxoi vetem te mbathurat e tija ,ku i ishin lagur nga urina .U habita e pyeta ,si ka mundesi ,ja me tha se po tna kapnin ,une do haja burg ,do perjashtohesha mbas burgut nga puna pergjthone ,merem me kete pune dhe i di ligjet dhe do e komentonin qe une mar para ,por e verteta eshte dhe ishte ndryshe .Dola dhe kur erdhi ne tavoline ku po e prsja me tha ,jam i qetesuar i hodha ato me lulu ne koshin e letrave .Me fal se e zgjata ,por doja te thoja keta jane sllovenet ,te jesh i bindur ,me kujtohet komandanti kur me tha ,ke pasur fat se pamvaresisht ne jemi bashke me serbet ,por ne kufirin tone nuk ka serbe ,por vetem ne kufirin jugar ne kosove e maqedoni jane vetem serbet ne kufi dhe jo vendalinjte pa kontroll .Jo vetem une shtoi ai ,por te gjithe ne sllovenet e urrejme komunizmin . Me fale qe te tregova arratisjen dhe jo me kote e zgjata ,me gjithe se pertoj te shkruaj ,por desha te them ,me sinqeritet ,mos ngatero Diktaturen dhe nje te majte ,e per te ndihmuar te vobektit ,me vepra e jo me fjale e jo si e “majta ” si ne shqiperi ?? Konkretisht slloveni nuk ka interes te kete diktature ne Kosove ,haroje ,kur me kundershton ose me ben miqesisht kritike . ,ose do te triumfoje e majta ekstreme ,me gjithe se nuk u provua Kurti fare per kohen e shkurter qe kishte ne pushtet .Nje gje dihet Kurti i ka duart e pastra ,dhe pamvaresisht se nuk u provua ,dhe as edhe nje njer nuk ka te drejte ,ti veje nofken diktator , i majte ,ose me principe e patriaot ,por nje gje eshte e sigurte Kurtin nuk e do te gjithe politikanet shqiptare ,po ashtu edhe politikanet kosovare ,po ashtu edhe ato nga matane oqeanit ,dhe pa lejen e tyre ,mesoje nga une ,nuk ka as edhe nje parti shanc te mare ne dore pushtetin ,,sidomos per vendet te vogla ,te varfera dhe te korruptuara si Kosova dhe Shqiperia dhe ky eshte interesi Serbise te vucic ,pa diskutim .Filozofi slloven e ka me qitje te larget ,tamam si ajo ngjarje tragjike e aksident qe i ndodhi Hajdarit keti politikani ekstremist i djathte me gjithe se fitoi zgjedhjet nuk u be kryeminister ,por la tjeter njeri te ishte kryeminister ,nuk ishte karjerist ,ku cifutet e Amerikes ne ate kohe te lulzimit te tije thane me te madhe u ngjall Hitleri ,qe per se gjalli ,kurse per se vdekuri e bene homo , me gjithe se ai kishte nje familje te lnsoliduar dhe dy femije te ritur si pellumba . Ky fillozofi ka frike dhe jep kembane alarmi ,sidomos per shtet e brishta ne Ballkanin perendimor ,qe jane shume te lehta per terhequr nga hundet ,si te duan dhe kur te duan .Besoj se ju kam sqaruar i nderuar z Bureto..Ju uroj gjithe te mirat te sinqerta z Bureto.

  Reply to this comment
  • Bureto March 28, 10:00

   Adih o vëlla! Flm për replikën. Nga ballafaqimi kur nuk vjen e keqja, nga e kundërta po. Ndaj nuk e keqkuptoj replikën e gjatë, edhe pse komenti im nuk qe aq i shkurtër. Të më besosh se nuk kam as më të voglin dyshim që je ai që je, nuk është e vështirë të kuptohet dhe kjo jo vetëm nga kjo replikë. Edhe më herët kemi patur konvergjencë në shumë pikpamje. Që t’i shmangem zgjatjes, më duhet të mbetem në një pikë, atë të ndryshimit midis të majtës europiane dhe komunizmit. E majta europiane është socialdemokracia ndërsa komunizmi është ‘sine qua non’ diktaturë, siç edhe e kanë thënë mendimtarë të ndryshëm që është edhe më e egër se diktatura fashiste, kam parasysh këtu hitlerizmin. Historia e vërtetoi këtë. Dhe me komunizëm nënkuptohet oa asnjë ekuivok extrem i majtë. Kjo e fundit përdoret vetëm si eufemizëm, ngaqë njerëzit nuk duan as t’i përmendin emrin komunizmit. Më pëlqen socialdemokracia, sidomos ajo nordike, por sot renditem me bindje tek e djathta konservatore, sipas principeve të irlandezit Edmund Burke. Jam i pa aderuar në ndonjë parti, sepse të tilla nuk ka në Shqipëri, por i djathtë jam më shumë për urrejtjen ndaj komunizmit real dmth të diktaturës komuniste. Unë përkrah si rend shoqëror dhe ekonomik kapitalizmin demokratik. Ay, brenda tij lulëzojnë të gjitha idetë dhe pkatformat ekonomike, të majtë e të djathtë, liberalë e të gjelbër, bile dhe extremiste të majta e të djathta, por këto të fundit janë të papërfillshme, ngaqë të gjithëve u ngjethet mishtë kur kujtojnë komunizmin. Dhe të kuptohemi perëndimi demokratik nuk e provoi në lëkurë atë monstër. Edhe pse thashë të mos shkruaj gjatë, ndjesë, prapë rrëshqita, por desha të nxjerr merakun të të shpjegoja se kush ishte thelbi i komentit tim, ku nuk kishte asnjë gjë me ju personalisht. Thjesht u çudita me ca nga ato që shkruaje.
   Për ta mbyllur me humor. Në Shqipëri, në kohën e diktaturës, tregohej një si barcoletë, që gjoja e paska thënë Qazim Mulleti (!). Kur ca të rinj, e kanë pyetur atë për ndryshimin midis fashizmit dhe komunizmit, ai u ka thënë: “Fashizmi, mor djem, thotë ha dhe hesht, ndërsa komunizmi, thotë mos ha dhe hesht!”. Kështu kaq thjesht e ka bërë dallimin vetë populli i thjeshtë. Extremet vërtet puqen-kanë thënë, por ndryshimi është ama.
   Do të të lutesha të mos mundohesha për kundreplikë, meqë më lart the se përtoje ca. U kuptuam edhe me kaq besoj. Flm, gazetës së majtë Dita që na e ka dhënë këtë mundësi edhe ne jo të majtëve, jo si kundërshtarë pir si alternativa demokratike, dhe kjo jo vetëm për këtë rast. Të përshëndes!

   Reply to this comment
  • Opingën e Sherros March 30, 13:43

   Ali Klissura (Këlcyra?) ka qenë desputet në parlamentin e fashistit Ahmet Zogolli dhe kundërshtar i betuar i partise liberale Vatra të udhëhequr nga demokrati Fan Noli.

   Edhe pse gjatë viteve të shkollimit në vende në perëndim Ali Klissura ishte mik i afërt me komunistin Enver Hoxha dhe kunatin e tij fashist Bahri Omari, ai thuhet se e urrente komunizmin. Gjatë L2B-së Ali Klissura ka qenë pjesë aktive e Ballit Kombëtar, organizatë me të cilën ka ruajtur lidhjet dhe aktivitetin politik, me shpresë përmbysjen e komunizmit edhe pse ishte në mërgim.

   Në një shkresë drejtuar kryetarit të një partiçke të vetëquajtur socialiste, e bija e ish-desputetit zogolljan Hana Klissura (Ana Këlcyra?) me banim në Vjenë ka treguar interes për kalanë dhe sarajet e Këlcyrës, dhe kjo pak a shumë korrenspondon dhe me ambicjet e pinjollit Adih për rikthim pronash, me pretendimin se rrjedh nga nje familje shume e pasur para Çlirimit nga okupatorët fashisto-ballsitë.

   Me pak fjalë, pinjollët e fashizmit që në ikje e sipër rrëmbyen floririn dhe shitën pasuritë e vendit dhe interesat jetike të popullit të mjerë ke pushtuesi nuk po reshtin as sot e kësaj dite duke kërkuar “rikthimin e pronave legjitime”, edhe pse para luftës ato merret fare mirë me mend se cili halldup shallvaregjerë duhet t’ua kishte bërë peshqesh nga cifligu i tij me emrin Shqypni.

   Aspak çudi që këto lloj fshikullash simpatizojnë të djathtën ekstreme dhe lloj-lloj fshikulla hajdarësh.

   Reply to this comment
 18. 0sumi March 28, 05:28

  Bureto…..te heq kapelen me shume respekt dhe deshire,pavaresisht se jam me i moshuar se ti.

  Reply to this comment
 19. kastriot March 28, 09:32

  PerrallaThjesht LDK nuk pranoi te haje tepsine e mutit vetem kurse benificet ti mari AlbiniMe sa duket do te krijohet qeveri e askujt qe tepsia e mutit te ndahet me te gjithe faktoret ne kosove Te shohi si do te reagoje Haradinaj se PD eshte distancuar per ta vazhduar ne tepsine me mut te shtruar nga nderkombetaret

  Reply to this comment
 20. Llumi makar edhe Lumi ka perfshire gjithe boten ! March 28, 10:57

  Albin Kurti eshte politikani me modern shqiptar pas 1990 qe ka pjekuri profesionale etike dhe morale qe te jete nje udheheqes
  Ka marr voten e popullit pikerisht per artikulimin e drejte te drejtesise artikulimin e drejte te etikes dhe moralit ne politik, artikulimin e luftyes kunder murtajes korrupsionit masiv ne Kosove dhe Shqiperi dhe paaftesise per te drejtuar realisht ne sherbim te shqiptareve dhe Atdheut !
  Dhe kur e afirmon edhe Zhizhek, njeri prej filozofeve politik te koehes modern e ben Albin Kurtin edhe me te shume nje figure qe duhet te marr shembel per aktivitetin pozitiv ne Politik dhe ne sherbim te kombit shqiptar !

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim