Rreziqet e ndërhyrjes në rrugë tokësore të Palestinës në Gaza

July 10, 2014 11:54

Rreziqet e ndërhyrjes në rrugë tokësore të Palestinës në Gaza

Edhe pse këmbëngul se nuk do të përfshihet në një operacion në Gaza, gjithçka tregon se Izraeli po bën të gjitha përgatitjet e duhura për të bërë pikërisht këtë. Gjithçka varet nga ajo që do të ndodh tani. Ndoshta sinjali i dërguar nga mobilizimi i rezervistëve të bën të mendosh përsëri për komandantët ushtarakë të Hamasit, duke i inkurajuar që të kufizojnë lançimin e raketave në Izrael. Një mobilizimin i rezervistëve nuk nënkupton që një luftë në terren është e pashmangshme. Gjatë eskalimit të fundit në Gaza në vitin 2012-të, kur u zhvillua Operacioni i Mbrojtjes, Izraeli mblodhi forcat e tij në kufirin me Rripin e Gazës, por pas tetë ditëve sulmesh ajrore izraelite dhe lançime të raketave palestineze, u arrit në një marrëveshje. Është e vështirë të shohësh se kush mund të jetë përfitimi i Palestinës për të çuar situatën në buzë të humnerës. Përtej mundësisë të parashikuar që të tregojë rezistencë ndaj forcave të armatosura izraelite, palestinezët pothuajse në mënyrë të pashmangshme do të përfundojnë më keq dhe në mënyrë të veçantë civilët palestinezë. Objektivat ushtarake të cilitdo operacion janë të paqarta. Të vendosësh qetësinë në jug të izraelit për izraelitët do të thotë të dëmtosh infrastrukturën ushtarake të Hamasit. Sa dëm shkakton kjo, është diçka që varet krejtësisht nga kohëzgjatja e çdo operacioni që pritet të jetë i shkurtër veçanërisht nëse gjërat shkojnë me të vërtetë keq dhe viktimat civile janë të shumta. Rripi i gazës është i vogël sidomos për forcat e mekanizuara. Ka fusha me dendësi të lartë popullsie që neglizhohen nga forcat izraelite, që në bazë të evidencave të së shkuarës do të përpiqen të bllokojnë autostradat kryesore për të ndërprerë operacionet logjistike të Hamasit, ndërkohë që kalojnë nëpër vendet që mendohet se Grupi ruan infrastrukturën ushtarake. Ajo që ka qenë e dukshme në disa nga njoftimet ushtarake izraelite ka qenë niveli i detajeve që janë dhënë për objektivat specifike dhe emrat e anëtarëve të Hamasit gjoja të përfshirë. Është sikur forcat e armatosura të Izraelit të thoshin: “Ne kemi inteligjencën, dimë më shumë për ju se sa mendoni ju. Realisht ia vlen të arrijmë në një luftë tokësore?”. Gjatë operacionit tokësor dy palët shmangin konfrontimet. Megjithatë rreziku i viktimave civile është i rëndësishëm. Grupet palestineze mund të zgjedhin që të hedhin raketa me rreze të gjerë, të afta për të kapur popullsi të mëdha izraelite. I gjithë presioni që vjen nga jashtë do të përqendrohet në ndalimin e eskalimit. Por ora avancon. Sado të mobilizohen rezervistët ata nuk mund të qëndrojnë përgjithmonë të mobilizuar. Jonathan Marcus, BBC

July 10, 2014 11:54
Komento

11 Komente

 1. Naci July 11, 09:23

  Me sa shikohet Hitleri pasa qene mjeku i kesaj rrace, kjo nuk eshte lufte eshte genocid!!!!

  Reply to this comment
 2. Arben July 11, 11:47

  PO U AFRON DATA SIONISTEVE
  DO TI PAGUAJNE NJE ME NJE ZULLUMET QE KANE BERE DHE VAZHDOJNE TE BEJNE

  Reply to this comment
 3. Niko July 11, 12:37

  Kjo dihet moll sheri eshte Izraeli ne rripin e Gazes prandaj dhe Hitleri donte te zhdukte faren e fundit cifute

  Reply to this comment
 4. Altini July 11, 13:08

  Palestinezet vrane 3 adoleshente çifute te pafajshem.. nga kjo filloi e gjithe kjo histori

  Reply to this comment
  • Arben July 11, 14:03

   PER STATISTIKE

   KJO KA FILLUAR KUR CIFUTET DEBUAN 3 MILION PALESTINEZE NGA SHTEPITE E TYRE DHE THERREN SI DELE RRETH 2 MILION TE TJERE

   Reply to this comment
  • Arben July 11, 14:10

   PER STATISTIKE

   KJO KA FILLUAR KUR CIFUTET DEBUAN 3 MILION PALESTINEZE NGA SHTEPITE E TYRE DHE THERREN SI DELE RRETH 2 MILION TE TJERE..

   Reply to this comment
  • Arben July 11, 14:31

   PER STATISTIKE

   KJO KA FILLUAR KUR CIFUTET DEBUAN 3 MILION PALESTINEZE NGA SHTEPITE E TYRE DHE THERREN SI DELE RRETH 2 MILION TE TJERE….

   Reply to this comment
 5. andi July 11, 13:38

  Kishte te drejte Ahmedin Nexhad.

  Reply to this comment
 6. Pëllumb zaimi July 12, 00:17

  Kujdes nga komentet me ngjyrime raciste? Janë me zarar pavaresisht se ka raste kur zëmërimi mund te jetë legjitim. Dikush interesohet për keto komente? Ju e kuptoni ku e kam fjalën? Nderime!

  Reply to this comment
 7. Lepuri July 12, 00:47

  Degjoni kjo luft kurr nuk ka per te mar fund ,dikur Palestinen apo Izrael qe e quajn sot ka nje histori shum komplekse ,ka qen e kontrolluar nga myslimanet shekuj me pare . Tani e kontrollojne cifutet zgjedhja dihet vetem qeveri e perbashket , por as qe diskutohet kjo mundesi sepse jan vrare shum per ate cop truall nga te dyja palet … Kontrollojne me te fuqishmit , dikur cifutet ishin skllever endacak sot jan zot I vendit , eshte shum komplekse sepse armpushimi eshte vetem nje iluzion propagantistik asnjeher nuk ka per te ren shpirti ne qetesi te dyja paleve…asgje nuk kemi pare edhe myslimanet shekuj me pare kan bere genocid , sa per hitlerin lufta e dyte boterore ishte e pergatitur politikisht… Hitlerin e finacoj Vatikani dhe familia me madhe ne bote Rotchild… Hitleri as u helmua as nuk dogji veten por jetoi ne amerik deri sa vdiq natyrlisht … Hitleri rrithte nga familia Rotchild Ishte gjaku I tyre ata shipiken paran ata jan forca me e madhe edhe ne ditet e sotem , jan te pa diskutushem shtypin 80% te paras ne bote edhe jan me origjine gjermane , e imagjinoni

  Reply to this comment
 8. Skaner July 12, 08:56

  Regjimi sionist izrailit eshte identik si nazifashizmi.
  Kjo eshte fytyra e ndyre e gjaksore e botes, fillesa eshte nga 10 maj i vitit 1945.(e III-ta lufte e pa deklarim zyrtar ,defakto vazhdon).
  Demokrazia, paqja liria e drejtave te njeriut etj etj, jane pordhe me rigon , mashtrim, demagogji.
  Eshte e pafuqishme apo hipokrite bota ne zgjidhjen e çeshtjes izraelo-palestineze /?.
  Doktrina nazi-fashiste qeveris dhe vazhdon te qeverise vendet dhe popujt ne te kater anet e planietit, nen ombrellen demagogjike te pluralizmit politik me etiketen demokraci.
  Kampione te kesaj doktrine , kolonialiste ekspansive e gjaksore jane SH.B.A dhe Izrael.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Sondazh

MENDONI SE PËR TË ZGJIDHUR KRIZËN POLITIKE DUHET NJË MARRËVESHJE E RE RAMA-BASHA?