Rrëzohet anija kozmike e Elon Musk, nuk arrin të ulet me sukses

March 30, 2021 19:52

Rrëzohet anija kozmike e Elon Musk, nuk arrin të ulet me sukses

Prototipi i fundit SpaceX i kompanisë “Starship u shkatërrua ditën e sotme, gjatë përpjekjes për t’u ulur në tokë.

Prototipi i Starship “Serial Number 11”, ose SN11, arriti lartësinë e synuar prej rreth 10 kilometrash, por nuk arriti të ulej me sukese.

Raketa është ndërtuar nga çelik inox, që përfaqëson versionet e hershme të zbuluara në vitin 2019. Kompania e Elon Musk po zhvillon Starship me qëllimin e nisjes së ngarkesave dhe njerëzve në hënë dhe mars.

Prototipat e Starship janë rreth 150 metra të gjatë, ose afërsisht sa madhësia e një ndërtese 15-katëshe dhe secili ka nga tre motorë.

o.j/dita

March 30, 2021 19:52
Komento

7 Komente

 1. Gzim Kulufi March 30, 19:56

  Nuk e kuptoj pse amerikanet nuk ndoqen me tej tekniken e shatellit, me ulje si aeroplan?!?

  Reply to this comment
 2. Populli March 30, 20:14

  I zgjidhem te gjitha hallet e Planetit Toke. Bile edhe te sitemit Diellor e Galaksise se Milky Way. Na kane ngele vetem Hena dhe Marsi per te zgjidhur. Eloni do ti zgjidhe, e sigurt!

  Reply to this comment
 3. Star Trek March 30, 23:49

  Ah cfare filmash te bukur realizohen ne shkretetiren e Arizona si filmi me Nail Armstrong kur zbriti ne Hene ne 1969.

  Reply to this comment
 4. enverdjali March 31, 08:27

  Po sa shpenzojne aq shume miliona dollare per anije kozmike shume mire do ishte ti shpenzonin per ekosistemin e tokes qe po degradon dita dites dhe nuk do ishte nevoja per nje planet tjeter.

  Reply to this comment
 5. shqiptari March 31, 10:43

  Eloni dhe lodrat e tij.Dhe amerikanet qe punojne qe dhe Eloni ,si te gjithe cifutet e tjere,te luaje me djersen e tyre.Keta jane model per politikanet tane qe realizojne cdo enderr sado e kushtueshme te jete per popullin.

  Reply to this comment
 6. Mos bertisni kaq shume ,se na ngrit gjakur more ! March 31, 15:45

  Eloni si eshte njiher ,
  pa ne djall te veje Anija .

  ou !
  s’po i hecen fare te shkretit ,qysh kur e kafshon nji Peshkaqen bilen kur mesonte notin i vogel ne detin e
  Afrikes se Jugut -vendelindje

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim