Rrëzohet helikopteri amerikan, vdesin 4 ushtarë

January 8, 2014 10:53

Rrëzohet helikopteri amerikan, vdesin 4 ushtarë

Një helikopter ushtarak amerikan është rrëzuar në Anglinë lindore, ndërsa të katër anëtarët e ekuipazhit besohet se kanë vdekur.

Zyrtarët thonë se fluturakja është aksidentuar gjatë një misioni trajnues të martën mbrëma.

Forcat ajrore amerikane thonë se helikopteri ishte duke fluturuar ulët kur është rrëzuar.

Helikopteri i markës HH-60G Pave Hawk, i bazës RAF Lakenheath në Suffolk, zakonisht bart vetëm katër anëtarë të ekuipazhit.

Pave Hawks përdoret në operacionet luftarake për kërkim-shpëtim, kryesisht për të gjetur personelin e izoluar në zonat e luftës  të rrëzuara eventualisht gjatë luftimeve.

Këta helikopter janë përdorur në disa misione jashtë shtetit, përfshirë në Afganistan dhe Irak.

January 8, 2014 10:53
Komento

1 Koment

  1. qytetar January 8, 11:48

    o zotrinj gazetar… a e di njeri ndryshimin mes helikopterit dhe avionit (sidomos atij ushtarak)

    format e fluturimeve jane ne ndryshme….. dhe me e rendesishmja avioni i fotos mban vetem 1 person 😛

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim