Rriten kostot e koncesioneve, Braçe-Ahmetaj përplasje në Kuvend

November 20, 2018 15:35

Rriten kostot e koncesioneve, Braçe-Ahmetaj përplasje në Kuvend

Në Kuvend është debatuar sot në lidhje me kostot e rritura te kontratave koncesionare. Ministri i Financave tregoi se bëhet fjalë për 1.2 miliardë euro investime që nuk mund të bëheshin me paratë e buxhetit të shtetit.

Ndërsa deputeti socialist Erjon Braçe kërkoi se përse rrugët me koncesion kanë vlerë më të madhe se sa ato të parashikuara në buxhetin e 2018.

Ministri i Financave, Arben Ahmetaj projektin 1 miliardë euro të koncesioneve duke shpjeguar para deputetëve se pse qeveria vendosi t’i ndërtojë rrugët me partneritet publik privat.

Bëhet fjalë për 1.2 miliardë euro investime që nuk i bënim dot me buxhetin e shtetit”, u shpreh Ahmetaj.

Sipas ministrit të financave nëse nuk do të ishte zgjedhur kjo mënyrë ndërtimi i rrugës së Arbrit apo mirëmbajtja e Durrës-Kukës do të ishte e pamundur për financat e shtetit edhe për një dekadë në vijim. Por Erion Braçe kërkoi arsyet se pse janë rritur kostot?

“Thumanë-Kashar u tha në fillim me 33 miliardë lekë ndërkohë që tani po na del me një vlerë tjetër. Mund ta di arsyen se pse?”, pyeti Braçe.

“Në fillim ishte ide, kurse tani është projekt i detajuar dhe është kostuar sipas manualit të çmimeve të AKBN”, tha Ahmetaj.

Kreu i financave tha se kostot janë rritur edhe për rrugët e ndërtuara nga buxheti i shtetit duke marrë shembull autostradën Tiranë-Elbasan.

Në total kontratat koncesionare arrijnë në 807 miliardë lekë ose 46 për qind e prodhimit kombëtar, por gati gjysma e tyre janë në energji. Ndërkohë që duke ju përgjigjur akuzave të opozitës për rritje borxhi, Ahmetaj tha se koncesionet nuk klasifikohen si borxh dhe vendimi për këtë është marrë nga ish qeveria e partisë demokratike.

l.h/ dita

November 20, 2018 15:35
Komento

15 Komente

 1. Arben November 20, 16:08

  Po mbetem ne te na mbroje brace na ka marre fundi.

  Reply to this comment
 2. mirel November 20, 16:15

  Ok. Shyqyr qe zbatojne vendimet e qeverise demokrate se prandaj u zgjodhen.
  Si thote Ahmetaj? Ne fillim jane ide..pastaj cmimet rriten gjate rruges.
  I.lind ideja Ahmetes psh ku ti shpenzoje 30 miliard leke, dhe del koncesionari qe ben llogarite, se Ahmetaj e ka pak te veshtire te bej arithmetike, dhe rritet cmimi
  Ku ia me thjesht dhe bukur se kaq.
  Qeveria nuk ben dot planifikimin e kostos njehere, por planifikon koncesionarin. Parate pastaj burojne vete..

  Reply to this comment
 3. D November 20, 16:21

  Komplet farse qe kto plerat dhe baballaret e tyre te mallkuar e bejne prej 70 vjetesh. Derra qe bejne teater.

  Reply to this comment
 4. zzzcccp November 20, 16:38

  Ka lezet cifuti Rama ka vendosur qe te perplase Arben Ahmetaj me Erion Brace.

  Reply to this comment
 5. Ekonomist November 20, 17:05

  Qeveria Rama eshte nje deshtim total ne ekonomine e vendit. Asgje pozitive, absolutisht asgje nuk ka pare qytetari shqiptar ne rrafshin ekonomik gjate ketyre viteve te Rames ne pushtet. Vetem taksa, mbi-taksa, pa punesi e shtuar, rroga e pensione te stopuara aty ku ishin 5 vjet me pare dhe mos mjaftoje kjo, por “sihariqi” rradhes i dhaskalit te anglishtes qe drejton Ministrine e Ekonomise se do taksoje dhe pagat der 30 mije lek.
  Tani Borxhi publik i fshehur ka vajtur afer 80%. Fakti qe as Brace nuk po i pertyp dot me deshtimet e qeverise Rama ne ekonomi eshte tregues i rrenimit te plote te kesaj ekonomie. Qeveria Rama eshte qeveria me e deshtuar ne ekonomi qe nga qeveria e Adil Carcanit.

  Reply to this comment
  • Doktor Rrumpalla November 20, 17:47

   Na rrofsh pallen o ekonomisti i hales shqupore. Nga i gjen shifrat 80% o menderisht i intoksikuar nga corba e kuzhines vicidoliste. Yt fare mutiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

   Reply to this comment
   • Ekonomist November 20, 20:24

    Dr, Rrumpalla? Keqardhje per ca si ti. Shko e pyet Erion Bracen per Borxhin publik, por shkruaje se nuk e mban dot mend or Budall.

    Reply to this comment
   • Berati November 20, 20:46

    Po cte te rruajne ty o prostatci? Vec ne te rrofshin gjuhen qe e mban ne verre te Ramutit

    Reply to this comment
 6. Martini November 20, 17:06

  Ky Arban Ahmetaj qenka hajdut me cizme.Nuk ben vaki absolutisht qe nje minister financash te dale brenda 10 diteve ne mbrojtje re hajduteve kunder qytetareve te vet Konkretisht:
  1.Doli ne mbrojtje hapur e justifikoi banalisht si hajdut katundi vjedhjen nepermjet mospagimir te taksave nga Agron Duka ne parlament.Veprim pa precedence ne gjithe boten.Ministri i financave eshte roja “fashiste” e fondeve qe futen ne arken e shtetit.E kunderta ndodh vetem ne Shqiperi.Ne rast.se nuk eshte i cmendur me siguri ndan parate tona me Duken
  2.Sot.Arben.Ahmetaj si budalla hajdut qe eshte mbrojti faktin e ritjes se kostos per rruget qe jepen me koncesion.Fillimish planifikohet perafersisht 10 lek kur e mer privati 15 leke.Dhe kjo behet ne tavoline.Vjedhje e hapur.duke mare parasysh justifikimin e Arbenit per kete veprim.Ndryshon vlera se dalin faktore te rinje qe risin volumet e punimeve.Mashtrues fshati. a.Pse asnjehere nuk ulet vlera po ritet.b.Per.ti bere budallenj deputetet dhe popullin e per te mbuluar tahmaqarllekun mer shebull rrugen Elbasan.Tirane.Mashtrues tipik.Kjo rruge qe kur u fillua me kontrata e projekte nga hajduti tjeter Sali i hapnin rruge vjedhjesdhe mashtrimut elektoral.Dhe ceshte me e rendesishm.ndryshimet dhe rritjet e fondeve u bene pothuajse nga.fundi i punimeve.Ndersa ruget e keti Ali Babai tahmaqarlleku i papermbajtur dhe i hapur riten menjehere vlerat qe.do vidhen.Me qellim per te xhvatur popullin e varfer.Vetem keto dy fakte dhe jo vetem menjehere duhet ti hiqen melcite e varura e qafen e ketij ujku.Lenia e.tij qe te vjedhe ngarkon me petgjegjesi direkte ate qe e ka vene dhe e mban.Duke nxjere nje konkluzion.qe as kam deshire ta mendoj.Ashtu si ndodhe edhe ne industri nafte aresim shendetesi dhe turizem.Kryeminister rit kontrollin dhe masat se per ate te kemi votuar.Leri te vdekurut rehat dhe meru me.te gjallet.E.di kryeministria qe nga gjithe.qeveria vetem dy ministra kane formimin baze teknik dhe praktiken e punes per dikasteret qe drejtojne.Eshte qe eshte le tja referoje per librin Gines.

  Reply to this comment
 7. Prok November 20, 17:18

  Thelbi i gjese eshte percaktimi i fondit limit se pastaj marifetcinjte konkurrues fitojne me 99.99 % te tij.Investigoni o gazetare

  Reply to this comment
 8. Bubullimasi November 20, 20:29

  Arben Ahmetaj eshte thjesht nje minister i nje qeverie antipopullore qe ne menyre te paturpshme,me propozimin qe te taksoj edhe rrogat nen 30000 leke te rinje, synon qe tu xhvas haptazi edhe qindarken e fundit shqiptarve me fukarenje. Dhe kete propozim nuk e ben pa dijenin e shefit te tij kryeminister. Hajduti qe vjeth fukaran i ka kaluar caqet e asaj qe eshte njerzore.Njerez mblidhni mendjen, po na vjedhin haptazi me taksa, me koncesione, me kompanite e telefonave celular. Mbas heqies se fashos prej 300 kwh per pagesen e energjis elektrike gati 80 % e konsumatorve paguajne dy here me teper, ndersa kryeministri tallet duke thene qe vetem budallenjte nuk e kuptojne qe cmimi i energjise elektrike eshte ulur, nje kryeminister qe tallet me popullin e tij. Deri kur do te lem qe t’ na qeverisin hajdutet blu dhe roze qe tashma jane bere me profesionist dhe pa skrupull ne zanatin e tyre te flliqur?

  Reply to this comment
 9. Kris 1 November 21, 00:56

  Ka mbledhur horri i rilindes gjithe hajdutet rreth vetes.Ministri i financave qe nuk ka arsim e kulture finan iare por mjafton te ushqeje derrat ne pushtet.Kerkuam rilindjen dhe morrem rri-Linden

  Reply to this comment
 10. ALBAN DEGA November 21, 05:45

  Subject: EDI RAMA STOP KUSARISE SE SHQIPTAREVE !
  From: Alban Dega
  Date: July 19, 2018 at 10:41:51 PM EDT

  Mendime me gjuhen e fakteve

  EDI RAMA STOP KUSARISE SE SHQIPTAREVE !

  – Ku ka ze s’eshte pa gje !

  -10 milione euro per nje km rruge fushore eshte shume lebetitese !

  – Stop skenarit kobezi grek ne Shqiperi bashke me Ahmetaj hajnin me cizme !

  – Nga Alban Dega, Nju Jork

  Sikur ne Himalaje te ndertohej kjo rruge eshte teper shtrenjte !
  Aq me teper kur rruga ekzistuese eshte e mjaftueshme !
  Pra nuk eshte urgjence as lokale e jo me kombetare !
  Ka halle shume me te medha se kjo Shqiperia e shqiptaret fakira dje, fakira sot e rrezik edhe me fakira neser me keta oligarke politike e financiare te pangopur me djersen e gjakun e shqiptareve !
  220 milione euro per 25 kilometra rruge paralele jane shume kolosale per xhepat e shqyer te shqiptareve !
  10 milione euro per nje kilometer rruge eshte shume alarmante, lebetitese !
  Aq me teper ne nje terren fushor!
  Stop kusarise se shqiptareve !
  Se vjen nje dite e paguan sa frengu pulen kete hajni te vjeter me nje oligark si Bashkim Ulaj dhe “Gener 2 “ jo vetem te tij por edhe …..!
  Eshte e njejta firme qe ka shqyer malin ne Luginen e Valbones per HEC-et rrenimtare te Valbones duke rrezikuar nje katastrofe jo vetem ekologjike por edhe njerezore !
  Eshte e njejta kompani e pallateve shumekateshe ne Tirane dhe atyre te Liqeni Artificial i Tiranes
  Stop PPP-ve qe do sjellin e jetesojne skenarin grek te predikuar nga Sali Berisha ne nje kohe qe shqiptaret e varfer po varferohen edhe me !
  Stop Edi Rama !
  Sa eshte pjesa jote dhe ministrave tu 20 apo me shume per qind !?
  Stop !
  Para se te jete teper vone !
  Arta Marku te nise menjehere hetimin e PPP- ve te Edi Rames me Kastratin, Ulajn e oligarket e tij e te Berishes.
  Po ashtu edhe KLSH- te filloje auditimin e vleres dhe procedurave te miratimit te saj para se te jete shume vone !
  Apo Rama e Berisha kacafyten diten sa per sy e faqe ne Kuvend me njeri- tjetrin e ndajne placken e kusarise naten me njeri- tjetrin !
  A mos eshte kjo aresyeja kryesore e vonimit te zbatimit te Reformes ne Drejtesi dhe Vetingut ne Shqiperi !?
  Stop Edi Rama !

  Reply to this comment
 11. Alban Dega November 21, 05:47

  KY ARBEN AHMETAJ EDHE FYTYREN E
  E KA SI HAJN XHEPASH!

  Jo hajn xhepash por megahajn miliona shqiptareve!
  Stop kusarise se Shqiperise !
  Stop skenarit kobezi grek ne Shqiperi!

  Reply to this comment
 12. maxi November 24, 10:19

  Po ky surrati Ahmut c`pati me masat e qeveris se Kosoves kundra Serbise.Esht mbushe qeveria me palaco greko-serbe.Nuk pritet mire…

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim