Rritet me 58% numri i biznesve të regjistruara në bregdet

August 13, 2018 21:58

Rritet me 58% numri i biznesve të regjistruara në bregdet

Numri i bizneseve të reja të regjistruara në zonat turistike është rritur me 58%. Sipas Drejtorisë së Tatimeve, efekti i shtimit të ndërmarrjeve që janë regjistruar vjen si rezultat i kontrolleve të shtuara në zonat bregdetare. Në total janë regjistruar 1531 më shumë biznese se një vit më parë.

Rritja më e lartë e bizneseve të regjistruara ishte në Sarandë, e pasuar nga Lezha dhe Vlora.

Vetëm gjatë dy muajve të fundit, Tatimet kanë vjelë afro gjysmë milion Dollarë detyrime të prapambetura nga bizneset e këtyre zonave.

o.j/dita

August 13, 2018 21:58
Komento

2 Komente

 1. C'a bohet kshtu August 14, 00:29

  Pergjegjesia kryesore eshte e Drejtorise se Tatimeve ne Qender e ne rrethe qe deri me sot kane ushtruar aktivite pa license (ne te zeze informalitet i plote) dhe tani “mburreni” se jane rregjistruar 1531 biznese me shume se nje vit me pare.
  Ore zoterinj hajdute te tatimeve ku ishin keto biznese vitin e kaluar???????
  Punonjesit Tatimor se bashku me biznesmenet matrapaze pa license duhet te dergohen per ndjekje penale per te mbuluar punen e dobet apo bashkepumin Privat pa License me Xhepat ne forme thesi te tatimoreve, ne dem te arkes se shtetit.
  Keto 1531 Biznese kane qene edhe vitin e kaluar me aktivitet te plote, por nje gje duhet te mbahet parasysh nga drejtuesit e (pa)korruptuar te Drejtorise se Pergjithshme te Tatime, qe pagesat per vitin 2018 duhet detyrimisht te TATOHEN nga Muaji Janar i ketij viti, keshtu i do mushka drute dhe haka te shkoje tek i zoti, te tjerat jane “llogje kavaje”.
  E fundit por jo me pak e rendesishme, a thua qe te gjitha bizneset jane licensuar e tatuar, apo po na tregoni vetem majen e ajsbergut me 1531 licensat e reja.

  Reply to this comment
 2. Arben August 14, 06:49

  Lajm shume i mire per llogarine bahamas olsi rama.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim