Rritet rreziku nga mushkonjat, mjekët: Janë përhapur në gjithë zonën bregdetare

July 10, 2017 15:25

Rritet rreziku nga mushkonjat, mjekët: Janë përhapur në gjithë zonën bregdetare

Me temperaturat e nxehta të kësaj vere shtohet edhe një tjetër rrezik mushkonjat.

Një ndër këto mushkonja është ajo e tipit “vekrore”, që transmeton sëmundjen e quajtur “Encefaliti Japonez”.

Simptomë e kësaj sëmundje është temperatura e lartë.

Kjo mushkonjë që deri më tani ndodhej vetëm Greqi, tashmë është përqendruar thuajse në të gjithë zonën bregdetare të Shqipërisë.

Lajmi bëhet i ditur nga një grup mjekësh ndërkombëtare që po eksplorojnë llojet e insekteve në vendin tonë.

Mjekja entomologe, Alesandra Çupina shprehet se në Berat janë zbuluar disa lloje insektesh, ku më të përhapurat janë “mushkonja tigër” dhe ajo e zakonshme.

Të dyja këto sipas mjekes kanë aftësi të transmetojë sëmundje tek njerëzit.

Ndërsa për zonën e Divjakës problem mbetet prania e shtuar e “harrjeve”, të cilat janë agresive, ndërsa pickimet e tyre shkaktojnë infeksione serioze.

July 10, 2017 15:25
Komento

4 Komente

 1. Ish punetori dezinsektimit July 10, 16:08

  Te fala “tenderave te famshem” te dezinsektimit nga “firmat e specializuara” per kete qellim.

  Reply to this comment
 2. Ripjellje mushkonjash... July 10, 19:33

  I thoni gjatoshit te dergoje urgjentisht kacatorret e sperkatjes. Uljet per tu furnizuar me “insekticide” le te behen ne plazhin e Divjakes. Ne rast defekti, rera atje sherben tamam si amortizator…

  Reply to this comment
 3. * July 10, 19:34

  Required fields are marked

  Reply to this comment
 4. demo July 11, 08:15

  Ju dhjefsha kompjuterat,tenderat,profilaxine,higjeno-sanitaren,qendrat tuaja shendetsore,institutin e higjenes.Ju dhjefsha lloqet tuaja Euro-Atlantike,qe pjellin llum,korrupsion, miza,minj e mushkonja.Ju dhjefsha turizmin tuaj ne Dhrimadhes,nje hale greke me cmime Las Vegas.Golemin e keni kthyer ne rezervat per kultivimin e mushkonjave Tiger.,Firma Arabe qe ka pushtuar plazhin nuk ka lene vend as per rrugen kryesore,por ka 10 vjet qe ka hapur aty nje kanal te ujrave te zeza,qe kunderbon ere per plazhistet dhe i sperkat me mushkonja te tmerrshme.Ore rron Qaniu qe sperkaste kanalet e kampit te rinise dhe kabinat e pushuesve?Pa tender,pa ankand,do t`ja paguajme hakun,vetem te marri pompen ne krah dhe te filloje sperkatjen,si atehere kur nuk kishte lokale,shumakateshe dhe mushkonja ne Golem!!!!

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*