Rrogëtarët e Skënderbeut dhe ç’më tha murgu Jakov në mes të Serbisë

September 7, 2017 19:08

Rrogëtarët e Skënderbeut dhe ç’më tha murgu Jakov në mes të Serbisë

Fate Velaj

A e dini se serbët, çdo 10 Gusht i falen një shqiptares? Dhe jo një dosido. Por njërës nga Kanina. Angelina Arianiti Komneini. E bija e Gjergj Arianit Komneinit, babait të Donika Skënderbeut. Angelina u martua në vitin 1461 me Despotin e verbër Stefan III Brankovic i Serbisë….(për mos shkruar gjithë historinë…)

 

Sot, nga Vjena u nisa në orën 2.30 të mëngjesit dhe, mbas gati 600km, në orën 7.15, në autostradën Novi Sad- Beograd, devijova tek dalja për qytezën Beška dhe vazhdova rrugën për të gjetur Angelinën nga Kanina.

Hyra në Manastirin e Krušedol  ose siç quhet manastiri i Sveti Angelina (Angelinës së Shenjtë) ndërtuar nga vetë ajo mbas vdekjes së Stefan Brankovic. Vizitova të gjitha ndërtesat derisa erdhi  Murgu Jakov dhe hapi derën për të parë Kishën ku ishte dhe varri i Angelinës.

E pyeta Murgun:

– nga cili qytet ishte Stefan Brankovič, varri i të cilit ishte në krahun e djathtë.

– nga Smederovo, – m’u përgjigj. E di ku ndodhet?

– Po, po. Kam qenë në Smederevo. Është matan Beogradit, në drejtim të Nis.

– Po, – mu përgjigj ai.

– Po Angelina, nga ishte e pyeta përsëri murgun dhe e pashe thellë në sy.

– Shqiptare, – më tha ai.

Atë moment, hapa çantën dhe nxora një buqetë me lule, me 7 trëndafila ngjyra-ngjyra përgatitur në Vjenë tek Blumen Jovani dhe ja vendosa Angelinës tek varri.

– Po këto, pse janë, – më pyeti Murgu Jakov.

– Janë në emër të djemve dhe vajzave të Kaninës, nga ku ishte Angelina…

Me këtë rast, dua të falenderoj Dr. Neki Dredha, ish kryetar i bashkisë Vlorë, Kryetar Nderi i Shqoqatës Patriotike Kanina dhe një nga intelektualët më të shquar të Vlorës që gjatë kësaj kohë, kemi biseduar shpeshhere për Angelinën duke mu bërë qëllim në vetvehte që një ditë, do  ta gjej Angelinën nga Kanina…

…në një kohë që nëpër Shqipëri del e dalin përditë njerëz që kërkojnë që Skënderbeun ta bëjnë Turk, Grek, Arab, Çifut….e ku di une cilin shtet kane perpara syve ata e nga cili shtet e marrin rrogën, Murgu Jakov, në mes të Serbisë, pa asnjë kompleks, tha se Angelina ishte shqiptare.

Dhe, nuk ishte rastësi që ajo, mbas vdekjes të së shoqit dhe ngeljes në varfëri, i kërkoj ndihmë mbretit Mathias të Hungarisë që, jo rastësisht ishte djali i Janos Hunyadi’t, mikut të kunatit të saj, burrit të së motrës, Skënderbeut. Dhe, nuk është rastësi që, Peter Balasz- ministër i jashtëm i Hungarisë, në një letër që më dërgoi në 16 Qershor 2009, ndër të tjera më shkruante se ” …Janos Hunyadi dhe Skënderbeu ishin brother in arms”…

 

 

 

September 7, 2017 19:08
Komento

39 Komente

 1. qef o qef qe ben dervishi September 7, 20:15

  Po ti shikosh gjysmen e fshatrave te vlores dhe laberise dhe jugut emrat jane sllavik. Ne kemi gjak sllav me shume se serbet.
  Kanina, babica, shushica

  Reply to this comment
  • N.VJOSA September 7, 23:32

   O Dervish, qe ha mish,
   Po ja ke fut kot , si Kau Peles, o Derman…
   Po dihet boterisht qe trojet arberore, sot trojet shqiptare, jane pushtuar prej shekujsh nga romaket, sllavet, turqit dhe keto pushtime shekullore kane lene gjurmet e tyre ne toponimet shqiptare…
   Dhe tani veri veshin muhabetit, mos i ver Preshin…
   Ne vitet 70-te. ne Kuvendin e pare te studimeve Albanologjike erdhen shkencetare nga e gjithe bota.
   U ndeshen fort dy teza.Njera u ngrit nga Akademiku bullgar Bjellogardiev, i cili tha se me shume se gjysma e toponimeve, emrave te fshatrave shqiptare jane emra sllave…duke lene te nenkuptohej se teritori shqiptar eshte sllav…
   Por pas ketij Akademiku u ngrit Gjuhtari dhe shkencetari yne i shquar,Prof.Eqerem Cabej, i cili tha tekstualisht:
   – Pse ju Akademik Bjellogardiev merrni toponimet e fshatrave dhe jo emrat e Maleve, Lumenjve, Qyteteve?!…Kush jane me te vjeter fshatrat APO malet dhe lumenjt, qytetet…?!
   Dhe i analizoi te dokumentuara nga arshivat ne shekuj disa emra, si psh:
   Vlore= Aulon-Vlone… pra, deri tel Vlora sot..
   Mori emrin Shkumbin, lum me shkume… mori emrin Tomorr , dhe shembuj te tjee se si jane shkruar qe nga ilirishtja e deri sot…duke i shtruar pyetjen asgjesuese:
   Kush jane me te vjeter emrat e fshatrave APO te Qyteteve, Maleve, Lumenjve?!…
   Fshatra na krijohen edhe sot e per 100 vjet behen nje vendbanim i mirfillte…Pushtimi sllav ish nje pushtin i gjate shekullor, ashtu si pushtimi turk, la gjurmet e tij…
   I ke lexuar ti Dervish vargjet e Kadares:

   …SE PAS CAR STEFAN DUSHANIT,
   DO TE VIJE S K E N D E R B E U…!

   Eshte e veshtire , Algjebra..shkenca, desha te thosha,
   o Dervish qe pi raki e ha m….

   Reply to this comment
   • Raimond vlonjati September 8, 03:31

    O Fate , qe s’ke lexuar asnje liber ne jeten tende, po kete fakt e dijne te gjithe qe shkonin ne shkolla more kaninjot

    Nuk na the ndonje gje te re per Angjelinen qe iku ne Serbi si budallaqe, dhe u mbyll ne Manastirin qe ndertoi vete

    Pastaj cne ti mik me Neki Dredhen qe ka qene komunist

    Ti para 5 vitesh thoje ne facebook, qe komunistet duhej te vriteshin te gjithe qe ne fillim kur erdhi demokracia

    C’ne tani ti je bere shok me Nekiun ?

    Biles ne mos gaboj ti thoshe tekstuaklisht qe “:komunsitet duhej te digjeshin te gjithe “…

    O Fate mavria, qe e ke ate shpirtin katran, sic ke menjden prej deficenti

    Reply to this comment
   • TLN September 8, 04:51

    Eqerem Cabej akademik i pa arritshem.Njeri qe bazohej tek faktet dhe jo tek nacionalizmi.

    Reply to this comment
  • Arben September 8, 00:39

   HA TE KEQEN VELLAI, JANE NGA KOHA E

   PERANDORISE BULLGARE, PA LIDHJE ME SERBET

   BULLGARET VETE, NUK KANE GJAK SLLAV (NUK

   JANE FARE SLLAV, POR TE SLLAVIZUAR), KESHTU

   QE NUK E DI NGA E GJETE TI GJAKUN SLLAV.

   MEGJITHEATE, RRUGET TE HAPURA, MUND

   EDHE SOT TE SHKOSH NE SERBI E TE JETOSH

   ATJE.

   Reply to this comment
   • beni September 8, 10:43

    Nga na nxore bullgar Ti More koqe Kandar i turqis e erdoganit!
    Popujt zgjedhin e vendosn vet,Si psh Holländerzeit Jan gjermani e engleze por quhet Holland e kan gjuuhen e tyre!
    Belgjika Ka franceze e flam e Hollända por quhet belgjika!
    Luksenburg gjysem frengut e gjerman!
    Austria flet gjermanisht ,por perfaqson interessat e Saj Si shtet!
    Keshtu edhe zviceranet te perzjerje por Ju myslimanet nuk perfaqsoni shtetit por radikalizmin e nacionalizmin osmani jo ate shqiptar!
    Me Falin nese fyej ndonje mysliman te integruar e te ndershem per kombin,Ka shum Realist te Till ne shqipri!

    Reply to this comment
    • Arben September 8, 14:42

     SHUME NGA TOPONIMET E QYTETEVE TE

     VJETRA LUMENJ, VENDE, MALE, JANE

     VENDOSUR NE KOHEN E PERANDORISE BULL-

     -GARE, KA ZGJATUR 300-400 VJET SUNDIMI

     I SAJ NE HAPESIRAT SHQIPETARE (KUPTOHET

     DHE NE PJESE TE MADHE TE BALLKANIT)

     AS QE NUK DISKUTOHET QE NE ADN-NE TONE

     KA EDHE GEN BULLGAR, KESHTU PERZIHEN

     RRACAT PERGJATE GJITHE HISTORISE.

     ESHTE KULTURA DHE GJUHA ATO ME TE

     CILEN IDENTIFIKOHEN NJEREZIT.

     KULTURA DHE GJUHA SHQIPETARE,

     GJATE GJITHE HISTORISE SONE, KANE NJOHUR

     VETEM NJE PERIUDHE ZGJERIMI

     ESHTE PERIUDHA E NDRITUR E PERANDORISE

     OSMANE.

     FILLOJE NGA POPULLIMI I PARE I EUROPES

     QE ISHIN PELLAZGET QE ERDHEN TE PARET.

     FILLOI ROMA ME ASIMILIM, (GJYSMA E EUROPES

     DHE I GJITHE BALLKANI, ISHIN KETO POPULLSI

     NE KOHEN E ROMES) ME PAS BIZANTI DHE

     BULLGARET (KETA ALTERNOHESHIN NE SUNDIM,

     SEPSE ISHIN SI PERANDORI KONKURENTE)

     PASTAJ SERBET, QE SUNDUAN ME SHKEPUTJE

     PER RRETH 200 VITE DHE ME PRINCIPATA

     VETEM PER 10 VITE NGRITI PERANDORI

     STEFAN DUSHANI.

     PERIUDHA SERBE ISHTE ME E DHUNSHMJA DHE

     NE FUND TE SAJ HAPESIRA SHQIPETARE U

     KATANDIS, NE NJE HAPESIRE ME TE VOGEL

     SE SHQIPERIA E SOTSHME NE VERI, POR EDHE

     ATA ARBERORE QE FLISNIN AKOMA SHQIP, ISHIN

     NE RRUGEN E SERBIZIMIT TE PLOTE, SI PUNA

     E GJON KASTRIOTIT, VASAL I KRALIT TE SERBISE

     KJO ESHTE ARSYEJA QE SHQIPETARET

     PERKRAHEN FUQIMISHT PERANDORINE OSMANE

     NE PERFUNDIM TE KESAJ PERIUDHE HAPESIRAT

     SHQIPETARE U 5- FISHUAN, POR JO VETEM KAQ

     GJYSMA E GREQISE PERBEHEJ NGA SHQIPETAR

     15% E TURQVE TE SOTSHEM KANE GJAK

     SHQIPETAR, E KESHTU ME RRADHE.

     PAS KESAJ, ERDHI PRAPE PERIUDHA SLLAVE

     NGA 1912 E KETEJ, 4-5 HERE JANE ZBRAZUR

     TERRITORET E ISH-JUGOSLLAVISE NGA

     SHQIPETARET ME DEBIME MASIVE E VRASJE

     GJITHE SHQIPETARET E GREQISE OSE U

     DEBUAN (MUSLIMANET) OSE U ASIMILUAN,

     E LANE GJUHEN DHE KULTUREN SHQIPE.

     SHQIPETARET E TURQISE E KANE NDJENJEN

     SHQIPETARE, POR KI PARASYSH QE SHKUAN

     PAS 1912 SI REFUGJATE, DHE ANALIZA

     BEHET PER SHQIPETARET QE JETUAN NE

     TOKE TE TYRE, SE KUR VETE TEK TJETRI

     QE TE MIKPRET, VETVETIU NJERIU KERKON

     TE ASIMILOHET QE TE BEHET SA ME SHUME

     PJESMARRES NE SHOQERI, NJESOJ SI

     EMIGRANTET EKONOMIK QE KANE LENE

     SHQIPERINE KETO 27 VITE.

     KJO ESHTE HISTORIA OR MIK, JO PERRALLAT

     E SHKRUARA NE BEOGRAD, QE KEMI MESUAR

     KETO 100 E KUSUR VITE.

     Reply to this comment
     • floriri i Bençes September 9, 09:54

      Dihet historikisht qe perandoria Osmane beri nje loje shume te qelbur me popullin shqiptar, nderkohe qe ne te gjithe territoret e tjera ne ballkan u tregua teper liberale ne kerkesat e autoktoneve. Me fakte ne dore, ne Greqi, Serbi e Bullgari shkollat ne gjuhen nacionale ishin te lejuara dhe pakufizim ne numer, ndera ne Shqiperi hapja e shkollave ne gjuhen shqipe ishte rreptaesisht e ndaluar nga Porta e Larte, pra eshte tentuar asimilimi i plote i shqiptarit. Pra, pa rezistencen e ketij populli, patrioteve te dale nga gjiri i tij, rilindasve, sot nuk do te kishte komb shqiptar, nuk do te ekzistonte gjuha shqiptare.

     • Arben September 9, 15:52

      HAPESIRAT SHQIPETARE U 5-FISHUAN GJATE

      PERIUDHES SE NDRITUR TE PERANDORISE

      OSMANE.

      SOT NE FLASIM SHQIP, OR MIK,

      DHE SHQIPETARET E KRISHTERE QE MBETEN

      JASHTE SHTETIT SHQIPETAR, AS EDHE NJE NUK

      FLET SOT SHQIP, PER 100 VITE U ASIMILUAN.

      E PERANDORIA OSMANE, PER 500 VITE, AS

      NUK KONVERTOI NJERI ME DHUNE NE ISLAM

      E AS NUK I NDERROI IDENTITETIN DHE

      GJUHEN NJERIU. KETU ESHTE BALLKANI

      SOT I GJITHI.

      ATO QE THUA TI, JANE MASHTRIME, PIKERISHT

      ATO MASHTRIME PERDORIN SI ARGUMENTE

      ATA QE ASIMILUAN SHQIPETARET.

      KJO ESHTE LLOGJIKE E THJESHTE O FLORI

      I BENCES.

      ATO TE DHENA, BESOJ I KE MESUAR NGA

      MOIKOMI, TIPA SI PUNA E TIJ, E BENE CORAP

      HISTORINE TONE, SIPAS SKENAREVE TE

      SHKRUARA NE BEOGRAD.

      SIDOQOFTE, PO NUK U BINDE ME KETO

      ARGUMENTE, NUK KAM CFARE TE THEM ME,

      VAZHDO MASTURBIMIN, PO DESHE MOS

      I SHTO ME LLAFET.

  • ELIOT September 8, 11:22

   Ik more pederas ;;; ti qenke turk dhe OSE gek ;;;i ;;;;; on est albanais ;;;;;;;ALBANAIS UN JOUR ALBANAIS POUR TOUJOUR ….MERCI …LA VERITE ….

   Reply to this comment
 2. Crusader September 7, 20:19

  Ka qene Arbereshe e krishtere nga Kanina shoku Fate. Dhe ka nje diference te madhe midis asaj gjenerate dhe koloneve Turq qe erdhen ne Kanine gjate pushtimit Otoman, te cilet quhen sot Shqiptar. Kjo eshte diferenca. Te krahasosh gjerat para 500 vitesh me situaten sot, eshte ose injorance ose hipokrizi.

  Reply to this comment
  • Arben September 8, 00:40

   E DI BESOJ, CFARE I GJETI CRUSADERAT, ANDEJ

   NGA U NISEN PER TE KRYER MASAKRA.

   Reply to this comment
  • Raimond vlonjati September 8, 03:23

   Turqit nuk kishin pse te vinin ne Kanine, se nuk ishin budallenj, pasi ne Kanine ha pula gure edhe sot e jo me atehere qe ishte hale fare

   Turqit kishin gjithe Ballkanin ne zoterim , dmth Athina, Selaniku, Atika , Moreja , Beogradi, nishi, Sofja Zagrebi etj qytete te shkelqyera ishin ne duart e tureqeve

   , Dhe turqit nuk ishin aq hajvane sa te shkonin e te jetonin ne rrepirat e humbura te Kanines, ku te mbyt mushkonja edhe sot ,
   dhe te mos shkonine e te benin palle ariu
   ne Athine, Selanik, Atika , Moreja , Beogradi, Nishi, Sofja Zagrebi ETJ
   duke ngren e duke pire , e duke shtyre ato kaurkat ne keto qytete, me ruge, me tregeti, me porte ,me jete qejfi , etj ejt
   te cilat i kishin nen kembet e tyre dhe benin cte donin

   Reply to this comment
   • vasili September 8, 13:37

    Shko laj bythen tani,Rahman Kara-vlonjati(vlonjati i zi).
    Si dembel anadolli qe je ke kohe pa e lare,pasi trute e tua te errta,nuk ka asnje solucion qe ti lan.
    Dhe me ato tru ke per te mbyllur dhe syte.

    Reply to this comment
   • Crusader September 8, 13:50

    E njoh shume mire Kaninen dhe perberjen e saj demografike, Po nuk dua te flas me teper, se do ofendohen disa.

    Reply to this comment
  • Arben September 8, 23:27

   ATA QE TI I QUAN SOT SHQIPETARE, NUK ERDHEN

   NGA TURQIA, OR MIK, ISHIN KETU DHE

   PERKRAHEN FENE ISLAME.

   PO TI NUK KE FAJE, SE HISTORINE TA KA

   MESUAR JANULLA.

   Reply to this comment
 3. Arben September 7, 21:34

  PO PATJETER, KETA ISHIN NDJEKESIT E

  SKENDERBEUT, SHQIPETARO-SLLAVE NE

  SHERBIM TE SERBEVE, CFARE KA PER TU

  HABITUR KETU.

  Reply to this comment
  • Une nga fundi botes September 8, 08:51

   Me keqardhje konstatoj qe komentusit jane vetem dy lloje ose dashakeq ose injorante.n.q.s.jane komente te shkruara nga gazeta,at’here na marrin per idiot.Shkrimi shume informues dhe i dokumentuar.Ata qe e mbajne veten per mysylmane te zjarrte ose kristiane te zjarrte ,le te shikojne fotografite dhe ti krahasojne me objektet e kultit ne Shqiperi,qe jane per faqe te zeze.Ato qe jane restauruar nga keta delenxhinj ngjajne si karikatura.Une personalisht sa here qe i shikoj i mbush syte me lot.

   Reply to this comment
 4. fredi September 8, 00:14

  eeejjj keni mend ne koke dini cfare shkruani keni lexuar ndonje rreshte nga historia e shqiperise ???? cjan keto qe thoni !!!!

  Reply to this comment
 5. qef o qef qe ben dervishi September 8, 01:16

  Tomorica, jezerca, chis,. Car jane mire patriotidhis

  Reply to this comment
 6. Shkerdheni i Saliut September 8, 01:21

  Po per Sheqeren nuk te llafosi murgu Jakov, gruan e hypesit Kar-axhic dhe per djalin e tij serbin 24 kar-at Saliun?

  Reply to this comment
 7. qef o qef qe ben dervishi September 8, 01:31

  Tepelena, ndroq, lumi shushices, drino, vjosa, valbona, tomorrica, jezerca, osumi, gramoz,, believe, gramsh, librazhd, lezh, korce, pogradec, tropoje,

  Reply to this comment
 8. lili September 8, 09:25

  gjithe kete pathetizm per me na shit cka? Qe jemi shka? apo qe pazaret me shkauin jane hajr?

  Reply to this comment
  • Arben September 8, 14:59

   ERDHI FERMANI NGA BRUKSELI,

   DO TE BEHET JUGOSLLAVIA E RE.

   NUK KA NEVOJE ME PER KOMANDE UDB-JA

   I NXJERR VETE DETYRAT PAS KESAJ.

   Reply to this comment
 9. beni September 8, 10:04

  Bravo kishes serbe,ja u Ka mbajtur Kulturen e varet shqiptares Angelina!
  E falenderojm kishenn e sherbyesit e Saj ne emer te gjith ortodoksise ne shqipri,por edhe ne kemi ruajtu shum mir Figuren e Car Stefan dushanit ne kishen e ristozit korce gjurice dikur!

  Reply to this comment
 10. "greqia"eshte e = me ISIS keshtu eshte krijuar September 8, 21:11

  Me llafe te priftenjve nuk vete as ne hale. Feja eshte krijuar vetem per te nxitur luftra dhe per te krijuar percarje .Ne shqiptaret e dime shume mire se kemi jonullen ,na i ka bere berisha peshqesh.

  Reply to this comment
  • Crusader September 9, 04:27

   Nuk dua te mbroj Janullen ketu, por ai eshte Grek e flet Shqip, kurse keta qe gjoja jane Shqiptare ngelen duke pellitur si lopet Arabisht. Dhe si per cudi asnjerit nuk ju vret veshin pellitja qe ne 5 te mengjesit ne Arabisht ne gjithe Shqiperine. Vetem meren nje muaj te tere me media e televizione me Janullen kur flet ndonjehere Greqisht. A ka shenje me te qarte qe tregon se jane shitur te axhenda neotomane. Ca e bejne nga injoranca dhe lidhja qe ndjejne me gjakun Turk, e ca e bejne se e dine mire se c’fare bejne. Identiteti Shqiptar eshte mare peng nga neotomanet, por kur te zgjoheni e ta kuptoni do te jete teper vone. Ata po fyejne ne mes te sheshit figurat historike kombetare, dhe idiotet meren Janullen.

   Reply to this comment
  • Arben September 9, 17:47

   PIKERISHT ASHTU U KRIJUA, NGA FUQITE

   EUROPIANE THJESHT PER TI FUTUR GURE

   NEN RROTA PERANDORISE OSMANE,

   VETE BANORET E GREQISE NUK U PYETEN

   PER SHTETIN E RI, MADJE SHUMICA NUK

   DESHIRONIN TE SHKEPUTESHIN.

   PASI KRIMINELAT SI KOLLKOTRONI, BUBULINA

   ETJ, ZBUAN POPULLSINE MUSLIMANE NGA

   PELOPONEZI (VETEM NE PRILL 1823, U VRANE

   40,000 CIVILE MUSLIMANE NGA KETA KRIMINELA

   E PERSERIS, CIVILE AS EDHE NJE USHTARAK),

   SULLTANI I PERZURI NE TE NJEJTEN MENYRE

   GREKET NGA ANADOLLI PERENDIMOR,

   GJITHE PJESA E IZMIRIT TE SOTSHEM BANOHEJ

   NGA GREKE, DHE ATA NUK DONIN KETO NGJARJE

   PASI E PESUAN NE KURRIZ.

   FAKTI ESHTE QE NGA 200 VITE TE EKZISTENCES

   SE TIJ, SHTETI GREK PER GJYSMAT E KETYRE

   VITEVE KA QENE SHTET I FALIMENTUAR, NJESOJ

   SIC ESHTE SOT, E NEN PERANDORINE OSMANE

   VETEM PER PERIUDHEN 1500-1650, POPULLSIA

   U 3-FISHUA, DHE KJO TREGON MIREQENIE

   E JO VUAJTJE, SIC FLASIN SOT

   PSEUDOHISTORIANET.

   Reply to this comment
   • niku September 14, 15:56

    Te dhjefsha turkun e islamin o ben kafsha ,spiun i turqeve. Po te gjeta ndonjehere do ta fuse koburen ne goje o pedofil i aishes.

    Reply to this comment
 11. Arber Iliri September 9, 02:44

  O Fate ke shkruar pak si adoleshent ne kete pune.Ai prifti
  nuk e mohonte dot ate te vertete, ashtu si edhe keto diversionet idiote per Skenderbeun nuk e mohojne dot Kastriotin si origjine.Ai prifti nese don te verteten deri ne fund t’u thote, shefave te vet ne Beograd te ndalojne keto provokime idiote nepermjet ca idioteve te tjere qe gjejne ne Tirane.Kaq mund te beje ai prifti i jot ,se qe te mohoje Angjelinen duhet ti heqi varrin na kisha e ti nderroje emrin kishes.

  Reply to this comment
 12. Crusader September 9, 04:40

  Dhe te shtoj edhe xicka tjeter, neper kisha qofshin ato ortodokse apo katolike, nuk kam degjuar qe te rekrutohen ekstremiste kunder myslimaneve. Perkundrazi eshte e faktuar 100% qe xhamite ne Kosove Maqedoni Shqiperi e Bosnje jane qendra rekrutimi te mercenareve te Isis. Kjo nen kujdesin dhe financimet me kanale indirekte te Turqise, Arabise Saudite dhe Katarrit.

  Reply to this comment
 13. Crusader September 9, 04:43

  Edhe Faten e kam pasur mik dikur, por nuk e kam sepse kuptova qe karakterizohej nga nje hipokrizi e shfrenuar.

  Reply to this comment
 14. kojshija September 9, 09:55

  OJ fate,si duket edhe ti je nga ato gocat e martuara per serbe dhe ke bere kurore te ky prifti.Shume heret ja ke cillu me propagande.Dale, dale se dardha e ka bishtin mbrapa,i shefe ti kush jane serbet.

  Reply to this comment
  • beni September 9, 11:31

   Po Ju kosovarve ja u Kuvellen gocat Amerikaner or Burr,e duan nje cull me then baben e ke amerikan?

   Reply to this comment
 15. info analitike September 9, 11:24

  Fate gjithologu e ka kuptuar se duke iu lepire Swobodes merren tituj e ofiqe ndersa duke iu lepire Rames behen para ndaj tani kete zero me xhufke e gjejme edhe deputet.
  Gezoni o popull!

  Reply to this comment
 16. Crusader September 9, 17:13

  Fakti qendron se Shqiperia u popullua me kolone Turq, sidomos Shqiperia e mesme dhe veriu, dhe vendasit u shperngulen ne Itali apo ne jug. Perandoria ndoqi nje politike asimilimi dhe tjetersimi si ne asnje vend ne Shqiperi. Kjo u be sidomos 150 vitet e fundit para pavaresise, kur perandoria Otomane filloi dishezen. Kontrolloni prejardhjen e ster stergjysherve dhe do surprizoheni po nuk e dini. Germoni germoni se do te mesoni te verteten. Kam nje shok, te jemen nga Armeni dhe te jatin nga Tepelena. Me thote shpesh se te paret e tj kane ardhur nga Konja. Nuk e mohon dhe mire ben qe nuk e mohon.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim