Rroj se nuk dua të vdes…

September 15, 2020 12:05

Rroj se nuk dua të vdes…

Sy i pikëlluar
Në mjegull e lotë,
Rroj! Po përse rroj?…
Rroj, se nuk vdes dot!…

Botë e ngatërruar,
Ku endesh më kot.
Rroj! Po përse rroj?…
Rroj, se nuk vdes dot!…

Deti i trazuar,
S’i del dot me not,
Rroj! Po përse rroj?…
Rroj, se nuk vdes dot!…

Shiu i valuar,
Dielli i ftohtë,
Rroj! Po përse rroj?…
Rroj, se nuk vdes dot!…

Qiell’ i verbuar,
Zogjtë s’shkojnë dot,
Rroj! Po përse rroj?…
Rroj, se nuk vdes dot!…

Robi shpresëhumbur,
U kthye robot,
Rroj! Po përse rroj?…
Rroj, se nuk vdes dot!…

Gjiri ka shteruar,
S’nxjerr qumësht, por lotë,
Rroj! Po përse rroj?…
Rroj, se nuk vdes dot!…

Gjiri ka shteruar,
S’nxjerr qumësht, po lotë,
Rroj, se të pashpresët,
Nuk i braktis dot!…
4.11.1999

Sa letra shkruam…

Sa letra shkruam me passion,
E kurrë nuk i nisëm,
Sa letra shkruam deri vonë,
E në mëngjes i grisëm.

Të lehta punët në mesnatë,
Me këshilltare hënën,
Po në mëngjes, kur zbardhte dita,
Në çast na binin pendët.

Të lehta çupat për t’u zënë,
Kodrinëza pa maja,
Po në mëngjes na shkonin pranë,
Si malet Himalaja.
16.8.1999

September 15, 2020 12:05
Komento

5 Komente

 1. Molla e dijes September 15, 23:29

  Parodi

  Se vai a puttane il sentimento non rimane

  [Lui]
  Ma quante storie ho già vissuto nella vita
  E quante programmate, chi lo sa
  Sognando ad occhi aperti
  Storie di fiumi
  Di grandi praterie senza confini
  Storie di deserti
  E quante volte ho visto
  Dalla prua di una barca
  Tra spruzzi e vento
  L’immensità del mare
  Spandersi dentro
  E come una carezza calda
  Illuminarmi il cuore
  E poi la neve bianca, gli alberi, gli abeti
  L’abbraccio del silenzio
  Colmarmi tutti i sensi
  Sentirsi solo e vivo
  Tra le montagne grandi
  E i grandi spazi immensi
  E poi tornare qui
  Riprendere la vita
  Dei giorni uguale ai giorni
  Discutere con te
  Tagliarmi con il ghiaccio dei quotidiani inverni
  No, non lo posso accettare
  Non è la vita che avrei voluto mai desiderato vivere
  Non è quel sogno
  Che sognavamo insieme
  Fa piangere
  Eppure io non credo questa sia
  L’unica via per noi
  Se stiamo insieme ci sarà un perché
  E vorrei riscoprirlo stasera
  Se stiamo insieme qualche cosa c’è
  Che ci unisce ancora stasera
  Mi manchi sai
  Mi manchi sai

  [Lei]
  Ma quante belle parole mi dici,
  sei come un poeta,
  sembri come il sole immenso,
  ed io come una cometa.
  Tutte le storie che hai vissuto,
  non sono come la mia,
  erano tutte mignotte e adesso,
  hai trovato la retta via.
  Non c’è bisogno di sognare cosi tanto,
  ad occhi aperti.
  L’amore vero se c’è fiorirà
  e non bisogna essere esperti.
  Ma tu ancora cerchi la raggione,
  perche stiamo insieme.
  E invece dovevi essere a volare,
  ma qualcosa non va bene.
  Il tuo sentimento piu non c’è ,
  si e congelato.
  Ma stiamo insieme ancora perche,
  il mio cuore e’ innamorato.
  Ma tu da tempo non ci sei quasi mai,
  vicino a me,
  non so perche e dove vai, o se
  mi prendi in giro te.
  Forse hai un altra e non mi dici
  la verita,
  se è cosi allora la nostra storia,
  non continuera.
  Quindi la ragione te lo chiedo io,
  e non tu a me.
  Dimmi solo la verita com’è
  e perche stai ancora insieme a me.
  Io da te non voglio niente di piu
  voglio solo sapere.
  Questa e l’unica via rimasta per noi,
  se tu l’amore vuoi avere.

  [Lui]
  E poi tornare qui, riprendere la vita
  Che sembra senza vita
  Discutere con te e consumar così i pochi istanti eterni
  No, non lo posso accettare
  Che vita è restare qui a logorarmi in discussioni sterili
  Giocar con te a farsi male il giorno
  Di notte poi rinchiudersi
  Eppure io non credo questa sia
  L’unica via per noi
  Se stiamo insieme ci sarà un perché
  E vorrei riscoprirlo stasera
  Se stiamo insieme qualche cosa c’è
  Che ci unisce ancora stasera
  Mi manchi sai
  Mi manchi sai
  Mi manchi sai
  Oh, no no no no

  [Lei]
  Mi dispiace tu non sai ancora cosa vuoi,
  giri intorno e non sai cosa puoi fare poi.
  Sai solo scappare e poi tornare all’improvviso,
  non sai amare e neanche regalarmi un sorriso.
  Quindi ti devo salutare, e ti devo dire addio,
  io ti ho amato tanto ma tu non puoi essere mio.
  Cerca almeno di capire cosa hai li nel tuo cuore,
  il mio sentimento era vero, ma il tuo non e vero amore.
  Ti lascio sai
  Ti lascio sai
  Oh si si si si si

  Reply to this comment
 2. Molla e dijes September 15, 23:34

  PARODI

  SHIU PRISHI TË MBJELLAT DHE FIKU NJË ZJARR DASHURIE

  [Ai]
  Perseri po bie shi,
  pse nuk therret pse behesh fmi,
  pse je ashtu e pa besë,
  kësaj s’i thonë dashuri.

  [Ajo]
  Ku do vemë përjashtë në shi?
  Furtunë e madhe dhe stuhi.
  Gjithë të mbjellat mi shkatërroi,
  për ty s’mundem të mendoj.

  [Ai]
  Çka do t’bësh sot në shtepi,
  do t’flesh a do t’mësosh,
  do t’shikosh si bie shi,
  apo nënës ti ndihmosh?

  [Ajo]
  Do shoh film n’televizor,
  telenovela orë më orë,
  politika hiç nuk do parë,
  janë hajdutë edhe të marrë.

  [Ai]
  Unë mendoj vetem në ty,
  ndërsa jasht po bie shi,
  unë të kërkoj vetëm ty,
  dhe dëgjoj këtë melodi….kët melodi.

  Telefoni prore hesht,
  kot pres ti nuk thërret,
  unë s’kam faj që është vjesht,
  shi kur të bjen thon bereqet.

  [Ajo]
  Ç’bereqet ngelëm pa lek,
  fukarenj fare pa brekë.
  Mbill tani e prishu mot,
  para dhe djersë kot më kot.

  [Ai]
  Ç’do gënjesh kur t’më takosh,
  ke mësuar s’ke pas koh,
  dikur do të më kërkosh,
  por atëherë do të jetë vonë.

  [Ajo]
  Ç’të kërkoj ty o lumadh?!
  Mendjen vetëm për të dalë.
  Ku do vemë këtu në fshat?
  Në shkollë ngela jam pa fat!

  [Ai]
  Une mendoj vetëm në ty,
  ndërsa jasht po bie shi,
  unë të kërkoj vetëm ty,
  dhe dëgjoj kët melodi….kët melodi.

  [Ajo]
  Më do mua veç për gallat,
  ka vajza plot këtu në fshat,
  pse m’kërkon mua nuk e di,
  midis nesh nuk ka dashni! Nuk ka dashni!

  Reply to this comment
 3. Molla e dijes September 16, 00:14

  O Duka mos vdis aman se nuk ka kush voton PS për zgjedhje! Ore, lexova ca vargje të tuat që kishe bërë kohë më parë për shokun Enver. Si nuk të ha mortja o lumadh?! Një poet apo bejtexhi i një diktatori, i një krimineli, i një psikopati homoseksual. O Agron! Ty të mungon liria dhe kjo gjë të pëlqen. Me siguri ke tendenca mazokiste dhe ka shumë mundësi që vuan nga sindroma e Stockholmit.

  Reply to this comment
  • BUJARI JU DEGJON September 16, 08:34

   Nje koment te ketille mund ta bente vetem mollaqja e Dijes,jo Molla e dijes…
   Sic duket,kohet kane ndryshuar me shpejtesi…

   Reply to this comment
   • Molla e dijes September 16, 13:49

    Ti Bujar je thjesht gomar që dëgjon vetëm pordhët e Dukës dhe të xhaxhit Enver. Komunizmi kështu do, debila të tillë, që nuk dinë diferencën midis të mirës dhe së keqes, dhe flasin me mollaqe, se atë kanë në vend të trurit. Punë të mbarë me bythëlëpirjen. Servilizmin e bën falas apo me pagesë?

    Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*

Njoftim

Njoftim

Njoftim