Rruga e Arbrit, gati nënshkrimi i marrëveshjes me kinezët

December 6, 2014 18:09

Rruga e Arbrit, gati nënshkrimi i marrëveshjes me kinezët

Qeveria është drejt finalizimit të bisedimeve për t’i dhënë me koncesion një kompanie kineze segmentin nga Ura e Vashës deri në dalje të tunelit të Murrizit, që konsiderohet më i rëndësishmi i Rrugës së Arbrit.

Ministri i Transporteve Haxhinasto ka zgjedhur të bëjë një vizitë pune në verilindje të vendit, Burrel dhe Bulqizë, ku garantoi se shumë shpejt do nënshkruhet marrëveshja konçensionare për ndërtimin e rrugës së Arbrit.

Ministri i Transportit dhe Infrastrukturës, Edmond Haxhinasto gjatë inspektimit të punimeve në urën e Matit i ka kërkuar kontraktonit që të sigurojë standardin dhe cilësinë.

Gjithashtu ministri Haxhinasto ka kërkuar që të përshpejtohen punimet, në mënyrë që të respektohet afati i vendosur për përfundimin e urës më Maj 2015.

Ndalesa e radhës ishte inspektimi në tunelin e Qafë Buallit në Bulqizë, pjesë e rrugës së Arbrit. Në këtë segment është dhënë një fond prej 19 mln $. Haxhinasto njoftoi se në 30 dhjetor do të shpohet tuneli që lidh dy krahët e rrugës së Arbrit që na lidhe me rajonin fqinj.

December 6, 2014 18:09
Komento

Ende pa komente

Ende pa komente!

Je i mirëpritur. Bëhu i pari që komenton këtë artikull. Kujdes etikën.

Komento
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*