Rruga e Kombit me koncesion. Më 15 tetor shpallet kompania fituese, 5 euro kalimi

September 2, 2015 21:32

Rruga e Kombit me koncesion. Më 15 tetor shpallet kompania fituese, 5 euro kalimi

Më 15 tetor Ministria e Infrastrukturës do të shpallë kompaninë fituese që do të marrë në koncesion Rrugën e Kombit.

Ministri Edmond Haxhinasto, deklaroi se në garë janë katër kompani të huaja dhe se prioritet do t’i jepet asaj kompanie që do të ofrojë kërkesën për subvencion më të ulët nga ana e shtetit.

Për 35-vjet kompania fituese do të ketë nën administrim këtë rrugë, ndërsa qytetarët do të paguajnë 5 euro për kalimin e saj.

Kemi katër kompani në garë dhe me 15 tetor do të kemi fituesin e menaxhimit dhe të ndërtimit të përfundimit të Rrugës së Kombit. Llogaritja është bërë 5 euro për të kaluar rrugën përfshirë edhe TVSH, që është më e ulët sesa mesatarja rajonale për tarifa të ngjashme. Elementi dallues në këtë garë do jetë kompania që do të ofrojë kërkesën për subvencion më të ulët nga ana e shtetit. Angazhimi i shtetit të jetë më i vogli. Katër kompanitë janë të huaja, janë të lidhura me nënkontraktorë shqiptarë. Koncesioni do të jetë për një periudhë 35 vjeçare”, tha Haxhinasto për emisionin “ Tonight Ilva Tare”.

Haxhinasto tha gjithashtu se Shqipëria me Malin e Zi kanë bërë një kërkesë të përbashkët për të tërhequr financim për fizibilitetin e projektit Adriatiko-Jonian.

Sipas tij, një vëmendje po i kushtohet edhe projektit të hekurudhës, Durrës –Lin.

September 2, 2015 21:32
Komento

28 Komente

 1. tarrasi September 2, 21:36

  Perse beni kontrata 35 vjecare?

  Perse vendosni per fatin e te rinjve ashtu sic bete me aeroportin qe tani eshte nje monopol qe na kushton te gjithe Shqiptareve pavarsisht nese e persorin apo jo. Sepse turistet zgjedhin vende me bileta me te ulta.

  Eshte turpi i rradhes se qeverise nuk kemi pike besimi tek juve.

  Reply to this comment
 2. Artur September 2, 21:45

  Ore idiote “specialiste” valuta kombetare eshte Leku dhe jo Euro!

  Reply to this comment
 3. Qytetari September 2, 21:48

  Kjo eshte tradheti. Tamam tradheti kombetare. E nga ty si minister. Që ke mbaruar per anglisht? Firma të huaja me personazh shqiptar. Dhe ka plot, ilir floriri, linda, monika, argita, ruli, ridvani, shkerdheni, etj etj. Ju duheni pushkatuar të gjithe

  Reply to this comment
  • daku September 2, 23:20

   Qytetar, bashkohem me ty. Politikanet po tradhetojne vendin tone per pasurim vetjak. Taksa e rruges eshte e perfshire ne cmimin e naftes dhe nuk mund te paguhet per se dyti. Kjo eshte vjedhje e qytetareve.

   Reply to this comment
 4. informalitetit pasuria juaj September 2, 22:03

  te pakten mblidhni me shum se 220 milon eurot qe vodhen ndertuesit politikane per te miren e familjeve tuaja, qe ishin me te grisura njesoj si ne dhe sot keni bere pasuri dhe bredhin globin fitore e demokrazize………………….

  Reply to this comment
 5. SOKOLI September 2, 22:09

  Nuk ngopen monstrat dhe shushunjat e pushtetit duke rrjepur shqiptaret.Nuk u mjaftoi qe e ndertuan rrugen pa pike standarti dhe me dyfishin e asaj qe kushtonte normalisht por tani duan ti rrjepin edhe nje here duke ju vene takse pese euro per 35 vjet!
  Sa per krahasim,eshte nja 700 km autostrada e re Egnatia qe i del Greqise cep me cep,me ura e tunele sa dhjetefishi i “autostrades se kombit” dhe KUSHTON VETEM 3.6 EURO per te udhetuar ne te.Kjo ne Greqi,vend ne krize dhe ne nevoje per para.Por ka qeveri te pergjegjshme atje e nuk ka monstra te pangopura si Lul Like Rama.Ka popull,ka qytetare me dinjitet e jo bageti sic jemi ne shqiptaret.

  Reply to this comment
 6. Ajet September 2, 22:28

  Turp i madh jo per keta qeveritare maskarenj por per ne qe na e kane shtruar kurrizin ne dru e qe ua kemi hapur rrugen te na dhunojne sa dhe si t’ua doje ketyre qejfi.Nuk u mjaftoi qe vodhen me nje dore 200-300 milion euro kur u ndertua rruga por duan te vjedhin edhe 35 vjet te tjera

  Reply to this comment
 7. Darius September 2, 22:55

  2 milione € ne vit.
  O jepini hic mos tju a ndjeje fare,deri sa te keni popull karabush nen hyqem……nenen q..uni,kusur mos i lini,rripini si kecat per se gjalli!!!!

  Reply to this comment
 8. daku September 2, 23:21

  A nuk paguajme ne Shqiptaret nje takse qarkullimi qe eshte taksa e rruges qe ne perdorim dhe e paguajme sa frengu pulen plot 27 lek te reja per liter nafte? Vete Kryeministri tha qe kjo takse eshte e perfshire ne cmimin e karburantit ne kohen e Berishes dhe per Kryeministrin eshte nje vendim i drejte pasi ai qe perdor rrugen me shume, paguan edhe takse me shume duke konsumuar me shume karburant. Po kjo takse e re c’eshte? Do e paguajme 2 here taksen e rruges? Nje here ne cmimin e karburantit dhe njehere tjeter ne hyrje te rruges se kombit nese do na duhet te kalojme andej? Po nese te gjitha rruget behen keshtu a kuptoni se c’kosto do kete nje udhetim?
  Perfundimisht Shqiperia nuk behet. Politikanet po na rrjepin ne emer te fuqizimit te shtetit.

  Reply to this comment
 9. Futjakot September 2, 23:28

  O daku a ke par qe shumica e rrugve ne europ jan me pages !!!! Mirmbajtja do lek e pik…ju ne dor keni vetem nqs ska mirmbajtje te hidheni ne protesta..makina eshte luks..pagojenu

  Reply to this comment
  • tomi September 3, 00:23

   Ja ke fut kot o Futjakot. Rruget e ndertuara me koncesion jane me pagese ne Europe dhe jo ato qe ndertohen nga buxheti. Per ato qe ndertohen nga buxheti shteti te vendos takse qarkullimi per mirembajtje te cilen ketu ne Shqiperi e paguajne te gjithe ata qe disponojne nje automjet dhe furnizohen me karburant. Thone qe eshte 27 leke/liter por une ne fakt nuk e di saktesisht. Di vetem qe ekzison.

   Ti ose je fare jashte realitetit ose je ne qender te realitetit por nuk do ta shikosh. Ndoshta mund te kesh arsyet e tua por kjo eshte pune per ty.

   Reply to this comment
  • daku September 3, 02:57

   Jo me kot e paske emrin Futjakot. Merr ndonje info para se te shprehesh. Kjo eshte takse mbi takse. Mos degjo vetem Edi Ramen qe thote qe ne kemi taksen e rruges te perfshire ne cmimin e neftes ndersa vendet e tjera e kane takse me vete.
   Maqedonia nuk ka fare takse rruge dhe nuk ka rruge me pagese. Gjermania nuk ka fare rruge me pagese ndersa taksen e rruges e ka te perfshire ne cmimin e naftes si ne (meqe ra fjala tek Gjermania, cmimin e naftes e kane me lire se ne megjithese taksa e rruges eshte e perfshire ne cmim) Italia ka rruget me pagese dhe nuk ka takse rruge as te perfshire ne cmimin e naftes dhe as si takse me vete.
   Per me shume info persa i perket taksave ne shtete te tjere mjafton te shfletosh internetin.
   Jemi nje nga vendet me te taksuar ne Evrope dhe perseri shteti yne eshte ne borxhe ndersa ekonomia eshte 0. Se ku shkojne gjithe keto para te mbledhura nga taksa dhe akciza nga mijera sherbime dhe produkte, une nuk jam ne gjendje te ta them, por edhe nuk do shume mend.
   E di qe te pelqen shprehja e shumedegjuar “Do bejme shtet”, por shteti nuk behet duke shpikur taksa lloj lloj dhe duke i ngritur pa kriter sepse eshte shtrenguar shume litari.

   Reply to this comment
  • daku September 3, 03:05

   Thuaji dhe Likes ta uli pak cmimin e biletes per parkim ne QSUT se na griu. Nuk fitohen milionat aty ku njerezit kane hall se eshte gjynof ke zoti.

   Reply to this comment
 10. D.Hysaj September 2, 23:37

  Peshjku ne det,tiganin ne zjar, haxhinastoja.
  Rruga eshte vetem ide,ky caktoi 5 euro kalimin.Haxhinasto je mire o ke vape ne tru?

  Reply to this comment
 11. nostradamus September 3, 02:49

  Ai qe ka makine , ka edhe para per karburant dhe 5 euro per rrugen e ”kombit” !!!!
  Ne te gjithe boten ka rruge ku paguhen ”tolle-t” , vetem ne Shqiperi nuk duan te
  paguajne taksa pedeistet e bandes se Sali Berishovicit sepse Sala i mesoi pa
  taksa , berjen e rremujes, rrumpalles, anarkizmit te mirefillte, hajnise ,kriminele
  me bordero , i nje mije te zezave …! Prandaj tash nuk duan as shtet ,as te paguajne
  Taksa …!!!

  Reply to this comment
  • daku September 3, 19:41

   Sa drite-shkurter qenke. Sa mllefe paske. Tipik si ai zemerkeqi qe kur i tha zoti: Po ti cfare deshire ke? ai iu pergjigj: Une nuk dua asgje, vetem prishja shtepine komshiut tim.
   Ne Gjermani nuk ka Toll Roads, as ne Austri. Paguajne takse rruge, Gjermania te perfshire ne cmimin e naftes si ne, ndersa Austria e paguan takse me vete.

   Sali berisha nuk la takse pa vene e pa ngritur. Taksen e qarkullimit ai e perfshiu tek nafta, taksen e karbonit ai e shpiku, taksen per te drejten e autorit ne lokale po ai, e sa e sa taksa te tjera. Rama erdhi ne pushtet me premtimin se do ulte taksat qe Berisha i ngrinte cdo vit. Por kur erdhi ne pushtet, tha: Berisha jua ngriti taksen e naftes pa fund, ju merziteni se po e ngrej une me 10 lek per liter? Pastaj ngriti akcizen per duhanin me 20 lek per pakete. Tani do na bejne edhe rruget me pagese per mirembjtjen e tyre, pamvaresisht se ne e paguajme tek nafta kete takse. Por ti nuk ke makine dhe nuk te intereson, por kur ta blesh kilogramin e patates se Kuksit me shtrenjte sec e blije, do fillosh te bertasesh pse jane ngritur cmimet. Por ska gje, morra si ty ka plot.

   Reply to this comment
 12. fteri September 3, 04:43

  SHqiptaret kan paguar qimet e kokes per ate rruge se bashku me Shumen marramendese qe vodhet 230mil.euro.SHQIPTARET nuk duhet te paguajn asnje lek per ata rruge per 30vjet,pagesa duhet te jete per shtetasit e huaj qe qarkulloin.

  Reply to this comment
 13. Arben September 3, 05:19

  SA QEJF I KA LSI-JA KETO KONTRATA

  BURG BURG BURG BURG
  BURG BURG BURG BURG
  BURG BURG BURG BURG
  BURG BURG BURG BURG

  DHE SEKUESTRIM PASURIE

  PER ILIR METEN DHE GJITHE LSI.

  Reply to this comment
 14. Laveri September 3, 06:38

  Eshte e vertete qe shume vende te Europes i kane rruget me pagese,por sa e kane rrogen ata e sa e kane Shqiptaret.E ka thene nje komunist ne ditet e para te demokracise : ne komunistet 50 vjet e lam kete popull me breke e kanatjere, keta demokratet kan per ti rrjepur edhe lekuren ketij populli

  Reply to this comment
 15. Mark September 3, 06:56

  ORE ZOTERI, MONEDHA JONE ESHTE LEKU. JEMI NE SHQIPERI
  ORE PISA

  Reply to this comment
 16. Naftetari September 3, 07:42

  O minister Shqipetaret e kane nisur pagesen e rruges me taksen Majko dhe skane pse paguajen persri per nje rruge qe eshte bere me leket e popullit po ta kishte ndertuar privati me fondet e tije po dhe pastaj flisni me euro monadhe vendase eshte leke dhe 7000 mije leke eshte katastrofe te pguhet se kur doni te duket pak e quani me euro 5 kur rrisni pensione apo rroge e thoni me te vjetra ne leke qe te duket shume.Terhiquni nga ky plan se eshte turpe ti bashkoheni hajduterise qe e vodhei ne ndertim.

  Reply to this comment
 17. Sallakja September 3, 08:54

  5 euro ? Jane pak.
  20 euro duhet vene. Sa me shume te ngrene taksat
  aq me shpejte arrin dita e revolucionit. Qe fatkeqesishte
  eshte e vetmja rruge per te frenuar super mega hajdutet
  e te mjeres politike Shqiptare.

  Reply to this comment
 18. Artan September 3, 10:17

  Kur degjoj kete lajm nje pyetje me vjen nder mend.Keto para qe do mblidhen duke vene takse 5 euro per cdo kalim ne rruge si do ndahen midis shtetit dhe privatit qe merr koncensionin? Si do te administrohen? Si do te kontrollohet qe privati te mos mashtroje e ti fuse ne xhepat e tij? Ky koncension do ti kete raportet e perfitimit shtet-privat njesoj si ne perendim apo sic u be me llotarine kombetare ne kohen e Berishes ku perfitojne vetem mafiozet e familjes qe fshihen pas kompanise austriake? Mos do behet dhe ky koncension si ai i parkimit ne QSUT ku thuhet se qindra milione leke nuk shkojne ne buxhetin e spitalit por ne xhepat e Ilir Metes qe flitet se ka caktuar firmen qe ben ate pune?

  Reply to this comment
 19. Eda September 3, 11:13

  Familja Meta fiton miliarda nga keto pune.Me ca therrime nga keto miliarda blen ne cdo pale zgjedhje nga 100.000 vota me shume.Njerezia e zemeruar nga taksat dhe zbrasja e xhepave fajeson dhe fundos Ramen ne zgjedhje.Dhe Meta qe del perhere e me i pasur e me i fuqishem nga gjithe kjo histori.

  Reply to this comment
 20. bernd September 3, 12:51

  Ne Gjermani nuk paguhet ne asnje rruge.

  Reply to this comment
 21. E drejta September 3, 13:02

  Rruget ku detyrohet te paguash, jane rruget e dhena per ndertim me koncesion. Si ka mundesi qe nje rruge e paguar nga buxheti i shtetit, pra nga parat tona, ta paguajme serish. Arsye se duhen para per ta mirembajtur, nuk qendron. le qe ajo nuk ka perfunduar akoma. shikoni pjesen fundore nga kukesi deri ne kufij!

  Reply to this comment
 22. Meri September 3, 14:12

  Fituesi do jete ose Zamir Mane, ose ndonje firme e sapohapur e Frangajt te KLANIT.
  E keni pare sa eshte sheqerosur Klani me RAMEN.
  Te ze diabeti po te shikosh lajmet….

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*