Rruga e Kombit në trysninë e antikombit

April 1, 2018 10:23

Rruga e Kombit në trysninë e antikombit

 

Bedri Islami

Sa herë që PD-ja dhe lideri i saj Berisha kanë synuar të vijnë në pushtet, ende pa i ardhur koha (në fakt, koha e tyre nuk ka qenë kurrë), në Shqipëri kanë ndodhur trazira, djegie dhe shkatërrime. Ka qenë një lejtmotiv i përhershëm i një lëvizje politike, amorfe, që kishte dhe vazhdon të ketë në themelin politik e organizativ të saj, dy gjëra: shkatërrimin e çdo gjëje për të ardhur në pushtet dhe, përmes kësaj krijimin e një lidhje politike me të gjitha ato forca që kanë qenë e janë, jo vetëm politikisht, kundër vendit tonë.

Dy herë në Shqipëri janë bërë zgjedhje të ndershme do të deklaronte në Kuvendin e Shqipërisë, pak para se të vdiste misteriozisht i ndjerë deputet Olldashi; në vitin 1991 dhe në 1992 kur as votat nuk u blenë, askush nuk u shit, kur fillimi i një idealizime dukej se do të ishte mbi tmerrin, egon, etjen për pushtet dhe pasurinë e paligjshme. Thënia e deputetit Olldashi, megjithëse e bërë nga opozita, në kohën që u bë dhe për vlerën që barti , është edhe përtej asaj që mendohej; por viti 1992 realisht erdhi përmes një hakmarrje të ndjeshme pëdëiste për ata që nuk votuan pro saj në marsin e një viti më parë.

Ajo që përjetoi Shqipëria në pas marsin e vitit 1991 është prologu i krimeve që do të ndodhnin; prej atyre ditëve dhe muajve, duke u nisur nga 2 prilli, do të fillonte tragjedia e këtij vendi, dhe mjerisht përmasat do të rriteshin aq shumë dhe aq ndjeshëm, sa që vetëm një mendje jo thjeshtë djallëzore, por e lidhur në njëmijë e një fije me botën tej kufijve mund ta kishte planifikuar.

Shqipëria u përmbyt nga llava e krimit në muajt pasardhës. Ish ministri i Ndërtimit, Emin Musliu, ndërtuesi i madh i hidrocentraleve në natën e shembjes pa asnjë shkak të Qeverisë së Tranzicionit, paralajmëroi qartësisht se pas kësaj ai sheh gjak. Ndoshta ka ditur më shumë se atë çfarë ka thënë në një çast dëshpërimi për vendin e tij, por ajo çka rrodhi më tej, pak ditë pas paralajmërimit të tij, do të ishte shumë fish më e ndjeshme.

Disa dhjetëra kilometra larg vendit ku demonstruesit e orkestruar thellësisht nga opozita e sotme pëdëiste, në Fushë-Arrës, në pragun e zgjedhjeve të vitit 1992, ndodhi një djegie masive e njerëzve, të cilët të nxitur pikërisht nga kjo opozitë sulmoi depot, dhe për të bërë gjithçka më tragjike, zjarri mori jetë të shumta njerëzish. Asnjëherë nuk hetoi PD-ja e ardhur në pushtet pak muaj më vonë për këtë ngjarje, ashtu si nuk kishte hetuar asnjëherë për vrasjet e 2 prillit. Për të, më e rëndësishme është ndodhia e aktit, megjithëse vrastar, se sa ndëshkimi i krimit, ku shpesh herë fshihet ajo vetë.

Ditën e djeshme, në sportelet e pagesës së tarifës së Rrugës së Kombit, tarifë, e cila duhet të ishte më e studiuar, më e qartë, me disa parashtrime serioze për banorët e zonave; jo vetëm se nuk u kanë mundësuar rrugë të dytë kalimi, por edhe sepse janë ndër zonat më të prekura nga niveli i jetesës, vërshuan grumbullime njerëzish, të cilët kishin marrë leje për një protestë paqësore, por që, si zakonisht, u shkri në një rrjedhë dhune, vandalizmi, shkatërrimi dhe si një sinjal për një lëvizje të tillë në të gjithë vendin.

Të gjithë banorët e Shqipërisë kanë të drejtën e tyre të protestojnë ndaj vendimeve të qeverisë, kur ato nuk u duken të drejta. Nëse do të isha banor i atyre zonave do të protestoja edhe unë, duke synuar gjetjen e një zgjidhje financiare për banorët e zonës. Nëse do të isha në Tiranë do të kisha protestuar për rritjen e çmimit të ujit, për taksën e banesave që është po ashtu tepër e lartë etj. Pra, gjithsecili është në të drejtën e tij të protestojë.

Por, dita e djeshme nuk ishte protestë. Ishte prologu i dhunës së kërkuar me ngulm, me forcë, me një këmbëngulje për përplasje masive, përleshjeve dhe gurëve. Ajo nuk ishte e nuk mund të ishte mendimi i banorëve të zonës, të cilëve u ishin bashkuar edhe protestues nga Kosova; më tepër se gjithçka tjetër ajo ishte përsëritja e thirrur e vitit 1992 për të përmbysur një pushtet politik, nga i cili ata vetë, demonstruesit nuk humbin, por ata që i kanë nxitur, që i kanë nxjerrë në atë rrugë, kanë drojën se mund të humbasin gjithçka.

Protesta, e eskaluar në dhunë dhe djegie ka dy palë: disa nga ata që dolën aty për të sjellë një mendim të tyre, qoftë edhe përmes rrugës drejt qeverisë dhe si pritej, me to u bashkuan edhe ata që përmes një kërkese normale donin tërheqjen zvarrë të shtetit, e të gjithë këto ishin aty, në rrugë; ndërsa pala tjetër, e ndodhur në Tiranë, pasi kishte fryrë urët e zjarrit përmes të deleguarve të tyre, vrapuan të ngrohin duart dhe të pjekin “gështenjat” e përfitimit të tyre.

Këto të fundit këtë kanë bërë gjithnjë: përmes dhunës kanë ngrohur duart dhe përmes dëshpërimit kanë nxitur urrejtjen.

Shumë nga demonstruesit e djeshëm janë pjesë e eskalioneve demonstruese të Mul Nokës dhe pjesë e detashmentit që i dhanë emrin e Azem Hajdarit. Ishin, si të thuash, demonstrues profesionistë, të cilët, përmes joshjes të pushtetit të ardhshëm, janë në gjendje të bëjnë shumëçka, ashtu si edhe e kanë bërë në shumë vite.

Ata janë pjesë ose vazhdim i një etalioni mitingashësh, të cilët, kanë ende nostalgji kur zvirtën në vitin 1997 të thirrur nga Berisha, për t’i dhënë dru jugut që po rebelohej, që ishin të gatshëm të krijonin Komitetin e famshëm të Veriut, pa e ditur as se kush ishte ai komitete, as se kush qëndronte pas tij dhe as se çfarë qëllimi kishte.

Edhe ditën e djeshme, protesta e tyre , duke qenë vazhdim i asaj që ka ndodhur dhe që ishte përgatitur të ndodhte në 27 janar, por që krerëve nuk ia mbajti, kërkon pikërisht këtë: krijimin rishtas të një rruge aq shumë të dëshiruar nga Berisha dhe zogjtë e zogat e tij politike; rrugën e përplasjes masive, e bllokimit të vendit në procesin e integrimit, të krijimit me dhunë e forcë të përplasjeve politike dhe , mbi të gjitha, të krijimit të precedentëve të rinj në përplasjen mes policisë dhe demonstruesve.

Jo rastësisht, ende pa ditur mirë se çfarë ka ndodhur dhe si do të vazhdojë, krerët e bashkuar në një të opozitës filluan të duartrokasin, të predikojnë fitore dhe përmbysje dhe të bëjnë thirrje për t’u ngritur e gjithë Shqipëria. Kreu de jure i PD-së, njeriu që e filloi karrierën e tij qeveritare duke vjedhur pa asnjë mjeshtëri, 230 milionë euro, pikërisht në këtë rrugë të lënë përgjysmë, shkoi edhe më tej, në kërcënimet e tij të fryra, më shumë për t’i dhënë zemër vetes, se sa për të deleguar frikën tek shefi i qeverisë.

Berisha, në të vërtetë njeriu që fshihet pas gjithë këtyre ngjarjeve, nuk ishte i mjaftuar duke dërguar emisarët e tij; ai bëri thirrjen e përsëritur që para pesë viteve, për ngritje kundër qeverisë dhe përmbysjen e saj, gjithnjë me shpresën e një kompromisi, përmes së cilit mund të shpëtojë familja e tij biologjike dhe djemtë e tij politikë.

Protestuesit e ditës së djeshme, duke thirrur dhunën në emër të mendimit dhe gjetjes së një rruge paqëtimi, qorrazi menduan se prej aty do të bjerë e gjithë qeveria. Ashtu u kishin thënë dhe ashtu u kishin premtuar. Do të jenë të zhgënjyer dy heras: së pari nga tarifa, e cila në të vërtetë duhet rishikuar; dhe së dyti, si gjithnjë, nga indiferenca e baronëve të Tiranës, që i lanë tërë jetën në mjerimin e tyre.

Të vetmit që do të rrahin, fillimisht gjoksin, pastaj duart, do të jenë krerët e politikës në Tiranë.

Berisha gjithnjë me hallin e familjes së tij: disa çështje të nxehta janë shtruar para tij; që nga afera CEZ, rikthimi i 21 janarit dhe Gërdecit, deri tek aferat e së bijës me përqindjet. Duken çështje ende të fjetura, por ai e di më mirë se gjithë të tjerët, se, do apo nuk do ai, ato po zgjohen.

Basha, si përherë, larg frontit të ballafaqimit, pas dorëheqjes së vëllait të tij, si shpresë e largimit nga Vettingu, i përballur me aferat e shumta të tij; kudo që ka vënë këmbën ka krijuar afera , secila prej tyre mund t’ kushtojë vite të gjata burgimi, mendon se përmes këtij zjarri do i harrohen çështjet më të reja dhe përplasjet brenda partisë së tij.

Kryemadhi e ndjen se shumë gjëra po e çojnë drejtësinë drejt strukturës së saj politike. Rrethi po ngushtohet. Ndërsa thërret për fitore ajo mendon se çfarë mund të ndodhë të nesërmen. Të jenë demonstruesit nga Kukësi, disa nga Kosova, shpëtimtarët e saj?

Protesta në Rrugën e Kombit po orkestrohet nga njerëz që në të kaluarën e tyre jo të largët kanë dëshmuar se ata vetë janë kundër kombit.

Nëse mendimi i tyre shkon edhe një herë se një qeveri mund të përmbyset përmes zjarrit të vënë në disa kabina, janë të gabuar. Një kohë tjetër ka ardhur. Është tepër e mundshme që në dosjet e tyre të shtohen edhe këto ngjasime të tashme, si përsëritje të rasteve kundër shtetit të tyre.

April 1, 2018 10:23
Komento

65 Komente

 1. Paul Tedeschini April 1, 10:32

  Rruga e Kombit në trysninë e RAMES se antikombit

  Reply to this comment
  • korçari April 1, 11:22

   Mendoj se dhuna eshte shprehje e injorances nga e cila perfiton ajo bande e cila manipulon lehte keta protestues te mjere te cilet nuk jane ne gjendje te kuptojne se shkaku jane pikerisht ata qe i nxisin per dhune pra banda Salehu&Basha&Meta te cilet kane derguar emisaret e tyre pro serbe Mul Noken apo Lushajn e disa te tjere.Ligji duhet te denoje hajdutet e kesaj rruge pra Salehun&Bashen dhe idiotet e tjere duhet t’a pranojne se per t’a mirembajtur duhen fonde(te paguhet nga perdoruesit apo nga gjithe shqiptaret)dhe se fundmi per banoret e zones duhet te kete tarifa te favorshme pasi nuk ka nje rruge dytesore qe ata te kene mundesi te shmangin taksen.

   Reply to this comment
   • Qinami i ersekes April 1, 14:58

    ti korqari jo vetem je dru me pre ,
    por edhe Rilindas qe nuk po te rilind Truri fare .
    Na ze barku o shoku , e na heq Uje
    kur ju degjojme se °ç’thoni ” o mysybeter …………

    ik e fshihu se late nam ………..
    Ai io gjati u ka hyre , e po u dalin syte nga Taksat , keta thone SALIU e ka fajin .

    Reply to this comment
   • Lili April 1, 20:57

    Korcar shko pak lexo e behu pak ma qytetare qe te mesojsh kur dhuna disiplinon hajduket qe ty te duken qytetare pse jane vesh firmato me paret tona… lexo kushtetuten e amerikes per shembull ku thuhet se eshte e drejta e qytetareve me u revoltuar kunder grabitcareve edhe shkeleset e ligjeve ne pushtet. E ketu cdo dite i shkellin ligjet,qofte per kete taxe,qofte per te tjerat pushtetaret tone.
    Me cilen le u ngrit aty ai trau? Di me na thane ti qytetari? Me le te Bajram begut?

    Reply to this comment
   • Che Guevara April 1, 23:18

    Nuk jane proitestues,por bandite kriminele qe duan t’i vene zjarrin asaj qe ka mbetur nga Shqiperia!
    I udheheq regjia e Beogradit me Sali Berishen ne krye!

    Reply to this comment
   • eno April 2, 04:42

    Te arrestohen te gjithe ata kriminele te cilet pa asnje perjashtim ata kriminele qe terrorizuan vendin dhe shkelen ligjin dje duke shkateruar pronen shteterore e publike. Ata qe ankohen per pagesen e taksen ekalimit jane me te kamurit ata qe e bejne me shpesh ate rruge pasi per pjesen me te madhe te popullit ajo rruge mund te perdoret nje here ne vit ose ne dy tre vjet. Ata qe shkelen ligjin te paguajne per krimin e bere. Eshte cenuar rende siguria dhe autoriteti i policise dhe i shtetit. Te gjithe te barabarte perpara ligjit.

    Reply to this comment
  • lamemali April 1, 15:43

   Ik more legen me emer gjerman, me prejardhje italian, i rritur ne Shqiperi, i edukuar neper skutat e krimit.

   Reply to this comment
  • Blaublut4 April 2, 00:55

   Per mua keto jane levizje te rezikshme Gjeopolitike te Rusise dhe Turqise, kurse Greqia dhe Serbia bejne sehire ku mundet te kapin ndonje cope ne okazion si gjate gjithe historise………

   Shikoni me kujdes!!!!????
   Ne keto momente Greqia kerkon det, kurse Turqia kerkon revanshin e Osmaneve ne Kosove.
   Serbia provokon me Gjuricat dhe avionet ne Presheve.
   Kurse Rusia me anen e Ambasadorit teje bastard ne Tirane, i lidhur mire me Ambasaden e Serbise dhe Greqise ne Tirane, japin urdherin Sali-Serbit dhe Lulzim-Serbit si dhe MonLikes-Greke per Anarshi per gjoja taksat e Rruges se Kombit?????
   Njesoj si me zgjedhjet ne Shqiperi, bene te njejten gje me cadren ne te njejten kohe edhe me Parlamentin ne Maqedoni, kur eshte puna qe Shqiperia te eci perpara drejte NATOS ose EU.
   Por edhe ky palaco Edvin Rame te njejten gje beri atehere me cadren kunder futjes ne NATO te Shqiperise.
   Per mua shpetimi eshte ky:
   Prishja e menjehershme e mardhenieve Diplomatike fillimisht me Serbine dhe Rusine.
   Me pas analize edhe per Turqine dhe Greqine (pa bere paqe dhe leshime, per detin dhe Camarine varret e grekerve ne jug) etj.

   Urdher nga Arta Marku dhe MPB zoti Xhafa.
   Arrestimi nga e FBI ose CIAs dhe Ushtrise Shqiptare, Policia dhe Gjykata e larte te menjehershem te ketyre personave, anti Kombetar dhe anti Perendimor, anti EU dhe NATO, si me poshte:
   1. Sali Berisha
   2. Lulzim Basha
   3. Ilir Meta
   4. Monika Kryemadhi
   5. Fatos Nano
   6. Edvin Rama
   7. Dhimitris Bushatis
   Dhe me pas te gjithe kelyshet sherbetore te tyre tek Partite si PD,LSI, PS gjate ketyre 28 vjeteve ne rjesht etj.
   Me pas do kemi qetesi dhe vetingu te vazhdoje tek “Peshqit e vegjel“

   Rrofte Kombi Shqiptare dhe USA!

   Reply to this comment
 2. Claus April 1, 10:49

  Natyrisht qe do te dilnin propaganduesit e qeverisjes se kokaines, koncesioneve, tenderave, kullave dhe financave te rrenuara nga 5-6 oligarke qe kane shtene ne duar pasurite e shqiptareve ne qeverisjen e te ashtuquajtrures „socialiste“, por qe nuk ka asnje qelize ze perbashket me ate, vec qe eshte kthyer ne nje kapje tepsie a thua se shperndan copa byreku andej apo ketej, me kete titull skandaloz „Barbare“!

  I lodhur, i dermuar me frymemarrje te nje azamatiku kronik qe i ishte mbaruar aerozoli me permbajtje kortizoni doli dje ne media dhe brockullisi fjale qe as vete nuk dinte kujt ja thoshte.

  „Barbare“ thone keta analiste. Dhe kush i thote keto?
  Mero Baze! E mbani mend Mero Bazen ne vitet `97 kur ishte zedhenes i „Zerit te Amerikes“ dhe na tregonte po ashtu „barbaret“ nga Vlora dhe Lushnja qe po digjinin Shqiperine e Sali Berishes?
  Po mire more po ata policet qe u sakatuan ne ato skenat makabre ne vitet `97 u sakatuan nga te civilizuar dhe qytetare norvegjeze qe rastesisht u gjenden ne Vlore dhe Lushnje?
  Po Bedri Islamin?
  Ai qe nuk na la rast pa treguar prejardhjen „barbare“ nga Vraka, me miq dhe me shoke udheheqes te UCK-se te ardhur nga zonat „barbare“ te Malesise se Gjakoves apo te Drenices qe perdoren armet nga depot e hapura me dhune ne Shqiperi, ata na paskan qene me ADN suedeze?

  Po a nuk eshte turp dhe moral i kalbur kur njera na qenka barbare dhe tjetra pale na qenka e civilizuar vetem per faktin se analistet Mero dhe Bedri qe nuk jane gje tjeter vec altoparlante te cjerre te qeverise dhe nuk i degjon me njeri, nuk u shkon per mide ajo qe ka ndodhur?

  Mire Mero qe aq e ka kapacitetin dhe eshte mare vetem me katundin e madh shqiptar njehere keshilltar i Berishes dhe heren tjete keshilltar i Rames, po Bedriu perse nuk na tregon ato eksperiencat e tij ne Gjermani ku dhe jeton per keto aspekte si maut, vignete a „toll“ ne shqip?

  A ka kaluar Bedriu neper Austri, neper Slloveni a ku ta di une dhe sa ka paguar ne keto rruge?
  Ne Gjermani nuk i konvenon te tregoje se aty nuk paguan asnje cent dhe a e di perse?
  Sepse taksen e rruges ja marrin se bashku me taksen e makines, prandaj Gjermania nuk mund te marre takse rruge sepse edhe nese eshte kerkuar ajo bie ndesh me ligjet e Europes.
  Ndersa ne Shqiperi e paguajne ate ne taksen e karburantit dhe j opak por 300 milion Euro ne vit.

  Po sa na paguan Bedriu kur kalon neper Austri`? A puguan nje „vinjete“ qe kushton per 10 dite vetem 8 Euro?
  Po perse shqiptaret e Kosoves, Shqiperise dhe te huaj na duhet te paguajne ne nje rruge vetem per dy kalime 10 euro?

  A nuk eshte kjo vjedhje mes dites me diell?
  Reagimi i popullit ishte me se i justifikueshem ndaj atyre qe duan te rrembejne nje rruge qe eshte paguar 2-3 here nga populli, per ta marre qyl ashtu sic kane marre cdo gje ne ate vend dhe pastaj te nxjerrin miliardat e tyre.
  Ishte revolte e nje populli ne mjerim dhe kjo justifikon cdo gje, aq me shume kur po vidhet dhe rripet cdo dite nga taksa, rritje cmimesh dhe talljeje pakufi.
  Le ti vene ndonje takse rruges per ne Tepelene atje ku shkon provinciali Mero, se per keto probleme pak ja thote. Sintaksa e vetme shte vetem Sali, Sali,Sali si dhe tek Bedriu.

  Bedri!
  lexo me poshte se cfare lajmi dha nje stacion i njohur gjerman ne radio dje ne oren 20.30, lexo se sa perfid ishte. Se kush e kishte redaktuar nje Zot e di, por mu duk i perpunuar nga mediat e kazanit shqiptar te marre shabllon nga gjermanet. Lexo me poshte te perkthyer nga une:

  „ …Protestuesit shqiptare dogjen sot terminalet e pageses per perdorimin e e nje rruge kombetare ne Shqiperi.
  (dhe me poshte fillon perfidja)
  „Nje koncern nderkombetar i cili ka ndertuar ate rruge kerkon marrjen e pageses per punen qe ka bere“!!!!

  Na thoni ju „analistet“ e medhenj cili ka qene ai koncesionar nderkombetar qe e paska ndertuar ate rruge nga xhepi i tij?
  Ajo rruhe eshte ndertuar nga taksapaguesir shqiptare duke i dhene koncesinarit turko-amerikan pagesen per punen e bere.
  Ky eshte i tere thelbi i ketij problemi , qe ju doni ta manipuloni, por te pakten mos dilni me shkrime diskriminuese dhe primitive me titullin „Barbare“.

  Eshte turp!!!!

  Reply to this comment
  • abaz BEU nga VITHKUQI - DEMOKRAT April 1, 11:34

   Claus ——– Kjo eshte e verteta .
   Bravo .
   Te lexoje me kenaqesi .

   Ketu eshte ç’menduri ,
   te duket vetja ne stadium ——–
   Edhe se kane 28 vjet qe po i shker——-^?

   Me mire te me shker———- Partia ime thone .

   Saliu vodhi – tha Bojaxhiu Rama
   Rrugen e kombit .
   Une Edvini do tju vjedh ju Popullin te mbushe Thesin e perbashket . haaaaaaaaaaaaaaaaaaa

   Kur shteti i kapitalizmit e paske
   tepsine dhe timonin me popullin ?

   Reply to this comment
   • MONIKA NEPËRKA PIKA - PIKA April 1, 11:59

    Kaq kohe pjellore kane ardhur , sa po na dalin “demokrate” edhe bejlere korofillaqe nga Vithkuqi !
    Me te vertete , idjotizmi nuk paska fund . Kush mund ti fryje sa me shume anarkise dhe shkaterrimit te shtetit , per tua bere me te lehte punen hijenave ogurzeza sllavo-greke !

    Reply to this comment
  • Xxx April 1, 11:45

   Kush mbeshtet S.Berishen i cili i ka bemat te ditura jo vetem qe eshte barbar por edhe antishqiptar. Ne rastin me te mire eshte nje militant i paafte per te bere gje dhe mjeran per nje vend pune.

   Reply to this comment
  • Spartaku April 1, 13:57

   CLAUS! Na çave bythen me kete komentin tend.Shiko o lumzi se fajin nuk ta ka Rama por dikush tjter qe po shkaterron kete vend.Eshte Saliu me pd-n.Kjo eshte e verteta,do apo nuk do ti.

   Reply to this comment
   • Q çezari April 1, 15:03

    Spartaku Skllav …
    Paskan dale Pitbullat e Rilindjes ……………..
    Beje gati lekat e
    Pusit te ujit
    rrugeve
    Taksen e shtepise

    a SE desh harrova ,
    Bojaxhiu Rilindas do te vere edhe taksen e Pordhes sepse ndot Ambjentin …….
    ……………………………

    o pika qe su bie mu ne bythe ju Pitbullave
    te rilindjes ……………..
    Sklav linde – e skllav do te vdiske .

    Reply to this comment
   • mirel April 1, 16:42

    Gjeagjeze e ke kete apo cfare?
    Pse Rama e mban Berishen akoma ne politike?
    Per cfare u be Vettingu? Apo per banoret e Kukesit?
    Pse Ramuti zbaton ende mareveshjet e Berishes?
    Nuk e pate kur doli pa pike turpi ne televizor dhe deklaroi qe do i ndertonte varrezat greke se ishin mareveshjet qe qeveria e meparshme e Berishes i kishte lene pa u realizuar?
    Po koncesionet mbi Vjose dhe Osum kush i projektoi?
    Berisha i shtriu kthetrat ne Valbone atje ku mendonte se kishte zona influence.
    Ramuti i shtriu ne jug, aty ku i ka ai zonat e influences.
    Sipas teje vetem Berisha qenka kriminel?
    Po Ramuti?
    Apo kur vjedh Berisha eshte krim, dhe kur vjedh Ramuti eshte nder..
    Te manget jeni apo e keni nga urrejtja per Berishen?
    Po te urreni Berishen duhet te urreni dhe Ramutin automatikisht, se jane e njejta prerje per hajdute dhe bashkepunim me krimin

    Reply to this comment
  • Fati April 1, 14:25

   CLAUS OSE COLLAUS,ke reshqitur aq keq sa je bere i palexueshem ne kete faqe!Te jep pershtypjen se je opozant me te gjithe qeverite e veçanerisht me ate qe (nuk ta di origjinen qe me siguri e ke nga ata vellezerit qe Bukoshet i ndersejne per te djegur token ame nen hijen e fjales boshe”jena vllazen”!Alergjia qe ke per Ramen(alergji kjo personale)nuk te bene gje tjeter veçese maksimalisht simpatizant i LSI ose anetar te saj!Sikur gjithçka te keqe te kete bere deri me sot qytetari Edi Rama te vetmen veper madhore nuk mundesh jo ti por kerkush qe eshte sadopak atdhetar e qytetar,ate qe makines kriminale te treshes Berishe,Like e Bashe iu kundervu e eshte i vetmi rast qe mund te shkaterohet ndryshe Shqiperia do te qe mbushur me Cllaus qe siç thote ajo proverba “gjitheàça eshte e pasiguruar e ha mut sa te duash”te cilet vetem do lehnin nese shikonin ndonje qe kerkonte te ndertonte shtet minimalisht ne konditat e nje kolonie te vetshpallur nga ata qe ti e çdo kush si ti ke nostalgji!Kete urrejtje patologjike ndoshta e ke ose ti ke ndonje hatermbetje a lufte familjeje ose do jeshe pjese e nostalgjikut “Robert Cemçakizit” qe per çdo rast na merr shembull Austrine ku sot jane strehuar bixhozxhinjte e Kazinove qe harxhojne parate e marra dikur nga taksapaguesit shqipetare!Rama po hedh themelet e nje shteti me rregulla e loje te paster!Nuk eshte aspak e vertete propaganda 25 vjeçare per ate qe zotrote e akuzon si levrus hashashi pasi minimalja “miqte” per hir te “burrit te leshit” do tia kishin bere gropen ndaj me vjen keq qe sa here qe lexoj pseudonimin ne kete faqe “claus” komenti eshte posaçerisht vetem per qytetarin Edi Rama qe kopeja juaj e quan Edvin!Uroj qe ta kesh njohur ne rini kete djale qe mençurine ja lexon si budallallek,qe qetesine si egersi e veprimtarine e tij te perditeshme si ditezi!Uroj te mos kesh ndonje meri familjare si djal qe pashmerine e ka pas perdorur edhe per dashuriçka ne monizem e mos te te kete rene per pjese!Emrin e ke te qyteteruar por shkrimin prej eresires se shpellave!Shqiperia nuk eshte marr peng nga Edi RAMA por nga banda e kryekrimit Berishe,nga toto Liket e nga LuLu.te or mik .Nuk e kuptoj se si nuk flet ndopak po e quan te ligjeshme djegjen e tokes ame nga “vllaznit kosovare”si ne kohen e Bukosheve!Imagjinno per nje moment qe shqipetaret e Shqypnise (siç e quan rendom intelektuali ne komentet e tij” te shkoje e te djege institucionet e Kosoves!Kjo eshte me alarmante se sa broçkullat tashme te lexueshme nga ana jote qe vetem injorantet intelektuale mund ti pelqejne e te ti miratojne!Ajo rroge nuk eshte Rruga e Kombit por “Rruga e Korbit” or mik!Vllaznit ne vitet 90 kur u instaluan ne Shqypnin e sapo shqyeme na i shiten ujin me ngjyra ne mes te bulebardit me ato akuariumet ambulant apo se ke arritun ate kohe e sot duen qe edhe me shurue kendej kufinit e duen falas!

   Reply to this comment
   • Une April 1, 15:32

    Eshte Artan Hoxha spiun dhe kandidat per president qe fshihet pas disa pseudonimeve! Per kete pune paguhen spiunet e Salihit!

    Reply to this comment
  • Lili April 1, 14:46

   Claus,bravo

   Reply to this comment
  • Nassau April 1, 14:48

   Clausi gjithenje per te nxitur trazira ne Shqiperi.
   Ndjek mesimet e Janulles per shkaterimin e Atdheut tone.

   Reply to this comment
  • agroni April 1, 14:55

   i TMEROVE tifoset qe nuk Rilinden Claus .
   Tifoset mavi edhe se e hane me dysh
   nga partia nuk merziten .

   Edhe se me denon , Partia ime me denon — Thone .

   Reply to this comment
  • Kris April 1, 15:29

   O claus! Turpi eshte i Berishes Lulit dhe PD! Nuk mund te manipulohen njerezzit e thjeshte ne kete forme! Zjarri eshte zjarr! Prishja e kioskave nuk eshte kulture,mundet Berishiane! Njerezit duhet ta kuptojne njehere e mire se Berisha dhe PD jane e shkuara,jane kanuni i Lekes! Shikoni perpara!

   Reply to this comment
   • Tartufi April 1, 16:23

    Kris ,mua me duket se me nje prosopulle si ky kallami qe udhheq kete qeveri
    nuk shkohet perpara por ne nje anarshi ,me keq se prosopulla Sali me shoket
    e tij. Nje qeveri qe shkatron tre prosopulla te ngritura per kultivim te droges
    dhe ne vend te ketyre tre te prishurave ngrit 200 te tjera diku tjeter ,kjo qeveri
    ngelet te thuet krie- prosopulla e ketij populli !! Peshoje mire ne kandarin e
    urtesise prosopullen me te madhe. Kur kemi pare ,qe tuneli ka eresire ,na duhet o te kemi nje kandile o te kthehemi mbrapa per te dale nga tuneli,,,,,por
    kur futemi akoma brenda tunelit te eresiras,na mbulon eresira fare. Ne fillim
    te tunelit na futi Sala,e ne fund te tunelit na shpuri ky palloshi pa mendje.

    Reply to this comment
  • mirel April 1, 15:36

   Fix fare Claus, po dhe rrugen e Tepelenes kam frike se do na e taksojne greket,,jo per ndonje gje po nuk duken larg trupat greke qe do mbrojne momunentet e deshmoreve te Meros

   Reply to this comment
 3. edi April 1, 10:55

  Lëre PD se s’ka punë fare PD-ja këtu. Kjo është çështje kombëtare dhe kjo taksë është një vjedhje e pastër. Analizo më mirë tarifat e çmendura dhe delirin, në të cilin ka hyrë qeveria.

  Reply to this comment
 4. Referendum per arrestimin e koleres sali April 1, 11:19

  Gjaksori kanunor berisha si antishqiptari me i madh nuk ngopet me gjak.
  Ai kriminel qe ka 38 vjet qe shkatrron dhe percan do te shoh vetem kacafytjen e shqiptareve.
  Ky kriminel cub te ze pusi dhe shfrytezon cdo veprim te qeverise qe kerkon te rregulloj gropat e vjedhjes se ketij antikombetari.
  Nuk i mjaftuan ato cfare beri me pronat qe i pervetsoi si familje ,nuk i mjaftojne ato qe vodhi tek rruga qe duhet te mari emrin vjedhja kombit.
  Da te jete i lire ky kanunor shqiptaret do gjakosen

  Reply to this comment
 5. Kaçi i zi April 1, 11:30

  Rama ka 100 probleme por te biesh Saliun ne pushtet eshte tradheti kombetare.
  Pasojat:

  1. Bllokimi i procesit te vetigut dhe reformes ne drejtesi.
  2. Polarizimi i skajshem i shoqerise dhe thellimi i ndarjeve krahinore e fetare.
  3. Eksod masiv i shqiptareve drejt Evropes dhe vendeve te tjera.
  4. Shkaterrim i administrates publike. Rikthim ne vendet e punes i hijenave te PD-LSI specialiste ne zhvatje dhe hajduteri.
  5. Bllokim i procesit te integrimit dhe hapjes se negociatave te cilat priten te hapen ne qershor.
  6. Rikthim i statusco-se te paravitit 2013.
  7. Pozicionim i rezikshem i politikes anti BE dhe terren i pershtatshem per penetrimin e qarqeve me te erreta antishqiptare, ruse, serbe dhe greke.

  Nqs mendoni se nje takse e negocjueshme do te ishte arsye per te risjelle ne pushtet Berishen, atehere ne qafe pacin veten gjithe shqiptaret.

  Reply to this comment
 6. info analitike April 1, 11:33

  Pasakan dale barbaret e kriepsikopatit per ti ardhur ne ndihme sepse kriepsikopati ishte mne gjendje te renduar dje e mezi merrte firome. Jepi Bedri se tashme eshte e qarte qeia ke kaluar dhe Tao Taos duke vene partine mbi atdheun. Ore Bedri ata vandalet e 21 janarit cfare ishin komb apo antikomb, po ata te ’97 qe mbollen terror? A ke turp o Bedri qe i del ne krah hajduteve te kombit?

  Reply to this comment
 7. Jetimet e 21 Janarit April 1, 11:33

  O ISLAMIKU BEDRI PO Ç’PUNE KANE BANORET E FSHATRAVE TE ZONES QE SKANE PARE MAKINE ME SY ME ‘RRUGEN E KOMBIT’ QE LIDH PRISHTINEN DERI NE DURRES! PER TE TRASPORTUAR PROSTITUTA E DROGE?
  PO KOQEVARET ÇMUTIN KERKONIN NE TERITORIN SHQIPETAR TE DIGJNIN E SHKATERRONIN PSE NUK SHKOJNE NE TERITORIN MALAZES,SERB APO MAQEDONAS E TE DJEGIN DOGANAT E ATYRE VENDEVE PSE U VENE TAKSE!!!!!!!

  Reply to this comment
 8. abaz BEU nga VITHKUQI - DEMOKRAT April 1, 11:35

  Claus ——– Kjo eshte e verteta .
  Bravo .
  Te lexoje me kenaqesi .

  Ketu eshte ç’menduri ,
  te duket vetja ne stadium ——–
  Edhe se kane 28 vjet qe po i shker——-^?

  Me mire te me shker———- Partia ime thone .

  Saliu vodhi – tha Bojaxhiu Rama
  Rrugen e kombit .
  Une Edvini do tju vjedh ju Popullin te mbushe Thesin e perbashket . haaaaaaaaaaaaaaaaaaa

  Kur shteti i kapitalizmit e paske
  tepsine dhe timonin me popullin ?

  Reply to this comment
 9. Shqipo April 1, 11:46

  O ju jetoni ne bote tjeter ose poppulli eshte i marre.
  Pagesa-taksa u vu ne bashkepunim dhe bashkebisedim me popullin apo u perdor metoda e te fortit qeverritar?!
  Ça mendimesh jane keto?!
  “Une ankohem per ujin dritat taksen e shtepise,por nuk ankohem per kuksianet”… thote ky.Hajde mendime hajde.
  Zoteri dhe zoterinj te tiranes! Per popullin 5€ jane shume,per popullin 1,500Lek m3 per ujin jane shume,per popullin taksa e shtepise eshte e padurushme.
  Po mor poooo,zjarrin duhet te veme!!!
  E dashka me shume shqiperine Edi se une????
  E do shqiperine filan qeveritar me shume se une populli?!
  Me mire zjarrin apo te raskapitur ne vendin tim?!
  Kush do vi pas zjarrit?! Si gjithenje djalli!!!
  Por ama dhe keshtu nuk behet…taksa taksa taksa.Sa makina e sa polica merren per te kaluar rrugen nje minister?! I kane makinat 3.500 kubik se keto 1,000 kubikshet nuk iu bejne.
  Te paguaj une( populli) makinat e ministarve…perse?!
  A marrin rroge?!
  A i vuri njeri me zor aty ku jane?!
  A jane vete keta qe na thone qe gjasme interesohen per te miren time?!
  Ehhh meqe interesohen per te miren e popullit çi duan makinat dhe rojet?!
  Zoterinj,nuk ka njeri qe se do vendin e tij dhe nuk ka njeri qe do te shikoj vendin e tij te digjet…por kur populli shikon se e vjedhin dhe e diskriminojne,Ai nuk ka rruge tjeter pervec kryengritjes dhe plackitjes.
  Ndihem i pa-fuqishem kur me raskapisin djeser time.Kur jam i detyruar te paguaj takse ne rruget e qytetit per te parkuar makienen,per te blere ushqimet qe s’kane asnje kontroll,per te edukuar femijet ne ambiente çnjerzore( si nga ana e godinave dhe nga punonjesit e arsimit),per te marre nje dokument me duhet te pres ne kembe sikur te jem i denuar me detyrim percaktim,per te kaluar makinen e porablere ne kolaudim,per te paguar naften me te keqe ne bote,eeee per çdo gje qe ka lidhje me TE QENIT NJERI …une ndihem i diskriminuar…ateher perse e dua qeverrine,ku me ndihmon,ku me duhet,çfare me jep????

  Reply to this comment
  • Lili April 1, 14:50

   Best comment of the day.

   Reply to this comment
  • Stefi Qinami April 1, 15:10

   Bravo shqipe ,
   kjo eshte llogjika , dhe jo llogjika e rilindjes qe do bejne shtet duke paguar Taksa edhe per puset .

   Reply to this comment
   • Tartufi April 1, 16:05

    Stefi,,, mos e ngatro Shqipo, me shqipe,,,se shqipe nuk i ka keto tru ne koke
    por ka bajga te thata ! Shqipo eshte plot me tru ne koke , , qe kur na thote neve
    dhe i thote plehanerise dhe vehtes se tij,,, kush i vuri me force keta lamasher qe
    bejne sikur qeverisin,duke levizur me Xhaguare dhe Renxh Rover dhe per dite
    na nxjerin nje takse te re per kete popull te mjeruar,qe eshte me teper ne minuse
    se sa ne pluse,,, Stafi e kuptoj pa dashjen e te shkruarit tend,,, po kuptoj qe nuk i
    ha llokumet kollaj te badakciut.

    Reply to this comment
    • Tragjasi April 1, 17:32

     Tartufi im ballist i nerum ,

     Per Rilindasit , eshte e rendesishme qe Taksen
     jua fut Partia e tyre .

     Per Delet e rilindjes ,
     TAKSA e berishes eshte me e rende se Taksa e Edvinit .

     sepse taksa e edvinit eshte me Vazeline dhe
     me perzevativ ,
     Kurse maloku Berishe perdore metoden tradicionale te pyllit .
     Zotrote ku ke qene fshehur , kemi kohe qe nuk degjohemi , na kishte marre malli te shaheshim pak .
     Po sot qenkam me ty , e nuku te shekam dot .
     haaaaaaaaaaaaaaaaa
     Nejse , shellire je haaaaaaaaaaaaaaa

     Reply to this comment
     • Tartufi April 1, 18:28

      Ja te te kujtoj o dhiari e tru shterpuari i kurveleshit,,, jane te forta keto i
      kam mesuar ne mes te ajkes te laberise te sharat dhe ironine, ja lexo
      ci thoshte Mergimi i Golemit tru shplareve te Picarit,, Prisni dermaner dhe
      pak ,sa Enveri do na beje lopen me 8 cica te lahemi ne qumesht !
      Tru shplari te vendos ndere shume here,kur nuk te takojne keto ndere.
      Do ta kisha per nder te ishe Balli i kombit,, ballist , ,por nuk me ka takuar Me dhunon prakun e shtepise te me beshe nje shpellar veriu.
      Me perdhunon dhe me qelb te terin te me futesh ne nje stan se bashku
      me stanaret e Progonatit te Tepelenes e te Kurveleshit.

  • mirel April 1, 16:47

   Shqipe fantastike!
   Le ta lexojne gjithe qelbesirat qe rrojne me taksat e shqiptareve cdo te thote te ndihesh i shfrytezuar ne shtetin tend

   Reply to this comment
 10. Kafsha Mark Ujk April 1, 11:54

  Tani , opozitaret PD-LSI , duan te dine efektet e vandalizmit te djeshem , te justifikojne dhe tu japin zemer falangave zjarrvenese , per ti nxitur e mbajtur me shprese , se vetem me dhune , mund te rikthehen ne pushtetin antishtet te instaluar me aq dinakeri e vendosmeri ne keto tre dekada . Jane pikerisht organizatoret dhe frymezuesit e katrahures se djeshme , qe mezi prisnin te dilte gazeta , per “ti dale zot krimit ” .
  Me te pa durueshmit , si kurdohere , jane : @Claus, Edi , P.Tedeshini , inteloleshi , infoleshi dhe nje varg murgjish dhe sllavo-greke , apo ekstremiste islamike , qe te gjithe metastaza kancerogjene te atyre sherbimeve sekrete !
  Populli po ndergjegjesohet cdo dite , qe po i perjeton keto skena te shemtuara antikombetare te markes nazisikine , ndaj e keni kot ore te njere , se populli jo vetem nuk iu mbeshtet , por iu urren nga thellesia e shpirtit , si shkaketare te mjerimit qe i sollet ne keto tre dekada !

  Reply to this comment
  • info analitike April 1, 12:24

   1. Kukësi futet në Ligën Evropiane.
   2. Kukësi ngjalli shpresën.
   3. Të madhit i mbahet fryma.
   4. I madhi kërkoi ndjesë.
   5. I madhi përjashtoi nga partia grupin antiparti.
   6. Populli është sovrani.
   7. I madhi nuk di të lexojë sovranin, kujton se është ai sovrani.
   8. Ministri i Brendshëm foli për elemente kriminale. Pra, dështoi të mbronte protestën.
   9. Foli dhe prokurorica. Prokurorice heto koncesionin jo popullin.
   10. Lulka????????
   11. Tërhiqni autoblindat, se aty do rrëzohet shteti si në 97.
   12. Rilindasit e tërbuar le të kujtojnë pak makinat qe dogjën në 21 janar. A ishin pasuri e dikujt? A i dëmshperblyet? A u dënua njeri nga protestuesit që dogjën pasurinë e përbashkët dhe private?
   13. Të madhit si duket ju prish pazari, se nuk përmbahej fare.
   14. Kush e dashuron Vallen e Kuksit?

   Erion Kristo

   Reply to this comment
 11. i juaji Edi Rama. April 1, 12:10

  Antikombetaret i kemi te ato qe e mallkuan ne fillim Rrugen e Kombit, pastaj e taksuan. Ne fillim me taksen Majko, tani me taksen Rama. Ndryshimi i vetem eshte ky :Taksa Majko 70 mije leke ne vit te gjithe shofereve te Shqiperise, kurse Taksa Rama eshte me Euro. Me antikombetare se keto nuk keni ku gjeni.

  Reply to this comment
 12. befana April 1, 12:48

  e ka fajin vetingu,prandaj ndodhin keto .VETINGU VETINGU ,jo taksa pasi ajo zgjidhej ne menyre civile ,por duhet destabilizim,duhet 97 qe te shpetojne hajdutet e kombit,SALI,META,LULI

  Reply to this comment
 13. alphade April 1, 13:08

  Nje popull qe do kapitalizmin me ligjet e socializmit. Zote-
  rinj shqiptare qysh e kujtoni kapitalizmin ju pa takasa e
  “tolle”, gaboni rende. Prandaj ne mos sot neser “tollet” do
  te vihen dhe kuksianet e kosovaret do te paguajne se s’ben taksat e rruges. Tash “mortaja” e Saliserbit i shfry-
  tezon keto protesta per te krijuar stabilitet ne Shqiperi por
  nje gje duhet te dine banoret e kesaj zone se edhe sikur
  PD e Mulit dhe te Saliut perseri taksa rruge do te kete .
  Eshte problem tjeter sasia e takses se rruges.Kjo eshte e
  diskutueshme mund te jete e shtrenje dhe duhet studjuar.
  Por gjithecka eshte relative: Te thuash se jemi “shume te
  varfer dhe per kete aresye nuk paguajme fare taksa” ,sic
  besrtisnin dje protestuesit, pergjigja eshte teper e thjesh-
  te: Ai qe ka makine nuk eshte edhe aq i varfer,i varfer
  eshte ai qytetari apo fshatari qe i bie bretku ne kembe duke kapercyer shqemet ne kembe e zbathur .Ky,Po qe
  eshte i varfer por kosovari apo kuksiani e tropojani me
  mskine nuk paskish 5 eoro per takse ?! Kjo me duket jo
  e drejte dhe mendja te shkon tek sfondi politik i kesaj pro-
  teste. Banda e Sali Berishes vetem gjak e zjarr kerkon.
  Kujtoni vitet e shkuara ,97- ten qe banda jenicere e Vici-
  doli mbuloi me gjak dhe i vuri zjarrin Shqiperise. Kujtoje-
  ni dhe mos i harroni tragjedite shqiptare te prodhuara nga antishqiptaret shqipfolesit vendas,te nxitura e te frymezuara nga te huajt. Nuk ka vend te botes pa taksa
  rruge. Shqiptaret e dine mire kete dhe kur shkojne jasht
  ulin koken ndaj te huajve dhe paguajne si cecua duke i
  dhene edhe nje “faleminderit” ne gjuhen e vendit ku
  shkojne me nje servilizem te papare,hiqen sikur te ishin
  njerezit e civilizuar te planetit,sidomos kur kalojne ne “to-
  llet p” e serbit dhe grekut,ndersa ketu mulet e berishet si
  “Mortaje e Zeze” kombetare po mundohen te shkaterroj-
  ne gjithecka e ndertuar. E bejne kete sepse shohin nje
  qeveri te dobet “gandiste” qe kerkon te civilizoje vandalet.
  Ben veprime here-here infantile ! Vertete ngrite nje ” toll”
  te vetme ne Shqiperi por kjo nuk mund te behet ne meny-
  re arbitrare nga qeveria duke u konsultuar vetem me si-
  permarrsin privat te kesaj rruge,diskutoje edhe vendasit.
  Pastaj mos ver nje taks kacafiu qe ne fillim,beje gradua-
  lisht. Miqt e mi ne Amerike me thone se “tolli” ne uren
  Verazano qe lidh Bruklinin me Staten Island filloi ne me
  pak se nje dollar, ndersa tani cdo makine e vogel qe kalon kete “toll” paguan 17 dollar. Ndersa per ata qe jane
  banore te ishullit Staten Island u behet nje zbritje e kon-
  siderueshme duke paguar rreth 7 dollar. Kete pervoje edhe qeveria e Rames e di fare mire por me sa duket i
  pelqen arbitrarieteti i sunduar nga prepotenca dhe arro-
  ganca. Shfaqje keto ekstremiste dhe qe nuk i sherbejne
  vendit. Eshte per t’u cuditur: Kur eshte perpara gazetare-
  ve ,ndryshe nga autoritarizmi Berishes dhe megjithese
  eshte perplasur shume me median,vete gazetaret me
  K/ministrin aktual sillen sikur te jete njeri teper i zakon-
  shem : E pyesin,e kundershtojne ,debatojne,provokojne ,
  kjo nuk ndodh me Berishen ku po keta gazetare bien ne
  “prangat” e nje servilizmi te peshtire. Kete bipolaritet krye-ministri duhet ta korigjoi se eshte ne dem jo te tijen
  por te Partise qe ai drejton dhe simpatizanteve qe e ndje-
  kin. Protesta shkaterruese e djeshme ishte nje proteste
  fund e krye e manipuluar e briganteve te bandes pedeis-
  te: Mulit dhe Berishes. Prandaj duke qene e organizuar
  per te djegur e shkaterruar pergjegjesit kryesore politike
  duhet te dalin para gjyqit dhe te denohen. Nje mal me fakte egzistojne ! Cfare presin organet kopetente qe nuk
  u vene prangat ketyre antikombetareve te lartcituar. Fak-
  ktet nuk u numurihen ketyre sherbetoreve te agjenturave
  te huaja. Pergjithesisht ne vendet e prapambetura ,si
  vendi yne dhe shumica e vendeve te botes,me perjashtim
  te vendeve te zhvilluara ekonomikisht, duhet per nje kohe
  relativisht te gjate te sundohet nga nje “dore e forte” ,ne-
  se vertete kerkin te vendoset shteti ligjor. Shqiperia e ka
  shume te domosdoshme ndjekjen e kesaj rruge,ndryshe
  gjithemone do te kemi te tilla mbrapshtina nga elemente
  antisociale qe veshin “petkun” politik sa here qe shkate-
  rrojne,djegin apo vrasin ! Sali Berisha me mulet kete de-
  tyre i kane vene vetes: shkaterimin e Shqiperise,prandaj
  perbalke ketij gangsteri te paguar nga milloshevicet duhet
  te veproje dora e hekurt e ligjit.Dje,,deputeti Brace i beri
  thirrje qeverise qe te ” Arrestoje Sali Berishen” ! Kete thi-
  rrje shqiptaret kane dhjetra vite qe e kane bere. Eshte
  momenti qe qeveria t’i vere gishtin kokes dhe te mendoje
  per popullin dhe jo per bythen e fet.” Me mire nje fund i
  tmerrshem se sa nje tmerr pafund” !!,,,,,Shqiperia duhet
  pastruar nje here e mire nga “gjirizet e ujrave te zeza” me
  doren e hekurt………….!!! Dhe per kete duhet te zgjohet
  populli shqiptar nga letargjia dimerore. Nje grusht horrash
  rrugaces,huliganes nuk mund te bejne c’tju doje bytha ne
  nje vend dhe nje popull qe do dhe deshiron paqe,paqe me cdo kusht…..!!!

  Reply to this comment
  • Tragjasi April 1, 17:34

   Tartufi im ballist i nerum ,

   Per Rilindasit , eshte e rendesishme qe Taksen
   jua fut Partia e tyre .

   Per Delet e rilindjes ,
   TAKSA e berishes eshte me e rende se Taksa e Edvinit .

   sepse taksa e edvinit eshte me Vazeline dhe
   me perzevativ ,
   Kurse maloku Berishe perdore metoden tradicionale te pyllit .
   Zotrote ku ke qene fshehur , kemi kohe qe nuk degjohemi , na kishte marre malli te shaheshim pak .
   Po sot qenkam me ty , e nuku te shekam dot .
   haaaaaaaaaaaaaaaaa
   Nejse , shellire je haaaaaaaaaaaaaaa

   Reply to this comment
 14. alphade April 1, 13:09

  Nje popull qe do kapitalizmin me ligjet e socializmit. Zote-
  rinj shqiptare qysh e kujtoni kapitalizmin ju pa takasa e
  “tolle”, gaboni rende. Prandaj ne mos sot neser “tollet” do
  te vihen dhe kuksianet e kosovaret do te paguajne se s’ben taksat e rruges. Tash “mortaja” e Saliserbit i shfry-
  tezon keto protesta per te krijuar stabilitet ne Shqiperi por
  nje gje duhet te dine banoret e kesaj zone se edhe sikur
  PD e Mulit dhe te Saliut perseri taksa rruge do te kete .
  Eshte problem tjeter sasia e takses se rruges.Kjo eshte e
  diskutueshme mund te jete e shtrenje dhe duhet studjuar.
  Por gjithecka eshte relative: Te thuash se jemi “shume te
  varfer dhe per kete aresye nuk paguajme fare taksa” ,sic
  besrtisnin dje protestuesit, pergjigja eshte teper e thjesh-
  te: Ai qe ka makine nuk eshte edhe aq i varfer,i varfer
  eshte ai qytetari apo fshatari qe i bie bretku ne kembe duke kapercyer shqemet ne kembe e zbathur .Ky,Po qe
  eshte i varfer por kosovari apo kuksiani e tropojani me
  mskine nuk paskish 5 eoro per takse ?! Kjo me duket jo
  e drejte dhe mendja te shkon tek sfondi politik i kesaj pro-
  teste. Banda e Sali Berishes vetem gjak e zjarr kerkon.
  Kujtoni vitet e shkuara ,97- ten qe banda jenicere e Vici-
  doli mbuloi me gjak dhe i vuri zjarrin Shqiperise. Kujtoje-
  ni dhe mos i harroni tragjedite shqiptare te prodhuara nga antishqiptaret shqipfolesit vendas,te nxitura e te frymezuara nga te huajt. Nuk ka vend te botes pa taksa
  rruge. Shqiptaret e dine mire kete dhe kur shkojne jasht
  ulin koken ndaj te huajve dhe paguajne si cecua duke i
  dhene edhe nje “faleminderit” ne gjuhen e vendit ku
  shkojne me nje servilizem te papare,hiqen sikur te ishin
  njerezit e civilizuar te planetit,sidomos kur kalojne ne “to-
  llet p” e serbit dhe grekut,ndersa ketu mulet e berishet si
  “Mortaje e Zeze” kombetare po mundohen te shkaterroj-
  ne gjithecka e ndertuar. E bejne kete sepse shohin nje
  qeveri te dobet “gandiste” qe kerkon te civilizoje vandalet.
  Ben veprime here-here infantile ! Vertete ngrite nje ” toll”
  te vetme ne Shqiperi por kjo nuk mund te behet ne meny-
  re arbitrare nga qeveria duke u konsultuar vetem me si-
  permarrsin privat te kesaj rruge,diskutoje edhe vendasit.
  Pastaj mos ver nje taks kacafiu qe ne fillim,beje gradua-
  lisht. Miqt e mi ne Amerike me thone se “tolli” ne uren
  Verazano qe lidh Bruklinin me Staten Island filloi ne me
  pak se nje dollar, ndersa tani cdo makine e vogel qe kalon kete “toll” paguan 17 dollar. Ndersa per ata qe jane
  banore te ishullit Staten Island u behet nje zbritje e kon-
  siderueshme duke paguar rreth 7 dollar. Kete pervoje edhe qeveria e Rames e di fare mire por me sa duket i
  pelqen arbitrarieteti i sunduar nga prepotenca dhe arro-
  ganca. Shfaqje keto ekstremiste dhe qe nuk i sherbejne
  vendit. Eshte per t’u cuditur: Kur eshte perpara gazetare-
  ve ,ndryshe nga autoritarizmi Berishes dhe megjithese
  eshte perplasur shume me median,vete gazetaret me
  K/ministrin aktual sillen sikur te jete njeri teper i zakon-
  shem : E pyesin,e kundershtojne ,debatojne,provokojne ,
  kjo nuk ndodh me Berishen ku po keta gazetare bien ne
  “prangat” e nje servilizmi te peshtire. Kete bipolaritet krye-ministri duhet ta korigjoi se eshte ne dem jo te tijen
  por te Partise qe ai drejton dhe simpatizanteve qe e ndje-
  kin. Protesta shkaterruese e djeshme ishte nje proteste
  fund e krye e manipuluar e briganteve te bandes pedeis-
  te: Mulit dhe Berishes. Prandaj duke qene e organizuar
  per te djegur e shkaterruar pergjegjesit kryesore politike
  duhet te dalin para gjyqit dhe te denohen. Nje mal me fakte egzistojne ! Cfare presin organet kopetente qe nuk
  u vene prangat ketyre antikombetareve te lartcituar. Fak-
  ktet nuk u numurihen ketyre sherbetoreve te agjenturave
  te huaja. Pergjithesisht ne vendet e prapambetura ,si
  vendi yne dhe shumica e vendeve te botes,me perjashtim
  te vendeve te zhvilluara ekonomikisht, duhet per nje kohe
  relativisht te gjate te sundohet nga nje “dore e forte” ,ne-
  se vertete kerkin te vendoset shteti ligjor. Shqiperia e ka
  shume te domosdoshme ndjekjen e kesaj rruge,ndryshe
  gjithemone do te kemi te tilla mbrapshtina nga elemente
  antisociale qe veshin “petkun” politik sa here qe shkate-
  rrojne,djegin apo vrasin ! Sali Berisha me mulet kete de-
  tyre i kane vene vetes: shkaterimin e Shqiperise,prandaj
  perbalke ketij gangsteri te paguar nga milloshevicet duhet
  te veproje dora e hekurt e ligjit.Dje,,deputeti Brace i beri
  thirrje qeverise qe te ” Arrestoje Sali Berishen” ! Kete thi-
  rrje shqiptaret kane dhjetra vite qe e kane bere. Eshte
  momenti qe qeveria t’i vere gishtin kokes dhe te mendoje
  per popullin dhe jo per bythen e fet.” Me mire nje fund i
  tmerrshem se sa nje tmerr pafund” !!,,,,,Shqiperia duhet
  pastruar nje here e mire nga “gjirizet e ujrave te zeza” me
  doren e hekurt………….!!! Dhe per kete duhet te zgjohet
  populli shqiptar nga letargjia dimerore. Nje grusht horrash
  rrugaces,huliganes nuk mund te bejne c’tju doje bytha ne
  nje vend dhe nje popull qe do dhe deshiron paqe,paqe me cdo kusht…..!!!

  Reply to this comment
 15. Kush je ti Qirje Claus April 1, 13:23

  Clausuma ngrehu shpaten

  edhe nje here per situaten
  .
  kjo asht shpata qi u rri te koka

  tan ediramisteve qi ka bota

  Copy paste Nga ‘OAZI I TURQISE” i artikullit djeshem

  Kush je ti Qirje Clausuma

  Dy fjale per zotin Claus

  I nderuar,
  Bedriu ta ktheu pergjigjen dhe per kortezi duhet ti thuash faleminderit ose te vazhdosh repliken…
  .
  Per dijeni nuk jam as me ty..as me Bedriun qe kam kohe qe e lexoj por nuk e komentoj se nuk po thote te verteten ne shume raste.
  .
  Por midis teje dhe Bedriut do zgjidhja 100% kete te fundit sepse:

  E para
  .
  Ti (nuk po te drejtohem me ju) ke shfaqur ndjenja armiqsore & antishqiptare per Pamvarsine e Kosoves per UCK dhe vecanerisht per drejtuesit e saj.

  E dyta
  .
  Je komentuesi i vetem i Dites ( dhe i Temes) qe per shume vite ke nje konstante te neveriteshme ne favor te Janullatosit ,,Greqise dhe je i ashper ne afrimin e Rames me Erdoganin duke “ja dhjere greqise tende”
  .
  E fundit

  Je nje person qe ke nje horizont te lavderueshem intelektual dhe ndoshta ke doktorrature dhe je shume ne lart se Bedriu ne arsimimin e larte por ky fakt eshte shume negativ per ty se duke patur te pakten 10 vjet qe gjuan nga ferra si anonim na lind e drejta te pyesim:

  Cili jeni ju qirje Claus !
  .

  Ne cilen furre ke ngrene nje tave te prishur qe po vjell gjithe jeten ?

  ,,
  ________________________________________
  ,,
  Komenti per sot

  QIRJE CLAUS

  parashikimet per gabimet e pafaleshme te RAMES i kam para 5 vitesh qe kur erdhi Papa Romes qe e mbushi Tiranen me ca klerike te para 60-70 vjeteve ca pro-fashista dhe pro-nazista “martire”..pra ne vend qe edirama te hapte defterin e krimeve te salimadherfuckerit hapi defteret e Enverit

  .
  POR me P te madhe

  Pse Edi rama nga paneli nderkombetar antishqiptar (P.N.A) u kryqezua ne tetor nendor 2013 me lendet kimike kur nje monster si Lul Basha “i shkeli ” vijen e kuqe arvizuse me lejen e ketij te fundit.dhe i rrethuan k/ministrine mamurrzaket e serberishes ?
  .
  Pse Edi rama nga paneli nderkombetar antishqiptar pasi la shqiperine te kanabizonte salibisha dhe e beri lazaratin REPUBLIKE….i dha urdher edirames te bente lufte me mafjen berishiste qe ka tentakulat e tij deri me mafja me kollare ne WDC & BE

  .
  o Causuma i janulles dhe titvasilmostres

  .
  Jam 10000 here me anti rame se ty por nje gje duhet ta kesh parasysh:
  .
  Qe kur “PANELI NDERKOMBETAR ANTISHQIPTAR” futi ne burg si BIN LADENI Fatos Nanon (tani i shperfyteruar) per 100 dollare ne korrik 1993 ai tha solemnisht:
  .
  QE NGA KY MOMENT SHQIPERIA NUK DO QEVERISET NGA SHQIPTARET POR NGA JASHTE (DUKE THENE PER HILLAT DHE BILLAT)

  **
  Dhe me te vertete ndersa Fatos Nano u denua si terrorist per 100 dollare..ndersa Lule Basha edhe pse vrau 4 protestus edhe pse shiti detin edhe pse vodhi gjysem miljardi te rruga kombit nje fare Arviziu e shpalli YLL NE QITJE

  ..
  EPILOG

  O CLASUMA I JANULLES:

  JAM DAKORD QE EDI RAMA TE DENOHET PER IMPTENCE NDAJ KRIMEVE TE BERISHES…POR NESE TI ME VUVUZELAT E SERBISE-GREQISE-TURQISE NUK KERKONI NE RRADHE TE PARE PER RRUGEN E KOMBIT/KORBIT TE DENOHET
  SALI BERISHA-LUL BASHA DHE NDONJE ZYRTAR I USA-BE…ATEHERE TI JE NJE MONSTER INTERNETI
  ,
  SHUT UP !
  CLAUSUMA I JANULLES

  .

  Reply to this comment
  • Claus April 1, 14:21

   Nuk kam dashur te te pergjigjem, se nuk kam as deshire dhe as kohe te merrem me njerez qe ne vend te trurit kane prostaten, qe as ate te shkrete nuk e kontrollojne dot dhe pshurrojne me vend dhe pa vend, nate dhe dite, por sot e meriton nje pergjigje.

   Kur pshurron me vend dhe pa vend, dite dhe nate si te te vije, semundja quhet inkontince, eshte nje defekt qe te vjen me moshe dhe nuk ka ndonje te keqe, por te kesh “inkontinence cerebrale”, pra kur truri te urinon me vend dhe pa vend, behesh per te qare hallin dhe vaj medet (nese deshiron ato zhargonet e Rames, se ndoshta i pelqen).

   Tani ne teme: A nuk ke qene ti o pshurrues truri qe ne ditet e 21 janarit kur shkruaj ato komentet e mia, qe me thurrje ditirambe dhe elozhe qe ndoshta ndoshta eklipsoja dhe editorialet e Mero Bazes?

   Ja pra, jam ai qe kam qene, por ju aq kuptoni se kur ne vend te trurit ke prostate, nuk di cfare flet, ah me fal nuk di se cfare dhe sa pshurron.
   Tani me thuaj, ti Mero a Bedriu.
   Kush e shkaktoi Protesten PD-ja, LSI-ja, kush tjeter?

   Ajo ishte pikerisht spontane si cdo proteste ne bote kur duan ti marrin me dhune parate e xhepit.

   Ja ke ca pamje nga Parisi, Frankfurti, etje,etj, ne mediat e tjera, por qe mediave te vellezerve Dabulla nuk i konvenon ti sjellin per ju, se ju duan ashtu me prostate ne tru, t`ju kene taborre besnike pa tru, pa veshe, pa sy.

   Une te kam sjelle fakte, ashtu sic kam reaguar dhe me 21 janar kunder dhunes se Berishes ne bulevard, e di qe i mban mend mire komentet e mia.

   Po kur qendron ndryshimi ketu midis protestave te 21 janarit dhe 31 marsit?

   Askund. Rama eshte bere me keq se Berisha se Berisha te pakten per ju pleqte qe keni punuar ne kohen e Enver Hoxhes rrinte dhe rrinte dhe ju a ngrinte ato pensione, te cilat i merrni si tufa parash ne Tirane kur shkoni 1 here ne vit. Po ky as nje gjel deti nuk ju dha, por jo vetem kaq por shperndan parate e taksave te shqiptareve tek 5-6 oligarke te shpifur qe nuk kam deshire ti shoh me sy.

   Po kupton soji juaj, nuk kam as me te voglen deshire te komentoj me ju, se truri juaj ka dale jashte funksioni dhe eshte kthyer ne prostate ku vetem pshurroni pa pushim dhe kudo.

   Nuk jeni per t`iu qare hallin, se halli juaj nuk eshte hall, por sindrom i panjohur per njerezit deri me sot.
   Jeni me inkontince ne tru!
   Kaq!

   Reply to this comment
   • Tartufi April 1, 14:48

    Qe te te them,pse mundohesh,nuk ta them dot,,, se kete e beje une vet
    nuk me rihet dhe ju ktheje pergjigje tru-shplareve dhe sakateve.
    Po nje gje eshte ne kete mes,pa keto viktima te te gjithe jetes ne nuk rrojme dot,se ne fund do te grihemi me njeri tjetrin ,pa kuptuar ,eshte
    fati i madh qe kemi keto krijesa qe kalojme kohen.

    Reply to this comment
 16. Kush je ti Qirje Claus ? April 1, 14:59

  Qirje Claus !

  Dukesh qe ja kalon dhe perversit Tit Vasili per doktorrature dhe Flamur Nokes si kancerolog.
  .
  Fakti qe je pergjigjur me kaq agresivitet me forcon bindjen se je monster interneti “me kollare”

  .
  Komentshkruesi nuk e ka rruajtur kurre dhe nuk e rruan Trapin as per Enverin ,,as per treshen kriminale Berish-Met-Basha .. as per imptencen e Rames dhe as per tolerimin kriminal te te perenduarve te perendimit ndaj
  PINOCETIT BALLKANIT..
  .
  Mendoj se eshte me kriminale sot nga TY kur paske luftuar ne 21 janar 2011 kunder salisatanait me shume se Merobaze dhe sot kete perbindesh viqidoli po e ben me te mire se Rama..
  .
  Jemi bashke sot kunder Edi Rames por qe te barazosh biles te lavderosh Berishen quhesh
  MONSTER INTERNETI dhe kete nuk e them une por vete ju hordhia e vuvuzelave me apo pa pagese.

  Reply to this comment
  • N.VJOSA April 1, 22:31

   I nderuar komentues, @Kush je ti Qirje Claus,
   Nuk ja vlen te merresh me kete Clausin e Blogut tone te DITA-s…
   A te kujtohet Koqi, tek filmi “Zonja nga Qyteti”?….
   Fotokopja e tij eshte Clausi yne!
   Eshte Clausi qe na i ka bere vrejtje Marksit!…
   Eshte Clausi qe e derrmoi me kritika Zonjen Merkel!…
   Eshte Clausi qe kryetarin e Grupit te CDU- gjermane e derrmoi vetem me nje pyetje dhe atij te ziut, edhe sot e kesaj dite i ka ikur fytyra dhe nuk pi dot as edhe nje Kriko Birre…
   Ky Clausi yne nuk matet fare me Edi Ramen!
   Eshte me i zoti dhe me i mencur se Edi Rama…
   Shqiptaret kot nuk kane votuar Clausin per Kryeminister te tyre…
   Pa le Gazeten DITA, ky Clausi yne nuk e ve fare ne Refene…,( nuk ka cfare te beje se do shkruante atje te 55-sa e Faro Kerpushes, por e ka katandisur Faro Pacja nje gazete qe nuk riciklohet as per leter WC-je…)
   Ndersa Mero Bazen e quan procvincial…
   Ky Clausi yne , po te vuri ne shenjester , te ha M…
   E thene shkurt eshte nje megalloman i semure keq,nje snob i lindur, nje frazollog qe tjerr fraza, si me tjerr lesh…Ose e thene me bukur, ( me humorin e nje komentuesi shkodran MH, ketu tek blogu yne,..)
   Ky Clausi eshte nga ata qe e mbulon Pordhen me Kolle…!
   Koqi, or Koqi… i Teta Ollges dhe i Janulles…!

   Reply to this comment
 17. mirel April 1, 15:20

  o Bedri qe kur u kthyet ne laro dhe balo te Ramiut keni humbur cdo sens normal te gjykimit.
  Protesta nuk eshte dhune kunder shtetit por dhune kunder vjedhjes qe i behet shtetit.
  Ne fakt protesta eshte ajo qe mbron shtetin nga hajdutlleku qe ka 27 vjet qe po vazhdon me top nga te gjithe kriminelet qe vijne ne pushtet ne Shqiperi.
  Ramuti po e shqyen, figurativisht dhe realisht,,,shikoni masakrat mbi Valbone dhe Vjose ta kuptoni vertetesine e kesaj fjale,,kurse juve ju dhemb fort trau i Kastratit qe nuk eshte prone shteterore. Rruga eshte e popullit, dhe jo e Kastratit.
  Dhe shteti eshte i popullit. Nuk te zgjedh populli ne krye qe ta shesesh e ta blesh 100 here si i do bytha Edi Ramutit. Shite per Meten dhe blije per Bashen,,,
  Nuk eshte Ramuti qe i solli te dy prape ne politike?
  Dhe me pagese jo shaka.
  PS sot po vepron si Parti e Vucicit per te ndare Shqiperine
  Sot militantet e PS sillen si sociapiste qe kategorizojne popullsine e thjeshte si kriminele. Malokeria sipas tyre qenka antishqiptarizem
  Shikojini komentet dy dite..nuk ka me pisllek qe eshte hedhur nga sociapistet per protesten e drejte te popullit.
  O qelbesira, pse nuk diskutuat njehere ligjshmerine e koncesioneve.
  Jane bere gjakpires dhe shkaterrues et ketij vendi.
  Me kete politike Edi Ramuti nuk po ben bashkim por ndarje te vendit.
  Ramuti perjashtoi dhe 3 socilaiste ne Kukes.
  Ne kete menyre po ndan perfundimisht veriun nga Elektorati socialist, duke i lene dore te lire Berishes per te fituar zgjedhje.
  Ky eshte politikani “patriot” Ramut. Nje cope idiot hajdut.

  Reply to this comment
  • kujtesa April 1, 16:02

   O mirel !

   Krimet e Berishes tuaj jane 10000000 here me te medha se gabimet e Rames
   .
   .
   Fakti qe ambasada amerikane nuk denoi te pakten sa per sy e faqe kete krim si 2 prilli 1991 apo 14 shtatori 1998 tregon se Shqiperia po kalon ne shkallen e fundit ate te VRASJES KOMBETARE.
   .
   PSE NUK FLISNI PER KETO KRIME BERISHIANE ?

   .
   Fifty Shades of Berisha Grey is criminal erotic romance novel by Berish & sons

   1.Shtator 2005: Menjëherë pas krijimit të kabinetit qeveritar, Berisha anulon shitjen e Albtelekomit. ,Nuk mund të lejojmë privatizimin e Albtelekom më shifra tepër të ulëta,, tha ai për Calik. Por vetëm pak muaj më vonë, kreu i qeverisë sërish ua dha Albtelekomin turqve.

   2. prill 2006: Spartak Ngjela, ish sekretar i marrëdhënieve me Publikun në Partinë Demokratike, realizon një përgjim mes tij dhe kryeministrit Sali Berisha në zyrën e Jozefina Topallit. Në përgjime Ngjela akuzon Berishën: ,Ti e ke idhull Enverin, Ndërkohë që Berisha i përgjigjet: të përjashtoj nga partia. Doje të bëje si Nano me Metën. Biseda e përgjuar mes tyre bëri xhiron e mediave, ndërkohë që ky ishte sinjali i parë i përgjimeve brenda qeverisë së PD.

   3. Qershor 2006: Nipi i Sali Berishës, Dritan Berisha, i punësuar në ministrinë e brendshme shkakton një incident me armë zjarri përpara hotel ,Dajtit, në qendër të Tiranës në qershor të vitit 2006. Por edhe pse ish ministri Olldashi e zhveshi nga policia, me ndërhyrjen e kryeministrit, nipi i Berishës emërohet në sektorin e kurrikulave në Akademinë e Rendit vetëm një vit më vonë.

   5. Nëntor 2006. Berisha shpërblen 250 mijë euro Jean Paul Carteron. Qeveria shqiptare nënshkroi një marrëveshje të fshehtë me forumin e Crans Montanës dhe në marrëveshje specifikohej organizimi i dy seminareve. Carteron, është miku personal i kryeministrit Sali Berisha. Qeveria shqiptare kërkoi që termat e kontratës të mos publikohen. Kësti i parë i parave u dha me nënshkrimin e marrëveshjes.

   6. Shkurt 2007: Për shkak të ndryshimeve në administratë dhe ,??fshesës Berisha,??, buxheti i shtetit u detyrua të paguajë 1 milionë euro për të gjithë ata që u hoqën padretësisht nga puna. Ishte vetë Komisioni i Shërbimit Civil që zbuloi abuzimet e bëra në administratë nga ministrat kryesorë të qeverisë.

   7. 15 shkurt 2007. Skandali, rruga Levan-Vlorë i jepet firmës ,Alpine, Firma menaxhohet nga kunata e Fahri Balliut, anëtarit të këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike dhe botues i gazetës ,55, Ndërkohë që menaxherja e ,Alpine, ishte njëkohësisht sekretare e përgjithshme e Ministrisë së Kulturës. Ndërkohë që austriakët e Alpine ishin të implikuar në një proces korrupsioni në Gjermani.

   8. 28 shkurt 2007. Për shkak të deklaratave politike, Qeveria humb betejën me Turqinë në ekstradimin e Aldo Bares, kapobandës së Bandës së Lushnjes. Avokati turk paraqiti para gjykatës së lartë prova politike, një spot elektoral të PD. Që atëherë e deri tani, ekstradimi i eksponentit shumë të kërkuar, nuk është kryer.

   9. 25 prill 2007. Vetëm pak ditë para vizitës së presidentit të SHBA në Shqipëri, George Ë.Bush, pas një sherri me kryeministrin Sali Berisha jep dorëheqjen nga detyra ministri i jashtëm Besnik Mustafaj. Mes tyre është zhvilluar një sherr në zyrë.

   10. Maj 2007: Qeveria ndërmerr nismën për miratimin e ligjit ,për procedurat tatimore në Republikën e Shqipërisë, ose atë që u konsiderua si ,??Ligji i gjobave, Sipas projektit, parashikohej vënia e gjobave nga tatimet në masën 15% edhe pse nuk kishte për këtë një vendim gjykate. Ligjin e kundërshtoi biznesi dhe opozita dhe përfundoi në gjykatë kushtetuese.

   11. Qershor 2007: Del skandali i shkollës ,??Omiros, në Korçë. Ministria e Arsimit që miraton kurrikulat e shkollës miratoi edhe një tekst historie në këtë shkollë greke në Korçë, duke deformuar historinë e Shqipërisë. Çështja hapi debate të shumta në parlament, opozita kërkoi shkarkimin e ministrit Genc Pollo.

   12. 15 korrik 2007- Qeveria vendos një gjobë marramendëse ndaj televizionit Top Channel. Bëhet fjalë për gjobën 13 milionë euro, nën arsyetimin evazion fiskal. Një rast i paprecedent në vendosjen e gjobave nga organi tatimor. Gjoba nuk u zbatua asnjëherë ndërkohë që është ende e vlefshme. Vetëm dy vite më vonë, qeveria penalizon gjithashtu me 8 milionë lekë, televizionin NEËS 24, vetëm sepse transmetoi një spot televiziv të grupimit G99

   13. 18 korrik 2007: Bllokohen nga Turqia 60 kontenierë me armë të nisura nga Shqipëria në drejtim të Armenisë. Tregtia e armëve shkaktoi një superskandal diplomatik kur Azerbajxhani menjëherë i dërgoi letër konferencës islamike për penalizmin e Tiranës zyrtare. Armenia në këtë kohë ishte në konflikt të hapur me Azerbajxhanin. Baku e konsideroi aktin e Shqipërisë si një akt kundër Azerbajxhanit. Tregtia u krye nga ndërmarrja Meico.

   14. 29 gusht 2007: vdes punëtori i katërt në minierën e kromit në Bulqizë. Menjëherë ministria ndërpret punën në minierë derisa të plotësoheshin kushtet. Por duke filluar që nga viti 2007 e deri më sot, fabrika nuk është mbyllur dhe në Bulqizë kanë humbur jetën nën shkëmbinjtë e galerive rreth 30 punëtorë.

   15. 8 shtator 2007: Mungesë totale rendi në Gjirokastër. 100 lazaratas fusin në komisariat të gjithë policët. Djegin edhe godinën e komisariatit. Shkak u bë vrasja nga forcat renea të të kërkuarit Sabri shurdhi.

   16. 15 shtator 2007: Arrestohet kreu i tatimeve të Tiranës Flamur Mallkuçi së bashku me 4 inspektorë të tjerë. U vinte gjoba bizneseve.

   17. 18 shtator 2007: Korrupsioni me tenderat e rrugëve, arrestohet zv.ministri i transporteve Nikolin Jaka, ish drejtori i rrugëve Ilir Berzani si dhe 7 zyrtarë të tjerë të administratës shtetërore. Kërkonin ryshfet për fitimin e tenderave nga firmat private. Aktualisht janë jashtë dyerve të burgut të gjithë të akuzuarit për ryshfet gjatë kësaj kohe.

   18. 28 shtator 2007: Zbulohet kontrata sekrete e Berishës me amerikanin Tom Ridge. Kontrata prej 500 mijë dollarësh. Kompania e Ridge premtoi 2 seminare një ditore dhe kërkoi që kontrata të ishte sekret. KLSH akuzoi kryeministrin se shkeli ligjet për Tom Ridge. Në qershor 2008, Ridge u detyrua nga departamenti i drejtësisë në SHBA të bënte publike këtë kontratë.

   19. 9 tetor 2007: Durrës-Kukës, plas skandali më i madh financiar i kësaj qeverie. Këtë periudhë, Prokuroria fillon hetimet. Dikasteri i Transporteve nën akuzë. Procedurat për tenderin në Shqipëri, bazohen mbi ligjin anglez. Hetimet e prokurorisë cuan deri në heqjen e imunitetit të Lulzim Bashës. Sipas KLSH, në raportin e janarit 2008, abuzimi shkon deri në 232 milionë euro. Firma nis punën pa pasur një projekt konkret. Fatura deri tani mbi 1 miliardë euro. Pritet inaugurimi para zgjedhjeve ndërkohë që ministri Basha është pa imunitet dhe çështja e korrupsionit ka mbërritur deri në gjykatën e Lartë. Qeveria, asnjëherë nuk bëri publik projektin dhe kontratën me firmën ,Bechtel Enka,. Ende sot, nuk ka një faturë të qartë financiare.

   20. 1 nëntor 2007: Lulzim Basha, ministër i jashtëm kërkon ndryshimin e mandatit të OSBE: Nga ndërhyrja të kalojë tek ekspertiza. Kërkesa u bë gjatë konferencës së ambasadorëve në Tiranë. Debati rikthehet sërish në gusht 2008. OSBE i con letër Lulzim Bashës: duam të qëndrojmë, s,??duam të ndryshojmë mandatin

   21. 6 nëntor 2007. Kuvendi voton shkarkimin, Sollaku në dorën e Bamir Topit. Dëshira e fundit e Sollakut: ,Zoti e shpëtoftë Shqipërinë, Shkarkimi u bë me anë të votimit me 77 vota pro, 36 kundër dhe 3 abstenime, të raportit të komisionit hetimor të hartuar nga përfaqësuesit e maxhorancës, që kërkonte largimin e kryeprokurorit nga detyra, me argumentin e shkeljeve të rënda ligjore gjatë ushtrimit të këtij funksioni. Ndërkohë që me ardhjen e qeverisjes së PD, Sollaku dhe bashkëshortja e tij u gjendën nën hetim permanent dhe nën presionin e maxhorancës.

   22. 14 nëntor 2007: Largohet ish drejtori i burgjeve Saimir Shehri. Akuzoi vëllain e ish ministrit të drejtësisë Ilir Rusmali, se donte ta korruptonte për një tender te drejtoria e burgjeve. Vetëm një ditë më vonë, në 15 nëntor, jep dorëheqjen Ilir Rusmali i cili akuzoi Berishën se kishte mbrojtur Saimir Shehrin.

   23. 7 dhjetor 2007. Qeveria Berisha e korruptuar. Publikohet raporti i Transparency Internacional për korrupsionin në 66 vende. Sipas raportit më problematike paraqitet Shëndetësia dhe gjyqësori, Rreth 80 % e shqiptarëve nuk besojnë tek qeveria.

   24. 10 shkurt 2008: Hapet dosja e ,??Argita Berishës,??, vajzës së kryeministrit Sali Berisha. Studio ligjore e saj fshihet nga regjistri kombëtar ndërkohë që vajza e kryeministrit vërtetohet se kishte evazion fiskal. Vajza e kryeministrit nuk deklaron llojin e aktivitetit të saj tregtar. Pas presionit të medias, Argita Berisha bën ndryshimin e deklarimeve në Qendrën kombëtare të regjistrimit të Bizneseve: në datën 4 shkurt 2008 figuronte si ,??shërbim konsulence dhe avokatie,??, ndërsa në 8 shkurt u shndërrua në aktivitet të përgjithshëm.

   25. 15 mars 2008: Shpërthen Gërdeci, skandali më i madh korruptiv në Administratën Berisha. Një biznes fitimprurës për kompaninë Albademil dhe SAC, por që nga shpërthimi i Gërdecit, humbën jetën 26 persona (mes tyre dhe baxhanaku i kryeministrit), u plagosën mbi 300 vetë dhe u dëmtuan mbi 4000 prona. Tre ditë më vonë jep dorëheqjen Ministri i mbrojtjes Fatmir Mediu, ndërkohë që prangoset Ylli Pinari, drejtor i MEICO, Mihal Delijorgji pronar i Albademil dhe Dritan Minxolli drejtor i fabrikës. Hetimet një vjeçare vunën nën akuzë 29 persona dhe çështja shqyrtohet në gjykatën e Lartë.
   Korrupsioni i Gërdecit, dhe dosja hetimore nxorrën në pah shumë elementë. Një ndër njerëzit që kishte influencuar në bërjen e akteve nënligjore dhe ligjore që çuan në tragjedi ishte djali i kryeministrit, Shkëlzen Berisha. Vetëm 38 minuta pas shpërthimit të Gërdecit, Mediu flet në telefon me djalin e kryeministrit. Ndërkohë që tre ditë pas tragjedisë, Shkëlzeni takohet me mediun në zyrën e këtij të fundit, pak minuta pasi mediu ishte takuar me Ina Ramën dhe pak minuta para se të arrestohej Ylli Pinari. I përfshirë në këtë aferë rezultoi edhe Rahman Selmanllari, shoku i ngushtë i djalit të kryeministrit, i cili ishte administrator i kompanisë amerikane SAC. E po ashtu edhe Fahri Balliu, anëtar i Këshillit Kombëtar të PD, i cili kishte bërë pronare vajzën e tij Henris Balliu, aksionere me djalin e Delijorgjit në firmën ,??Trans Digging,??, e cila ndërtoi fabrikën e Gërdecit. U përfshi edhe ish ministri Aldo Bumçi, i cili vendimin e qeverisë që i hapi rrugën Gërdecit ia besoi Shkëlzen Berishës. Denoncuesi kryesor i gjithë kësaj afere u bë ish biznesmeni Kosta Trebicka.

   26. 28 mars 2008: Publikohet artikulli i Neë York Times, për armë të skaduara nga Shqipëria drejt Afganistanit. MEICO e përfshirë në trafik. Ylli Pinari, drejtor i MEICO kontaktoi me Efraim Diverolin, pronar i AEY i cili kishte fituar kontratë nga Pentagoni për të pajisur me armë ushtrinë afgane, nëpërmjet një prej njerëzve të listës së zezë së SHBA, Henry Tomei, nëpërmjet firmës Evdin. Në pazarin e shitjes së fishekëve u përfshi edhe djali i kryeministrit, pas një bisede të regjistruar mes Kosta Trebickës dhe Efraim Diverolit. Amerikani pretendonte se në këtë aferë ishte edhe djali i kryeministrit. Sali Berisha e konsideroi Neë York Times si një letër higjenike, ndërkohë që gazetari amerikan në një intervistë në Gazeta Shqiptare tregoi për presionet e ish ministrit Fatmir Mediu mbi të për marrjen e kasetave filmike. Municionet kineze hiqeshin nga depot shqiptare dhe u fshihej etiketa ,??Made in China,??.

   27. 2 prill 2008. Qeveria shqiptare i bën presion gazetës prestigjioze Financial Times që të shihte edicionin special në këmbim të reklamave shtetërore që duhet të merrte nga ministritë. Por gazeta nuk pranoi këtë akord. Specialja botohet pa reklamën shtetërore, ndërkohë që menaxheri i gazetës Financial Times deklaroi për Gazeta Shqiptare se Berisha prishi kontratën me këtë gazetë.

   28. 8 prill 2008: Qeveria nëpërmjet ministrisë së Kulturës paguan 300 mijë euro për spot turistik në CNN. Dokumentet zbuluan që Pango e bleu spotin katër herë më shtrenjtë sesa normalja. U publikua kontrata e ministrisë me firmën holandeze, ku CNN merrte 90 mijë euro ndërsa studioja grafike merrte 210 mijë euro për 90 sekonda e 6 ditë xhirime. Ndërkohë që ofertat e CNN të vitit 2006 kishin qenë shumë herë më të lira.

   29. 5 maj 2008: Gjykata shkarkon nga puna Arben Sefgjinin, drejtorin e përgjithshem të tatimeve në administratën e Sali Berishës. Akuzohet për zhdukjen e biznesmenit shqiptaro-maqedonas Remzi Hoxha. Drejtori vendoset në arrest shtëpie. Gjyqi vazhdon edhe aktualisht.

   30. 16 qershor 2008: Mazhoranca e PD rrëzon kandidaturat e Bamir Topit për anëtar të Gjykatës së Lartë. Rrëzimi i këtyre kandidaturave ka shkaktuar reagimin e menjëhershëm të komunitetit ndërkombëtar, SHBA, OSBE, dhe Këshilli i Evropës kundër praktikave të ndërhyrjes së qeverisë në institucionet e pavarura.

   31. 11 korrik 2008: Prangoset kunati i zv.ministrit Ferdinand Pone. Pas hetimeve për pazare në zonën e bregdetit ndalohen tre ish zyrtarë të hipotekave. Arrestohet edhe sekretari i degës së PD në Vlorë. Ish drejtori Genc Panozaqi i lidhur me Ferdinand Ponin. Në 2005 kandidoi për deputet në Vlorë pas humbjes u emërua të zyra e Kthimit të Pronave.

   33. 1 gusht 2008: Qeveria përgatit ligjin për prokurorinë. Shkakton reagime të forta nga SHBA: akuza e SHBA: Presione të forta për të vënë nën kontroll prokurorinë. Flet edhe Berisha: Shqetësimet e SHBA për ligjin për prokurorinë, një trillim

   34. 13 gusht 2008: Gazeta Shqiptare zbret në Lazarat. Filmohen nga NEWS 24 plantacionet e hashashit që ujiten me autobote shtetërore. Qeveria dhe policia nuk pranojnë dot dështimin në luftën kundër kultivimit të kanabis sativa.

   35. 26 gusht 2008: Gjendet 1 kilogramë kokainë në makinën e ambasadorit shqiptar në itali. Skadali në Milano. Policia prangon arsen Selmanllarin, shoferin e ambasadorit Llesh Kola. Arsen Selmanllari, kushëriri i parë i Rahman Selmanllarit, shokut të ngushtë të Shkëlzen Berishës, djalit të kryeministrit.

   36. 13 shtator 2008: Humb jetën në rrethana misterioze aksidenti ish biznesmeni Kosta Trebicka, i pari biznesmen që denoncoi aferën korruptive të Gërdecit dhe trafikut të Armëve nga Shqipëria drejt Afganistanit. Hetimet e prokurorisë dhe konkluzionet e një eksperti amerikan nxorrën se vdekja e tij në një fshat të Korçës ishte aksidentale, edhe pse në opinion ky mendim nuk gjeti vend. Më pas emri i tij u përdor për luftë politike nga të dy palët.

   37. 5 tetor 2008: Prangoset në Sarajevë Damir Fazlliç. Në Shqipëri kishte krijuar firmën SRF Developments, me administrator Erjon Isufin, kunatin e ministrit të jashtëm Lulzim Basha. Pas zgjedhjeve 2005, regjistroi në QKR tre firma. Ndërkohë që te Kompania Rompetrol kishte punësuar mbesën e Sali Berishës, shpresa Breçani. U verifikua blerja e tokave në Porto Romano, para se kryeministri Berisha ta deklaronte këtë si një park industrial. U akuzua edhe për ndërhyrje në blerjen e energjisë për llogari të Shqipërisë nga Rudnap. Ortakja e Argita Berishës, Flutura Kola i bleu Fazllicit një kompani në vlerën e 1.7 milionë eurove për firmën Croën Acquisitions. Prokurorët ndalohen për herë të parë të pyesin Damir Fazllic, i ndihmuar nga policia për t,??u larguar nga vendi. Berisha akuzon Ina Ramën: Eshtë prokurore e diktaturës. Pasuritë e Fazlliçit po i bllokon mafia.

   38. 1 shtator 2008: Një tjetër skandal në fushën e bujqësisë. Shfaqet për herë të parë misri pa kokrra. Sabotohen të gjithë fermerët shqiptarë. Farën e misit pa kokrra e solli në Shqipëri Fiqiri Ismaili, që është njëkohësisht edhe kryetar i Bashkisë së Vorës, i zgjedhur nga Partia Demokratike. Pas më shumë se një jave ankese nga të gjitha fshatrat, firma e Ismailit premtoi kompensimin e gjithë fermerëve. Ndërkohë, dështimi i prodhimit të misrit në Shqipëri, favorizoi Serbinë.

   39. 23 shtator 2008: Qeveria largon FMN nga Shqipëria. Në vitin 1996, ka qenë Fondi Monetar Ndërkombëtar ai që tërhoqi në mënyrë demonstrative, përfaqësinë e tij nga Shqipëria. Ishte pragu i kolapsit të piramidave, president i plotfuqishëm i Republikës ishte Sali Berisha dhe ministër Financash, Ridvan Bode. Aktualisht, e njëjta dyshe komandon financat e shtetit, por këtë herë, është FMN-ja që kërkon të qëndrojë, ndërkohë që Tirana zyrtare nuk duket se synon të rinovojë marrëveshjet e saj me këtë institucion financiar ndërkombëtar. Të pyetur lidhur me të ardhmen e lidhjeve të ngushta FMN-Shqipëri, që zyrtarisht përfundojnë në janar të vitit të ardhshëm, përfaqësuesit e të dy palëve dje kanë dhënë përgjigje të kundërta. Sipas Gerëin Bell, shumë vende të botës e kanë kërkuar zgjatjen e mandatit të misionit të FMN-së, sidomos në periudha elektorale. Ministri Bode ka replikuar thatë, duke thënë se qeveria shqiptare ka përballuar deri tani situata shumë më të vështira sesa një vit elektoral. ,??Është një çështje, që ne nuk e kemi shqyrtuar. Qeveria ka treguar kapacitet për të administruar në favor të ekonomisë së vendit situata shumë më komplekse sesa zgjedhjet dhe mandati i kësaj qeverisjeje, për fat të keq, qëlloi me zhvillime jo fort të favorshme në tregun rajonal dhe botëror. Por, menaxhimi i këtyre situatave ka dëshmuar kapacitete të mjaftueshme të institucioneve të shtetit shqiptar, midis të cilave edhe qeverisë, për t,??u përballur me sukses me këto zhvillime. Nëse do të ketë zhvillime të tjera, ne do të jemi të hapur për çdolloj diskutimi,??, ,?? tha kreu i Financave.

   40. 26 tetor 2008: Qeveria ndërmerr hapin e miratimit të një ligji të ri për lejet e ndërtimit ,??Për territorin,??. Projekti shkaktoi skandal në zyrat e Bankës Botërore dhe Këshillit të Evropës: Qeveria po cenon autonominë e pushtetit vendor. Jemi kundër.

   41. 16 dhjetor 2008: Ligji i ,??Spiunëve,??, berisha akuzon Zamir Shtyllën drejtorin e hetimeve në Prokurorinë e Përgjithshme si hetues komunist. ,??ky është një ligj që prek shtyllën dhe gjithë shtyllat e tjera,?? deklaroi berisha. Zamir Shtylla jep dorëheqjen nga prokuroria, ndërkohë që hetonte cështje të rëndësishme si Gërdeci, Fazllic e Durrës-Kukës. Rifillon presioni i SHBA: ,??Dosjet,?? një ligj me probleme, duhet reflektim dhe debat publik. OSBE gjithashtu del kundër ligjit për ,??dosjet,??: shkelet kushtetuta

   42. 29 janar 2009: Skandali me pronat për herë të parë emri i kryetarit të grupit parlamentar të PD Astrit Patozi në skandalin e ,??Plazhit të Gjeneralëve,??. Arrestohet Fatos Gjuzi, i cili ishte edhe kryeregjistruesi i Kavajës, njëkohësisht kushëri me kryetarin e grupit parlamentar të PD.

   43. Shkurt 2009: Shpërthen skandali i ,??Jalës,??, i implikuar dhëndërri i kryeministrit Sali Berisha, Jamarbër Malltezi. Bëhet fjalë për prishjen e shtëpive të banorëve në Jalë nën argumentin se do të zbatohej një projekt i Bankës Botërore. Por BB sapo mori ankesat e banorëve nisi një panel inspektimi në terren për të parë të gjitha shkeljet, dhe nxorri me përgjegjësi një pjesë të zyrtarëve të vet lokalë dhe po ashtu edhe drejtorin e projektit të menaxhimit të bregdetit të Jugut, dhëndërrin e kryeministrit. Çështja hapi debate të forta në Parlament.

   45. 29 prill 2009. Kryeministri grek Kostas Karamanlis zbret në Tiranë, në një takim me krerët më të lartë të shtetit dhe qeverisë, në një vizitë dy ditore. Berisha dhe Karamalis nënshkruan marrëveshjen për ,??sheltin detar,?? që u konsiderua si skandali i radhës. Marrëveshja u mbajt sekret nga qeveria shqiptare ndërkohë që kjo ishte arritja e vetme e këtij takimi. Sipas kordinatave të reja të vendosura mes Shqipërisë dhe Greqisë, qeveria shqiptare i fali Greqisë rreth 225 kilometra katrorë det. Baraslargësia e pikave nuk është ruajtur, ndërkohë që për kordinatën 150, fundore, kanë pretendime dhe italianët. Qeveria u negociua brenda vitit, por ajo pas presionit të ushtruar nga media dhe një pjesë e politikës, nuk kaloi në legjislaturën e kaluar parlamentare.

   46. 12 maj 2009. Vajza e kryeministrit Berisha, Argita Malltezi, ka ndërhyrë në institucionet shtetërore për miratimin e lejes së ndërtimit të një parku energjetik në tokat që kishte blerë pak kohë më parë miku i familjes, Damir Fazlliç. Në e-mailet konfidenciale të Argita Malltezit dhe shtetasit arab Zafar Ansar për shitjen e tokave të Damir Fazlliç është diskutuar edhe ndërhyrja e saj në disa institucione. Madje ka qenë vetë vajza e kryeministrit ajo që ka premtuar të ndërhyjë në Koorporatën Energjetike Shqiptare për të marrë lejen prej saj. Më pas janë marrë edhe lejet nga Ministria e Energjetikës, Këshilli i Ministrave dhe së fundmi, KRT-ja e Durrësit. Të gjitha këto institucione kanë varësi direkt ose lidhje të afërta me kryeministrin Sali Berisha. Edhe pse vajza e kryeministrit pretendon që është një avokate që nuk ka lidhje me punën e të atit, të gjitha këto vendime janë në shkelje të hapur dhe në konflikt me detyrën e të atit. Madje për të rregulluar takim me drejtorin e KESH vajza e kryeministrit kërkonte 800 euro.

   47. Në një kabllogram që ish-ambasadori amerikan në Tiranë Xhon Uidhers i ka dërguar Departamentit Amerikan të Shtetit flet për një sondazh të USAID, i cili demaskon demagogjinë e qeverisë për luftën kundër korrupsionit. Sipas sondazhit të USAID, 92 % të shqiptarëve mendonin se korrupsionin ka mbërthyer zyrtarët e lartë të shtetit. Në kabllogram thuhet se opozita dhe disa eksponentë të mazhorancës e përshëndetën sondazhin, por Berisha heshti. Sipas Uidhers, Berisha ishte i revoltuar nga sondazhi pasi të dhënat binin në kundërshtim me rezultatet që kishte propaganduar ai. Një tjetër kabllogram i bujshëm që daton në muajin janar të vitit 2009, kur dhe kryeministri përgatiste strategjinë e re elektorale, flet për korrupsionin në qeveri. Në kabllogram thuhet se Berisha dështoi plotësisht në luftën kundër korrupsionit. Sipas Uidhers në vitin 2009 shqiptarët mendonin se kishte më shumë korrupsion sesa në 2005, kur u larguan socialistët. ,Berisha erdhi në pushtet në vitin 2005 me kartën e luftës kundër korrupsionit. Bëri ca gjëra të mira në fillim, sidomos në implementim ligjesh, por më vonë dështoi. Perceptimi i korrupsionit tek qytetarët është i lartë në krahasim me katër vite më parë. Ata mendojnë se ka më shumë korrupsion nga 2005. Ndërkohë që implikimet e ish-ministrit të Transporteve dhe Punëve Publike, Lulzim Basha në abuzime të pushtetit, por dhe akuza nga drejtësia kanë ndikuar së tepërmi. Po ashtu sikurse lidhjet e Lulzim Bashës me vajzën e kryeministrit Sali Berisha, apo me biznesmenin e errët Damir Fazlliç, nuk e kanë ndihmuar kryeministrin në këtë çështje,??, thuhet në kabllogram.

   48. Disa ditë më parë u zbardh skandali i djalit të kryeministrit. Kabllogrami i datës 20 qershor 2008 përcjell detaje të rëndësishme për tragjedinë e Gërdecit, të cilat Ambasada Amerikane i ka siguruar pas një takimi që ambasadori Uidhers ka zhvilluar me shefin e Shtabit, Luan Hoxha. Sipas këtij kabllogrami shefi i Ushtrisë, Luan Hoxha kërkoi të takohej me ambasadorin për të folur rreth shkarkimit nga detyra, bashkëpunimit me Prokurorinë e Përgjithshme përfshi pikëpamjet dhe faktet rreth Gërdecit. Në këtë takim gjeneral Hoxha ka treguar ngjarjen, sipas versionit të tij, për atë që ndodhi më 15 mars 2008. ,Gjatë gjysmës së projektit në dhjetor 2007, Hoxha ishte urdhëruar nga Mediu pavarësisht shqetësimit të tij drejtuar me një letër kryeministrit Berisha, zonjës Topalli dhe Mediut. Pas kësaj, presioni mbërriti përmes telefonit nga një djalë i ri, i cili më pas sipas Luan Hoxhës, u konfirmua si Shkëlzen Berisha djali i kryeministrit thuhet në kabllogram.

   49. Një kabllogram që ish ambasadori amerikan Xhon Uidhers i ka dërguar Departamentit Amerikan të Shtetit në nëntor të vitit 2008, flet për një skemë korruptive të zyrtarëve të lartë të Ministrisë së Mbrojtjes me misionet paqeruajtëse. Sipas Uidhers, Shefin aktual i Shtabit, Kolonel Xhemal Gjunkshi është i përfshirë në një skemë të mirëfilltë korruptive në ushtrinë shqiptare. Kabllogrami zbulon se kolonel Gjunkshi, është akuzuar nga një grup oficerësh të ushtrisë shqiptare se merrte ryshfet për të emëruar ushtarakët në misionet paqeruajtëse jashtë shtetit, kryesisht Irak. Ambasada amerikane në kabllogram thotë se pagesa e ryshfetit që një ushtarak duhet të paguajë për të shkuar në Irak është 7 mijë dollarë. ,Sipas llogarive jozyrtare, komandantët e lartë të ushtrisë kërkojë një ryshfet deri në 7,000 dollarë nga një ushtar për ta emëruar në misionet paqeruajtëse jashtë shtetit, kryesisht Irak,, thuhet në kabllogram.

   50. Një kabllogram që ish ambasadori amerikan Xhon Uidhers i ka dërguar Departamentit Amerikan të Shtetit, thuhet se Lulzim Basha ka lidhje me botën e krimit. ,Sipas një burimi nga Partia Socialiste, ministri i Jashtëm, Basha, i cili përfaqëson PD-në në Elbasan, është përfshirë në lehtësimin e lirimit nga burgu të kriminelëve të njohur në Elbasan në këmbim të mbështetjes nga familjet kriminale. Të afërm të kriminelit premtuan të ,organizojnë, njerëzit e tyre në Elbasan në mbështetje të Bashës. Krimineli u lirua më 29 qershor, ditën pas zgjedhjeve, thekson Uidhers

   .
   Pse nuk foli mister Lu ?

   Reply to this comment
   • mirel April 1, 16:21

    Cfare e ke gjithe kete liber qe ke shkruar
    Kujt ja lezon, mua apo Ramutit?
    I di Ramuti keto, apo i ka harruar kur fillon zbaton mareveshjet e Berishes per varrezat greke?
    Apo per koncesionet mbi Valbone dhe Osum dhe Vjose.
    Apo per incineratorin ne Fier
    Kush po i mban Berishen dhe Bashen ne politike?
    Po Meten,,
    Ceshte ky idiotizem qe me tregon mua kabllogramet?
    Shqiperia po vidhet publikisht, pa kabllograme, ti e zbuloke duke studiuar alfabetin Mors, sikur eshte sekret nderkombetar.
    Aman ore, mos lini nam.

    Reply to this comment
    • kujtesa April 1, 17:21

     o Mirel .
     .
     Ky “liber” qe kam renditur une nuk eshte merite e imja por jane krimet e Berishes ..burrit te shtetit te Arivizuse dhe dollibashit te Donald Luluse.

     Qe kur Edi Rama nuk mbajti premtimin solem qe tha ne 30 shtator 2013 se do te anullonte te gjitha aktet kriminale qeveritare te Berishes qe mori pas 23 qershorit 2013 dhe do I kthente Shqupin Ministrise Mbrojtjes..ai realisht u vete rrezua..nuk po permendim raste te pabesueshme si ai I dekorimit Visha Ajazit DHE ME PAS EMRIMIT TE TIJ NE NATO qe eshte teme tjeter.
     .
     Neser eshte 2 prill ….27 vjetori I vrasjen nga mbrapa nga azemhajdaret e elez byberajt qe PD E KA DITE FESTE DEMONKRATIKE ME TE NE KRYE VELLAIN E ARBEN BROCIT QE ESHTE BERE KUCEDER PER PARA .

     Nqs se me 2 PRILLIN 1991 u gradua Saliserbi si “mekembes mbreti “ 1991-2011 pra 20 vjet sundim criminal nen masken e shkaterrimint te komunizmit imagjinar…pas 21 janarit 2011 shohim nje “rritje te frikeshme” te zevendesit Berishes qe I palavdishmi Arvizu e etiketoi YLL NE NGJITJE.
     .
     Nuk mjaftoi kjo por tifozlliku I tepruar qe po I ben LUJA-LULIT..dhe deri te puthaj qe I dhuron zonja Nuland ketij krimineli…duhet te kuptoni se “garantet tone nderkombetare” kane piketur kete kriminel I k/m ne 2019….dhe Lobi teper I fuqishem grek ne Amerike I dha viston ketij MEGA TRADHETARI TE DETIT JON
     Je perpjekur te thuash dicka ,..ke nje maraz te madh per Edi RAMEN POR JO PER KETE perbindesh i Vicidolit e ka nenshtruar perfundimisht ate vend por nuk arrin ta thuash ate qe do.

     .Pra me nje fjale ka arritur te vrase qytetare te pafajshem dhe shurron mbi viktimat dhe jetimet e tyre.Ky eshte kanibalizem..por ne kete drejtim Sali & lul Monstra jane kriminel por jo fajtore.Per momentin fajtore jane dy Persona: Donald Lu dhe Edi Rama I pari si nje hipokrit unlimited dhe I dyti si impotent qe po kryen nje tradheti te pabesueshme.
     .
     Ne nje cerek shekulli qe ka kaluar statura e kesaj qenie monstruoze eshte rritur aq shume sa po tremb dhe vete shtetare te rendesishem te fuqive te medha.Fakti qe keto po sakrifikojne ambasadore amerikane ,po sakrifikojne emblema si FBI apo NY-Times tregon se ky felliqsire ka gjetur menyra per ti korruptuar me shuma marramendese.Vrasja mafjoze e Trebickes ,prurja e nje eksperti te paguar dhe rasti I paisjes me vize amerikane te gjeneral Luan Hoxhes pasi eshte ishte kercenuar me jete nga DjallI Berishes,Sypeshkaqeni flet vete dhe nuk do koment.
     Kush e pruri kete monster ?
     .
     Kete e thote sakte Fred Abrahams:

     Qeverite amerikane prune berishen ne pushtet ne vitet 90’ dhe e toleruan per super krimet e tij gjoja se hodhi komunizmin…Kaq mjafton qe zoti Bedri te mos kete frike te thote te verteten.Pra ku gabuan amerikanet ne Shqiperi nga 1991 dhe ne vazhdim me saliserbin e tyre…
     ***
     Eshte mekat..eshte krim qe sot analiste shqipfoles ne vend te germojne per lidhjet e Salisatanit ne dy dekadat e fundit “bombardojne” akoma opininin me vrasjet e Enverit ne vitet 40-50 kur dhe bota ne ato vite ka beret e tilla veprime biles me shume qe nuk eshte vendi per argument.
     .
     Nje shkrim teper interesan I Shaqir Vukajt ne gazeten Dita ne 16 maj 2015 thote se per rrezimine causheskut ishin marre vesh Gorbacovi me Bush Senjorin: Sipas burimeve amerikane, kineze, etj. gjatë takimeve të presidentit Bush me kryeministrin hungarez (qershor 1989) dhe Gorbaçovin në Maltë (2-3 dhjetor 1989) është marrë vendimi përfundimtar për përmbysjen e udhëheqjes rumune dhe eliminimin e Çausheskut…Per kete qellim disa vite me pare u derguan agjetura nga Usa-Rusia-jugosllavia-anglia e deri te Izraeli qe pregatiten terrenin dhe dihet cfare ndodhi.
     .
     Po te ne pse nuk hapen ?!
     Po demonstratat e q.studenti,ne hedhjen e permendores se enver hoxhes,ne provokimin e shkolles bashkuar kush jane ato agjentura qe nderhyne kaq hapur
     .
     Po ne masakren e 2 prillit 1991 pervec udb jugosllave ka qene implikuar cia me kgb ?
     A duhen dekoruar banda e tropojes e elez biberajt,berishes,hajdarit etj.. si flamurtaret e demokracise apo zagaret e Serbise dhe kriminelet e shqiperise
     .
     Dokumentet e botuar për revolucionin rumun flasin për një teknologji të përsosur që është përdorur për rrëzimin e Çausheskut.

     Nga me siper del qarte se duke marre parsysh dhe intervisten e pro serbit Elez Biberajt ne 2008 te Klani I BLENDI FAQEZIUT del konkluzioni se Berisha ka qen nje ushtar,ose nje kobure qe pas dy prillit 1991 I nxorri uje te zi atij vendi dhe e verteta do jete lluks per brezat qe do vijne.Per gjeneraten tone dihet qe Berisha eshte krimineli por jo fajtori.
     .
     Fajtori kryesor eshte miopia e pabesuesheme e shume shqipfolesve dhe pak shqiptareve si dhe mega-hipokrizia e miqve tane qe para interesave gjeostrategjike te tyre shkelin dhe elementet baze te demokracise ten je populli si Shqiperia qe eshte ne kufinjte e egzistences.
     .
     Me sakte Fekondimi I monstres berishe,mbeshtetja e tij ne super krime kombetare & njerzore dhe mbrojtja sot e tij me cdo kusht nga “garantet nderkombetare” sic thote komiku Edi rama( lexo don kishoti me Sanco panco ilir meten) tregon madheshtine e Enver Hoxhes sidomos pas 2 prillit 1991 qe ishte me I rende se 7 prilli 1939..qe ishte nje pushtim I shqiptareve nga shqiptareve per interesa te serbise dhe greqise te mbeshtetur ng a lobet e tyre ne Washington dhe bruksel…
     eshte koha qe amerika dhe europa
     te dorzojne koken e frankeshtein monster ..PERBINDESHIN BERISHE…
     ***
     Marrja pjese e ambasdorit amerikano-beogradas Rajerson ne votimet e 22 marsit 1992 shenoi kalimin e natij vendi ne nje Republike ambasadoriale dhe vazhdon dhe sot nen “menaxhimin” e Donald Luse qe duket hapur se eshte emruar nga lobi saliqenit ne Washington dhe dihet kush jane

     ..Pra thjesht Sali serbi livadhis se zyrtaret amerikane kryesore qe merren me shqiperine jane fans ate berishes ose me sakte ai eshte Kuisling I tyre dhe kjo eshte e frikeshme
     ***
     Cfare duhet bere ?
     .
     E pakta si fillim mjafton te thuhet e verteta e llahtareshme:
     Jemi me keq se te pushtuar..jemi te poshtruar si asnje komb ne historine e njerzimit se kemi “pushtuar” veten me ndihmen e miqve.
     .
     Te rregullosh masakrat ne politike dhe ekonomi nga vandalet berishiste duhen vite ..dhjetvjecare por te rimekembim dinjitetin eshte e thjeshte..te nderpresim luften komike kunder berishes dhe ti kerkojme llogari dy fajtoreve Donald Lu & Edi Rama per ato qe folem me lart.
     .
     Nuk eshte e tepet te themi se dergimi I 1000 + 2000 muxhahidineve qe u zbulua nga ardhja e John Kerrit dhe reagimi Zero I shoqerise shqiptare per kete gafe te panevojeshme tregon se ato qe prune berishen ne pushtet ne 1991 jane akoma te fuqishem.
     Si duhet bere ?
     .
     Dihet qe John Kerry ne vitet 70’ si luftetar I Vietnamit ne menyre madheshtore ju kundervu qeverise amerikane duke kerkuar pa kushte Largimin nga kjo lufte dhe habiti jo vetem Ameriken por dhe boten per guximin e tij ..biles ne shenje revolte I hodhi dekoratat e luftes te oborri I shtepise bardhe
     .
     Nje I tille duhet dhe sot ne Shqiperi..Duhet nje Xhon Kerry junior qe ti drejtohet qeverise amerikane ne menyre te sakte
     .:
     Boll te nderur miq amerikane:
     Komedia me SALULET tuaj ka mbaruar.Durimi I shqiptareve ka kaluar cdo limit njerzor.Merrni masa na I hiqni qafe me po me ato menyra qe e prute ne pushtet me invazionin e 2 prillit 1991…Ne rastin me te keq nqs ka qene I federuar ne ndonje sherbim inteligjent jepini ndonje azil ne ndonje ishull te Karaibeve dhe lidhini pension per sherbimet e tij…Edhe nese nuk keni para per “pensionin e luftes” te tij drejtohuni shqiptareve qe do japin miliona nga xhepi vec ta heqim qafe…Biles aq shume para do mblidhen san je pjese jepjani bakshish Rajersonit,Elezbiberajt dhe Frank Winsnerit qe jane SALULI e vertete
     .
     .Boll me skenare si 2 prilli 1991 qe miqte e Berishes ne WDC dhe BE kerkojne ta perserisin me rrugen e kombit….Asgje nuk ka ndryshuar as regizoret as aktoret dhe as skenari elezserbyberist-makartist.
     .
     Nese shqiptaret dhe Donaldlute e rradhes
     nuk kerkojne ne rradhe te pare
     burgosjen e Saliut dhe Lulit
     dhe pastaj debimin me ceremoni te Edi Rames
     atehere hulumtoni se ne cfare date eshte pushtuar Shqiperia dhe kush jane pushtuesit .
     dhe kush jane kuislinget e tyre
     .

     Reply to this comment
     • mirel April 1, 18:31

      Shko i thuaj Ramutit ti heqi imunitetin Berishes dhe Bashes. Pse nuk e ka bere deri me sot, per cfare i mori votat, per koncesionet dhe varrezat greke?
      Pikerisht per ato qe u rrezua Berisha.
      Po ju pse nuk ngriheni kurre qe ta detyroni Ramutin te kerkoje heqen e imunitetit te Berishes dhe Bashes, dhe ti kerkoje prokurorise hetim per vjedhjet dhe krimet
      Cfare prisni.
      Pse dolet per te mbrojtur Tahirin, dhe nuk dilni per te denuar Berishen?
      Lere bllokun e shenimeve per Meten, se ju nuk ju duhet, pervecse,,,

 18. Shterngo rripin Thanasi... April 1, 19:58

  Replike me palikarin Claus!
  .
  I nderuar si paradhenie te pergezoj per komentet e tua me culture,,respektin qe ke ndaj ortografise se gjuhes shqipes dhe te nje bagazhi enciklopedik qe zoteron.
  .
  Por e keqja juaj eshte se keto “cilesi te mira” ti I keqperdor dhe je bere si nje snajper I kualifikuar qe godet sakte ne objektiv te gabuar…Le te flasim me qarte:
  .
  Ju I nderuar jeni vetshpallur nje armik I betuar I UCK dhe Kosoves ne pergjithesi dhe kjo bie ere te keqe me faktin se Bedri Islami I cili eshte nje nga korifenjte e Luftes per Clirimin e Kosoves..eshte targeti juaj I rradhes
  .
  Fakti tjeter se ju me Bedriun jetoni ne Gjermani na bejne te dyshojme per pune te felliqur nekomentet tuaja ndoshta te paguar nga sillogjet greke…qe nuk eshte vendi dhe mundesia per t’I argumentuar..
  .
  Jeni I vetmi komentues qe keni kohe te gjate me “nick-un” tuaj po ashtu dhe ne goditjet me ‘snajper” si ne njerez po ashtu dhe ne tema te caktuara
  %%%
  Persa I takon mediave kjo semundjee tyre eshte perhapur shume ne bote (kujtojme duelin Tramp-CNN) por ne Shqiperi ka marre permasa te pabesueshme dhe ky pushteti I “katert” si quhet ndryshe eshte bere nje lloj pushtuesi dhe nuk ka vetem nje “general gramafoni” si ne kohen e ‘italjonit”por eshte nje ushtri me gjenerale qe nga elez biberaj duke perfunduar te bledi faqezinje dhe artan hoxhet qe iu eshte bere diametri I qafes me I madh se I kokes..
  %%%
  Pse e meriton media shqiptare te quhet jo vetem kazan (qe eshte perkedhelje ) por Hamam me leshte e tij qe jane keto klausat-robellet dhe Zheji I Islamit qe ftoi naziskinin e Agmit Arte qe I pshurri gjergj kastriotin dhe flamurin shqiptar ne studio..dhe askush nuk reagoi nga Hamami I shtypit apo politikanet
  %%%
  .
  A e ke pare filmin grek per Thanasin zoti Claus ?

  =Τι έκανες στον πόλεμο, Θανάση;
  .
  What did you do during the war Mr Claus ? cfare bere gjate luftes “Thanasi”…Ose Shterngo rripin Thanasi.

  PERSE DUHET SULMUAR EDI RAMA TANI
  ME EGERSI PER GABIM/KRIMET E TIJ
  DHE HESHTET PER SUPER KRIMET E BERISHES
  QE DIPLLOMACIA PERENDIMORE
  PO MUNDOHET TI MBULOJE
  NE MENYRE KRIMNALE BASHKE
  ME KAZANIN MEDIATIK
  %%%
  .
  1-perse ne vitet 90’ NUK U NDJE Claus-Maus KUR TRADHETARET berisha dhe rugova n kohen kur jugosllavia po ndahej ne 1993-96 sabotuan kryengritjen kosovare 1981-1991 dhe kaluan grevat e stari tregut ne minierat e valiasit ne tirane
  .
  2-perse ne vitet 90’ NUK U NDJE KUR TRADHETARI SALI BISHA furnizoi me nafte millosheviqin
  .
  3-perse ne vitet 90’ NUK U NDJE KUR TRADHETARI SALI BISHA u takua ne oher me milloshevicin dhe grigorovin ne 1993?
  .
  4-perse ne vitet 90’ NUK U NDJE KUR TRADHETARI SALI BISHA zhduku nga faqja dheut remzi hoxhen qe vrojtoi kete takim tradhetie
  .
  5-perse ne vitet 90’ NUK U NDJE KUR TRADHETARI SALI BISHA burgosi hashim thacin dhe adem jasharin si terrorista
  .
  6-perse NUK U NDJE KUR TRADHETARI SALI BISHA futi ne kasafortat e sigurise kombetare DAMIR FAZLLICIN qe dihen lidhjet e tij me nentoken serbe
  .
  7- perse NUK U NDJE KUR TRADHETARI SALI BISHA sabotoi me urdher te DF te linjes së tensionit të lartë electric Kosove-Shqiperi se demtohej Serbia
  .
  8- perse NUK U NDJE KUR KRIMINELI SALI BISHA me ndihmen e armatosur te kosovareve te BUKOSHIT kreu nje puc shteti te ndyre ne 1998
  .
  9- perse NUK U NDJE KUR TRADHETARI SALI BISHA DEKLARON ne kuvend pa frike se e kam mik shtepie antishqiptarin damir fazllic
  .
  10- perse NUK U NDJE KUR TRADHETARI SALI BISHA ka shperdare dhjetra mije pashaporta dhe letra identifikimi ILEGALE per kosovare pikerisht ne fushata votimesh.
  .
  11- perse NUK U NDJE (belbezonte)KUR TRADHETARI SALI BISHA miratoi pa afat kolonelin Janullatos.
  .
  12- perse NUK U NDJE (belbezonte)KUR TRADHETARI SALI BISHA fali pjese te detit Jon per te cilen shtypi ne grek e quajti fitoren me te madhe te dipllomacise greke pas L2B.
  .
  13- perse NUK U NDJE KUR TRADHETARI SALI BISHA miratoi disa varreza te ushtarve greke sipas piketave te vijes se vorio epirit.
  .
  14- perse NUK U NDJE KUR TRADHETARI SALI BISHA vrau si naziskin ne 21 janar 2011

  16- perse NUK U NDJE KUR TRADHETARI SALI BISHA vrau dogji ne holokaustin e gerdecit 26 skllever dhe u vodhen miljarda dollare te armatimit shqiptar….
  .
  17..perse..perse-te nuk mbarojne….
  %%%
  Nga sa me lart Edi Rama por dhe Bedri Islami kane 101% te drejte per shtypin shqiptar I cili ashtu si dhe drejtesia ashtu si dhe politikanet jo vetem kane dale jashte loje por jane bere nje rrezik kombetar..nje kolere mediatike..
  .
  Mendoj se Edi Rama edhe pse qendron me lart se shtypi shqiptar eshte bashkfajtor per katandisjen e Shqiperise ne nje kombinat Droge…ne Hale ambasdoresh dhe kthimin e parlamentit ne nje bordello politike..
  .
  Rama duhet te kuptoje/kuptonte se votat I ka marre me bollek per ti vene prangat monstres Viqidolit dhe jo per te bere gallate me Kazanin e Blendi Fejzite qe eshte ne vetvete Saliu Qeros.
  .
  Me sakte Edi Rama duhet te sillet si Clirues nga Pushtimi Cerek Shekullor nga Karteli Kriminal I Berishes qe per fat te keq tonin dhe te Rames ka nje mbeshtetje te paspjegueshme nga “miqte tane nderkombetare”.
  .
  Nuk me vjen mire por nje profeci qe kam bere per Ramen ne 2014 duke I thene Fut berishen ne burg sepse “garantet e tuaj nderkombetare te xhorxhzorresizuar ” do ta bejne si Salvador Alendes por me metoda me te rrafinuara qe nga LHL e prestigjiatorit Arvizu , te gallata e dekriminalizimit te Donald Lu e deri te dueli I rruges Kombit qe dole perballe Flamur Nokes….qe ka zene vendin e Azem Hajdar banditit & serbiberisha company
  .
  Eshte moment I fundit qe Edi Rama ashtu si Uliksi (Ulysses )ti nguli shtizen ne sy qikllopit Berishe se I ka te gjitha kushtet dhe mundesite…dhe nese vonohet.”.dikush-et e Clausit“ me zorret e Rames do bejne lidhese kepucesh..

  Reply to this comment
 19. Republika Ambasadoriale e Salibanise April 1, 20:14

  Komentuesi “mirel’ duket qe eshte berishist nga me te ndyret fare se ben sikur shan Saliun me pambuk dhe Ramen e gjuan me bombe atomike.
  .
  1- Koha e Edi Rames ka mbaruar..pra ka kapitulluar apo tradhetuar quajeni si te doni.
  .
  2- Shtetet e bashkuara te Amerikes dhe Europes per aresye qe ato I dine do ta mbrojne me cdo kusht dhe cdo cmim Berish-kriminelin.
  .
  3-Ne kete situate duhet nje zgjidhje e re politike popullore atdhetare me te vetmin kusht prangat Sali kriminelit ( ose ti jape azil berishes USA & BE).
  .
  Pse duhet arrestuar Sali krimineli ??
  .
  Sepse ka bere keto krime te perbindeshme:
  – 4000 mije te vrare ne 1997
  – operacjoni I shikut per te pushtuar jugun 1997
  – pushtimi I shtetit ne 14 shtator 1998
  – vrasja e 4 protestuesve ne 21 janar krim fashist
  – holokausti I gerdecit nga bossi shkelzen berisha
  – vjedhja e rruges kombit gjysem miljardi dollare
  – sabotimi I UCK
  – furnizimi me nafte te Milloshevicit
  – shitja parcjale e detit jon (tradheti e rende kombetare)
  – fronezimi janullatosit
  – lejimi I varrezave te ushtareve gerk sipas vorio epirit
  – genocide ndaj haklajve
  – zhdukja e remzi hoxhes
  Pra vetem me keto 13 krimet e mesiperme nga rromani I monstuoziteteve te tij ne cdo vend te botes do ishte ose ne burg te perjetshem ose I egekutuar.
  Pra pse e mbron kete kriminel amerika dhe europa kur jane te dokumnetura me letra ,dokumente dhe video ??
  Nuk ka Obame,Merkel,kongres amerikan,bashkim europjan apo bruksel q eta mbroje kete perbindesh nga hakmarrja popullore..biles as zoti vete..
  Ketu duhet te jete beteja e zotit Thano me koleget e tij
  Pra per ameriak dhe europa po mbrojne berishen duke poshtruar hapur fare dinjotetin e shqiptareve ??


  Sepse Plaku Dogsborough(dogsboru) I trustit te lulelakrave& canabisit ka nje linje teper te fuqishme pertej atllantikut qe eshte me kryesorja ne jetgjatesine e tij kriminale 22 vjecare
  Per kete kam I jam referuar nje qytetari amerikan Gary Kokalari ne nje artikull te tij dikur qe tregon se Gerdec-gate nqs gjykohet me me sinqeritet dhe ne amerike do ishte me trondites se WATERGATE ne vitet 70′

  KONGRESMENI FRANK WOLF
  Fatmir Mediut i pëlqen që të mburret me miqësinë e tij me kongresmeniin Frank Wolf, që përfaqëson shtetin e Virxhinias në Uashington. Unë do të doja të dija nëse ka pasur ndonjë komunikim mes Mediut dhe Wolf pasi Mediu u ekspozua në gazetën “Times”? A ka pasur komunikim mes Mediut dhe Wolf pasi Kosta Trebicka vdiq në një aksident misterioz me makinë? Ishte një rastësi që eksperti amerikan që u soll me aq shpejtësi të hetonte çështjen ishte nga policia shtetërore e Virxhinias? Apo mund të jetë diçka më e rëndësishme, siç më ka thënë një ish- agjent i FBI që hetoi çështjen? Dhe përse pikërisht pasi Fatmiri doli në gazetën “Times”, ai nxitoi të takonte Shkëlzen Berishën? Çfarë ishte kaq e rëndësishme që ata duhej të flisnin në mes të krizës? Dhe siç e di mirë Fatmiri, Nicholas Wood, gazetari i “Times”, që e intervistoi, solli me vete një kameraman shqiptar për të regjistruar intervistën. Pse një ditë pas intervistës, disa truproja të tij shkuan në studion e kameramanit dhe i konfiskuan pajisjet?

  VOA
  Sa i përket Zërit të Amerikës, ata që janë përgjegjës për intervistën e Mediut duhet t’u vijë turp që kanë lejuar këtë person- që sipas meje është një gjarpër- të vjellë helmin e tij në një forum mediatik të kontrolluar nga qeveria amerikane. Dikur, Zëri i Amerikës i shërbente qëllimit që të shpërndante demokracinë përtej Perdes së Hekurt… tani është bërë pjesë e një hipokrizie të madhe, duke u dhënë mundësi atyre që po shkatërrojnë atë pak demokraci që ka mbetur në Shqipëri për t’i bërë gjërat më keq,

  GJENERALI LUAN LEPUR HOXHA
  është njëri nga të akuzuarit kryesorë të Prokurorisë në çështjen penale të tragjedisë së Gërdecit, pasi në pretencë ndaj tij është kërkuar dënimi me tetë vite burg .Nga 1 janari 2012, eshte larguar në SHBA së bashku me familjen, siç thonë burimet, i pajisur me dokumentacionin përkatës të nevojshëm.Sipas kabllogramit, Luan Hoxha i kishte thënë Widhersit se vendimmarrësi kryesor për Gërdecin ishte Fatmir Mediu, nga zgjedhja e Gërdecit si vend për shkatërrimin e municioneve deri te llojet e municioneve që do të shkatërroheshin dhe planifikimi i kohës se kur do të bëhej shkatërrimi. Pas kësaj, presioni mbërriti përmes telefonit nga një djalë i ri, i cili më pas u konfirmua si Shkëlzen Berisha, djali i Kryeministrit, që e urdhëroi të vijonte dërgimin e municionit të kalibrit të lartë në Gërdec, pa pasur asnjë vonesë”, shkruhet në kabllogramin e Ambasadës së SHBA-ve.

  Vetem nga keto tre “sequencat” e mesiperme dilet ne perfundim se Plaku Dogsborough ka nje mbeshtetje te fuqishme nga klane dhe segmente te caktura ne USA dhe Kongresi Amerikan duhet te marre ne shqyrtim lobin Berishes ne Washington qe eshte infektuar ne aferat bilioneshe:
  -Ne rrugen e kombit
  -Ne krematoriumin e Gerdecit
  -Albetrolin
  Majkëll Granof është një menaxher i suksesshëm amerikan në Shqipëri, që ndihmon Berishën të mbulohen defektet e tij demokratike në Uashington. Kaq thotë gjithë editoriali ynë. Ato që ti i quan fakte apo mungesë faktesh nuk kanë shumë nevojë të verifikohen. Ne i referohemi kudondodhjes së zotit Granof pas Lulëzim Bashës, një ish- Ministër që është akuzuar nga drejtësia shqiptare për një abuzim prej 220 milionë eurosh dhe që nuk ka pranuar të gjykohet, por e ka mbyllur çështjen me procedurë.
  I referohemi mbështetjes së zotit Granoff për Sali Berishën, i cili më 21 Janar të vitit 2011 sipas ekspertizës së FBI ka vrarë katër qytetarë të pafajshëm para zyrës së tij. Ju jeni duke mbrojtur një njeri që ka hedhur në koshin e plehrave ekspertizën e Byrosë Federale të Hetimeve dhe nuk pranon që vrasësi i provuar nga FBI, i cili është komandant i Gradës dhe njeri personal i tij, të arrestohet. Unë kam kontakte thuajse të shkëlqyera me Ambasadorin e SHBA në Tiranë dhe i kam shprehur atij mirënjohjen për atë që qeveria amerikane po bën për zbulimin dhe gjykimin e këtij krimi politik. Unë dhe asnjë shqiptar nuk e ngatërron kurrë atë që bën ndonjë individ apo qytetar amerikan në mbrojtje të vrasësve me atë që bën qeveria amerikane. Ne besojmë tek Amerika dhe jo tek qytetarët amerikanë, dhe nuk i zemërohemi kurrë asaj për lirinë që kanë qytetarët e saj të mbrojnë dhe kriminelët.
  Kur i referohem mbështetjes së tij për Berishën dhe Lulëzim Bashën kam parasysh dhe faktin që këta dy personazhe veç e veç dhe të dy bashkë, kanë konsumuar para syve të shqiptarëve krimin e vjedhjes dhe abuzimit të miliona eurove dhe nuk kanë pranuar të gjykohen, krimin e vrasjeve politike dhe nuk pranojnë të hetohen dhe krimin elektoral të 8 Majit në Tiranë për të cilin nuk pranuan rezultatin dhe e përmbysën me gjykatë. Nëse këta dy njerëz do të ishin në SHBA, do të ishin në burg, ose së paku nuk do të ishin në politikë. E konsideroj një urrejtje të madhe për shqiptarët cinizmin tuaj për të na i quajtur këta si udhëheqës që i meritojmë. Jo. Nuk i meritojmë dhe do të dimë të shpëtojmë prej tyre, sado miq me pare të blejnë këta njerëz në Uashington. Ata tani nuk janë në konflikt me shqiptarët, por me përfundimet dhe rekomandimet e qeverisë së SHBA. Kjo mund t’ju bëjë pak më të përmbajtur kur flisni me adhurim për ta.
  Nqs admistrata amerikane pranon dhe toleron akoma qe mobsteri i ballkanit Berishovic mik shtepie i Damir Fazllic qe ka rezidencen ne zemer te Washingtonit nuk denohet nga vete amerikanet per krime te tij te dokumnetuara dhe te vertetura nga vete sherbimet amerikane ngelemi te themi
  .
  “O zot na ruaj nga miqte se nga armiqte ruhemi vete”

  Reply to this comment
  • mirel April 1, 21:06

   Jo more qe na hengsh mune.
   Te kerkosh te futet Berisha ne burg qenka berishizem. Qe kur keshtu?
   Apo qe kur erdhi ne pushtet Ramuti?
   Se ai deklaroi qe nuk merret me Berishen se eshte plak i rrjedhur.
   Apo qe kur vijon pagesat me paret e popullit per Bashen?
   Ku mblidhen keto kokra debilesh dhe te shesin moral dhe mend bashke?
   Iiiiiiikkk idiot, mos flisni me se late nam fare..qeneri komplet. Qenkam Berishist se e dua Berishen ne burg.
   Cfare cyryku..per ju nuk ka pergjigje ta permbaje standarti..bajgat e Ramutit

   Reply to this comment
 20. Koba April 1, 21:34

  O CLAUS SUMA po si nuk ke Turp mor legen.Po me nje te rene te lapsit i bere Zero krimet dhe hajdutlleqet e sali Kriminelit ,te Lul-Hajdutit,te Like Floririt.Problemi eshte se cdo proteste Normale eshte e ligjshme ,Por JO DHUNA.!!!.Ketu duhet te ndalesh reflektimin .Mos na bej historira.Perdhosjen dhe demin qe i ka bere Sali Krimineli Shqiperise dhe shqiptareve nuk eshte pare ndonje here ne analet e Historise.Kam njohur nje Mik te ngushte te Vranickit .Me pyeti shume i cuditur : Si e Ricikluat perseri Sali Berishen????.

  Reply to this comment
 21. republika fuckambasadoriale e Salbanise April 1, 21:44

  Mirel
  .
  Mos u bej nevrik. dhe perdor fjale te pista sidomos kur je anonym..eshte jo burreri….
  .
  Kur e kam share une Ramen si Ramut ti I bije maces me luge jo vetem ne 1991-1992 por dhe ne dhjetor 2014 kur shkoi tw promovimi ne pallatin e Brigadave pr librin Fejzi Toptanit per Zogomarin e Burgajetit..por do isha antishqiptar nese nuk do denoja krimet e Berishalese me shume se gabimet e Rames se do quhesha I I nfektuar me sindromen Arvizu qe barazoi ne menyre bizarre: Viktimen me Vrasesin.Pra kemi te drejte te pyesim;
  .
  pse e mbron me cdo mjet berishalene donaldluja me keto mirelet e mediave socjale qe jane qindfishuar keto javet e fundit.

  Qe ne 1992 me ardhjen ne fuqi te saliserbit eshte I dallueshem nje lloj terrori antikamunist artificjal qe ka kaluar cdo llogjike njerzore.
  *
  Nje nga menyrat kanibaleske te ketij terrori eshte dhe glorifikimi I tradhetarit Ahmet Zogu nga nje ane dhe baltosja e Luftes nacjonal clirimtare & rindertimi qe ka arritur ne ndyresi te pabesueshme
  *
  Ceremonia e marteses te me nder me thane Princit Anonim me vajzen e “lilo labes” ishte nje poshtrim I rradhes per shqiptaret e ndershem qe nuk jane akoma te dorzuar para invazionit demonkratik qe filloi ne ne 2 Prill 1991 pikerisht le me lobin serbo-kosovaro-amerikan te shoqeruara me mbeturinat zogolliane brenda dhe jashte kufirit.
  *
  Nqs do I therrasim kujteses para dy vjetesh Nipi Enver Hoxhes u kap sikur te ishte Pablo Eskobari dhe u cilesua nga mediat dhe “nje Prokuror Gjerman “ se nipi enverit ishte bossi I rrjetit te droges kolumbiane dhe drejtonte nga Xibraka qe edhe pse doli 100% bllof akoma mbahet ne burg padrejtesisht.
  *
  Pra analizoni me kujdes : Nipi Enverit me metoda te denja KU KLUS KLANI kalbet ne burg kurse nipi I zogut te zogut kurves pushton pallatin e brigadave symbol te LNCL….Kurse per perversion e Gerdecit shkerdhen berishen Holliwodi na kenaqi me WAR DOGS ku monstra Taulant Balla ja lexon saliserbit cdo te enjte ne parlament duke I bere fresk boleve te salisatanait
  *
  Po keshtu permendorja e Zogut Kurves vihet ne balle te bulevardeve te Deshmoreve te Kombit qe duket se po shurron mbi gjakun e tyre
  *
  Edhe ne 2012 Treshja BMB (berish-meta-basha) hoqen tabelen e deshmoreve te 4 shkurtit dhe vune ate te Ibrahim Rugoves…te atij qe ZGERDHIHEJ ME MILLOSHEVIQIN kur kosovaret po pergjakeshin nga fashizmi serb
  *
  Edhe pushtimi I Shtepise Qendrore te ushtrise popullore nga BANDA E BERISHAJVE ishte me teper nje poshtrim qe I behej nje institucjoni qe simbolizonte veteranet e ushtrise dhe te luftes..pra e pshurren dhe ate.
  *
  Një turp i vërtetë ka ndodhur më 17 nëntor 2012 dhe pikërisht kur duhej festuar dita e clirimit e 68 viteve më parë nga okupatorët nazi-fashistë; u rivarros i ashtuquajturi mbreti Zog në Tiranë. Paradoksi qëndron se pikërisht një shtet shqiptar me qeveri demokratike të tipit republikë parlamentare , nderon një diktator dhe mbret i cili mbetet një nga udhëheqësit e paktë shqiptarë që ka falur toka Serbise dhe ka erdhur në fuqi me anë të një ushtrie të huaj duke larguar me dhunë qeverinë shqiptare republikane të asaj kohe.
  Paradoksi i dytë që përbën dhe një tradhëti kombtare duke i vënë përfundimisht nofkën Tradhëtar i Atdheut, është se ky individ që drejtoi vendin për afër 15 vite rresht, me dhunë, vrasje, depërtime opozitarësh, dezertoi dhe u largua nga vendi si një mi kanalesh ditën kur Shqipëria u pushtua nga Italia fashiste, duke lënë dhe ushtrinë pa armë e municione,, duke e lënë atdheun pa mbrojtje dhe pa drejtim rezistence.
  ***
  Dhjetor 24, 2012 / Është përuruar në kryeqytet shtatorja kushtuar Palo-Mbretit Ahmut Zogu.Pse pikerisht diten qe Zogu me ndihmen e serbeve dhe ruseve te bardhe I ngrihet kjo shtatore ? Per te poshtruar Fan Nolin dhe shqiptaret e vertete ? A ka lidhje llogjike Zogu me serbet & ruset e bardhe ne dhjetor 1924 me ardhjen e saliserbit nga lobi serbo-amerikan I shtepise bardhe ne 1991 qe vazhdon dhe sot per inerci me ca elezbibere dhe matherfuckere

  5 dhjetor 2014
  Blendi Fevziu ka promovuar librin e tij për Zogun mbrëmjen e djeshme.
  Këtë gjë ai e ka bërë në Pallatin e Brigadave.
  Edhe pse ky Pallat është konceptuar për pritje zyrtare, ai është hapur që Fevziu privatisht të promovojë librin e tij.
  Dhe, në të nuk ka munguar askush.
  Ka qenë presidenti Nishani, kryeministri Rama, kryeparlamentari Meta dhe kreu i PD-së, Basha.
  Një qokë që i bëhet Fevziut, i cili, pavarësisht se kush është në pushtet, vazhdon ta ketë mirë me të gjithë.

  Pra krerët më të lartë të shtetit, politikanë të majtë e të djathtë, gazetarë, e personazhe të showbizit shqiptar janë bashkuar në Pallatin e Brigadave në promovimin e Librit “Ahmet Zogu, Preshidenti qe u be mbret”.
  Ajo që vihej re ishte mungesa e ish kryekriminelit Berisha, por që në fakt përfaqësohej nga djali i tij Shkëlzeni i cili shoqërohej nga putanka me të cilën është në një lidhje dashnie, kArmina..
  Prolog
  Besoj qe skenariste elezbiberiste & nazi berishiste dhe lobet serbo-greke ne Washington bruksel Beograd athine dhe gjetiu ja kane arritur qellimit.Masakra e kalkuluar e rruges kombit ja ka arritur qellimit…Burri I shtetit I arvizuse me yllin e tij ne qitje po marshojne fitimtare nen heshtjen e turpeshme te Donit te Tiranes qe daljen e fundit ishte I ‘MERZITUR’ me rritjen e taksave per ti dhene zemer UDB-asheve tip Falmut Noka
  Ate qe nuk e arriti Nacertania serbe
  dhe megali-idea greke
  per shekuj e arriti ne ditet e sotme
  me parine e tiranes..
  me dinastine kriminale berishaine,
  me zogjte e kurvave
  pa harruar dhe dipllomacine pernedimore
  qe na coi ne shekullin e Bismarkut
  pra na kthyen
  NE SHPREHJE GJEOGRAFIKE..
  NE KAZAN PLEHRASH & MUXHAHIDINESH..
  NE PLANTACJON DROGE…
  dhe nuk mjafton kjo por po na urinojme me nipin e udbashit MYRTEZA ZHVINKIT
  dhe Karminat e Xenit e Sali carit

  Reply to this comment
  • mirel April 2, 00:47

   Qetesohu o rrote. Ke hapur gjyqin e Berishes dhe une do ta denoj..
   Po shko lexo pak kontraten e koncesionit, shiko sesi koncesionari i jep urdher shtetit te ti marri leket.
   Ju jeni tju lidhesh ne nje thes e tju hedhesh ne lume o shoke sociapiste.

   Reply to this comment
   • R.F.S. April 2, 17:38

    or zotni qe me je ngjitur si “tum” pas kepuces
    po te pershendes me keto vargje per llagemet e WC Sales :

    o mirel ti ulur rri
    se nje bejte po ta qes
    ba me i pas tre cope si ti
    n’dy ve kambet e ne tjetrin dhjes

    Reply to this comment
    • mirel April 2, 21:22

     o balo cta paska enda
     ta ka lene Ramuti brenda
     e ke ngrene gjer ne gryke
     ndaj dhe po te dalin syte

     Reply to this comment
     • R.F.S. April 2, 23:34

      o mireli i ramutit dhe sali kakes & ilirmutes!

      .
      Po ta perseris…jemi bashke dakort per Ramutin 100% por pse i gjuan Berishorrit me pambuk ?
      .
      Pse po ben si faqeziu Arvziu qe nxorri fajtor Ramutin ne 21 janar 2011 se i nxorri protestuesit te plumbat rikoshete te gardes…..
      .
      Pra pse u be burre shteti nga nje ambasdoruc krimineli berishe…..pse dhe ramuti mirelit ka frike nga berisha i arvizuse ?

      Shume shqiptare te ndershem pyesin: Ku e gjen fuqine familja kriminale e berishajve qe sfidon dhe vete shtetin amerikan dhe fshin menderen me ramutin e “mirelit”

      Ose me sakte:
      Pse e hedh shurren perpjete Sypeshkaqeni me Medinjte dhe Ballinjte.

      Pergjigja eshte me poshte :

      Pjesa e pare

      “The New York Time”: “Vdekja e Trebickës ka ngjallur frikë dhe pasiguri”
      Gazeta me famë botërore i kushton katër faqe aksidentit. Hijet e dyshimit rëndojnë dhe pas ekspertizës amerikane

      Gazeta “Nju Jork Tajms” ka publikuar një artikull që lidhet me vdekjen dhe hetimet e deritanishme rreth ngjarjes së bujshme në Shqipëri. Në një shkrim me autor Nikolas Kulish, gazeta prestigjioze konstaton fakte interesante rreth hetimeve, e cilëson vdekjen e Trebickës, dëshmitarit kyç të aferave të armëve dhe Gërdecit, si të papritur. Dyshime dhe njerëz që kanë pak besim tek autoritetet e tyre, nënvizon gazeta. “Çështja për vdekjen e Kosta Trebickës, dëshmitar kyç në një çështje shumë të rëndësishme, është e rrethuar me spekulime. Ai zbuloi prova të rëndësishme në eksportimin e municioneve në drejtim të Afganistanit. Akuzat e tij për trafikun e armëve u pasuan me arrestime në Shqipëri, kur më 15 mars nga shpërthimi në Gërdec humbën jetën 26 persona, mes të cilëve edhe fëmijë. Trebicka, 48 vjeç, u gjet i vdekur muajin e shkuar në një rrugë rurale pranë makinës së tij. Hetimet për vdekjen e tij janë gjithçka, përveçse rutinë”, – thuhet në artikull. Më tej citohet se një hetues amerikan u thërrit nga Prokuroria për ekspertizën e vdekjes së tij, Kevin J. Teter është ekspert në Policinë e Shtetit në Virxhinia. “Pas përfundimit të ekspertizës dhe dërgimit të raportit nga ana e tij, pati shumë debate dhe diskutime në Shqipëri. Media të ndryshme e kanë vënë në dyshim përfundimin e ekspertizës, sipas së cilës Trebicka kishte vdekur si pasojë e një aksidenti automobilistik. A ka vdekur Trebicka në një aksident, apo ka qenë diçka tjetër që e ka shkaktuar vdekjen e tij? Populli në këtë vend të vogël e të varfër europian ka tashmë pak besim jo vetem tek autoritetet e tij, por dhe nga miqtë perëndimore.
      Dihet qe Sali Berisha e quajti kete gazetë letër higjenike.
      ——————————–
      pjesa e dyte
      ———————
      “Gërdeci”, Luan Hoxha fiton azil në SHBA
      Ish-shefi i Shtabit të Përgjithshëm, i dënuar me 5 vjet burg nga Gjykata e Apelit në Tiranë si një nga përgjegjësit për tragjedinë e Gërdecit tashmë është azilant në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Hoxha sipas një kabllogrami të Ambasadës Amerikane raportoi përfshirjen në Gërdec të djalit të ish-kryeministrit Berisha. Lexoni kabllogramin e plotë.
      Ish-shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë shqiptare, Luan Hoxha ka marrë statusin e azilantit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Edhe pse ai është dënuar me 5 vjet burg si një nga përgjegjësit e tragjedisë së Gërdecit më 15 mars të vitit 2008, ku humbën jetën 26 persona dhe u plagosën rreth 300 të tjerë, Hoxha nuk do të mund të ekstradohet në Shqipëri. Ish-zyrtari i lartë i Forcave të Armatosura, ka lënë Shqipërinë në datën 1 janar 2012, së bashku me familjen është larguar drejt Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Dihet tashmë se Luan Hoxha ishte kercenuar me jete nga ‘Sypeshkaqeni” dhe I eshte then shprehimisht..Do pësosh fatin e Kosta Trebickës

      Zoti mirleshi

      E di qe do ankohesh se e kam te gjate ..komentin …ju lutem per gjatesine e morem vesh..ke ndonje verejtje per diametrin ?
      .
      kam qe ne krye te heres qe kam theme per Edin Ramuti…..por ti haleja e sali monstres nqs nuk fut ne halene tende dhe sali devilin me lul debilin je gryka e llagemit te tyre qe po ndyn forumin e Dites

      .

 22. mirel April 3, 15:41

  I gjate dhe pa diameter.
  Po te pergjigjem per here te fundit. Saliu meriton lincim publik. Bashke me gjithe taborrin kriminal qe e shoqeroi.
  Detyra per ta denuar i takon Edi Rames.
  Lenia e lire e Saliut dhe demshperblimi i Bashes me miliona euro te popullit tregon qe Ramuti eshte ne te njejtin kamp, dhe i mban gjalle per te mbajtur pushtetin e grabitjes me ane te koncesioneve.
  Shkurt, shpetimi i ketij vendi eshte qerrimi i kesaj klase politike.
  Alternativa Rama si me e bute ne krahasim me Berishen eshte mashtrim qe i bejme vetes. Kjo do te thote qe kemi frije akoma nga larot e Berishes dhe aman o zot mos na ngrihen prape e na hane mune sic na e hengren ne 97en ne Vlore.
  Nqs populli i bashkohet ne nje ze kunder korrupsionit, kjo eshte pergjigja me e mire per te dy plerat. Rame , Berishe.
  Po nqs populli ka frike te protestoje se mos futen midis larot e Berishes, kjo do te thote qe e marrim denimin e nenshtrimit nga larot pa u dukur fare ne proteste, atehere jemi te humbur qe ne mendim. Kjo do te thote qe Saliu na ka skllaveruar edhe ne opozite.
  Prandaj o burra kunder taxes. Lufta kunder takses eshte lufte kunder korrupsionit te Ramiut, dhe kunder krimit.
  Pa ushtruar presion popullor asnjeri nuk ka per te bere asgje.

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Click here to cancel reply.

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*