“Rruga e Kombit”, publikohen investimet që merr përsipër koncesionari

April 2, 2018 14:44

“Rruga e Kombit”, publikohen investimet që merr përsipër koncesionari

 

Sipas kontratës, koncesionari në Rrugën e Kombit parashikohet të kryejë një vlerë investimi prej 262 milion Euro. Prej tyre, kosto totale e investimit për punime ndërtimi për 30 vjet shkon 100 milion euro.

Këto investime ndër më kryesoret shpërndahen:

-Përgatitja projektit

-Stabilizimi i skarpatave

-Ndërtimi i sheshit TOLL

– Rrethimi

– Ndriçimi i kryqëzimeve ekzistuese

– Ura e re mbi Drin

-Ndërtimi i 7 kryqëzimeve

– Masa korrigjuese në urat ekzistuese

-Ndërtim mbikalimi për këmbësorë në Kukës dhe qendra e kontrollit e sinjalistikës.

Në 4 vitet e para do të investohen nga koncesionari rreth 45 milionë euro, pa TVSH.

Për punimet e rehabilitimit në autostradë dhe tunel, përveç sa më lart, në periudhën nga viti i 5 deri në vitin e 30, janë parashikuar të investohen edhe rreth 54 milionë euro.

Ndërkohë që puna ka filluar dhe do të investohet për mirëmbajtjen dhe operimin e autostradës dhe tunelit, kostoja e investimit është rreth 160 milionë euro. Në këtë zë përfshihet mirëmbajtja rutinë, dimërore e autostradës dhe tunelit.

l.h/ dita

April 2, 2018 14:44
Komento

8 Komente

 1. Mjafte me.o mije kenetash qe nga fuqia e pushteteve u kthyhet ne ujqer e cakej.e April 2, 19:14

  Mir mo kjo kontrate pas termetit,po kontrata e ndertuesve te kesaje rruge “kombi”perse nuke publikohet,apo ngase eshte me nje mal te metash dhe abuzimesh,gje qe sipas gjasave po ndodh dhe me kete kontrate “mirmabajtje”.Turp,por me marri eshte per ramovicet qe si ujqer jane sulur vendit per t’ja kaluar ne mashtrime,dhunime e grabitje dhe berishovicerve e metovicerve,pa menduar se po i bine me koke nje mali qe se kane tundur ne shekuj pushtimet shekullore.Kujdes ramovicer ,malit me koke nuke i bihet se thyen koken;thote populli.Dhe se fundi bashkejetesa me djallin te ben dyhere bashkefajtor,nje here per perdhosje premtimesh dhe e dyta si bashkeudhetare me djajt.tik-tak-tik-tak-tik-tak koha hecen,sikurse po duken bathet me keto politika te perdala banga e amuzes dhe burgu ne Rec po te pret,keshtu po flitet ne shumicen e populli qe ne zgjedhjet e fundit parlamentare ju nxori te dhjere por “krenar”.Me gjakun dhe djersen e derdhur te popullit deri me sot nuke mund te luhet futboll me futboll me dy porta brenda ujqerve dhe cakejve, beso,bindu dhe rreflekto ne sherbim te vetes,familjes dhe Sovranit.

  Reply to this comment
  • Turi April 2, 23:09

   Ore njerez te trashe qe komentoni a e keni idene se cfare i ndodh rrugeve me kalimin e kohes? Ore idiote, rruga keqesohet nga shirat, bora, levizja e makinave, rreshqitja e tokes. Ore injorante kuptoni se cdo rruge duhet mirembajtur! Po e le nje rruge pa mirembajtje do te duhen me shume para per ta fiksuar. Edhe nje shtepi po e le ne meshire te fatit shkaterrohet. Eshte puna e njerzve qe i duhet qe rruga te funksionoje. Ore e kuptoni qe rruga ka nevoje per dalje dhe hyrje sepse eshte vetem nje rruge e drejte ku fshatrat fqinje nuk mund ta perdorin rrugen nese nuk ngrihen dalje e hyrje per ne autostrade apo ura!? Harxhimet jane te nevojshme ore qorra. Ju nuk keni faj sepse ju doni ate kopilin serb qe tju rrahe me kerbac e tju vrase me dhjetra sic beri ne Tropoje qe te beheni njerez! Ju nuk meritoni z. Rama. Rama eshte njeri qe po punon per ju more docer dhe ju nuk pranoni. Ai kopili i Serbise e shkaterroj Shqiperine dhe ja u beri vajzat kurva qe po qelbin Europen dhe djemte trafikante dhe ju prape doni ndyresiren. Jun la ne mjerim dhe ju doni te jetoni si shpellare ne shpellat tuaja te ngujosjes! Ptuu race e qelbur.

   Reply to this comment
 2. Dibrani April 2, 19:59

  1 ) asfaltimi i rruges cdo 2 vite apo nga shembjet e tokes ,….me kryesorja mungokaka ,..me te futme
  2)shembja e rruges apo tunelit nga dukurit natyrore apo nga lageshtirat ,. mungoka ,..me te futme.

  3)Kanalizimi i rruges nga permbytjet dhe pastrimi mungoka.

  4) pastrimi i rruges nga bora dhe kripezimi i saj mungoka .

  5) mirmbajtja e urava dhe perfundimin e urave te pa-perfunduara ,..mungoka

  6) tarifat maksimale te ketij koncesionari pa drejt rritje ndaj bisnesit dhe popullit ,..mungoka nuk eshte percaktuar.

  Prandaj porti i durresit apo aeroporti ne rinas nga gjernanet eshte kthyer si tok e huaj nuk ka drejt shteti as nje kopetenc.

  Elemente e nje rruge funksionale mungojne dhe kontrata shum keq

  Cfar mut shtet eshte ky se un se kuptoj ,..ose jane te korruptuar ,..ose hane idivit te trashe.

  Reply to this comment
 3. Dibrani April 2, 20:06

  Kur te amortizohet rruga cfar te bej populli,..kujt ti kerkoj llogari.
  Privati nuk mir-mbaka rruge ,…asfaltimi ,kullimi,shembjet ,projektet e pa perfunduara ,.tarifat pa limit,..pastrimi nga bora apo kriposja.
  Te gjitha elementet e mir-mbajtjes se nje rruge mungojne.

  Elementet me te rendesishme nuk shihen ne kontrat ,..ateher pse populli duhet te paguaj nje oligark
  Pse duhet te paguaj rrugen qe e ka paguaj.

  Ketu un nuk shoh mirmbajtje ??????

  Kjo eshte vjedhje

  Reply to this comment
 4. lalai April 2, 21:44

  Po po pirdhuni me gjithe Kontratat tuaja…legena m.fucker

  Populli Albanistanes duhet te kuptoje nje gje…KOMUNISTET NUK TE LENE PER GJERAT QE I KANE VJEDH KETIJ POPULLI,JO ME TE LARGOHEN NGA PUSHTETI….PD PS LSI,JANE PJELLA TE ISH BYROSE.
  DUHET NJE 97 TJETER PO KESAJ RRADHE PER POLITIQENET E FEMIJET E TYRE!!!!

  Reply to this comment
 5. Lili April 2, 21:49

  Nese je shtet e mirembajsh me taxat qe paguajne shqiptaret nje here me taxen majko
  Per te huajt turistet,po jo kosovaret me targa te kosoves,mundesh me vendos edhe 7 euros e 10 euros se fuqia bletese e tyre va lejon me perbaluar ate çmim,po mos rfjrp populli tend.

  Reply to this comment
 6. Dn April 2, 21:53

  Ouaah cfare kontrate na qenka!Keshtu jane kontratat n’albanistan ku asgje nuk ka per detyrimet deri ne cdo detailn?
  Po ndoshta kaq dine #spevialistet# e grabitjes qe prt veti shume mire po dine me redaktuqr detyrimet qe kemi karshi tyre.po detyrimet se kane karshi neve shume pak i paska listuat

  Reply to this comment
 7. Kris 1 April 3, 04:11

  Mire eshte qe te botohet kontrara e plote qe te qartesoje qytetaret.Duke botuar fragmente me teper trubullohen taksapaguesit

  Reply to this comment
Shiko komentet

Komento

Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*